^2 maasstad Plantagepark krijgt even de warme gloed van Mediterrane losbandigheid Oil Jeugdtheaterschool brengt 'Wie is hij? Wie ben jij?' Weer een museum erbij: hetJenevermuseum Zaterdagavond 32/ Bakker Klootwijk Rum/rozijnen of Pistachecake KLOOW Activiteiten voor oppasoma's Lichaams- gerichte therapie Nieuwe expositie in Pand Paulus Red park Hermitage in 5 K Casablanca ?yeslen>~ee Fiets ook's avonds stallen Containers in Groenoord Schiedam; soap gaat door weekbladen Fietstocht door Midden- Delfland KUNSTGEBIT Inloopconcert Grote Kerk Bowlen maasstad weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - „In het Plan tagepark staan wel zestig soorten bomen. Uit alle de- len van de wereld, meer dan veertig nationaliteiten. Een voorbeeld voor mensen om met elkaar te leven", zegt 'bomendokter' en Plantage- bewoner Huib Sneep. Afge- lopen zaterdag was 'het oudste stadspark van Neder- land' omgetoverd in een Marokkaanse tuin met mu- ziek, markt, kunstenaars en veel folklore. Van buikdan- seres tot rapper, van straat- theater tot muziekoptredens op een groot podium. De overeenkomst tussen Schie dam en Casablanca. Ook Marokkaanse mode ontbrak niet tijdens de Marhaba Maroc in het Plantagepark. De dag was in het leven geroepen om vierhonderd jaar betrekkingen tussen Nederland en Marokko te vieren. Foto "°s'er van der Kraan dam'e" van de het Schie" maaspostwaterweg@redactie.maasstad.nl SCHIEDAM - In diverse cafe's in Schiedam wordt zaterdag 28 mei Lente Jazz gespeeld. Bij Cafe Moehh en't Vierkantje speelt vanaf 14.00 uur Jaap Schooneveld, in het Glasmuseum is er Jazz voor kids en een workshop. Vanaf 22.00 uur barst het feest helemaal goed los. Bij Havana speelt het Mack de Roode Quintet, bij Cafe de Unie het Lewinsky Quartet, bij De Graauwe Hengst het Boris van der Lek Quintet en bij Van Diggelen speelt Domagoy Ralasie. De Plegtigheit heeft Rita Reijs, Het Gedistilleerd Museum het Barend Petersen Quartet en Cafe Sjiek Denz en Denz. Bij't Spul spelen Angel Eyes, bij Het Weeshuis de Seasound Bigband, bij Le Pecheur Groove en Easy, bij Perrito Caliente het Han Slinger trio en bij Cafe Thalia (Boerhaaveplein) het Xandra Verkroost Quartet. Harmonia 55-Plus Expositie Green Forest Zowel Ziekenfonds als particulier. Reparatie klaarterwijl u wacht. DENTAL SPIJK Lenteakker 5b Spijkenisse Tel. 0181 -68 73 24 Mantelzorgcafe Extra voordelig: Steengrillen ind. ijs 1 uur Magic Bowlen Nu voor slechts 50 p.p. Grlllcaf* Bar BoMfHng Anna van Saksenweg 1 Vlaardingen Telefoon 010 - 474 07 74 www.dok99.ni R OPENING OP ZATERDAG 4 JUNI RECEPTIE 16.00- 19.00 UUR DAM 2 SCHIEDAM Cake van Bakker Klootwijk is traditioneel bereid met alleen pure ingredienten zoals roomboter en verse eieren. Dat proefje er echt vanaf. Verkrijgbaar in diverse smaken en bovendien deze week extra voordelig: I Woensdag 25 mei 2005 jjmj. SCHIEDAM - Wie soms dacht dat er tijdens de zo- mermaanden weinig te doen is voor 55-plussers, komt be- drogen uit. De Zomerkalen- der van de Stichting Oude- renwerk staat vol met activi teiten die in juni, juli en agustus aangeboden worden in de diverse dienstencentra. Zo wordt er regelmatig een creatieve activiteit georgani- seerd voor de steeds groei- ende groep oma's en opa's die tijdens de schoolvakan- ties als oppas voor hun kleinkinderen fungeren. Al- le bijzonderheden staan ver- meld in de Zomerkalender die verkrijgbaar is bij alle dienstencentra voor oude- ren. SCHIEDAM - Wie meer wil weten over ondersteuning door middel van lichaams- gerichte therapie kan zater- dag 28 mei gratis deelnemen aan een of meerdere work shops in de Blauwe Brug. Het programma-overzicht van de open dag is als volgt: van 10.00 tot 11.30 uur kan er kennis worden gemaakt met lichaamswerk, van 11. 45 tot 12.45 uur staat Chro- nische Pijn en Vermoeid- heid centraal en van 13.30 tot 15.00 uur Ontspanning en Meditatie. Van 15.15 tot 17.00 uur zijn er individuele sessies cranio-sacrale thera pie. Opgeven voor work shops via nummer 247 78 98. SCHIEDAM - In Pand Pau lus is van 5 juni tot en met 3 juli de expositie 'Tri-Meer' te zien van Martin Moes- man, Adrianus van Otterloo en Nikolaj Dielemans. Zon- dag 5 juni om 16.00 uur wordt de opening verricht door journalist Kor Kegel. De drie kunstenaars hebben zich voor deze gelegenheid geformeerd tot het kunste- naarsgezelschap Tri-Meer. Tri-Meer verwijst niet al- leen naar het driemanschap, maar ook naar een drieluik dat ze hebben vervaardigd en dat geschonken wordt aan verpleeg- reactive- ringscentrum DrieMaasSte- de. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: T^lefoon^lo^ 2020299S^a^'a^ (10 euro ot. p.min.) ma, t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M.de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: H.Wirtz Telefoon 010 4004290 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 B. van Dongen Telefoon 010 4004391 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 Email redactie: maaspostwaterweg@redactie.maasstad.nl K.Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 REDACTIEMANAGEMENT HUIS-AAN-HUIS-BLADEN AMG: P. E. van der Heide Telefoon 010-4004490 Email phe@redactie.maasstad.nl FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de Inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., e.g. de betreffende auteur door Frank Willemse Marokko en Nederland vieren dit jaar vierhonderd jaar betrekkin- gen. Schiedam heeft een bijzon- dere band -een jumelage- met de kuststad Casablanca. Marokkaan se kunstenaars, verenigt in Ta source du lion' proberen sinds de laatste eeuwwisseling het oude park in Casablanca te redden. Park L'Hermitage ligt desolaat en vervuild midden in de miljoenen- stad en is amper nog als park te herkennen. Schiedam heeft ook een stads park. En daarnaast actieve kun stenaars en een zeer actieve be- wonersvereniging. Via de Arto- teek van Julia Snikkers werden banden gesmeed. Kunstenaars werden uitgewisseld en plannen gemaakt. In Casablanca traden de Schiedamse dj's Mike Redman en Enio Ramalho op, maakte kunstnaar Sjef van Duin foto's en werd de Nederlandse film Shouf Shouf Habibi in het park, nee, vuilnishoop, vertoond. Langzaam wordt het oude park uit 1926, me- de door buurtbewoners, weer een beetje be- woonbaar. Die leren dat een park voor ie- dereen is. Langzaam raakt iedereen daarvan ook overtuigd. Ook de burgermeester van Casablanca die in de 'zuster- parkstad' Schiedam kwam kij- ken. Nu is het de beurt aan Schiedam om de rijke Marokkaanse cultuur te ontvangen. Vrijdagavond in de Artoteek met de opening van een meter van het park Hermitage. Door kunstenaars samen met be- woners minutieus nagebouwd. Alles om dit culturele erfgoed, dat op de lijst van de Unesco staat, in de belangstel- ken hebben meer ge- meen. Zo hebben ze allebei een monument; een stenen leeuw. Beiden zijn opgeknapt en staan tentoonstelling over het park. Daar stond ook een levensgrote maquette van achttien vierkante voor kracht. En inmiddels staat ze ook symbool voor het opknappen van de parken. Natuurlijk blijft er een schril con trast; in Schiedam staat de Planta- ge als een duur park voor rijke bewoners dat met gemeentegeld is opgeknapt. Daar in Marokko staat een verwaarloosd park waar de misdaad tiert, afval zich op- hoopt en dat niet als park is te herkennen. Maarde kentering is daar. Ingezet door plaatselijke kunstenaars die daar het belang van in zagen. Zonder geld, maar met ijver en doorzettingsvermogen. En zo proberen ze een mentaliteitsver- andering te veroorzaken: bewo ners krijgen het park terug en zor- gen er zelf voor dat het weer geen onveilige puinhoop wordt. Ge- makkelijk gezegd, maar de wer- kelijkheid is weerbarstig. Net als vroeger staat er weer een speeltuin, een botanische tuin, een vijver en klein dierenpark. Foto's laten deze inspanningen zien. Langzaam en met interna- tionale hulp gaan ook andere ste- den meedoen. Op foto's zijn oude ■kermistoestellen te zien die hier zijn gedumpt. Met Nederlandse teksten erop als 'Verboden tij dens de rit te staan' Maar niks geen verwaarlozing, verkrotting en corruptie afgelo- pen zaterdag op het festival in de Plantage. Hier juist een keurig aangeharkt park met Marokkaan se muziek en een zonnetje. De band Kasba speelt opzwepende berbermuziek, buikdanseressen laten hun draaiende buikjes zien en dansen er op los. Met een overvloed aan thee en scherpe hapjes. Het doe-maar-gewoon Schiedam krijgt even de warme gloed mee van Mediterrane los bandigheid. Net als de in- en uit- heemse bomen van het oude park. SCHIEDAM - Overdag was er altijd al een bewaakte fietsenstalling onder het Stadskantoor (en op de Koe- markt). Sinds kort kunnen fietsers hun trouwe tweewie- ler ook in de avonduren met een gerust hart parkeren. De stalling onder het Stads kantoor is elke werkdag tot 20.00 a 21.00 uur bewaakt. En tijdens theatervoorstel- lingen, of vergaderingen van de gemeenteraad en -corn- missies, is de stalling tot het einde van de voorstelling ge opend. Gratis en voor niets. Het bestuur van de gemeen- te Schiedam heeft tot deze extra dienstverlening beslo- ten op verzoek van de Fiet- sersbond. Voor de Fietsersbond is deze maatregei een eerste stap in de strijd tegen fietsdiefstal. Een vorm van criminaliteit die zich goed weet te hand- haven en waar de komst van de Lichtblauwe Brigade nog geen verbetering in heeft ge- bracht. SCHIEDAM - In navolging van Nieuwland, wordt de komende weken ook de wijk Groenoord voorzien van een ondergronds afvalinzame- lingsysteem. Maandag 30 mei start Irado met de plaat- sing van dertig ondergrond- se containers die de huisvuil- zakken gaan vervangen. De containers worden in ge- bruik genomen als alle voor- zieningen zijn geplaatst, naar verwachting eind juni. Het college heeft eind vorig jaar besloten tot het plaat- sen van containers in het ka- der van het streven naar een schoon, heel en veilig Schie dam. Nieuwland is inmid dels voorzien van dit inza- melingsysteem. Groot voor- deel is dat de kwaliteit van de buitenruimte fors verbe- tert. Ondergrondse contai ners zorgen voor verminde- ring van meeuwenoverlast en zwerfvuil door openge- scheurde vuilniszakken. Voor de bewoners is het daarnaast handig dat zij hun afval op ieder gewenst moment kunnen weggooien. Tenslotte ziet het straat- beeld er aantrekkelijker uit met de inwerpzuiltjes op on dergrondse containers dan met grijze vuilniszakken en betonnen blokcontainers. Na Nieuwland en Groen oord volgt het centrum van Schiedam. Het is een soap, wat zeg ik; het lijkt een kleuterklas! Was eerst onze Jan des Bouvrier de weg kwijt in Schiedam, begin- nen onze bestuurders van G.B.S. onder leiding van Dhr. Habermehl opnieuw. Nou ja bestuurders! Wat willen deze lieden nu opbouwen aan Schiedam. Eigen imago? Nou, dat zal goed te verteren zijn.De inzet, een schuur bij boer Timmers. Een weblog en de eer. Zijn er geen betere dingen te be- Zoals de lezei" leegloop van winkels in het centrum. Mensen die massaal Schiedam lijken te verlaten, door het overal verrijzen van de 'Te Koop' borden. Hoe hou ik de straten en pleinen schoon. Het gevaar dat zich nu al voordoet zijn middenbermen, je ziet niets meer aankomen bij een kruising. Reken maar Gemeente als het mis gaat. er een ongeluk komt, dat de Gemeente Schiedam verantwoordelijk is. Jongeren, wat doet de Gemeente voor hen, behalve open gezaagde containers plaatsen? Waar blijft die beloofde bioscoop. Een disco- theek. Nee niets van dit lijkt belangrijk. Ik, nietes ik, nee ik heb die boer en zijn schuur gered. Wat een uit- straling naar de inwoners van Schiedam! Nog zoiets wat ik niet begrijp, een weblog, een soort internetsite waar een wethouder zijn mening mag ventileren. Ik dacht dat zulke zaken binnenskamers gehouden zouden worden. Nee hoor, alles van die partij wordt bij de zwerfvuilroute gegooid! Hans Henrichs tot 21 jaar. Bij de jeugdtheater school krijgen de kinderen iedere week les in toneel, dans en zang. Maar ook jongeren die gewoon zin hebben om een dagdeel te dansen, te zingen en te acteren zijn wel- kom. Er worden geen audities ge houden. Er zijn twee jongeren- groepen: 12+ en 15+. De definitie- ve groepsindeling wordt ook be- paald op basis van leeftijd, tech- niek en sociale vaardigheden. Jeugdtheaterschool De Teerstoof is met ongeveer honderd leerlin- gen naar verhouding een kleine school. Het sociale aspect staat hoog in het vaandel. In de praktijk houdt dit in dat er goed gelet wordt op omgangsvormen en samen spe- len, dansen en zingen; alles in een veilige sfeer. Wie zich voor het komend seizoen in wil schrijven kan mailen naar de.teerstoof@tiscali.nl of bellen naar de administratie 246 59 32. De lessen starten in September en vinden plaats op de woensdag- en donderdagmiddag/avond. Wie naar de eindvoorstelling 'Wie is hij? Wie ben jij' wil moet daar- voor als kind vier euro en als vol- wassene vijf euro voor betalen. Reserveren kan op twee manieren. Via de VVV Schiedam, tel. 473 30 00 van maandag tot en met vrijdag van 09.00-17.30 uur en op zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Ook kunnen er een uur voor aanvang van de voorstelling telefonisch kaarten worden gereserveerd, tel. 449 03 44. Gereserveerde toe- gangskaarten dienen minimaal een half uur voor aanvang van de voor stelling opgehaald te worden en contant aan de kassa van De Teer stoof te worden betaald. SCHIEDAM - Jeugdtheaterschool De Teerstoof sluit het seizoen zo als gebruikelijk af met een voor stelling in De Teerstoof. Dit keer is dat 'Wie is hij/ Wie ben jij?. Het stuk wordt vrijdag 27 en zaterdag 28 mei vanaf 20.00 uur op de plan- ken gezet. Het is een voorstelling die geschikt is voor kinderen van 12jaarenouder. Er is een nieuwe, hij is alleen. Hij komt uit het buitenland, denken we, hopen we. We weten niet hoe hij heet. We hebben nog niet met hem gepraat. We kijken door de ramen naar hem. Hij woont dicht- bij, denken we, hopen we. Een nieuwe eindelijk. 'Wie is hij? Wie ben jij?' is een voorstelling over verliefdheid, aantrekkingskracht, turbo's, alto's, gothics, kakkers en hij Jeugdtheaterschool De Teerstoof is er voor kinderen die toneel wil len leren spelen in de leetijd van 7 SCHIEDAM - Schiedam heeft er weer een nieuw museum bij: het jenevermuseum. Een intiem muse- umpje gelegen tussen de Hoog- straat 92 en Lange Achterweg en te bereiken via Jeneverie 't Spul waar al sinds jaar en dag veel posters, kruiken en flessen herinneren aan Schiedams roemruchte jeneverhe- den en verleden. In tegenstelling tot de andere mu- sea die, naast het museale steeds de horeca uitbreiden is dit museum juist andersom te werk gegaan. Een gedeelte van het horecadeel kreeg op den duur steeds meer de functie en inrichting van een muse um. Het museum heeft grootse plannen en de intentie om uit te breiden. De huidige locatie wordt dan ook gezien als tijdelijke huis- vesting. Verwacht wordt dat met sponso ring van voornamelijk een aantal horeca-ondernemers, verzamelaars en producenten de collectie aan het publiek getoond kan worden. Dit zal onder andere gebeuren door het tentoonstellen van veel jeneverme- morabilia in verschillende Schie damse horecagelegenheden. Hier- door zullen de toeristen, de dagjes- mensen en de Schiedammers zelf steeds herinnerd worden aan de drank die Schiedam wereldfaam gaf. Bovendien kan het steeds met een hapje en een drankje, uiteraard het liefst een jenevertje, bezichtigd worden. Uiteraard zal er samenwerking worden gezocht met de bestaande musea. Verschillende verzame laars van jeneverspullen hebben al enthousiast gereageerd en willen graag hun medewerking geven aan dit particuliere initiatief. Er is zelfs al sprake van een vriendenclub van Het Jenevermuseum Schiedam. Van deze club kan men gratis lid worden, zodat ook de kleine beurs de mogelijkheid heeft om enthou siast mee te werken aan het muse um en het verleden van de stad. Het museum zal zeker streven naar grotere tentoonstellingsgebieden, maar zal dit allemaal zo veel mo- gelijk doen op eigen kosten. Uiter aard zal wel gekeken worden hoe en wanneer er thematentoonstel- lingen kunnen worden getoond. Het museum roept Schiedammers op die bereid zijn jeneverspullen af te staan dan wel in bruikleen te ge ven, zodat een expositie gebracht kan worden voor en door de Schie- dammer. Verder zal er in Het Jenevermuse um altijd iemand aanwezig die iets over de collectie kan vertellen. Ook kunnen er in de toekomst cur- sussen worden gevolgd over hoe je jenever maakt. Jeneverproeverijen zullen met steun van Jeneverie't Spul en Slijterij Van Klaarwater worden gegeven. Het museum rekent aanvankelijk ongeveer vijfduizend bezoekers per jaar te gaan trekken. Het muse um is gratis toegankelijk en ge opend vanaf 14.00 uur. Op dinsdag en woensdag gesloten. SCHIEDAM - Spirituele vereni- ging Harmonia organiseert don- derdag 26 mei een seance-avond onder leiding van Gerrit van Oor- schot. De avond wordt gehouden in wijkcentrum De Blauwe Brug en begint om 19.45 uur. De toe- gang bedraagt vijf euro. SCHIEDAM - Actieve 55-plussers kunnen zich maandag 30 mei tij dens de koffie-inloop laten infor- meren over voorzieningen voor ouderen. Een ouderenadviseur komt hiervoor langs in diensten- centrum Oost aan de Marconiweg. Aanvang is 10.00 uur en de toe- gang is gratis. SCHIEDAM - In zorgcentrum De Harg-Spaland aan de Willem An- driessenlaan is van 25 mei tot en met 25 juni weer een expositie te zien. Het gaat om aquarellen van Wim Groot die al een aantal jaren een cursus volgt op de Vrije Aca- demie in Vlaardingen. Beelden uit zijn jeugd legde hij vast op het doek en op voorstel van zijn do- cent maakte hij er een expositie van. De kunstwerken zijn te be- zichtigen en te koop. SCHIEDAM - The Green Forest Selection is op zoek naar nieuwe SCHIEDAM - Voor het gehele ge- zin wordt zondag 29 mei een mooie fietstocht uitgezet van onge veer vijftien kilometer door Mid- den-Delfland. Deelnemers kunnen tussen 10.30 en 11.00 uur starten bij de hoofdingang van heemtuin 't Hoefblad in het Prinses Beatrix- park. De tocht zal ongeveer twee a drie uur in beslag nemen en deel- name is gratis. De tocht kent twee stopplaatsen en gaat onder andere naar het oer-Hollandse dorpje Overschie waar de deelnemers een rondleiding door het museum kun nen krijgen. De tocht eindigt in Schiedam bij boerderij de Groene Raat op de Harreweg waar het die dag van 11.30 uur tot en met 15.00 uur 'open huis' is. leden van 18 tot en met ongeveer zestig jaar. Er wordt vooral ge zocht naar bassen en tenoren die nodig zijn voor een te geven jubi- leumconcert in 2006. Thema van dit concert is Spanje en in het pro- gramma zijn dan ook enkele koor- stukken uit verschillende zarzuel- a's opgenomen. Dat zijn operettes, maar dan met een Spaans tempera ment. Er wordt elke maandag- avond gerepeteerd in De Ark aan het Hargplein van 19.45 tot 22.00 uur. Wie eens mee wil doen, is welkom. SCHIEDAM - In het maandelijkse Mantelzorgcafe aan het Broersveld 123, dinsdag 31 mei van 10.00 tot 12.30 uur, is ontspanningsthera- peut Rinse Huizinga speciale gast. Hij zal voor belangstellenden een workshop 'ontspanningstechnie- ken' geven, die mantelzorgers kunnen helpen bij het volhouden van de zorg voor een chronisch zieke of gehandicapte. Wie meer informatie wil kan bellen met 06 - 516 94 096. SCHIEDAM - Het wekelijkse in loopconcert in de Grote Kerk wordt zaterdag 4 juni verzorgd door twee koren uit Zwijndrecht, namelijk het Vocaal Ensemble Collegium Musicum en Damesen- semble Campanelle. Collegium Musicum zingt onder andere 'Te ach me o Lord' van Attwood en 'Te Deum' van Mendelssohn Bartholdy. Van deze laatste com- ponist zingt Campanelle het be- kende 'Hebe deine Augen auf. Aanvang is 15.00 uur, toegang is vrij. (Reserveren gewenst) plOItOfll I «MUM ta* tmm I Joneen WfwW% WWW~iONO&NS8O£K&N.C0M - INFO@JONftSN5BOEKCN.COM

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 15