maasstad Sint Martinuskerk sluit na 38 jaar definitief de deur Afscheidsconcert door Sint Radboud Honderd jaar en nog altijd gek van voetbal Nog altijd dolgelukkig met'oorlogsbuit' WK STAD ROTTERDAM Rooms-katholiekengaan samen verder in Jacobuskerk Geen zestien maar achttien deelnemers Controle op alcohol Kwekerij ontmanteld Maand van't Spannende boek maasstad Jeugddienst VIS Cubaans spektakel op openingsweekend WK verdeeld over vijf speelsteden WK na 19 jaar terug in Nederland Woensdag 8 juni 2005 BASEBALL a De 5 WK locaties Alle informatie op WK website SPEELSTEDEN: ROTTERDAM, HAARLEM, ALMERE, EINDHOVEN EN AMSTERDAM Cuba, Japan, Zuid-Korea, Taiwan, China, Canada, Australie en de Verenigde Staten strijken van 2 tot 17 September neer in Nederland voor het wereldkampioenschap honkbal. Alle toplanden zijn dus aanwezig om uit te maken wie er met de wereldtitel aan de haal gaat Veertien dagen lang zijn alle mondiale honkbaltoppers te zien in de vijf speelsteden: Rotterdam, Haarlem, Almere, Eindhoven en Amsterdam. Een unieke gelegenheid om de wereldtop aan het werk te zien. Bondscoach Eenhoorn: I WK in eigen land moet impuls zijni KAARTVERKOOP i'TLl SCHIEDAM - Het wijkteam Schiedam Centrum-West heeft van zaterdagavond 20.00 uur tot zondagmorgen 05.00 uur alcoholcontroles gehouden op het Overschie- seplein en de Vlaardinger- dijk. In totaal moesten 538 auto- mobilisten de blaasproef af- leggen. Van hen kregen er elf een proces-verbaal omdat zij te- veel alcoholhoudende drank hadden gebruikt. Van drie bestuurders werd het rybewijs ingevorderd. De hoogst geblazen waarde was 910 ug/1, zo'n 2,1 pro mille. Zondagochtend werd een al- coholcontrole gehouden op de Hargalaan en de's Gra- velandseweg. Tussen 06.30 uur en 08.00 uur moesten 91 automobilis- ten een blaastest afleggen waarna twee een bekeuring kregen voor het rijden on- der invloed van alcohol. Tevens werden diverse be- keuringen geschreven voor een verlopen APK, onverze- kerd rijden, verlopen rijbe- wijs en negeren van het rode verkeerslicht. SCHIEDAM - In de nacht van zaterdag op zondag stel- de de politie een onderzoek in in een woning aan de Tol- lensstraat. Daar was niemand aanwe- zig. Wei werd er een begin- nende hennepkwekerij met zo'n 430 hennepplantjes aangetroffen. De hennepplantjes en de voor de groei gebruikte ap- paratuur werden in beslag genomen en zullen worden vernietigd, De stroom voor de kwekerij werd illegaal af- getapt. De politie stelt een onder zoek in naar de eigenaar van de kwekerij. door Karin Moerman SCHIEDAM - „Hij doet het ze- gen werk, ik het regel werk'maakt Cobie Blok, parochie-coordinator van de Martinus- en Jacobusparo- chie het verschil tussen haar en pastor Jan Jetse Bol duidelijk. Nog krap een paar weken en dan heb- ben ze allebei een kerk minder om voor te zorgen. Zondag 19 juni wordt namelijk de laatste viering gehouden in de Sint Martinuskerk in Groenoord. De in 1967 gebouw- de kerk moet het veld ruimen door teruglopend kerkbezoek en omdat het onderhouden van twee kerken die binnen een straal van twee ki lometer van elkaar liggen simpel- weg te duur is voor de parochie. Cobie Blok blijft zelf vrij nuchter onder alle veranderingen, maar ze weet dat heel wat mensen het best moeilijk hebben met de sloop van 'hun Martinus'. „Ze hebben er hun kinderen laten dopen of de dienst gehouden bij de begrafenis van hun man en dat moeten ze allemaal afstaan. Die plek waar ze mooie herinneringen aan bewaren is er straks gewoon niet meer, da's soms best moeilijk." Bovendien staat de Martinuskerk bekend als een 'gezellige' en 'intieme' kerk, waar iedereen met elkaar om het altaar heen kan zitten, terwijl de Jacobuskerk de meer traditionele 'bioscoop'opstelling heeft. „Als we eenmaal in de Jacobus zit ten, willen we proberen om daar ook zo'n intieme opstelling te rea- liseren, al zal dat niet makkelijk zijn financieel gezien. Er is al zo- veel geld gaan zitten in de restaura- tie van de buitenkant, dat er denk ik weinig overblijft voor binnen." Waarom de Jacobuskerk aan de Kerkweg het won van de twee ki lometer verderop gelegen Marti nuskerk is duidelijk: de Jacobus kerk is een monument en daarom de afgelopen jaren voor heel wat euro gerestaureerd. In de periode dat de kerk in de steigers stond werden de vieringen tijdelijk ver- De Sint Martinuskerk is een beeldbepalend gebouw in Groenoord. Over enige tijd wordt de kerk gesloopt, maar niet nadat het orgel en de glas-in-lood-ramen er eerst uit zijn gehaald. Het orgel gaat naar Kroatie, de ramen krijgen een 'heel bijzonder' plekje ergens in Schiedam. Foto Roger van der Kraan Muziekvereniging Sint Rad boud geeft zaterdag 11 juni een afscheidsconcert in de Marti nuskerk onder de noemener 'Sinfonia Martinus Vale'. Zo- wel het orkest als het koor van de vereniging zal een aantal werken ten gehore brengen. Het orkest van Sint Radboud zal een aantal zwaardere wer ken spelen. Zo zal het stuk 'Spartacus' van Jan van der Roost gespeeld worden. Een ander stuk dat het orkest van Sint Radboud zal brengen is 'Tintin, Prisoners of the Sun' van Dirk Brosse. De muziek is oorspronkelijk geschreven voor de musical rond Kuifje, De Zonnetempel. Johan de Meij ar- rangeerde in nauw overleg met Dirk Brosse een fraaie selectie uit 'Tintin, Prisoners of the Sun', waarin verschillende stij- len en genres elkaar ontmoeten en kruisen. De volgende num- mers passeren de revue: 'Rascar Capac', 'Als het kampvuur brandt', 'De professorenwals', 'Vriendschap tot het eind der tijden', 'Debrandstapel' en 'De zon' als spectaculaire finale. Het koor brengt verschillende klassieke werken van Duitse componisten. Zo worden onder andere de stukken 'Verlorene Jugend' en 'Rosmarin' van Jo hannes Brahms en 'Fruhlings- ahnung' en 'Lerchengesang' van F. Mendelssohn gezongen. Het concert vindt plaats op za terdag 11 juni in de Martinus kerk, Willem Andriessenlaan 65. Kaarten voor het concert kosten 10 euro en zijn verkrijg- baar bij leden van Sint Rad boud. Er zullen ook kaarten aan de deur van de kerk worden verkocht voor aanvang van het concert, 20.15 uur. plaatst naar de Martinuskerk, zodat de parochianen van beide kerken al kennis met elkaar hebben ge- maakt. „Eigenlijk gaat dat heel goed", zegt Cobie Blok. „In beide kerken heb je veel vrijwilligers. Mensen die de bloemen doen, die schoonmaken, noem maar op. Maar toen de mensen van Jacobus tijdelijk naar de Martinus kwamen tijdens de restauratie hadden we al- les dus dubbel. Maar daar zijn ei- genlijk nooit echt woorden over gevallen, alles heeft zich bijna als vanzelf opgelost. De een ging ge woon hier met zijn werk verder, de ander zei: ik ben nu tachtig, dit is meteen een mooi moment om te stoppen, daar zijn nooit echt ruzies uit voort gekomen. De samenwer- king is eigenlijk heel harmoni- eus." De activiteiten rond de sluiting van de Martinuskerk beginnen zater dag 11 juni met een concert van Sint Radboud. Tijdens deze avond overhandigt auteur Ruud Poels het eerste exemplaar van een herden- kingsboek over de Martinuskerk aan pastor Jan Jetse Bol. Ook wordt die avond de tentsoonstel- ling geopend over 38 jaar Marti nuskerk die daarna twee weken lang dagelijks te bezoeken is tus sen 10.00 en 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Zondag 19 juni wordt zoals gezegd de laatste viering gehouden, een Heilige Mis waarin vijf oud-pas- tors voorgaan en het Jacobuskoor, het Don Boscokoor en de Maja Kids zingen. Aan het einde van deze viering worden de voor de kerk zo belang- rijke voorwerpen, de Godslamp, de paaskaars en het schild van Martinus naar buiten gedragen om het een week later, zondag 26 juni, in de Jacobuskerk naar binnen te dragen wanneer daar de 'eerste' viering in de Jacobuskerk wordt gehouden. Er wordt in juni bovendien ook nog een afscheidsavond voor de parochianen georganiseerd. SCHIEDAM - De maand ju ni staat in alle bibliotheken van Nederland in het teken van de 'Maand van het Spannende Boek'. Zo wor den detectives, thrillers, spook- en griezelverhalen onder de aandacht van de lezer gebracht. Deze maand staat in het te ken van 'huisje, boompje, moord': verhalen over mis- daad in eigen kring. Het motto refereert aan het feit dat veel misdaad tegen wil en dank juist in de relatione- le sfeer -familie, buren, vrienden- plaatsvindt. In veel spannende boeken is dit ook aan de orde. Misdadi- gers blijken niet zelden af- komstig uit de naaste omge- ving van het slachtoffer. In veel gevallen is de dader een goede bekende. Thrillers waarin de misda- diger uit de directe omge- ving komt, staan centraal. Het zijn boeken waarin het niet zozeer draait om spec taculaire actie alswel om ka- raktertekeningen. Voor bezoekers aan de bi- bliotheek ligt een cadeau- boekje klaar. De pocket 'In eigen kring' bevat tien lees- fragmenten uit even zovele thrillers. Naast een kennis- making met de verschillende auteurs kan de lezer mee- doen aan een prijsvraag en kans maken op een treinreis naar het Verre Oosten. westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdarn SCHIEDAM - In De Ark aan het Hargplein wordt zondag 12 juni een jeugddienst gehouden vanaf 10.00 uur voor en door de jeugd. Centraal staan de vragen 'Wie ge- loof jij en 'Wat geloof jij?'. Voorganger is ds. Leonie Bos. SCHIEDAM - Een eeuw oud werd mevrouw Van den Heuvel-Meure af gelopen maadag. En dat werd een gezellig feestje omdat de honderdjarige nog altijd in prima conditie is. Afgezien van een beetje doofheid is ze nog altijd prima bij de tijd. Zo houdt ze alles bij en wordt vooral het voetbal op de voet gevolgd. Van voorbeschouwing tot nabeschouwing, tot laat in de avond. Mevrouw Van den Heuvel vindt het zelfs geen probleem om meer- dere wedstrijden op een avond te volgen op TV. Inmiddels woont ze alweer 25 jaar in Huize Frankeland. Eerst samen met haar man, maar toen die overleed bleef ze er alleen wonen. De verjaardag werd op 6 juni dan ook in dit zorgcentrum gevierd samen met onder ande re haar dochter, twee kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Dat er ook nog iets moois uit de oorlog voort zou komen, had Gijs van Rijswijk nooit durven dromen, toen hij in de Tweede We- reldoorlog in Leipzig te werk werd gesteld. Toch had de uitstap naar Duitsland grote gevolgen voor de symphatieke postbesteller. Hij leerde er de liefde van zijn leven kennen: Herdwig Ursula Gulich. Het paar trouwde op 2 juni 1945 in Leipzig, waama hij haar mee naar Nederland nam. Nog altijd noemt mijnheer van Rijswijk zijn vrouw gekscherend 'zijn oorlogs- buit'Ze kregen twee zonen en inmiddels is de familie ook vele kleine tel- gen rijk. Afgelopen donderdag ontvingen ze naast een schitterend bloem- stuk ook de hartelijke gelukwensen van de gemeente. Foto Roger van der Kraan XXXVI WORLD CUP Met de openingsbal van dichter, jazz- kenner en nachtburgemeester van Rotterdam Jules Deelder en met enkele toespraken van sportwethouder Nico janssens en Neptunus-voorzitter Frans van Aalen werd op 22 april het ver- nieuwde Familiestadion van DOOR Neptunus op feestelijke wijze heropent Rotterdam United, een combinatie van spelers van de landskampioen en stads- genoot Sparta/Feijenoord speelde een dubbelwedstrijd tegen een Cubaanse Havana selectie. 'Ik ben heel blij dat we aanwezig mochten zijn bij de opening van dit schitterende stadion', zegt Arnaldo Lorenzo, manager van de Cubaanse ploeg. Het resultaat mocht er ook zijn. Op vrij- dag had de Rotterdamse ploeg nog moe ten toezien hoe 'La Habana' met 6-2 de overture op hun naam schreef, maar zondag behaalde Rotterdam United in een stralend zonnetje en onder grote publiek belangstelling alsnog een over- winning op het gelegenheidsteam. Onder aanvoering van werper Diegomar Markwell, de absolute uitblinker aan Rotterdamse kant, won de publieks- favoriet met 4-1Toch waren de uitsla- gen niet het belangrijkst. Rotterdam wilde tonen dat het stadion aan de Abraham van Stolkweg na een in- grijpende renovatie klaar is voor het WK. Zo heeft het terrein een grotere afmeting en een nieuwe omrastering ge- kregen. Ook de verlichting is aan de hui- dige normen aangepast. Daarnaast mochten beide teams voor het eerst het binnenveld, de heuvel en de slagperken a O U testen. Voor Cuba-manager Lorenzo was het de eerste keer dat hij Nederland bezocht. 'Wij zijn heel trots dat we bij de opening van dit schitterende stadion mogen zijn. Ik hoop dat we voor het pu bliek een mooie show hebben neerge- zet', vertelt de bescheiden Cubaan, 'en dat we nog een keer terug mogen komen om hier te spelen.' Het Neptunus Familiestadion heeft de grootste capaciteit van alle WK-stadions. Cuba is de topfavoriet voor de wereldtitel. Het land werd sinds 1984 acht keer op rij wereldkampioen. De wedstrijden van het WK worden gespeeld in vijf steden. Rotterdam is speelhoofdstad en thuishaven van het toernooi. Het Nederlands team zal veel duels in het Familiestadion van DOOR/Neptunus spelen. De Maasstad is European Capital of Sport en heeft 2005 uitverkozen tot Sportjaar. Volgens sportwethouder Nico Janssens van Rotterdam is het daarom geen verrassing dat honkbalstad nummer een van Nederland ook de hoofdstad van het WK is geworden. 'Wij wilden graag de openings- wedstrijd en de finale, door onze verbondenheid met de sport. Daar was eigenlijk geen discussie over.' Haarlem, Almere, Eindhoven en Amsterdam zijn de andere steden van het WK. Haarlem is gastheer tot en met de halve finales. Eind hoven en Almere nemen na de poulewedstrijden een kwartfinale voor hun rekening. Rotterdam Neptunus Familiestadion Abraham van Stolkweg 31 3041JA Rotterdam Capaciteit 5500 Haarlem Pirn Mulier Stadion Jaap Edenlaan 3 2024 BW Haarlem Capaciteit 4000 Almere Fanny Blankers Koen Sportpark Estafettelaan 2 1318 EG Almere Capaciteit 1500 Eindhoven Sportpark De Heihoef Roostenlaan 307 C 5644 BR Eindhoven Capaciteit 1500 Amsterdam Sportpark Ookmeer Herman Bonpad I 1067 SN Amsterdam Capaciteit 1500 Wat is een groot internationaal toernooi zonder een mooie en infor- matieve website, www.wkhonkbal.nl Dat is het adres waar u terecht kunt voor het laatste nieuws over het wereldkampioenschap honkbal. De deelnemende landen, de historie, de sponsormogelijkheden, foto's en een online winkel. Plus de mogelijkheia om via een speciale mai ling op de hoogte te worden gehouden van het allerlaatste WK- nieuws. Ga naar www.wkhonkhal.nl en meldt u onder het kopje ac- tueel aan voor de digitale nieuwsbrief. Alle toplanden op WK Hon In 1986 werd het WK ook in Nederland gehouden, maar toen deden bijvoorbeeld de Amerikanen niet mee. Het onderstreept het bijzondere karakter van het komende WK. Voorzitter van het organisatiecomite Bert Paalman: 'Het is niet zo dat je je vinger opsteekt en het WK krijgt toegewezen. De International Baseball Federation moet vertrouwen hebben in je bond en je accommodaties moeten in orde zijn. De verlichting, de scorebor- den, de pitchheuvel, de afmetingen van het veld en de dug-outs moeten aan de eisen vol- doen. En dat kost geld. Gelukkig zijn de deelnemende gemeentes niet te beroerd om te in- vesteren in het renoveren of uitbreiden van de accommodatie. De subsidies die zij beschikbaar stellen worden bijvoorbeeld ook gebruikt voor publiciteit, huisvesting van de honkballers en officials, relatiebeheer, persvoorzieningen en niet te vergeten: de beveiliging.' Het grote eisenpakket zorgt ervoor dat het zeer waarschijnlijk is dat het WK voorlopig niet terugkeert in Europa, laat staan in Nederland. Begin September lijkt dus de laatste kans voor de Nederlanders om de toppers in levende lijve in eigen land te zien! Het aantal landen dat tussen 2 en 17 September strijdt om de wereldtitel is uitgebreid van zestien naar achttien. Dat heeft de International Baseball Federation (IBAF) besloten. De Verenigde Staten en Canada konden door omstandigheden niet deelnemen aan het Amerikaanse kwalificatietoemooi. In samenspraak met de KNBSB en het organisatiecomite van het wereldkampioenschap is besloten om twee extra teams te laten deelnemen. Door middel van een kwalificatietoemooi hebben Canada en de Verenigde Staten zich geplaatst voor het wereldkampioenschap. In to taal worden er nu 84 wedstrijden gespeeld. I Voor het Nederlands team is het WK, samen met het Europees kampioenschap in juli in Tsjechie, een van I de toemooien om hun kwaliteiten te tonenAfgelopen I zomer voldeed Oranje op de Olympische Spelen in I Athene niet aan de hoge verwachtingen. De ploeg werd I zesde en moest onder andere grote nederlagen slikken I tegen Canada en Australie. Toch ziet bondscoach I Robert Eenhoorn het wereldkampioenschap niet als I een kans op eerherstel. 'Op de Spelen hebben we het inderdaad niet goed gedaan, maar dat blijft een mo- I mentopname. Ik heb na Athene met de spelers gesproken en dat is genoeg. Het zegt I namelijk niets over de vier jaar voorbereiding. Die was goed en heeft misschien een te I hoog verwachtingspatroon geschapen, maar we hebben de afgelopen jaren constant la- I ten zien dat we goed kunnenpresteren',aldusde bondscoach van deregerend Europees I kampioen en de winnaar van de laatste Haarlemse Honkbalweek. I Eenhoorn is met het Nederlands team onlangs met de voorbereiding op het WK I begonnen en hoopt door het thuisvoordeel op een extra motivatie bij zijn spelers. I 'Het WK in eigen land moet onsen het honkbal in het algemeen een enorme impuls I geven. Het land, de steden en de sport krijgen veel exposure en accommodaties wor- I den opgeknapt. De sport komt door zo'n toernooi in een goed daglicht. Als team I moeten wij naar onze mogelijkheden en hopelijk daarboven presteren.' kJ Via de site www.wkhonkbal.nl zijn binnen- kort tickets voor het toernooi te bestellen. Er is reeds gestart met de verkoop van passe-par- touts. Voor de verwende honkbalfan is er de mogelijkheid om (tegen extra betaling) een plek te boeken op een gereserveerde tribune. Losse kaarten zijn pas verkrijgbaar als het definitieve speelschema bekend is gemaakt Hieronder een overzicht van de prijzen van de passe partouts. Overzicht Passe-partouts Passe-partouts Aantal Volwassenen Jeugd t/m I4jr Studenten wedstrijden en 65+ Rotterdam, regulier Min. 20 100 €75 Rotterdam, gereserv. Min. 20 ISO nvt Haarlem, regulier Min. 20 €80 €60 Haarlem, gereserv. Min. 20 125 nvt Overige steden, regulier Min. 11 €50 €30 Overige steden, gereserv. Min. 11 €75 nvt Het Nederlands team viert de overwinning in de Haarlemse Honkbal Week uitbundig.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 15