M Istanbul: een stad van wolkenkrabbers en moskees 'Klimrek' Koningsgraven Turkije mag zich de laatste jaren verheugen in een toenemende populariteit. Niet alleen verstokte strandgangers hebben het land ontdekt, ook cultuurliefhebbers komen ruim aan hun trek ken in dit kleurrijke gebied aan de Middellandse Zee. Een reis door Turkije is een ontdekkingstocht door contrastrijke land schappen, kleuren, en vooral een tocht door een rijke geschie- denis en cultuur. Een groepsrondreis van vijftien dagen, afge- lopen mei, met als thema 'Klassiek Turkije' maakt dit duide lijk. Puntmutsen, kabouterhuizen en ondergrondse steden Turkije: een ongekende varieteit in landschappen De rondreis 'Klassiek Turkije' wordt door diverse reisorganisatoren aangeboden. bijvoorbeelddoor Kras/SterVakanties. Telefoon 073- 5999999. Op ontdekkingstocht door Klassiek Turkije Door Ank Herstel de landbouwgebieden. Turkije kan, als een van de weinige landen in de wereld, in zijn eigen voedsel voorzien. Het landschap blijft on- dertussen veranderen: bergen, bos- sen en zoutmeren trekken in aller- lei kleuren onderweg aan ons voor- bij. We naderen Ankara, de moder- ne hoofdstad van Turkije, al doen de hutjes en sloppen aan de rand van de stad iets anders vermoeden. Arme boeren zijn in de loop der tijd van het platteland naar Ankara ge- trokken in de hoop iets te verdie- nen. Ze mochten, eenmaal gezeten in een in de haast 's nachts ge- bouwd onderkomen, niet meer uit de stad verjaagd worden. In Anka ra zijn overal beelden en foto's te zien van de grote hervormer Ata- tiirk, die Turkije tijdens zijn machtsperiode heeft omgevormd tot de moderne staat die het nu is. De drukte in en rond het mausole um van Atatiirk maakt pas goed duidelijk hoe de man door zijn landgenoten wordt vereerd. In de naastgelegen expositieruimtes ver- dringen de mensen zich om een glimp van zijn pantoffels of reis- koffer op te kunnen vangen. Ver- der bekijken we in Ankara het Mu seum van Anatolische beschavin- gen, waar een schitterende collec- tie van oudheden en kunstschatten is geexposeerd. Istanbul is een sprookjesachtig mooie stad. Deze stond tot 1453 bekend als Constantinopel - ge- noemd naar keizer Constantijn - en was de hoofdstad van het Byzan- tijnse - Oost-Romeinse - rijk. Ver- schillende voormalige overheer- sers, Romeinen en Grieken maar ook Egyptenaren hebben er hun sporen achtergelaten. De stad wordt gescheiden door de Bosporus, in een Aziatisch en een Europees gedeelte. Ook hier zijn de contrasten groot. Moderne bruggen en de wolkenkrabbers doen denken aan de skyline van Rotterdam of Sjanghai. Er is, waar je maar kijkt, altijd wel een moskee in beeld. Istanbul telt een aantal schitterende exemplaren, die het bekijken meer dan waard zijn. Wij vereren de beroemde, blauwe Aya Sofya-moskee met een bezoek. De schoenen gaan uit op het enigzins muf ruikende bordesje. Er staan manden met plastic tasjes, om de eigen schoenen in te doen en mee kunnen nemen. De vrouwen uit het gezelschap moeten een hoofdoekje omdoen alvorens ze de moskee binnengaan. Daar is op gerekend: bij de ingang staan rekjes met 'leendoekjes'. Het verblijf in In- stanbul duurt tweeeenhalve dag. We 'doen' de belangrijkste be- zienswaardigheden. Het bezoek aan de overdekte bazaar is een avontuur op zich. Wie het waagt naar de koopwaar te kijken, krijgt onmiddellijk een kopje thee aange boden en wordt - naar Nederlandse begrippen - stevig overgehaald iets te kopen: de Turkse manier. Uiter- aard gaan we ook nog naar het be roemde Topkapipaleis, het paleis van de sultan. Tussen alle pracht en praal in het gebouw valt vooral het in een aparte hal uitgestalde, dure serviesgoed op, dat tijdens alle sul- tanaten werd gebruikt. Het kwam vanuit China en werd per schip of over land via de zijde-route aange- voerd. Een dergelijk eetservies was zeer uitgebreid. De sultans hielden er in die rijd een royale hofhouding op na en de hoeveelheden, waarin het kostbare en goedverpakte Chi nese goed werd aangevoerd - soms in schipladingen of met karre- vrachten vol - geven een aan wij - zing over de rijkdom van deze heersers. Het is een aanraderom Is tanbul ook eens te bezoeken tijdens een stedentripje. Deze reisjes wor den regelmatig aangeboden door diverse reisbureaus. We verlaten Istanbul en laten ons per ferry de Dardanellen overvaren. Op naar Troje! Bij de ingang van de opgravingen staat 'Het Paard. Het houten bouw- werk doet de legende eigenlijk weinig eer aan: het lijkt meer op een speeltuinattribuut. De opgra vingen zijn gelukkig een ander ver- haal. Daarbij moet het gezegd wor den, dat met name de ge'inspireerde en accurate informatie van onze geleerde reisleider ook dit bezoek weer tot een succes maakt. In mei is de temperatuur perfect voor een reis en de natuur op zijn mooist: overal bloeien de meest uiteenlo- pende soorten bloemen. Vanaf Troje vervolgen we onze weg door bergen, bossen en olijfvelden. Na een overnachting in een hotel aan de zee gaan we naar Pergamon, een voormalig handelscentrum tussen oost en west. Hoog op een berg lig- gen opgravingen. Het uitzicht is prachtig en biedt zicht op een Ro- bergte met adembenemen- de uitzichten, brengt ons naar Konya. In de 13e eeuw woon- metns aqua- duct. Inwo- ners van Per gamon von- den een een alternatief voor papyrus door geprepa- reerden huidentotper- kament te ver- werken. Af- gaand op de resten van pa- leizen en tem- pels moet de handelsstad een welvaren- de stad ge- weest zijn. Het grote the ater is een van de steilste uit de oude tijd en kon aan tien- duizend toe- schouwers plaats bieden. Efese, een van de best bewaard gebleven antieke steden van Turkije, blijkt een nieuw cultureel hoogtepunt van onze reis. Woorden schieten tekort. Ondanks enkele aardbevin- gen is het merendeel van de bouw- sels in goede staat gebleven. Over al in Efese zijn sporen te vinden uit de Griekse, Romeinse en Egypti- sche Mythologie. De Celcus-bi- bliotheek is van een onwaarschijn- lijke schoonheid. De antieke open- bare toiletten in Efese zijn van een speciaal soort. Vijftig mensen kon- den daarvan tegelijkertijd gebruik van maken. De 'stoelgang was dan ook een sociaal gebeuren. In de stad staat een prachtig gaaf geble ven amfitheater, waar gladiatoren- gevechten, ook met wilde dieren, werden gehouden. De temperatuur begint inmiddels aardig op te lopen en we prijzen ons gelukkig deze stad niet in het hoogseizoen aan te doen. Onze reisleider vergelijkt een bezoek aan deze stad in juli of augustus, vanwege de temperatu- ren, eenvoudigweg met een poging tot zelfmoord. Wie de reis 'Klassiek Turkije maakt, weet zich verzekerd van een hoog gehalte aan wereldwon- deren, die in aanmerking komen voorde titel 'beschermd werelderf- goed'. De organisatie Unesco heeft het dan ook behoorlijk druk in Tur kije met het beschermen van alle bijzonderheden uit het verleden voor het nageslacht.bewaard blij- ven voor het nageslacht. In 1997 kregen de kalkterrassen van Pamukkale de status 'werel- derfgoed'. Vanaf dat jaar werd het ver- boden dit na- tuurmonu- ment te betre- den. Door af- zettingen van kalksteenhou- dend water ontstonden in de loop der eeuwen stra- lend witte ter- rassen, gevuld met thermaal water uit de bergen. De Romeinen kenden een geneeskrachti- ge werking toe aan dit water en stichtten hier de stad Hierapolis. Er zijn nog foto's in omloop van kalkterrassen, gevuld met mooi gekleurd water, maar helaas is dit verleden tijd: de terrassen dreigen uit de drogen. De ve- le bezoekers hebben bo- vendien de ter- Onwaarscliifnlijkmooi: 3e antieke bibliotheek vanifese dodenstad. Het woord dodenakker wordt hier volledig recht aange- daan. Graftombes en grafhuisjes uit de Griekse en Romeinse perio- de staan verspreid over een groot gebied. We koersen aan op Antalya waar we een paar nachten zullen blijven. Het lijkt of overal in Tur kije wordt gebouwd. De meeste bouwwerken zijn onafgemaakt. Dit komt volgens Volkan door de enorme geldontwaarding. Vanaf Antalya vertrekt de bus voor een laatste excursie, ditmaal naar Myra en Demre. De Bisschop van Myra is bij ons bekend als Sint Ni- colaas. De Sint Nicolaaskerk in Myra, waar de bekende kinder- vriend in de vierde eeuw bisschop was, staat volop in de steigers. De kerk op zich is niet zo bijzonder, maar op de vloer liggen prachtig bewaard gebleven mozai'eken. Tenslotte rijden we naar de hoog in de bergen uitgehakte en gebeeld- houwde koningsgraven van Dem re. Ook hier in Emre liggen resten van een amfitheater. Langs een schitterende kustweg door het Na- tionale Natuur Park, met aan de ene kant uitzicht op de zee en aan ber gen en pijnboombossen aan de an- dere kant, rijden we terug naar Ala- nya. Daar eindigt onze rondreis door 'KlassiekTurkije. Wijzelf ge- nieten nog van een weekje strand- vakantie in Alanya, om bij te ko men van alle indrukken. Het land blijkt ook nog een waar shopping- paradijs: kleding, leren jassen, sier- raden, maar ook leren tassen en handgeknoopte kleden zijn er in een ruim aanbod en voor leuke prijzen. Het gebruikelijke afdingen maakt het alleen maar leuker! We zijn tot de conclusie gekomen, dat er voor iedereen iets moois te vin den is in dit afwisselende land: een prachtige natuur, volop strand, maar vooral een eindeloze schat v.: rassen ver- vuild. Met een verbodsregel hoopt men de terrassen weer wit te krijgen. Het Hierapo- lishotel in Pamukkale waar we over- nachten be- schikt over een zwembad met thermaal water. De groep maakt hier gretig ge bruik van, maar wonde- ren blijven he laas uit. Vlak- bij het voor malige kuur- oord Hieropo- lis ligt de zo- genaamde Ne cropolis: de de hier de Isla- mitische mysti- cus en dichter Mevlava. Zijn aanhangers, ook bekend als de 'dansende Der- wisjen' stichtten er de Mevleva- orde. Door al- maar rond te draaien kwamen deze dansers in contact met 'het hogere'. Het klooster is nu woners. Na het bezoek aan de onder- grondse steden- bouw gaat de reis naar Anka ra. We rijden doorafwisselen- De kalkterrassen van Pamukkale: beschermd 'werelderfgoed' De reis begint in het aan de zuid- kust gelegen Antalya en beschrijft een cirkel tegen klok in. Het wordt een tocht vol 'highlights'. Zoals de meeste Turkse reisleiders is de in Izmir geboren Volkan hoogge- schoold. De opleiding tot reisleider in dit land is van universitair ni veau. Daamaast heeft hij Neder- Het Mausoleum van Ataturk landse taal- en letterkunde gestu- deerd aan de universiteit van Anka ra. Omdat hij jarenlang Belgen heeft rondgeleid spreekt hij een sappig mengseltje van Nederlands en Vlaams. De eerste dag voert ons naar de an tieke Romeinse stad Perge, waar de apostel Paulus is geweest. Langs de weg staan zuilen en zijn nog sporen te zien van wat eens een overdekt winkelcentrum geweest moet zijn. „Het was hier zbmers erg heet en om de stad te koelen liet men het water van de bergen langs de bek- kens naar het midden van de straat stromen", legt Volkan uit. De Ro meinse thermen dateren van de tweede eeuw na Chrisms en laten ook hier staaltjes zien van antieke vindingrijkheid op het gebied van koelen en verwarmen. Aansluitend op het programma staat het Romeinse theater in As- pendos. Het is een van de bestbe- waarde antieke exemplaren in Tur kije, waar nog regelmatig voorstel- lingen worden gegeven. Een prachtige rit door het Taurusge- een museum. Ataturk, die in 1923 de Repu- bliek Turkije stichtte, verbood alle mystieke or- des, omdat hij die als bedreiging van de vooruitgang zag. Momen- teel wordt Konya beschouwd als de bakermat van het islamitisch fundamentalisme in Turkije. Ove- rigens doet de huidige Turkse rege- ring er alles aan om deze ontwikke- ling een halt toe te roepen. Preken van Imams worden afgeluisterd door spionnen van de regering en het is verboden op scholen een hoofddoek te dragen. Dit verbod geldt ook voor ambtenaren, onder- wijzers en bankpersoneel. Vrou wen mogen zelfs niet met een hoofddoek op een pasfoto. In Tur kije wordt de hoofddoek gezien als symbool voor het fundamentalis me. Na een tocht van achthonderd kilo meter over een een hoogvlakte, hier en daar afgewisseld met een bergtop, komt het gebied Cappado- cie in zicht. De volgende dag zien we pas goed in wat voor wonder- lijk landschap we terecht zijn geko men. Na een enorme vulkaanuit- barsting zijn de modder en lava-af- zettingen in de loop der eeuwen veranderd in zachte tufsteenforma- ties. Het landschap heeft een sprookjesachtige aanblik gekregen door veensschoorstenen, pieken en kuilen, bizarre tufsteenformaties, puntmutsen en kabouterhuizen. De zon en wolken laten het gebied steeds van kleur veranderen. De vallei van Gore- me in Cappado- cie heeft de sta tus van een openluchtmuse- um. Christenen, die zich hier al in de negende eeuw vestigden, maakten onder grondse steden om toevlucht te kunnen zoeken voor aanvallen van de Arabie- ren. De onder grondse steden hebben meerde- re woonlagen, waarin ook ker- ken werden uit- gehakt. Deze rotskerken zijn met frescos be- schilderd, maar de afbeeldingen van de gezich- ten zijn later bij- na allemaal door moslims be- schadigd. Het bezoek aan de ondergrondse stad in de plaats Kaymakli is in- drukwekkend. De gedachte dat mensen daad- werkelijk in de ze ruimten heb ben gewoond, is beklemmend. Een Franse ar- cheoloog be- weert een on dergrondse stad te hebben ont dekt, die negen- tien verdiepin- gen diep is. Tot nu toe zijn er zesendertig ver- gelijkbare ste den ontdekt, die elk plaats boden aan ongeveer drieduizend in-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 20