ad re P o Boeiend en bloeiend graafschap it tekst en foto's: Irene Boonekamp De mooiste tuinen van Europa zijn te vinden in het Engelse graafschap Kent. Wie door deze wereldberoemde tuinen struint, zal het beamen. Kent heeft het grootste aantal voor pu- bliek opengestelde tuinen per vierkante meter ter wereld. Van correct symmetrisch tot weelderige woestenij.Kent wordt dan ook wel de tuin van Engeland genoemd. Niet alleen vanwege de vele fraaie tuinen. In de Medway Valley en in het noorden vinden we volop hoog opschietend hop, in Romney Marsh staan bollen- en bloemenvelden en in het voorjaar wordt deze streek overspoeld door de bloesems van de fruitboomgaarden. ifiRWii Eesthuizen Victoriaanse stoomtrein Penshurst Place Gardens Leeds Castle Middeleeuws Canterbury Garden of Queen-Mum r wan*- |i§ Woensdag 22 juni 2005 cx 32 Struinen door de tuinen van Kent In een schitterend Victoriaans stoomtreintje door een even schitterend landschap tuffen. foto: Bill oates Wie in Kent woont, maakt iets moois van zijn tuin, op feestdagen dragen de dames enorme hoeden hoog opgetooid met bloemen en in Kent spreken de dames, met bloe- mennamen als Hyacinth, wel erg beschaafd engels! Kent, de oudst vermelde streeknaam van Groot Brittanie, zindert van historie met beroemde namen als Julius Cae- sear, Winston Churchill, Jane Aus ten, Charles Dickens en Geoffrey Chaucer. De vele oude kastelen, fraaie landhuizen en Victoriaanse 'eesthuizen' -met opvallende ke- gelvormige daken waarin de hop werd en wordt gedroogd- zorgen voor een aangename afwisseling tussen de vele tuinen en landerijen. Je kunt er wekenlang doorbrengen, maar Kent is ook ideaal voor een korte vakantie. Maasstad Week- bladen was er vier dagen. Na slechts anderhalf uur met de ferry vanaf Calais worden we begroet door de schitterende, veel bezon- gen White Cliffs of Dover. Onder- deel van de kust waar Julius Caesar landde en waarboven eeuwen later de slag om Engeland werd bevoch- ten. Vanaf de kade in Dover ben je in ongeveer anderhalf uur west- waarts rijden bij de eerste tuin van naam: Sissinghurst Castle Garden. We maakten een ommetje om via Ashford bij Beltring de grootste verzameling eesthuizen (oasthou- ses) ter wereld te bekijken, indruk- met informele beplanting. Sprook- jesachtig mooi: Onder boogjes, en via oude stenen trappetjes kom je van de ene sfeertuin in de andere, ieder met een eigen identiteit: een kakafonie van kleuren in een para- dijs met veel bekende, maar ook onbekende bloemen en planten. Je dwaalt, bewondert, verwondert, ruikt en vergeet de tijd. De verlei- ding om te plukken is met moeite te beteugelen. Juist de verschei- denheid aan verschillende tuinen maken het boeiend; zo is er een white garden en in de cottage gar den, een op het oog lijkende ver- wildering, overheersen in bonte bloei de kleuren rood, geel en oranje. De rozentuin is een van de mooiste van de wereld, er bloeien tig soorten heerlijk geurende rozen tegen oude, verweerde muren. Vanuit de toren heb je een gewel- dig uitzicht over de symmetrische Lower Courtyard. Sissinghurst Castle werd in de zestiende eeuw verbouwd tot Elizabethaans land- huis, waarvan nog een deel te be- zichtigen is. Vooral de schrijfka- mer in de toren is de klim naar bo- ven waard, met prachtig uitzicht over de tuinen. Vlakbij de ingang van de tuinen staan nog enkele tra- ditionele eesthuizen. A1 sinds de zestiende eeuw wordt in Kent veelvuldig hop geteeld. De klimplant groeit snel en hoog. In de eesthuizen (oasthouses) wordt de hop gedroogd op hete vloeren, waaronder de warmte wordt ver- kregen door houtverbranding. De opvallende daken van de eesthui zen hebben kappen die gedraaid kunnen worden in de wind en waardoor de hete lucht, nodig voor het droogproces, kan worden afge- voerd. Na het drogen wordt de af- gekoelde hop samengeperst en naar de bierbrouwerijen gebracht. De bloemen van de vrouwelijke hopplanten hebben aromatische olien die aan hopbier een speciale smaak geven. Tegenwoordig Eeuwenoude geschiedenis in de Penshurst Place Gardens. Veel van de beroemde tuinen zijn geent op eeuwenlange geschiede nis, sommigen bloeien op zo'n vijfhonderd jaar oude wortels. Dat geeft iets geheimzinnigs, iets onge- kends aan de tuinen. Je ruikt histo rie! Ook de bijbehorende kastelen liggen op een fundament van lang- durige en veelbewogen geschiede nis. Zo heeft iedere tuin z'n eigen stijl en karakter. Van het vroege voorjaar tot het late najaar, Kent bekoort. wekkend! Sissinghurst Castle Garden is een van de beroemdste, maar ook drukstbezochte tuinen. Vroeg in de morgen of laat in de middag is het er echter opvallend rustig. In 1930 kochten dichteres Vita Sackville- West en haar echtgenoot, de aristo- craat Harold Nicholson, het kasteel dat in erbarmelijke staat verkeerde. Het kasteel werd gerestaureerd en in de omliggende landerijen leg- den ze een symmetrische tuin aan wordt de meeste hop gedroogd in grote hallen, maar de opvallende eesthuizen kom je nog overal in Kent tegen. Bent u in de buurt van Tonbridge (Penshurst place and garden) dan kun je een bezoek brengen aan het Hop Farm Coun try Park. Een dagje uit voor het he- le gezin, in en rond een authentieke hopboerderij. Inclusief musea, in- teractieve exposities, zware trek- paarden, kinderboerderij en ver schillende speeltuinen. Sissinghurst wordt omgeven door verstilde dorpen, waaronder Bid- denden met een wereldberoemde tearoom en de oudste wijngaarden van Kent. Ook Goudhurst moet je even aandoen waar het wemelt van de hopvelden, eesthuizen en maar liefst 52 kerktorens. Eigenlijk is ie der dorp de moeite van het stoppen waard, ook al is er niets bijzonders te zien. De sfeer, zo Engels, zo an- ders! Verstilde dorpjes vol rietge- dakte cottages met te lage voor- deuren. Dorpjes die de sfeer van Dickens nooit ontgroeid zijn. Zo- als Newham en Biddenden, Waar 'vredig' het sleutelwoord is. Waar de charity-ladies kussentjes bordu- ren voor de kerkbanken en waar de postbode nog aanbelt voor de post. Waar dorpelingen telefoneren in de rode telefooncel op het pleintje, naast de tearoom. Waar in geen en kele tuin onkruid te vinden is, geen plantje verkeerd staat. Het dichtsbijzijnde stadje in de buurt van Sissinghurst is Tenterten met vele zwart/witte tudorhuizen, statige bomen in een hoofdstraat vol pubs, antiekwinkeltjes, souve- nierwinkels en tearooms. Tenter- ten is het begin en eindpunt van de Kent East Sussex Railway: van af het nostalgische stationnetje uit 1900 boemelen we in vijftig minu- ten zeventien km voort in een schitterend Victoriaans stoom treintje door een even schitterend landschap. Puffend en hijgend kruipt het treintje tegen de steilste hellingen in het spoorwegennet van Zuid-Engeland. Desgewenst verzorgt de organisatie een tea in de trein (van april tot September en gedurende schoolvakanties). Vanuit Sissinghurst rijden we via kleine weggetjes iets verder west- waarts en dineren en overnachten in het prestigieuze Hotel Du Vin in de levendige stad Royal Tunbridge Wells; zeg maar het Spa van Enge land. Hotel du Vin is een belevenis van de hoogste orde is. Een Franse naam Franse keuken en honder- den Franse wijnen in een Engels gebied, het blijkt mogelijk en is ge- weldig. Stiekem houden de Engel- sen vast wel van de Fransen. Op de ongelooflijk uitgebreide wijnkaart ontbreekt geen enkele Franse wijn en per streek is er een royale keus uit diverse kwaliteiten. Tot en met een paarduizend euro per fles, de Pouilly fume voor 68 euro was overigens voortreffelijk. Wat kan het leven tocli heerlijk zijn! De royaal bemeten slaapkamers zijn nostalgisch ingericht maar voor- zien van hoogstmodern en exclu- sief comfort. Royal Turnbridge Wells is een stijlvolle winkelstad en bekend vanwege de vele speci- aal- antiek- en designwinkeltjes. Alleen al in The Pantiles staan 35 antiekwinkeltjes. Dag twee naar een heel andere tuin: op steenworp afstand noord- westwaarts van Royal Tunbridge Wells is, in een schilderachtig landschap en omgeven door oude parken, 650 jaar geschiedenis te vinden in de Penshurst Place Gardens. Residentie van Philip Sidney, burggraaf De Lisle en het negentiende familielid die de resi dentie sinds 1339 beheert. Het is de moeite waard om het familie- kasteel te bezoeken, de Ridderzaal is maar liefst 18,9 m lang en 11,9 m breed. Indrukwekkend is het open houten spandak dat van top tot teen 18,3 m is en een wonder van middeleeuwse bouwtechniek. In de indrukwekkende middel eeuwse Barons Hall, wordt de schitterende hoge kastanjehouten dakconstructie ondersteund door tien levensgrote figuren. Op het landgoed vinden we een tuintea- room met terras, een speeltuin en in de oude paardenstallen is een poppen-/speelgoedmuseum geves- tigd. De 4,5 hectare grote ommuurde Tudor tuin behoort tot de oudste privaattuinen van Engeland en da- teert uit 1346. Veel van de vroeg- ste ontwerpen zijn bewaard geble- ven, heel bijzonder. In de negen tiende eeuw werd de tuin door 2000 meter statige taxusheggen verdeeld in een aantal op zichzelf staande 'tuinkamers', ieder met een eigen seizoen en eigen beko- ring. Zo is er een indrukwekkende Italiaanse tuin, een blauw met gele border, een zomertuin, lentetuin, rozentuin, magnoliatuin, noten- tuin, grijze tuin, een moestuin en Viscount De Lisle liet een tuin aan- leggen waar rozen en lavendel de vlag van Groot Brittanie voorstel- len. De tuinen hebben formele bor ders, boomgaarden en er is een na- tuurwandelpad. Ieder seizoen weer een andere diversiteit aan bloe men: vroege voorjaarsbloemen en appelbloesems, wild bloeiende kruidenplanten, geurige rozen en lavendel, rijp herfstfruit en natuur- lijk de mistletoe. Er worden rond- leidingen in het Nederlands gege- ven en in het nieuwe Plantencen- trum kunnen stekjes van veel van de bewonderde planten gekocht worden. Buiten de tuinen liggen grote landerijen en bossen, waar je kunt wandelen tot aan het meer. Nu we toch in de buurt waren, toch maar even een ommetje maken naar Chartwell, het buitenverblijf van Sir Winston Churchill, van 1940 tot 1945 en van 1951 tot 1955 premier van Groot Brittanie. In dit landhuis bracht hij een deel van zijn tijd schilderend door; de sfeer en doorkijkjes zijn indruk wekkend. Zo'n mooie plek met zo'n mooi uitzicht, ja zo kan ik het ook! Vanuit Penshurst een half uur rijden in noordwestelijke richting, drie kilometer ten zuiden van Wes- terham. Zo chique als Hotel du Vin was het niet, maar een keer overnachten in een van de meest luxe bed and breakfasts, in the middle of the country, moet je meemaken. Via Sevenoaks en Maidstone over de highway 25 pal naar het oosten ligt, vlak bij Sittingboume, aan de rand van het beeldige dorpje New- ham, het gehucht Lynden. Waar we in landhuis Dadmans geweldig ontvangen werden. Eigen badka- mer bij de slaapkamer die uitkijkt over de landerijen van het land huis. In de serre staat de witte wijn voor ons gekoeld, waarna een wandeling over het landgoed de eetlust opwekt. De eigenaresse be- reidt het diner voor het merendeel van ingredienten uit haar 'tuin'. Tot en met het lamsvlees toe. Sa- men met enkele andere gasten en het echtpaar eten we in de chique opkamer. Een wekker is niet no- dig, hanen, kippen, kalkoenen en pauwen zorgen voor de ochtend- wake. Na de ochtendwandeling met de jachthonden over het land goed, gaat het ontbijt alle perken te buiten: fruit uit eigen tuin, groene eieren van de meest exclusieve kippen, brood en cake door de ei genaresse zelf gebakken en voor de slager met de beste bacon bij de eggs was drie uur omgereden! Na een bezoek aan het mooie kerkje in het verstilde gehucht Newham na men we de tekst op de kerkdeur in ons op en mee: 'when you leave, take with you courage for the road that lies before you' Vlakbij het lieflijke Maidstone rij den we via golvende heuvels en bosrijke valleien het landgoed op van Leeds Castle, het mooist gele- gen kasteel ter wereld! Idyllisch gesitueerd, rijst het kasteel op uit twee meertjes omgeven door een oogstrelend parklandschap naar ontwerp van Capability Brown. Hoewel erg leuk om te zien, be- staat het interieur van Leeds Castle voornamelijk uit reconstructies van middeleeuwse kamers met meubelen, schilderijen en wandta- pijten De burcht, een van de be roemdste gebouwen van Engeland, heeft in haar duizendjarig bestaan veldslagen gadegeslagen, grote lei- aan de vloedlijn bieden alle restau rants deze zaligheden der zee aan, de schelpen leegslurpend moeten we bekennen: nergens zo lekker! Mocht u dit plaatsje aandoen dan is een bed breakfast in het markan- te Copeland House, direct aan zee gelegen, een aanrader. Vanuit de gezellige huis-/slaapkamer hebben we direct uitzicht op zee. In haar keukentje bakt eigenaresse Geor- gina 's morgens eggs and bacon, terwijl ze aan een stuk door praat in een mengeling van hoogstbe- terug. Ieder uur wordt er twee mi- nuten gebeden vanaf de preekstoel en kun je, ondanks alle gidsen en toeristen, een speld horen vallen. Vooral de gebrandschilderde ra- men waarin veel lapiz lazuli is ver- werkt, zijn indrukwekkend en er is een prachtige kloostergang. Een ritje met de postkoest door de his- torische straten van Canterbury is hier een must en vergeet ook niet de overdekte markt bij het station te bezoeken, waar ieder dag de boeren uit de omgeving hun pro- Tot aan haar dood in 2002 genoot de Queen-Mum van de tuinen van Walmer. ders geamuseerd en getroost en heet nu elk jaar een half miljoen bezoekers van alle leeftijden wel- kom. Op de grasgazonnen worden in de zomer veel concerten gege- ven, grootse vuurwerken gehou- den en ook voor kinderen diverse evenementen georganiseerd. Er staat een groot restaurant met, on the top of the hill, een sfeervol ter ras. Wij verkozen een picknick op het grasgazon, evenals veel Engel- sen. De tuinen van Leeds zijn prachtig, midden zomer zien we door de ve le bloemen het kasteel niet meer. De bloembedden zijn aangelegd in een informed patroon waar rozen, anjelieren, lupinen, klaprozen en citroenkruid worden vermengd met exotische bloemen om veel kleur en geur te creeeren. Het ge- hele domein beslaat ongeveer tweehonderd hectare en heeft on der meer een Engelse tuin, een cot- tagetuin, een wijngaard, vogel- park, eendenvijver, een doolhof en er is een museumpje met halsban- den voor honden. Op het grote ga- zon voor de vijver zijn in 1840 zeldzame Libanon Cederbomen geplant en in de cottage tuin vind je een nationale verzameling ber- gamotplanten. Aan het eind van de doolhof van 2400 taxusbomen be- reiken we via de Grot (een aantal macabere vormen en afbeeldin- gen) het verhoogde uitkijkpunt vanwaar een panoramisch uitzicht over kasteel en tuinen. Hoewel we nog wel 50 schitteren de openbare tuinen kunnen bezoe ken, laten we tijdens dit korte be zoek de tuinen even achter ons en rijden richting kust waar we over nachten in het vissersdorpje Whistable. Liefhebbers van oesters komen speciaal naar Whistable, schaafd en Cockney-Engels. Bu- ren lopen in en uit en aan onze tafel schuift de plaatselijke plumber aan die nieuwe wastafels aanbrengt. Whistable heeft veel Ieuke winkel- tjes en na alle tuinen is een wande ling langs de zee en het haventje een verfrissende afwisseling. De vierde en laatste dag. Je gaat Kent natuurlijk niet verlaten zon- der een bezoek aan Canterbury, sinds de bekering van koning Ethelbert tot het Christendom het kerkelijk centrum van Engeland. Hoogtepunt van de stad is de be roemde kathedraal waar in 1170 aartsbisschop Thomas Becket werd vermoord. Rond de kathe draal hangt in de smalle middel eeuwse winkelstraatjes nog steeds de sfeer van toen de stad dagelijks bezocht werd door duizenden pel- grims. Dichter des vaderlands, Ge offrey Chaucer, legde in de veer- tiende eeuw in zijn Canterbury Ta les de middeleeuwse samenleving vast in een cyclus van 24 novellen. Waarin de verhalen worden ver- teld door pelgrims van diverse pluimage die op weg zijn naar het graf van St. Thomas Becket. De stenen van de trappen van de ka thedraal zijn ernstig, rondvormig uitgesleten, moet je voorstellen: de pelgrims moesten op hun knieen naar boven. Vlakbij de kathedraal, in St. Margarett's Street, worden op audiovisuele wijze vijf van deze verhalen uitgebeeld. De kathedraal is vanaf de zesde eeuw herhaalde- lijk met de grond gelijk gemaakt, opnieuw gebouwd en verbouwd. Je vindt er verschillende stijlen in V ducten slijten. Tenslotte: op weg naar de ferry, vooruit nog eentje dan. Nog een beroemde tuin, verdorie nog wel een van de mooisten! Ook de tui nen van Walmer worden gemar- keerd door een fraai kasteel dat in 1539 is gebouwd door Hendrik VI- II als verdediging tegen de Spaan- se invallen. In 1828 werd het de re sidentie van de Duke of Welling ton. Winston Churchill kreeg er de titel Lord Warren, een titel ver- leend aan diegenen die zich buiten- gewoon verdienstelijk had ge maakt voor het land en een kantoor had in het kasteel. Van 1978 tot aan haar dood in 2002 genoot 'Queen-Mum' van deze eretiteL Het bed van de Koninging-moedef is nog te bezichtigen, interessanter zijn haar tuinen, die deel uitmaken van het terrasvormige tuinencom- plex en zijn aangelegd ter ere van haar 95ste veijaardag: Rondom de langwerpige vijver met lelies vin den we al haar lievelingsbloemen en planten. In het overige deel van de tuinen vinden we een bos met prachtige oude bomen, er zijn rijk bloeiende bloemenborders, een enorme vari- atie aan planten en in de heerlijk geurende kruidentuin worden krui- den geplukt en verpoot. Engeland op z'n best: de grassprietjes langs de borders worden met een hand- schaartje 'bijgeknipt'. We eindi- gen de vierdaagse Kent-reis met fish and chips op het grote grasga zon aan het strand even onder Wal mer. Heerlijk in het zonnetje. Had- den we toch bijna de boot gemist! Kent staat erom bekend over de mooiste tuinen van Europa te beschikken. Van de ene sfeertuin in de andere in de sprookjesachtige Sissinghurst Castle Garden. Het beeldige dorpje Newham.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 20