schiedam Jongerenbus tegen overlast in Noord SCHIEDAM ZONDAG 3JULI GEOPEND Redders krijgen medaille voor hun heldendaad ProzaYsten gezocht voor schrijfwedstrijd 'Piet Paaltjens' 95 Rotterdams Dagblad Hema-jas uit een Schiedams brein Vragen over toepassing industriele restwarmte Mobiel jeugdhonk als tijdelijke oplossing Kwekerij aangetroffen GEMEENTEBERICHTEN WEKELIJKS IN DEZE KRANT tac|\ Gratis afhalen maass Landelijke Gedichten- reizen dag: JE? i. Drie sterren voor de bieb Bemiddeling in Nieuwland Hulp voor Inloophuis De Wissel Nieuwe versie in Schiedam 4 weken Of bel gratis 0800 - 0642 Do enige echte krant van Rotterdam Oplage 38.000 Totale oplage 621.385 29 juni 2005 12e Jaargang nr 26 Voordat die inbreker tijdens de vakantie bij u binnenkomt, kunt u beter eerst even bij ons binnenkomen. Wij leveren de beste rolluiken. Gemeente Schiedam Van Loenen Decokav Dam 37-45 Win een 4-daagse autoreis... Kijk snel op pagina 6 bij Maasstad Reizen! Westblaak 180 Rotterdam. Tel. 010 - 4004491 Bezorging 0900-2020299 (10 euro ct p. min.) IVIDEO AUDIO weekbladen Schiedam Broersveld 127 3111 LG Schiedam Tel. 010-473 33 16 www.villeriuszonwering.nl SCHIEDAM - Op grond van de opiumwet werd vrijdagmorgen een onderzoek ingesteld in een pand aan de Hoogstraat. In het pand werd een hennepkwekerij aange troffen met 230 hennepplanten en de voor de groei benodigde appa- ratuur. Dit werd allemaal in beslag genomen en later vernietigd. Een 22-jarige vrouw uit Katwijk werd aangehouden en voor nader ver- hoor overgebracht naar het politie- bureau. wttkbli Bij deze adressen: Woon+ Valeriusstraat 3 Tabakshop Boor Groenelaan 53 Stadserf 1 Plusmarkt Woudhoek Geuzsnplein 7 Plusmarkt C. v.d. Meer Mgr. Nolenslaan460 Jan van Avennestraat Tabakshop Bas de Haard Lange Kerkstraat 26 Tabakshop Maccic Hof van Spaland 6 Parkweg 404 Schiedam-Oost Boerhavelaan 79 Drop-it Lange Kerkstraat 86 BERGWEG EN CEINTUURBAAN door Frank Willemse SCHIEDAM - Het nieuwe jeugdhonk zou dit voorjaar open- gaan. In een fabriekspand op industrieterrein Kethelvaert. De contracten lagen klaar voor ondertekening. Maar door felle protesten van omwonenden van de Kethelweg trok de eige- naar van het pand zich schielijk terug. Een streep door de reke- ning van wethouder Christine Lepidis (CDA) en vooral lastig voor de jeugd van Noord. Nu probeert de wethoudster het met een tijdelijke en mobiele voorziening. ren voor overlast op het pleintje achter de Schiedamseweg zorgde. Een 'jongerenbus' die de wijk in trekt en probeert de jeugd bezig te- houden. Jeugd zonder eigen hang- plek en die anders kattenkwaad uithaalt. Naast de bus zal de jonge- renruimte van de Blauwe Brug va- ker opengaan en is er een jonge- reninloop in't Schooltje van Tuin- dorp gepland. Dat zijn de nieuwe plannen waar de wethouder meer dan 100.000 euro voor over heeft. Er moet wat gebeuren en de jeugd daar heeft ook recht op een jongeren- voorziening", verklaart Lepidis. Met de jongerenbus wil zij de jeugd verleiden er naar toe te gaan. Om met elkaar bezig te zijn en niet voor overlast in de wijken van Schiedam Noord te zorgen. De mobiele bus gaat de jeugd opzoe- ken en komt te staan op verschil- lende punten in de wijken van Noord. In de bus zijn spelletjes, muziek en stoelen om de jeugd bezig te hou den. „Je moet ze verleiden met el kaar bezig te zijn." Aldus de wet houder die niet aangeslagen lijkt te zijn door haar eerdere 'nederlaag' met het op het laatste moment niet doorgaan van een vaste JOP op be- drijventerrein Kethelvaert. Naast de mobiele bus zal de jonge- renruimte in de Blauwe Brug extra dagen opengaan. A1 eerder is er een aparte in- en uitgang gemaakt zodat andere gasten en jongeren el kaar niet in de weg zitten. De Blau we Brug is speciaal open voor jon geren uit Groenoord. De groepen uit Spaland en de Woudhoek ko- men op verschillende tijden aan de beurt omdat deze groepen volgens de wethouder regelmatig 'mot' hebben. Een speciale plek krijgt ook de jeugd van Tuindorp die vorige ja- SCHIEDAM - De Stichting Landelijke Gedichtendag heeft voor het gelijknamige evenement op 26 januari 2006 het thema 'reizen' vastgesteld. Ze heeft hiervoor gekozen vanwege het zeer brede en aansprekende karakter van het onderwerp. Het thema reizen kan op vele manieren inge- vuld worden. Vele mensen zullen direct denken aan va kantie, een cruise door de Car- ribean of een reis langs vreemde culturen. De ge- schiedenis laat ons ontdek- kingsreizigers zien, die op zoek gingen naar nieuwe lan- den en mogelijkheden, en een enkeling reisde zelfs naar de maan. Wie nog verder denkt, ziet dat het thema ruimte biedt aan verregaande abstractie: reizen door de tijd bijvoor- beeld, of reizen in je hoofd. Het thema geeft voldoende mogelijkheden aan organisa- toren van Gedichtendag-eve- nementen en wedstrijden. Ui- teraard staat ook de Landelij ke Gedichtenwedstrijd 2006 in het teken van reizen. Van Jules Verne's Reis om de We re Id in 80 dagen tot Jamiro- quai's Travelling without Mo ving-. met reizen kun je alle kanten op. Op initiatief van enkele bewoners random de Perenlaan. Deze vrij- willigers zullen een cursus Be- drijfshulpverlening doen en zo de inloop in't Schooltje begeleiden. Uit rapporten van de SWS (Stich ting Welzijn Schiedam) blijken er in Schiedam 'boven de spoorlijn' zo'n 10.000 jongeren van 13 tot 23 jaar te wonen. Die moeten een ei gen ruimte krijgen om zo proble- men met wijkbewoners te voorko- men, aldus de wethouder. „Wij hebben dat in ons College Werk Programma beloofd en ondanks het niet doorgaan van Kethelvaert willen wij die belofte inlossen." De rijdende jeugdbus zal bemand (bevrouwd?) worden door ambu- lante jongerenwerkers van de SWS die de jeugd zullen aanspreken om de bus in te krijgen. inomen. De aan het SCHIEDAM - Een compleet nieuwe skatebaan aan de Overschiesestraat is afgelopen vrijdag officieel in gebruik geri vraag om een skatebaan te realiseren kwam van jongeren uit Schiedam Oost en het Centrum. Zij waren alttjddruk skaten op het Stadserf en op de trappen van de Liduinabasiliek, maar niet tot teders genoegen. In samenwerkmg met het ambulant jongerenwerk van de Stichting Welzijn Schiedam en de afdeling Wijkzaken van de gemeente is een plan gemaakt. Jongeren deden zelfvoorstellen voor de te realiseren skate-elementen. Foto *°9er van der Kraan SCHIEDAM - Het is inmiddels al- weer ruim een half jaar geleden. Op 27 december 2004 ontsnapte de 8-jarige Jorvi Mook spelend in het kinderbad aan de aandacht van zijn moeder en kwam terecht in het grate bad van zwembad Groen oord. Drijvend onder water werd hij opgemerkt door Benjamin Vriezekolk (9) die onmiddellijk zijn vader Wilco Vriezekolk waar- schuwde. Deze dook het jongetje op en begon met mond-op-mond beademing. Het toegesnelde perso- neelslid van Bad Groenoord, Kris- tel Kooijman, startte reanimatie en samen met de Wilco Vriezekolk redden zij Jorvi het leven. Door de Maatschappij voor het Redden van Drenkelingen is vader Vriezekolk een Oorkonde met me daille toegekend en aan zoon Ben jamin een oorkonde. Deze blijken van waardering werden de afgelo pen week in het Stadskantoor door burgemeester Scheeres aan de red ders overhandigd. Ook badjuf- frouw Kristel Kooijman deelde in het eerbetoon. Voor haar geen oor konde van de Maatschappij tot het Redden van Drenkelingen maar de burgemeester had voor haar naast een bos bloemen ook een gemeen- telijk eerbetoon, een zilveren bro- che in de vorm van de stad Schie dam. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Enkele weken gele den is het Warmtebedrijf Rotter dam opgericht. Woningen, kanto- ren, bedrijfsgebouwen en tuin- bouwkassen in de Zuidvleugel van de Randstad kunnen verwarmd worden met warmte die vrijkomt bij de nabijgelegen industrie zoals de raffinaderij van Shell en van af- valverbrander AVR. Het is simpel en het biedt grate maatschappelij- ke voordelen. De warmte die vrijkomt bij indu striele processen, verdwijnt mo- menteel in de lucht en in het opper- vlaktewater, terwijl voor warmte in de soms nabij gelegen woningen en andere gebouwen CV-installa- ties grate hoeveelheden gas ver- branden. Dat is een verre van opti- male benutting van schaarse en kostbare energiebronnen. Boven- dien veroorzaken deze CV-instal- laties luchtverontreiniging, terwijl alle mogelijke moeite moet wor den gedaan om de intemationale afspraken over het reduceren van luchtverontreiniging na te komen. De industrieen produceren vol doende warmte om grate delen van de Zuidvleugel van warmte te voorzien. Raadslid A. Hekman van het CDA vraagt zich een aantal dingen af en stelt deze vragen aan het college van B&W. Zoals: Bent u op de hoogte van de oprichting van het Warmtebedrijf Rotterdam? en On- derschrijft u de voordelen van deze vorm van energiegebruik? Bent u met het CDA van mening dat door gebruik van industriele restwarm te, de gemeente Schiedam ook haar steentje bijdraagt in de terug- dringing van de uitstoot van C02? In de visie van het warmtebedrijf wordt er uitgebreid tot een regio- naal netwerk. Dit netwerk heeft een ringleiding in de rotterdamse regio. De kans is dus aannemelijk dat op termijn een distributie warmwaterleiding over Schiedams grondgebied gaat lopen. Daaropvolgend is zijn vraag: Is het college met het CDA van mening dat deze ontwikkeling ook kansen biedt voor de toepassing van indu striele restwarmte in Schiedam? en zo nee, waarom niet? Het gebruik van industriele warm te biedt kansen bij nieuwbouw en renovatie. In Schiedam zijn meer- dere projecten in ontwikkeling. Voorbeelden hiervan zijn de her- structureringsgebieden en Schie veste. Is het college met het CDA van mening dat, zeker gezien de voor delen die het heeft, de mogehjk- heid om industriele restwarmte te gebruiken bij elk (groot) project onderzocht moet worden en zo nee, waarom niet? Kunt u aangeven of het gebruik van industriele warmte ten opzich- te van CV-installaties duurder, ge- lijk of goedkoper is op dit moment en uiteindelijk bij toepassing in een groter regionaal afzetgebied? In de regio zijn of worden door ge- meenten haalbaarheidstudies ge maakt om de mogelijkheden van het gebruik van industriele rest warmte te onderzoeken. Bent u bereid om een dergelijke haalbaarheidstudie ook voor Schiedam op te stellen, in overleg met het Warmtebedrijf Rotterdam? SCHIEDAM - De Stadserf- vestiging van de Schiedamse Openbare Bibliotheek heeft de afgelopen week drie ster ren van Vrij Nederland ge- kregen in een onderzoek naar 'de beste bieb'. Een team van inspecteurs van het blad bezocht 27 openba re bibliotheken, voorname- lyk gevestigd in de grote ste- den. De inspecteurs beoor- deelden de bibliotheken op de kwaliteit en actualiteit van de collectie, de service die het personeel verleent en de wijze waarop de biblio theek invulling geeft aan haar maatschappelijke am- bities om bij te dragen aan de sociale cohesie en demo- cratische vorming. Vrij Nederland geeft haar waardering voor de biblio theken weer in sterren. Vijf sterren is 'zeer zeer goed', een ster is 'matig'. Over de Schiedamse drie- sterren-bibliotheek schrijft Vrij Nederland: „Door de lage boekenkasten maakt de bibliotheek een ruime in- druk, maar tegelijkertijd ontbreekt dat labyrintische Borges-gevoel dat toch ook een beetje by een biblio theek hoort. Over de service in Schiedam valt niet te kla- gen. De medewerkers zijn vriendelijk en behulp- zaam." Van de 27 onderzochte bi bliotheken kregen er twee vyf sterren, negen vier ster ren, acht drie sterren, zes twee sterren en twee een ster. SCHIEDAM - Wethouder Lepidis heeft dinsdag 28 ju ni certificaten uitgereikt aan de twaalf geslaagde deelne- mers van de cursus Buurt- bemiddeling Nieuwland. Zy kunnen nu als buurtbemid- delaars aan de slag in een speciaal hiervoor beschik- baar gestelde ruimte aan de Donker Curtiusstraat. Buurtbemiddeling kan wor den ingezet om buren met elkaar in gesprek te brengen wanneer er sprake is van een ruzie, conflict, ergernis, onbegrip of discriminatie. De problemen worden met behuip van vrijwillige buurtbemiddelaars doorge- nomen en gezameniijk wordt gezocht naar een op lossing die voor beide buren te accepteren is. De twaalf deelnemers zijn getrainde vrywiUigers die vanaf nu voor de ieefbaar- heid in de wijk gaan inzet- ten. Nog vier andere bewo ners gaan binnenkort de cursus volgen. De eerste vijf buren met problemen heb ben zich al aangemeld. SCHIEDAM - Inloophuis De Wissel aan het Broersveld 123 is een centrum waar iedereen terecht kan voor een gesprek, informatie, rust, bezinning en gezelhgheid. Het centrum is geopend op dinsdag-, donderdag- en vrij- dagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Het wordt gerund door vrijwilligers. Zij zouden graag hun team willen verster- ken. Wie tijd over heeft, wordt uitgenodigd eens een kijkje te komen nemen tijdens de openingsuren van De Wis sel. Voor inlichtingen kan er con tact worden opgenomen met: C.L.Kraan, tel. 273 48 63. SCHIEDAM - De schrijfwedstrijd Piet Paaltjens voor verhalend pro- za is de opvolger van de 'Schie damse schrijfwedstrijd'. Iedereen met schrijftalent wordt van harte uitgenodigd deel te nemen aan de ze schrijfwedstrijd. Dus grijp deze gelegenheid, schrijf een verhaal en maak kans op de felbegeerde Piet Paaltjens Prijs 2005. In de keuze van het thema is ieder een vrij. In het Reglement van de Schrijfwedstrijd staat dat de inzen- dingen in de Nederlandse taal zijn geschreven en niet eerder gepubli- ceerd en/of bekroond zijn. De wedstrijd staat open voor iedereen die de Nederlandse taal beheerst en de auteursrechten blijven eigen- dom van de auteur. De beste inzen- dingen worden gepubliceerd, maar aan deze eervolle publicatie is geen honorarium verbonden. Met het inzenden geeft de auteur hier toestemming voorthema en in- houd. Alleen verhalend proza kan ingezonden worden. Per deelne- mer mogen maximaal twee verha- len van 1500 woorden ingezonden worden voor 1 September, voor zien van naam, adres, telefoon- nummer en e-mailadres. Inzenden bij voorkeur als bijlage in Word of RTF van een e-mail aan biblio theek® schiedam.nl in een stan- daardletter van 11 punten en geen bijzondere opmaak. Als e-mailen niet mogelijk is, stuur dan het ver haal naar Openbare Bibliotheek, Stadserf 1, 3112 DZ Schiedam, ter attentie van Greet van Norde. De ingeleverde verhalen worden niet geretourneerd en anoniem door de jury beoordeeld. De naam is alleen bekend bij de organisatie. Er zijn geen geldprijzen, wel drie typisch Schiedamse prijzen. De prijsuitreiking vindt plaats op zon- dag 6 november, vanaf 14.00 uur in Bibliotheek Noord aan het Bachplein 589. De deelnemers die- nen (eventueel) bereid te zijn hun werk voor te lezen op bovenstaan- de bijeenkomst. •Smartengeid voor vulle luchi Ik wil een proefabonnement op Rotterdams Dagblad van 4 weken en betaal slechts 9,95! Naam: MA Adres: Huisnr.: Postcode: Woonplaats: E-mail: Geboortedatum: Telefoon: (i.v.m. controle bezorging) Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, t.a.v. LezersServtce, Antwoordnummer 92100, 3009 XB Rotterdam

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 1