V maasstad iets nieuws uit schiedam Slijterij Alambic haalt de geest uit de fles La Venezia: ijselijk lekker en warm aanbevolen Home Presents, uit alle hoeken van de wereld Vrijwilligers gezocht voor 'Schiedam leest voor' Voortaan elke maand in deze krant iets nieuws' uit Schiedam Belangstelling voor whisky flink gestegen In Schiedam een van de beste ijszaken Voor iedere portemonnee een leuk cadeau Project gaatzesde jaar in SCHIEDAM - Van veel branchegenoten onderscheidt Slijterij Alambic zich door onder meer de grote ver- scheidenheid in het betere ge- destilleerd uit binnen- en bui- tenland. Ook toen eigenares- se Ria Kouwenoord het be- drijf achttien jaar geleden opende, was Alambic al een buitenbeentje. SCHIEDAM - Zijn opa opende in 1934 in Schiedam een van de eerste ijssalons in Nederland. En nog wel een Italiaanse ijssalon, daar had helemaal nog nooit iemand van gehoord. Je kunt gerust stellen dat Opa Belft het Itali aanse ijs op de kaart van Ne derland heeft gezet. Samen met een aantal broers dan, want de hele familie Belft vertrok tegelijk uit Cortina d'Ampezzo in de Dolomieten om in ons land een nieuw be- staan op te bouwen. Allemaal begonnen ze een eigen ijssa lon en allemaal succesvol! Ze gingen mee met de tijd, moder- niseerden de winkels maar veran- derden niets aan het grote geheim: de traditionele bereiding van het ijs, zoals zij dat hadden doorgekre- gen van hun voorvaderen. De za- ken gingen van vader op zoon, op zoon. Schrijfwedstrijd 'Piet Paaltjens' Rondvaarten vanuit Schiedam Start DRI-Systeem Schiedam Centrum Rekenkamercommissie: goed, maar kan beter Parels van Schiedam Colofon SCHIEDAM - Sonja en Jac ques Palte openden op 1 de- cember 2004 hun Home Pre sents. Zoals de naam doet vermoeden vinden we in de ze 'woon'-winkel een breed aanbod in woonkado's. Uit alle delen van de wereld. Echter, de vlag dekt niet he lemaal de lading, want Home Presents is ook gespeciali- seerd in kleinmeubelen. Nog maar pas geopend en nu al een naam in de gevestigde or- de. De Openbare Bibliotheek Schiedam is op zoek naar een aantal nieuwe vrijwilligers voor het project 'Schiedam leest voor'. Het project gaat nu het zesde jaar in. De afge- lopen vijf jaren hebben meer dan vijftig vrijwilligers voor- gelezen op verschillende ba- sisscholen en kinderdagver- blijven in Schiedam. Woensdag 27 juli 2005 il. „We zijn begonnen als buitenland- se bierspecialist. Buitenlandse bie- ren zag je hoegenaamd niet. Ik had er een voorgevoel van dat het in opkomst zou zijn.'! Inmiddds ma- ken de pakweg driehonderd ver schillende bieren de tongen tot in de verre omtrek los! En Ria bleef vooruitkijken: „Ik merkte dat steeds meer mensen be langstelling kregen voor mooie wijnen." En binnen de kortste ke- ren prijkten prachtige wijnen op de planken. Stoffige flessen met ldin- kende Franse namen en heldere flessen met wijnen uit nieuwe wijnlanden als Chili, Nieuw Zee- land, Zuid-Afrika, Californie en Australie. Van de wijn naar cognac was slechts een kieine stap, de mooiste Franse cognacs gaven Alambic nog meer cachet, tot op de dag van vandaag. Van de bekende grote huizen. Maar zeker ook van de minder bekende huizen met ver- fijnde smaken die bij de eerste slok regelrecht je hart binnenrollen. Gaan we weer een paar jaar verder. Jaren waarin mevrouw Kouwen- hoven zich ging toeleggen op de whisky's, een nieuwe trend voor drankminnend Nederland. „Natuurlijk wordt er nog veel naar een mooie Hollandser jenever ge- vraagd, liefst dubbelgestookt. Daarnaast is de belangstelling van vooral jongeren voor mooie whis ky's enorm toegenomen. Wat is een mooie whisky? Ria: „Dat is aan de klant om te be- oordelen. Er wordt dikwijls gezegd dat de single malt whisky's de bes- te zijn. In de Speyside van de Highlands en op het eiland Islay van Schotland vind je inderdaad prachtige malt whisky's zoals Ard- berg, Lagavullin, Beaumore, Laff- roig en Bunnahabhain. Om maar een paar groten der aarde te noe- men. Maar daar horen ook de Blended whisky's Dimple en Chi- vas Reagle onder. Welke smaak bekoort je, dat is voor iedereen an- ders. De malts zijn doorgaans aro- matischer en ruiger, de blends zachter van smaak. Bij de malt whisky's geldt: hoe ouder hoe be- ter. Maar langer rijpen kan ook be- tekenen, dat er meer houtinvloeden in de drank komen en ook daar moet je van houden. Dan de Laff- roig en veel andere Islay whisky's. Ze hebben een totaal andere smaak, met turf en jodium. Naast de Schotse- zijn ook IerSe-, Bour bon- en Canadese whisky's we- reldberoemd." Dat is nou het leuke in deze win- kel: Ria Kouwenhoven weet zo- veel van alle verschillende dran- ken, iedere klant krijgt een per- soonlijk advies en bij iedere fles heeft ze wel een smaakmakend verhaal. En dan komt in deze ge- zellige winkel de geest snel uit de fles. Slijterij Alambic Hoogstraat 139 -141 427 08 67 Antonio Belfi is de derde generatie die de scepter zwaait over La Ve nezia in Schiedam. En met verve. Vorig jaar nog wees de beruchte AD-ijstest deze zaak aan als derde van Nederland. La Venezia is dan ook meer dan zomaar een ijszaak. Neem een kijkje achter de scher- men van dit bloeiende bedrijf, je wordt er koud van! In de brand- schone keuken worden alleen maar natuurlijke ingredienten in de al- lernieuwste Italiaanse machines langzaam tot ijs geslagen. „Kwestie van geduld. Goed ijs be- reiden vergt veel tijd. We bereiden het ijs nog op oude Italiaans am- bachtelijke wijze: draaien, draaien en draaien. Zo wordt het ijs lekker luchtig en de natuurlijke ingredien ten zorgen voor een uitzonderlijk lekkere smaak." Een tipje van de sluier is opgelicht, maar meer laat Antonio niet kwijt over de berei ding, streng familiegeheim! De Belfi's hebben nog meer fami- liegeheimen. Want behalve ijs worden er bij La Venezia sinds en- kele jaren ook pasta's en pizza's bereid. Eveneens volgens oeroude receptuur en op ambachtelijke wij ze. „Het deeg wordt iedere dag vers gemaakt, slechts kenners zien dit, maar iedereen proeft het." Op welk moment van de dag je er ook komt, bij La Venezia is het al- tijd druk, het gehele jaar door. Hier kennen ze geen winterstop, kun je begrijpen. Na de bioscoop een ijsje van La Venezia, -kies maar uit 40 smaken- het is nog steeds een feest! Liever een pizza? Dan staan er 28 verschillende keuzes tot uw gading of u kunt kiezen uit maar liefst 20 pastagerechten. Om aan de wensen van de vele klanten tegemoet te komen is La Venezia enkele jaren geleden be gonnen met het bezorgen aan huis. Van ijs, pasta's en pizza's. „Be- stellingen vanaf 5 euro worden ijs- koud en/of goed warm aan huis be- zorgd. Pasta of pizza als hoofdge- recht en ijsje of ijstaart toe. IJselijk lekker en warm aanbevolen. La Venezia Passage 1 427 10 02 op maandag gesloten De schrijfwedstrijd Piet Paaltjens voor verhalend proza is de opvol- ger van de 'Schiedamse schrijfwedstrijd'. Iedereen met schrijftalent wordt van harte uitgenodigd deel te nemen aan deze schrijfwedstrijd. Dus grijp deze gelegenheid, schrijf een verhaal en maak kans op de felbegeerde Piet Paaltjens Prijs 2005. In de keuze van het thema is ie dereen vrij. In het.Reglement van de Schrijfwedstrijd staat dat de in- zendingen in de Nederlandse taal zijn geschreven en niet eerder gepu- bliceerd en/of bekroond zijn. De wedstrijd staat open voor iedereen die de Nederlandse taal beheerst en de auteursrechten blijven eigen- dom van de auteur. De beste inzendingen worden gepubliceerd, maar aan deze eervolle publicatie is geen honorarium verbonden. Met het inzenden geeft de auteur hier toestemming voorthema en inhoud. Al leen verhalend proza kan ingezonden worden. Per deelnemer mogen maximaal twee verhalen van 1500 woorden ingezonden worden voor 1 September, voorzien van naam, adres, telefoonnummer en e-mail- adres. Inzenden bij voorkeur als bijlage in Word of RTF van een e- mail aan bibliotheek@schiedam.nl in een standaardletter van 11 pun- ten en geen bijzondere opmaak. Als e-mailen niet mogelijk is, stuur dan het verhaal naar Openbare Bibliotheek, Stadserf 1, 3112 DZ Schiedam, ter attentie van Greet van Norde. De ingeleverde verhalen worden niet geretourneerd en anoniem door de jury beoordeeld. De naam is alleen bekend bij de organisatie. Er zijn geen geldprijzen, wel drie typisch Schiedamse prijzen. De prijsuitreiking vindt plaats op zondag 6 november, vanaf 14.00 uur in Bibliotheek Noord aan het Bachplein 589. De deelnemers dienen (eventueel) bereid te zijn hun werk voor te lezen op bovenstaande bijeenkomst. Rederij Halfland maakt iedere woensdag en vrijdag een rondvaart door de Rotterdamse havens vanuit Schiedam. Deze twee uur duren- de tocht vertrekt vanuit de Buitenhaven achter het VVV-kantoor en keert daar ook weer terug. De afvaarten zijn telkens om 11.15 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV Schiedam en kosten 9,75 per persoon. Sinds maandag 18 juli wordt het nieuwe Dynamisch Reizigers Infor- matie Systeem (DRI-systeem) op het busstation van Schiedam Cen trum getest. Tijdens dit proefbedrijf, dat ongeveer vier maanden zal duren, wordt de werking van het systeem getest. In oktober 2005 zal de officiele openingshandeling worden uitgevoerd. Het systeem heeft tot doel om de informatievoorziening naar de reizigers te verbeteren. Schiedam wordt steeds meer gezien als regionaal knooppunt van openbaar vervoersstromen. Het doortrekken van de metro (2002), de aanleg van TramPlus en de ontwikkeling van Schieveste bevestigen dit beeld. De aanleg van het reizigers informatiesysteem past in het beleid om door middel van het verbeteren van de kwaliteit van het to- tale openbaar vervoerproduct het gebruik hiervan te bevorderen. De aanleg is onderdeel van het Regionale Verkeer en Vervoerplan van de Stadsregio Rotterdam, die de aanleg van het systeem volledig heeft gesubsidieerd. Het project is aangelegd in samenwerking met de RET en Connexxion. De voordelen op een rijtje: Actuele vertrek- informatie in de (droge) stationshal en op de perrons, zodat wachten- de reizigers worden geinformeerd over de vertrektijden en haltes van bussen Het systeem detecteert wanneer een bus vertraging heeft op- gelopen zodat wachtende reizigers hierover in de stationshal en op de perrons op de hoogte worden gehouden Onderzoeken hebben aange- toond dat wanneer het op een station ontbreekt aan goede informatie over wachttijden, deze wachttijd tot drie keer zo hoog wordt ervaren. Door de toepassing van een DRI-systeem zal in het beeld van de rei zigers de bus vaker op tijd komen en zal het wachten als minder hin- derlijk worden ervaren. Op termijn zal het DRI-systeem ook worden geplaatst op de TramPlushaltes bij station Schiedam-Centrum. De gemeenten kennen sinds 2004 een nieuwe vorm van begroting, de programmabegroting. Deze nieuwe vorm komt voort uit de invoering van het dualisme, waarin de gemeenteraad meer taken over laat aan het college van burgemeester en wethouders. Dat dwingt de gemeen teraad in de begroting aan te geven wat hij in de stad wil bereiken, wat het college daar voor moet doen en hoeveel geld de raad daarvoor beschikbaar stelt. De Rekenkamercommissie Schiedam-Vlaardingen heeft de programmabegrotingen 2005 van beide gemeenten onder de loep genomen om te bezien of de programmabegrotingen meetbare prestatie-indicatoren bevatten en om, indien nodig, aanbevelingen te formuleren om de opzet van de programmabegrotingen te verbeteren. Ook is door de bril van de gemeenteraden bekeken of de informatie in de begrotingen goed van kwaliteit is. Uit het onderzoek blijkt volgens de Rekenkamercommissie onder meer dat beide programmabegrotin gen goed in elkaar zitten, maar dat verbeteringen mogelijk zijn onder meer ten aanzien van de samenhang tussen beoogd effect, doelstel- ling, prestatie en activiteit. Ook kan de Rekenkamercommissie zich niet aan de indruk onttrekken dat in beide gemeenten de gemeente raad weinig betrokkenheid heeft getoond ten aanzien van de manier waarop onder meer doelstellingen en prestaties in de begrotingen zijn geformuleerd. Dit valt te betreuren, aangezien het hier om wezenlijk politieke keuzen gaat. De Rekenkamercommissie doet dan ook aan bevelingen om een en ander te verbeteren. De meest in het oog sprin- gende aanbeveling is dat de raad zich explicieter zou kunnen uitspre- ken over het informatieve gehalte van de begroting maar ook een meer actieve zou rol kunnen spelen bij de formulering van effecten, doelstellingen, prestaties en activiteiten ten behoeve van de begro ting. De Rekenkamercommissie is voomemens de afdoening van het rapport te volgen en is daarbij natuurlijk benieuwd of de aanbevelin gen al dan niet worden opgevolgd. In het Stedelijk Museum is van 3 September tot en met 29 januari Pa rels van Schiedam. Hoogtepunten uit de historische collectie te zien. Dit is de laatste tentoonstelling in de tijdelijke behuizing van het mu seum. Op 1 april 2006 opent het Stedelijk Museum Schiedam aan de Hoogstraat opnieuw zijn deuren. In de tentoonstelling Parels van Schiedam. Hoogtepunten uitde historische collectie ligt de nadruk op schilderijen, pastels, prenten en tekeningen van bekende kunstenaars zoals Breitner, Jozef en Isaac Israels, Sluijters, Matthijs Maris, Van Vucht en De la Croix. Het museum heeft door schenking een uitge- breide collectie van Abraham Gips en Johannes Aarts. Van beide kunstenaars zal een royale keuze te zien zijn. Het Stedelijk Museum Schiedam heeft zijn wortels in de verzameling wapens, oudheidkun- dige en archeologische voorwerpen en curiosa die aan het eind van de 19de eeuw bijeen werd gebracht door Gerrit Visser Bastiaansz. (1838-1916), Majoor-commandant van de Schiedamse schutterij en wethouder van de gemeente. 'Majoor Visser' verzamelde historische voorwerpen in de Sint Joris Doelen, het gebouw waar de schutterij vergaderde en exerceerde. Hij wist ondermeer de hand te leggen op een aantal geschilderde portretten van Schiedamse hoogwaardig- heidsbekleders uit diverse periodes, die in zijn ogen vooral om histo rische redenen in de verzameling thuis hoorden. In 1899 aanvaarde de gemeente Schiedam de collectie van Majoor Visser en stichtte hiermee het Stedelijk Museum Schiedam. De tentoonstelling Parels van Schiedam. Hoogtepunten uitde historische collectie. laat zien dat met name in de eerste helft van de 20ste eeuw een waardevolle histo rische kerncollectie is verworven. De tentoonstelling belooft een wa re ontdekkingstocht door de cultuurhistorische collectie te zijn. Redactie: Irene Boonekamp, Karin Moerman Opmaakredactie: Jan Mulder Fotografie: Roger van der Kraan „In het begin vonden we het erg spannend: zouden de klanten ons aanbod, onze inkoop waarderen. Zouden we het redden?" Overbodige vragen, zo bleek al snel. Want wie eenmaal bij Home Presents is binnen geweest, komt terug. De klantenkring breidt zich steeds verder uit door mond-tot- mond-reclame. Niet zo verwon- derlijk: het aanbod is uitgebreid en divers, voor iedereen en voor iede re portemonnee is er een origineel cadeau te vinden. Leuk om te ge ven, maar misschien nog leuker om zelf te houden, want een ronde door Home Presents maakt je heb- berig! Van vele soorten kaarsen, kande- laars, karaffen en ijskoelers, tot soepterrines, butlertrays en koloni- ale computerkasten. De fraaie le- deren fauteuils kunnen zelfs in ie dere gewenste kleur en in verschil lende modellen geleverd worden. Heel speciaal zijn de gordijnen, placemats, het serviesgoed, glas- werk, ovenwanten, tafelkleden en nog veel meer aanverwante artike- len van het prestigieuze merk Van Cleef. Beige gekleurd en opgesierd met rode klaprozen. Laten we ook nog even het licht schijnen op de fraaie schemerlam- pen: kastmodellen en staande sche- merlampen, waarvan de kappen op de zogenaamde landmeter poot staan: drie poten die, gelijk een sta- tief, hoger en lager gesteld kunnen worden. Zoals we al vermeldden: voor iedere portemonnee een mooie keus. Fraai gekleurde steen- tjes voor in een schaal al vanaf 2 euro en gekleurde glaasjes met waxinelichtjes slechts 2,50 euro. Hoewel het merendeel van de arti- kelen de country lifestyle verte- genwoordigen, vinden we in deze leuke woonwinkel ook verschil lende andere stijlen: van brocante tot cottage en van het trendy genre tot koloniale stijl. Waar halen ze het allemaal vandaan! „Uit binnen-, maar ook veel uit het buitenland. Bij particulieren en bij bedrijven, we hebben zo overal on ze adressen." Adressen waar je geen massaproductie vindt, want het echtpaar Palte gaat voor origi- naliteit en exclusiviteit. Altijd net even anders en dat maakt dat velen de weg naar Home Presents inmid- dels hebben gevonden. Home Presents Broersveld 133 273 48 15 Voor komend seizoen kunnen zich weer nieuwe voorlezers aanmel- den. Dit omdat het aantal scholen en kinderdagverblijven zich ieder jaar uitbreidt. Houdt u van voorle- zen aan kinderen en heeft u onge veer een uur per week vrije tijd, dan is dit project wellicht iets voor u. Ook als uw ervaring met voorle- zen beperkt gebleven is tot voorle- zen aan uw eigen kinderen en kleinkinderen. U staat er immers niet alleen voor: de bibliotheek zal iedereen met raad en daad terzijde staan. Maandag 5 September is er voor vrijwilligers die zich aanmelden een informatieve bijeenkomst. Be- langstellenden krijgen dan infor matie over het project, de scholen, kinderdagverblijven en de work shop voorlezen. Wat houdt het project in? In het seizoen 2005/2006 gaat er op ver schillende basisscholen en in een aantal kinderdagverblijven een maal per week ongeveer een half uur voorgelezen worden. De voor lezers worden begeleid door de medewerkers van de bibliotheek. Vooraf wordt aan de voorlezers een workshop 'voorlezen' aange- boden Er wordt van nieuwe vrij willigers verwacht dat zij deze workshop volgen.Tijdens de duur en na afloop van het project is er een evaluatiebijeenkomst in de bi bliotheek voor alle voorlezers. Wie interesse heeft in deze activi teit of meer informatie wil, kan bellen naar Greet van Norde, Bi bliotheek Stadserf, tel. 246 57 24 of mailen naargh.v.norde@schiedam.nl. Di rect aanmelden kan ook bij de ba- lies van de Schiedamse biblio- theekvestigingen: Bibliotheek Stadserf, Stadserf 1, Bibliotheek Noord, Bachplein 589, Service- PlusPunt Leliestraat, Leliestraat 10.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 12