Kinderkleding voor het nieuwe schooljaar: WEDSTR 50J AAR IP S ■fuwv Bill 11 II f! Jouw tekening is een prijs waard! Charles Vogele Switzerland ZWARTRIJDE TMOEDIGEN EN TERUCDRINCEN Nieuw beleid schept duidelijkheid Geen kaartje kunnen kopen. Wat dan? Vanaf 1 oktober 2005 kan er geen kaartje meer worden gekocht in de trein. Deze maatregel is het gevolg van een nieuw beleid van NS. Met de nieuwe aanpak wil NS discussies en agressie op de trein die het gevolg zijn van zwartrijden verder terug- dringen en het verlies van inkomsten beperken. DEMONSTRATES IN BEJAARDENCENTRA Overal en makkelijk een kaartje kopen MEER INFO OP WWW.NS.NL 'UH... DIE HOND HEEFT M'N KAARTJE NET OPGEGETEN' ill® (Advertorial) Lekker hip en praktisch Kleding die tegen een stootje kan Voetballen op straat, krijten op de stoep, skeeleren, klim- men en glijden het is slechts een greep uit een druk kin- derleven. Bij het kopen van broeken en jassen is het niet onverstandig in het achterhoofd te houden wat uw kind allemaal doet. Charles Vogele Switzerland selecteert de stoffen voor kinderkleding op basis van 'stootbestendig- heid' en 'wasbaarheid'. Per slot van rekening moeten die grasvlekken er wel uit! Wat hangt er nog in de kast? Nu het nieuwe schooljaar weer is begonnen is het tijd om de inhoud van de kinderkledingkast aan een kritische bilk te onderwerpen. Wat past er nog van vorig jaar, wat iigt er nog van broers en zusjes en wat moet er nieuw worden aangeschaft? Met opgroeiende kinderen kan het niet anders of de uitkomst is dat de najaarsgarderobe aange- vuld moet worden met een stapel basics, broeken, truien een nieuwe jas. Teken jezelf in je favoriete outfit en je maakt kans op prachtige prijzen bij Charles Vogele Switzerland. Uit alle inzendingen worden de beste tekeningen beloond met prijzen als een Gameboy en mode che ques. Wat moet je doen? Maak een tekening van maxi mum formaat A4 (210 x 297 cm) met stift, verf, krijt wat je maar wilt en lever deze voor 8 oktober in bij een Charles Vogele filiaal in de buurt. Vermeld op de ach- terkant je naam, adres, telefoonnummer en leeftijd tot en met 14 jaar. Winnaars krijgen in de herfstvakantie bericht. Tekeningen blijven eigendom van Charles Vogele Switzerland. Wat 1$ er hip dit najaar? Zowel jongens als meisjes staan snel klaar met hun oor- deel over nieuwe kleren. Het is goed of niet. Vet of stom. En hun graadmeter daarvoor zijn natuurlijk hun vriendjes en vriendinnetjes, maar ook de 'grote mensen' mode. Ook dit najaar is de kinderkleding weer geinspireerd op volwassen trends. Veel jeans, stoere ribcord broeken en blazers, poncho's en nog veel meer. Veelal in vrolijke en bonte kleuren. WIJ VIEREN FEEST - U PROFITEERT! Betaalbaar, leuk en van goede kwaliteit Charles Vogele Switzerland is een van origine Zwitserse modeketen met filialen door heel Nederland. Hun kinder kleding is snel populair geworden in Nederland door de scherpe prijzen en de goede kwaliteit van de trendy col- lectie. Kijk voor een filiaal in de buurt op www.charles- voegele.nl of in de Gouden Gids. Hoe zit het met de herbeoordeling voor de WAO? Op 1 oktober 2004 ging de herbeoordeling van mensen met een WA0-, WAZ- of Wajong-uitkering van start. UWV voert die her beoordeling zeer zorgvuldig en met oog voor de specifieke situatie van iedere client uit. Toch blijft het een omvangrijke operatie, die ook veel vragen oproept. Om misverstanden te voorkopien, hebben we de belangrijkste punten hier op een rij gezet. Zijn er nog meer vragen, dan zal UWV die graag beantwoorden. Voor wie geldt de herbeoordeling en wanneer worden mensen opgeroepen? In principe wordt iedereen die een van de genoemde uitkeringen ontvangten na ljuli 1954geboren is, opgeroepen. Jongeren zullen over het algemeen eerder worden opgeroepen dan ouderen. Wat is het verschil met eerdere beoordelingen? Bij de herbeoordeling stelt UWV opnieuw vast hoeveel iemand ondanks lichamelijke of psychische klachten zelf nog kan verdienen. Dit is bepalend voor de mate van arbeidsongeschikt- heid. De arbeidsdeskundige bekijkt dus net als vroeger wat voor werk er nog wel kan worden gedaan, maar hanteert daarbij strengere regels. Iemand kan daarom op grand van dezelfde medische beoordelingtoch arbeidsgeschikter worden bevonden dan voorheen. Welke consequenties heeft de herbeoordeling voor de uitkering? Kort gezegd: wanneer het oordeel over de mate van arbeids- ongeschiktheid hetzelfde blijft, verandert er niets. Maar wordt iemand arbeidsgeschikter beoordeeld dan voorheen, dan kan de uitkering omlaag gaan of zelfs worden stopgezet. Dat gebeurt dan overigens niet meteen: de uitkering loopt eerst nog twee maanden door om zo ruimte te bieden om naar werk te zoeken en andere stappen te nemen. Hoe kan ik mij het beste op de herbeoordeling voorbereiden? In de oproep voor uw herbeoordeling staat aangegeven wat u minimaal mee moet brengen. Meer voorbereiding is eigenlijk niet noodzakelijk. Maar wilt u er zeker van zijn dat u de arts een goed en volledig beeld kunt geven, dan is het goed om vooraf een aantal zaken op een rij te zetten. Verzamel uw medische gegevens of stel een korte medische geschiedenis op. Vraag uw behandelende artsen zonodig om een medisch verslag. En hou eens een paar dagen een dagboekje bij van uw bezigheden en activiteiten. Mag ik iemand meenemen als ik dat prettiger vind? Maakt u zich nerveus over uw herbeoordeling en ziet u er tegenop? Neem dan gerust iemand mee als u komt. Die kan u bijvoorbeeld helpen als u niet goed uit uw woorden kunt komen. Of ervoor zorgen dat u geen dingen vergeet, als u met onze arts in gesprek gaat. Bovendien kunt u samen het gesprek achteraf nog eens nalopen, als u met vragen of onduidelijk-heden blijft zitten. En dat is wel zo prettig. Waar moet ik zijn als ik meer over de herbeoordeling wil weten? Heeft u nog vragen over de herbeoordeling en mogelijke gevolgen voor mensen met een WA0-, WAZ- of Wajong-uitkering? Kom dan naar een van de voorlichtingsbijeenkomsten die ook in uw regio worden gehouden. Kijk voor de data en locaties op uwv.nl. Of bel UWV Telefoon: 0900 - 92 94 (lokaal tarief) Heeft u nog meer vragen? Kijk dan voor meer informatie op uwv.nl. Of bel UWV Telefoon: 0900 - 92 94 (lokaal tarief) UWV verstrekt tijdelijk inkomen in het kader van wettelijke regelingen als de WW en de WAO. Maar koppelt dat altijd aan het onderzoeken van mogelijkheden om terug te keren op de arbeidsmarkt. VOOR REINTEGRATE EN TIJDEUJK INKOMEN (Advertorial) Kaartje kopen in de trein kan niet meer Dagelijks reist een miljoen mensen met de trein. Verreweg de meeste reizigers kopen voor het instappen een treinkaartje. Een kleine groep doet dat echter niet. Soms met de bedoeling om voor niets te reizen. NS loopt daardoor jaarlijks tientallen miljoe- nen euro's mis. Bovendien ontstaan in de trein soms vervelende discussies tussen de zwartrijder en de conducteur. In een aantal gevallen leidt dit ook tot agressie. Zo'n 60% van de agressiegevallen op de trein zijn het gevolg van zwartrijden. NS heeft nu maatregelen genomen om dit een halt toe te roepen. Als u zonder een geldig treinkaartje reist, dan betaalt u voortaan de wettelijke boete van 35,- en de ritprijs. In de bus, tram en metro is dat al langer zo en vanaf 1 okto ber geldt dit dus ook in de trein. Hiermee weet elke reiziger waar die aan toe is. Kwaadwillende reizigers worden hiermee ook afgeschrikt. Vanaf 1 oktober lopen zij het verhoogde risico de ritprijs en de boete te moeten betalen. Meer informatie hier- over is ook te vinden op de website www.ns.nl Maar wat als u als goedwillende reiziger nu geen kaartje hebt kunnen kopen en buiten uw schuld zonder kaartje in de trein zit. Bijvoorbeeld doordat alle kaartautomaten - hoewel de kans daarop zeer klein is - defect waren en u echt nergens anders een kaartje hebt kunnen kopen. Wat gebeurt er dan? U meldt, liefst vooraf, aan de conduc teur dat u geen kaartje heeft kunnen kopen. U krijgt dan van de conducteur een reisdocument met de wettelijke boete van 35,- plus de ritprijs. Op het reisdocument maakt de conducteur een aantekening van de reden waarom u geen geldig kaartje heeft kunnen kopen. De klantenservice van NS controleert vervolgens achteraf of er echt geen kaartje gekocht kon worden. Klopt dat, dan krijgt de reiziger een acceptgiro thuis voor de ritprijs, maar zonder de boete. U hoeft daar niets voor te doen. NS regelt dat graag en nauwgezet. Klopt de reden niet, dan worden de ritprijs en de boete alsnog aan u doorberekend. NS hanteert daarbij, net als de andere open- bare vervoerders, het principe 'jokken is dokken'. Het kan overigens wel eens voorkomen dat NS klantenservice niet direct kan constateren wat er hand was. Bijvoor beeld door problemen met de pinpas, die vele en soms ingewikkelde oorzaken kunnen hebben. In die situaties is het verstandig de ontvangen acceptgiro met ritprijs en boete te betalen. U kunt dan, met redenen omkleed, teruggave vragen bij NS klantenservice. Kloppen uw redenen, dan stort NS klantenservice de betaalde boete alsnog terug op uw reke ning. Een treinkaartje kopen bij een auto- maat is een fluitje van een cent. Toch kan NS zich voorstellen dat met name oudere klanten er moeite mee kunnen hebben. NS doet daar wat aan door in bejaardencentra demon- straties van de kaartautomaten te verzorgen. leder bejaardenhuis kan zo'n demonstrate krijgen. Zodat ook ouderen eenvoudig een kaartje kun nen kopen bij de kaartautomaat. NS doet er veel aan om te voorkomen dat mensen zonder geldig vervoersbewijs de trein instappen. Een kaartje kopen kan overal en gemakkelijk. Zo staan op de stations in Nederland meer dan 1.200 kaartautomaten, waarmee 24 uur per dag en in een paar eenvoudige stappen een kaartje kan worden aangeschaft. Ook zijn er op elk station stempelpalen, waar u uw ongedateerde kaartje voor het instappen geldig kunt maken. En er zijn bijvoorbeeld mobiele controleteams die extra kaartcontroles houden op de stations. Zodat u, voordat u in de trein zit, weet dat u het juiste kaartje heeft. Er zijn twee soorten kaartautomaten, waarmee het hele kaartassortiment te krijgen is. Een met een aanraakscherm en een met codes. Een verschil tussen de automaten is dat bij de automaat met aanraakscherm alleen kan worden betaald met een pinpas en bij een automaat met codes met een pinpas of coritant geld. Als u overigens even wilt oefe- nen voor het kopen van een kaartje bij een kaartautomaat, dan kan dat eenvou- —jipi dig. Op de website www.ns.nl staat een 'oefenautomaat'. Klik op 'Demonstratie kaartautomaat' en er kan geoefend wor den. Handig als u precies wilt weten hoe het allemaal werkt, zodat. op de stations probleemloos een kaartje kan worden verkregen. Kaartjes kunt u niet alleen krijgen bij de automaat, maar op grote en middelgrote stations ook bij elke NS-servicebalie, NS-servicepunt, Wizzl of Kiosk. Voor meer informatie over het nieuwe beleid van NS en demonstraties over het gebruik van de kaartautoma ten, surf naar de website van NS. Het adres is www.ns.nl. 'Maar conducteur, geloof me. Ik heb een kaartje gekocht, maar die hond geen kaartje nodig, beelden van srnoes- jes die reizigers kunnen bedenken als ze zonder kaartje in de trein zitten. NS gebruikt een aantal van die excuses in de zogenoemde smoesjescampagne. Met deze voorlichtingsca mpagne wil NS het nieuwe beieid zo breed mogeiijk bij haar reizigers bekend maken. De campagne benadert de goedwillende reiziger met een glimlach en heeft een serteuze ondertoon die de kwaadwil lende reiziger aan het denken zet. Naast deze campagne, hangen er nu al sti ckers in de treinen die het nieuwe beleid aankondigen. Ook geven conduc- teurs al informatiekaartjes aan reizigers die nu nog een kaartje kopen in de trein om hen te wijzen op het nieuwe beleid vanaf i oktober.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 16