maasstad Borsthoning-junkies kunnen hun hartophalen in Schiedam V Jeugdtheaterschool gaat nieuwe seizoen in BESPAAR AL SNEL 6,00 op een voile tank Service Plus Puntvoor ouderen De bloem als sieraad Drop-it en Toverbal brengen 'witte goud' weer op de markt Wijkfeesten in Tuindorp en Bachplein 1 4 seP weekbfaden SCHIEDAM ROTTERDAM - Leven van een uitkering betekent geen 'bling bling'. Hoe langer je in een uitkeringssituatie zit, hoe triester de inhoud van je kle- dingkast. Toch moet je er netjes uitzien tijdens een sol- licitatiegesprek. Tijd om naar 'Dress for Succes' te gaan, de kledingzaak zonder kassa. www.zwabteiiand.nl LUXOR THEATER ROTTERDAM SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk wordt zaterdag 27 augustus verzorgd door Anton Doornhein, organist van de R.K. Dominicuskerk in Rotterdam. Hij speelt werken van Pablo Bruna, Sweelinck, Bach en Reger en Mon- nikendam. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. Graauwe hengst Natuur Dichterbij Mantelzorgcafe Reiinie Vlinders MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO W Woensdag 24 augustus 2005 SCHIEDAM - Sinds de slui- ting van Filiaal Nieuwland konden zelfstandig wonende ouderen in hun eigen wijk geen boeken meer lenen. De bibliotheek biedt hen nu een ServicePlusPunt in Dien- stencentrum De 4 Molens aan de Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan 57. Het Schiedamse Architectenbu- reau Van Velzen, La Feber Bonheur heeft voor het nieuwe ServicePlusPunt een speciaal interieur ontwor- pen. In kleurrijke kasten staat voor elk wat wils: on- der andere spannende ro- mans, familieromans, boe ken over Schiedam, boeken over planten en Grootletter- boeken. Een ruime leestafel nodigt uit om rustig, onder het genot van een kopje kof- fie of thee, kranten en tijd- schriften te lezen. Het Servi cePlusPunt gaat woensdag 31 augustus van start en is dan geopend op maandag van 13.00 tot 15.00 uur en op woensdag en vrijdag van 09.00 tot 11.00 uur. Vrijdag 26 augustus om 14.30 uur wordt het nieuwe Service PlusPunt De 4 Molens fees- telijk in gebruik genomen. Wethouder Hans Meijer zal daarvoor de openingshan- deling verrichten. SCHIEDAM - Als vervolg op haar hoedenshow in 2004 op de Keukenhof heeft Jac kie Habets dit jaar -in sa- menwerking met Marjolijn van Duyn- in opdracht van Keukenhof een ontwerp- wedstrijd georganiseerd. Er ging een oproep uit naar ontwerpers uit binnen- en buitenland om zich te laten inspireren door 'de bloem als sieraad of modeaccessoire'. Onder de titel 'Blooming De sign' is een internationale ex- positie samengesteld naar aanleiding van de inzendin- gen. Er was werk te zien van beeldend kunstenaars, vorm- gevers en sieradenontwer- pers. Te zien waren onder an dere tassen, kragen en col liers. De tentoonstelling 'Blooming Design' is dit na- jaar te zien in Pand Paulus. Naast alle 35 Nederlandse in- zendingen voor Keukenhof worden ook de deelnemers van stichting Kunstwerkt uit- genodigd om een sieraad te ontwerpen. Zondag 18 Sep tember om 16.00 uur wordt 'Blooming Design' geopend in Pand Paulus aan de Korte Ha ven. Daarna is het pand ge opend van vrijdag tot zondag van 13.00 tot 17.00 uur. www.maasstadweekbladeri.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 email: stadsgroepadv@rotterdamsdagblad.nl Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: NetwerkVSP email: bezorgingmaasstad@rotterdamsdagblad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: H. Wirtz Telefoon 0104004290 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 B. van Dongen Telefoon 06 53786940 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 0104004366 Email redactie: maaspostwaterweg@redactie.maasstad.nl K.Moerman van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: P. E. van der Heide Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrectiten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., e.g. de betreffende auteur wonk XQ52 door Karin Moerman SCHIEDAM - Doriet van Fircks vraagt zich in maart 2004 op Internet hardop af waar het ouderwetse jodevet, ookwel bekend als borsthoning, gebleven is. „Kun je dat nog er- gens kopen, of zelf maken mis- schien?' Ene Dave antwoordt een maand later dat hij ook al een hele tijd bezig is met het zoeken ernaar. Hij weet te mel- den dat het helaas sinds 1995 niet meer wordt gemaakt en stelt voor te gaan zoeken naar een recept om eventueel een soort 'koffieshop' te openen waar dit 'witte goud' over de toonbank kan gaan. Doriet en Dave zijn slechts enke- le van de duizenden Nederlanders die al jaren op zoek zijn naar de ouderwetse borsthoning. Sinds afgelopen vrijdag hoeft er echter niet langer getreurd te worden. Bij Drop-it en de Toverbal in Schiedam is de borsthoning, in handige reepjes, weer in grote hoeveelheden verkrijgbaar. Tot pakweg een jaar of tien gele- den kon je nog heerlijk sabbelen op zo'n groot stuk witte borstho ning, met grillige hoeken en kan- ten. Het zoetje verdween uit de winkels doordat de aardappelin- dustrie moderniseerde en zaken als suiker en stroop niet meer uit aardappelzetmeel werden ge- haald, maar uit suikerbieten. Het werd te duur om het product zelf standig te maken en bovendien vond de Keuringsdienst van Wa ren dat er verschillende 'enge' stoffen doorheen zaten die niet meer door de beugel konden. Strengere regelgeving deed de borsthoning uiteindelijk de das om. Maar dat het product gemist werd is zeker. Sinne Tolsma, eigenaar van Drop-it, een winkel in oud- Hollands snoepgoed aan de Lan- ge Kerkstraat, kan er over mee- J it s Sinne Tolsma heeft een aardig voorraadje borsthoning staan. Wat nu wordt verkocht ziet er uit als een tablet, zodat er niet meer op hoeken en vlakken eindeloos gekauwd hoeft te worden. Foto Roger van der Kraan praten. Sinds de opening van zijn winkeltje in 2004 kreeg hij ge- middeld tien mensen per dag over de vloer die vroegen of hij mis- schien borsthoning verkocht. „Ja, en dan ga je natuurlijk op onder- zoek uit", vertelt hij. „Als je een beetje ondernemer bent weet je dat dat in ieder geval terug moet op de markt." Een kennis van Tolsma ging op zoek naar mogelkijkheden in Roemenie, omdat daar nog een levende aardappelindustrie is. Tolsma zelf stak zijn licht op in Hongarije. De borsthoning die hij daar vond was op zich goed, maar nog te hard. Die in Roemenie was wat te zacht, maar daar was een- voudig wat aan te doen. „Die van ons komt dus uit Roe menie, maar wordt gek genoeg niet meer uit aardappels gemaakt, maar uit mais. Dat moet ik er wel bijzeggen, maar de smaak is ge- woon prima. Ik geef bij voorbeeld iedereen die mijn zaak nu binnen- komt een reepje borsthoning om te proeven en stuk voor stuk zijn ze laaiend enthousiast. Ik zal het je sterker vertellen: de reactie- snelheid is zelfs sneller dan bij het remmen op de snelweg. Ieder een die het proeft heeft zoiets van: 'jaaah, zo was dat ook al- weer!" De borsthoning uit het Oostblok smaakt dus vrijwel hetzelfde als vroeger, het ziet er wel een stuk gecultiveerder uit. Waren het vroeger woeste brokken, nu wordt de borsthoning verkocht in keurig afgemeten reepjes, of ta- bletten. „Ook dat heeft te maken met de Europese regelgeving", vertelt Tolsma. „Je mag geen 'af- valproducten' verkopen, dus wordt het nu in blokjes gegoten en is het een zelfstandig pro duct." De borsthoning vliegt momenteel over de toonbank bij Drop-it, iets waar Tolsma vanzelfsprekend heel blij mee is. Bewust heeft hij een buitengewoon grote partij in- geslagen, omdat hij de run op de honing wel een beetje verwacht- te. „Het gaat hard, maar ik heb er nu zoveel voorraad van staan dat ik het in ieder geval de hele maand September nog uit kan zingen." Jk had laatst een meneer in de zaak die al een eeuwigheid aan het solliciteren was. Ik voelde me toch een beetje trots toen hij in een fraai outfit van ons werd aangenomen", zegtRia Klaassens, initiatiefneemster van 'Dress forSucces'. door Anne-Rose Hermer „Nee, wij hebben geen kassa", meldt Ria Klaassens, initiatief neemster van 'Dress for Succes'. Ria Klaassens weet wat het is om weinig geld te hebben. Ze leeft zelf al jaren van een uitkering. Daar- door kwam ze op het idee van 'Dress for Success', dat vijf jaar geleden begonnen als verrijdbare winkel in een zaaltje in Wijkcen- trum Orient. Sinds een jaar heeft haar organisatie een winkel bij winkelcentrum Hesseplaats in Ze- venkamp. Alle kleding die hier hangt, is geheel gratis. Maar de kleding is alleen bestemd voor mensen in een uitkeringssitu atie - maakt niet uit welke uitke ring - die kunnen bewijzen dat ze een sollicitatiegesprek hebben. De aard van de kleding die in de win kel hangt, is representatief. „Niet truttig, hoor", waarschuwt Klaas sens. „We hebben niet alleen man- telpakjes. In een leuke bloes en broek kun je er ook representatief uitzien. In de winkel hangen dingen vanaf maat 36 tot 54. Eigenlijk is alles behalve ondergoed in de winkel aanwezig, tot schoenen aan toe. Veel mensen schamen zich om naar 'Dress for Success' te gaan. Ze komen met schroom de winkel in. Klaassens herkent dit. Vaak drinkt ze eerst een kopje koffie of thee met klanten. „Ik zeg gewoon dat ik hun situatie ken, omdat ik er zelf in zit", legt Klaassens uit. „Dat schept een band. Achter elke klant die bij ons komt, zit een ver- haal. Als deze muren konden pra ten, wisten veel mensen niet wat ze hoorden. Je komt echt niet voor niets naar 'Dress for Success'. Ik wil ook niet dat onze klanten een of ander be wij s van inkomen hoe- ven te laten zien. Iedereen die in een uitkeringssituatie zit of heeft gezeten, weet hoeveel allerlei in- stellingen van je willen weten. Niets blijft prive. Dat ervaren men- sen vaak als een vernedering." 'Dress for Success' is een goed verzorgde winkel met fraaie kle ding. Op woensdag, de dag dat er vlakbij een markt is, lopen er vaak nietsvermoedende mensen naar binnen die willen weten wat de prijs is van een kledingstuk uit de etalage. De kleding wordt geschonken door particulieren en bedrijven. „Men- sen dragen ons een warm hart toe", zegt Klaassens trots. „Fortis neemt alle kosten voor huur, gas en water en dergelijke op zich. En we mogen elk jaar voor een bepaald bedrag dingen uitzoeken uit de gids van Otto. Op die manier kun nen we ons assortiment aanvullen met dingen die niet of te weinig aangeboden worden, zoals kleding in de grotere maten. En wat we echt niet kunnen gebruiken, gaat naar een kledinginzamelingsactie voor de Oekraine." 'Dress for Success' is een vrijwilli- gersproject. Maar de klanten in de winkel worden professioneel ge- holpen. De nieuwe vrijwilligster Anneke Smith zou in een gangbare modezaak een welkome aanwinst zijn. Gezien haar leeftijd is het he laas de vraag of ze aangenomen zou worden. Voorheen hadden mensen sollicitatieplicht tot 57,5 jaar. Tegenwoordig is dit 65 jaar. „Degenen die hier kleding uitzoe ken, lopen qua leeftijd uiteen van 17 tot over de 60 jaar", weet Klaassens uit ervaring. „Ondanks dat ze soms al heel lang tervergeefs solliciteren op van alles en nog wat, blijven ze gemotiveerd. Ze blijven de hoop houden dat het dit keer mogelijk raak is. In het begin hadden wij alleen dameskleding, maar op verzoek van vele teleurge- stelde heren kwam er ook heren- kleding bij. Ik had laatst een me neer in de zaak die al een eeuwig heid aan het solliciteren was. Ik voelde me toch een beetje trots toen hij in een fraai outfit van ons werd aangenomen." Is het belang dat werkgevers aan uiterlijk hechten de laatste jaren gestegen? „Ja!" roept Klaassens meteen. „Heeft een werkgever twee sollicitanten met dezelfde ca- paciteiten, en ziet een van de twee er representatiever uit dan de an der? Dan is de keus snel gemaakt. Daar twijfel ik niet aan. 'Dress for Success' slaat niet voor niets zoda- nig aan dat er uitbreiding naar an dere steden komt, zoals Amster dam en Den Haag." 'Dress for Success', Hesseplaats 106, tel. 06-15382111. Opening s- tijden: Dinsdag, donderdag en vrijdag van 13.00 uur tot 16.00 uur, en op woensdag van 10.00 uur tot 16.00. wo 19 t/m zo 23 oktober 14.00 19.30 uur Reserveren: (010) 484 33 33 of www.luxortheoter.nl SCHIEDAM - Wijk- en Be- wonersvereniging Tuindorp en Woonplus organiseren deze zomer in de wijk Tuin dorp een tuinwedstrijd. De prijswinnaars worden be kend gemaakt op vrijdag 26 augustus om 15.30 uur tij dens een wijkfeest dat door Wijk- en Bewonersvereni- ging Tuindorp en Woonplus wordt georganiseerd. Het feest zal muzikaai worden omlijst door het 55-koppige Gewestelijke Seniorenorkest uit Viaardingen en culinair worden aangevuld door een high tea voor bewoners. Tijdens een wijkkeuring door 'wijze tuinheren' werd geiet op hoe schoon en on- derhouden de tuin is, welke zichtbare zorg er aan de tuin wordt besteed en hoe crea- tief en origineel het tuinont- werp is. De bewoners met de meest groene vingers worden be- loond met een cadeaubon, de bewoner met de minst groene vingers krijgt de 'Aanmoedigingsprijs Tuin dorp' uitgereikt die bestaat uit een tuinadvies en een in- formatiepakket over tuinie- ren. Zaterdag 27 augustus vindt op het Bachplein het wijk feest van Schiedam-Noord plaats. Het feest is het resul- taat van de samenwerking tussen bewoners uit Schie dam-Noord en diverse be- trokken organisaties. Het feest begint om 11.00 uur en gaat door tot ongeveer 22.00 uur. Typerend voor het Bachpleinfeest is dat er acti- viteiten voor alle leeftijden zijn en dat het een mix is van alle culturen. De kinderen kunnen zich la ten schminken, ze kunnen zich vermaken op het springkussen of meedoen aan sport en spel. De jonge- ren kunnen zich vermaken met R&B, rap, dance en dj's. Verder is er een brade- rie en zijn er optredens van diverse dans- en muziek- groepen. Onder het motto 'Welk ver- beter-idee heb jij? Het beste idee daar heipen wij bij!', is Woonplus aanwezig op de braderie. Een deskundige jury beoor- deelt de ingeleverde ideeen en Woonplus helpt de win- naar bij het uitvoeren van het idee. SCHIEDAM - In podiumcafe De Graauwe hengst aan de Lange Ha ven wordt dinsdag een jamsessie gegeven van 21.00 tot 24.00 uur. Donderdag 25 augustus treden vanaf 22.00 uur 'Marco Friends' op, dit keer in de samenstelling van Willem van de Wal, Rob op't Ende en Marcel Gootjes. SCHIEDAM - In De Boshoek wordt vanaf September de cursus 'Natuur Dichterbij' gegeven, een uitgebreide en veelzijdige cursus waarin alle facetten van de natuur behandeld worden door deskundi ge docenten. Naast zeven lesavon- den worden ook twee excursies ge organiseerd om alles in de vrije na tuur te gaan bekijken. En om de behandelde stof thuis nog eens na te kunnen lezen zal een cursusboek uitgereikt worden. De cursus kost- 45 euro. De cursusavonden zijn op donderdagavond 15, 22 en 29 Sep tember, 6, 13, en 27 oktober en 3 november in natuurcentrum De Boshoek, in Schiedam-Noord. De excursies zijn op zondag 2 oktober en 6 november, van 10.30 tot 12.30 uur. Voor inlichtingen of in- schrijving: Frank van Alphen, tel 426 75 57. SCHIEDAM - Na de vakantieslui- ting in de maand juli opent het Mantelzorgcafe Schiedam haar deuren weer voor alle Schiedamse mantelzorgers op dinsdag 30 au gustus. Wie voor een chronisch ziek(e) of gehandicapt(e) familie- lid, vriend of bekende zorgt en zin heeft om even uit de zorg te zijn, is welkom aan het Broersveld 123. Iedere laatste dinsdag van de maand tussen 10.00 en 12.30 uur. Voor meer info: 06 - 516 94 096 of mantelzorgschiedam zonnetnl SCHIEDAM - Speel-o-theek Ikkie bestaat in September 25 jaar en dat wordt gevierd. Woensdag 7 Sep tember zijn alle leden welkom van af 13.30 uur in het gebouw aan het Bospad. Vanaf 15.30 is er nog een gezellige after party voor alle (oud-)vrijwilligsters.Voor nieuwe leden geldt dat ze geen inschrijf- geld hoeven te betalen en dat ieder vijfde nieuwe lid een gratis lid- maatschap krijgt aangeboden voor de rest van2005. SCHIEDAM - De Heemtuin van het Beatrixpark staat zondag 28 augustus in het teken van vlinders. Er wordt een ontdekkingstocht ge organiseerd naar vlinders tussen 12.00 en 14.00 uur. Kinderen van af 4 jaar kunnen onder begeleiding van een volwassene meedoen aan deze tocht. Vanaf 12 jaar kunnen ze deze tocht zelfstandig lopen. Tijdens de tocht komen kinderen van alles te weten over vlinders. Scoutinggroep Taize brengt de kinderen over de poldervaart met een vlot, maar de brug nemen kan natuurlijk ook. Bij het clubhuis van de scouts wordt een vlinder- film gedraaid en kunnen vlinders worden gemaakt van allerlei mate- rialen. Deelname is gratis. SCHIEDAM - Het nieuwe seizoen staat ook voor jeugdtheaterschool De Teerstoof weer voor de deur. Woensdag 31 augustus gaan de voorstellingsgroepen als eerste van start. Ook de jongerengroep is weer vertegenwoordigd op don derdagavond, zij starten alleen op 8 September. Er is op Jeugdtheater school De Teerstoof nog plaats in het introductiejaar (groep 4) en het basisjaar (groep 5 tot en met 8). Deze lessen vinden ook plaats op donderdagmiddag vanaf 8 Septem ber. Ieder jaar sluiten de leerlingen van het productiejaar af met een voor- stelling die vijf keer wordt ge- speeld in het eigen theater De Teerstoof. Ook de andere groepen doen podiumervaring op met een kleine presentatie. Zo staat iedere leerling van de jeugdtheaterschool op het podium. Ook wordt er zaterdag 3 September een Open Les georganiseerd, van 13.00 tot 15.00 uur. Kinderen kun nen dan gratis kennis maken met toneel, dans en zang. De docenten van de jeugdtheaterschool geven die dag gratis theaterlessen aan kinderen vanaf groep 4. Alle disciplines komen die middag aan bod en de kinderen kunnen kennis maken met de docenten, het theater en andere leerlingen. Begin September is er een folder met alle informatie over de Jeugd theaterschool te krijgen bij onder andere de VW, de bibliotheek Stadserf en natuurlijk in het theater zelf. Meer informatie over de jeugdtheaterschool, tel. 246 59 32 of mail de.teerstoof@schiedam.nl. '50 liter brandstof x 0,12 korting* per liter 6,00 Op basis \i Tango Schiedam, Nieuwe Damlaan 9, 3119 KA Schiedam ii de actuele brandstofadviesprijzen van de overige aanbieders met een landelijke dekking. Deze korting vervangt de huidige korting De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een deeI van de 428 klachten die in de week van 15 tot 22 augustus zijn binnengekomen. Zwarte rook boven stadsdeel Rotterdam-Feijenoord Vier inwoners van Rotterdam-Centrum belden woensdag 17 augustus rond half vier de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond over zwarte rook boven stadsdeel Feijenoord. Uit onderzoek van de uitrukdienst van de meldkamer bleek dat de zwarte rook uit de schoorsteen van Hunter Douglas kwam. In de fabriek wordt schroot gesmolten en tot strips gewalst voor onder andere aluminium zonwering. Op het schroot dat deze keer gebruikt werd, zat plastic folie waardoor rookontwikkeling ontstond in de smeltoven. Het pakket vervuilde aluminium was te groot om snel uit de oven te halen, waardoor langdurig een rookpluim uit de schoorsteen kwam. Stankoveriast in Hellevoetsluis van uitrijden mest Zaterdagmorgen 20 augustus ontving de meldkamer vanaf half twaalf tot ver in de middag negen klachten over rnestlucht van inwoners van J Hellevoetsluis. De uitrukdienst constateerde dat een stoppelveld (geoogst korenveld) tussen de Middelweg en Langeweg met vermoedelijk kippenmest werd bewerkt. Klachten over landbouw geeft de DCMR door aan de Algemene Inspectie- dienst (AID). De AID is de verantwoordelijke overheidsdienst voor controle op de milieuregels voor landbouw. De milieupolitie Is cje handhavende instantie. :,r. Nog steeds stankoveriast van koollucht in Hoogvliet en Poortugaal Vorige week meldden wij dat de oorzaak van de irritante koollucht veroor- zaakt werd door een defect aan de drukvacuumpomp van een tank van Hexion Specialty Chemicals op het Shell-terrein in Pernis. Zaterdag en zon dag kwamen opnieuw klachten binnen over een koolachtige lucht. De afgelopen weken kwamen hierover in totaal 35 klachten bij de DCMR binnen. Hexion heeft de oorzaak nog niet kunnen vinden, ondanks uitgebreid onderzoek. De DCMR heeft het bedrijf te kennen gegeven dat er een einde moet komen aan de stankoveriast. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl/milieuklacht.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 9