maasstad wank ©dh QsiraiQe 0PHEFFINGSUITVERK00P 50% KORTING op wintercollectie Scholen stellen leefregels op KEQEinnHHD Motorrijder onderuit Kwekerij ontmanteld Vijfjarige aangereden Jongens stelen lamp Rijbewijs ingevorderd Parels van Schiedam Heilige Lidwina op cd-rom HOGE KORTING op restanten zomercollectie www.ggspecialsizes.com Nieuwland wordt zo een gezellige wijk Cursus RIAGG voor jongeren met weinig eigen dunk 1* i k SCHIEDAM - In de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat wordt zaterdag 10 September een open orgelmiddag gehouden van 14.00 tot 16.00 uur. Belangstellenden kunnen de orgelga- lerij bezoeken en daar enkele gerenommeerde organisten zien enhoren spelen. Dit alles onder leiding van de organist van de Grote Kerk, AndreVerwoerd. maasstad i f|weekbladen SCHIEDAM REGIO - Michael van 23 zat op zijn werk te sins'en. Toen een vervelende colle- ga daar een rotopmerking over maakte kreeg hij een rode kop en kon hij wel door de grond zakken. In plaats van alles uit te leggen, wist hij niets anders te doen dan weg te lopen. En daardoor kreeg hij een rotgevoel. Maar sinds hij de 'Hier en Nu'-truc heeft geleerd, pro- beert hij rustig met een ge- sprek de zaak op te lossen. Die true heeft hij geleerd op de cursus 'Omgaan met Verlegenheid' bij de RIAGG in Vlaardingen. SCHIEDAM - In het Stede- lijk Museum is de tentoon- stelling Parels van Schiedam. Hoogtepunten uit de histori- sche collectie te zien tot en met 29 januari 2006. De tentoon- stelling is een ontdekkings- tocht door de historische col lectie van het museum. Breit- ner, Jozef en Isaac Israels, Jan Sluijters, Matthijs Maris en Van Vucht zijn bekende kun- stenaars van wie werk te be- wonderen is. Door schenking heeft het museum nu ook een uitgebreide collectie van de kunstenaars Bram Gips en JanAarts. Het museum is open van dins- dag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 12.30 tot 17.00 uur. EHBO 't Slachthuis Damesbiljart Bridge Harg/Spaland Naailes EHBO Surinaams koken www.zwmtehmid.nl LUXOR THEATER ROTTERDAM Herenkleding in grote maten. G G Special Sizes Stadhoudersweg 72 Telefoon 010 - 465 55 88 MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO xq52 Met meer zelfvertrouwen de verlegenheid de baas door Frank Willemse 5 I x Wt'ii' j>? JW zij de verkoper rustig zijn hele ri ct.1 J e> 1 iiit nr'iton U i urn o irot 711 Niet in je schulp kruipen, maarjuist hier en nu de dingen oplossen. Dat leren ze de cursisten bij de cursus 'Omgaan met Verlegenheid'. foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Een 41-jarige Schiedammer is vrijdagmiddag rond 14.30 uur gewond geraakt toen hij, door nog onbekende oor- zaak, op de Horvathweg in botsing kwam met een auto en onderuit ging met zijn motor. De man werd met letsel aan zijn rug en schouder voor behandeling overgebracht naar het EMC. SCHIEDAM - De politie heeft zondagmorgen aan de Hogenban- weg een hennepkwekerij ontman teld. In een kamer van ongeveer drie bij vier meter was een kweke rij ingericht met 117 planten en de daarbij behorende apparatuur. De kamer lag direct achter de toe- gangsdeur van de woning. De stroom werd buiten de meter om afgetapt. De hennep en apparatuur zijn vemietigd. SCHIEDAM - Een vijfjarige jon- gen uit Schiedam is zaterdagmid- dag rond 15.30 uur aangereden toen hij op de Rozenburgsestraat plotseling vanaf het trottoir de rij- baan oprende. De automobilist, een 37-jarige Rotterdammer, kon het kind niet meer ontwijken, waardoor een aanrijding onvermij- delijk was. De jongen werd over gebracht naar het ziekenhuis, waar hij ter observatie moest blijven. SCHIEDAM - Twee jongens van 17 en 18 jaar zijn zondagmorgen vroeg aangehouden voor diefstal van een verkeersafzettingslamp van een bouwstelling op de Nieu- we Haven. Een beveiligingsmede- werker had de jongens gezien ter- wijl zij de lamp aan het afschroe- ven waren. Hij hield de jongens te- gen en waarschuwde de politie. SCHIEDAM - Een 38-jarige man uit Vlaardingen is zaterdagmiddag rond 15.30 uur zijn rijbewijs kwijt- geraakt, nadat hij met 184 km/uur over rijksweg A4 reed. De man had een medewerker van de Ver- keerspolitie ingehaald op rijksweg A15. De motorrijder was op dat moment onderweg naar een mel ding en reed zelf harder dan de toe- gestane maximum snelheid. De au tomobilist had kennelijk de motor- agent niet opgemerkt. Na meting van de snelheid, werd de man staande gehouden. Zijn rijbewijs wordt ingevorderd. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 email: stadsgroepadv@rotterdamsdagblad.nl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorgingmaasstad@rotterdamsdagblad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m vr. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 B. van Dongen Telefoon 06 53786940 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 0104004366 Email redactie: maaspostwaterweg@redactie.maasstad.nl K.Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: P. E. van der Heide Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPI J: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., e.g. de betreffende auteur Iedereen is wel eens verlegen in bepaalde situaties als telefoneren, op bezoek gaan of spreken in het openbaar. Verlegenheid kan, naast het geven van een verve- lend gevoel, je hele leven gaan beheersen. Het wordt dan van een lastig kwaaltje een obsessie of so- ciale fobie. De meeste mensen, zo'n veertig procent, heeft last van 'gewone' verlegenheid, waarvan de klachten (angst, ge- spannen gevoel) vanzelf over- gaan. Vooral na de puberteit wordt het blozen minder, je stot- tert niet zo vaak meer en je leert vanzelf hoe je een 'moeilijke* si- tuatie kunt overwinnen. Met zelf vertrouwen dus, zodat je niet meer zoals Michael vlucht en met een Tullig' gevoel blijf zitten. Meer zelfvertrouwen dat is wat de twee cursusleidsters Astrid van Jaarsveld en Elisabeth van door Frank Willemse SCHIEDAM - 'Iedereen is wel- kom en van je hela, hela, hela, ho lala' zingen de leerlingen op het schoolplein enthousiast en kei- hard. Mensen die winkelen op de Nolenslaan kijken op; wat een herrie is het daar. Het lijkt wel een demonstratie met kinderen die slaan met deksels. Nog meer rumoer, daar komt een politie- busje met zwaailicht en sirene het schoolplein op. Erin acht kin deren die vanmorgen als Vips worden behandeld. Acht kinde ren in rode T-shirts die langs de Nieuwlandscholen gaan om gro te muurborden te onthullen met hierop de zeven leefregels voor de leerlingen. Wat zijn VIPS eigenlijk? Dat vra- gen die acht kinderen zich af. Hele belangrijke personen die door de school zijn uitgekozen om de bor- den te onthullen. Het zijn Hakam en Cagla (11) van basisschool De Taaltuin, Soumie en Saida (11) van het Startblok, Seher en Mudas- sir (9) van het Meesterwerk en Chamyra en Aysun (12) van basis- school De Wieken. En elke school heeft een openingsceremonie be- dacht. Met een toespraak van de meester of juf en de onthulling door een doek voor het bord weg te trekken. Bij De Taaltuin wordt Ha kam een beetje verlegen als hij door vriendjes wordt herkend en toegezongen. Maar hij en de ande- re Vips vinden het maar wat mooi zo'n belangrijke taak. Wie wordt er nu de hele morgen rondgereden in een politiewagen met sirene? Heiningen jongeren willen bij- brengen. „Deze cursus is speciaal voor jongeren van 18 tot 30 jaar waar ze leren om met meer zelfvertrou wen meer ple- zier te beleven in contacten met anderen. Dus je niet te- rugtrekken op je kamer, op je werk of in hob- by's omdat je bang bent door an deren 'raar' en 'anders' gevonden te worden. Dan wordt het al gauw een vicieuze cirkel waardoor de De zeven leefregels staan op le- vensgrote borden die op de gevels van de basisscholen zijn aange- bracht. „Zo kunnen de leerlingen altijd voor, na en tijdens de pauze verlegenheid erger wordt", ver- tellen de Riaggleidsters. Dit is een preventieve cursus en geen therapie of gespreksgroep. Dus praktisch samen met tien andere jongeren stap voor stap leren de verlegenheid te verminderen met trucjes en oefeningen die in het cursusboek staan. de regels lezen en uitvoeren. Een herinnering van wat ze met elkaar hebben afgesproken dus," zegt 'bovenmeester' Kees Bol. Hij or- ganiseert deze actie samen met di- recteur Tom Claassens van De Wieken. De borden staan inmiddels door heel Nieuwland, ook op het Ac- centcollege, in de buurthuizen, bij Thuis Op Straat (TOS) en op het speeleiland. Bij Het Meesterwerk staan kinde ren met bezems, scheppen en pa- pierprikkers klaar. Om de leefregel 'Wij ruimen ons afval op' kracht bij te zetten. Papiertjes, blikjes en kauwgom worden zo symbolisch opgeruimd. Maar ook in het echt als er op gelet wordt door leer- krachten en leerlingen dat de school en haar omgeving keurig schoon blijven. Dat houdt de meester de basisgroepen voor die allemaal buiten op het schoolplein staan voor de plechtige aftrap. 'Als er problemen zijn dan praten wij erover' is nog een leefregel. Weer zo'n afspraak die Meester Mark van De Wieken de school voor- houdt. Want praten voorkomt dat er 'om niks' ruzie ontstaat. Misver- standen vermijden daar slaat ook de leefregel 'Wij praten Neder- lands zodat wij elkaar kunnen ver- staan' op. Dat lijkt allemaal zo lo- gisch maar in Nieuwland met al Sandra (28) heeft de cursus ge- daan en is nu present op de terug- komavond na de vakantie. Zij vertelt aan de groep hoe zij haar terughoudendheid heeft weten te overwin nen. Nog vorige week toen ze op straat werd aan- gesproken door een colporteur die haar iets wilde ver- kopen. Vroeger zou zij verlegen niks terug hebben gezegd en zijn gaan zweten en stamelen. Nu liet zijn nationaliteiten worden tiental- len talen gesproken. De meester legt uit dat praten in een vreemde taal juist andere leerlingen uitsluit. „Dan kan je denken dat ze het over jou hebben' wat misschien hele- maal niet waar is. Daarom is Ne- derlands praten verplicht op school." In de hal van de meeste scholen hangen werkstukken die door leer lingen zelf gemaakt zijn. Soms heel professioneel met foto's die uitvergroot de afspraken in beeld brengen. De VIPS of schoolverte- genwoordigers hebben vaak de eerste prijs gewonnen met deze werkstukken. Ondanks alles blij ven de politieagenten meneer Dirk en meneer Peter de show stelen bij de openingen. In vol ornaat met handboeien en pistool. Sommige brutale leerlingen vragen handte- keningen van de geiiniformeerde agenten. De buurtagenten geven elk jaar aan groep 7 en 8 les over buurtregels in de zogenaamde school adoptielessen. Daarin ge ven zij tips en waarschuwen zij voor gevaren en slecht gedrag in de wijk. Daar sluiten die leefregels natuurlijk mooi op aan. „Zo wordt Nieuwland een fijne wijk om te wonen," zeggen twee meisjes en hup daar gaan ze weer achter de juf terug de klas in. Het feest is ten einde. rustig antwoord en zei zelfbewust dat zij niks wilde kopen of een handtekening zetten. Ze wenste de straatverkoper vriendelijk en beslist zelfs een prettige dag toe. Dat gaf haar een goed gevoel. En de waardering van haar lotgeno- ten in de groep. Een andere cursist Peter (18) is zo verlegen dat hij verjaardagen en feestjes ontloopt. Deze Peter, die het liefst anoniem wil blijven, vertelt dat hij het liefst hele dagen met zijn muziek op zijn kamer zit. Inmiddels weet Peter van de cur sus dat alleen binnen blijven niet goed is voor je sociale contacten en daarmee voor je zelfvertrou wen. Er op nit gaan en initiatie- ven nemen zoals iedereen dat doet is hij nu aan het leren.. Zo is hij twee weken terug naar de Dance Parade in Rotterdam ge- gaan. In plaats van toekijken heeft hij zelfs, wel een beetje ach- teraf, ook gedanst op de tonen van zijn favoriete DJ. Verlegenheid heeft vaak te ma- ken met negatieve gedachten over jezelf, vertellen de beide leidsters. En als je dan weinig steun krijgt van je familie of op je werk dan kan verlegenheid een 'echt' probleem worden. Een so ciale fobie waardoor mensen niet of slecht functioneren. De cursus 'Omgaan met Verle genheid begint weer op maan dag 19 September. De cursus is bij de RIAGG in Vlaardingen en in Rotterdam. Je krijgt dan een cursusboek met oefeningen en acht bijeenkomsten van twee uur. Meer informatie of vragen bel Elisabeth van Heiningen van de afdeling Preventie. 010 4453497 of mail naar preventie@riagg- rnw.nl SCHIEDAM - Op Monu- mentendag wordt een bij- zondere cd-rom met boekje gepresenteerd. Het is een cd- rom met interactieve infor matie en muziek over Lidwi na: de Middeleeuwse heilige uit Schiedam. De cd-rom is een initiatief van de oud-ka- tholieke parochie't Huis te Poort in Schiedam. Informatie en bronnenma- teriaal is er op te vinden, over Liduina en haar tijd. Zo kan digitaal het Middel- eeuws heiligenleven worden doorgebladerd, geschreven door de beroemde pater Brugman. Dit is een eeuwen- oude boekdruk uit 1498 met afbeeldingen op houtsneden die in eigendom is van de oud-katholieke parochie in Schiedam. Ook is er een uniek overheidsdocument op te vinden: het Schiedam- se stadsbestuur en Jan van Beieren (regent van het graafschap Holland) getui- gen van Liduina's vele kwa- len en wonderbaarlijkheden die ze met eigen ogen heb ben gezien. Ook Schiedam rond 1400 komt aan bod. Beschreven wordt hoe het stadje er toen uitzag, aan de hand van een oude getekende kaart van Jacob van De venter. Bij de cd-rom hoort ook een boek je. De cd-rom is te koop voor 19,95 in Schiedamse boek- handels en wordt zaterdag 10 September om 11.30 uur gepresenteerd in 't Huis te Poort, Dam 30, door pastoor Pieter van Tilburg. SCHIEDAM - EHBO Nederland Vereniging kethel gaat 28 Septem ber van start met een beginnerscur- sus voor het officiele eenheidsdi- ploma. De lessen worden gegeven op woensdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in De Tamboerijn aan het Nijhoffplein 22. Kosten zijn 130 euro, inclusief boekje. Aan- melden bij M. van Komen, tel. 426 41 30. SCHIEDAM - De Schiedamse muziekvereniging kollektief 't Slachthuis bestaat 31 december 25 jaar. Dit vijfde lustrum gaat ge- paard met de nodige activiteiten in 2006. 't Slachthuis wil nu graag in contact komen met zoveel moge- lijk oud-leden om dit feest met zo veel mogelijk mensen te kunnen vieren. Het kollektief doet dan ook een oproep aan deze oud-leden om contact op te nemen via de inter- netsite slachthuis.net. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug gaat op 8 September het biljarten voor dames van start. Tien lessen kosten 15 euro. In- schrijven kan aan de balie van het wijkcentrum of via nummer 247 04 64. SCHIEDAM - Bridgesocieteit Tamboer begint het nieuwe sei- zoen woensdagavond 7 September in boerderij Landvreugd. De kos ten zijn 31,75 per persoon per sei- zoen. De wekelijkse instuif in De Blauwe Brug is inmiddels begon- nen, op vrijdag om 13.15 uur. Dat kost 1,25 per keer. SCHIEDAM - In De Harg/Spaland treedt zondag 11 September La Musica op vanaf 14.00 uur. De en tree is gratis. La Musica is een ac- cordeonensemble bestaande uit acht personen. Het Spalandiakoor repeteert iedere vrijdag van 14.30- 15.30 uur in de recreatiezaal. Ook senioren uit de wijk Groenoord of Tuindorp zijn van harte welkom. Woensdag 7 September 2005 SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug wordt elke dinsdag- morgen naailes gegeven van 09.30 tot 11.30 uur. De kosten zijn twaalf euro per maand en er kan op ieder moment worden ingeschreven. SCHIEDAM - EHBO-vereniging St. Liduina begint in de laatste week van September weer met een beginnerscursus EHBO. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. De cursus bestaat uit negentien lessen op de donderdagavond in De Ark aan het Hargplein. De kosten zijn 130 eu ro; alles inclusief. Ook kan een training worden gevolgd voor het geldig houden van het diploma, eveneens in De Ark. De kosten hiervan zijn 32,50 en eenmalig tien euro inschrijfkosten. Inlichtingen via: 470 09 35. SCHIEDAM - Surinaams koken kan worden geleerd in wijkcen trum De Blauwe Brug aan het Bachplein. Elke dinsdagavond van 18.00 tot 21.00 uur in een cyclus van zes lessen. Kosten zijn dertig euro. Er kan worden ingeschreven aan de balie of via nummer 247 04 64. wo 19 t/m zo 23 oktober 14.00 19.30 uur Resetveren: (010) 484 33 33 of www.luxorttieotcr.nl De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overtast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een deel van de klachten die in de week van 29 augustus tot 5 September zijn binnengekomen. Veel stankoverlast van uitrijden mest De meldkamer van de DCMR ontving de afgelopen week in totaal 758 klachten. Dat is bijna 300 klachten meer dan het gemiddelde per week tot nu toe dit jaar. Een groot deel van de klachten ging over de stankoverlast van het uitrijden van mest. Na de oogst in augustus maken veel boeren in September hun landbouwgrond winterklaar. Het bemesten van de bodem hoort daarbij, maar kan tot stankoverlast in de (wtjde) omgeving van de landbouwpercelen leiden. Maandagmorgen 29 augustus kwamen over mestlucht vanaf elf uur tot half vier's middags 62 klachten binnen uit Sp|kenisse, Heenvliet, Schiedam en Rotterdam. In Oudenhoom werden twee percelen akkerland met kippenmest bewerkt. Woensdag 31 augustus kwamen verspreid over de dag 14 klachten over meststank van bewoners van Hoek van Holland. Daar werd aan het Oranjekanaal een veld met mest bewerkt. Donderdag 1 September belden vanaf half elf tot half vier 21 bewoners van Barendrecht over rottings- en mestlucht. De uitrukdienst van de meld kamer constateerde dat ten zuiden van Barendrecht droge kippenmest werd uitgereden op een perceel aan de Achterzeedijk. Donderdagavond was er een grote klachtengolf van uiteindelijk 133 klach ten uit Spijkenissen en Hoogvliet. Aanvankelijk kon de uitrukdienst de bron niet achterhalen. De uitrukdienst van de Milieudienst Zuid-Holland-Zuid spoorde de veroorzaker op in de polder van Piershil aan de overkant van het Spui ten zuiden van Spijkenisse. Daar injecteerda een boer varkens- mest over zijn landbouwgrond. Tot slot kwamen vrijdagmiddag 19 klachten uit Hellevoetsluis over mest lucht. Deze stankoverlast werd veroorzaakt door een boer in Rockanje die varkensmest uitreed op een perceel bij de Pancrasgorsedijk. De DCMR geeft klachten over landbouw door aan de Algemene Inspectiedienst (AID). Dit is de verantwoordelijke overheidsdienst voor controle op de milieuregels voor landbouw. De (milieu)politie is de hand- havende instantie. Stankcode 1 weer ingetrokken Sinds het instellen van stankcode 1 op maandag 29 augustus waren er bij de DCMR Milieudienst Rijnmond vijftien klachten van algemene aard binnengekomen. De klachten kwamen uit het hele Rijnmondgebied. De code is op donderdag 1 September opgeheven omdat de weers- omstandigheden veranderden. De wind was toegenomen en van oost naar zuidwest gedraaid. Het was de tweede keer dit jaar dat stankcode 1 werd afgegeven. Code 1 is een voorwaarschuwing aan de industrie. Bij code 1 moeten de bedrijven de actuele verlading van stinkende producten aan de DCMR opgeven. Verder moeten zij alert zijn bij stankverwekkende werkzaamheden. De nnilieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl/milieuklacht. Hou je handen thuis. Ook dat is een van de leefregels zoals die op de basisscholen in Nieuwland gelden. Foto Roger van der Kraan

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 9