maasstad wiik en ©fcdfe Schiedam wil een 'vernieuwer' Nieuwland; van hongerput totgevarieerde renovatiewijk Fiets in plaats van de auto Praktische filosofie 'Goed kunnen luisteren naar alle lagen van de bevolking' Tien jaarstedelijke vernieuwing in Schiedam Open Dag wijkcentrum De Erker Bewoners Land van Ris in actie maasstad weekbladeri SCHIEDAM SCHIEDAM - Schiedam is op zoek naar een burge- meester met durf, fantasie en daadkracht. In een woord: een vernieuwer. Dat proftel van de man of vrouw die burgemeester Reinier Scheeres gaat opvolgen, werd vorige week door de gemeenteraad unaniem aan- genomen. www.zwartehand.nl LUXOR THEATER ROTTERDAM SCHIEDAM - Het inloopconcert in de Grote Kerk wordt za terdag 17 septemberverzorgd door een groot samengesteld koor onder leiding van Rielle Snijder. Het samengestelde koor bestaat uit vier Christelijk Gemengde Koren uitBergschen- hoek, Maassluis, Rotterdam en Vlaardingen. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. Open Dag 't Krekeltje Harmonia Computeren Natuur dichterbij Docent Nederlands Varen... en onbeperkt pannenkoeken eten! Tel. (010) - 436 72 95 www.pannenkoekenboot.nl SCHEBO TAPIJTEN AL 35 jaar! 20% GOEDKOPER dan onze collega's •fAPIJTEKi MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Woensdag 14 September 2005 XQ52 SCHIEDAM - Een vervolg op de autoloze zondag, is de Week van de Vooruitgang, die van 16 tot 22 September wordt gehouden. In die week worden er in veel ste- den in Nederland allerlei ac- tiviteiten ontwikkeld, die er op gericht zijn om aiterna- tieven voor de auto onder de aandacht te brengen. Ook in Schiedam hebben een aantai groeperingen het voornemen om fletsvriende- lijke activiteiten te organise- ren. Onder andere Milieu- defensie en GroenLinks zul- len in die week aandacht vragen voor de fietsvriende- lijkheid van de Schiedamse binnenstad en daar kunnen ze de hulp van de lezers goed bij gebruiken. Wie kent van die piekken in de binnenstad, die een dui- delijk pijnpunt zijn voor fietsers, voetgangers, rol- stoelers, mensen met een rollator? Zo'n plek die je met gevaar voor eigen leven betreedt, een plek die on- overzichtelijk, hobbeiig is? Laat het weten via de mail: henniehagen@zonnet.nl of post: H.Hagen, Vlaardin- gerdijk 468, 3117 ZZ in Schiedam. Reacties worden gebundeld en aangeboden aan de wet- houder, om nog maar eens goed te benadrukken dat be- zuinigingen niet mogen lei- den tot gevaarlijke situaties. Bovendien worden bij een aantai pijnplekken daad- werkelijk acties onderno- men. Die acties vinden plaats op zaterdag tussen 12.00 en 15.00 uur in de bin nenstad van Schiedam. SCHIEDAM - Wijkcentrum de Erker organiseert in sa- menwerking met de heer Janse eencursus praktische filosolie. De kosten zijn veertig euro voor tien by- eenkomsten. Met deze cursus kan filoso fie worden toegepast om in- zichten te krijgen en eventu- eel vastgeroeste denkwyzen te veranderen en de bruik- baarheid hiervanin het da- gelijkse leven te gebruiken. Voor meer info: Govert Aardsche Janse, tel. 427 02 01. westblaak 180 postbus 1 685 3000 br rotterdam www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 email: stadsgroepadv@rotterdamsdagblad.nl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP, email: bezorgingmaasstad@rotterdamsdagblad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m vr. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 06 10921026 B.van Dongen Telefoon 06 53786940 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 Email redactie: maaspostwaterweg@redactie.maasstad.nl K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: P. E. van der Heide Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., e.g. de betreffende auteur door Ted Konings De inwoners van Schiedam krij gen een grote stem in wie hun nieuwe burgemeester wordt: op 7 maart volgend jaar zullen zij uit twee kandidaten die de raad se- lecteert, kunnen kiezen. In het 'profiel' dat de raad nu heeft vast- gesteld, kwam de inbreng van de Schiedammers ook al ruim- schoots naar voren. Via oproepen in kranten en op tv werden de in woners van de stad gevraagd hun ideeen over de nieuwe burge meester naar voren te brengen. Twintig mensen zetten hun ge- dachten op papier. Zij hadden een mening over zo- wel de persoon van de burge meester, als het beleid dat de ge- meente moet voeren. Wat dit laat- ste betreft spraken de Schiedam mers over de binnenstad (leeg- stand en veiligheid), de leefbaar- heid van de stad, het openbaar vervoer, de bajesboten in de Mer- wehaven, de horeca, de opvang van jeugd, economische ontwik- keling en de handhaving van re- gels en de sfeer in de stad. Maar, zo schrijven de opstellers van het profiel, griffier Jan Gordijn en Engeline van Collenburg-In 't Hout als voorzitter, het zoge- naamde presidium van de raad (in dat werk ondersteund door drie raadsleden), 'het primaat voor de inhoud van het beleid ligt bij de politieke partijen'. „De burge meester heeft wel een stimuleren- de en verbindende rol en is bij uit- stek de stabiele, constante factor, met oog voor de lange termijn. Er is wel vernieuwing nodig: Burgemeester Scheeres blijft tot 1 mei2006 aan. Daarna neemt een opvolger het van hem over en dat wordt in elk geval iemand met daadkracht en een groot vermogen tot communicatie. Foto Roger van der Kraan 'er moet echt wat gebeuren in de stad'. De politieke partijen bepa- len wat er gebeurt, de burgemees ter zorgt er (zonodig) voor dat er wat gebeurt", aldus de profielop- stellers. Als het gaat om de persoon van de burgemees ter, dan noe- men de Schie dammers za- ken als 'luiste- ren naar bur gers, persoon- bjke aandacht geven', 'goed kunnen communi- ceren met alle lagen van de be- volking' en 'op straat uit eigen waarneming ontdekken wat er leeft'. In het profiel wordt dat onder meer vertaald in 'een aanspreek- bare en benaderbare vertegen- woordiger' van het gemeentebe- stuur zijn. „Hij is een luisterend oor, draagt oplossingen aan waar dat in zijn macht ligt, of legt de juiste contacten." En ook: „De burgemeester onderhoudt netwer- ken binnen en buiten Schiedam. Om voeling te houden met wat er leeft. Maar ook om de belangen van de stad en zijn inwoners te behartigen. Want de insprekers vonden ook dat de burgemeester de stad moet kunnen verkopen en 'op de kaart zetten'. „De nieuwe burgemeester moet het 'boeg- beeld' van de stad worden." Verder vinden Schiedammers dat de nieuwe man of vrouw (de raad wil bij gelijke geschiktheid een vrouw), goed moet kunnen sa- menwerken, zich in elk gezel- schap thuisvoelt en zorgt voor co- hesie. Ook dat de burg- meester creatief is en vemieu- wend, een frisse kijk op de din- gen heeft. De raad gaat daarom naar eigen zeggen op zoek naar een 'vernieuwer'. Daar plaatste Commissaris van de Koningin Franssen, de man die de sollicitatiebrieven als eerste gaat lezen, enkele kritische kant- tekeningen bij. Hij signaleerde een tegenstelling in de eigen- schappen die de nieuwe burge meester volgens de raad moet hebben. „U vraagt een vernieu wer met daadkracht, die tegengas kan geven, stimulerend en moti- verend werkt, discussies aandurft en wethouders de les kan lezen als ze zich niet aan gemaakte af- spraken houden en die waar no- dig met de vuist op tafel kan slaan", zo lepelde Franssen op uit de profielschets en de inbreng van de Schiedammers. „Maar krijgt hij de ruimte om echt iets te doen?" De raad houdt vast aan het pri maat van de wethouders en de po litieke partijen, zo onderstreepte Franssen. „Is de nieuwe burge meester dan niet aan alle kanten gebonden, zeker in een zo hetero- geen huis als het uwe." De Com missaris van de Koningin doelt op het grote aantai ffacties in de Schiedamse raad. „Wat stelt die vernieuwing voor? U komt uit een bestuurlijk bewo- gen periode. Schiedam is uniek, schrijft u zelf in het profiel. Het is niet voor niets dat de stad valt on der het Grote Stedenbeleid. Na Amsterdam, Rotterdam en Den Haag heeft deze stad het grootste percentage allochtonen. U heeft' een flinke herstructureringsopga- ve te verstouwen." Schiedam schurkt in veel zaken aan tegen Rotterdam, maar Vlaar- dingen en Maassluis vinden dat Schiedam zich meer aan die ste- den gelegen moet laten liggen. Franssen stelde in het profiel een inhoudelijke analyse van de pro- blemen van de stad te missen. „Zoekt u een vernieuwer die flink de leiding neemt, ook in inhoude lijke vernieuwing? U zult de diepte in moeten met uw analyse. Zaken scherper omschrijven." Anders konden goede kandidaten wel eens afgeschrikt worden, al dus Franssen. Volgens de CvK zullen sowieso niet veel kandida ten voor de post reageren, vooral omdat Schiedam kiest voor een referendum. Sollicitaties moeten voor 29 September binnen zijn. door Frank Wiilemse SCHIEDAM - Riet Putters (65) en Nel Bootsman (70) wonen al hun leven lang in Nieuwland. Een wijk die elke tien jaar verandert. Van luxe wijk met de bijnaam 'honger put', wegens de torenhoge huur, naar gezellige volks- wijk de jaren erna. Maar ook kwam er verpaupering en neergang in de jaren negen- tig. En nu zijn er de pogingen tot herstel. Herstructurering van de eerste na-oorlogse nieuwbouwwijk die op de schop moest. Tien jaar Stede- lijke Vernieuwing in Schie dam werd een klein feestje in het Schiedamse theater. Maar het werd vooral een feest voor bestuurders, vergaderaars en medewerkers van Gemeente en Woonplus. 'Waar zijn de hoofd- doekjes in de zaal', vroeg colum nist en Nieuwlander Han van der Horst zich terecht af. Riet Putters en Nel Bootsman wo nen sinds de jaren zestig in Nieuw land. Riet zag nog de weilanden vanuit haar geboortehuis in de Noordmolenstraat. Er was een enorme woningnood zodat haar gezinnetje maar 'wat' blij was met het flatje in Nieuwland-Oost dat ze Nel Bootsman (rechts) en Riet Putters droegen voor over 'Ons Nieuwland' tijdens de manifestatie in het Theater a.d. Schie. Foto Roger van der Kraan wo 19 t/m zo 23 oktober 14.00 19.30 uur Reserveren: (010) 484 33 33 ol www.luxortheotor.nl kregen aangeboden. Het was een lot uit de loterij. Vriendin Nel Bootsman werkte in die tijd als so- ciaal werkster in het door CRM ge- subsidieerde eerste buurthuis. Zij kon een buitenkansje krijgen. Bo- ven het buurthuis ging zij wonen als alleengaande, iets heel bijzon- ders in die tijd. Met die status moest je 'ouder dan veertig jaar zijn' om een flatje te krijgen. Beide dames hebben de wijk zien veran deren van arbeidersbuurt in een kleurrijke wijk. Nel:„ Ik weet nog hoe moeilijk het was om als niet- Schiedamse geaccepteerd te wor den in Nieuwland. Dat geldt ook voor de nieuwe Medelanders van nu." Riet heeft de herstructurering be- wust meegemaakt. Na 22 jaar ge- woond te hebben in dezelfde flat moest zij eruit. Dat is een erva- ring apart. Ik begrijp de mensen die het nu dan meemaken dan ook heel goed", zegt zij veelbeteke- nend. Het is voor beide dames niet gemakkelijk de wijk te zien veran deren. Maar ook niet voor de vaak allochtone nieuwkomers. Deze mensen moeten ook wennen aan ons milieu en dat gaat niet zomaar. Nieuwe bewoners moeten leren geen rotzooi op straat te gooien en de trappenhuizen schoon te maken. Als de dames door de wijk lopen zien ze nu een nieuw Nieuwland met veel huizen die gerenoveerd, gesloopt of opgeplust zijn. Anders dan vroeger. Maar ze zouden er voor geen goud weg willen en wonen er nog steeds fijn. Fijn wonen met veel cultu- ren, heel gezellig," zegt Riet. „He- lemaal mee eens; anders was ik na mijn pensionering wel verhuisd," vult Nel aan. Tot zover de echte ervaringsdes- kundigen op de manifestatie. Maar ook andere sprekers zoals weten- schappers en bestuurders. Waaron- der Arnold Reijndorp die duidelijk maakte dat woorden als 'differen- tatie in de wijk niets anders bete- kent dan 'meer rijkere mensen er- in'Maar dat willen de oude bewo ners van de wijk vaak helemaal niet. Met als argument dat volgens de oude bewoners 'de wijk al rijk geschakeerd is'. 'Al gemengd zat', volgens deze onderzoeker uit Rot terdam. 'Kunnen we nu wel stoppen met de Stedelijke Vernieuwing want er is toch genoeg gesloopt?' Op die stelling kwam een hartgrondig 'nee' van de deskundigen in de zaal. Vooral door de wethouder, Woonplus en de gemeente Schie dam die de manifestatie organi- seerden in het Theater a.d. Schie. Want er is teveel gekletst. We zijn nu pas in fase I van de herstructu rering in Nieuwland. Er moeten nog twee fasen volgen". „Als we niet uitkijken zijn we straks veel te laat," sprak bezorgd een vertegen- woordiger van de bewonersvereni- gingen. 107cm PLASMA TV Normaal: 2999,- Inruil: 1300,- ROTTERDAM OOSTZEEDIJH HOEK ADMIRALITEITSSTRAAT 8 010 403 53 OO SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker houdt zaterdag 17 September van 12.00 tot 16.00 uur een Open Dag. Medewerkers van het wijk- werk, jongerenwerk, kin- derwerk en peuterwerk werken samen om de bezoe- kers over alle Erker-activi- teiten te informeren. Er vin den ook diverse demonstra- ties van activiteiten plaats, workshops en een heus op- treden van Ton Laros. Ui- teraard kan er ook inge- schreven worden voor cur- sussen. Toekomstige vrijwil- iigers krijgen een uiteenzet- ting wat vrijwilligerswerk zoal in De Erker inhoudt. Als muzikale invulling van de avond (van 20.00 - 24.00 uur) speien er bandjes, waaronder Lik, Litium, Royal Flush en Skaight. De toegangsprijs voor deze avond is twee euro. SCHIEDAM - De bewoners van het Land van Ris komen zaterdag 17 September gezamenlijk in actie om hun woonomgeving verder te verfraaien. Zo zullen bij de bewo ners die dat willen de balkonhek- ken worden voorzien van hetzelfde groen-witte balkondoek, waardoor de buurt een frisse, uniforme uit- straling krijgt. Deze doeken zijn aangeschaft door Woonplus en gratis verstrekt aan de bewoners die de doeken met medewerkers van Woonplus zullen ophangen. Om te laten zien hoe het wordt, zijn inmiddels twee balkons voor zien van het nieuwe doek. Na het vervangen van de balkondoeken wordt de activiteit feestelijk afge- sloten met een straatbarbecue voor de bewoners. De troubadour Peter Rap zorgt voor de muzikale om- lijsting. De bewoners worden bij de orga- nisatie van de activiteiten onder steund door Bureau De Vijf dat is ingeschakeld door Gemeente Schiedam en Woonplus. Mede werkers van De Vijf hebben deze week alle.bewoners van het Land van Ris bezocht om te vragen of ze een actieve bijdrage wilden leve- ren aan de buurtactiviteit. De actie moet er mede toe leiden dat nog meer bewoners zich betrokken gaan voelen voor hun woonomge ving zodat mensen met plezier met elkaar kunnen samenleven. SCHIEDAM - De deuren van wijkcentrum Oost aan de Boerhaavelaan gaan zaterdag 17 September open van 11.00 tot 15.00 uur voor iedereen om vrijbhjvend rond te kijken. Er is informatie over de verschillende cur- sussen en activiteiten en er worden demonstraties gegeven in verschillen de bewegingsaktiviteiten voor volwassenen. Voor kinderen zijn er allerlei doe-activiteiten. SCHIEDAM - In wijkcentrum de Erker kunnen kinderen van 2,5 tot 4 jaar twee dagdelen per week, van 08.45 - 11.15 uur en van 12.45 - 15.00 uur, met andere leeftijdsgenootjes in een veibge omgeving speien. Inschrijven kan bij Marinka Vis, tel. 426 77 67. Dekosten per maand zijn 25 euro. SCHIEDAM - Spirituele Vereniging Harmonia organiseert donderdag 15 September een avond over onder andere didgeridoo en trommels onder lei ding van Vincent Vrobjk. Aanvang is 19.45 uur in wijkcentrum De Blau- we Brug. Toegang is vijf euro. SCHIEDAM - In wijkcentrum Zuid aan de Dwarsstraat gaat dinsdag 20 September van 15.45 tot 17.00 eencomputercursus van start van acht we- ken voor kinderen. Je krijgt les in windows, word, excel en internet.Alles onder het toeziend oog van een computerleraar, die op een leuke manieral- le kneepjes van de computer door gaat nemen. Deze cursus is er ook voor de ouders. SCHIEDAM - De KNNV, afdeling Waterweg-Noord, gaat donderdag 15 September van start met de cursus 'Natuur Dichterbij'. De afdeling heeft ondertussen een leuk pakket aan cursussen te bieden aan de natuurliefheb- bers, maar geen enkele is zo uitgebreid en veelzijdig als de cursus 'Natuur Dichterbij'. Eigenlijk worden alle facetten van de natuur behandeld, door deskundige docenten. De cursus omvat zeven cursusavonden en twee ex- cursies. Kosten zijn 45 euro, KNNV-leden bestalen 35 euro. Voor inlich- tingen of inschrijving: Frank van Alphen, tel 426 75 57, of e-mail f.vanal- phen@zonnet.nl SCHIEDAM - Stichting Welzijn Schiedam, wijkcentrum de Erker, zoekt flexibelevrijwilligers die zich willen inzetten om aan mensen die nog on- voldoendeNederlands spreken of schrijven, les te geven. Voor meer infor matie: Milka Huskic, tel. 42677 67. OP ALLE BEKENDE MERKTAPIJTEN Ook voor gordijnen, zonwering en laminaat Huisbezoek mogelijk STREKSINGEL 165- 189 RDAM-H'BERG Vrijdag tot 21 .OO uur geopend - www.schebo.nl Tel. 010-4229120/4224430- Fax 010-4227867 - s Maandags gesloten ^Vieudienst Rij0n,0 De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overtast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een deel van de klachten die in de week van 5 September tot 12 September zijn binnengekomen. Zeer grote brand in Middelharnis zorgt voor record aantai klachten Donderdagmiddag 8 September heeft de meldkamer 721 klachten verwerkt. Sinds 1991 heeft de meldkamer niet eerder op dag zoveel klachten genoteerd. De oorzaak van 684 van deze klachten was een brand in Middelharnis. De brand was omstreeka kwart over twee uitge- broken in een grote opslagloods met zo'n 10.000 vierkante meter hout, oud papier en voedingswaren. De brandweer rukte met veel materieel uit. Chemisch Advies van de DCMR constateercte dat er geen sprake van asbest was. Wel kwam er veel rook en witte snippers vrij. Deze snippers waren verbrand papier, die in een groot deel van het Rijnmondgebied neerdwarrelden. De meeste klachten hierover kwamen uit Vlaardingen en Schiedam. De brandweer besloot de loods gecontroleerd te laten uitbranden. In verband met de grootte van de brand en de gevolgen voor de regio Rijnmond, werd een GRIP-procedure (Gecoordineerd Regionale Incidentenbestrijdings Procedure) opgestart. Dat wil zeggen dat de aan- wezige hulpdiensten, waaronder de DCMR, politie en brandweer, de coordinate en afhandeling van het incident gezamenlijk vanuit een centrale post (World Trade Centre) ter hand nemen. Geen sirenes in Vlaardingen vanwege brand in woonhuis Maandag 5 September was tegen elf uur's morgens brand uitgebroken in een woonhuis aan de Binnensingel in Vlaardingen. Omdat hier vermoede- lijk gasflessen waren opgeslagen, werd ook hier de GRIP-procedure ingesteld. Vanwege deze gasflessen kon de brandweer niet direct met blussen beginnen. Er was bovendien veel rookontwikkeling als gevolg van een grote hoeveelheid isolatiemateriaal in de woning. Tussen elf en een uur's middags belden zeventien bewoners van Vlaardingen en 6en van Maasland de meldkamer om informatie over de plaats van de brand en de rook en stank daarvan. Tijdens de brand was ook de maandelijkse sirenetest. Om verwarring te voorkomen gingen de sirenes in Vlaardingen niet af. Zandstralen schip oorzaak lawaaiovertast in Schiedam Donderdag- en vrijdagavond ontving de meldkamer twintig klachten over geluidsoverlast uit de haven. De uitrukdienst constateerde dat bij werf Niehuis Yard in Pernis een schip werd gestraald. De uitrukdienst en de Zeehavenpolitie hebben er bij het bedrijf op aangedrongen de werkzaam- heden te stoppen. Volgens de vergunning zijn de werkzaamheden toegestaan, mits de geluidsoverlast binnen de perken blijft. Geluidsoverlast in Heenvliet, Geervliet en Zwartewaal Zondagavond 11 September belden in een kwartier tijd twaalf inwoners van Heenvliet, Geervliet en Zwartewaal de meldkamer over een hard blazend geluid. Het bleek dat door nog onbekende oorzaak een veilig- heidsklep van een gasturbine van Electrabel (in beheer bij Air Products in de Botlek) open was gegaan. Op het moment dat het bedrijf maatregelen wilde treffen, ging de klep ook vanzelf weer dicht. Air Product onderzoekt de oorzaak van het voorval. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl/milieuklacht.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 9