'Wandelen door het Drentse boerenland' met ondersteunend karakter Kilometers lopen in de vrije natuur met de unieke kans een kijkje te nemen in de keuken van de boeren Twee dagen op pad langs spaarzaam gemarkeerde routes BtAVS BIB A RINGEN Wandelprogramma's armband 12,50 collier 24,95 per stuk Leen van Es of 4 halen 5 betalen Wakker worden door concert van hanengekraai mm actie loopt tot 9 oktober juwelier Hoogstraat 97 Tel. 010-4263225 door Ank Herstel Als fervent wandelaar wil je wel eens iets anders als de regu- liere gebaande paden. Zo kwam het dat ik samen met mijn vriendin Irma een wandelweekend boekte 'door het Drentse boerenland"Wat dit precies inhield werd ons tijdens dit week end duidelijk. De informatiebrochure die wij toegestuurd kre- gen repte over een tweedaagse wandeltocht met etappes van 25 kilometer per dag. We wandelden in de omgeving van Zuidwolde, iets boven Meppel gelegen. Dat betekende voor ons een rit van ongeveer 225 kilometer vanaf onze woonplaats Spijkenisse, alvorens aan de wandeltocht te kunnen beginnen. r Beter begrip Dwalen <v je met wat serviesgoed, een toilet, douche en zelfs een sauna. Een ge- wezen kweekvijver doet dienst als zwembad. De organisatie NLTO die 'Wande len door het Drentse boerenland' organiseert is eind 1996 in het le- ven geroepen. Aanleiding hiervoor was een gesprek op een vetjaarsvi- site. Hier werd hevig gediscussi- eerd over de veranderende samen- leving en de rol van de landbouw hierin. Het werd duidelijk dat ver- anderingen niet tegen te houden zijn maar om hierop in te spelen leek een moeilijke opgave. Er ont- stond een idee om de landbouw te promoten en daarnaast de bedrij- ven die aan deze promotie mee- werken, te laten mee profiteren van het geld dat de burger uitgeeft. Zo kwam in Overijssel in 1996 'Langs het tuinpad van Overijssel' tot stand. Eind 1996 zijn Jannie Benning-Muller en haar broer Jo Muller van start gegaan met NLTO 'Wandelen door het Drentse boe renland'. De opzet van deze wan- delroutes is de wandelaar op een andere manier kennis te laten ma- ken met het boerenleven. De wan delaar mag in dit geval gebruik maken van boerenerven en kavel- paden, maar gaat ook door weilan- den, mats- en korenvelden. Op de route in Zuidwolde liggen ook na- tuurgebieden. De wandelaar hoeft zich niet druk te maken over eten of drinken want de route voert langs een aantal aangesloten boer- derijen waar op gezette tijden kof- fie, thee en de lunch klaarstaat. Op deze manier dragen de wandelaars bij aan het inkomen van het boe- renbedrijf en tegelijkertijd krijgen zij de unieke kans om een kijkje te nemen in de keuken van de boeren. De wandelroute is afwisselend en brengt de wandelaar op tal van pittoreske plekjes Het Drentse boerenland biedt de wandelaars rust en ruimte. Na overleg besloten we de avond voor aanvang van de wandel tocht al te vertrekken en een ex tra overnachting te boeken. Het was begin September en de da- gen begonnen al behoorlijk kort te worden. We vertrokken 's avonds al vroeg uit Spijkenisse en mede door een groot aantal fi les en verkeersopstoppingen re- den we pas rond 21.00 uur het dorp Veeningen in. Volgens de bij geleverde wegbe- schrijving moesten we hier een zij- straat inrijden om naar ons over- nachtingsadres bij de familie Linde te rijden. Helaas was het op dat moment pikkedonker. Er was geen sterveling op straat te zien en de zijwegen, als we ze al ontdekten in het donker, zagen er weinig uitno- digend uit. Op zo'n moment is een mobieltje een even geweldige als onmisbare uitkomst. Onze gast- vrouw Jennie Linde bood onmid- dellijk aan om naar het punt waar wij stonden toe te komen rijden. En dat was maar goed ook, want terwijl wij achter haar aan reden, kwamen we tot de conclusie dat we van zijn levensdagen de boer- derij niet zouden hebben gevon- den. Eenmaal op de boerderij werden wij door Jan Linde verwelkomd. Nadat we de tassen op de voor voor gasten bedoelde en speciaal daarvoor verbouwde etage hadden gelegd, werden we uitgenodigd om in de woonkamer iets te komen drinken. De familie Linde bewoont een boerderij die in de dertiger ja- ren is gebouwd. Later zijn er aan- bouwsels geplaatst en is er een lig- boxenstal aangekomen en een schuur. Een immense spierwitte hond houdt de wacht en een fami lie katten houdt de boel muisvrij. Er is wat vee, koeien, schapen, scharrelkippen, er worden voor de hobby pony's lama's en nandoes gehouden. Jan heefit een neven- functie en werkt als chauffeur bij een uitvaartonderneming. Jennie zorgt dat alles in het gezin met drie bijna volwassen kinderen op rolle- tjes loopt. Na een dag werken en een auto- tocht van drie uur kunnen we niet meer uit onze ogen kijken van de slaap. Dus duiken we de door Jan getimmerde bedstee in. Op de eta ge bevinden zich twee twee-per- soons bedsteden, een keukenblok- Het wandelprogramma vail de organisatie 'Wandelen door het Drentse Boerenland' is kleinschalig van opzet. De aangesloten gastgezinnen streven niet naar een enorme toeloop. Om aan de toenemende vraag van de wandelaars te voldoen is er gezocht naar uitbreiding van het programma. Naast de hier omschre- ven tweedaagse tocht rondom Zuidwolde zijn er nu ook soortge- lijke wandeltochten in de buurt van Ruinen en Westerbork. Bo- vendien is er een gecombineerd wandel-flets arrangement. Alle tochten zijn inclusief verzorging. De ervaring heeft geleerd dat wandelaars op alle adressen uitstekend verzorgd worden. De prijs van de omschreven tocht bedraagt 175 gulden per persoon voor de volledige verzorging en routebeschrijving. Een extra overnachting met ontbijt komt op 35 gulden per persoon. Infor- matie over wandelen door het Drentse boerenland kan aange- vraagd worden bij NLTO, Geesje Muller, tel. 0528-391406. Via internet onder www.wandelenboerenland.nl In Overijssel heeft de organisatie 'Het Tuinpad' soortgelijke ar- rangementen samengesteld in de buurt van Heino en Lettele. Informatie hierover via tel. 0572-391264/0570-551490. De wan deltochten door Drente zijn razend populair onder randstede- lingen. Wie het echter dichter bij huis wil zoeken kan bij organi satie 'Den Haneker' terecht voor wandelingen langs het Wil- genpad en Dievenpad door de Alblasserwaard en Vijfheeren- landen op de grens tussen Zuid Holland en Gelderland. Infor- matieviatel.0347-342044/0183-581246. 9f|l III p. Het is niet mogelijk om je op een boerderij te verslapen. Om- streeks 04.30 uur (jawel half vijf meent een haan dat het wel mooi geweest is met de nachtrust en kraait de boel wakker. Een enorm kraaiconcert is het ge- volg. Het lijkt wel of ze met el- kaar praten. Jennie en Jan zijn al een poosje aan het werk als we aan de ontbijttafel verschijnen. Die staat gedekt met allerlei lek- kers, een paar echte scharrelei- tjes, vers geperste jus en diverse broodsoorten. We zijn helemaal klaar voor deze dag. De tassen laten we gewoon op de kamer staan en we rijden met de auto naar het officiele startpunt van de wandeling: de kaasboerde- rij/winkel van Jannie Benning. Wandelaars die hier starten wor den hartelijk verwelkomd met kof- fie en iets lekkers. Voor ons heeft Jannie nog een verrassing in petto. Omdat ze Irma kent van een cursus die de twee ooit samen volgden, loopt ze gezellig met ons mee. Haar schoondochter en echtgenoot runnen de zaak en gedrieen gaan we op \veg. Jannie zit in de organi satie van deze wandelingen. Door mee lopen met ons heeft ze een goede kans om te kijken hoe de ontvafigst in de boerderijen is. Bo- vendien kan ze zo zien of de route nog wel juist is aangegeven. Want hoewel de route regelmatig wordt nagelopen, ook door mensen van buiten de regio, verdwijnen er toch regelmatig merktekens, weet Jan nie uit ervaring. De route is spaar zaam gemarkeerd. De boeren bin- nen de organisatie zijn bang dat er teveel mensen over hun terrein gaan wandelen als er een duidelij- ke markering van een wandeling is. Of deze angst terecht is lijkt on- waarschijnlijk, immers de meeste wandelaars gaan niet 'zomaar' te- kens volgen. Ze willen toch min- stens weten hoe lang een route is, of het een rondwandeling is en of het uberhaupt wel een wandelroute is. Af en toe krijgt de wandelaar middels een markering een seintje dat hij op de goede weg is. Irma heeft besloten vandaag te leren kaartlezen en samen met de route beschrijving en de aanwijzingen van Jannie lukt dat aardig. De rou tebeschrijving moet zeer nauwkeu- rig gelezen worden. Er ontstaan re gelmatig discussies over de vraag uit hoeveel bomen of struiken een 'bosje' dient te bestaan als in de routebeschrijving sprake is van 'bij het bosje linksafDe beschrijving heeft het over kruisingen bij water- lopen, dammen, kopakkers, water- lossingen en schouwpaden. Het is zaak goed op te blijven letten. We moeten regelmatig over hekken klimmen en onder prikkeldraad doorduiken. Ook komt het gere- geld voor dat we over stroomdraad heen moeten klimmen. Op de 'overklimplaatsen' zijn plastic hul- zen aangebracht om als hulpmid- del te gebruiken bij het overstap- pen zodat we geen optater krijgen. Dit leidt soms tot hilarische toe- standen. Na een aantal kilome- tersnaderen we het koffieadres. Jannie houdt zich een beetje op de achtergrond omdat ze wil zien hoe we ontvangen worden bij de fami lie Doldersum. We bellen aan bij een grote boerderij. Een jonge knul doet met een brede grijns de deur open. „Jullie komen vast voor de koffie, kom maar verder", zegt hij uitnodigend. We worden naar een royale recreatieruimte gebracht en voorzien van verse koffie met ap- peltaart. „Mijn ouders zijn voor het eerst van hun leven op vakantie en daarom ben ik nu thuis om voor het vee te zorgen, normaal woon ik in Leiderdorp", legt de zoon des huizes uit. Een gedeelte van de boerderij is onlangs verbouwd tot 'bed and breakfast' boerderij. Op de eerste verdieping zijn drie slaapkamers met eigen douche en toilet terwijl beneden het ontbijt geserveerd wordt en in dit geval dus de koffie. Het geheel ademt een prettige en gemoedelijke sfeer. We krijgen nog een rondleiding door de stallen waar een reusachti- ge stier, veilig achter het hekwerk, nog even zijn gespierde Iichaam showt. Er zijn de voorgaande nacht twee kalfjes geboren, die mogen we ook zien. Met de aanwijzing over welk weiland we het beste verder kunnen gaan vervolgen we onze weg. De hele dag is er een prettige afwisseling tussen bos- landschap, weiden, en landwegge- tjes. We komen geen sterveling te gen. Het blijft zaak om goed op te letten. Als we het lunchadres nade- ren, boerderij Laanhoeve, krijgt Jannie geen kans om zich te ver- schuilen omdat Corry van Garde- ren ons al een stuk van tevoren te- gemoet komt lopen. Ze heeft in de blokhut midden in haar bloemen- tuin de tafel al gedekt en uitgehon- gerd vallen we op de lunch aan. We maken na het eten een praatje met de familie van Garderen over het wel en wee van het boerenbe- drijf en boer Van Garderen legt uit hoe sommige namen van brugge- tjes en paadjes zijn ontstaan. Als we de tocht vervolgen begint het te stortregenen. Gelukkig duurt dit maar een halfuurtje. Het is al- weer tijd voor de theepauze, dit- maal bij de familie van Arragon. Een jong gezin met kleine kinde ren. We worden gezellig in de keu ken ontvangen met thee en iets lek kers er bij. Ook nu weer is het op- vallend hoe gei'nteresseerd de fa milie is in onze bevindingen tij dens de wandeling. Behalve de boerderij is er in de zomer een mi ni-camping achter de boerderij wat een geweldige drukte met zich mee brengt. Sommige families komen al vele jaren lang en vooral de kin deren willen niets liever dan kam- peren bij deze familie. We worden hartelijk uitgezwaaid en maken ons op voor de laatste etappe naar het overnachtingsadres bij de fami lie Linde. Onderweg vertelt Jannie dat de opzet van dit wandelproject mede tot doel heeft een beter be grip te bewerkstelligen tussen boe ren en stadsmensen. „We wilden het boerenbedrijf promoten en juist de wisselwerking is van belang. Boeren horen op deze manier ook over allerlei beroepen en bezighe- den. Zij hebben zich vee! te lang afgeschermd en juist de openstel- ling van hun huizen zorgt voor meer onderling begrip. Je ziet ook dat sommige vrouwen minder ver- legen zijn en meer open worden sinds we met dit project gestart zijn", legt Jannie uit. Het is prachtig weer als we het erf van de familie Linde oplopen. Jan nie wordt door haar man opge- haald. We nemen hartelijk af- scheid van haar. Na een snelle dou che duiken we de eetkeuken in waar ons een verrukkelijke maal- tijd wacht. Jan zorgt voor de koffie en het aangeboden cognacje kun nen we niet afslaan. Hij vertelt over zijn bijbaan en over zijn grote hobby. Dat blijkt toneelspelen te zijn en dan met name straattoneel. Enthousiast vertelt Jan over de op- tredens in de regio. Van een van de laatste optredens is een video-op- name gemaakt. Willen we die mis- schien zien? Gretig zeggen we ja en voor we het weten zitten we met de hele familie gezellig in de ka mer naar de vrolijke voorstelling te kijken. De al wat grote kinderen van het gezin maken zich onder- tussen op om uit te gaan. Juist in deze afgelegen gebieden blijkt hoe belangrijk goed vervoer is. Na het nodige heen en weer getelefoneer zijn er afspraken gemaakt wie er rijdt. Wij hoeven alleen nog maar onze bedsteden op te zoeken na de ze genoeglijke avond. De volgende dag staat het ontbijt weer klaar. Het maakt voor Jan en Jennie niets uit of het zondag is. De koeien moeten ook op zondag gemolken worden. Je realiseert je nu pas wat een volcontinue-bedrijf een boerderij is dat vaak met wei nig hulp draaiende gehouden wordt. Na nog wat goede raadge- vingen gaan we op stap. Ditmaal moeten we voor de 'Spookmeer etappe' onze eigen weg vinden zonder gids. Het gebied dat wij verlaten heet Takkenheugte en we belanden in het schitterende na- tuurgebied 'De Meeuwenplas'. Het is inmiddels behoorlijk warm geworden. De auto van de familie Steert, onze tussenstop, staat al klaar met de fietsen erop. Ze gaan een dagje fietsen in Zwolle. Maar niet voordat we koffie met koek hebben gekregen. Er worden op dit terrein grote stallen bijgebouwd. We moeten daar tussendoor lopen om weer op de route te komen. Over een hekje klimmen en pal langs het hoogopgeschoten mats over een dammetje balanceren met aan de linkerkant stroomdraad. Als we het maisveld zijn doorgestoken komen we uit in een groot, prach tig bos. Volgens de routebeschrij ving moeten we bij een T-splitsing in het bos rechtsaf om over het Reestdal te kunnen kijken. Hoewel we echt goed opgelet hebben kun nen we geen T-splitsing ontdek- ken. We beginnen te dwalen en ra- ken het spoor volkomen bijster. In middels is het gaan stortregenen. We moeten opletten dat we niet met onze regenponchos achter de struiken of het prikkeldraad blijven hangen. Als we bijna de moed op- geven zien we opeens een merkte- ken op een hek staan. We volgen het paadje maar we weten nu niet meer waar we in de beschrijving 'zitten'. Nooit gedacht dat ik nog eens in een bos achter een wild- vreemde man aan zou rennen maar als we een schim zien lopen met een hond rennen we er luid roe- pend achteraan. De man blijkt een aardige mevrouw te zijn die ons de weg wijst. Als we de weg aflopen dan komen we al snel bij het lunch adres, de boerderij Pieperij van Carla en Lex Schagen. Terwijl we onze druipende spullen uittrekken maakt Carla een paar overheerlijke tosti's voor ons klaar. Ook zij heeft naast het boerenbedrijf allerlei ne- venactiviteiten. Met haar prachtige keramieke kunstproducten staat ze op kunstmarkten en heeft ze een winkel aan huis. De rest van de dag lopen we langs riviertjes, door bos- sen, weilanden en over weggetjes. Het blijft de hele dag stortregenen maar gek genoeg bederft dat ons humeur in het geheel niet. Als je er op gekleed bent is regen ook niet zo erg. Na de theepauze bij de fa milie van Rumpt krijgen we gele- genheid een supermodern melksta- tion te zien. De koeien worden in een ruimte geleid waar ze in een kring, elk bij een melkmachine staan. Zoals een smeerput in een garage is er een verdiept gedeelte waarin de boer staat. Hij kan de koeien moeiteloos op de melkma- chines aansluiten zonder dat dit be- lastend is voor zijn rug omdat de koeien boven hem staan. De melk wordt via slangen naar de naastge- legen koeltank geleid en na het melken worden de machines auto- matisch schoongemaakt. Het is fascinerend om dit als stadsmens eens van dichtbij te zien. De laatste etappe sjokken we naar de plaats waar de auto staat. Nog een paar uurtjes in de auto en moe maar vol- daan gaan we ieder naar ons gezin om te kijken hoe die het weekend hebben doorgebracht terwijl moe- ders aan het 'survivalen' was in Drente. V i. V*

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 24