HOBBY PERSONAL A/V [3 Speelscenes en muziek versterken elkaar in voorstelling Amadeus' Leef' is een film over het leven zelf mmmmm wdfrmmmsp 'Kunst uit museum en in huis halen' DRAADLOZE FM-H00FDTELEF00N 59? 129 5-PAK DVD-RW DISCS MET 4.7 GB GEHEUGEN 8.79 256 MB SD CARD maasstad preview C"; rn\ - - L-r BERGWEG 110, ROTTERDAM I! ROTTERDAM - In 2006 is het 250 jaar geleden dat Wolfgang Amadeus Mozart werd geboren. Dit zal worden herdacht tijdens het Mozart- jaar. Als opmaat daar naartoe gaat komende zondag de mu- ziektheatervoorstelling 'Amadeus' van regisseur Matthijs Riimke in premiere in het Luxor Theater in Rot terdam. 'Amadeus' is extra bijzonder omdat acteur Je- roen Krabbe na lange tijd te- rugkeert op het toneel en bo- vendien veertig jaar in het vak zit. ROTTERDAM - Met het overlijden van Willem van de Sande Bakhuyzen is Neder- land vorige week een van zijn beste filmregisseurs verloren. Dat blijkt ook weer uit de voorlaatste film die hij reali- seerde, 'Leef. Van de Sande Bakhuyzen wist altijd het maximale uit zijn acteurs te halen en verhalen op ijzer- sterke wijze om te zetten in beelden. 'Leef mag dan niet zijn beste werk zijn, ook in deze film stijgen de makers weer tot grote hoogte. www.zwartehand.nl LUXOR THEATER ROTTERDAM door Willem Schouten ROTTERDAM - Het huren van een schilderij of kunst- werk is niets nieuws. De kunstuitleen bestaat al jaren. Maar onlangs heeft De Arto- theek een bekend fenomeen in een nieuw jasje gestoken. Drie maanden lang een muurschildering 'huren'? Genieten van een interactief kunstwerk dat dwingt stil te staan bij het leven? Met het project 'Het nieuwe huren' wil De Artotheek kunst van de openbare ruimte naar de prive-sfeer brengen. Bedenk- ster Esther Didden: „Met dit project halen mensen kunst in huis wat normaal alleen in musea of in parken staat." v kjr—5? Bij Correct aan de Bergweg 110 in Rotterdam vindt u op de hobby en personal audio afdeling een grote collectie hobby elektronica zoals scanners, hoofdtelefoons, satelliet sets, kabels, pluggen, e.d. Van wereldontvangers tot discmans en MP3 spelers, van CD radiocassetterecorder tot klokradio. Alles is direct uit voorraad leverbaar. SENNHEISER RS-115 864MHZDRAADLOZE FM-H00FDTELEF00N Draadloze hoofdtelefoon met docking station die de meegeleverde oplaadbare accu's oplaad. Of u nu in de keuken, op zolder of op de bank zit, overal kunt u ongestoord draadloos genieten van uwfavoriete muziek. Bereiktot 100 meter. C0RRECTPRIJS LOGITECH HARMONY 688 UNIVERSELE AFSTANDSBEDIENING Bedien uw hele thuis- entertaimentsysteem met slechts een druk op een knop! Selecteer gewoon een activiteit zoals 'Watch TV' [Tv kijken] of Watch a Movie' [Film kijken] en uw Harmony- afstandsbediening evalueert de status van al uw onderdelen en verzendt vervolgens de juiste opdrachten, zodat uw systeem precies doet wat u wilt. MAXELL DVD-RW 4.7 GBHEROPNEEMBARE DISC Met deze heropneembare disc kunt u totaal 120 minuten perfecte DVD-kwaliteit opnemen. TRAXDATA 256MB SD CARD SD-Memorycardmeteen opslaggeheugen van 256 MB. C0RRECTPRIJS ZONDAG 9 OKTOBER GEOPEND VAN 12.00-17.00 UUR WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m woensdag 09.30-18.00 uur, donderdag en vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Zondag geopend van 12.00-17.00 uur DONDERDAG EN VRUDAG K00PAV0ND TOT 214)0 UUR Woensdag 5 oktober 2005 CORRECT tx51 „Ik heb niets met leeftijden, nfets en ik realiseer me ook niet dat veertig jaar een enorme tijd is", zegt Jeroen Krabbe over zijn jubi- leum als acteur. „Ik zie alleen aan mijn kinderen en kleinkinderen dat ik ouder aan het worden ben." Hij stond op het toneel met mensen als Ko van Dijk, Anne-Wil Blankers en Mary Dresselhuijs, maar na 1985 was hij vrijwel alleen nog te zien in grote internationale speel- films. Op het witte doek speelde hij eerder Beethovens secretaris in 'Immortal Beloved' en speelde hij in 'Shadowman' met Tom Hulce, de ster uit de met acht Oscars be- kroonde ftlmversie van 'Amadeus' van regisseur Milos Forman uit 1984, waarvoor het toneelstuk als basis diende. Marc-Marie Huijbregts en Jeroen Krabbe spelen de hoofdrollen in de muziektheatervoorstelling 'Amadeus'. De filmversie van 'Amadeus', van regisseur Milos Forman uit 1984, diende als basis van de voorstelling. foto.Joris van Bennekom De muziektheatervoorstelling 'Amadeus' van schrijver Peter Schaffer is geen documentaire over het leven van Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791). Schaffer heeft zich bij het schrij- ven van het stuk laten inspireren door bestaande brieven, biogra- fieen en composities. Centraal staat de Weense hofcomponist An tonio Salieri, die terugkijkt op zijn leven en de laatste levensjaren van Mozart. Door de vertekening van de tijd is 'Amadeus', ook in deze nieuwe vertaling van Carel Alphe- naar en Arthur Belmon, een inge- nieus spel van geruchten en werke- lijkheid. Het stuk werd in 1979 voor het eerst opgevoerd en was wereldwijd een groot succes. Als de jonge Wolfgang Amadeus Mozart (Marc-Marie Huijbregts) aan het Weense hof wordt geintro- duceerd maakt hij met zijn godde- lijke muzikale talent grote indruk. Mozart gedraagt zich brutaal en ongemanierd. Maar waarom heeft God juist hem een dergelijk groot talent gegeven, vraagt Salieri (Je roen Krabbe zich af en hij wordt zich bewust van zijn eigen middel- matige talent. Verteerd door af- gunst en jaloezie probeert hij het schepsel dat hem bedreigt te ver- nietigen. Salieri drijft Mozart tot de rand van krankzinnigheid. Tjits- ke Reidinga speelt in het stuk Mo zart's geliefde Constanze Weber. Cabaretier Marc-Marie Huijbregts lijkt in eerste instantie bepaald geen voor de handliggende keuze om de rol van Mozart te spelen. „Toen Matthijs mij benaderde bleek dat hij mij zo duidelijk voor zich zag in deze rol, dat ik niet an- ders kon dan op zijn visie vertrou- wen", stelt Huijbregts zelf. „Dit stuk is prachtig en de keuze voor Marc-Marie sprak me erg aan", vult Jeroen Krabbe aan. Nadat hij voor televisie een serie had ge- maakt over de geschiedenis van het Nederlandse toneel, was het bovendien gaan kriebelen. Hij wil- de niets liever wilde dan zelf ook weer eens het toneel op gaan. De overige rollen in 'Amadeus' worden vertolkt door de zeven mu- sici van het Amadeus Theater En semble, een gelegenheidsensemble onder leiding van Laurens de Boer. Zij zijn de schijngestalten die rondspoken in het hoofd van Salie ri en die niet tot zwijgen te brengen zijn. Alle muziek wordt ter plekke gefabriceerd. De vele fragmenten van Mozart's muziek worden in originele bezetting gebracht en een viertaMozart-opera' s-in-vijf-mi- nuten, in een bewerking van Lau rens de Boer, die ook een aantal nieuwe stukken componeerde voor deze productie. Musici en hoofd rollen vormen samen een groot muzikaal ensemble in tekst en mu ziek. 'Amadeus' is volgens de makers zowel toneel als muziektheater. „De term muziektheater is voor 'Amadeus' te beperkt, want dat gaat uit van muziek en dit stuk gaat uit van de rollen", vindt Jeroen Krabbe.Regisseur Matthijs Riim ke heeft eigenlijk een nieuw soort muziektheater gecteeerd." Ook Marc-Marie Huijbregts is zeer te spreken over deze aanpak: „In de ze uitvoering versterkt altes elkaar. De speelscenes maken de muziek begrijpelijker en door de muziek wordt het spel rijker. Het maakt de jaloezie van Salieri en de godde- lijkheid van Mozart inzichtelijk en de onmogelijkheid van Constance om Mozart te bereiken duidelijk. Bovendien verhevigt die schitte- rende muziek het conflict." 'Amadeus' is van 6 tot en met 15 oktober te zien in het Luxor Thea ter in Rotterdam premiere zondag 9 oktober) en daarna tot en met 8 december in tien Nederlandse the aters. Reserveren: 010-484.33.33 ofwww.luxortheater.nl. Voormeer informatie: www.amadeusdevoor- stelling.nl. door Vincent Wernke In augustus 2004 werd bij regis seur Willem van de Sande Bak huyzen darmkanker ontdekt. Voor veel mensen zou dit wellicht het moment zijn om rustiger aan te doen en te gaan genieten van het leven. Voor Van de Sande Bak huyzen bestond het leven echter voor een belangrijk deel uit wer- ken. Film was zijn leven, getuige deze uitspraak uit een interview met de maker van onder meer 'Fa- milie', 'Cloaca' en 'LepeT: „Als ik film ben ik niet met ziek zijn bezig. Alles wat ik maak, is mooi meege- nomen. Ik ben me er bewust van dat ik misschien toch wel een hoop tijd minder heb." In 'Leef', een film van de onlangs overleden regisseur Willem van de Sande Bakhuyzen, draait het om Anna en Paul en hun twee lastige dochters. De regisseur overleed een dag voor de premiere van de film aan kanker. foto: victor Arnolds wo 19 t/m zo 23 oktober 14.00 19.30 uur Reserveren: (010) 484 33 33 ol www.luxortheirter.nl Mede dankzij zijn gedrevenheid rondde Van de Sande Bakhuyzen in het laatste jaar van zijn leven nog drie speelfilms af. 'LepeT ver- scheen onlangs op dvd, 'Leef ging vorige week in premiere tijdens het Nederlands Filmfestival en begin volgend jaar verschijnt nog de Giphart-verfilming 'Ik omhels je met duizend armen'. 'Leef, net als 'Familie' en 'Cloaca' naareen sce nario van Maria Goos, is een film over het leven zelf, zoals de regis seur dat benadrukte. Triest genoeg overleed Van de Sande Bakhuyzen een dag voor de premiere. Maar het feest in Utrecht ging door, zo als hij dat had gewild. 'Leef toont heel duidelijk de kwa- liteiten van de regisseur die het vak leerde op de set van 'Goede Tij- den, Slechte Tijden' nadat hij eer der vooral in het theater had ge- werkt. De scenario's van Maria Goos worden veelvuldig geroemd, maar in de handen van Willem van de Sande Bakhuyzen kwamen haar schrijfsels het best tot hun recht. Hij weet haarfijn de rake dialogen van Goos in beelden om te zetten. Een goed voorbeeld is de scene in 'Leef waarin het gezin waar het in deze film om draait aan tafel zit voor het ontbijt. In enkele minuten maken we ken- nis met vijf personages, die alle- maal ergens mee zitten. Door een scherpe montage wordt het drama voelbaar. Als kijker weet je na een scene dat er flink wat onder de op- pervlakte zit dat er in het restant van de film onvermijdelijk uit zal komen. Aan het slot van deze ster- ke scene smijt vader Paul (Peter Blok) een glas melk in het gezicht van zijn dochter Robin (Sarah Jon- ker). „En waag het niet haar te ver- dedigen", bijt hij zijn vrouw Anna (Monic Hendrickx) toe. Het feest kan beginnen. Anna leidt een druk leven. Ze heeft een eigen vroedvrouwpraktijk, is getrouwd met Paul en heeft twee 'probleemdochters'. Isabelle (Sop hie van Winden) heeft een hart- kwaal, terwijl Robin een extreem lastige puber is die zich van nie- mand iets aantrekt. Anna heeft al tijd gedroomd van een carriere als schrijfster. Op een bepaald mo ment vindt ze dat het moment daar is om een traumatische gebeurtenis uit haar verleden aan het papier toe te vertrouwen. Haar moeder (An ne-Wil Blankers), een voormalige toneelactrice, speelt een cruciale rol in deze gebeurtenis. Terwijl ze haar verleden op papier zet en haar verhaal aan verschillende mensen laat lezen, speelt zich in het leven van Anna een aantal dramatische gebeurtenissen af die uiteindelijk leiden tot een uitbarsting. 'Leef komt wat aarzelend op gang, maar als de plot eenmaal staat, komt ook de film los. Dat Maria Goos dialogen kan schrijven weten we uit eerder werk en dat Willem van de Sande Bakhuyzen die dialogen op ijzersterke wijze uit zijn acteurs krijgt, is ook niet nieuw. Vooral Monic Hendricks laat weer eens zien waarom steeds meer mensen haar de beste Neder landse actrice van dit moment vin- den. 'Leef bevat een groot aantal schitterende scenes, zoals de eerste genoemde ontbijtscene en het mo ment waarop Anna ontdekt dat haar man vreemdgaat met zijn blonde collega (Tanja Jess). Ondanks alle ellende blijkt 'Leef aan het slot een optimistisch werk. Het is daarom niet vreemd dat Wil lem van de Sande Bakhuyzen de medewerkers opdroeg om de pre miere van hun film ondanks zijn overlijden te vieren zoals gepland. Vanzelfsprekend kreeg hij na de premiere in Utrecht een staande ovatie, die meer dan terecht was. Willem van de Sande Bakhuyzen had nog zo veel moois willen ma ken, maar kreeg daarvoor de tijd niet meer. Hij werd 47 jaar oud. Na 'LepeT en 'Leef is het nu alleen nog uitkijken naar zijn laatste film 'Ik omhels je met duizend armen' Een film waarin de dood een be- langrijke rol speelt. vanmaandagtotenri met f rites, verse salade enwarmeqroetiteti Rotterdam (2x) - Schiedam - Delft (2x) - Oud-Beijerland - Barendrecht - Breda - Vlaardinqen Bergen op Zoom - Dordrecht - Capelle ad IJssel - Scheveningen - Zwijtidrecht - Houten Het project is een initiatief van de Artotheek. Het gaat nu nog om een proef, maar volgens de bedenkster zijn de readies zo goed dat een vervolg hoogstwaarschijnlijk is. Al zijn er nog wel wat kleine obsta- kels te overwinnen. Didden: „Zo moeten we onder andere de huur- tarieven nog verzinnen. Want wat kost bijvoorbeeld een muurschil dering die maar drie maanden blijft zitten? Het blijkt erg lastig te zijn om aan sommige kunstwerken een MBBM M Rietje Mandos staat bij de persoonlijke muurschildering in haar woonkamer. Op de tekening staan onder andere haar kleinkind, broertje en zus. De bomen zijn geinspireerd op de planten in Mandos tuin. Over drie maanden wordt het kunstwerk weer weggehaald, omdat dan de huurperiode is afgelopen. foto: Otto Snoek prijskaartje te hangen." Yvonne Kijns is een van de eerste klanten die De Artotheek heeft mogen verwelkomen. Zij is voor de komende drie maanden in het bezit van een kunstwerk van Peter Westenberg. Het kunstwerk met de titel 'Goed jaar. Slecht jaar' is een soort kalender waarop haar man en zij elke dag een slechte en een goe de ervaring moeten krabbelen. Kijns, met een lach op haar ge zicht: „Mijn man verzuchtte na een paar dagen invullen: 'Wat een saai leven heb ik eigenlijk'." Volgens Westenberg is dat precies wat hij voor ogen had toen hij het kunstwerk bedacht. „Door het in vullen houden de mensen zichzelf een spiegel voor. Het kunstwerk vraagt de huurder een soort dag- boek bij te houden. Hierdoor wor den mensen gedwongen na te den- ken over hun leven." Naast Westenberg doen er nog twee kunstenaars mee aan het pro ject. Nataja Kensmil maakt speci- aal voor 'Het nieuwe huren' uiterst persoonlijke muurschilderingen. Zo maakte zij bij een vrouw thuis een schildering in de woonkamer met daarop onder andere haar kleinkinderen. Na drie maanden wordt de muurschildering overge- schilderd, omdat dan de huurperio de is afgelopen. Didden: „Mensen huren kunst bij ons voor een be- paalde periode, zo ook met deze muurschildering. Na drie maanden brengen we de muur gewoon weer terug in de oude staat. Het is name- lijk niet de bedoeling dat dadelijk iedereen in Rotterdam een muur schildering heeft van Kensmil." Jeroen Eisinga is de derde kunste- naar die aan het project meedoet. Hij maakte een machine, met de naam 'draagbaar museum', die el ke dertig minuten een zeepbel uit- blaast. Volgens de kunstenaar is de machine een synoniem voor de he- dendaagse kunstwereld. „Mijn ap- paraat is heel groot, maar meer dan een miezerig zeepbelletje per half uur komt er niet uit. Hetzelfde zie je bij musea; dat zijn grote instel- lingen met heel veel geld, maar meestal komt daar ook niet meer uit dan een paar zeepbellen." Art.nr. 285433 I Art.nr. 293382 I C0RRECTPRIJS Art.nr. 298323 C0RRECTPRIJS Art.nr. 3012951 Logitech

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 17