t maasstad 'Johan' is mooi, maar wel heel erg simpel Premiere van musicalversie Pietje Bell in 'thuishaven' Educatieve website over opvoeden 22 ^5 Zondas Brunch 22,50 ixf eeteafa uitgaans agenda Leukyoot het_h®!fi Klucht 'Weg van de buren' yi 0 0 0 Slechts p.p. LOMMERRIJK Winnende loten Pallieterloterij Woensdag 12 oktober 2005 TX51 door Vincent Wernke ROTTERDAM - Simpel houden, vooral heel erg sim pel houden. Dat moet de op- dracht zijn geweest die schrijfster Mieke de Jong (die eerder onder meer 'Lepel' schreef) meekreeg toen haar werd gevraagd het scenario voor de voetbalfdm 'Johan' te schrijven. Ze heeft zich in elk geval keurig aan deze op- dracht gehouden. 'Johan' van regisseur Nicole van Kils- donk is een gelikte fdm, met goede acteurs. Maar wel sim pel, heel erg simpel. Waar Nederland op het gebied van jeugdfilms een reputatie heeft hoog te houden, blijft het met tie- nerfilms inhoudelijk vaak behel- pen. Het moet voor deze doelgroep vooral leuk, snel, braaf en over- zichtelijk blij ven. The Simple Life. Een weg met hobbels, maar aan het eind een pot met goud. We zagen het eerder in films als 'Costa!', 'Voile Maan' en 'Snowfever'. Ook de sympathieke, maar veel te sim- pele voetbalfdm 'Johan' heeft hier last van. Het gegeven van 'Johan' is ko- misch. Een Texels gezin heeft tien Het gegeven van 'Johan'is komisch. Een Texels gezin heeft tien zonen die allemaal gek van voetbal zijn. De naam der voetbalnamen hebben vader en moeder echter bewaard voor de zoon die het elftal letter!ijk compleet maakt. zonen, die net als vader (Huub Sta- pel) allemaal gek van voetbal zijn. Het kroost heeft namen meegekre- gen als Coen, Abe, Johnny en Wil- lem. De naam der voetbalnamen hebben vader en moeder (Ariane Schluter) echter bewaard voor de zoon die het elftal letterlijk com pleet maakt. Het probleem is ech ter dat deze Johan (Michiel Huis- man) niet van voetbal houdt. Hij heeft meer met muziek, tot verdriet van zijn vader. Als de moeder van het gezin tij- dens de treffer van Marco van Bas- ten in de finale van het EK88 sterft, trekt het gezin zich vrijwel letterlijk terug op het terrein van de voetbalclub. Voor Johan, de dro- mer van het elftal, is er weinig ieuks meer te beleven op Texel. Dit verandert als de mooie Evy (Caro Lenssen) naast de voetbalfa- milie komt wonen. Zij heeft niets met voetbal, droomt over verre rei- zen en houdt net als Johan van mu ziek. Vanzelfsprekend worden zij verliefd op elkaar. Deze relatie loopt echter spaak als broer Johnny (Johnny de Mol) een contract tekent bij Ajax. Tijdens het feestje dat in de kantine op Texel wordt gevierd, drijft Johnny zijn broer en Evy met een leugen uit elkaar. Johan vlucht naar Am sterdam, waar hij met hulp van kapster Hester (Leona Phillippo) werkt aan zijn muzikale carriere die hem uiteindelijk terug moet brengen in de armen van Evy. Zij is als echtgenote van de tot ster uit- gegroeide Johnny inmiddels een echte voetbalvrouw geworden. 'Johan' is na 'All Stars' en 'In Oranje' de derde Nederlandse voetbalfdm in korte tijd, Vertrek- kend vanuit het knotsgekke gege ven van het gezin met elf zonen, wordt de fdm gaandeweg steeds voorspelbaarder. Evy is niet geluk- kig met Johnny, die niet alleen car riere maakt op het veld maar ook in bed met voetbalgroupies. Onder- tussen blijft Johan aubades bren gen aan Evy, terwijl de andere ne- gen broers alien onderdak vinden bij profclubs in Nederland en de gezondheid van vader achteruit- gaat. Het verhaallijntje tussen Jo han en Evy, met Johnny als onver- mijdelijk spanningselement, is echter het belangrijkst. Je ziet de verschillende wendingen een voor een aankomen, met de uiteindejijke ontknoping voorop. De manier waarop deze ontkno ping tot stand komt is echter zo knotsgek, dat verzint niemand. Ondanks alles werkt de fdm wel en dat is vooral de verdienste van de sterke cast. Met Michiel Huisman, Caro Lenssen en Johnny de Mol had regisseur Nicole van Kilsdonk drie mooie en sterke acteurs van de jonge generatie tot haar beschik- king. Voeg daarbij de mooie uit- voering en je krijgt een fdm die er gewoon strak en verzorgd uitziet. De scenes waarin Johnny de Mol meevoetbalt met Ajax en Oranje zijn levensecht. En toch irriteer je je gaandeweg aan de voorspelbaarheid en onge- loofwaardige gebeurtenissen. Jo han neemt zijn broer mee voor een nachtelijk ritje en heel Nederland denkt dat de stervoetballer ont- voerd is. En zo zijn er meer van dit soort wendingen die je tenen doen krommen. Natuurlijk widen veel tieners het liefst een lekker filmpje zien, met mooie mannen, lekkere vrouwen en hippe muziek. Maar het hoeft toch niet allemaal zo voorspelbaar en simpel? Zo'n mooie productie als 'Johan' mag dus volgend keer best iets meer in- houd krijgen. Dat verdient een film die zo goed gemaakt is. ROTTERDAM - Het Echt Rotter- dams Theater heet de nieuwe thea- tergroep rond acteur Paul van Soest. Afgelopen vrijdag ging het eerste stuk van dit nieuwe gezel- schap in premiere in het Isala The ater in Capelle aan den IJssel. Op 19 oktober is 'Weg van de buren' te zien in het Fortis Theater a/d Schie in Schiedam en op 23 okto ber in De Larenkamp in Rotter dam. 'Weg van de buren' is een onvervalste klucht in de stijl van John Lanting's Theater van de Lach. In 'Weg van de buren' draait het om Daan en Claar Hoogewegen (Paul van Soest en Maija Lieuwen) Zij wonen al twintig jaar in de- zelfde buurt naast dezelfde buren, die inmiddels goede vrienden zijn geworden. Als deze mensen op een dag verhuizen naar Spanje krijgen Daan en Claar nieuwe buren. Dit blijken Vincent en Hilda (Coen van Vlijmen en Eva-Lisse Geer- lings) en zij zijn heel anders dan Daan en Claar gewend waren. Jong, schreeuwerig, ordinair en met een voorliefde voor nachtelij- ke tuinfeestjes. En dan hebben ze ook nog een Deense dog die hele nachten in zijn hok ligt te blaffen. De tegenstellingen tussen beide stellen zijn enorm en dat is ook precies wat je van een klucht mag verwachten. Daan en Claar zijn de keurigheid zelve, waar de volkse Vincent en Hilda wel iets weg heb ben van de Tokkies. Als Daan en Claar hun nieuwe buren voor een etentje uitnodigen, heeft Vincent zijn bord al leeg voor de rest goed en wel aan tafel zit en haalt hij bij dit eerste bezoek al boerend zijn ei- gen biertjes uit de koelkast. 'Weg van de buren' is naast de ge- noemde theaters in de volgende re- giotheater te zien: 14 januari te zien in De Stoep in Spijkenisse, 23 februari in Theater Zuidplein in Rotterdam, 25 februari in Ko- ningshof in Maassluis en 11 maart in Theater Twee Hondjes in Helle- voetsluis. Voor meer informatie: www.hetecht.nl. door Vincent W'ernke ROTTERDAM - Na het succes van de twee trims is 'Pietje Bell', gebaseerd op de boeken van Chris van Abkoude, nu ook als musical in de theaters te zien. Volgende week woensdag 19 oktober beleeft deze musical zijn premiere in het Luxor The ater in Rotterdam. Vanzelf sprekend, vindt Brigitte Nij- man, die in de voorstelling Martha speelt, de zus van Pie tje. „Ik zou verbijsterd geweest zijn wanneer dit Rotterdamse stuk in Hoorn in premiere zou zijn gegaan." Ten tijde van de premiere van de eerste 'Pietje Bell' speelfilm maakte een aantal prominente Rotterdammers zich er boos over dat de premiere plaatsvond in Amsterdam. Gelukkig maken de producenten van de musicalver sie 'Pietje Bell' dit goed. Want gebaseerd op de boeken van de in Rotterdam geboren schrijver Chris van Abkoude, hoort zo'n voorstelling natuurlijk in de Maasstad in premiere te gaan. „Daar ben ik het zeker mee eens", beaamt Brigitte Nijman. Zij groeide op onder de rook van Rotterdam en was eerder te zien in musicals als 'Evita', 'The Sound of Music', 'Grease', 'Sina tra That's Life' en 'Kunt u mij de weg naar Hamelen vertellen, me- neer?'. In 'Pietje Bell' speelt zij Martha, de oudere zus van belhamel Pie tje. „Ze is inderdaad een beetje de tegenpool van Pietje. Ze is lief, netjes en houdt van mooie kleren. Overigens houdt Martha ook heel veel van haar broertje. Er gaat dan wel een heleboel mis bij Pie tje, maar hij bedoelt het allemaal goed en dat weet Martha." De 'Pietje Bell De Musical' is van 18 tot en met 23 oktober te zien in het Luxor Theater in Rotterdam. andere personages in de voorstel ling worden gespeeld door John ny Kraaijkamp (Drogist Geel- man), Eric Beekes (Tante Cato), Kiki Classen (Moeder Bell), Ist- van Hitzelberger (Vader Bell), Arie Cupe (Jozef Geelman), Ro berto de Groot (Paul Velinga) en Stan Limburg (Meester Ster). De rollen van Pietje Bell, Sproet, En- geltje en Peentje worden per toer- beurt gespeeld door 24 jonge ta- lenten. Opgegroeid in Nieuwerkerk aan den IJssel, was Brigitte Nijman niet echt bekend met de boeken van 'Pietje Bell': „Ik kom uit een meidengezin en wij lazen echte meidenboeken, over paarden en zo. Nadat ik deze rol had gekre- gen ben ik het eerste boek van Pietje Bell uiteraard gaan lezen, voor informatie over de familie en over Martha. Ik speel voor een deel de Martha uit het boek, maar ik heb daar natuurlijk een eigen invulling aan gegeven. 'Pietje Bell' is een hartstikke leuk ver- haal en tijdloos. Iedereen kent toch wel een broertje of neefje bij wie altijd alles misgaat? Het is dan wel een stout jochie. maar toch is Pietje sympathiek." 'Pietje Bell' speelt zich af in het Rotterdam van de jaren dertig. Met zijn streken maakt hij de buurt onveilig, vooral tot ergernis van buurman Geelman en diens zoon Jozef. Pietjes vader ziet de streken van zijn zoon echter la- chend door de vingers. Als Pietje dankzij Geelman op de voorpagi- na belandt van de krant en vals beschuldigd wordt, besluit Pietje met zijn vriendjes de bende van de Zwarte Hand op te richten. ,,'Pietje Bell' is echt een musical voor de hele familie", vindt Nij man. „Opa's en oma's zullen zich de dingen die ze in de voorstel ling zien nog weten te herinneren, evenals vaders en moeders, ter wijl kinderen veel plezier zullen beleven aan het leuke verhaal. „Theater is bovendien anders dan film. Ik vind film ook heel leuk, maar theater is driedimensionaal, het is echt. Als speler ben je deels afhankelijk van de energie van de zaal, maar aan de andere kant ben je verplicht zelf energie te geven zodat de zaal kan reageren." Nij man roemt de kwaliteit van de kinderrollenin 'Pietje Bell': „We werken met zeven groepen kinde ren, wat te maken heeft met de ar- bo-wet voor kinderen. Maar ik moet zeggen dat die groepen alle maal zo goed zijn. Als ik die kin deren bezig zie ben ik echt ver- baasd en onder de indruk. De jon- gentjes die de kinderrollen spe- len, nemen hun rollen zo serieus en dat is aan de voorstelling af te zien. De rol van Pietje is immers toch de belangrijkste van deze musical." De makers van de musical knip- ogen in het begin even naar de modeme tijd: „De musical begint met een heuse rap", vertelt Nij man. „Daarna gaat het stuk terug naar de jaren dertig. De muziek voor deze voorstelling is geschre- ven door Ruud Bos, die onder meer 'Telkens Weer' voor Wille- ke Alberti heeft geschreven. Ook voor 'Pietje Bell' heeft hij weer ontzettend leuke en mooie liedjes gemaakt. Zo zing ik 'Als jij eens wist' op het moment dat we Pietje een tijdje kwijt zijn, een ontzet tend mooi liedje. 'Pietje Bell' is volgens mij ge woon een hartstikke leuke voor stelling en het feit dat de kaartver- koop zo goed loopt bewijst dat Pietje nog steeds erg populair is, ondanks dat het boek al ruim ne- gentig jaar oud is." 'Pietje Bell De Musicalis van 18 tot en met 23 oktober te zien in het Luxor Theater in Rotterdam. Reserveren kan via 010- 484.33.33 of www.luxorthea- ter.nl. Daarna onder meer op 29 en 30 maart in Fortis Theater a/d Schie in Schiedam. Voor meer in formatie: www.pietjebelldemusi- cal.nl. doorDik Vuik ROTTERDAM - Opvoeden is niet alleen een actueel, maar ook een historisch onderwerp. Dat laat een nieuwe website van het Ge- meentearchief Rotterdam zien. De educatieve website 'Van Kind tot Burger in Rotterdam' geeft aandacht aan de geschiedenis van opvoeden en burgerschap in Rot terdam. De website past in het landelijke thema voor het ge- schiedenisexamen in het school- jaar 2006/2007. Waar voed je een kind eigenlijk voor op? En hoe word je een nut- tige Rotterdammer als je niet weet hoe de samenleving er in de toe- komst uitziet? In de negentiende eeuw gold onderwijs als het mid- del om kinderen klaar te stomen tot burger. In deze eeuw staat op- voeding opnieuw in de schijnwer- pers. De minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen heeft een werkgroep opdracht gegeven om vanuit 'primaire samenle- De website van het gemeentearchief laat zien hoe het lager onderwijs in de negentiende eeuw een grote ontwikkeling heeft doorgemaakt. vingsverbanden en opvoeding' een thema te ontwikkelen voor het eindexamen Geschiedenis 2006/2007. Er is gekozen voor 'Van kind tot burger', in de perio- de tussen 1780 en 1920. Met dat thema wordt duidelijk gemaakt dat ontwikkelingen in de opvoe ding niet los staan van politieke, sociaal-economische en cultureel- mentale ontwikkelingen. Het lan- delijk thema is door het Gemeen tearchief Rotterdam verwerkt in de website www.gemeentear- chief.rotterdam.nl/kind-burger. De site laat zien hoe het lager on derwijs in de negentiende eeuw een grote ontwikkeling heeft doorgemaakt. De toegankelijk- heid van het onderwijs wordt gro- ter en algemeen christelijk onder wijs maakt plaats voor vrijheid van onderwijs voor iedereen. Aan de bekwaamheid van de docent, het lesmateriaal en het schoolge- bouw worden steeds meer wette- lijke eisen gesteld. Al deze maat- regelen hadden tot doel het volk op te voeden. Landelijke wetge- ving is uiteraard van invloed op de Rotterdamse situatie, zoals de website met tekst en beeld uit het gemeentearchief laat zien. De ne gentiende en vroege twintigste- eeuwse bronnen zijn verdeeld over de thema's democratisering, vrijheid en modernisering van het onderwijs. Zo is er bijvoorbeeld een stedelijk overzicht van schoolverzuim waaruit blijkt waarom, en in welke buurt er werd verzuimd. Er is een gedicht over de Rotterdamse schoolstrijd in 1866-1868, als commentaar op de verplichting voor christelijke ouders. Zij werden bedeeld door het burgerlijk armbestuur, om hun kinderen naar een openbare school te sturen. Deze discussie ging vooraf aan de landelijke schoolstrijd. De educatieve site is ingedeeld aan de hand van onder- wijswetten uit 1806, 1857 en 1917/1920 en is gericht op eind- examenkandidaten HAVO- VWO. Vanaf 11.30 uur een smakelijke Lekker ontbijten op een uiterst plezierig tijdstip. Soep vooraf, daarna een uitgebreid warm en koud buffet en tot besluit een royaal dessertbuffet. Inclusief koffie, thee en jus d'orange Maak op de valreep een gratis tochtie over de plas met onze nostalgische salonboot uit 1932, de Vrouwe Romein. Kinderen 4 t/m 12 jaar 12,50 p.p. Genieten zolang het weer het nog toelaat! Compleet programma op www.lommerrijk.nl Lommerrijk, Straatweg 99 Rotterdam, Tel. 010 - 422 00 11 van maarata) tot en met vrijdag metfrites,ver565alade en war me qroenten Rotterdam (2x) - Schiedam - Delft (2x) - Oud-Beijerland - Barendrecht - Breda - Vlaardimjen Bergen op Zoom - Dordrecht - Capelle ad Ijssel - Scheveningen - Zwijndrecht - Houten MUZIEK Abacanto, Van Vollenhovenstraat 15, salsAbacanto. Volop sfeer en veel salsa en merenque. 22 okt; 22.00- 02.00Discotheek-Podium-Cafe-Ter- ras Plan-C, Slepers vest 1 Clash Of The Coverbands. Halve Finale, presentatie Manuela Kemp. Met de volgende halve finalisten: The Few, Neerlands Peil, Baxteen, Basement Five en The Funkalicious Collective. 21 oktThe Recipe. 22 ok tDi zzys-Gra vend ij k wal 129, Sessie. 24 okt; 22.00Groove Soul Party. CD Release Monsieur Dubois supported by DJ Soul Rabbi (D). 25 okt; 22.00Doelencafe, Schouwburgplein 52, Rik Mol Group. Rik Mol - trompet, Ben van den Dungen - saxofoon, Rob van Bavel -piano. Jeroen Vier- dag - bas en Joost Patocka - drums. 23 okt; 14.30Dorpskerk Spijkenis se, Dorpsstraat 105 a, SpijkenisseLa Primavera. Werken van Johann Se bastian Bach en Francois Couperin. 21 okt; 20.15La Cazuela, Dordtse- laan 75c, Lucio. Hij is zanger, gitarist en tre- sist en heeft over de hele wereld zijn sporen in de muziek verdient als le- raar en artiest. 20 okt; 18.30Alvaro Pinto. Geboren in Chili en ge- schoold aan het conservatorium van Santiago en Rotterdam met als hoofdvak klassiek gitaar. 27 okt; 18.30Land van Waas, van Vollen hovenstraat 15, Alliance Sociale. Met dj's Phil Peoples, Leroy Rey en special guest. 21 okt; 23.00Ahoy' Rotter dam, Ahoy'-weg 10, K3. Spectaculair concert met een li ve orkest, een prachtige lichtshow, een heleboel fantastische dansers en natuurlijk de meisjes van K3! t/m 23 okt; 13.30 en 17.00Concert-encon- gresgebouw de Doelen, Schouw burgplein 50, Rotterdams Philharmonisch Orkest. Dirigent: Michel Plasson. Mezzoso- praan: Nathalie Stutzmann. Met: Dutilleux - Metaboles; Berlioz - Les nuits d'ete; Chausson - Symfonie. 19.15 uur inleiding door Caecilia Andriessen. 20 okt: 20.15Robert Long: 'n Duivels Genoegen. Zon- dagochtendconcert. Centraal staat het duivelse in de mens en het men- selijke in de duivel. Begrippen als goed en kwaad worden op de korrel genomen in een groot aantal nieuwe liedjes. 23 okt; 11 .OOConcert- en congresgebouw de Doelen, Schouwburgplein 50, Eduard Flipse ZaalCalefax speelt Nieuwe Impressies. Met; Janacek - Zdenka-Variaties. Debussy - Pre miere Rapsodie voor klarinet. Ravel - Gaspard de la nuit. Ravel - Pavane pour une infante defunte. Ellington - Satin Doll. Rameau - Suite Les Bo- reades. 22 okt; 20.30Concert- en congresgebouw de Doelen, Schouwburgplein 50, Grote ZaalAmsterdam Symphony Orchestra. Spetterende volksmu- ziek, gecomponeerd door Glinka, de 'vader van de Russische klassie- ke muziek'. Glinka - Ouverture Roeslan en Ljoedmila; T sjaikovski - Vioolconcert in D op.35; Tsjai- kovski - Symfonie nr.4 in F op.36. 21 okt; 20.15Orchestre Revolutio- naire et Romantique. o.l.v. Sir John Eliot Gardiner. Weber - Ouverture Oberon; Mendelssohn - A Midsum mer Night's Dream (hoogtepunten) en Derde Symfonie 'Schotse'. Wie denkt zijn bekendste werk, de Mid- zomemachtdroom, te kennen wacht tijdens dit concert een grote surpri se. 22 okt; 20.15RPhO: Avontuur- lijke Matinees. Rotterdams Philhar monisch. Dirigent: Michel Plasson. Mezzosopraan: Nathalie Stutz mann. Met: Dutilleux - Metaboles; Berlioz - Les nuits d'eteChausson - Symfonie. 13.15 uur inleiding door Caecilia Andriessen. 14.15 uur in leiding voor kinderen van 7 t/m 11 jaar met een Mini-Maestro II. 23 okt; 14.15Frank, Dean Sammy: The Rat Pack, Live in Concert. De show is een hommage aan Frank Si natra, Sammy Davis jr. en Dean Martin, waarin de unieke talenten van het illustere drietal aan bod ko- men, inclusief de energie, glitter en glamour die hen naar de top brach- ten. Op de volgende lotnummers zijn de prijzen gevallen: Ie prijs side by side koel-vriescombinatie lotnr. 1002 2e prijs diepvrieskast koeler lotnr. 2655 3e prijs wasautomaat lotnr. 727 4e prijs condensdroger lotnr. 2250 5e prijs vaatwasser lotnr. 1583 6e prijs wasautomaat lotnr. 1037 7e prijs combimagnetron lotnr. 1866 Tien troostprijzen, een rondvaart op de Chinaboat inclusief diner, zijn gevallen op de lotnummers: III, 288,583,638, 15011787, 1953,2059,2288 en 2804. Voor meer informatie kijkt u op www.pallieterhelpt.nl •MUMI

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 19