It 11tSSt Am fl ife IK i 51 a 'li s i MADURODAM - Als haringkop geboren onder de rook van Rotterdam is de affiniteit met de grote stad naast de deur van- daag de dag eigenlijk nog net zo vanzelfsprekend als vroeger. Terwijl je blij bent met het rustige gangetje van alledag in het eigen kleine Vlaardingen, is de dynamiek van de wereldha- ven onmiskenbaar onderdeel van het bestaan. Dat bleek ons ook bij een toeristisch bezoek aan de kleinste stad van Neder land. We gingen naar Den Haag om in Madurodam te zoeken naar het kleine Vlaardingse element en bleken daarbij natuur- lijk ook niet om grote broer Rotterdam heen te kunnen. Hotel New York Nautische romantiek L CX43 a De bibliotheek van Rotterdam met op de achtergrond de glazen reus van Nationale Nederlanden. foto: Roger van der Kraan De OUde Hef. foto: Roger van der Kraan De op een na grootste haven van de wereld in de kleinste stad van Nederland door Peter de Jong weer varen. (In het echt is er ooit Een bezoek aan Madurodam geeft een heel andere dimensie aan de kijk die je als kleine man op de grote dingen kunt hebben. Daar waar je normaliter van beneden op straat omhoog kijkt naar wat er boven je hoofd is gebouwd, kun je in Madurodam zelfs op het dak van het Nationale Nederlanden gebouw neerkijken. Ook lijkt het wel alsof de tijd in Madurodam anders verglijdt dan in de rest van Nederland. Zaken die in het echt een andere keer en wending heb ben genomen, blijken in het klein nog lang bij het oude te zijn geble- ven. Zoals de twee veerponten die in Madurodam nog steeds tussen Vlaardingen en Pernis heen en nog eens een verbouwd tot blus- boot voorde havendienst). Hoe gedetaileerd de miniatuurar- chitectuur in Madurodam is blijkt uit de windvaan in de vorm van een harinkje die op de spits van de Vlaardingse Visbank prijkt. Een wandeling door de kleinste stad van Nederland is voor zowel de oude als nieuwe Rotterdammer de moeite van het ondernemen waard. In Madurodam staan na- melijk verschillende Rotterdamse gebouwen en elementen die je in de echte stad zelf op een heel an dere manier ervaart of bij je in de herrinering is bewaard. Daarbij blijkt de kleinste stad van Neder land door de jaren heen heel zui- nig op het verleden te zijn ge- weest. Want terwijl diergaarde Blijdorp in Rotterdam juist met haar moderne verbouwing en het Oceanium een nieuw publiek trekt, is in Madurodam de oude tuin van Sybold Van Ravesteyn nog in zijn orginele glorie te zien. Een steenworpje verderop is ook hotel New York nog het oude ge bouw van de Hoi land-Amerika Lijn dat zijn omgeving aan de Maaskant beheerst. Toch is Ma durodam ook een moderne stad met de status van Solar city'Een hypermoderne zonnecollector van Shell en ENECO verzorgt name- lijk een deel van de stroomvoor- ziening van de minatuurstad. Overal waar je loopt in Maduro dam zie je wel iets Rotterdams dat er bovenuit steekt. De Euromast, de bibliotheek, het 'Maasgebouw en het Unilever-gebouw. Het zijn ook in het klein beeldbepalende elementen, net als de oude 'Hef en de moderne 'Zwaan', die hier in het klein een Noord-zuid oever- verbinding voor de wandelaars is'. De Erasmusbrug blijkt overi- gens een geschenk te zijn van de Rotterdamse Vrouweiijke Studen- tenvereeniging, die in 1996 haar langdurig bestaan vierde met een ode aan de lezende wijsgeer. Des- idirius zal zeker apetrots zijn op de Rotterdamse dames. Veel van het Rotterdamse element zit 'm natuurlijk ook in de haven van Madurodam. In het kalme water van de miniatuurstad liggen megaschepen zoals de Nedlloyd Delft rustig en veilig aan de kade. zonder de beslommeringen van het hoofdkantoor en fusieperike- len. De supermoderne Abel Tas- man van de Spido is in het klein net zo mooi als in het echt en het- zelfde geld voor de in Hoek van Holland geregistreerde ferry Ste- na Discovery. De 'Koningin Bea trix' steekt hierbij toch al behoor- lijk ouderwets af. Een haven verderop blussen de boten van de havendienst een brand aan boord van wat ik her- ken als de Atlantic Glory. Voor mij een herinnering aan de eerste ramp met een mamoettanker, nu alweer lang geleden in 1967. (Daarbij schiet mij trouwens weer de Duldrum Bay voor de geest. Een oud afgeleefd vrachtschip dat jaren voor de RDM op stroom aan de boeien opgelegd lag, maar dit terzijde) De liefhebbers van de nautische romantiek komen in Madurodam sowieso goed aan hun trekken. Het beeld van de Zwarte Zee die moedig probeert de Rotterdam door de Stormvloedkering te sle- pen zal in het echt nooit op de Nieuwe Waterweg te zien zijn, maar de illussie is er in Maduro dam niet minder om. Het kan trouwens geen kwaad om ook naar Madurodam een verre- kijker mee te nemen. Vanaf de walkant is soms moeilijk waar te nemen wat er aan boord te zien is, al valt het wel degelijk op dat de Rotterdam in Madurodam geregi- streerd blijkt te zijn. Er valt vast en zeker nog veel meer Rotter dams te ontdekken in de kleinste stad van Nederland. Als Vlaardin- ger ken ik natuurlijk ook weer niet elk hoekje van de grote stad. En 66n ding is in het echt toch mooier dan in het klein. Metrostation Blaak ziet er van bovenaf zeker wel leuk uit, maar daar zit het mooiste natuurlijk toch in Rotter dam zelf onder de grond. Een dagje kijken naar de grootste haven van de wereld in de kleinste stad van Nederland wordt zelfs op de terugreis naar ons eigen huise- lijke Vlaardingen nog voortgezet. Op de rijksweg van Madurodam naar Klein Polderplein krijg je net onder Delft de skyline van Roter- dam in beeld. En verdaaid dat je daarin het beeld herkent dat je net in de miniatuurstad gezien hebt. We zullen binnenkort ook maar weer eens voor het 'echie' naar de Maasstad gaan om naar boven te kijken hoe hoog de hemel boven de stad is gegroeid. Madurodam is's winters geopend van 09.00 tot 18.00 uur. De en tree prijs bedraagt twaalf euro, 65-plussers betalen elf euro.kinderen tot elf jaar 8,75 en kinderen tot drie jaar hebben gratis toegang. Tip: Eurodubbel- tjes mee nemen om hier en daar zelf de zaken in beweging te kun nen zetten. Zelfs in de miniwereld van Madurodam is de Euromast imposant. foto: Roger van der Kraan De Zwarte Zee sleept de Rotterdam; op de achtergrond de Discovery van de Stena Line. foto: Roger van der Kraan Hotel New York is in Madurodam nog gewoon de HAL. foto: Roger van der Kraan

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 17