tLL WL m= Begroting 2006 geeft Schiedam perspectief Burgemeester Reinier Scheeres: "De begroting is in goede harmonie opgesteld en dat heeft effect" Wethouder Hans Meijer (Leefbaar Schiedam): Ik ben de bruggenbouwervan het college Publiek welkom bij behandeling begroting v 'L L L 'fc- Week 44 Woensdag 2 november 2005 n n Het college Dertig jaar achtereen heeft burgemeester Reinier Scheeres grote invloed gehad op Schiedam's begroting, eerst als wethouder van financien en daarna als voor- man van het college. Hij kan de ambtsketen komend voorjaar met een gerust hart aan zijn opvolger overdragen. Het Schiedamse college. Van links naar rechts: de wethouders Hans Meijer en Henk Jan Habermehl, gemeentesecretaris Piet Buytels, de wethouders Cor van Tilborg en Christine Daskalakis en burgemeester Reinier Scheeres. Burgemeester en wethouders van Schiedam presenteren een sluitende begroting 2006. Het huishoudboekje van de gemeente is op orde: Er is ruimte voor nieuw beleid, de gemeentelijke tarieven en belastingen (zoals de OZB) stijgen niet meer dan de inflatie, terwijl de reservepositie -het spaarpotje voor onverwachte tegenvallers- in e§n keer op peil wordt gebracht. In de afgelopen jaren zag het college zich genoodzaakt om bezuinigingen door te voeren om de begroting sluitend te maken. Het college meent dat bet niet verantwoord is om nog verder te bezuinigingen. Het ondefhoud en schoonhouden van de stad is hiervan een goed voorbeeld: de rek is er uit. Daarom is naar alternatieve middelen gezocht om de gemeente een gezonde financiele uitgangspositie te geven voor de komende jaren. Het college speelt zo'n 27 miljoen Euro vrij door de verkoop van het aandelenbezit AVR en door een kapitaaluitkering te incasseren uit het aandelenbezit ONS. Onlangs heeft de raad ingestemd met het voorstel tot verkoop van de aandelen AVR. Hierbij wordt opgetrokken met de gemeente Rotterdam en met andere Rijnmondgemeenten. De verkoop van deze aandelen lev- ert Schiedam in 2006 naar verwachting tussen de 5 en 7 miljoen Euro op. De kapitaaluitkering ONS bedraagt 21,8 miljoen Euro. Dankzij de inkomsten uit de verkoop van aandelen AVR en de kapitaaluitkering ONS kan de gemeente haar reservepositie in een keer op peil brengen. Dit betekent dat hiervoor geen geld meet in de meerjarenbegroting opzij hoeft te worden gelegd en dit geld dus voor andere zaken kan worden gebruikt. Bovendien leveren deze middelen een flinke rente op (tussen 0,8 en 1,5 miljoen), waardoor nieuw beleid mogelijk is. Dat het college een kloppend huishoudboekje kan presenteren is ook een gevolg van een strengere begrotingsdiscipline. Voor't eerst is door de gemeente hard gewerkt aan het opstellen van een zogeheten reele begroting, Gevolg van deze operatie is dat niet onnodig veel geld wordt gereserveerd in de begroting of met te lage inkomsten wordt gerekend. Dit levert een fors bedrag op, dat nu voor andere doeleinden kan worden ingezet. Het college kan volgend jaar flink wat geld uitgeven aan nieuw beleid, bijna 25 miljoen Euro aan investeringen. Dit wordt met name besteed aan verbeteringen in de fysieke infrastructuur, de dienstverlening aan burgers en bedrijven en aan investeringen in de economie van de stad. In deze speciale uitgave van Gemeenteberichten geven burgemeester en wethouders hiervan verschillende voorbeelden. Het college verwacht hiermee een goede voorzet te hebben gegeven voor een boeiende begrotingsbehandeling op 8 en 10 november. De begroting biedt Schiedam voldoende perspectief op een verdere versterking van de stad. Met de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad en de vorming van een nieuw college voor de boeg, voltooit het college met succes het Collegewerkprogramma 2002-2006 en laat het een nette boedel achter voor een volgend stadsbestuur. Hij laat de stad en zeker ook de gemeen telijke financiele huishouding goed achter. "En daar zag het tot voor kort niet naar uit," geeft de burgemeester grif toe. "Het is heel prettig dat we nu zo'n gezonde begroting kunnen presenteren. Ik moet er meteen bijzeggen dat Cor van Tilborg, onze wethouder Financien, het voortreffe- lijk heeft gedaan." Reinier Scheeres is zich ervan bewust dat hij de komende periode steeds vaker zal worden geconfronteerd met 'laatste keren'. Leuk vindt hij dat allerminst. Hij is absoluut de man niet voor een lang- durige afscheidstournee. De vraag 'wat hij als burgemeester nog wil afmaken', gaat hem dan ook net iets te ver. "Ik ben nog volop in actie en wil nog flink wat werk verzetten." Goede greep Veiligheid is met name een onderwerp dat de burgemeester bijzonder bezighoudt: Veiligheid is een eerste voorwaarde wil je je ergens prettig voelen. Daarin is in Schiedam al veel geinvesteerd, maar het is zaak ervoor te zorgen dat je niet achter de feiten aan komt te lopen. Juist op dit gebied is het belangrijk om toekomstige ontwikkelingen voor te zijn. Een goed voorbeeld daarvan noemt burgemeester Scheeres de beveiliging van het station Schiedam centrum: "Door die zelf ter hand te nemen en daar de licht- blauwe brigade in te zetten, hebben we een goede greep gedaan. Het station wordt steeds drukker wat verkeers- bewegingen betreft:, maar geldt toch als een van de veiligste plekken van de stad. Die inzet op maat van onze mensen daar is overigens niet voor niets. Ze grijpen regelmatig in." Ook de komst van de Lichtblauwe Brigade is volgens de burgemeester te danken aan het 'voorkomen is beter dan genezen beleid', dat de gemeente op het gebied van veiligheid voert: "Zo'n brigade was een paar jaar geleden ook landelijk een tamelijk onbekend fenomeen. Je zag echter toen al aankomen dat de politie steeds minder tijd zou krijgen voor alge- meen toezichthoudende taken. Het ouderwetse surveilleren was er niet meer bij. En juist dat is zo belangrijk en voor het gevoel van veiligheid van de mensen en voor het vroegtijdig signaleren van allerlei zaken op straat." Onmisbare plek De Lichtblauwe Brigade heeft inmiddels een vaste en onmisbare plek verworven in de stad en blijft in ontwikkeling. De burgemeester: "De ploeg bestaat inmid dels uit 35 mensen. Ook de parkeer- controle behoort tegenwoordig tot hun takenpakket. En steeds meer leden van de brigade volgen een extra opleiding waardoor hun bevoegdheden worden uitgebreid." Naast veiligheid is ook de stadseconomie een onderwerp dat burgemeester Scheeres na aan het hart ligt. Voor het verwezen- iijken van Schieveste - een ambitieus plan voor een werk-, woon en uitgaansgebied achter het station - blijft hij zich onverminderd inzetten: "Dat is echter een project van een hele lange adem. Schiedam is dar zeker nog tien jaar mee bezig. Wei hoop ik nog wat dossiers te kunnen afronden, zoals de komst van het Urban Entertainment Centre en de samenwerking met particuliere ontwikke- laars om de kantorenbouw van de grond te krijgen. Overigens worden de con- touren van het eerste gedeelte van Schieveste al zichtbaar. De nieuwbouw voor het station vordert gestaag. We heb ben daar straks een prachtig stations- plein." Burgemeester Reinier Scheeres geeft aan bijzonder blij te zijn dat deze college- periode zo goed eindigt: "We hebben nogal wat wisselingen gehad in het college met alle problemen van dien. Nu zit hier een goede ploeg die deze begroting in goede harmonie heeft opgesteld. Dat heeft effect. Als je zo plezierig samen- werkt, dan lukt het je om tot mooie dingen te komen." Normaliter geeft burgemeester Scheeres alleen acte de presence bij een 60-jarig huwelijk. Voor het eerste paar dat elkaar in het compleet gerestaureerde stadhuis het jawoord gaf, maakte hij echter een uitzondering. Inmiddels mag deze fraaie trouw- locatie hartje historische binnenstad zich in een groeiende populariteit verheugen. Het college van Burgemeester Wethouders heeft de gemeentelijke begroting voor 2006 en voor de periode 2006 - 2010 rond. Nu is het aan de politiek om zich daarover uit te spreken. Alle politieke par- tijen die zijn vertegenwoordigd in de gemeenteraad krijgen daarvoor volgende week tijdens de begrotingsbehandeling uitgebreid de gelegenheid. Er is inmiddels al een 'vragenronde' achter de rug. Vragen vanuit de gemeen teraad en de antwoorden van het college zijn gebundeld in een boekje dat terug richting raad is gegaan. Volgende week dinsdag en donderdag geven de fracties in de gemeenteraad hun eindoordeel over het voorgenomen financieel beleid. De bijeenkomsten over de begroting wor den gehouden in de Aleidazaal, Stadskantoor, Stadserf 1 en zijn openbaar. Belangstellenden zijn van harte welkom welkom Dinsdag 8 november: - Plenaire behandeling van de begroting. Algemene Beschouwingen in eerste ter- mijn door alle in de raad vertegen- woordigde partijen en reacties op elkaar 14.00 tot 17.30 uur - Reacties college 20.00 tot 23.00 uur Donderdag 10 november: - Algemene Beschouwingen in tweede termijn, reacties van de fracties op elkaar 16.00 tot 18.00 uur - Reactie college, gevolgd door stemming over moties, amendementen en de begroting in totaal 19.30 tot 23.00 uur Wethouder Hans Meijer stapte te laat in het college (juni 2004) om nog veel invloed uit te kunnen oefenen op de begroting die vorig jaar is vastgesteld. Op het gemeentelijk huishoudboekje voor 2006 heeft hij echter zijn persoonlijk stempel wel kunnen drukken. Bovendien ziet het financiele gesternte er na jaren van econo- mische malaise in Schiedam weer gunstiger uit. "Dat betekent dat we in een klap achter- stallig onderhoud kunnen wegwerken, een aantal aardige nieuwe initiatieven op de rails kunnen zetten en een goed beheerde stad en financieel gezonde boedel kunnen achterlaten voor het college dat aantreedt na de verkiezingen komend jaar maart." Helemaal quitte Hans Meijer wil zijn tevredenheid over de stand van zaken dan ook niet onder stoe- len of banken steken. In zijn portefeuille - Ruimtelijke ordening, verkeer en ver- voer; Veiligheid en leefbaarheid; Cultuur en Interactief bestuur - zitten veel onder- werpen die duidelijk zichtbaar zijn in de stad en leven onder de Schiedammers. Op alle fronten is, volgens de wethouder, een 'oogstjaar' aangebroken: "We weten met z'n alien dat we wat het onderhoud van De inspanningen van wethouder Hans Meijer om Schiedam weer schoon te krijgen, beginnen zichtbaar resultaat op te leveren. de stad betreft door een diep dal zijn gegaan. Daaronder kunnen we nu defini- tief een streep zetten. Niet alleen dankzij een extra financiele injectie, maar ook dankzij innovatieve technieken en een effectievere manier van werken zijn we in staat Schiedam schoon en heel te krijgen en te houden. En we blijven natuurlijk bouwen aan de toekomst. Zo gaan we handhaving koppelen aan het schoon- maken van de stad. Het niveau gaat alleen nog maar stijgen. Ik ben echt heel blij dat we met de ONS helemaal quitte staan en met een schone lei verder kunnen." Juiste keuzes Ook in andere opzichten kan Hans Meijer nu een dringend noodzakelijke inhaalslag, zoals hij het noemt, maken. "We kunnen De Velden fase II en Grbenoord eindelijk ophogen. Het wijkgericht werken, dat op een dood spoor was beland, krijgt duidelijk vorm. En het verwaarloosd onderhoud van bruggen - een misschien niet zo zicht baar, maar onoverkomelijk probleem - wordt aangepakt. Op het programma staan in elk geval de Kippebrug, een verbinding tussen de Poldervaart en de Polderwetering en de sluisdeuren bij de Buitenhavenweg. We hebben de leans een belangrijke stap vooruit te zetten en kun nen mede dankzij de beheerplannen die nu zijn opgesteld, ook nog eens de juiste keuzes maken." Aldus de wethouder die zich daarmee de 'enige, echte bruggen bouwer' van het college noemt: "Kijk als bestuurder moet je natuurlijk altijd bruggen slaan, maar ik doe dat ook in de praktijk - pas is ook nog eens de Koemarktbrug vernieuwd. En dat is toch een vak apart. Van problemen uit het verleden, heeft Hans Meijer zoals hij het zelf nuchter stelt dik zijn portie gehad': "Ik heb in veel op zichten schoon schip moeten maken. Dat is ook op cultureel gebied gelukt. Het museum kan straks terug naar een prachtig gebouw en alle voorwaarden zijn aanwezig om daar ook echt een trekker van te maken. En gelukkig kan ik het einde van de rit ook benutten om nieuwe initiatieven te verwezenlijken. Kleine, maar wel belangrijke - zoals planten- bakken bij de entree van de stad en bij het stadhuis - en grote. Waar ik bijvoor- beeld met veel plezier aan werk is het toekomstige station Schiedam - Kethel en het plein op het Land van Belofte. Dat moet toch een visitekaartje van de stad worden." Tevreden is wethouder Meijer niet alleen over de inhoud van de begroting, maar ook over de manier waarop die tot stand gekomen is: "We hebben er met zijn alien heel collegiaal en prettig aan gewerkt. Dat plezier en enthousiasme straalt er van af. Dat is misschien nog wel het belangrijkste winstpunt van deze begroting."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 18