<r www.schiedam.nl Wethouder Cor van Tilborg (WD): "We zeilen scherp aan de wind, maar wel op een verstandige Wethouder Henk Jan Habermehl (Schiedam Lokaal): "Succes van de stedelijke vernieuwing straalt af op de hele stad Wethouder Christine Daskalakis (CDA): "Met deze begroting kan ik zaken realiseren waar mijn hart naar uitgaat" fi wmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm gemeente Schiedam Week 44 Woensdag 2 november 2005 *5w v p 4 4 O <S> 9 Gemeenteberi over de begroting "Het is prettig nu ruimte te hebben om nieuwe dingen te doen," zegt wethouder Financier! Cor van Tilborg over de begroting voor 2006. "Ook voor investeringen die hoognodig zijn en die we eerder niet konden doen. We hoeven nu niet meer steeds 'nee' te verkopen." Die ruimte in de begroting heeft het col lege vooral kunnen maken door de verkoop van aandelen AVR en door een kapitaaluitkering uit de aandelen van de ONS. "Dit geld is puur bedoeld om de reserves van de gemeente te verbeteren. In vergelijking met andere gemeenten uit de regio zijn die overigens nog steeds niet al te rooskleurig, maar door het bedrag van de ONS konden stortingen in de reserves die we eerder begroot hadden nu komen te vervallen. En dat geeft lucht in de exploitatie." Van Tilborg vindt het belangrijk om in deze tijd, waarin mensen het niet ruim hebben, terughoudend te zijn met lasten- verhogingen. "Daar hebben we bij deze begroting heel nadrukkelijk bij stilgestaan. Ik hoop dan ook dat zowel de gemeente- raad als de Schiedammers herkennen dat wij als college rekening hebben gehouden met hun portemonnee. Maar ook met die van de gemeente, want de begroting voor 2006 is sluitend. We zeilen met deze Wethouder Cor van Tilborg (rechts op de foto) heeft ervoor gekozen een financieel verstandige koers te varen. begroting scherp aan de wind, maar wel op een verstandige koers en met een reele begroting. Gemeentefinancien zijn er niet om dingen tegen te houden, maar juist ook om dingen mogelijk te maken. Dat rechtvaardigt dat we soms ook risico's nemen - die overigens altijd goed zijn afgedekt." Bevorderen toerisme Dat de begroting voor 2006 meer ruimte heeft, wil overigens niet zeggen dat alle eerder voorgenomen bezuinigingen van de baan zijn. Van T ilborg: "Wat we ons voorgenomen hadden, houden we vol. Dat is ook nodig, want ook dankzij deze bezuinigingen kunnen we ons nu wat meer veroorloven. Overigens behoren we nog steeds niet tot de duurste gemeenten uit de regio, zo bleek onlangs uit onder- zoek van het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden. Ik ben niet tegen bezuinigin gen, maar vind dat ze gebruikt moeten worden om geld vrij te maken om belangrijke dingen te doen. Zoals fysieke verbeteringen in de stad, die de uitstral- ing heel direct verbeteren." Onverminderde aandacht Dat is dan ook duidelijk terug te zien in de nieuwe initiatieven die in de begrot ing in de portefeuille van wethouder Van Tilborg zijn opgenomen. "Er zijn flinke investeringen gereserveerd voor de (verdere) revitalisering van de bedrijven- terreinen Nieuw Mathenesse, 's Graveland-Zuid en Spaanse Polder. En ook aan de versterking van de economische positie van binnenstad blijven we onverminderd aandacht geven. Het bevorderen van het toerisme is daar- bij een belangrijk element. Met het gereed komen van het Sint Jacobsgasthuis en het openen van het Stedelijk Museum op deze nieuwe locatie, kunnen we daar in 2006 een flinke nieuwe impuls aan geven. Voor de toeristische ontwikkeling van Schiedam is het belangrijk de samenwer- king tussen alle betrokkenen te optimali- seren. In de stad, maar we richten onze blik ook verder, bijvoorbeeld op Rotterdam." Realiteit Een ander onderwerp dat in de nieuwe begroting van het Schiedamse college aan dacht krijgt is de ontwikkeling van de digitale dienstverlening. "Ook langs digi- tale weg willen we onze dienstverlening aan bewoners en bedrijven verbeteren. Gemeentelijke diensten en producten zoals vergunningen, belastingen en uit- treksels, moeten straks volledig digitaal afgehandeld kunnen worden, van aan- vraag tot betaling. Zo kunnen we burgers en ondernemers 24 uur per dag 7 dagen per week van dienst zijn." De begroting 2006 in zijn geheel beschouwend zegt Van Tilborg: "Als wethouder Financien moet ik zorgen voor een goede budgetdiscipline. Duidelijke kaders en randvoorwaarden en een begroting die recht doet aan de realiteit. Maar ik zie een begroting aan de andere kant ook als een politiek instrument. Een instrument waarmee je dingen voor elkaar kunt krijgen in de stad." "We zijn momenteel op tien plekken, verspreid over de stad, nieuwe woningen aan het bouwen. Voor 2800 woningen zijn we druk bezig om de particuiiere woningverbetering te stimuleren en onlangs zijn 1400 woningen aangewezen die hiervoor ook in aanmerking komen. Inmiddels hebben we al voor ruim vijf miljoen euro aan laagrentende leningen aan woningeigenaren verstrekt. Ik wil er maar mee zeggen dat we op dit terrein en op alle andere beieidsterreinen nu druk bezig zijn met het afmaken van het werk waarmee we zijn begonnen." "Daarbij hebben we flink wat nieuwe ontwikkelingen in gang gezet, zodat een volgend bestuur het stokje kan overne- men." Wethouder Henk Jan Habermehl, voor onder meer stedelijke vernieuwing, milieu en sport steekt zijn trots over de bereikte resultaten niet onder stoelen of banken. De stedelijke vernieuwing, die op dit moment in Nieuwland en Groenoord volop in gang is, staat volop in de belang- stelling. Vandaag brengt minister Dekker van VROM een bezoek aan onze stad om met eigen ogen te kunnen waarnemen wat Schiedam op dit terrein presteert. Henk Jan Habermehl geeft haar een uit- gebreide toelichting en laat haar samen met de directie van Woonplus kennisma- ken met de stad en met betrokken bewoners. "Dankzij allerlei onderzoek dat we verrichten beschikken we over steeds meer objectieve gegevens die onder- bouwen dat we in Schiedam op de goede weg zijn," vertelt de wethouder; "Dit betekent dan ook dat we vooral moeten doorgaan op deze weg. Sterker nog, we moeten er nog een schepje bovenop doen, want het succes van de stedelijke vernieuwing straalt af op de gehele stad. Omgekeerd zou terugnemen op de stedelijke vernieuwing funest zijn voor de ontwikkeling van onze stad. Als bewoners en bedrijven het niet naar hun zin hebben of geen ontwikkelingskansen zien, dan investeren ze niet of zoeken hun heil eld ers. Dat moeten we dan ook met alle kracht zien te voorkomen, samen met bewoners, Woonplus en andere partijen. Gelukkig is er ook volop draagvlak om door te gaan. We gaan zelfs extra inzetten op het verder verbeteren van het sociale klimaat in de wijken. Want stedelijke vernieuwing is meer dan stenen stapelen. Vergeet je de sociale en economische situ- atie te verbeteren dan mis je je doel. Vandaar ook dat extra geld is uit- getrokken voor de sociale wijkaanpak in Groenoord en dat we waar mogelijk initi atieven ondersteunen die bewoners bij hun wijken betrekken". Accenten "Maar ik wil ook graag een aantal nieuwe accenten leggen binnen ons beleid om kwalitatief hoogwaardige woonmilieus te ontwikkelen. Daarmee doel ik onder andere op het bouwen van meer eengezinswoningen. We hebben namelijk de indruk dat het aanbod aan apparte- menten op dit moment voldoende is. Door aantrekkelijke eengezinswoningen te bouwen kunnen we een groep mensen aan onze stad binden die hier nu nog onvoldoende woningaanbod aantreft. Een ander aandachtspunt is de omgeving van de verschillende verbeterde gebieden in Groenoord, maar met name in Nieuwland. Als een gebied is opgeknapt, bijvoorbeeld na de bouw van nieuwe woningen, valt het extra op als de directe omgeving daarbij achterblijft. Dan ont- staan gebieden waarvan iedereen kan zien; dat is niet af. Loop maar eens van het Dr. Dreesplein naar de Burgemeester Van Haarenlaan of in de omgeving van het Wibautplein en je begrijpt wat ik bedoel. Het is belangrijk om hier oog voor te Per fiets vergezeld door ambtenaren of raadsleden gaat wethouder Henk Jan Habermehl regelmatig op verkenningstocht langs alle grote herstructureringsprojecten. hebben en aan oplossingen te gaan werken; te investeren in kwaliteit." Verwarmen Die kwaliteit kan worden gevonden in verbeteringen in het openbaar gebied of van woningen, maar ook in milieumaa- tregelen. Zo zullen de nieuwe woning- complexen aan de Parkweg (het project Nieuwe Tuinen) worden uitgerust met een systeem van warmte-koude opslag in de bodem. Het principe is dat door de opslag van warm of koud water in de bodem dit water kan worden gebruikt om de temperatuur in de woningen te re- guleren, dus te verwarmen, maar vooral ook te koelen als het buiten warm is. Dankzij dit systeem kan het woongerief worden verbeterd en een aanzienlijke energiebesparing worden bereikt en dat is pure winst voor het milieu. Ook voor de verwarming en koeling van het Stadskantoor heeft Henk Jan Habermehl dit systeem van warmte-koude opslag voorzien. Volgend jaar zal het worden aangelegd. De wethouder zal in 2006 de afvalinza- meling door middel van ondergrondse containers verder over de stad uitrollen: "We hebben inmiddels al goede ervaring in de wijken waar we met de onder grondse afvalinzameling zijn begonnen," besluit de wethouder. "De hoeveelheid zwerfafval is al fors verminderd, maar helemaal tevreden kunnen we nog niet zijn. Het aanbiedgedrag van sommige bewoners blijft een zorgpunt. Je ziet mensen toch af en toe een vuilniszak naast de container plaatsen, met als gevolg dat er in een mum van tijd nog veel meer zakken naast worden gezet, met alle nega- tieve gevolgen van dien. Ik hoop dat deze mensen inzien dat we bij het schoon- houden van de woonomgeving allemaal een verantwoordelijkheid hebben". Het onderwijs, waar kinderen de basis voor hun toekomst leggen, heeft de bijzondere interesse van wethouder Christine Dakalakis. Voor wethouder Christine Daskalakis is de begroting voor 2006 een welkome verlichting na de bezuinigingen van de afgelopen jaren. "In deze begroting is de ruimte gemaakt om de laatste punten te realiseren die ik tijdens deze bestuursperiode wil bereiken. De afgelopen jaren hebben we als college door de krappe financiele situatie vaak moeilijke keuzes moeten maken. Ook in mijn eigen portefeuille heb ik zaken moeten heroverwegen. In deze begroting is er ruimte om, met name op het gebied van zorg, te investeren in zaken waar mijn hart naar uitgaat." Een van die onderwerpen waar wethouder Christine Daskalakis zich hard voor heeft gemaakt is het schoolmaatschappelijk werk. "Bij mijn werkbezoeken aan de basisscholen in Schiedam kwam een on derwerp steeds terug: de vraag hoe jonge kinderen met problemen ondersteund kunnen worden in hun ontwikkeling. Daar is heel duidelijk behoefte aan. Of het nu ging om zwarte of witte scholen, grote of kleine; op alle scholen zijn er kinderen die problemen of probleempjes hebben. In hun gedrag, de situatie thuis of psychisch. Problemen die vaak (nog) niet zwaar genoeg zijn om een kind door te verwijzen naar Jeugdzorg, maar die wel heel bepalend zijn voor de manier waarop het kind zich ontwikkelt. Ik wil kinderen zoveel mogelijk ondersteunen in hun ontwikkeling en via het schoolmaatschap pelijk werk kan daarvoor op een hele snelle, directe en toegankelijke manier ingegreperi worden als dat nodig is." Kind centraal Het schoolmaatschappelijk werk is wat wethouder Christine Daskalakis betreft de eerste aanzet voor een breed zorgaanbod op de lagere scholen. "Uiteindelijk moe ten via het schoolmaatschappelijk werk ook andere disciplines die nodig zijn om een kind de beste kansen te bieden, ingeschakeld kunnen worden. Denk daar bij aan schoolartsen of psychologen en de Jeugdzorg. Het schoolmaatschappelijk werk wordt daarmee een manier waarmee voorkomen kan worden dat de problemen zo groot worden dat het kind moet wor den doorverwezen naar Jeugdzorg. In het schoolmaatschappelijk werk komt echt het kind centraal te staan. Het draait om de vraag hoe het kind en de ouders zo snel en concreet mogelijk geholpen kun nen worden. Daar is niet alleen dat kind als individu bij gebaat, maar het werkt ook preventief voor bijvoorbeeld de veiligheid op scholen. Want als een basis- schoolleerling die gedragsproblemen heeft al jong kan worden geholpen, worden latere grotere problemen voorkomen." Zorgstelsel Niet alleen voor de zorg voor jeugd en jongeren is in de begroting voor 2006 geld vrijgemaakt. Ook voor de invoering van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning zijn budgetten gereser veerd. "Onder de Wet Maatschappelijke Ondersteuning gaat er straks een heleboel veranderen in de manier waarop de over- heid ondersteuning geeft aan burgers die niet meer zelf actief aan de maatschappij deel kunnen nemen. Denk daarbij aan ouderen of gehandicapten, maar ook mensen met psychische problemen. Het zorgstelsel krijgt een heel ander karakter. Voor diverse vormen van zorg legt het Rijk voortaan veel meer verantwo ordelijkheid bij de burgers. Vrienden, familie en bekenden moeten elkaar meer gaan helpen. En als dat niet kan, moet er ondersteuning komen vanuit de gemeen ten. We willen als gemeente absoluut voorkomen dat er straks mensen tussen de wal en het schip raken. Een zorgvuldige invoering van de WMO is dan ook beslist noodzakelijk. Ik ben blij dat we met de begroting voor het nieuwe jaar de ruimte hebben om hierin te investeren. We kun nen daarmee een goede basis leggen voor het welzijn in Schiedam." Goede afsluiting Ruimte voor zorg is er ook voor mensen met een bijstandsuitkering. "Door actief in te zetten op fraudebestrijding en rei'nte- gratie is veel geld bespaard dat we nu kunnen gaan inzetten om groepen mini ma extra te ondersteunen en werklozen in complexe probleemsituaties een aanbod voor hulpverlening te doen." "Zorg in het onderwijs, zorg in het kader van de WMO en voor bijstandsgerechtigden zijn concrete zaken waarvoor in de begroting 2006 ruimte is gecreeerd. Daarmee kun nen ook voor de laatste wezenlijke zaken binnen mijn portefeuille de puntjes op de i' worden gezet; een goede afsluiting van deze collegeperiode." Coiofon Gemeentelijk Informatiepunt Stadswinkel, Stadserf 1 1 Tel.: (010) 246 53 04 Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 Fax: (010) 473 70 21 Postadres Postbus 1501 3100 EA Schiedam E-mail: info@schiedam.nl Eindredactie Gemeente Schiedam Informatienummer stadswinkel: (010) 246 54 57 Bureau Communicatie -i*

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 19