n Burton noemt 'Corpse Bride' een liefdesverhaal Het Lezersfeest in de bieb is een welverdiende ode aan de lezer Traditionele Kerstmarkt van Deense Kerk in Rotterdam ZONDAG 6 NOV. 11.00 UUR OPENING THEMA TENT00NSTELLING GROTE RUILBEURS GRATIS ENTREE EN PARKEREN maasstad pod Sum «5, maasstad Onbeperkt hamburgers eten een uur bowlen 10f-p.p. Tijdelijke actie tot half november zondag t/m donderdag VAN NIPKOV SCHUF TOT FLATSCREEN Beste bouwput CEINTUURBAAN 104, 111 EN 125, ROTTERDAM BIJ STATION N00RD GROTE RADIO/TV RUILBEURS, LEZINGEN EN PRESENTATIES HDTV IN DE TOEKOMST HDTV WORKSHOP STICHTING ROTTERDAMS RADIO-TV-COMPUTER MUSEUM ROTTERDAM - Een jonge- man die per ongeluk trouwt met een lijk. Het klinkt als een lugubere horrorfilm, maar de animatiefilm 'Corp se Bride' is volgens Tim Bur ton juist iets anders: 'Een liefdesverhaal vol humor.' Een film die perfect past bin- nen het oeuvre van de meest eigenzinnige filmmaker van Hollywood. Tim Burton be- gon zijn carriere aan de lo- pende band van Disney en laat sinds zijn vertrek daar zijn dromen en fantasie tot le- ven komen. podium kort westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam ROTTERDAM - De Cen- trale Bibliotheek aan de Hoogstraat in Rotterdam verandert komende zaterdag weer in een groot literair po dium. Dan vindt namelijk de negende editie plaats van Het Lezersfeest. Waar nor- maal gesproken boeken te leen zijn, zullen dan zo'n vijftig schrijvers voorlezen en vertellen over hun werk. Speciale aandacht is er dit jaar voor sportliteratuur. Dit natuurlijk in het kader van Rotterdam Sportjaar 2005. DOK 99 Straatweg 99, Rotterdam, 010 - 422 07 48 www.dok99.nl Wij zijn er trots op, na onze verbouwing u opnieuw te mogen begroeten. Vanaf 10 november kunt u als vanouds genieten van ons traditionele Chinees Teppan Yaki restaurant. Uw gastheer dhr. L.K. Yam heet u van harte welkom. REGIO - Kerst begint dit jaar vroeg in Rotterdam. Morgen opent de nieuwe Deense am- bassadeur Kirsten Biering namelijk om 11.00 uur de tra ditionele kerstmarkt in de Deense kerk aan de Coolha- ven 1, vlakbij de Euromast. Zondag 6 november om 11.00 uur opent het Rotterdams Radio-TV Museum de nieuwe thema-tentoonstelling "Van Bol tot Plat". Nostalgische beelden van o.a. Swiebertje, Toon Hermans worden getoond op tientallen oude beeldschermen. 100 Jaar geschiedenis van de bolle beeldbuis tot het huidige platteschilderij TV-scherm. ZONDAG NOVEMBER 11.00 uur Start Radio/TV ruilbeurs. Sla uw slag en profiteer van honderden koopjes in nostagische radio's, TV's, platenspelers en bandrecorders. Gratis entree. 13.00 uur Harry de Jong sr., voorzitter R.R.M. Een reis door de 100 jaar televisie ontwikkeling "van Bol tot Plat". De opkomst van televisie met gouwe ouwe televisiebeelden wordt in herinnering gebracht maar ook de laatste nieuwe Hi Defenition camerabeelden uit Venetie worden getoond. 14.00 uur Andre van Weelde inkoop/productmanager, verantwoordelijk voor de inkoop van consumer elektronica vertelt u over de ontwikkelingen van HDTV in de zeer nabije toekomst van 2006. De HD-televisie met 1080 beeldlijnen en een veel betere beeldscherpte en kleuren weergave. 15.00 uur Bedien zelf de nieuwe HD-camera en bewonder van dichtbij de haarscherpe weergave van HDTV, HD-Beamer, HD Blu-Ray DVD en HD satelliet ontvangst. Beleef het live karakter van HD-beeld met Dolby-surround geluid. Het Rotterdams Radio Museum organiseert op zondag 6 november 2005 van 11.00-16.00 uur in Rotterdam bij Correct op de Ceintuurbaan 111 een grote Ruil- en Verkoop- beurs van oude radio, TV en computer apparatuur. ready DEZE DAG IS MEDE MOGELIJK GEMAAKT DOOR CORRECT ELECTRONICS Woensdag 2 november 2005 Welke film van Tim Burton je ook bekijkt, ze dragen allemaal onmis- kenbaar zijn handtekening. Of het nu de tweede Batman-film is, de bizarre komedie 'Beetlejuice', het sprookjesachtige 'Edward Scissor- hands' of het creepy 'Sleepy Hol low'. Bizarre verhalen die bevolkt worden door bijzondere persona ges en een al even aparte vormge- In de animatiefilm 'Corpse Bride' trouwt een man met een lijk. ving hebben. Zelfs het in zwart-wit gedraaide 'Ed Wood' draagt zijn stempel. Toen hij bezig was met deze film over de slechtste filmma ker aller tijden, zei Burton in een interview: 'Een film kan niet slecht zijn als iemand een eigen stijl ge- bruikt waar hij in gelooft.' Tim Burton (1958) is altijd gefas- cineerd geweest door aparte verha len. Sprookjes, fantasy, griezel- en monsterverhalen, het kan hem niet gek genoeg zijn. Als klein ventje schreef hij spookachtige toneel- stukjes die hij opvoerde voor de buurtkinderen. Zij griezelden bij het zien van de vreemde voetspo- ren die hij op de grond had aange- bracht. Zijn filmcarriere begon aan de lopende band bij Disney, waar Burton als animator werkte. Ge- lukkig was hij er niet en daarom besloot hij eigen werk te gaan ma- ken. Zijn korte film 'Franken- weenie' bleek de opmaat tot een groot aantal bijzondere producties. Hij wordt wel het meest succesvol- le buitenbeentje van Hollywood genoemd. In 1993 Maakte Tim Burton de animatiefilm 'The Nightmare be fore Christmas'Ook dit was geen animatiefilm zoals anderen. Voor Burton bleek animatie een nieuwe uitdaging waarmee hij zijn dromen en fantasieen tot leven kon laten komen. Hij aarzelde dan ook geen moment toen een vriend hem op het idee bracht voor een film over een jongeman die per ongeluk trouwt met een'lijk. „Corpse Bride. Geef toe: je hoeft dat woord maar te horen om te beginnen met fanta- seren", zei Burton in een inter view. Het resultaat van dit fantase- ren is vanaf donderdag te zien. Tim Burton regisseerde 'Corpse Bride' samen met Mike Johnson, die eer- der meewerkte aan 'The Nightma re before Christmas'. Dat hij de regie van deze film deel- de met iemand anders heeft meer- dere redenen. De belangrijkste is dat Burton eigenlijk het geduld niet heeft om een stop-motion ani matiefilm te maken. Deze vorm van filmmaken, die bijvoorbeeld ook werd toegepast voor 'Wallace Gromif, is zeer arbeidsinten- sief. „Het past niet bij mij om met 120 animatoren een hele week te werken aan vijf tot tien seconden film", legt hij op een filmsite uit. „Liever werk ik het verhaal uit, zet de productie op poten en delegeer de dagelijkse regie aan iemand an ders. Al had ik wel dagelijks con tact met Mike Johnson over de vorderingen." Terwijl Burton zelf op de set stond van 'Charlie and the Chocolat Fac tory', dat eerder dit jaar verscheen, hield Johnson het overzicht over de 35 aparte sets waarin de zestig personages van 'Corpse Bride' zich voortbewegen. De poppen werden deels gemodelleerd naar de personen die hun stem verleen- den aan de personages. We horen onder meer Christopher Lee, Bur ton's partner Helena Bonham Car ter en Johnny Depp, die in vrijwel al zijn films meespeelt. Waarom koos Burton eigenlijk voor pop- pen? „Zij scheppen een emotie die je bij geen enkele andere vorm van animatie vindt. Dat is te danken aan die ouderwetse, ambachtelijke kwaliteit die ze uitstralen." Tim Burton, steevast in het zwart gekleed en met een eeuwige zwar- te zonnebril op zijn neus, heeft al tijd een fascinatie gehad voor grie- zelverhalen. Hij begrijpt daarom niets van volwassenen die films als 'Corpse Bride' maar niets vinden voor kinderen: „Dat is volgens mij meer een probleem van volwasse nen dan van kinderen", zei hij in een interview. ,,'Corpse Bride' is eigenlijk een liefdesverhaal. Een emotioneel verhaal met humor. Natuurlijk zitten er griezelige ele- menten in deze film, maar dat hoort bij fabels en sprookjes." Dat hij net als zijn films een buiten beentje is in Hollywood, doet hem niets. Hij leest allang geen recen- sies meer om te voorkomen dat hij depressief wordt. „Ik zal altijd een rare vogel blijven voor het Holly wood-establishment, hoeveel suc- ces mijn films ook hebben." ROTTERDAM - De in aanbouw zijnde Coopvaert toren is gekozen tot de beste bouwput van Rotter dam in 2005. Dit is de uitkomst van de jaarlijkse publieksverkie- zing die is gehouden tijdens het Rotterdamse Bouwputtenfestival. Deelnemers aan de activiteiten en andere gei'nteresseerden konden de afgelopen maand hun stem uit- brengen, en deden dat in overgrote mate voor de 104 meter hoge woontoren in wording naast het Maritiem Museum. Op de tweede plaats is de bouwput van Rotter dam Centraal geeindigd met Rand- stadrail op de derde plaats. Het is voor de derde keer dat de verkiezing van 'Beste Bouwput van Rotterdam' wordt georgani- seerd. De voorgaande twee jaren werd deze publieks prijs in de wacht gesleept door Montevideo, die inmiddels bijna is opgeleverd. Bijzondere bouwaspecten van de Coopvaert zijn de lange heipalen, die tot wel zestig meter diep gaan, en de snelle bouwtijd. De woonto ren, waarvan dinsdag het hoogste punt werd bereikt, heeft er precies een jaar over gedaan om de hoogte van 104 meter te bereiken. Het Bouwputtenfestival wordt ge- organiseerd door het City Informa- tiecentrum Rotterdam. Met dit fes tival en deze verkiezing wil het voor een breed publiek aandacht genereren voor het bouwen in de Maasstad. De verkiezing is mede georganiseerd door de Stichting Wolkenkrabbers Rotterdam, dat zich richt op het organiseren van kennis en enthousiasme voor de grootstedelijke aspecten en ambi- ties van Rotterdam. Sportboeken hebben de laatste ja ren enorm aan populariteit ge- wonnen. Niet voor niets kon de organisatie voor de programme- ring van het Rotterdam Sportjaar 2005 podium kiezen uit een groot aantal schrijvers. De keuze viel, bijna vanzelfsprekend, op Hard Gras. Dit literaire voetbaltijd- schrift dat elk kwartaal verschijnt is inmiddels een vaste en veelge- lezen speler op de sportboeken- markt. Presentator en mede- hoofdredacteur Matthijs van Nieuwkerk presenteert op dit po dium schrijvers als Hugo Borst, Henk Spaan, Wilffied de Jong, Anna Enquist, Ronald Giphart en Theun de Winter die regelmatig bijdragen leveren aan Hard Gras. Maar er is meer sport. Peter Ou- werkerk, voormalig sportverslag- gever van het Rotterdams Dag- blad, spreekt tijdens Het Lezers feest met veelschrijver Mart Smeets, Jan de Bas, Kees Koo- man en Joop Holthausen. Sport vormt echter maar een klein on- derdeel van het totale programma van de negende editie van Het Het Lezersfeest in de Centrale Bibliotheek is zo populair dat voorgaande edities met ruim 2000 bezoekers helemaal uitverkocht waren. Ook zaterdag zal het weer druk worden in de bibliotheek aan de Hoogstraat, waar de creme de la creme van de Nederlandse literaire wereld aanwezig zal zijn voor dit welverdiende eerbetoon aan de lezer. Lezersfeest. Dit jaarlijkse feest voor lezers in de Centrale Biblio theek is zo populair dat voorgaan de edities met ruim 2000 bezoe kers helemaal uitverkocht waren. Ook zaterdag zal het weer druk worden in de bibliotheek aan de Hoogstraat, waar de creme de la creme van de Nederlandse literai re wereld aanwezig zal zijn voor dit welverdiende eerbetoon aan de lezer. Het Lezersfeest, inmiddels uitge- groeid tot een van de grootste lite raire evenementen van Neder- land, richt zich op alle lezers. Zo- wel liefhebbers van detectives komen aan hun trekken als lezers die streekromans verslinden. Het feest wordt zaterdag geopend door Driek van Wissen, de Dich- ter des Vaderlands. Hij zal een speciaal voor de gelegenheid ge- ■schreven Ode aan Lezer voordra- gen. Grote namen ook op het Tijd voor Lezen hoofdpodium, waar de presentatie in handen is van Tracy Metz. Zij ontvangt onder meer de internationale bestseller auteur Nicholas Evans en Karin Slaughter. Daarnaast schuiven onder meer Annejet van der Zijl, Kristien Hemmerechts (die dit jaar het Rotterdams Leescadeau heeft geschreven), Kader Abdo- lah en Ramsey Nasr aan voor een gesprek. Op het AD Rotterdams Dagblad Leesclubprijs podium spreekt Carrie onder meer met Simone van der Vlugt, van wie onlangs haar tweede thriller 'Schaduw- zuster' verscheen. En op het AD Rotterdams Dagblad Leeslust po dium zijn onder meer Manon Up- hoff, Heere Heeresma jr. en Tom my Wieringa te gast. Laatstge- noemde werd onlangs getipt als zekere winnaar van de Libris Li- teratuurprijs met zijn roman 'Joe Speedboot'maar greep uiteinde- lijk naast de prijs. Op het Eten Lezen podium spreekt schrijver Ronald Giphart onder meer met Linda Roodenburg, schrijfster van het Rotterdams Kookboek. En net als eerder dit jaar tijdens "Geen woorden, maar daden' wordt ook op Het Lezersfeest aandacht besteed aan het tienjarig bestaan van het Rotterdams lite raire tijdschrift Passionate. De presentatie van deze 'podiummix in lichte talkshow-setting' is in handen van Jeroen Rozendaal. Hij ontvangt onder meer local heroes als J.A. Deelder, Sanneke van Hassel, Raoul de Jong en Laurens Abbink Spaink. Tevens wordt hier de bundel 'Sub Urban en andere verhalen" gepresen- teerd, met nieuwe bijdragen van een jonge generatie schrijvers. Het Rotterdamse stripmagazine Zone 5300 verzorgt het Strip Animatiepodium waar onder meer Maaike Hartjes, Peter de Wit en Jan Vriends te gast zullen zijn. Hier vindt ook de prijsuitrei- king van de SKVR schrijfwed- strijd plaats. In de verschillende ruimten van de Centrale Bibliotheek zijn tus- sen 20.00 uur en middernacht al- lerlei acts van conferenciers, ca- baretiers, striptekenaars, letter- goochelaars en rap-dichters te zien. Bij de stand van Donner Boeken zullen vrijwel alle aan- wezige auteurs hun boeken signe- ren. In de hal van Centrale Disco- theek vindt een literaire popquiz plaats en na middernacht gaan al le banken aan de kant en is het tijd voor muziek. In de centrale hal kan dan tot 3.00 uur gedanst worden op de beats van DJ Boot- sy Paul. En dat alles in de sfeer- volle setting van kasten gevuld met duizenden boeken. Een mooier decor voor een lezersfeest kun je toch niet bedenken? Kaarten voor Het Lezersfeest kosten 16 euro en zijn verkrijg- baar via alle vestigingen van Bi bliotheek Rotterdam, Donner Boeken en Boekhandel v/h Van Gennep. Lezers (bibliotheekle- den, boekenkopers, leescluble- den) en CJP'ers betalen 13,50 euro. Telefonisch reserveren kan via 010-281.62.49. Meer infor- matie is te vinden op de website: www. lezersfeest. nl. HamburgerBowleTi (mln. 4 pers.) fiimv viwi moM miri wtf/tioitwt Gratis parke ren. Wij serveren ook uw lunch. Onze keuken is geopend van maandag t/m zondag van 12.00 tot 22.30 uur. Alexandrium 111 Waterweg 129 Rotterdam Tel.: 010-220 55 19 Fax: 010-22055 12 voor meer informatie: www.restaurant-asia.nl Beetje vroeg? „We houden de kerstmarkt in overleg met de Noor- se, de Zweedse en de Finse kerk in Rotterdam. Alle vier de kerken houden de kerstmarkt na elkaar en dat moet allemaal voor 1 december klaar zijn. Dat komt omdat voor Scandinavie de decembermaand altijd een erg drukke maand is en de kerken dan tevens fungeren als cultured centrum voor de gemeen- schappen. In Nederland wonen rond de 15.000 mensen van Deen se afkomst," zegt medeorganisa- trice Marianne Gravesen. Ze is zelf ook geboren, en getogen in Dene- marken. „Nog steeds verwarren mensen de Deense kerk met de Noorse. We zitten beiden op gelijke afstand van de Euromast maar ieder in een eigen gebouw, ongeveer zeshon- derd bij elkaar vandaan. Evenals de Zweedse en Finse kerk die ook in Rotterdam zijn gevestigd en ook een landelijke functie hebben." Beleven de Deenen de kerst op de- zelfde manier als de Nederlanders? „Oh nee, de Deense kerst hangt van tradities aan elkaar en wordt jaar in jaar uit hetzelfde gevierd. Alle oude spullen komen weer te- voorschijn en zijn dikwijls al van overgrootouders geweest. Alles wordt ook op dezelfde manier ver- sierd als voorgaande jaren. Een kerst in bijvoorbeeld ieder jaar een andere kleur, is uit den boze in De- nemarken. Rood is en blijft de kleur, die ook overheerst in de Deense vlag. Daar heb je nu zo'n typisch Deense gewoonte: de Deense vlag is met kerst heel be- langrijk, je vindt de vlag zelfs te- rug in de boom als een slinger. Wat de cadeaus betreft: die komen noch van Siriterklaas noch van de kerst- man. In Denemarken loopt de kerstman wel rond maar dat is ge- woon een lieve aardige man die snoepjes uitdeelt. Afzenders van cadeaus worden gewoon vermeld. Ook aan kinderen die overigens wel in Julenissen, de kerstkabou- ter, geloven. De Julenisse staat met kerst in alle huizen op de venster- bank en op de kersttafel, hij zorgt voor een mooi kerstfeest." De Julenisse is ook op de Deense kerstmarkt in Rotterdam te vinden, evenals een groot aantal cadeaus en veel eten en drinken. Bezoekers kunnen zich tegoed doen aan heer- lijke Deense drankjes en hapjes, zoals een glas glpgg en het be- roemde Deense Smprrebrpd: vers broodje, belegd met combinaties volgens allerlei regels, tot wel vier centimeter hoog. Vanzelfsprekend is ook alvast eten en drinken in te slaan voor Kerst. De Julekager bijvoorbeeld, een heerlijk Deens kerstkoekje. Veel eetwaren kunnen diepgevroren ge- kocht worden. Zoals de kersteend en de Flaeskesteg, varkensgebraad met zwoerd. „Denen eten de vin- gers op bij zwoerd, dat geeft nou juist de lekkere smaak aan vlees." Hoewel de kerstboom ook een pro- minente functie heeft in Denemar ken vinden we deze niet tijdens de kerstmarkt. Wel veel versieringen en verder een uitgebreid scala aan cadeau's, waaronder veel hand- werk en Danish Design (van ont- werper Jacob Jensen en veel glas van Holmblad). Ook de Deense kerstmarkt zelf houdt zich aan tradities: de markt wordt voor de 51e keer gehouden en ook voor de 51e keer worden een tombola en loterij gehouden. Met vele mooie, originele prijzen waaronder een minicruise naar En- geland voor twee personen. Of een tweedaagse vliegreis voor 2 perso nen naar Kopenhagen, in kersttijd the place to be voor kerstinkopen! De gehele stad is al vanaf 15 no vember in traditionele kersttooi en de warenhuizen liggen vol met schitterende cadeaus. De kerst markt wordt gehouden op donder dag 4 november van 11.00 tot 18.00 uur, op zaterdag 5 november van 10.00 tot 18.00 uur en op zon dag 6 november van 11.00 tot 16.00 uur. Er is gelegenheid om te parkeren. Informatie: www.deensekerk.nl. TELEVISIE VAN BOL TOT PLAT BAZAAR foto: Rob Kamminga De Deense kerk.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 21