mm maasstad portag]© I •muni'11*" "Sil mi mini mi ^SSS^rnmnmmm- -- F(§ _I m Accommodatie ss Rotterdam 0 if in lujiiitii 'ii'i''''" t)e mooie plek aan de Maas- haven ligt open. Nog steeds. A1 heel lang. Het eind is in 2icht, naar verwacht zal de ss Rotterdam, het grootste pas- sagiersschip ooit in Neder- land gebouwd en trots van de Nederlandse Koopvaardij, binnen een jaar voorgoed te- rugkeren naar zijn oude thuishaven. Een markante geschiedenis gaat eraan voor- af. Bea en Zwarte Riek Teloorgang 'Droomreizen' 'De vijf gezworenen' Geen geld en geen zin Financiele perikelen iiiiiii t e schuimige zeesoap van ss Rotterdam door Irene Boonekamp foto's Verzameling K. Krijnen 'Ik geef u de naam Rotterdam en \Vens u behouden vaart". Op 13 September 1958 doopt koningin Juliana het passagiersschip ss Rot terdam, vlaggenschip van de Hol- land-Amerika Lijn (HAL). Onder massale belangstelling loopt het imposante schip van stapel bij de Rotterdamsche Droogdok Maat- schappij en vertrekt op 3 Septem ber 1959 voor het eerst vanuit haar thuishaven, bestemming New York. Het begin van een bewogen leven over woelige baren van 'het fneest bijzondere schip van Neder- land". Dat zegt iedereen die er ooit op gevaren of op gewerkt heeft. „De lijn, de glooiing, het bijzonde re interieur, de sfeer, het is nog een echt schip, tegenwoordig varen er alleen nog maar flatgebouwen; van die bakken. Met een mooi interi eur, maar nooit mooier dan de Rot terdam." Ap van 't Slot werkte Van 1962 tot 1968 op de Rotter dam. Als poetser, koperslager en olieman. „De mooiste tijd uit m'n leven. Alleen al voor de machine- dienst waren we met 112 man. Sla- pen met z'n vieren in een hut, dou che en toilet op de gang. Vaarden we in de tropen dan werd voor de btemanning op het voordek een zwembad gecreeerd op het ach- terdek een doka en tennistafel. Met de gasten mochten we geen contact hebben. Mensen met veel poen na- tuurlijk, anders reisde je niet mee op de Rotterdam. Zwarte Riek heeft wel eens meegevaren, en prinses Beatrix, toen ze achttien jaar was. Sliep in hut 198, och och die hut was heilig, dat nummer Vergeet je nooit meer. Dave Bru- beck heeft nog voor de bemanning opgetreden, vergeet je ook nooit tneer." Precies negen dagen duufde een overtocht van Rotterdam naar New York. „Ons schip kon geweldig hard lopen, haalde wel 25 knopen. De Rotterdam mag nooit verlo- ren." Toch heeft het er even naar uitge- zien dat dit wel zou gebeuren: na jaren van voorspoed gaat het in de jaren zeventig slecht met de HAL, die door loonexplosies de concur- rentie niet meer aan kan. Alle Ne derlandse bemanningsleden wor- den ontslagen, op de kapitein, stuurman en werktuigkundigen na. Die moeten gaan samenwerken met veel goedkopere krachten uit Indonesia en de Filippijnen. Daar- naast moet de HAL ook nodig in- vesteren in nieuwe schepen. De concurrentie wordt met de dag moordender, de HAL overleeft de oliecrisis en weet het als kleine re- derij nog vol te houden tot 1989. Dan gaat het niet meer, de HAL koopt zich in in de kapitaalkrachti- ge Amerikaaanse maatschappij Carnival Cruise Corporation (CCC). De CCC koopt veel cruise- maatschappijen op en is momen- teel een van de grootste cruise maatschappijen ter wereld. Met CCC als moedermaatschappij, blijft de HAL als merknaam en ei- gen bedrijf bestaan. Met een eigen directie (veel Nederlanders aan de leiding) en met het hoofdkantoor in de Noord Amerikaanse haven- plaats Seattle, waar het momenteel een vloot van twaalf grote schepen heeft. Begin negentiger jaren wil de CCC alleen nog maar moderne grote schepen met standaardhutten en veel comfort, balkonnetjes etc. De Rotterdam past niet in dat beeld, de arbeidsintensieve machines van het stoomschip vergen veel ar- beidskrachten en veel onderhoud. De HAL wacht een eventuele te loorgang niet af en laat alvast een nieuwe Rotterdam bouwen, want de HAL zonder een Rotterdam- schip... dat kan niet, de Rotterdam is traditioneel altijd het vlaggen schip van de HAL geweest, de ss Rotterdam is al de vijfde op rij. Overigens eindigen de namen van alle passagiersschepen van de HAL op Dam en alle vrachtsche- pen op Dijk.De HAL brengt in 1997 de Rotterdam VI in de vaart, die voldoet aan de Amerikaanse ei- sen en in geen enkel opzicht lijkt op haar voorganger.Ziezo, er is weer een nieuwe Rottterdam, de Hal kan nu met een gerust, maar ook bloedend hart het ss Rot terdam verko- pen aan de Amerikaanse rederij Premier Cruises die er een vloot op na- houdt van ka- rakteristieke passagierssche pen met stoom- turbines. Het schip wordt aangepast aan de nieuwste SOLAS-eisen (veiligheidsei- sen op zee) en komt met de naam 'Rem brandt' weer in de vaart. In de zomervan 1998 wordt een crui- seprogramma in de Middelland- se Zee gevaren dat eindigt met een bezoek aan Rotterdam. Vandaar vaart het schip nog eenmaal de klassieke route naar New York en in 1999 wordt er opnieuw een aantal crui ses in de Middellandse zee gehou- den. Premier Cruises gaat vanwege mismanagement in 2000, met een schuld van 80 miljoen dollar, fail- liet, de bank trekt de stekker emit en legt het schip op de Bahama's op waar het vier jaar lang blijft lig- gen. Vier jaar lang is er geen koper te vinden, de bank vraagt dan ook niet minder dan 20 miljoen dollar! Er liggen meerdere boten in de verkoop, die het niet zo lang uit- houden, zinken, worden gesloopt of verkocht, maar de Rotterdam blijft liggen! De bank onderhoudt het schip met een wachtbemanning van zo'n 30 man en denkt dat een goed onderhouden schip toch op den duur wel verkocht wordt. Het blijft echter stil, heel stil. En dat maakt Klaas Krijnen onrus- tig. Zijn hele leven is hij al gek van de Rotterdam waarop hij diverse mooie 'droomreizen 'heeftge- maakt, waaronder in 1993 een cruise op van Lissabon naar New York. Niet lang daarna vaart hij nog een keer mee door het Cari- bisch gebied en leert zo het schip door en door kennen, van voor tot achter. „De Rotterdam voelt voor mij als een tweede huis, vanaf dat moment ben ik het schip blijven volgen." En dat levert hem vier vrienden op. De een voer als ze- ventienjarige mee als bellboy op het schip, de ander was er machi nist en weer een ander had er in- middels twee 'fantastische'vakan- ties' op meegemaakt. Alle vijf heb ben de liefde voor het schip ge- meen. „Het ss Rotterdam is een heel belangrijk stuk Nederlands maritiem, industrieel en cultureel erfgoed. Het is het laatste grote passagiersschip dat op een van on- ze scheepswerven voor een Neder landse rederij werd gebouwd. Vele duizenden mensen hebben met het schip gevaren: als bemanning, voor zaken, familiebezoek of voor vakantie. Voor vele Rotterdam- mers is het een toonbeeld van de voorspoedige jaren vijftig en zes- tig. Een toonbeeld ook van schitte- rende scheepsarchitectuur en kunstuitingen uit de jaren vijftig. Er bestaan geen vergelijkbare Ne derlandse schepen meer. Ze waren er wel, zoals de Nieuw Amsterdam (1938), de Oranje (1939), de Wil- lem Ruys (1947), de Maasdam (1952) en de Statendam (1957). Deze zijn inmiddels allemaal ge- zonken of gesloopt." De Rotterdam is een varend kunst- werk. Het toenmalige grootste schip van Nederland, had voor die tijd een zeer vooruitstrevend ont- werp. Onderscheidend vanwege de twee ranke, naast elkaar staande rookkanalen. Een of meerdere ach ter elkaar was gebruikelijk. Heel bijzonder ook was de indeling van het schip. Een lijnschip verdeelt de passagiers-accommodatie in ver- schillende klassen. Door het inge- uitschuifbare wanden konden bei- der iets van elkaar te merken. Door het inschuiven van de wanden kan de scheiding tussen beide klassen ongedaan gemaakt worden. Aan de inrichting van het schip hebben vele gerenommeerde architecten en kunstenaars meegewerkt, waar onder de architect Johannes A. van Tienhoven. In zowel architectuur als inrichting kom je symbolen uit de natuur tegen. Schitterende wandschilderingen van vogels en bergen in de Egeische zee in de Ritz Carltonzaal. En de duizenden kleine lichtbubbels van het plafond in de Ritz Carlton stellen de bub- bels voor zoals vissen deze onder- water zien. De plafonds in beide eetzalen zijn bezaaid met duizen den sterretjes en bollen van kera- miek. Ook vinden we discriminatie aan boord: in de eetzaal voor de le klas wordt in dertig porseleinen wandpanelen de geschiedenis van de Odyssee verhaald. Men gaat er- vanuit dat dit goede kost is voor de gasten, meest gestudeerden. In de- zelfde panelen van de 2e klas eet- -eaal zijn de fabels van La Fontaine uitgebeeld, makkelijker te begrij- pen, zo dacht men! Het ss Rotterdam wordt wereld- wijd gezien als een van de mooiste schepen op de zeven wereldzeeen ooit, de Ritz Carltonzaal heeft van Amerika het predikaat mooiste zaal op de zeven wereldzeeen ge- kregen." Weer terug naar de geschiedenis: er gaan geruchten dat de ss Rotter dam niet meer voldoet aan de So las, de Safety Of Life At See, vei- Krijnen en zijn maten vrezen dat als de Nieuw Amsterdam, in 1974 gesloopt. „Dat mag niet gebeuren." De inmiddels vijf gezwore nen besluiten om op 1 mei 2001 de Stich- ting Behoud Stoomschip Rotterdam op te richten. Zui- ver uit passie en zonder enig financieel be- lang. Met als doel 'er alles aan te doen om het schip te behouden en voor onder- gang te behoe- den'. Acties barsten los: de media worden bena- derd, een web site gemaakt, lezingen en tentoonstellingen ge- houden, er gaan tig brieven naar de gemeente Rotterdam, bedrijven en kapitaalkrachtigen. Het levert niets op. „In 1997 wilde de gemeente het schip al kopen, het ging niet door vanwege te hoge kosten, in- clusief de dure asbestsanering." Zomer 2002: de Stichting organi- seert een tentoonstelling die aan- slaat. Bij veel Rotterdammers, ge- meenteraadsleden en bedrijven komt het gevoel voor het ss Rotter dam terug: dit schip hoort bij Rot terdam als de Maas en moet terug naar Rotterdam! Krijnen: „De ge meente was hier niet blij mee, her- haaldelijk was me te verstaan ge- geven: Krijnen, stop er nou mee, we hebben geen geld en we heb ben geen zin!" Maar Klaas Krijnen denkt niet aan stoppen, wakkert het vuur weer aan en brengt zakenmensen met el kaar in contact. Zo komt de Stich ting ook in contact met de Rotter- damse Droogdokmaatschappij (RDM), in die tijd in handen van Joep van den Nieuwenhuijzen. Dit contact leidt er in april 2003 toe dat van den Nieuwenhuizen het schip koopt van de Amerikaanse bank voor nog geen vijf miljoen dollar, geleend van het gemeentelijk ha- venbedrijf met directeur Willem Scholten. Van den Nieuwenhuij zen brengt het schip onder in de speciaal voor dit doel opgerichte ss Rotterdam BV die hiermee eige- naar van het schip wordt. De ss- Rotterdam BV is opgericht als een van de werkmaatschappijen van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij. Wellicht kost het enige moeite de ze soap te volgen, maar we nade- ren de plot: Van den Nieuwenhuij zen maakt Peter Hesp directeur van de ss Rotterdam B V die zal be- kijken hoe het schip weer naar Rotterdam kan komen om afge- meerd te worden als hotel-restau rant, casino. Intussen wordt in de zomer van 2004 het ss Rotterdam van de Bahama's naar Gibraltar vervoerd, waar een Engels bedrijf begint met de asbestsanering. Nie- mand van de ss Rotterdam BV weet iets af van het schip. Een kat in een vreemd pakhuis! De Stich ting behoud ss Rotterdam zorgt dat oud opvarenden, inmiddels gepen- sioneerd, het schip weer aan de praat krijgen. Dat wil zeggen de elektrische installatie en de water- voorziening. Joep van den Nieuwenhuijzen en Willem Scholten komen in Sep tember 2004 wegens financiele pe rikelen in de problemen: Van den Nieuwenhuijzen heeft namelijk veel geld geleend van het Gemeen telijk Havenbedrijf voor zijn eigen bedrijfjes, Willem Scholten stelt zich daar, zonder medeweten van de wethouder, garant voor. Zo kan Van den Nieuwenhuijzen heel veel geld lenen. Als dank geeft hij het Gfemeentelijk Havenbedrijf (GHB) de ss Rotterdam BV in onderpand. Wanneer alles misgaat met zijn za ken en de banken geld gaan opei- sen bij GHB geeft Van Nieuwen huijzen het schip aan hfet GHB. En zo krijgt de gemeente Rotter dam, tegen wil en dank, het ss Rot terdam toch in de maag gesplitst. De gemeente, lees Gemeentelijk Havenbedrijf, pakt het sportief op en belooft er goed voor te zorgen. De asbestsanering wordt onder re gie van het havenbedrijf af ge maakt met de bedoeling het schip daarna snel te verkopen. Aan een nieuwe partij: directeur van Hotel Cruise Ship Operation Jan Roers- ma en de Fortis bank bieden aan het schip te kopen. De overdracht is hoegenaamd rond. Maar dan: kink in de kabel! Jan Roersma krijgt de financiering niet rond en het schip niet op tijd asbestvrij. Op 15 juni 2005 besluit hij: 'ik doe het niet' Snel daarop komen het consortium Eurobalance (investeringsmaat- schappij in 't Gooi) en woning- bouweorporatie De Woonbron op de proppen die het ss Rotterdam kopen om er het concept wonen, werken en leren op los te laten. Sa- men met het Albeda college wordt de boot nu verder opgeknapt en verbouwd tot hotel, restaurant, congrescentrum en voor de short stay formule (woonruimte voor korte tijd te huur). Ook zullen er cultuurmanifestaties en grote the- mabijeenkomsten op gehouden worden. Een schip waar doorsnee publiek zich thuis zal voelen en een kop koffie kan halen. De Rotterdam is gered! Klaas Krij nen haalt opgelucht adem. En met hem vele anderen. „We blijven dit historisch monument als onafhan- kelijke partij in de gaten houden. Verder gaan we rondleidingen ver- zorgen op dit magistrale schip, on der meer op de brug en in de ma- chinekamer, waar het gaspedaal van het schip staat!" Dankzij de tomeloze, nimmer aflatende inzet van vijf vrienden van het stoom schip Rotterdam en de geldelijke steun van inmiddels al 700 dona- teurs (particulieren en bedrijven) komt het schip, dat inmiddels De Rotterdam heet, in September 2006 voorgoed naar huis. Stichting Behoud Stoomschip Rot terdam, www. stoomschiprotterdam. nl. Tien passagiersdekken Zeven passagiersliften 307 buitenhutten en suites, met douche, toilet, airco en tv 268 binnenhutten, met douche, toilet, airco en tv binnen- en buitenzwembad sportzaal Ocean Bar (50 personen) Tropic Bar (35) Card Room (150) auditorium/theater (600) Queens Lounge (500) Ambassador Lounge (140) Ritz Carlton (220) Lido restaurant (200) La Fontaine Dining (462) Odyssey Dingroom (276) Vergaderzaal/videoroom (50)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 22