1 I /•y ii Week 45 Woensdag 9 november 2005 AOV: 'Alleen geld uitgeven als het kan' WD 'Financiele situatie Schiedam aanzienlijk verbeterd' SP: 'Verbazingwekkend' D66: 'Het vertrouwen in het stadsbestuur is niet gegroeid' Groenlinks: 'Het gaat om de juiste keuzes!' Fractie Gouweleeuw: 'Meer verantwoordelijkheld bij de wijken' II IS MM, Sum ALGEMEEN OUDEREN VER80ND GROENLINKS s«fn 11311311 M Dat is een van de speerpunten van het AOV Schiedam. Het AOV Schiedam maakt zich zorgen over de gemeentelijke portemonnee. Door meevallers betreffende een extra uitkering van de ONS, en de a.s. verkoop van de aandelen van de AVR en het zogenaamde realistisch begroten, blijkt er nu een budget gecreeerd te worden om nog even gauw wat prestige- projectjes van het college te kunnen uitvoeren. Naast het oormerken van gelden om onze financiele positie te versterken, tenslotte heeft Schiedam al drie jaar te kampen met zeer rampzalige bezuinigingen, zou er meer indirect terug moeten vloeien naar de burger. Aan dit laatste wordt door het college helaas niet gedacht. Een anderhalf miljoen wordt door het college extra uitgegeven voor het Glasmuseum, terwijl de Teerstoof, het Filmhuis en andere bezuinigingen hierdoor teruggedraaid zouden kunnen worden. Daarnaast zijn er nog andere bronnen van zorg: Het AOV maakt zich nog steeds zorgen om de toegankelijkheid tot de gemeente. Vooral het nieuwe medium INTERNET geeft een NIEUWE bron van zorg. Destijds maakten wij ons al zorgen om de TOEGANKE LIJKHEID van onze W1JKCENTRA en het STADSKANTOOR, inmid- dels is daar al een en ander aan veranderd betreffende deuren, drempels en bestrating, maar ook INTERNET biedt een zeer belangrijke toeganke lijkheid. Mensen met BEPERKINGEN kunnen door dit medium toch steeds meer ZELF regelen, en hun isolement neemt bij goed gebruik dan ook af. Via de Stichting Waarmerk drempelvrij.nl die als doelstelling heeft de toe gankelijkheid van Nederlandse websites te bevorderen voor iedereen, inclusief mensen met een functiebeperking en senioren wordt dit bevorderd en gecer- tificeerd. Door de SCHIEDAMSE WEBSITE aan te passen volgens (inter- nationale) normen te bouwen is de site ook bruikbaar voor mensen met een functiebeperking. Motorisch gehandicapten die geen muis vast kunnen houden kunnen een website dan met het toetsenbord bedienen. Blinden kun nen werken met apparatuur, die de tekst op het scherm voorlezen. De Schuldhulpverlening van de gemeente Schiedam krijgt het steeds drukker, doch de groep mensen die na de toekenning van schuldhulpverlen ing weer vervallen in het maken van nieuwe schulden groeit, dit is bewezen door landelijke onderzoeken. Dit is o.a., het gevolg van de broeksriem die het kwijtscheldingsbeleid van de gemeente Schiedam heeft aangesnoerd. Hier moet wat aan gedaan worden Onze buurgemeente Rotterdam trekt meer dan 3 miljoen uit voor armoedebe- strijding, versterking van de mantelzorg en allochtone ouderen. Zijn dit niet juist de elementen waar ook Schiedam actie op dient te voeren? Recentelijk lazen we dat de wethouder met de Schiedamse ouderen praten. Over goedkope verkiez- ingsstunt op kosten van de gemeen- schap gesproken. Binnen het project betreffende de ouderenbezoeken om ouderen op diverse manieren van dienst te zijn, zou dan ook een bijzonder project opgestart moeten worden om juist deze allochtone ouderen te traceren, te benaderen en te begeleiden waar nodig is. Verder wil het AOV weten hoe Schiedam de steeds meer onder druk staande mantelzorgers gaat onderste- unen. Zonder mantelzorgers kan veel zorg niet naar behoren worden ver- leend. Schieveste - mogelijk een fiasco wegens de nu al leegloop Land van Belofte- net als bij de bedrijfspanden op het Stadserf moeite om de middenstand gei'nteresseerd te maken? Wijkaanpak van de ONS; aansprakelijkheid voor schade door niet tijdig opruimen van de bladeren en ander afval? Meer communicatie, meer actualiteit op de gemeentelijke website om de burgers optimaal te kunnen informeren evenals op de gemeentelijke pagina in de huis-aan-huisbladen -Nog steeds te kort aan betaalbare c.q. ouderenwoningen - Is in de begroting rekening gehouden met de invoering van de WMO (wet maatschappelijke ondersteuning)? Vallen er straks veel Schiedamse WAO's in een gat als gevolge van de WAO herbeoordelingoperatie en is in Schiedam al rekening gehouden met de instroom van deze mensen in de WWB Stimulering en behoud van essentieel ondernemerschap in Schiedam Stimulering jongeren om de wijken veilig en voor elke doelgroep bewoon- baar te houden Veiligheid in en om de wijken van Schiedam, geen verkapte verplaatsing van de Rotterdamse Keilenweg naar de Schiedamse wijken. Gemeentelijke aanslagen jaarlijks in een keer op een aanslag aan de burger aan bieden en een betalingsmachtiging voor maximaal acht termijnen regelen. Erfpacht; iedere schiedammer moet zelf de keuze kunnen maken of zij erf- pacht of eigen grond willen hebben. Catelijne de Groot, fractievoorzitter AOV Het college vreesde eerder dit jaar een gat van 9.5 miljoen euro te moeten afdekken, en had daarvoor de middelen niet. Een dramatische situatie voor Schiedam! Inmiddels heeft de ONS een kapitaalsuitkering van 21.8 miljoen euro gedaan, en heeft daarmee geld dat van de Schiedammers was weer aan die Schiedammers teruggegeven. Verder is er goede kans dat het Schiedamse aan- deel van de AVR voor 5.5 miljoen euro wordt verkocht. Het financiele prob- leem dat het college in het voorjaar voorzag, is daarmee voor een belangrijk deel weggenomen. Hierdoor kunnen vele noodzakelijke uitgaven alsnog wor den gedaan. Van minstens net zo groot belang is dat er, meer dan vroeger, reeel begroot is. Dat geeft een beter beeld van de toekomstige structured benodigde midde len. Hierop kan een solide financieel beleid worden gebaseerd. Dat geeft kansen op kwaliteit voor Schiedam. De WD vindt dat die kwaliteit door deze begroting overtuigend wordt waargemaakt. De WD dringt erop aan dat uitvoering wordt gegeven aan de unaniem aangenomen WD motie van twee jaar geleden over het wildparkeren van fietsen in en bij winkelcentra en op het Stadserf. Inzet op 'schoon, heel en veilig' is prima, maar zorg dan wel eerst voor opgeruimd en netjes! De WD wil dat de bestelbusjes de woonwijken uit gaan en komt met ideeen om dit mogelijk te maken. De WD blijft zich zorgen maken over het open- baar vervoer in Schiedam. Wanneer de grote bussen ergens niet kunnen komen, vinden we vervoer op afroep met kleinere busjes een goede gedachte. Goede huisvesting van het VMBO-onderwijs en voor het Stedelijk Gymnasium vindt de WD van groot belang. We vragen van het college zich hiervoor extra in te spannen. De WD is blij dat eveneens aan bedrijven de mogelijkheid wordt geboden om grond in eigendom te verwer- ven. Feitelijk maken bedrijven gebruik van deze mogelijkheid. De WD weet dat het zo voor bedrijven aantrekkelijker wordt zich in Schiedam te vestigen of daar geves- tigd te blijven. Schiedam dreigt van aantal maa- tregelen in het Rotterdamse de gevolgen te ondervinden. De recente sluiting van een tippelzone en het strengere regime voor dak-en thuislozen zijn hier de meest sprekende voorbeelden van. De WD wil dat goede aandacht wordt besteed aan cont- role en handhaving. De Schiedammers moeten zich veilig voelen! Hierbij moet de lichtblauwe brigade nog meer worden ingezet dan nu het geval is. De WD vindt dat het met de herstructurering van Nieuwland en Groenoord goed gaat. De bewoners krijgen hierdoor keuze in goede woningen. Het werk is nog niet af. Ook de komende jaren zal in Schiedam nog fors gesloopt en gebouwd worden. Verder ondersteunt de WD het beleid om via particuliere woningverbetering bij te dragen aan het verbeteren van de oude wijken. Op aandringen van de WD is er geld vrijgemaakt voor het onderhoud van de machines van het Pompstation. We zullen er bij het college op aan drin- gen dat ook het gebouw zelf onderhouden wordt. Ad Mostert, fractievootzitter WD Het beste woord om de verandering in de financiele situatie van de gemeente te beschrijven is verbazingwekkend. Jaar na jaar kreeg iedereen te horen dat het geld in Schiedam op was. Dat de bodem van de schatkist al lang bereikt was. Nu naderen de verkiezingen en is er opeens weer geld genoeg. Er blijft zes miljoen over op de begroting van dit jaar en ook in de reserves van de ONS blijkt nog een hoop geld te zitten dat eigenlijk van de gemeente is - en dus van de gemeenschap. Gaan college en coalitie dan nu opeens wel goed met geld om? Nee. Nog steeds weet dit college niet waar de echte prioriteiten liggen. Gaat er meer geld naar het beheer van de openbare ruimte? Wordt de verkeersveiligheid rond de scholen nu wel goed geregeld? Kan de gemeentelijke belasting weer wat omlaag? Blijven het Filmhuis en jeugdtheater de Teerstoof behouden? Het college begrijpt niet wat de problemen van de stad zijn. Omdat ze niet luisteren naar ae mensen in de stad. Dat blijkt keer op keer het grootste prob- leem te zijn van dit college; ze kunnen niet luisteren. Het is in de jaren dat Leefbaar Schiedam nu regeert met CDA, WD, en Gemeentebelangen Schiedam Lokaal al verschillende keren voorgekomen dat een wethouder het niet meer uithield. Al drie keer werd een wethouder gewis- seld en een keer wisselde een wethouder van partij. De laatste wisseling van de wacht leverde een WD-wethouder op, die kort na zijn aantreden een beeld schetste alsof Schiedam op de rand van de afgrond stond, en nu laat zien dat er genoeg geld is om de komende jaren zonder zorgen verder te gaan. De SP zal zich bij de behandeling van de begroting inzetten om nieuwe bezuinigingen tegen te houden en de prioriteiten te leggen daar waar ze horen. Wat de SP betreft wordt de stad schoon, heel en veilig en wordt de pijn niet gelegd bij zaken die geen bezuinigingen kunnen verdragen. Yorick Haan, fractievoorzitter SP politic D66 vindt 2006 een belangrijk jaar voor Schiedam. Burgers krijgen de kans om zich via verkiezingen uit te spreken over de kwaliteit van de coalitie van partijen die Schiedam vier jaar hebben bestuurd. Ook mogen zij op dezelfde dag door middel van een referendum aangeven wie zij willen hebben als nieuwe burgemeester van de stad. Geen echte verkiezing zoals D66 dat wil, maar wel een stap in de goede richting. D66 kijkt met gemengde gevoelens terug. Drie opgestapte wethouders is opmerkelijk. Twee afsplitsingen in de raad ook en een niet gekozen partij in raad en college al helemaal. Meer stabiliteit in raad en college zou beter zijn geweest voor de stad. Het vertrouwen van Schiedammers in het stadsbestuur is niet gegroeid. Er gaan zaken goed, er gaan zaken niet goed. Tramplus is mooi. Grond in eigendom voor mensen die dat willen en niet schrikken van de gemeentelijke prijzen ook. Er zijn te weinig goedkope woningen voor starters. Particuliere woningverbetering loopt, het Stationsplein vordert. D66 wil een bloeiend centrum, veiliger verkeer, minder parkeerproblemen door de bouw van een parkeergarage, meer ruimte en speelgroen, een jongerenvoorziening in Noord, een Filmhuis in het centrum, een veiliger Beatrixpark, geen hoog- bouw op verkeerde plaatsen en natuurlijk burgers die tevreden zijn over de stad. D66 stelt voor om ook de bewoners in de 2e ophogingfase van De Velden een bijdrage te bieden in de kosten van ophogen.Leegstand en specu- latie in de binnenstad ergeren D66. Daartegen zou meer moeten gebeuren. D66 vraagt het college te onderzoeken of een gemeentelijke heffing op leeg- stand mogelijk is. De politiedistricten Schiedam en Waterweg zijn gefuseerd. Als aanrijtijden maar kort zijn, als contact met burgers maar goed verloopt. De sluiting van het enige politiebureau in Schiedam om 2200u vindt D66 niet goed. D66 wil ook van het college horen hoe het erover denkt om cameratoezicht op onveilige plaatsen in de stad toe te passen.Nu de gemeente het eigen nuts- eft cien voor 2006 op orde. De gemeentelijke spaarpot wordt gevuld om risico's op te vangen. Maar is de gemeentelijke huishoud- ing echt goed op orde? Staat het vast dat de stad niet wordt geconfron- teerd met tegenvallers? Wordt er gewerkt aan verhoging van de effi ciency, zodat Schiedammers meer van de gemeente krijgen voor min der geld? Worden onnodige taken afgestoten? Die zekerheid heeft D66 nog niet. Na de interventie van D66 eerder dit jaar blijft de verhoging van de OZB gelukkig beperkt tot 1,25%. Hockeyclub Spirit en w WK hebben een ernstig capaciteitsprobleem. D66 wil dat het college daaraan voortvarend iets doet. Overal in de stad ligt zwerfvuil, groeit onkruid en is graffiti te zien. Dat moet allemaal weg. Het is fijn dat wethouders mee bezemen, maar meer handen moeten dat doen. Om dat te bereiken vraagt D66 van het college een sterk plan om de hele stad echt schoon te laten zijn en mooi en veilig. Mede op voorstel van D66 zal de Hof van Spaland onder handen worden genomen! D66 geeft geen rapportcijfers aan de collegeleden. Wat de Schiedammers vin den is van belang. Volgend jaar kunnen ze keihard laten weten wat ze ervan vinden.Van D66 kan men altijd een kritisch standpunt verwachten, instem- ming met goede plannen en soms een helpend handje om het gemeen- tebestuur zo goed mogelijk te laten verlopen, in het belang van de Schiedammers. t eiger bedrijf een paar ONSjes lichter heeft gemaakt, zijn de gemeentelijke finan- Marcel Houtkamp, fractievoorzitter D66 Het lijkt erop dat Schiedam voor even wat ruimer in haar financiele jasje zit.De meevallers zijn echter eenmalig en je zult dus moeten blijven zoeken naar structurele oplossingen om verantwoord te bezuinigen, zodat er niet iedere keer weer zinnige dingen voor de Schiedammers verdwijnen. In plaats van het pompen van miljoenen euro's in het stedelijk en het glas museum, zou het college er beter aan doen om twee instellingen die allang hun belang voor de stad bewezen hebben en die nu in hun voortbestaan bedreigd worden,namelijk het Filmhuis en het Jeugdtheater, een goede plek te geven in het hart van de stad.Voor wat GroenLinks betreft mogen ze in Monopole. Ook de Artoteek moet blijven! Met de verloedering van de stad mag het niet nog verder uit de hand lopen, vinden wij.Een stad hoort iedere paar weken schoongemaakt te worden, niet alleen het centrum.Een overvolle vuilnisbak waar allerlei troep naast ligt is niet echt een visitekaartje voor je stad! GroenLinks maakt zich zorgen om de veiligheid van fietsers en voet- gangers.We zullen deze begrotingsbehandeling dan ook moties indienen om de fietsers in de binnenstad veiliger over te laten steken en in de hele stad de zebrapaden en verkeersdrempels van een duidelijke verflaag te voorzien, ter voorkoming van (nog meer) ongelukken.We hopen dat een meerderheid in deze raad het met ons eens is, zodat we Schiedam een stukje veiliger kunnen maken. Als laatste valt het GroenLinks op dat dit College zich met name inspant voor de hoge en mid- deninkomens. Mensen met een laag inkomen lijken wel niet welkom in Schiedam,het College ziet hen als een last.GroenLinks wil dat het College meer aandacht besteedt aan mensen die van een minimum moeten rondkomen en zal daar tijdens de beschouwingen ook aandacht voor vragen middels een aantal moties. Hennie Hagen, fractievoorzitter GroenLinks In het algemeen kunnen we constateren dat de inwoners van Schiedam posi- tieve reacties uiten over de veranderingen in het Centrum en de herstruc- tureringsgebieden in onze stad, waarmee ik gelijk een compliment wil richt- en aan Woonplus i.v.m. de perfecte organisatie van het uitverhuizen in deze gebieden. STUDENTENHUISVESTING wat volgens mij nog steeds van groot belang is wat helaas nog niet gerealiseerd is. Ik wil van de wethouder weten waarom hier niets aan gedaan wordt. SPORT als we gaan kijken naar Sport in Schiedam zijn er diverse schit- terende sportaccommodaties neergezet, die aangestuurd worden door afdel- ing Dienst Sport en Recreatie, door dit succes zijn er ook wat problemen ontstaan bij verenigingen die uit hun jasje gegroeid zijn, maar ik ga er vanu- it dat die in de zeer nabije toekomst tot het verleden gaan behoren, tevens bestaat er de wens voor een derde sporthal in (Schiedam-Noord). G1ASMUSEUM dit zal in de toekomst ongetwijfeld gaan bijdragen aan een verlevendiging van het Centrum van de stad en we zijn blij met de toezegging van de wethouder dat de financiele bijdrage eenmalig is. FILMHUIS MONOPOLE De Monopole is voor de oudere Schiedammer een begrip, zoals de opmerk- ing (MONOPOLE) Wat alleen een begrip is voor de ouderen onder ons, dit is dan ook de rede dat ik de wens uitspreek om het Filmhuis Teerstoof in dit mooie monumentale pand te vestigen, wat zich uitstekend leent om leerlingen van de basisscholen en middelbare scholen hier een stukje cultuur te laten beleven. LICHTBLAUWE BRIGADE daar is al vaker van gezegd dat dit een groot succes is voor Schiedam, zelf zou ik graag zien dat het Hondenbeleid meer wordt gehandhaafd. WIJKBUDGETTEN WBO In de toekomst zullen er meer verantwoordelijkheden bij de wijken gelegd moeten worden, naar mijn inziens moet er anders gekeken worden naar de verdeling van de wijkbudgetten. Joop Gouweleeuw, fractievoorzitter Fractie Gouweleeuw

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 6