s CDA m pvda www.schiedam.nl M Publiek welkom bij behandeling begroting gemeente Schiedam Week 45 Woensdag 9 november 2005 f Op deze pagina's is het woord aan de politieke partijen die vertegenwoordigd zijn in de gemeenteraad. De verschillende fractievoorzitters geven hun mening over de gemeentelijke begroting voor 2006 en voor de periode 2007 tot 2010. CDA: 'Veel hoogtepunten' Schiedam Lokaal: 'Coalitie sluit met ere periode af' PvdA: 'Elke Schiedammer telt!' Leefbaar Schiedam: 'Wijzer geworden' Gemeenteberi ek het woord Dit zijn de laatste algemene beschouwingen van deze periode. En wat een tijd hebben we achter de rug! Vele hoogtepunten, maar ook enkele pijnlijke dieptepunten. Maar bovenai heeft deze coalitie erg veel voor elkaar gekregen. In de media en vanuit sommige partijen komt de hele tijd de jammerklacht dat alles slechter wordt. Schiedam is er voor geen meter mee opgeschoten dat dit college er zit. Schiedam staat onderaan alle lijstjes, er verandert nooit wat, roepen sommigen. Maar dat is niet waar. Denk aan de erfpacht, denk aan de nieuwbouw-pro- jecten! Maar denk ook aan het Jeugdfonds voor kinderen uit gezinnen met een laag inkomen. En wat te denken van de Lichtblauwe Brigade!? Die is nieuw deze periode, maar al weer zo vertrouwd... we zijn er allemaal al hele- maal aan gewend. Deze begroting wil het CDA enkele van de gemeente-ID'ers laten doorstromen, naar echt werk. Ze zijn nu als ID'er in dienst, wij willen ze in 'gewone'dienst nemen, in een functie die aansluit bij hun talenten. Op die manier kan de gemeente voordoen wat we vragen van de bedrijven in Schiedam: door laten stromen van ID'ers! Dan de A4. De tekst die is opgenomen in de programmabegroting kan het CDA niet rijmen met de opstelling van de gemeenteraad. Het CDA kiest voor woningbouw, in plaats van wegenbouw. Het CDA kiest dus voor een ondergrondse A4, als 'ie er dan moet komen, maar het CDA kiest in ieder geval voor leefbaarheid in Groenoord. Als een na laatste punt noem ik de fraude-bestrijding. Bij de belastingdienst pakten ze de aangiftes en de aanvraag huursubsidies bij elkaar, en er bleken in een blik 42 duizend fraudeurs tussen te zitten. Daaruit blijkt wel hoe belan- grijk de koppeling van bestanden is. Wie ergens recht op heeft, moet het kri- jgen, en snel ook. Maar wie ergens geen recht op heeft... die mag het ook niet krijgen ook. Het CDA heeft al eerder een plei- dooi gehouden voor een Knopen-data-bank. Daarmee bedoelen wij het aan elkaar knopen van databestanden. Dus: de Gemeentelijke Basisadministratie, de huursubsidieaanvragen, de WOZ bestanden, de bestanden van de Sociale Dienst, de bestanden van de energie-nota's, enzovoorts. Dat mag namelijk allang. Maar het gebeurd niet. En de voordelen zijn groot. Je kunt er wietplantages door opsporen, aangezien de energienota opeens torenhoog wordt. Je kunt er overbewoning mee opsporen, omdat je precies weet hoeveel mensen ergens wonen en of dat mag. Kortom, dat willen we ook in Schiedam! Dan de energie-rekeningen. Iedereen heeft ontzettende last van de hoge olieprijs. We betalen onderhand een hele maand per jaar extra. Het rest- warmte-project van de Botlek, maakt gebruik van de warmte die de industrie opwekt in de raffinaderijen. Die hitte is nodig voor het bewerken van pro- ducten. Maar de hitte is eigenlijk restafval. De gemeente Rotterdam gaat die hitte, en die is aanzienlijk, inzetten voor de verwarming van huizen. Gratis warmte, zo in je huiskamer. Denk eens aan de milieu-winst! En denk eens aan je portemonee! Het CDA wil dat Schiedam en de Schiedammers meeprof- iteren van de buizen die getrokken worden van Pernis naar Rotterdam. We liggen er toch al middenin. Het onderzoek naar de mogelijkheden kost 35.duizend euro, en er zijn vast nog wel meer subsidies te verkrijgen. Het rest- warmte-project kost de Schiedammers vrijwel niets, en is een van de meest milieuvriendelijke maatregelen die uberhaupt denkbaar zijn: energie 2 keer gebruiken! En meer nog: op den duur levert het zelfs geld op. Als de infra- structuur er ligt en is arbetaald, zal de energierekening evenredig dalen. Dit plan is goed voor milieu en portemonnee! Martijn Vroom, fractievoorzitter CDA Schiedam, www.cda-schiedam.nl Schiedam Lokaal De oogst van 3 jaar ondankbaar werk, namelijk minder uitgeven en onpret- tige maar onvermijdelijke keuzes maken, begint nu eindelijk in zicht te komen. Deze oogst is natuurlijk ook te danken aan de inhaalslag die binnen de gemeente is gemaakt op het gebied van organisatie en financiele adminis- tratie. Een gedegen financieel beleid, volop investeren in de kwaliteiten van deze stad, een weerstandsvermogen dat eindelijk goed op peil is, een ontwikkeling van de stad, in gang gezet die menigeen voor onmogelijk hield. Met die achtergrond kan deze coalitie het stokje, indien nodig, overgeven met de geruststellende gedachte dat er nu een goed gefundeerde organisatie staat waar de inwoners Schiedam in de toekomst de vruchten van kunnen plukken. Wat de woonlasten betreft is SL blij dat door dit college is gekozen voor een niet meer dan trendmatige verhoging van de tarieven. Schiedam steekt wat de woonlasten betreft gunstig af tegenover andere gemeenten in den lande maar zeker ook in deze regio. Wij vinden dat dit zo dient te blijven, en door een sober en weloverwogen financieel beleid is dit in ieder geval voor 2006 aan de orde. Geen gemakzuchtig beleid maar gericht inzetten voor de stad en met name het fysieke gedeelte. Schiedam Lokaal ziet dan ook graag een extra deel van de beschikbare middelen gaan naar onderhoud; Onderhoud bijvoorbeeld in Schiedam Noord waar door dit college na vele jaren van uitstel een aanvang is gemaakt met de ophoging van de wijk de Velden. Investeringen in andere gedeelten van Schieclam-Noord waar de gevolgen van forse verzakkingen dag in, dag uit worden gevoeld zijn naar onze overtuiging echter zeker zo nodig. Schiedam Lokaal zet dan ook in op de ophoging van de vogelbuurt, de fem- inistenbuurt, de verzetsheldenbuurt en de Kerklaan. Het tempo in de herstructurering is voor iedereen herkenbaar. Onderzoekscijfers geven aan dat de gehele stad, en niet alleen Nieuwland en Groenoord, daarvan profiteert. Alle reden om daarmee door te gaan; inzetten op mensen en hun woonomgeving is een belangrijke voorwaarde om draagvlak te krijgen voor de ingrijpende veranderingen in hun wijk. Verheugd constateert Schiedam Lokaal dat nu ook voor Groenoord extra geld beschtk- baar is gekomen om een sociaal programma uit te voeren. Onderzoek leert dat nog veel Schiedammers zich onveilig voelen. Eigenlijk is daarvoor geen onderzoek nodig, want in de directe gesprekken die SL met de burgers voert, komt dit onderwerp steeds terug. Natuurlijk de cijfers geven aan dat er de nodige verbetering optreden, maar het gevoel is er nog niet. De inzet van de lichtblauwe brigade om de veron- treiniging op straat, onder meer door het verkeerd aanbieden van huisvuil, heeft tot nu toe te weinig opgeleverd. Op het beleidsveld cultuur is de afgelopen tijd veel gedaan, Er zijn wel nog een paar concrete punten die moeten worden opgelost. Het betreft het onder- brengen van het jeugdtheater en het Filmhuis. Is het onderbrengen van het Filmhuis in het ST Jacobs Gasthuis niet een optie, bijvoorbeeld in de aula. De term belevingswarenhuis zou hiermee, als multifiinctioneel centrum een extra dimensie kunnen krijgen. Schiedam Lokaal vindt ook dat de functie "Jeugdtheater" behouden moet blijven; de inspanningsverplichting om een andere locatie te vinden gaat ons niet ver genoeg, Wij zijn voor meer duidelijke uitspraken. Schiedam staat gesteld, ja zelfs goed gesteld, voor de komende jaren. Wij hebben nu ook de financiele mogelijkheden om meer geld voor verbe tering van de stad uit te geven. Laten het dan uitgaven zijn die tot resultaat leiden zodat er geen sprake is van lichtvaardig potverteren. Waardering voor een coalitie die, soms door roerige tijden heen, resultaten heeft geboekt en met deze begroting, wat ons betreft met ere, een periode afs- luit. Henk Groenewegen, fractievoorzitter Schiedam Lokaal Voor lokale politiekSecretariaat: F. Willems Stadhouderskade 7 3116 HB Schiedam, email: helfer@kabelfoon.nl tel: 010-4730577 Schiedam Lokaal, Stadserf 1 3100 EA Schiedam, K.v.K. Rotterdam nr: 24379887, Giro 762008 Met de begroting voor 2006 presenteert het college van Leefbaar, CDA, WD en Gemeentebelangen de eindbalans van vier jaar verantwoordelijkheid voor Schiedam. De Partij van de Arbeid is kritisch over die eindbalans. De belastingdruk is toegenomen, met name ten koste van de Schiedammers met een klein inkomen. Er wordt onvoldoende geinvesteerd in het handhaven of realiseren van werkgelegenheid. Straten en plantsoenen worden minder goed onder- houden en vuiler. Er wordt vooral bezuinigd op voorzieningen in wijken, die juist extra voorzieningen nodig hebben. Het ontbreekt aan nieuwe initi- atieven waarmee Schiedam weer "op de kaart" wordt gezet. Afvalstoffenheffing gestegen met meer dan 36 De financiele lasten voor de Schiedammers zijn toegenomen. Het college spiegelt de Schiedammers voor, dat de gemeentelijke belastingen niet meer stijgen dan de inflatie. In de kleine lettertjes kunnen we lezen, dat de afval stoffenheffing met 8 extra stijgt! Over de periode 2002-2005 is de afval stoffenheffing gestegen met meer dan 36 De kwijtschelding van deze heff- ing voor mensen met een bescheiden inkomen is afgeschaft. Wie in 2002 alleen een minimuminkomen had, bijvoorbeeld een AOW-uitkering, betaalde niets. Deze AOW'er mag in 2005 €242,64 per jaar uit de porte monnee trekken: een lastenverzwaring van €20 per maand! Dit college heeft geen oog voor de sociaal zwakkeren. Straten, plantsoenen en parken worden vuiler Het straatbeeld verloedert steeds meer. Dat is geen wonder nadat drastisch is bezuinigd op het onderhoud en beheer van de openbare weg, van plantsoe nen en ander groen. De afgelopen jaren is op veel waardevolle voorzieningen hard bezuinigd. En die bezuinigingen worden nog eens op een oneerlijke wijze over de stad verdeeld. Te veel geld gaat naar prestigeprojecten Tegenover de bezuinigingen steekt het college veel geld in een aantal pres- tigieuze projecten, zoals ae restauratie van het Stedelijk Museum, dat finan- B AYR SCHlr DAM cieel volledig uit de hand is gelopen, of een nieuw Glasmuseum. Deze luxe uitgaven zijn extra moeilijk te verteren wanneer tegelijkertijd de sluiting van de Artotheek wordt aangekondigd en het Jeugdtheater en het Filmhuis uit hun huisvesting worden gezet: zonder perspectief op een nieuw onderkomen. Gaat er dan niets goed In Schiedam? Dat beeld zou te somber zijn. Bovendien: wij zijn veel te trots op onze stad om alleen maar te somberen. In het leader van het Grote Stedenbeleid worden tal van activiteiten verricht gericht op de leefbaarheid van de wijken. Het programma van particuliere woningverbetering begint steeds meer goede resultaten op te leveren: in Oost, West en Zuid. De herstructurering van Nieuwland en Groenoord gaat gestaag door. Na de opening van de metro, is nu ook de tram verlengd. Alleen... al deze ontwikkelingen waren al voor 2002 in gang gezet. De Partij van de Arbeid wil Schiedam weer in beweging brengen De afgelopen jaren heeft het college geen nieuwe projecten op de rails gezet waar Schiedam en de Schiedammers in de nabije toekomst van profiteren. (Dat wil zeggen: het neerkwakken van woontorens in Spieringshoek, Sveaparken en de Slachthuisbuurt vindt de PvdA geen positieve ontwikkeling voor Schiedam.) De ontwikkeling van nieuwe plannen is met het college van CDA, WD en Leefbaar tot stilstand gekomen. En stilstand is achteruitgang. Dat is de eindbalans voor dit college. De PvdA wil Schiedam vanaf volgend jaar, na de gemeenteraadsverkiezingen, weer in beweging brengen. Waarbij we kunnen waarmaken: elke Schiedammer telt! Maarten Groene, fractievoorzitter van de PvdA Buiten deze reserves en begroting om werd er in de Bestuursrapportage duidelijk dat er een stevige meevaller was. We hadden als partij natuurlijk direct een prioriteitenlijstje klaar. Hiervoor hadden we een aantal posten aangegeven. Een daarvan was het opknappen van de Monopole. Bij de niet gehonoreerde posten ging dit om een bedrag van 2.8 miljoen Euro. Bij nader onderzoek bleek het om een groter bedrag te gaan. Het restaureren van de hindering was in dit bedrag niet meegerekend, ook de structurele las- ten kwamen in dit plaatje niet voor en zouden op een bedrag van 400.000 euro per jaar komen. Deze informatie gaf meteen een heel ander beeld. Wijzer geworden rondom het kostenplaatje van de hindering van het muse um en daarbij de grootte van de structurele lasten vinden wij het niet ver- standig de Monopole aan te pakken. Meerdere malen heeft al in de krant ges- taan dat de gemeenteraad 'een paar centen' moest uitgeven aan de Monopole. Het gaat dus om een aanzienlijk bedrag wat wel eens tegen de vijf miljoen kan lopen, met daarnaast nog de vaste lasten. Dit betekent niet dat het Filmhuis en het Jeugdtheater opgedoekt moeten worden. Wij verzoeken dit college dan ook met klem om te kijken naar mogelijkheden voor andere locaties van deze twee instellingen. Deze locatie zou er dan op 1 Januari 2007 moeten zijn. En natuurlijk hoort daarbij geld om deze locaties aan alle ARBO eisen te laten voldoen. Doorlopend richting Artotheek zien we aangegeven hetspaden op de Broersvest, afgeslepen bollen op de trambaan en duidelijke zebrapaden. Leefbaar probeert al twee jaar de attotheek open te houden, wij zien de artotheek als meer dan de kunstuitleen. Er worden flier workshops gegeven voor jongeren en culturele activiteiten die een duidelijke meerwaarde voor de stad hebben. De fractie van leefbaar zou deze activiteiten graag bewaard zien, onder leiding van de huidige directeur. Daarom verzoekt Leefbaar het college van B&W om de artotheek nog een jaar open te houden op deze locatie. Dit jaar kan gebruikt worden voor het elders onderbrengen van de extra activiteiten en om te bekijken wat er met de uitleencollectie moet gebeuren. We blijven nog even in de binnenstad, de his- torische hekwerken bij sluizen en bruggen zijn in een slechte staat van onder houd. Graag zou Leefbaar zien dat deze hekwerken aangepakt worden en weer in een optimale staat worden gebracht, dit zal de uitstraling van de stad ten goede komen. Het lijkt alsof Leefbaar alleen inter- esse heeft in de binnenstad, maar niets is minder waar. Overal in de stad zijn groene plekken te vinden, op veel plaatsen zijn allerlei boom- soorten aanwezig. Een groot deel van deze bomen is ziek, het ziet ernaar uit dat we in de komende jaren meer bomen moeten vervan- gen als dat nu gepland staat. Om te voorkomen dat er lege plekken in de gehele stad ontstaan vinden wij dat het College een bomenfonds dient op te richten. Het bedrag wat in dit fonds moet worden .gestort moet reeel begroot worden door ONS-Groen en de financiele afdeling. Nu we het toch over de natuur hebben, willen we ook meteen even doorschakelen naar het dieren- leven in onze stad. Nog steeds is er geen samenwerkingsverband tussen de Dierenambulance en de Dierenbescherming. De Dierenambulance doet er alles aan om lid te worden van de Landelijke federatie, dit was de voorwaarde om te kunnen samen werken met de Dierenbescherming. We verzoeken de portefeuillehouder deze situatie te bekijken en gepaste maatregelen te nemen om de samenwerking tussen deze beide dierenbeschermers te doen ontstaan. Door het ontbreken van deze samenwerking doet de Dierenambulance Schiedam heel veel werk dat niet betaald wordt. Daarom verzoeken we het college de waarderingssubsidie van vorig jaar ook voor 2006 toe te kennen. Leefbaar heeft de veiligheid van de stad in een hoog vaandel staan, daarom zouden wij graag zien dat er een klein budget wordt vastgesteld voor het ondersteunen en oprichten van Buurtpreventieteams.Dit zodat elke buurt zijn eigen team kan opzetten. Eric Zwennis, fractievoorzitter Leefbaar Schiedam De gemeentelijke begroting voor 2006 en voor de periode 2007 tot 2010 is gisteren in eerste termijn behandeld in de gemeente raad. Alle politieke partijen die vertegenwoordigd zijn in de raad hebben inmiddels een eerste reactie gegeven op het door het col lege van B&W voorgestelde financiele huishoudboekje; gevolgd door een reactie van Burgemeester en Wethouders. Morgen, donderdag 10 november wordt de tweede en laatste begrotingsbehandeling gehouden. Die vindt plaats in de leidazaal, Stadskantoor, Stadserf 1 en is openbaar. Belangstellenden zijn van harte welkom. De agenda luidt als volgt: Donderdag 10 november: - Algemene Beschouwingen in tweede termijn, reacties van de fracties op elkaar 16.00 tot 18.00 iiur - Reactie college, gevolgd door stemming over moties, amende- menten en de begroting in totaal 19.30 tot 23.00 uitr Colofon Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 Fax: (010) 473 70 21 E-mail: info@schiedam.nl Informatienummer stadswinkel: (010) 246 54 57 Gemeentelijk Informatiepunt Postadres Eindredactie Stadswinkel, Stadserf 1 Tel.: (010) 246 53 04 Postbus 1501 3100 EA Schiedam Gemeente Schiedam Bureau Communicatie

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 7