maasstad Twijfel over haalbaarheid A4 Tramplus(2) 4* BADENMARKT Leer het griend kennen GGD zoekt nieuwe vrijwilligers Vermaakcentrum naast station op vuilnisbelt Badenmarkt Molen De Noord weer compleet 'Koken met jenever' maasstad weekbladen SCHIEDAM Drm. door Peter de Jong VLAARDINGEN - Dat de donderdagavond een vaste plek op de politieke agenda van veel Vlaardingers begint te krijgen bleek afgelopen donderdagavond, toen tien- tallen stadsgenoten hun gang naar het stadhuis maakten. Om de slachtoffers van de Schipholbrand te herdenken, maar ook om te horen welke kant het opgaat met de A4. 60-80% KORTING www.badenmarkt.nl SCHIEDAM - Het Mantelzorgcafe Schiedam is op dinsdag 29 november weer open voor alle Schiedamse mantelzorgers. Na de Verwendag voor mantelzorgers van 10 november is het ge- zellig om elkaar weer te spreken en de foto's van die dag te be- kijken. Wie voor een chronisch ziek(e) of gehandicapt(e) fa- milielid, vriend of bekende zorgt en zin heeft even uit de zorg te zijn, is welkom aan het Broersveld 123. Iedere laatste dins dag van de maand is het cafe van 10.00-12.30 uur open voor een kopje koffie of thee en het ontmoeten van andere mantel zorgers. Voor meer info: 06-516 94 096. Nieuwe prins Ruilbeurs Harmonia Rommelmarkt Expositie Mandala MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO van de lezer iLf Woensdag 23 november 2005 SCHIEDAM - De Heemtuin organiseert zondag 27 no vember een rondleiding in en door het griend. Het griend bestaat uit water en wilgen, een typisch Hollands natuurverschijnsel. Zonder griend zouden wij geen manden en bezems hebben. Wie er meer over wil weten, kan meeiopen met Chris Meerings. Hij weet van alles te vertel- len over deze 'takken-ben- de' in de Heemtuin en neemt de belangstellenden mee langs de mooiste plekjes. Na afloop kan men, in ieder geval wie dat wil, creatief aan de slag met wilgentak- ken. De vogels zullen daar blij mee zijn. De rondleiding is van 13.30 tot 15.00 uur bij het Heem- tuinhuisje in het Prinses Beatrixpark en is geschikt voor jong en oud, bij goed en slecht weer. Deelname is gratis. WATERWEG - Bij de Ge- zondheidswijzer kan pu- bliek uit de regio terecht voor informatie over ge- zondheid, gezondheidszorg en ziekte. De Gezondheidswijzer is ge- vestigd in het gebouw van GGD Nieuwe Waterweg Noord aan de Van Hogen- dorplaan in Vlaardingen. Voor de Gezondheidswijzer worden drie representatieve vrijwilligers (M/V) gezocht die informatie willen geven aan publiek, enigszins be- kend zijn met de computer en internet, een redelijke be- heersing hebben van de Ne- derlandse taal en die het leuk vinden om het informa tie- en documentatiesysteem mede te beheren. Ook moeten ze minimaal twee dagdelen per week be- schikbaar zijn op dinsdag, donderdag of vrijdag. Leef- tijd is niet belangrijk, voor gehandicapten heeft de GGD goede voorzieningen. GGD Nieuwe Waterweg Noord biedt vrijwilligers van de Gezondheidswijzer een reiskostenvergoeding (binnen de regio) en een on- kostenvergoeding. Meer informatie is verkrijg- baar bij Rita Niland via nummer 248 80 80 (maan- dag, dinsdag en donderdag), gezondheidswijzer@ggdnw n.nl of op de website www.ggdnwn.nl www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 email: stadsgroepadv@rotterdamsdagblad.nl Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorgingmaasstad@rotterdamsdagblad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m vr. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 CHEF VERKOOP! B. van Dongen Telefoon 06 53 786940 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 06 10921026 B. van Dongen Telefoon 06 53786940 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 0104004366 Email redactie: maaspostwaterweg@redactie.maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie. P. E. vanderHeide Telefoon 010 4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alls auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b;V., c.q. de betreffe'nde auteur Winkeliers Centrum bang voor concurrentie Schieveste door Frank Willemse SCHIEDAM - Winkelen, een filmpje pakken, wat drinken en het nieuwste op het gebied van multimedia. Voor de kinderen een speel- paradijs, voor ouderen een bowlingbaan en een plek om uit te gaan. Kortom: een centrum voor grootstedelijk vermaak. Dat is wat het nieuw te bouwen Urban En tertainment Center moet gaan worden. Het innovatie- ve megacentrum komt in Schiedam op de oude vuil- nisbelt naast station Schie dam Centrum. Het is allang geen luchtfietserij meer, want de projectontwikke- laars staan in de rij om te gaan bouwen. Alleen de winkeliers in het centrum zijn minder enthousiast. Ze vrezen concurrentie en nog meer leegstand in de bin- nenstad. De projectontwikkelaar TCN zegt juist dat het Urban Entertain ment Center bezoekers uit de ge- hele regio ook zal verleiden naar Schiedams oude centrum te gaan. Het moet een hypermodern ge bouw worden, groot en massaal. Zoiets als Ikea of Alexandrium pal aan de afslag Centrum van rijksweg A20. Op dit moment is het een oude vuilnisstort die door hoge wallen en bosjes aan het zicht is onttrokken. Wei met uit- stekende verbindingen waar alle vervoersstromen, tram, trein, me tro bus en auto's samenkomen. Daar moet over zo'n drie jaar het nieuwe vermaakcentrum als on- derdeel van Schieveste komen. De haalbaarheidstudies zijn afge- rond en de gekozen ontwikkelaar Op een maquette werden de plannen met Schieveste zichtbaar gemaakt. Foto Roger van der Kraan wil beginnen. Alleen de gemeen- teraad moet op 6 december nog haar goedkeuring geven. Afgelopen week was er een the- ma-informatieavond waar com- mentaar kon worden gegeven op de voorlopige plannen met het nieuwe centrum waar vooral de jeugd door wordt aange- sproken en waar families naar toe zullen worden getrokken, volgens de plannenmakers. En waarom zul len die daar straks naar toe gaan om te winkelen en recreeren? Omdat daar de nieuwste snufjes op elektronicagebied zijn. Grote stores met mobieltjes, computers en nog veel meer van dat soort za- ken. Maar ook met art en een me- gabioscoop. Die combinatie van vermaak (leisure) en media is een uniek concept voor Nederland, volgens de plannenmakers. Een marketing rapport voorspelt grote kansen op die plek en voor de na- bije toekomst. Het gebied is te vergelijken met de winkels en uit- gaansgelegenheden naast de Kuip in Rotterdam Zuid. Een soort woonboulevard voor elektronica en vermaak. Centraal in het concept staat een trekker zoals de Mediamarkt. Een groot warenhuis Waar van alles te koop, te proberen en te zien is op de snel groeiende markt van multimedia. In Nederland met zijn kleine grondgebied is bijna alles gere- geld. Zo mogen er alleen in speci- ale stadcentra winkels komen. Grote winkels als de Makro, woonboulevards of doe-het-zelf- zaken worden in Nederland maar mondjesmaat toegestaan. In het buitenland (Frankrijk en Ameri- ka) zijn de regels soepeler. Toch ontstaan ook hier steeds meer winkelcentra buiten het stedelijk gebied. Woonboulevards en auto strada's vol met garages en grote elektronica warenhuizen zijn niet meer te stoppen. „Als Schiedam mee wil doen, dan moeten we dan ook deze kans pakken", zo sprak burgemeester Scheeres de winke liers en Schiedammers ferm toe. Het bedrijfsleven ziet kansen en bouwers willen graag bouwen. Daarom is het project Urban En tertainment Center naar voren ge- haald in de plannen voor Schie veste. Eerst dit plan en het stati- onsplein en hiema pas de plannen achter het station. Voorlopig wil TCN property pro jects bouwen met een parkeerplek voor duizend wagens. TCN is uit- gekozen volgens de burgermees- ter, omdat dit bedrijf dat interna- tionaal opereert met 200 man per- soneel het Entertainment Center niet alleen gaat financieren maar ook wil exploiteren. Meestal ver- koopt een ontwikkelaar het pro ject aan investeerders, hier dus niet. „Zo zijn we langere tijd ver- zekerd van belang en daadwerke- lijke interesse in het project." De winkeliers uit het centrum staan niet te juichen over de plan nen. Zij zijn bang dat er ook klei- nere winkels komen die gaan concurreren met de winkels in de binnenstad. Daarom eisen ze dat in Schieveste alleen grote stores komen van minimaal duizend vierkante meter. Ook moeten het Multimediawinkels zijn en niet de nu gekozen ruime definitie zo als 'speelgoed-, boeken-, tijd- schriftenwinkels en huishoudelij- ke artikelen'. Alleen wit- en bruingoedbedrijven moeten er komen volgens de Stichting Cen- trummanagement. ill A De A4 tussen Schiedam en Delft houdt al jaren de gemoederen bezig. Vooral de luchtkwaliteit zou ernstig afnemen met de komst van de rijksweg. Foto Roger van der Kraan Terwijl buiten voor het hordes van het oude stadhuis vele tientallen kaarsjes ter herdenking van de Schipholslachtoffers langzaam op- branden, werd er binnen in de raadszaal nog maar weer eens ge- debatteeerd over de aanleg van het stukje Rijksweg waar het verkeer rondom Rotterdam klaarblijkelijk maar niet omheen kan. In vrijwel alle flankerende werk- en uitvoeringsplannen die rijks- en lokale ambtenaren maken, wordt al jaren rekening gehouden met de aanleg van de laatste kilometers snelweg die de doorstroming van het verkeer van Noord naar Zuid moet gaan garanderen. Toch zag het veelkoppige publiek dat don derdagavond de weg naar de tribu ne in het stadhuis had gevonden, noch steeds in meerderheid de noodzaak niet in van nog meer as- falt om de indigestie van het ver keer in de aglomeratie op te lossen. Avondvoorziter Bert van Nieu- wenhuizen kon vele vragenstellers vanuit het publiek aan het woord laten om hun mening naast die van de geraadpleegde specialisten ken- baar te maken. De problemen met de luchtkwali teit die het snelwegverkeer door Overschie oplevert, zouden vol gens Rijks waterstaat opgelost kun- nen worden met de aanleg van de A4 tussen Schiedam en Vlaardin gen. Veel mensen zien dan echter juist hier dezelfde problemen ont staan. Het zou slechts een verplaat- sing opleveren van de uitlaatgas- sen. De heer Bruggeman, juri- dischs specialist op het gebied van Europese wet- en regelgeving, gaf aan dat er geen overschrijding van de grenswaarden in de luchtkwali teit mag ontstaan. Dit betekent een probleem voor de aanleg van de A4. Voorstanders van doortrekking/ ondertunneling zeggen echter dat er wel aan de luchtkwaliteit vol- daan kan worden, omdat er in Overschie minder uitstoot plaats gaat vinden wanneer de weg daar ontlast zal worden, terwijl de weg ook een oplossing zou zijn voor het file probleem. Een ondertun- nelde A4 zou bovendien mogelijk- heden bieden de barriere tussen Schiedam en Vlaardingen op te heffen en de steden meer aan el- kaar te hechten met stedelijke in- vulling en het creeren van meer en andere natuurwaarden dan de bos- sages langs het verruigde zandli- chaam nu bieden. Wethouder Bot, die namens Vlaar dingen in de adviescommissie van de IODS zit, vindt dat het met de luchtkwaliteit zo zeer de goede kant op gaat dat het allemaal wel mee zal vallen alS de A4 doorge- trokken zou worden. „We willen hem niet zien, niet horen en niet ruiken. Dat standpunt van Vlaar dingen draag ik overal uit. Maar het gaat met de luchtkwaliteit de goede kant op. Een ondertunnelde snelweg tussen Vlaardingen en Schiedam kan een oplossing bie den aan het probleem bij Over schie." De heer van der Chijs, als actief burger deskundig met betrekking tot de A4, trok de optimistische stellingen van Rijkswaterstaat en de wethouder in twijfel. Ook de meerderheid van de gemeenteraad in Vlaardingen lijkt er meer heil in te zien als Rijkswaterstaat het pro bleem verderop aan pakt bij de A13/A16. Of de A4 een ondertun nelde aanhechting tussen Schie dam en Vlaardingen wordt of een barriere blijft voor het snelwegver keer blijft nog steeds een zaak van lange adem. BADEN DOUCHECABINES Stoom/douchecabine Valencia met o.a. rug-, schouder-, en voetmassage, stortdouche, verlich- ting etc. Normaal Emmeloord (0527) 62 23 34 Vlissingen (0118) 49 16 50 Rotterdam (010) 750 27 00 Venlo (077) 466 04 11 SCHIEDAM - Na een uitge- breide restauratie zal molen De Noord vanaf 24 novem ber weer in vol ornaat te be- wonderen zijn. Geruime tijd was de molen een kopje klei- ner voor een grote onder- houdsbeurt. Inmiddels is de kapbedekking vernieuwd, het houten frame waar de kap op rust gedeeltelijk ver nieuwd en de korte schoren en de staartbalk vervangen. Ook het kruiwerk en het wiekenkruis werden her- steld. Extra kosten en werk brach- ten het hout van de overring en de kruivloer met zich mee. Deze bleken door knaagkevers sterk te zijn aangetast, waarvoor extra materialen nodig waren. Verder bleek dat de kwali- teit van de binnenroe (het ijzeren deel van de wieken) te wensen overliet. Daarom moest ook een nieuwe roe worden besteid. Een mee- valler kwam door de kapbe dekking. Die bleek in betere staat dan verwacht. Donderdag wordt rond 09.30 uur eerst de kap gehe- sen en teruggeplaatst. Daar- na volgen het staartwerk en de wieken. Naar verwach- tingen nemen de werkzaam- heden de gehele dag in be- siag. SCHIEDAM - 'Koken met jenever en ander Schiedams gedistilleerd' is het eerste Nederlandse kookboek waarin Schiedams gedistil leerd een hoofdrol speelt. Het kookboek, dat uitge- bracht wordt door Lions Club Schiedam, laat zien dat gedistilleerde dranken als jenever en likeuren bij de bereiding van een gerecht een toegevoegde waarde hebben. De opbrengst van de ver- koop van het kookboek is bestemd voor een vakantie- project van vereniging De Vonk. De Vonk organiseert jaar- iijks vakantiekampen waar- bij kinderen uit gezinnen die het niet zo breed hebben, de mogelijkheid krijgen met vakantie te gaan. Het boek kost 19,95 en is verkrijgbaar bij diverse Schiedamse boekhandels. SCHIEDAM - Carnavalsvereni- ging De Rietzeilers heeft een nieu we prins en prinses gekozen: Prins Marinus en prinses Catharina. Jeugdprins Jeroen heeft jeugdprin- ses Amber, met aan hun zijde de twee narren Karin en Carmen. SCHIEDAM - In dienstencentrum De Woudhoek wordt zondag 27 november een ruilbeurs gehouden vanaf 13.00 uur. Er kunnen postze- gels, munten, telefoonkaarten en prentbriefkaarten worden geruild. Toegang en taxatie gratis. SCHIEDAM - Spirituele Vereni ging Harmonia houdt op de weke- lijkse clubavond, donderdag 24 november, een bloemenseance on- der leiding van Mildred Everaars. Aanvang is 19.45 uur en de toe- gang is vijf euro. De avond wordt gehouden in De Blauwe Brug aan het Bachplein. SCHIEDAM - In wijkcentrum Oost wordt zondag 20 november een rommelmarkt georganiseerd. Ruim vijftig tafels staan opgesteld, de toegang is gratis. De rommel markt is van 11.00 tot 15.00 uur. Wijkcentrum Oost is te vinden aan de Boerhaavelaan 79. SCHIEDAM - In Bibliotheek Stadserf zijn tot 30 november schilderijen te zien van de Schie damse kunstenaar Adrianus van Otterloo. Het werk van Van Otter- loo is in hoofdzaak geschilderd in primaire kleuren. Verwijzingen naar de realistische werkelijkheid zijn soms moeizaam te ontdekken. Het werk is te zien tijdens de ope- ningsuren van de bieb SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe brug kan elke donderdag kennis gemaakt worden met mand ala tekenen. Om de twee weken kan hiervoor worden ingeschre- ven. Er wordt les gegeven van 13.30 tot 16.00 uur. De kosten voor drie keer tekenen zijn tien eu ro. Na de kennismaking is het mo- gelijk om de zes weken durende cursus te volgen. Voor info: 247 04 64. De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overiast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een deel van de 379 klachten die in de week van 14 tot 21 november zijn binnengekomen. Klagen heeft zin, ook al wordt de bron niet meteen gevonden Zowel op maandag 14 als op zaterdag 19 november ontving de meldkamer van de DCMR klachten over oliestank uit Maassluis. De uitrukdienst ging op onderzoek uit, maar kon geen geur meer waamemen bij de klagers en ook niet op de bedrijventerreinen waar vandaan vermoedelijk de stank kwam. Duidelijk was dat de bron van overiast in Europoort-Oost moest liggen. Weersomstandigheden spelen een belangrijke rol bij stankoverlast. Beide dagen dat de klachten binnenkwamen was het stabiel en windstil weer, waardoor de stank van industrie en verkeer langer blijft hangen. Hoe meer de DCMR weet over een bepaald voorval, hoe beter de uitruk dienst van de meldkamer erachter kan komen wat de oorzaak van de over- last is. Medewerkers van de meldkamer vragen om uw klacht zo precies mogelijk te omschrijven. Wat ruikt u, wat ziet u of wat hoort u. Om de plaats van de overiast te bepalen, zijn uw postcode en huisnummer nodig. De plaats van de klacht(en) wordt geregistreerd in een computerprogram- ma, waarna deze in een beeldscherm op de kaart van het Rijnmondgebied verschijnt. Aan de hand van windrichting eh windsnelheid wordt bepaald welke bronnen de klachten mogelijk veroorzaken. Met de verzamelde gege- vens gaat de uitrukdienst op onderzoek uit. Als de oorzaak van de kJachteri I is gevonden, worden samen met betrokken bedrijven maatregeten getroffen om meer klachten te voorkomen. Als de oorzaak niet gevonden is, krijgen de bedrijven in het gebied waar de bron van overiast ligt, een fax met de vraag om een nader onderzoek in te stellen op hun bedrijfsterreinen en de resultaten van dit onderzoek naar de meldkamer terug te koppelen. Bewoners ongerust over brand in silo Zondagavond 20 november werd bij de meldkamer om half negen een brand gemeld in een silo van het bedrijf Maas Silo aan de Montrealweg in de Botlek. Het leek aanvankelijk een grote brand waarbij asbest betrokken zou zijn. Daarom werd de Gecoordineerde Regionale Incidentenbestrijding Procedure (GRIP) en het meetplan ingesteld. Het bleek al snel dat de brand minder groot was dan gedacht. Bovendien was er geen asbest vrij- gekomen. Een transportband in de nok van een silo met palmsnippers was in brand geraakt. De oorzaak hiervan is nog niet bekend. Tegen half elf was de brandweer de brand meester. De meldkamer ontving drie klachten van verontruste bewoners van het gebied die via de media hadden gehoord dat er mogelijk asbest in het spel was. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl/milieuklacht. Eric Beijnes reageerde in de Maasstad van vorige week op het arti- kel over de Tramplus. Hij schreefdat er in dat stuk niks positiefs zou staan. Ik zelfkan ook maar een ding ontdekken dat positiefzou zijn. De mensen die in Vlaardingen-Holy wonen en in Rotterdam werken en mensen die daar willen winkelen zijn inderdaad in veertig minu- ten waar ze willen zijn. Voor de rest zijn er alleen maar negatieve dingen. Wij wonen in een flat die tramlijn al meer in de her- dichtbij de staat en zitten dan een jaar rie van bo- gen, vracht- men omza- wagens die afen aan rijden, draglines die vijvers graven en straten- makers met hun trilmachines. Door al die herrie en de verdwenen bomen, zijn veel vogels hun habitat kwijt en z.oeken nu hun heil op de randen van de balkons. Behalve met duiven worden wij nu ook verblijd met eksters, vlaamse gaaien en kraaien. Onze katten vinden dit zeer interessant. Doordat wij precies tussen twee perrons in zitten, is de snelheid ter hoogte van onze flat behoorlijk. Afen toe is het net of er een trein voorbij dendert (hoe bedoel je fluistertram?Misschien kan er na 23.00 uur een snelheidsbeperking komen. Misschien dat het dan een fluistertram wordt. De heer Beijnes schrijft dat de tram zeer fre quent rijdt tot in de late uren. Dat is inderdaad het geval. Iedere vijf minuten een passerende tram is wel erg frequent. Voorbij zijn de mooie, stille zomeravonden op het balkon. De laatste tram gaat om 01.00 uur en de eerste gaat al weer om 5.55 uur. Weg zijn dus de rustige nachten met acht uur slaap. Om 01.00 uur inslapen en om 5.55 uur weer wakker worden houdt geen mens vol. Dus gaan de ramen weer dicht en behoort een goede ventilatie tot het verleden. Op dit moment wordt er ook nog gewerkt aan eenfietspad naast de trambaan. Wij krijgen dus ook nog eens te maken met voorbij scheurende scooters want die jongens houden ook niet van stap- voets rijden. Mijnheer Beijnes woont waarschijnlijk niet langs de tramlijn anders had hij wel iets anders geschreven. A.W. Lazet-van Toor, Vlaardingen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 11