i NIEUW BESTEMMINGSPLAN WIL BINNENSTAD GARANDEREN FRAAIE EN VITALE HnWVV MET EEN SCHEPNETJE DE MAAN PROBEREN TE VANGEN LAATSTE "BINNENDOOR" www.schiedam.nl Duidelijkheid over wat wel en niet mag v\ Meer weten? Jacques Tange Kunstenaar van het jaar 2005 is \::3r gemeente Schiedam Week 48 Woensdag 30 november 2005 t<vt aane L\\ 'A Gemeenteberi Kan het 'Gat van Bolmers' worden bebouwd? Waar is nachthoreca toegestaan? Waar kan je wonen boven winkels? Wat gebeurt er met het gebied rond Dirkzwager? Voor iedereen die met de binnenstad van Schiedam te maken heeft of krijgt is dat nu duidelijk. Het nieuwe bestemmingsplan voor de Binnenstad regelt wat wel en niet kan en vooral ook waar iets wel of niet kan. Waarom? Om een mooie, leefba- re en levensvatbare binnenstad te kunnen garanderen. Nu en in de toekomst. Tochtgat Neem bijvoorbeeld het 'Gat van Bolmers', oneerbiedig gezegd het tochtgat tussen Broersvest en Broersveld. In het verleden is daarover al het nodige gezegd en geschreven. Het bestemmingsplan regelt nu dat deze doorgang voor 50% mag worden bebouwd, en dat er een verbinding moet blijven naar het Broersveld. De bebouwing mag bestaan uit winkels op de begane grond met daarboven woningen. Ook kan er een gebouw worden neergezet voor 'maatschappelijke voorzieningen'. Het bestemmingsplan geeft ook toestem- ming voor een groenvoorziening. Alle ruimte dus voor een mooi invulling van deze door- gang. Wonen en/of werken Het bestemmingsplan deelt de binnenstad op in zogeheten 'functionele gebieden': wonen, werken, winkelen, uitgaan of een combinatie daarvan. In de Hoogstraat bijvoorbeeld is wonen boven winkels toegestaan. Vanaf het Stedelijk Museum tot aan de Brede Marktsteeg mag er ook op de begane grond worden gewoond. De gemeente ziet graag dat zich hier winkels vestigen in de woon- en designsfeer. Grootschalige detailhandel is niet langer welkom op de Hoogstraat. Rondom het oude Stadhuis wil de gemeente toerisme en recreatie stimuleren. Horeca en andere functies die daarin een rol kunnen spelen krijgen hier ruim baan. Nachthoreca (open tot 05.00 uur) is slechts toegestaan in enkele straten, zoals de Koemarkt en hoek Broersveld-Lange Kerkstraat. Overigens laat het bestemmingsplan niet toe dat er nieuwe kiosken op de Koemarkt worden geplaatst. Beschermd stadsgezicht Het nieuwe bestemmingsplan voorkomt ongewenste ontwikkelingen in het centrum. De historische binnenstad geldt als 'beschermd stadsgezicht'. De openbare ruimte en de gebouwen kunnen nu actief worden beschermd. Dit betekent onder andere dat het ver- gunning-vrij bouwen niet meer is toegestaan. Voor elke aan- of verbouw in de binnenstad moet een vergunning worden aangevraagd. Overigens geldt deze bepaling niet voor het Stadserf, de noordoostzijde van de Broersvest en een gedeelte van de Warande. Onherroepelijk Zoals gezegd is het nieuwe bestemmingsplan een belangrijk document om een fraaie en vitale binnenstad te kunnen behouden en ver- der te ontwikkelen. De Provincie heeft het plan goedgekeurd. Een aantal zaken (bijvoorbeeld de mogelijkheid om via een wijzigings- procedure een parkeergarage te bouwen bij de kop van de Plantage) is na bezwaren vanuit de stad en een beroepsprocedure komen te vervallen. Verder is het gehele bestemmingsplan goedgekeurd en gelden voor de binnenstad geen oude plannen meer uit bijvoorbeeld MM Het bestemmingsplan biedt alle ruimte voor bijvoorbeeld een mooie invulling van het 'Gat van Bolmers 1944 en 1974. Het plan is nu, na de uitspraak van de Raad van State op 28 September 2005, onherroepelijk gewor- den. Wie meer informatie wil over het nieuwe bestemmingsplan voor de binnenstad kan contact opnemen met de Stadswinkel in het Stadskantoor aan het Stadserf. U kunt terecht bij de balie Bouwen, Wonen en Milieu, telefoon 2465565 of 2465671. etigevJ° Er waren tijden dat hij voornamelijk leefde van bruine bonen, omdat die maar 79 cent per blik kostten. Maar die perio- de ligt ondertussen wel achter hem. Jacques Tange, deze maand verkozen totKunstenaar van het jaar 2005", is de afgelopen jaren uitgegroeid tot een veelgevraagd kunstenaar wiens werk bijna sneller verkoopt dan hij het kan maken. Het succes heeft zijn manier van werken overigens totaal niet beinvloed: "Ik spring nog steeds iedere dag op m'n ram- melfiets met een pakje brood onder mijn arm om naar mijn atelier te gaan, dat nog steeds net zo koud en vuil is als altijd." Daar komt misschien binnenkort verandering in, want de geldprijs die verbonden is aan zijn uitverkiezing wil hij investeren in een wat ruimer atelier. Liefst in het centrum van Schiedam, want de plannen, die hij ooit had om zijn geluk elders te beproeven, zijn nu wel van de baan. "Het draait nu lekker en mijn galerie aan de Grote Markt ligt na de renovatie van het oude Stadhuis en het plein eromheen op een heel aantrekkelijke locatie. Ik droom nog wel van een tweede huisje in Frankrijk, zodat je af en toe even afstand kan nemen. Op mijn veranda in een schommelstoel versgeplukte druifjes naar binnen werken, tja...dat zou ik geen. straf vinden!" Klauwen vol verf In de loop der jaren heeft Tange een stijl ontwikkeld, die uit duizenden te herkennen is, maar het is hem bepaald niet komen aan- waaien: "Toen ik net van de academie kwam, leefde ik voor mijn gevoel 48 uur per dag. Ik tekende, schilderde, maakte muziek en schreef gedichten. Wel twee keer per week veranderde ik van stijl en ik had steeds zo'n haast, dat ik de tijd niet nam om schilderijen helemaal af te maken, omdat er alweer nieuwe ideeen opborrelden. Alles heb ik uitgeprobeerd-, van abstract schilderen tot puur realisme. Eigenlijk heb ik de hele kunstgeschiedenis opnieuw moeten doorworstelen. Het abstracte schilderen bevredigde mij niet: het zag et mooi uit, maar daar was dan ook alles mee gezegd. Het was schoonheid zonder inhoud, maar ik heb er wel mee leren schilderen. Het was heel heftig, klauwen vol verf, heerlijld Onbereikbare vrouwen Op een gegeven moment stuitte ik op afbeeldingen van de grotschilderingen van Lascaux en van de middeleeuwse miniaturen. Ik kreeg er hartkloppingen van, zo mooi vond ik dat. Zoiets tijdloos wilde ik ook creeren. Ik ben toen overgeschakeld van olieverf naar pastelkrijt. Dat bleek een materiaal dat heel goed past bij mijn manier van werken: het werkt snel, in een dag had ik een tekening af en het gevoel voor pure kleur kwam ermee terug. Voor dat moment beleefde ik iedere dag een revolutie, tegenwoordig is er meer sprake van een evolutie: ik probeer de kwaliteit van mijn pasteltekeningen verder uit te diepen. Daarnaast heb ik ook het schilderen weer opgepakt, maar ik ga nu heel anders met olieverf om dan vroeger." Wat niet veranderd is in de loop der jaren is de thematiek van zijn werk. Zijn tekeningen en schilderijen worden bevolkt door onbe reikbare vrouwen vaak in verleidelijke poses, en smachtende mannetjes, die op een aandoenlijke manier het geluk proberen na te jagen: "Je kunt het samenvatten met: Het Drama Mens", zegt Tange. "Iedereen rent zijn droom achterna, zoals dat mannetje op een van mijn schilderijen, dat met een schepnetje de maan probeert te vangen. Het is natuurlijk gedoemd te mislukken, maar we blijven met z'n alien toch hardnekkig geloven dat het wel goed zal aflopen. Dat vind ik wel mooi." Pastelkrijt mag dan zijn favoriete materiaal zijn, eenkennig is hij beslist niet. Hij experimenteerde nog niet zo lang geleden met beschilderde meubels, maakte een uitstapje naar beschilderd keramiek en heeft sinds kort weer een ander materiaal in het vizier: "Kunsthars. Het lijkt me geweldig om beelden te maken en die te beschilderen. Mijn werk schreeuwt toch om een driedimensionale aanpak! Kijk naar dat schilderij met dat grote blauwe paard met een mannetje en een vrouwtje erop. Dat zie je als beeld toch hele maal voor je? Zo gaat dat nu altijd. Dat fabriekje achter in mijn hoofd draait maar door en het spannende is, dat je nooit weet waar het op uitloopt." Aanstaaride zaterdag 3 december viridt in de Euromast de pre- sentatie plaats van het boekje "Bewolkt met hier en daar een zonnetje". Het is een bundeling van 27 gedichten uit de jaren '80 aangevuld met 27 recent gemaakte penteke- ningen. De in linnen gebonden luxe-editie (oplage:150 exem- plaren) bevat 4 origi- nele zeefdrukken. Op zondag 4 december wordt in boekhandel Jongen's op de Dam de handelsedltie ten doop gehouden. Jacques Tange zal het werk signeren. Jacques Tange (Foto Anje Kirsch) Deze week krijgt u de binnenstadskrant "Binnendoor" weer in de bus. Dit is de laatste uitgave van de krant. Een meerderheid in de gemeenteraad heeft besloten om de uitgave te staken. De gemeente beraadt zich nu op andere manieren om de actieve berichtgeving over de binnenstad richting burgers, ondernemers en bezoekers van buitenaf te verzorgen. U leest daarover later meer op de gemeente- pagina. Colofon Openingstijden Stadswinkel Gemeentelijk Informatiepunt Stadswinkel, Stadserf 11 Tel.: (010) 246 53 04 Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 Fax: (010) 473 70 21 maandag 12.00 tot 16.00 uur Postadres Postbus 1501 3100 EA Schiedam E-mail: info@schiedam.nl dinsdag \Jm vrijdag 08.00 tot 16.00 uur Buiten kantooruren voor L donderdag 08.00 tot 20.00 uur spoedelsende veiligheldszaken Tel.: (010)246 5400

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 2