DE WALVISCH IS HARTSTIKKE GELUKKIG OOK DIT JAAR WEER SAMENZANG BIJ KAARSLICHT www.schiedam.nl Openingstijden Molenwinkel Schaatspret op het Stadserf gemeente Schiedam Week 49 Woensdag 7 december 2005 Gemeenteberi De Molenwinkel onderin De Walvisch aan de Westvest 29 is een echte aanrader voor doe-het-zelf baksterren en voor de liefhebbers van betere ambachtelijke producten, De openingstijden zijn ats volgt: Woensdag van 12.00 tot 17.00 uur Donderdag van 10.0 tot 17.00 uur Vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur Volgend jaar is het tien jaar geleden dat door een felle brand alleen destenen koker van De Walvisch overbleef. Dat moment wil Fred Prins niet ongemerkt voorbij laten gaan. Hij vindt de restauratie nog steeds een immense prestatie niet alleen van de molenmakers, maar ook van alle Schiedammers die door allerlei acties hun steentje aan de wederopbouw hebben bijgedra- gen. Iedereen moet weten dat het goed gaat met de molen", zegt hij uit de grond van zijii hart." De Walvisch is hartstikke gelukkig Fred Prins bij de reusachtige molenstenen (Foto: Anje Kirsch) Vonk Fred Prins is pas op latere leeftijd tot het molenaarsvak bekeerd. Als hobby had hij al vijf- tien jaar's zomers in Frankrijk in de landbouw gewerkt en daardoor een brede kennis van graansoorten opgedaan. De vonk sloeg echt over toen hij zich begon af te vragen hoe aller lei molens die in het landschap stonden te verpieteren, in stand gehouden konden wor- den. Zo kwam hij in aanraking met het molenaarsgilde waar zo'n duizend actieve mole- naars bij bleken aangesloten. Na een opleiding van vijf jaar mocht hij zich gediplomeerd molenaar noemen en sinds de wederopbouw van De Walvisch na de brand van 1996, is hij de trotse huurder van deze monumentale molen aan de Westvest 29 met op de begane grond een sfeervolle winkel met een groot assortiment molenmeel en andere ambachtelijke producten: "De vijf molens in Schiedam worden gerund met behulp van een groot aantal vrijwilligers, die zijn aangesloten bij de Vereniging Schiedamse Molenvrijwilligers", legt hij uit, Er is onderling een grote saamhorigheid: als er bij een van de molens iets aan de hand is, komt iedereen helpen. Elke molen heeft wel een specifieke functie: zo heb ik beneden een win kel, is De Palmboom een museum en De Noord een restaurant. Je moet natuurlijk niet in elkaars vaarwater gaan zitten." Broodbakmachine De markt voor molenmeel is nogal aan schommelingen onderhevig geweest. In de eerste helft van de afgelopen eeuw zijn bijna alle korenmolens gestopt met hun activiteiten. Maar in de zestiger jaren werden natuurprodukten een trend en kreeg je de eerste alterna- tieve golf van makrobiotische winkels en warme bakkers. Schiedam heeft toen het initiatief genomen voor het ambachtelijke korenmolenaarsgilde en begon als een van de eerste weer met malen. Maar de warme bakkers vielen een voor een om en het werd weer stil op de markt. Tot vijf jaar geleden. Fred Prins: Ambachtelijk gemalen meel staat weer volop in de belangstelling.Ook onze molenwinkel loopt nu goed.De introductie van de broodbakmachine is voor ons een zegen geweest. Het leuke ervan is dat ie makkelijk in het gebruik is. Vergelijk dat eens met zo'n Italiaanse pastamachine. Heerlijk hoor, en leuk om te doen, maar daarna moet je wel twee uur je keuken schoonmaken, zodat het apparaat al snel weer de doos ingaat en in de kast verdwijnt. Een broodmachine is onderhoudsvriendelijk en er zit zelfs een timer op, zodat je's ochtends wakker kunt worden met de geur van versgebakken brood, ideaal toch In 2003 hebben de bakkers 12% van hun markt verloren aan de broodbakmachines. Daar kun je nu een winkel op draaien. Daarnaast verkopen we in de winkel bij de Walvisch natuurlijk ook seizoensprodukten zoals de kruidkoekmix en de speculaasmix rond Sinterklaas en straks het kerstbrood - en het krentenbroodmix voor de feestdagen. Het bloem van de molen kun je niet vergelijken met fabrieksbloem. Niet dat het per se beter is, maar het is wel anders. De kiem wordt in fabrieken niet meeverwerkt omdat die vrij vet is en dat gaat ten koste van de houdbaarheid. Wij verwerken hem wel. Daardoor is ons meel iets minder lang houdbaar, maar het heeft wel meer smaak, want het aroma en het vocht blijven zo veel mogelijk behouden. Voor de liefhebbers verkoop ik ook speltmeel en roggemeel en sinds kort maal ik ook rijst. Daarmee heb ik een echt retroprodukt in huis: het Molenaars Kindermeel was in de vijftiger jaren een begrip. Nu kun je die rijstebloem bij mij weer krijgen. Dit zijn Duitse basaltlavastenen", zegt hij," Zulke grote brokken vind je alleen nog maar in het Zwarte Woud. Maar af en toe moeten ze geslepen worden. Dan hak je met een bil- hamer- het woord is afgeleid van het Franse rabiller de gleuven uit. Gelukkig slijt hij niet zo hard, we malen maar twee keer per week. In de gloriejaren van de jeneverstokerijen was dat wel even anders. Halverwege de negentiende eeuw werd er in Schiedam gemiddeld 18 ton per dag gemalen. Als we nu iedere dag zouden malen komen we hooguit aan 3 ton in de week Het is een stormachtige zaterdagmiddag. De zei- len van de molenwieken van De Walvisch klappe- ren in de wind. Maar gemalen wordt er niet. Op de bovenste verdieping zit molenaar Fred Prins op een van de reusachtige molenstenen bij te komen van een zware klus. De Kunstijsbaan: al bij de eerste editie vorig jaar was deze sportieve attractie een door- slaand succes. Meteen was er toen al de roep om van dit nieuwe initiatief een traditie te maken. Maar het zag er lang naar uit dat de financiln ontbraken voor een herhaling van dit winterse evenement in in elk geval 2005. Mede dankzij een gift van het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. en de enthousiaste inzet van tal van betrokkenen is het de gemeente toch gelukt om de feestdagen in het Schiedamse stadshart van een bijzonder extra accent te voorzien. Of de weergoden nu meewerken of niet, schaats- liefhebbers kunnen de gladde ijzers vast uit het vet halen. De hele kerstvakantie lang is er volop gelegenheid voor ijspret op het Stadserf. De Kunstijsbaan is geopend vanaf 15 december tot en met 8 januari 2006. Kerstsamenzang op de Grote Markt Zoals gebruikelijk gaan de kerstfestiviteiten offi- cieel van start met de ontsteking van de lichtjes in de Kerstboom op de Grote Markt door burge- meester Scheeres op donderdag 15 december vanaf 19.30 uur en aansluitend de Kerstsamenzang.. De kerstman zal vergezeld van drie elfjes in zijn arrenslee het sfeervolle plein aandoen. Harpe Davids en het Kinderkoor Reuzeleuk zetten de kerstsamenzang luister bij. Het plein zal gedeeltelijk verduisterd zijn. Alle aanwezigen krijgen een kaars zodat het plein feelriek verlicht wordt. De gemeente schenkt gratis chocolademelk. IjSBAAN: Openingstijden Vanaf 15 december tot 9 januari 2006 van 10.00 tot 21.00 uur. Tijdens de feestdagen gelden ande re openingstijden.. Toegangsprijs: €3,-; exclusief eventuele huur van schaatsen. Het programma wordt nog nader bekend gemaakt. Colofon Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 Fax: (010) 473 70 21 E-mail: info@schiedam.nl Openingstijden Stadswinkel maandag 12.00 tot 16.00 uur dinsdag t/m vrijdag 08.00 tot 16.00 uur donderdag 08.00 tot 20.00 uur Gemeentelijk Informatiepunt Postadres Buiten kantooruren voor spoedeisende veiligheidszaken Stadswinkel, Stadserf 11 Tel.: (010) 246 53 04 Postbus 1501 j 3100 EA Scbiedam Tel.: (010) 246 54 00 A Met een kerstsamenzang bij kaarslicht op de Grote Markt gaan de festiviteiten van start op donderdagavond 15 december

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 3