maasstad wonk ©on Vrijwilligers verwennen ouderen Sveaparkers voornamelijk positief over eigen wijk 0 Nicky Hofs opent actie Sint Jozef en Sint Jan Kerstvoorstellingen Theater a/d Schie Kunst van vluchtelingen in Bibliotheek Stadserf Seven Minus en FabFive Kerstzanq in bibliothek en Grote kerstzang Dag die verschilt van andere dagen Rapport 'Woonwensen in beeld' van Til Delft TAPJJTeJJ maasstad m- maasstad weekbladen SCHIEDAM maasst Gratis afhalen SCHEBO tapijten al 35 jaar! 20% GOEDKOPER dan onze collega's Ken Kan Olid en Nieuw conference Meezingconcert Vier! Kerst Petrov met cabaretier Onno Innemee Kerstlied van een vrek (A Christmas Carol) westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Woensdag 14 december 2005 XQ52 SCHIEDAM - Podiumcafe De Graauwe Hengst laat de ze week de bands Seven Mi nus en Fabfive optreden. Donderdag 15 december speelt Seven Minus vanaf 22.00 uur in de uitgaansgele- genheid aan de Lange Ha ven 28 in Schiedam. De vijf gedreven muzikanten uit al- le hoeken van Nederland spelen eerlijke popmuziek. Melancholieke teksten wor- den geccmbineerd met soms ingetogen en soms uitbundi- ge muziek. Zaterdag 17 december om 22.00 uur is het vervolgens de beurt aan FabFive, een Beatles tributeband uit Schiedan en omstreken. Rob op 't Ende, Marcel Gootjes, Cees en Karel van Hartingsveldt en Marco Diamantatos vormen dit FabFive SCHIEDAM - De Schie- damse Mbliotheken laten op zaterdag 17 december hun lezers ii kerstsfeer genieten van ko«rmuziek. In biblio- theek Moord aan het Bach- plein 589 treedt van 11.00 tot 12.00 uur het kinderkoor de Maja-kids op Dit koor onder leiding van Irma Me- taal Instant uit ongeveer 25 kindertn in de leeftijd van 6 tot 12 jaar. De Maja-kids zingentraditionele en eigen- tijdse kerstliedjes. In bibliotheek Stadserf aan het Stadserf 1 wordt tussen 13.00 <n 14.00 uur gezongen door In Honorem Dei, het manntnkoor van de Sint Li- duina Basiliek. Onder lei ding van Bas van Houte wordtn oude kerstliederen en Gregoriaanse gezangen uitgeroerd. Het koor bestaat uit ongeveer twintig mannen in de leeftijd van 40 tot 80 jaar. SCHIEDAM - De jaarlijkse grote kerstzang in de Grote of Sint Janskerk vindt dit- maal plants op zondag 18 december. Vanaf 17.00 uur is er in de kerk aan de Lange Kerkstraat, naast samen- zang met bekende kerstlie deren, ook koorzang. Voor dit doel is een groot koor sa- mengesteld uit leden van zes koren uit Schiedam. Tevens zal muziekvereniging 'Har- pe Davids' tijdens de kerst zang van zich laten horen. De toegang is vrij. www.nnaasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 FaxO104128449 email: stadsgroepadv@rotterdamsdagblad.nl Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerl VSP email: bezorgingnaasstad@rotterdamsdagblad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct p.min.) ma. t/m /r. 09.00-17.00 uur DIRECT1E: R. M. deKoning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 CHEF VERKOOP: B. van Dongen Telefoor 06 53 786940 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoor 06 10921026 B. van Dongen Telefoor 06 53786940 INZENDTERMIJN ADVER^ENTIES: Tot dinstag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 01C4004366 Email redactie: maaspostvaterweg@redactie.maasstad.nl K. Moeiman - van der Knaap Telefoor 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: P. E. van der Heide Telefoor 010 4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefooi 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maendag 12.00 uur UITGEYER: PcM Lckale Media b.v. Alle auteirsrechten en databankrechten ten aaraen van (de inhoud van) deze uitcave worden uitdrukkelijk voorbehHiden Deze rechten berusten bi PcM Lokale Media b.v., c.|. de betreffende auteur door Ted Konings SCHIEDAM - Op de Make a Difference-day, de Maak een Verschil-dag, werd in Schiedam vooral in zorg- centrum Francois Haver- schmidt de handen uit de mouwen gestoken. Onge veer 130 ouderen uit Schie dam, Vlaardingen en Maas- sluis werden een dagje lek- ker verwend met uitstapjes, een lekkere lunch en leuk gezelschap. Make a Difference-day is een ini- tiatief, overgewaaid uit het bui- tenland, dat probeert mensen aan het vrijwilligerswerk te zetten. De beste manier om mensen enthou- siast te krijgen, zo leert de erva- ring, is: ervaar het zelf. Afgelo- pen vrij dag en zaterdag gingen zo in heel Nederland allerlei mensen op pad, 'om de handen uit de mouwen te steken'. Tot en met de koningin en andere leden van het koninklijk huis toe. Ook Zorggroep Waterweg-Noord besloot werk te maken van de verschilmaakdag. De instelling voor ouderenzorg, met vestigin- gen in de drie Waterweg-gemeen- ten, krijgt veel vrijwilligers over de vloer en staat in contact met mensen die graag eens iemand ontmoeten voor een praatje of een beetje hulp. De Oproepcentrale van de zorggroep brengt het hele jaar door vrijwilligers en bezoek- behoevenden bij elkaar maar be sloot nu de gelegenheid te baat te nemen om eens flink uit te pak- ken. Zo was het afgelopen vrijdag een komen en gaan van mensen in Francois Haverschmidt. De vaste busjes van het centrum haalden mensen thuis op. Andere mensen brachten hun familieleden of bu- ren voor een verrassingsdag. Al- hoewel, verrassing: de deelne- mers hadden van te voren kunnen kiezen uit wel dertig activiteiten, die ze individueel of met kleine groepjes konden gaan doen. Jan- Willem Das, een van de directeu- ren van de zorggroep, was hele- maal opgetogen te horen van een Afgelopen vrijdag op Make a Difference-dag was het een komen en gaan van mensen bij Francois Haverschmidt. maar besloot nude gelegenheid te baat te nemen om eens flink uit te pakken. Het zorgcentrum besloot de gelegenheid te baat te nemen om eens flink uit te pakken. Foto Roger van der Kraan dame die voor het eerst in lange tijd weer eens naar de C&A was geweest. „Voor nogal wat men- sen zijn zelfs deze vanzelfspre- kende zaken niet meer zo van- zelfsprekend", legt Das uit. „De kledingkast weer eens een beetje actualiseren, met de hulp en het gezelschap van een leuke dame of heer uit de stad, is voor die men- sen echt een uitje." Er gingen mensen naar de kerstmarkt van het tuin- centrum, naar de Maeslandtkering in Hoek van Holland en naar het Glasmuseum in Schiedam. Werner Dorst, een uit een groep van tien ambtenaren van de gemeente Vlaardingen die -'in eigen tijd!'- meededen aan de Maak een Verschil-dag. ging met hulp van twee andere vrijwilli gers en met twee dames en een heer op stap naar de Bonte Koe aan de Lange Haven, en even ver- derop naar het Cooperatiemuse- um. „Heerlijk", vertelt een vrou- welijke deelnemer, nog een jonge dame eigenlijk van ergens in de zeventig. „Ja, dat doet je weer he- tegenvaller was deze vrijwilli- ger", zegt ze gekscherend tegen Dorst. „Die nemen we een vol- gende keer niet meer mee." Een volgende keer? Ja, die kans zit er wel in. Het heeft even ge- duurd eer het idee van een dag waarop iedereen de handen uit de mouwen steekt om ergens te gaan helpen, hier grond on- afgelopen lemaal denken hoe het vroeger was. De potkachel met een rekje voor het drooggoed, de distribu- tieradio en de poepdoos. Oh ja, en de bedstee! Ja, dan komen er veel herinneringen boven. De enige vrijdag in Francois Haverschmidt en onder- weg, zijn dusdanig dat een herha- ling volgend jaar er wel in zit. Djanny Bracke, namens het zorg centrum verantwoordelijk voor de organisatie van de dag: „Ja, we hadden negentig vrijwilligers in huis om mee te doen." Ze waren geworven via oproepen en via- via. „Zo'n dag verhoogt de toe- gankelijkheid van het zorgcen trum. Mensen weten beter de weg te vinden." Dat geldt zowel voor de vrijwilligers. als ouderen die thuis wonen, maar toch graag eens terugvallen op bij stand van het centrum of zijn vrijwilligers van de Oproepcentrale. Een speciale groep vrijwilligers waren de dames van Radar, een netwerk van allochtone vrouwen in de regio. Hun groep is ooit ont- staan om richting de overheid de belangen te behartigen van met name vrouwen van buitenlandse komaf. Nawal Al-Baz: „Maar zo'n dag als vandaag is ook een hele goede mogelijkheid om in actie te komen." door Karin Moerman SCHIEDAM - Wie wil waar wonen en waarom? Hoe ziet het ideale huis er uit en hoe zit het met de woonomge- ving? A1 lemaal vragen die voor projectontwikkelaars en stedebouwkundigen interes- sant zijn bij het ontwikkelen van nieuwe bouwprojecten. Eerder dit jaar deden mede- werkers van onderzoeksinsti- tuut OTB van de Technische Universiteit Delft onderzoek naar de woonbehoeften van inwoners van Sveaparken en nieuwbouwwijk Haverleij bij 's Hertogenbosch. Het rap port waarin die wensen be- schreven staan is inmiddels af en heet: Woonwensen na- der in kaart: de woonbele- ving van bewoners'. Omdat beide wijken nog maar realtief jong zijn en zich qua uiter- lijk en woonvorm duidelijk onder- scheiden van andere nieuwbouw- projecten waren het prima onder- zoeksobjecten. Er werd met name concept zelf. Het gras wil er maar niet groeien en de platen worden loeiglad bij slecht weer. De deelnemers aan het onderzoek hadden ideeen genoeg voor een herontwerp van Sveaparken. Er werd namelijk gevraagd naar wat ze zouden veranderen als Sveapar ken opnieuw ontworpen zou wor den. Het meest werd een beter on- derhoud van het semi-openbaar ge- bied genoemd, op de voet gevolgd door het beter handhaven van de speciale welstandregels die voor de wijk gelden. Zo mogen de hek- jes of hagen niet hoger zijn dan zestig tot tachtig centimeter en moeten hekken wit zijn. Nu al houdt een aantal inwoners zich daar niet aan, tot groot ongenoegen van de mede-wijkbewoners, zo blijkt ook uit dit onderzoek. Met het imago van de wijk blijkt het tenslotte wel goed te zitten: Sveaparken overtreft, volgens de bewoners en dus volgens het rap port, de verwachtingen van een re- guliereVINEX-wijk. e k h H Bij deze adressen: Woon+ Valeriusstraat 3 Tabakshoo Boor Groenelaan 53 Gemeente Schiedam Stadserf 1 Van Loenen Decokay Dam 37-45 Plus Woudhoek Geuzenplein 7 Plus C. v.d. Meer Mgr. Nolenslaan460 Wiikoebouw De Erker Jan van Avennestraat Tabakshop Bas de Haard Lange Kerkstraat 26 Tabakshop Maccie Hof van Spaland 6 Tabakshop Parkwep Parkweg 404 Bewonersverenjging Schiedam-Oost Boerhavelaan 79 Drop-it J Lange Kerkstraat 86 f gekeken of de ideeen die ontwer- pers er in hadden gestopt, eigenlijk wel zo gewaardeerd werden door de bewoners en of die er al dan niet bewust voor gekozen hadden. Meer concreet in het geval van Sveaparken: worden de relatief kleine tuinen eigenlijk wel gewaar deerd? En het overlopen van de tuin in de semi-openbare ruimte? Hoe zit het met het Zweede uiter- lijk van de woning? Was daar nu wel of niet bewust voor gekozen en hoe bevalt zo'n open wijk nu ei genlijk? Om daar achter te komen was be gin dit jaar een groepsbijeenkomst georganiseerd waarvoor bewoners zich vrijwillig hadden opgegeven. Omdat de wijk Sveaborg zich toen nog in een pril stadium bevond, deden aan de groepsdiscussie voornamelijk bewoners van Sve- afors (rode wijk) en Sveaholm (ge- le wijk) mee. Tijdens de bijeen- komst bleek dat ongeveer de helft van de mensen destijds bewust voor Sveaparken en het Zweedse concept hadden gekozen. De ande re helft was gewoon op zoek naar een koophuis in de omgeving en stuitte min of meer bij toeval op een Zweeds huis. Als de deelne mers Sveaparken in een paar steek- woorden moeten benoemen blijkt 'kindvriendelijk' het meest te wor den genoemd. Ook 'open', 'apart' en 'groen' worden vaak vermeld. Aan enkele specifieke kenmerken van Sveaparken moesten rapport- cijfers worden toegekend. Het meest bleek men te spreken was over de uniformiteit van kleuren in de wijk (8,3) en het vrije uitzicht (7,6). Het minst scoorden de groenstroken die zijn aangelegd in plaats van trottoirs (6,5). De kritiek is vooral gericht op de uitvoering van het concept, niet zozeer op het OP ALLE BEKENDE MERKTAPIJTEN Ook voor gordijnen, zonwering en laminaat Huisbezoek mogelijk AL 35 STREKSINGEL 165- 189 R'DAM-H'BERG Vrijdag tot 21 .OO uur geopend - www.schebo.nl Tel. 010-4229120/4224430 - Fax 010-4227867 - s Maandags gesloton SCHIEDAM - De Schiedamse hasisscholen Sint Jozef en Sint Jan hebben onlangs spontaan besloten de actie 'Lichtjes voor Sophia' van het Sophia Kinderziekenhuis te ondersteunen. Afgelopen donderdag is de actie knal- lend van start gegaan op de scholen. Feyenoord-prof Nic ky Hofs verrichtte de aftrap. De start van de actie verliep in drie stappen. Nicky Hofs ont- hulde in het hoofdgebouw van de Sint Jozef aan de Nassaulaan de kerstboom. Vervolgens ve- richtte de voetballer dezelfde handelingen op het terras van de dependance aan de Warande en tot slot in de aula van de Sint Jan aan de Van Swindensingel. Directeur Erik Paul Forsten be- geleidde de Feyenoorder bij zijn rondgang langs de drie RK- scholen. Met 'Lichtjes voor Sophia' wordt geld ingezameld voor een zogeheten 'skillslab'. Met een 'skillslab' kunnen artsen en verpleegkundigen beter worden opgeleid en sneller de nodige praktijkervaring met 'intensive care' opdoen. Een 'skillslab' is vergelijkbaar met een vliegs- imulator welke gebruikt wordt in het onderwijs voor piloten. Het educatieve aspect van 'skillslab' is het gezamenlijke dat de Schiedamse scholen bindt aan de fondsenactie van het Sophia kinderziekenhuis. Voor de actie hebben de scho- lieren de afgelopen periode een heuse berenkliniek ingericht. Leerlingen konden in deze kli- niek hun knuffels laten behan- delen. Ook was er voor de wat oudere scholieren een voorlich- ting over de activiteiten van het Sophia Kinderziekenhuis. De komende tijd wordt op de scho len nog meer aandacht besteed aan ziekte en ziekenhuizen. Om daadwerkelijk geld bijeen te brengen gaan de scholieren op pad om 'Lichtjes voor Sop hia'-kleurplaten te verkopen. Voor elke verkochte kleurplaat mag de verkopende leerling daadwerkelijk een lichtje in een van de aanwezige kerstbomen in de scholen plaatsen. Voor de 'lichtjes' is een richtbedrag van 5,00 euro afgesproken. De totale opbrengst van de actie wordt tijdens de gezamenlijke kerstviering van de RK-scholen op 22 december bekendge- maakt. Foto Roger van der Kraan Het Fortis Theater aan de Schie programmeert komende weken verschil- lende bij deze kerst- en nieuwsjaarstijd passende theatervoorstellingen. Rob van de Meeberg doet donderdag 22 december vanaf 2015 uur de on- vergetelijke conferencer Wim Kan herleven. Van de Meeberg speelt Wim Kan met actuele, nieuwe conferences en doet dit samen met 'zijn' Corry Vonk. De 'Vonk' van Van de Meeberg wordt gespeeld door Annemarie Henselmans In het programma twijfelt Wim Kan of hij moet toegeven aan de druk van de VARA om weer een oudejaarsconference te houden op de televisie. De vragen die daarbij rijzen zijn of hij niet inmiddels aan rust toe is? Of dat hij de concurrentie met bijvoorbeeld Freek de Jonge nog wel aankan. Daar- naast weet Kan niet of 'Corry' tegenwoordig niet meer een blok aan zijn been is geworden dan een welkome hulp bij de totstandkoming van zo'n nieuwe voorstelling. Bas en Ralf Grevelink komen vrijdag 23 december naar Schiedam met een meezingprogramma. De gebroeders Grevelink toeren al zes jaar de Nederlandse steden rond met dergelijke meezingprogramma's. Speciaal voor de feestdagen maakten zij nu een Kerst-variant van dit concept. En dat blijkt een succes. Sowieso is het werk van de Grevelinkjes inmiddels bekend bij veel theaterliefhebbers. In veel steden komt het publiek al zin- gend en hummend het theater binnen wandelen. In het programma 'Vier! Kerst' kunnen naar hartelust kerstliederen worden meegezongen. Ter on- dersteuning krijgt eenieder bij binnenkomst een liedbundel uitgereikt. Speciale gasten in deze productie zijn Dominique Engers (zang) en Koen Franse (zang en trompet). Petrov is een idioot winters cabaretsprookje dat wordt geregisseerd door Hetty Heyting. De voorstelling die op tweede kerstdag om 15.00 uur plaatsvindt, speelt zich af in het Rusland van 1927. Elke dag staat Petrov, de eenzame en lelijkste man van Rusland op het perron van het plaatsje Tsaartsaarderin om treinen uit te zwaaien. Niemand ziet hem echter staan en niemand geeft hem aandacht. Tot op een dag de mooie Anouschka van- uit de trein lijkt te zwaaien. Dan neemt Petrov een roekeloos besluit. Hij gaat op zoek naar Anouschka en krijgt hierbij hulp en hinder van drie geestverschijningen, twee stiefzussen, een kerstman en een merkwaardig hoogzwanger stelletje met een ezel. Cabaretier Onno Innemee speelt de hoofdrol in deze absurde vertolking van Petrov. Het mooie kerstverhaal van Charles Dickens over de gierige Scrooge wordt woensdag 28 december vanaf 19.30 uur gespeeld. Scrooge vindt Kerstmis maar niks. Het kost alleen maar geld. Regisseur/acteur Bruun Kuijt speelt 'Kerstlied van een vrek' in de geest van een Engelse acteur die hij ooit de solovoorstelling van 'A Christmas Carol' zag spelen. Kuijt was geraakt en kruipt nu zelf in de rol van verteller, Scrooge, Marley en de overige figuren uit het beroemde verhaal. Bruun Kuijt mag inmiddels een bekendheid genoemd worden in het Ne derlandse theater. Kuyt was jarenlang samen met Rik Hoogendoorn het succesduo Echte Manneu, speelde bij het Ro Theater en regisseerde popu- laire voorstellingen als Pluk van de Petteflet, Een Zomerzotheid, Nijntje en Tel Uit Je Winst). SCHIEDAM - In aansluiting op het Gesprek aan de Schie op 9 de cember over vluchtelingen zijn in Bibliotheek Stadserf 2 exposities van vluchtelingen te zien. Dit zijn kunstwerken van de Iraanse kun- stenares Homeira en schilderijen van Arshavin, een Koerd uit Syrie. De tentoonstelling van Homeira is getiteld 'Ongesproken verhalen'. Homeira Khoyniha (1975) komt uit Iran. Zij volgde de kunstoplei- ding aan de Universiteit van Tehe ran. In 2002 studeerde zij af met als specialisatie ontwerp en decor- bouw. Tot haar vertrek naar Ne derland heeft ze gewerkt bij het Amfitheater in Teheran. Kunst wordt in haar werkwijze onder- streept met multiculturele elemen- ten om afstand tussen culturen te verminderen en mensen dichter bij elkaar te brengen. Zij combineert grafische vormgeving en design uit het Midden-Oosten met moder- ne westerse kunst. Deze expositie in de bibliotheek is de eerste open- bare tentoonstelling waar haar her inneringen aan oorlog, immigratie en opnieuw opbouwen van haar le- ven centraal staan. De tentoonstel ling is tijdens openingstijden te be- zoeken tot 11 januari 2006. Ook zijn in Bibliotheek Stadserf een groot aantal schilderijen te zien van de kunstenaar Arshavin, een Koerd uit Syrie. Hij is veertig jaar oud en in 1998 naar Nederland gekomen. In Syrie was hij actief als schilder en kunstenaar en van- wege zijn kunst is hij gevlucht. Zijn expressieve, in felle tinten ge- schilderde werken hangen tot 2 ja nuari 2006 op de eerste en tweede etage van de bibliotheek. SL Mary's Church Carol Service Zondag 18 decemberaanvang 19.00 uur Pieterde Hcochweg 133 Delfshaven 010-4764043 De DCMR Milieudienst Rijnmond bebandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een deel van de 349 klachten die in de week van 5 tot en met 12 december zijn binnengekomen. Opnieuw stankklachten uit Vlaardingen en Schiedam Maandag 5 en dinsdag 6 december ontving de meldkamer van de DCMR opnieuw klachten over een chemische, brand- en olielucht. De uitrukdienst van de meldkamer stelde na uitsluitingsonderzoek vast dat de stank afkomstig was van Asfalt Productie Ftotterdam Rijnmond (APRR). Uitsluitingsonderzoek werd uitgevoerd in de stankbaan en aan de bovenwindse kant van APRR, om er zeker van te zijn dat de geconstateerde stankoverlast niet van een ander bedrijf afkomstig was. De DCMR heeft APRR naar aanleiding van de klachten een dwangsom opgelegd. Het totaal aantal klachten is opgelopen tot meer dan 140. Weer geluidsoverlast van discotheek in Rotterdam-Prins Alexander Over discotheek Club Outland in Rotterdam-Prins Alexander ontving de DCMR, net als vorige week, zeven klachten van bewoners over de harde muziek en dreunende bastonen. De discotheek is sinds oktober van dit jaar geopend en heeft al voor veel overlast gezorgd. Naar aanleiding van het overschrijden van de geluidsnormen heeft de DCMR proces verbaal opgemaakt. Bovendien heeft de DCMR de deelgemeente geadviseerd om een dwangsom op te leggen als de discotheek geluidsoverlast blijft veroorzaken. Zwavel-, olie- en rotte eierenstank in Maassluis Op 6 december was er ook in Maassluis stankoverlast. Bewoners omschreven de stank als van zwavel, olie en rotte eieren. De uitrukdienst kon de oorzaak van de stank niet meer achterhalen. De bedrijven in het oostelijk Europoortgebied hebben van de DCMR een fax ontvangen met het verzoek een nader onderzoek op hun bedrijfsterreinen in te stellen en de resultaten van dit onderzoek naar de meldkamer terug te koppelen. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl/milieuklacht.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 13