m jr De rode draad in het collegebeleid in de periode 2002 tot 2006 Een krachtige stadseconomie met een vitale binnenstad Een sociaal sterk Schiedam NU: al helemaal gewend Het college maakt de balans op Van achterstand naar voorsprong Nl_' 8SSf J is! Van achterstand Het college heeft bij zijn aantreden in 2002 niet gekozen voor het snelle zichtwerk en voor 'grote stappen, snel thuis1, maar voor investeren in de diepte. Dat was op dat moment niet zo gemakkelijk. Landelijk en dus ook plaatselijk heerste economische malaise. Als gevolg daarvan werd Schiedam flink gekort door het Rijk en had op diverse fronten een inhaalslag te maken. Dat betekende in de praktijk simpelweg met 'minder meer1 doen. Tegelijkertijd heerste er de roep om maatschappelijke veranderingen en moest worden opgetreden tegen een toename van 'grootstedelijke problemen' als grotere onveiligheid en een dreigende afname van de plaatselijke werkgelegenheid. Daarnaast waren er meer structurele vraagstukken als een laag inkomens- niveau en een eenzijdige woningvoorraad. En verder was er de andere verdeling van taken. Het dagelijks onderhoud van de stad was bijvoorbeeld overgedragen aan de ONS en ook dat vroeg om een nieuwe manier van werken en sturen. Burgemeester en Wethouders zagen geen heil in lapwerk of in het gaten met gaten dichten. Het college koos voor een structurele en brede aanpak en het bijtijds inspelen op nieuwe ontwikkeiingen. Dat is meteen ook de rode draad in het collegebeleid voor de periode 2002 tot 2006. Het heeft duidelijk zicht- en meetbare resultaten opgeleverd. Zo zijn de plaatselijke financien in balans en beter inzichtelijk gemaakt. Er is ruim 12% bezuinigd op de loonkosten van het eigen personeel. De gemeentelijke lasten zijn daarbij nauwelijks gestegen. Sommige resultaten zijn nauwelijks zichtbaar, maar van groot belang voor de stad. De Koemarktbrug bijvoorbeeld ziet er nog hetzelfde uit als vier jaar geleden, maar is wel totaal vernieuwd. De dure jaarlijkse noodreparaties, met alle ongemak van dien, behoren daarmee tot het verleden. Het is slechts een van de vele voorbeelden. Maar ook in andere opzichten werd de basis gelegd voor fundamentele verbetering. Zoals bij de aan pak van de werkloosheid. Een uitkering is een recht, maar daar staan wel verplichtingen tegenover. Werkelozen worden aan de slag gezet in een speciaal daarvoor ingericht Productiehuis. Dat is trouwens wel bedoeld als goede opstap naar een geschikte oplei- ding en een betaalde baan. De nieuwe koers van dit college heeft natuurlijk gevolgen gehad voor de Schiedammers. De gemeente heeft zelf de broekriem aangehaald, maar ook de stad werd geconfronteerd met bezuinigingen. Inmiddels is Schiedam wel volop op weg van achterstand naar voorsprong. De financiele situatie is weer gezond. Het onderhoudsniveau van de stad is op een beter peil gebracht. Vrijwel alle van de voorgenomen actiepunten aan het begin van deze collegeperiode zijn verwezenlijkt. Natuurlijk zijn er ook dingen niet gelukt. Bij veel projecten spedt nu een- maal een complex aantal factoren mee. Zo is de leegstand op winkelgebied in de Hoogstraat het college een doom in het oog. Ook daarin zijn burgemeester en wethou ders helder. Soms is het accepteren van vertraging de enige oplossing. Maar waar nodig moet de realiteitszin worden opgebracht om een andere richting in te slaan. Op de Hoogstraat wordt dan ook het toestaan van wonen op de begane grond overwogen. In maart zijn de verkiezingen. Reden voor B &C W om de balans op te maken en aan te stippen wat in de komende maanden nog op stapel staat. Een ding is daarbij zeker: het nieuwe college kan straks van start vanuit een gezonde uitgangspositie. Het Collegewerkprogramma voor de periode 2002 tot 2006, dat Burgemeester en Wethouders onder de titel 'Van Ambitie naar Acne' presenteerden bij hun aantreden, liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Alle speerpunten van het beleid werden vertaald in een actiepuntenlijst compleet met namen en data. Zo maakte het college de doelen die het wilde bereiken meteen concreet en inzichtelijk. B W stelden zich daarmee ook kvetsbaar op. Want zo'n heldere actiepuntenlijst biedt de stad ook de gelegenheid om het colkge er op aan te spreken. In maart 2006 zijn ce verkie zingen. Reden voor B W om de talans op te maken en aan te stippen wat in dt komende periode nog op stapel staat. Daarvan bieden deze pagina's een overzicht. De volledige versie is te vinden op www.schiedam.nl. In economisch opzicht heeft dit college al vanaf zijn aantreden het tij niet mee. De landelijke malaise werkte ook door in Schiedam. Bedrijven hadden het moeilijk er was sprake van flinke werkeloosheid. De financiele situatie van de stad was daarbij niet rooskleurig. B W hield het hoofd koel, bleef investeren in voor de stad belangrijke ontwikkeiingen en zocht tegelijkertijd naar wegen om een nieuw financieel evenwicht te vinden. Het is inmiddels een aantal stevige, maar wel zorgvuldige bezuinigingsrondes later. Mede dankzij een strategischer inzet van de beschikbare gelden, is het gemeentelijk huishoudboekje weer gezond. En er is zelfs een zekere reserve opgebouwd voor de toekomst. Daarbij zijn de gemeentelijke tarieven nog steeds de goedkoopste van de regio. Maar een gezonde financiele huishouding is nog geen krachtige stadseconomie. Daarvoor zijn goede en gevarieerde werkgelegenheid een vereiste, een flore- rend bedrijfsleven, een goed ondernemers- klimaat, een bloeiende middenstand en een goed geolied voorzieningenniveau op alle fronten. B& W heeft dan ook stevig ingezet op de bedrijfsterreinen. Die moeite loont. Vijfsluizen is landelijk gezien een topper. Daar gevestigde bedrij ven als Mammoet, die de Koersk borg, maken zelfs wereldwijd furore. Een goede wisselwerking met alle verschil- lende partners, onder wie ook buurge- meente Rotterdam, is de basis voor de herstructurering die in voile gang is van twee andere belangrijke bedrijfsterreinen: 's Graveland en Spaanse Polder. Nieuw Mathenesse zal snel volgen. Ook op schema ligt de ontwikkeling van Schieveste, het terrein achter en rond het station waar een mix van werken, uitgaan en wonen moet komen. De kantoren- markt zit op dit moment niet mee en de lat voor Schieveste ligt erg hoog, overeen- komstig de waarde overigens van het gun- stig gelegen gebied. Toch zijn ook daar de eerste resultaten zichtbaar. Want de werkzaamheden op het Stationsplein - dat het uitnodigend voorportaal moet worden van de binnenstad - zijn in voile gang. En dan Schiedams binnenstad, inmiddels officieel beschermd stadsgezicht, en een spil in de plaatselijke economic. In de revitalisering ervan heeft het college de afgelopen periode extra geld en energie gestoken. De vaart zit erin maar niet op alle fronten. De grootse plannen van Des Bouvries mislukten; diverse bouwplan- nen in bijvoorbeeld het Gat van Bolmers en het Westmolenkwartier kwamen helaas nog niet van de grond. 'Niet doem- denken, niet luchtfietsen, maar realistisch verder aan de slag'; het college laat zich niet uit het veld slaan. Een zekere trots lijkt gerechtvaardigd, want de binnenstad is er zichtbaar op vooruit gegaan. Een sfeervolle Dam, een schilderachtige Grote Markt met gezellig terrassenplein en een pittoreske Lange Wethouder Cor van Tilborg (WD) Kerkstraat: als iets goed is, is een mens geneigd snel te vergeten hoe het was. Dan zijn daar de andere troeven van de bin nenstad: de restauratie en - minstens zo belangrijk - invulling van het oude stad- huis; de heropening straks van het Stedelijk Museum Schiedam in het schit- terend gerestaureerde pand op de Hoogstraat; een opbloeiend cultureel leven; een steeds beter florerende horeca en een breed scala aan evenementen als smaakmakers. Het sociaal beleid is het enige dat bij alle bezuinigingen vrijwel ongemoeid bleef. B W trok er zelfs extra geld voor uit, maar dat geld wordt wel anders ingezet dan voorheen. Dit col lege kiest ervoor vooral te investeren in een beter toekomstperspectief. Het idee erachter is helder. Een goed sociaal vangnet blijft belangrijk, maar be- langrijker nog is het scheppen van kansen voor verdere ontwikkeling. Iedere Schiedammer moet op eigen benen stevig in de maatschappij kunnen staan. Het behalen van een goed opleidingsniveau en de mogelijkheid om daarmee aan de slag te kunnen, is daarvoor een belangrijke vereiste. Hoe jonger daarmee wordt begonnen, hoe beter. De jeugd tussen 0 en 23 jaar heeft dan ook een streepje voor bij Burgemeester en Wethouders. Veel geld gaat er naar deze doelgroep. Het peuter- plusproject, de Brede School en projecten die voortijdig schoolverlaten voorkomen: alles wordt op alles gezet om de ontwik- kelingskansen van kinderen te vergroten. Ook voor de onderwijshuisvesting zijn meer middelen vrijgemaakt. Een bijzondere nieuwe voorziening is het schoolmaatschappelijk werk. Dat is speci aal in het leven geroepen om kinderen met problemen - in hun gedrag, de situa tie thuis of psychisch - te ondersteunen. Problemen die vaak (nog) niet zwaar ge- noeg zijn voor de Jeugdzorg, maar die wel heel bepalend zijn voor de ontwikkeling. 'Leren' en 'spelen' zijn voor de ontwikke ling van jongeren allebei even onmisbaar. Vandaar de extra aandacht voor een breed scala aan sportfaciliteiten en - activiteiten. Het college heeft het Jeugdfonds inge- steld. Dit maakt het voor kinderen uit gezinnen met een minimum inkomen mogelijk om te sporten. Ze krijgen de onkosten vergoed. De toegezegde jon- gerenvoorziening in Noord is er nog niet gekomen, maar in afwachting ervan is het ambulante jongerenwerk uitgebreid. Een jongerenbus gaat activiteiten aanbieden in de wijken. Ook is er inmiddels een bij- zonder en experimenteel initiatief; het Urban House op het Wibautplein. Het is een verzamelterm voor een aantal cur- sussen waarin jongeren tussen de 13 en 23 jaar zich bekwamen in uiteenlopende disciplines als muziek, dans, multimedia en Art Design. Niet alleen in de jeugd investeert dit col lege extra, maar ook in ouderen die tegenwoordig zo lang mogelijk zelfstandig willen en moeten blijven wonen. Daar voor zijn tal van voorzieningen. Omdat ouderen relatief meer lasten hebben, is de ouderentoeslag ingevoerd. Ouderen met een laag inkomen ontvangen jaarlijks financiele ondersteuning. Een 'nieuw- komer' is een project om ouderen weg- wijs te maken in de veelheid aan (inkomens) ondersteunende regelingen. Wat de werkeloosheid betreft kiest B W voor een actieve insteek; pappen en nathouden is er niet meer bij. Op veel fronten wordt hulp geboden. Zo zijn tonen uitgetrokken voor het omzetten van vijftien gesubsidieerde banen in regu- liere banen. Het effect ervan is dubbelop, want het gaat om leden van de Lichtblauwe Brigade en daarvan heeft de hele stad weer profijt. In samenwerking met het bedrijfsleven en het onderwijs worden cursussen opgezet om jongeren op te leiden tot vaklui waarnaar vraag is. De vrijblijvendheid is er inmiddeh ook van af. Werklozen moeten verplicbt aan de slag in het Productiehuis om in een normaal dagritme te blijven of te komen en daardoor via een opleiding door te groeien naar een betaalde baan. Dtarnaast wordt stevig ingezet op fraudebestrijding. Het pakket aan maatregelen heeft resul- taat. De werkgelegenheid blijft grceien - en sneller dan gemiddeld in de regio - de werkloosheid neemt af en het Schiedamse netto inkomen, neemi sneller toe dan landelijk gemiddeld. Wethouder Christine Daskalakis (CDA) Werkgelegenheid In economisch opzicht doet Schiedam het de laatste jaren prima. Dat blijkt uit cijfers met betrekking tot de werkgelegenheid en de werk loosheid. Het aantal bedrijven en het aantal arbeidsplaatsen blijft gestaag groeien. Telde Schiedam in 2001 nog 2.590 bedrijven, in 2004 was dit toegenomen tot 2.766. Tegelijkertijd steeg het aantal fulltime arbeids plaatsen van 27.261 tot 27.931 (bron: Bedrtjvenregister Zuid-Holland). De groei van het aantal bedrijven en arbeidsplaatsen is in Schiedam (aanzienlijk) gunstiger dan in de rest van de regio Rijnmond. Werkloosheid Naast een toename van de werkgelegenheid is er ook nog eens sprake van een forst daling van de werkloosheid. Dit blijkt uit ajfers van het Centrum voor Werk en Inkomei (CWI). Zo waren er begin 2004 nog ruim 5200 Schiedammers op zoek naar een baai, begin 2005 waren dit er nog maar 4.125, ten daling van meer dan 20%. Daarmee ontwilkelt de werkloosheid zich in Schiedam guns iger dan in andere delen van de regio. Inkomen Het netto besteedbaar inkomen in S:hiedam neemt sneller toe dan landelijk gemildeld. Dat blijkt uit cijfers van het CBS over het belastingjaar 2002. In de regio Rijnnond (22 gemeenten) staat Schiedam qua inkomensstijging zelfs op de 3e plaats.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 14