liill Een schone, hele en veilige stad ■1 Interactief bestuur en een goede gemeentelijke dienstverlening www.schiedam.nl TOEN: al bijna vergeten Ruimte voor ontwikkelingen en een gezond woonmilieu gemeente Schiedam Week 50 Woensdag 14 december 2005 in 11 *st rf F mm Gemeenteberi naar voorsprong Schoon, heel en veilig: de kreet lijkt soms door veelgebruik wat hoi te gaan klinken. In Schiedam staat hij echter met stip boven aan de agenda. En niet zonder reden. Ook voor het college is het klip en klaar dat op het schoonmaken en onderhoud van de stad heel wat viel en valt af te dingen. B W heeft zich de brede kritiek op de 'toenemende vervuiling' dan ook aangetrokken, maar zich niet laten verleiden tot overhaaste acties. Bij het aantreden van dit bestuur in 2002 was het (dagelijks) onderhoud van de stad net overgeheveld naar de ONS. Die nieuwe siruatie leverde alleen al de nodige opstartproblemen op. Daarbij moest ook op dit vlak worden bezuinigd. Kortom met minder geld moest meer gedaan wor den. Daarom is in intensief oveleg met de ONS vooral ingezet op drie basisvoor- waarden: verbetering van de werktech- nieken; een duidelijke en op elkaar afgestemde planning van de werkzaamhe- den en een inventarisatie van wat voor onderhoud, waar en hoe dikwijls, nodig was in de stad. Dat heeft tijd en energie gekost en leverde in eerste instantie op straat nog weinig op. Het voelt misschien nog niet zo in de stad, toch begint de aanpak vruchten af te werpen. Ideaal is het nog lang niet, maar met de achterstand op 'schoonmaakge- bied' komt het wel goed. Daarmee is Schiedam echter nog niet klaar voor de toekomst. Het college zet daarom ook in op nieuwe ontwikkelingen als de inzame- ling van huisvuil in ondergrondse con tainers. Noodzakelijk is wel dat ook de Schiedammers hun eigen verantwoorde- lijkheid nemen als het gaat om 'schoon en heel'. B W gaat dat enerzijds stim- uleren door onder meer goede voorlicht- ing; aan de andere leant wordt wangedrag voortaan strenger aangepakt. Die mogelijkheid heeft het college, nu het takenpakket van de Lichtblauwe Brigade aanzienlijk is uitgebreid. De ploeg is dan ook behoorlijk gegroeid in aantal. Veel brigadisten hebben daarbij dankzij extra scholing meer bevoegdheden gekregen en mogen nu ook bekeuren. Dat betekent dat ze, naast de parkeercontroles, kunnen worden ingezet op handhaving op bijvoorbeeld het terrein van reiniging. Ook hebben ze de veiligheid van het sta tion, sinds de komst van de metro een van de drukste openbaar vervoersknoop- punten van de regio, onder hun hoede. En met succes. Een paar jaar geleden was zo'n 'keurkorps' een landelijk nog onbekend fenomeen. Toen werd echter al wel duidelijk dat de politie steeds minder tijd zou krijgen voor toezichthoudende taken. B W had geen zin om achter de feiten aan te lopen en dat leidde tot de oprichting van de brigade die inmiddels een onmisbare plek heeft verworven in Schiedam. Veiligheid is een thema dat nooit af of achterhaald is en dat veel raakvlakken heeft. Dat heeft onder meer geleid tot een gerichte aanpak voor risicojongeren en veelplegers en het instellen van een advies- en verwijspunt voor huiselijk geweld. En als Schiedam zich voorbereidt op een feestelijke decembermaand, dan is het spitsroeden lopen bij Bureau Veiligheid van de gemeente. Waar zou de vlam in de pan kunnen staan en hoe voorkomen we dat? Het is een vraag waar ieder jaar weer veel tijd en energie in wordt gestopt. Niet voor niets. De stad heeft de laatste jaar- wisselingen - en dat is wel eens anders geweest - onbekommerd kunnen vieren. Wethouder Hans Meijer (Leefbaar Schiedam) De positie van Schiedam als woonstad wordt sterker, de bevolkingssamen- stellirig gevarieerder. Daarop heeft B W heel bewust ingezet. Zo wordt het woningaanbod in alle wijken steeds veelzijdiger. Dat geldt voor de (ver)nieuw- bouw in het centrum, waar het Land van Belofte voltooiing nadert en waar de woonmogelijkheden in monumentale oudere panden steeds beter wordt benut. Ook Sveaparken, dat gestaag groeit, levert hieraan een bijdrage. Minstens zo belangrijk is de herstructurering van de drie vroeg naoorlogse wijken. Nieuwland, Groenoord en de Slachthuisbuurt zijn inmiddels grondig op de schop gegaan. Als de sloop en nieuwbouw daar straks gereed zijn, is Schiedam drie verrassende en veelzijdige woonwijken rijker. Veiligheid De leefbaarheid van een stad wordt voor een belangrijk deel bepaald door het gevoel van veiligheid. Bijna de helft van de Schiedammers (46%) geeft aan zich wel eens onveilig te voe- len. In 2002 was dit nog 50% zodat er sprake is van een lichte verbetering. Toch is het onvei- ligheidsgevoel in Schiedam nog een van de hoogste van de 31 gemeenten die tot het Grotestedenbeleid behoren. Wat echter mee- speelt is de ligging van Schiedam in de regio: (ernstige) gebeurtenissen die in metropool Rotterdam plaatsvinden en in de media verschijnen, hebben ook invloed op de veiligheidsbeleving van Schiedammers. Niet dat er in Schiedam nooit eens iets gebeurt maar als wordt gekeken naar het slachtoffer- schap van delicten dan blijkt dit cijfer in Schiedam al jaren ongeveer op het landelijk gemiddelde te liggen terwijl dit in Rotterdam aanzienlijk hoger uitvalt. Ontwlkkellng onvelllgheldsgevoelens van Schiedammers In het algemeen en In de elgen woonbuurt 60 50 40 30 20 Algemeen In eigen woonbuurt 1998 2000 2002 2004 BronGSB- Leefbaarheidsonderzoek 2004) Als vervolgens wordt ingezoomd op de onvei- ligheidsgevoelens in de eigen woonbuurt, dan zijn de scores een stuk gunstiger. In de eigen buurt voelt 32% zich wel eens onveilig. Ook dat is iets beter dan twee jaar geleden. Hoewel op basis van alleen de meting in 2004 nog niet gesproken kan worden van een nieuwe trend, lijken ook gegevens van de poli tie op een gunstige ontwikkeling te wijzen. Maar met zand, cement en stenen bouw je nog geen stad waar het goed leven, wonen en werken is. Daarvoor zijn tast- bare randvoorwaarden noodzakelijk als schoon, heel, veilig, een goede infrastruc- tuur en een aantrekkelijk voorzieningen niveau. Maar wil je je als bewoner echt thuis voelen, dan gaat het ook om on- Wethouder Henk Jan Habermehl (Schiedam Lokaal) grijpbaarder zaken als onderlinge saamho- righeid en gemeenschappelijke verant- woordelijkheid. Dit college heeft op het zogeheten 'sociale aspect' stevig ingezet, in eerste instantie vooral in de herstructureringswijken. Hier gebeurt veel voor en door de bewoners. Deze activiteiten versterken het onderling contact en vergroten de binding met de wijk. Zo worden bewoners ambassadeurs. Dat de aanpak een goede is, is duidelijk meetbaar. Uit de jongste onderzoeks- gegevens blijkt dat bijvoorbeeld in Nieuwland, waar de herstructurering in voile gang is, de bewoners de toekomst in eigen buurt veel positiever tegemoet zien, dan bewoners van andere wijken. Reden voor B W om geld uit te trekken om wijk-, buurt- en straatinitiatieven te ondersteunen en te stimuleren in Groenoord, Zuid, Oost en West. Als het gaat om 'een aantrekkelijk woon- klimaat', mag de mogelijkheid om defini- tief afscheid te nemen van de erfpacht niet ongenoemd blijven. Veel Schiedam mers hechten er waarde aan een eigen huis op eigen grond te hebben, maar het veranderen van het erfpachtsysteem was eigenlijk altijd onbespreekbaar. Dit col lege besloot het roer om te gooien. Het gaat natuurlijk om een nieuw fenomeen dat ook nog eens de portemonnee raakt. Daarom wordt hierover voorlichting op maat gegeven. Belangrijk onderdeel daar- van is een serie informatiebijeenkomsten waarbij ook de Vereniging Eigen Huis als onafhankelijke partij aanwezig is. Ook wat betreft het onderhoud van de stad zitten burgemeester en wethouders op koers. Wegen, fietspaden en bruggen zijn of worden in de nabije toekomst aangepakt, zoals de Nieuwe Haven, de Westvest, de Kippebrug, de Burgemeester Van Haarenlaan en het Lorentzplein - in de nabije toekomst aangepakt. De moge lijkheid tot particuliere woningverbeter- ing, die volop wordt benut, voorkomt verpaupering van karakteristieke Schie- damse oudere wijken. Financiering is gevonden voor noodzakelijke ophogingen in betrekkelijk jonge buurten als Groenoord, Woudhoek en De Velden, al konden B W in het laatste geval niet helemaal aan de wensen van de bewoners tegemoet komen. Niet alle energie die is gestoken in een impuls voor het wonen in Schiedam, heeft resultaat opgeleverd. Zo zijn de nieuwbouwdoelstellingen die met de Stadsregio waren overeengekomen niet helemaal gehaald. Daaraan ligt een com plex van factoren ten grondslag zoals de aanscherping van de normen op het gebied van fijn stof. Er ligt ook nog een weg te gaan, zeker als het gaat om die plekken in de stad die nog geschikt zijn voor nieuwbouw. Niettemin kan Schiedam, mede dankzij de goede samen- werking met Woonplus, er aanspraak op maken een stad te zijn waar het aantrekkelijk en veelzijdig wonen is. •1 Een stad waar het goed leven, werken en wonen is. Een gemeentebestuur kan nog zo haar best doen om daarvoor alle nodige voorzieningen te treffen; het zijn en blijven toch de bewoners die bepalend zijn voor het resultaat. En dan gaat het niet alleen om meepraten en meedenken, maar ook om meedoen. Het college investeert in de wisselwerking met betrokken Schiedammers. Zij kunnen rekenen op samenwerking met en ondersteuning van de gemeente om hun ideeen tot bloei te brengen, hun plannen uit te voeren, partijen bij elkaar te brengen. Het effect ervan wordt steeds duidelijker. Zonder die intensieve wisselwerking waren de krachten van alle evenementen- organisaties niet gebundeld in een over- koepelende stichting, SEPS (Stichting Evenementen Pro mode Schiedam), met alle meerwaarde van dien. Dan hadden de Brandersfeesten het nog steeds zonder Gondelvaart moeten doen; was er geen kerstverlichting geweest in het centrum, geen Maasboulevardfeest en geen LOOK TV. Voor tal van plaatselijke instellingen en voorzieningen - van bewoners- en mid- denstandersverenigingen tot musea, archief en bibliotheek - is de inzet van vrijwillige pleitbezorgers onmisbaar. Hun mening telt dan ook voor het college. Waar mogelijk komt B W daaraan tegemoet, maar durft waar nodig ook eerlijk 'nee' te zeggen; dan wel met rede- nen omkleed. Burgemeester en wethouders koesteren alle bestaande aanspreekpunten en over- lego rganen, maar wil juist ook de stem horen van die ene, individuele Schiedammer. B W kiest daarbij voor maatwerk en een kleinschaligheid op buurt- en zelfs straatniveau en schuwt een kritische discussie niet. Er waren al wijk- wethouders. Het is daarnaast meer regel dan uitzondering dat het college met (groepen) belanghebbenden persoonlijk van gedachten wisselt over beleid en aan pak. Inmiddels ligt er ook een plan voor het wijkgericht werken dat tot stand is gekomen in overleg met alle betrokken partijen. Dat is een begin, maar wel een goed begin. Een eerste en direct gevolg ervan is het project 'Het college op tournee'. Vanaf januari zullen B W regelmatig de wijken aandoen en het gesprek aangaan met de bewoners. De Schiedammer is niet alleen partner, maar ook klant van de gemeente. Het col lege is bezig met een verbeterslag van de service op tal van punten. Op het gebied van brieven, klachten en bezwaren is de bestaande achterstand weggewerkt; de reactiesnelheid is nog niet wat hij zijn moet, maar wel behoorlijk verhoogd. Burgemeester Reinier Scheeres Op het digitale vlak heeft Schiedam nog een wereld te winnen. Daarin wil B W de komende maanden nog een aantal belangrijke stappen zetten. De informatie op de website die nu weinig aantrekkelijk oogt en moeilijk toegankelijk is, wordt aangepast aan de eisen van deze tijd. Ook de digitale dienstverlening wordt aanzien lijk uitgebreid. Nog even en een aantal producten - zoals parkeervergunningen, aangifte hondenbelasting en uittreksel uit de gemeentelijke basisadministratie - kan vanaf thuis worden aangevraagd en betaald via de pc. Colofon Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 Fax: (010) 473 70 21 E-mail: info@schiedam.nl Informatienummer stadswinkel: (010) 246 54 57 Gemeentelijk Informatiepunt Postadres Eindredactie Stadswinkel, Stadserf 1 Tel.: (010) 246 53 04 Postbus 1501 3100 EA Schiedam Gemeente Schiedam Bureau Communicatie

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 15