Mil SIMMS 1 Andersen Festival in de Maasstad Nederland viert graag traditioneel Oud en Nieuw Koos de Ru (95) collecteert voor de mensen in Pakistan maassta Theater a.d. Schie Jeugdfilmfestival Joyce en Halina kunnen weer terug naar school Schiedams Intorno Ensemble brengt gezelschappen samen Oliebollen en champagne blijven populair 'Dit is zo'n ramp, dat ik wel iets moest doen' Doorrijden na aanrijding Controle op verlichting Werk aan de Van Haarenlaan Gemeentearchief Schiedam krijgt een 8,1 van bezoekers w e e k b I a d e Woensdag 28 december 2005 Martin Hanson presenteert Wintercircus Toneelvoorstelling Champagne Cabareteske voorstelling De Varkensfabriek SCHIEDAM - De Prinses op de erwt, de rode schoentjes en de nieuwe kleren van de keizer maakten hem wereld- beroemd. Schoenlappers- zoon en verhalenverteller Hans Christian Andersen (1805) moet wel een heel grote duim hebben gehad, gezien de 156 sprookjes die hij er tijdens zijn leven uit- zoog. Programma Polar Express Wallace Gromit Knetter maaspostwaterweg@redactie.maasstad. Jjry Komt dat zien, komt dat...zien! Eenmaal per jaar ondergaat het theater een bijzondere metamorfose. Het statige toneel verandert in een fantasieprik- kelende piste, er ligt zaagsel en het orkest zweeft hoog boven de grond. De toeschouwers zijn dan niet zo maar toeschouwers, nee, ze worden aange- sproken met 'Hooggeeerd publiek!' Het is Wintercircus Martin Hanson dat het theater deskundig verbouwt tot een fraaie 'tent' en dat de authen- tieke circussfeer binnen de muren brengt. Zonder houten banken, maar tussen het pluche. Met een hartverwarmende voorstelling voor jong en oud. Met vertederende grote en kleine dieren, met topacrobaten in de piste en in de lucht, met vrolijke clowns en internationale artiesten die er een onvergetelijke voorstelling van maken. Woensdag 4 januari, aanvang 13.00 uur en 16.15 uur in Fortis Theater a.d Schie 1 iitoiomuib M Champagne.' is een nieuw Nederlands toneelstuk speciaal geschreven voor humordiva Carry Tefsen, die hiermee waarschijnlijk haar laatste to- neelrol zal spelen. In deze gepeperde komedie bereidt een zangeres haar afscheidstoumee voor. De laatste jaren stond ze minder in de schijnwer- pers dan haar lief was. Ze wil nog een keer schitteren, nog een keer haar oude successen laten horen. Op oudejaarsavond wacht zij samen met haar jongste dochter de komst af van haar twee andere kinderen die ze al tien jaar niet gezien heeft. De twee hadden genoeg van hun egoistische moeder wiens wereld uit maar een persoon bestond: zij. Naast haar komische ta lent laat Carry Tefsen in Champagne.' ook haar vocale kwaliteiten horen. Vrijdag 6 januari. aanvang 20.15 uur in Fortis Theater a.d Schie Twee twintigers werken in een varkensslachterij. De jongens delen lief en leed. De fabriek waarin zij werken is een metafoor voor de multiculturele samenleving. In hoog tempo draven er vele personages voorbij, waaron- der de Turkse en de Surinaamse collega, de Brabantse chef, het Neder- landse vriendinnetje, haar ouders en de Marokkaanse familie. Volgens de makers is de kern van de voorstelling de vraag wie er wel of niet in de ze- vende hemel komt. In een levensecht decor, tussen de uitgebeende var- kensskeletten, mengen Mohammed Azaay en Karim El Guennouni auto- biografische elementen en fictie tot een energiek mengsel van cabaretesk toneel. Scherp, snel en bijzonder grappig. De Varkensfabriek is een ARTiSHOCK voorstelling van de Rijnmond- theaters. ARTiSHOCK staat voor vernieuwend, veelzijdig en prikkelend theater. Gemaakt door soms bekende, soms onbekende makers of gezel schappen. Het zijn voorstellingen die ook op De Parade te zien zijn. Dinsdag 10 januari, aanvang 20.15 uur in Fortis Theater a.d Schie Veel van zijn sprookjes gingen de wereld over en boeiden generatie na generatie, maar opvallend ge noeg is er ook nog heel wat werk relatief onbekend gebleven. En juist dat werk staat eind december centraal tijdens het Andersen Fes tival dat ter gelegenheid van zijn 200ste geboortedag in Rotterdam wordt georganiseerd. Het Hans Christian Andersen Fes tival, dat 28, 29 en 30 december wordt gehouden in het Donner- en Bibliotheektheater, is een bedenk- sel van het Schiedamse Intorno Ensemble, dat in voorgaande jaren onder meer de veelbesproken voorstellingen over Liduina in de Grote Kerk bracht. Vorig jaar bracht dit ensemble al 'De gelukki- ge familie', een kinderopera over twee slakken die graag opgegeten willen worden. Ook een verhaal van Andersen. Marco Kalkman, artistiek leider van het gezelschap, vroeg zich af of er soms meer gezelschappen 'iets' met Andersen deden met het oog op zijn 200ste geboortejaar. Tijdens zijn zoektocht vond hij al snel de Haarlemse theatergroep Sonnevanck, die al bezig bleken te zijn met 'De Sneeuwkoningin', eveneens van Andersen. Gaande- weg kwam hij steeds meer gezel schappen op het spoor die nu eens niet de bekende, maar juist de min der bekende sprookjes van Ander sen uitbeelden. Hij had er in ieder geval genoeg gevonden om een klein festival mee te kunnen orga- niseren. Een winterfestival in Rot terdam. Het Andersen Festival is uiteinde- lijk een driedaags festival gewor- den met muziek-, dans- en theater- voorstellingen en sprookjesachtige activiteiten voor kinderen. Toe- gang wordt verschaft met een vou cher die slechts vijf euro kost en waarmee twee voorstellingen kun nen worden bezocht. Er kan bijvoorbeeld worden geko- zen voor eens dansvoorstelling van het Intorno Ensemble 'De Sneeuwman'. Dat verhaal gaat over een sneeuwpop die door het raam een kachel ziet gloeien, wat hem een vreemd gevoel van bin nen geeft. Hij wordt verliefd en vertelt dat tegen de hond die buiten aan de ketting ligt. Die raadt hem dat wijs af, maar wanneer de sneeuwpop toch de stoute schoe- nen aantrekt en contact zoekt met de kachel is het te laat. Een typisch Andersen-verhaal, vertelt Kalkman. „Het gaat bij hem vaak om kleine, intieme dingen. Niet zo lang en met kleine grapjes erin. Het unieke is dat hij ze zelf bedacht. De sprookjes van de ge- broeders Grimm zijn overleverin- gen, ze schreven op wat ze van mensen gehoord hadden. Ander sen niet. Die bedacht alles zelf." Om ook dat aspect van de sprook- jesverteller niet te vergeten is aan het festival een schrijfwedstrijd voor de jeugd verbonden. Ieder kind, elk groepje of iedere klas mag zelf een 'Sprookje van Rotter dam' verzinnen dat maximaal een A4-tje lang mag zijn en zich in ie der geval in Rotterdam af moet spelen. De mooiste sprookjes wor den tijdens het festival voorgele- Woensdag 28 december Theater Donner 13.00 uur: opening 14.00 uur: het vest en de hand- schoen 15.00 uur: de Tondeldoos 16.00 uur: het vest en de hand- schoen Donderdag 29 december Theater Donner 13.00 uur: de tondeldoos 14.00 uur: het vest en de hand- schoen 15.00 uur: de tondeldoos 16.00 uur: het vest en de hand- schoen Bibliotheektheater 13.00 uur: de sneeuwman 14.00 uur: de elvenheuvel 15.00 uur: de sneeuwman 16.00 uur: de elvenheuvel Vrijdag 30 december Theater Donner 14.00 uur: de verkanshoeder 16.00 uur: de varkenshoeder Bibliotheektheater 13.00 uur: de gelukkige familie 14.00 uur: de sneeuwkoningin 15.00 uur: de gelukkige familie 16.00 uur: het vest en de hand- schoen Vouchers zijn te koop bij Boekhan- del Donner en het Bibliotheekthea ter SCHIEDAM - Het Filmhuis organiseert tot en met zondag 8 januari een jeugdfilmfestival. In de periode rond kerst en nieuwjaar pakt het Filmhuis flink uit met maar liefst elf voorstellingen en drie verschillende films: Po lar Express (een echte kerstfilm), de nieuwste avonturen van Wallace Gromit (de vloek van het weerkonijn) en de meeslepende en grappige Ne- derlandse film Knetter (openingsfilm van het afgelopen Cinekid festival). Polar Express is woensdag 28 december, 14.00 uur te zien, Wallace Gromit en de vloek van het weerkonijn op 29 en 30 december, 2, 3 en 4 ja nuari, 14.00 uur en Knetter op 5, 6, 7 en 8 januari, 14.00 uur. De regisseur brengt met Polar Express een kort geillustreerd kerstverhaal van kinderboekenschrijver Chris Van Allsburg tot leven met de zoge- naamde 'motion capture'-techniek. Hierbij worden acteurs volgehangen met electrodes om hun bewegingen te registreren en in de computer op te slaan. Volgens de filmmakers was 'mocap' de enige mamer om recht te doen aan deze tussen droom en werkelijkheid spelende vertelling over een jongetje dat in een toverachtige trein naar de Noordpool reist, waar hij een ontmoeting heeft met de kerstman. Voor de Wallace Gromit-fans heeft het vijf jaar geduurd, maar nu kun nen we eindelijk genieten van wetenschapper Wallace en zijn trouwe vier- voeter Gromit in een lange speelfilm: prikkelende humor in levendige kleiverpakking. Wallace Gromit zijn hard op weg een klassiek tilmduo te worden. Wallace is een malle uitvinder die handelt voordat hij denkt. Zijn hond Gromit is juist het tegenovergestelde: hij is voorzichtig en denkt na voordat hij iets doet. Gromit is dan ook degene die Wallace uit de pro- blemen moet halen; problemen die dikwijls veroorzaakt worden door de uitvindingen van Wallace. In De vloek van het weerkonijn moet het duo het opnemen tegen konijnen die het vele groen van de jaarlijkse groente- wedstrijd verorberen. Alles lijkt goed te gaan, tot het monsterlijke weerko nijn opduikt. REGIO - Oud en Nieuw wordt dit jaar traditioneel gevierd. Lekker thuis in de huiselijke kring. Gezelschap van familie en vrienden scoort nog altijd hoog als oudejaarstraditie en ook olie bollen en appelflappen horen daar natuurlijk bij. Voor de meerderheid van de Nederland- se bevolking (75 procent) is Oud en Nieuw vooral het moment om vooruit te kijken. De belangrijk- ste wens die Nederlanders heb ben is een betere economie (28 procent). Opvallend genoeg geeft slechts 19 procent van de Neder landers de voorkeur aan een te- rugblik op het voorgaande jaar. Dit zijn enkele bevindingen uit het onderzoek dat de Nederlandse Staatsloterij ook dit jaar weer heeft laten uitvoeren naar de beleving van Oud en Nieuw in Nederland. Uit het onderzoek blijkt dat de meerderheid van de Nederlanders Oud en Nieuw ook echt viert en dan met name in familie- en vrien- denkring. Oud en Nieuw wordt ge zien als een feestelijke en gezellige avond die de nodige spanning en opwinding met zich meebrengt. Driekwart van de Nederlanders eet oliebollen, maar liefst 43 procent maakt ze zelf. Zes op de tien Ne derlanders heeft een lijfspreuk voor volgend jaar. 'Genieten' en 'gezond zijn of blijven' worden het meest genoemd. Uit het onderzoek blijkt ook dat de Nederlander de plaatsing van het Nederlands elftal voor het WK en de geboorte van prinses Alexia de leukste gebeurtenissen van 2005 REGIO - De service club Kiwani's heeft ook dit jaar weer veel acties ondernomen voor de gemeen- schap.Zo werden aan de voor- avond van kerstmis 72 kerstpak- ketten ingepakt waarmee evenzo- veel gezinnen blij gemaakt wer- den.De Kiwani's ondersteunen nu ook een schoolproject in Kenia. Via Heidi Egli uit Stefa, Zwitser- land hoorden de Kiwani's dat de meisjes Joyce en Halina van school waren gestuurd omdat ze niet in staat waren het schoolgeld te betalen. Via bemiddeling van mevrouw Egli, die zelf diverse kinderen begeleidt voor de zuster- club Kiwani's Zurich, gaan de Vlaardingse Kiwani's de opleiding voor de komende acht jaar betalen voor beide kinderen. Niet alleen het schoolgeld wordt betaald; ook de schoolkleding en elke dag een maaltijd worden door de Kiwani's geftnancierd. Zo kunnen Joyce en Halina in januari weer de draad op- pakken en hun opleiding vervol- gen. door Anne-Rose Hermer ROTTERDAM - Koos de Ru zag op een dag alle ellende uit Pakistan op televisie. De beelden van mensen en kin deren die liepen te sjouwen met hun schamele bezittin- gen, als ze die nog hadden, achtervolgden hem overal. Dit kon zo niet. „Ik zei tegen mezelf: Koos, je bent nog zo gezond. Ouwe vent of niet, je moet iets ondernemen. Dit is zo'n ramp, je moet iets voor die mensen doen." Het werd dus collecteren voor het Rode Kruis. In het weekend voor Sinterklaas stond hij in de regen te collecteren zonder ziek te worden. Voor De Ru, al jarenlang model, is het niet genoeg om met een bus te rammelen. Dat valt onvoldoende op. Je moet er een tafereeltje van maken, vindt hij. Hij kwam op het idee van een oude melkbus, die qua vorm een beetje aan een col- lectebus doet denken. De Ru woont al jaren in het centrum van Rotterdam, en vroeg aan Marco Vreugdenhil van de gelijknamige groente- en fruitwinkel in de Karel Doormanstraat of hij soms een melkbus kon versieren. „Dat lukte me wel. Daarna merkte meneer de Ru op dat ik zo'n handig steekwa- gentje had om de melkbus op te zetten", grinnikt Marco Vreugen- denhil. „En vervolgens vroeg hij of ik hem ook een handje kon hel- pen met collecteren. Hoewel de cember onze drukste maand is, help ik toch mee voor het goede doel." Andere ondernemers in de Karel Doormanstraat dragen ook hun steentje bij. Zo kreeg De Ru van banketbakkerij Specker vijf kilo pepernoten om buiten uit te delen. „Fantastisch", concludeert de Ru. „Je gaf de kinderen wat peperno ten en papa of mama gaven auto- matisch wat geld voor Pakistan." De Ru is niet zomaar een collec- tant, hij maakt er een hele act van. Hij benadert allerlei soorten men- sen, van oudere dames tot jonge jongens. „A1 geef je twee cent, het gaat om het gebaar'zegt hij tegen een stel jonge knullen dat voorbij loopt Maar de jongens hebben geen kleingeld. „Als ik het straks wel heb, kom ik terug", belooft een van hen. En even later voegt hij de daad bij het woord. Het is bijna verleiden wat de Ru doet met zijn actie. „Weet je, ik ben zanger/acteur, en ik ben al meer dan een halve eeuw model. Wat wil je?" Voor de duidelijk- heid: de Ru was geen model, maar fs model. Hij werkt namelijk nog regelmatig. Hij komt van oor- sprong uit Den Haag, en werd naar Rotterdam gedreven omdat zijn grote liefde een Rotterdamse is. Zijn modellencarriere begon in Den Haag. „Mijn grootouders van moeders kant hadden een bedden- zaak. Ik heb als baby af en toe in de etalage gelegen", lacht de collec- tant. Zijn ouders hadden een fijn- wasserij, de voorloper van een sto- merij. Hier kwamen veel artiesten, waaronder Busio, een landelijk be- kend komiek. Toen de kleine Koos veertien jaar was, vroeg Busio of De Ru het leuk zou vinden om met hem op toneel te werken aan een sketch. Hij deed het meteen. Het waren zijn eerste stappen in de ar- tiestenwereld. (De hoed die hij draagt tijdens het collecteren is het soort hoed dat entertainer Lou Bandy altijd droeg). De Ru werkte jaren samen met Lex Goudsmit, en speelde ooit een jaar lang in een to neelstuk de rol van witte non. „Dat kun je je moeilijk voorstellen, he? lacht hij. Hoewel De Ru warme herinneringen bewaart aan arties ten van de 'oude garde', werkt hij ook graag samen met de nieuwe lichting. En de wens om met men- sen van alle leeftijden om te gaan komt hem bij het collecteren goed van pas. vindt. Gevraagd naar BN'ers om een avondje Oud en Nieuw mee te vieren werden spontaan Wendy van Dijk en Katja Schuurman ge noemd. Wouter Bos en Femke Halsema zijn de meest populaire politici, terwijl Inge de Bruijn en Marco van Basten genoemd wor den als sporthelden met wie graag het nieuwe jaar zou worden inge- luid. In de categorie Nederlandse zanger wint Marco Borsato het dit jaar van Frans Bauer. Slechts drie op de tien huishoudens steekt dit jaar vuurwerk af. Zij be- steden gemiddeld tussen de 16 en 25 euro aan zevenklappers en vuurpijlen. Natuurlijk wordt de partner als eerste gezoend om mid- dernacht. Goede voornemens zijn vooral gericht op gezondheid en persoonlijke ontwikkeling. 'Zo doorgaan' staat bovenaan, gevolgd door 'meer sporten', 'gezond zijn', 'stoppen met roken', 'gelukktg zijn', 'betere prestaties' en 'dieten' enafslanken'. Nieuwjaarswensen brengt men nog altijd het liefst per post over (55 procent) of persoonlijk (43 procent). Ook via de telefoon we- ten veel mensen iemand een geluk- kig nieuwjaar te wensen: 28 doet dat op deze manier. SMS'en scoort aanzienlijk lager: zeven procent. SCHIEDAM - Bij een aan rijding tussen een scooter en een fiets is donderdagavond rond 19.00 uur een 53-jarige vrouw uit Schiedam gewond geraakt. De vrouw fietste op de Rotterdamsedijk op het fietspad toen de scooter in tegengestelde richting aan kwam rijden en frontaal te gen haar aan reed. De vrouw kwam hierbij ten val. De bestuurder van de scoo ter stapte af, maar ging er vervolgens, met zijn bijrijd- ster, vandoor in de richting van de Gerrit Verboon- straat. De Schiedamse is met hoofdletsel door personeel van de AmbulanceZorg meegenomen naar het Vliet- landziekenhuis. WATERWEG - Op de Trekkade is een fietsverlich- tingcontrole gehouden. In totaal kregen elf mensen een bekeuring voor het niet voe- ren van deugdelijke fietsver- lichting. Fietsers zijn kwets- bare verkeersdeelnemers. Het is van belang om, zeker in deze donkere maanden, als fietser goed verlicht deel te nemen aan het verkeer. Zo zijn ze beter zichtbaar voor overige weggebruikers. Bonnie en haar moeder Lis spelen de hoofdrollen in Knetter. Ze houden van olifanten. Lis is wel een lieve maar geen gewone moeder. Soms is ze heel druk en vrolijk, en dan weer heel somber. Bonnie's vriendje Tom heeft een heleboel broertjes en zusjes en eigenlijk wil Bonnie ook graag een broertje. Maar dat vindt haar moeder niet zo'n goed idee. Baby's krijg je niet zomaar, dan kun je beter een huisdier nemen, vindt Lis. Om Bonnie te verrassen neemt Lis op een dag een olifant mee naar huis. Spetterende film over een niet zo makkelijk onderwerp: wat doe je als je moeder af en toe last heeft van depressies? Kaarten kunnen gereserveerd worden via de WV Schiedam 0900 1.192.192 (0,45 per minuut). SCHIEDAM - ONS start maandag 9 januari in opdracht van de gemeente met omvangrijke reconstructiewerkzaamheden aan de Burgemeester Van Haarenlaan. Het gaat om het gedeelte ter hoogte van de Loeffstraat tot aan de Johan Braakensiekstraat. De Burgemeester van Haarenlaan wordt 'autoluw' gemaakt door het hui- dige aantal van twee maal twee rijstroken terug te brengen tot twee maal eenrijstrook. Ook worden verkeersregelinstallaties verwijderd. Daarvoor in de plaats komen verkeersdrempels en er wordt een vrijliggend fietspad gecreeerd. De huidige wegverzakkingen worden door een nieuwe asfalt- verharding geegaliseerd. De secundaire wegen worden grotendeels onge- moeid gelaten. Het werk wordt in twee fasen opgedeeld. Fase 1 betreft de afsluiting van de Burgemeester Van Haarenlaan, gedeelte tussen Loeffstraat en Minister Donkerstraat van 9 januari tot 20 februari. Fase 2 betreft de afsluiting van de Burgemeester Van Haarenlaan, gedeelte tussen Minister Donkerstraat en Johan Braakensiekstraat van 20 februari tot en met 31 maart Wegomleidingen tijdens fase 1: vanaf Nieuwlandplein omleiding via Nieuwe Damlaan-Vlaardingerdijk-Aleidastraat-Burg. Knappertlaan- Nieuwe Haven-Broersvest naar Plein 40/45 en vice versa;Vanaf Horvath- weg melding afsluiting en advies voor Schiedam Noord via 's Graveland- seweg; Er wordt niet gewerkt in de avonduren, in weekenden of op feest- dagen. Naar verwachting zijn de werkzaamheden op de Burgemeester van Haarenlaan op 7 april gereed. SCHIEDAM - Bezoekers van het Gemeentearchief Schiedqam be- oordelen de instelling met een 8,1. Gemiddeld kregen de Nederlandse archieven een 7,9. Het Schiedamse archief blinkt vooral uit in het in- houdelijk reageren op schriftelijke vragen. Daarvoor wer een 8,7 ge- geven. Het Gemeentearchief Schiedam werkt met een handvest om de kwaliteit van zijn dienstverlening te verbeteren. Daarin is opgeno- men dat de wensen van bezoekers en gebruikers regelmatig worden gei'nventariseerd. Vandaar dat het archief heeft meegedaan aan een landelijke bezoekersenquete, on der de naam 'Kwaliteitsmonitor Dienstverlening Archieven 2005'. De enquete bestond uit 47 vragen, waarmee ingegaan werd op ver schillende aspecten van de dienst verlening. In 2001 en 2003 deed het Gemeentearchief Schiedam ook mee aan de kwaliteitsmonitor zodat een vergelijking met eerdere resultaten mogelijk is. Voor de volledige resultaten is het rapport te raadplegen op de webstek van het Gemeentearchief, archief.schiedam.nl. Het belangrijkste resultaat, het al- gemeen oordeel, is positief. Alles afwegende drukken de bezoekers van het Gemeentearchief Schie dam hun tevredenheid dus uit met een 8,1. Ten opzichte van andere instellingen scoort het Schiedams archief opvallend goed als het gaat om het kostenniveau. Als sterkste punt, dat wil zeggen hoog gewaar- deerd en met een volgens de res- pondenten groot belang, geldt de inhoud van readies op schriftelijke vragen (score 8,7). Als belangrijk ste verbeterpunt komt het oordeel over de webstek als geheel naar voren (score 7,3). Ook de hoogte van tarieven voor reproducties is voor verbetering vatbaar (score 7,4). De tarieven worden in verge lijking met die van andere instel lingen weer wel positief gewaar- deerd! De resultaten van de enquete kun nen voor het archief aanleiding zijn om onderdelen van de dienst verlening aan te passen. Vooral het punt van het verbeteren van de webstek komt daarvoor in aanmer- king. Op dit moment is het archief bezig om de webstek aan te passen. Het gaat hierbij vooral om het ver beteren van de bestaande inhoud. Ook breidt het Gemeentearchief in 2006 de online beschikbaar gestel- de historische informatie uit.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 5