maasstad report Leen Klein over het succesvan 35 jaarFoto Klein Kloppend hart in Klaaswaal klein Zuinig, zuinig en nog eens zuinig Groeien tegen de stroom in CE cx80 IflMM 'Je moet het lef hebben om keuzes te maken' door Peter van der Heide Foto Klein viert dit jaar het 35-jarig jubileum. De keten, waar- voor de basis werd gelegd in een klein winkeltje in Klaaswaal, is in die periode uitgegroeid tot een vertrouwde aanbieder van foto, video, audio en (plasma)televisies. De zaken die varieren van buurtwinkels tot complete megastores, zijn een vertrouwd straatbeeld geworden in vele gemeenten in Zuid-Holland. Naast deze allroundwinkels heeft Foto Klein een speciaalzaak voor de professionele fotograaf en een fotokopiewinkel. Drij- vende kracht achter de keten is Leen Klein. Voor Maasstad weekbladen blikt deze markante ondernemer terug op de ge- schiedenis van zijn bedrijf. Eigenlijk zou hij op zijn vijftigste al stoppen, maar Leen Klein (58) kan het ondernemen gewoon niet laten. „Het kan altijd beter, het is nooit af. Dat drijft mij voort. Maar ik werk nu wel halve dagen; ik ben tegenwoordig nog maar veertig uur per week met de zaak bezig." Humor heeft hij zeker, maar een feestnummer is hij naar eigen zeg- gen niet. „Daarom moet het 35-ja- rig bestaan van Foto Klein vooral een feestje voor onze klanten wor- den", vindt hij. „We komen met spectaculaire aanbiedingen want dit zevende lustrum mag niet onge- merkt voorbij gaan." Tussen de kennismaking en het in terview door spreekt hij telefo- nisch de heropening van de winkel in Barendrecht door, compleet met rode loper. Hij heeft zelfs tips om deze goed te verspijkeren. En pas sant werpt hij ook nog even een blik op de planning van de komen- de weken. „Sorry, ik spring nogal van de hak op de tak. Dat heb ik ei genlijk altijd al gedaan. Lust je nog een kopje koffie?" Foto Klein is een begrip in de re- gio. Wat ooit begon als een klein winkeltje in Klaaswaal, is anno 2005 een keten met 23 vestigingen in heel Zuid-Holland geworden. En de groei is er nog steeds niet uit. De eigenlijke aanleiding van het begin van het 'imperium' van Leen Klein was echter een verdrietig voorval. Zijn vader overleed on- verwacht op de veel te jonge leef- tijd van 59 jaar. Hij liet een goed- lopende dameskapsalon achter en het kleine winkeltje, waar hij naast fotoapparatuur ook suede en lede- ren kleding verkocht. Dat winkeltje was het kloppende hart van de Foto Klein-organisatie totdat het bedrijf in 2002 naar een groot pand in Barendrecht verhuis- de. „Eigenlijk hebben we toen pas een professioneel hoofdkantoor gekregen", vertelt Klein. „In Klaaswaal stonden achter de win kel enkele portocabins waarin af- delingen zoals marketing en P&O waren gehuisvest. Ik had het laatst nog met een vertegenwoordiger over die tijd. Hij zei: 'Dat vergeet ik nooit meer. 's Zomers parelde het zweet op je voorhoofd, in de winter zat je te rillen van de kou'." De kracht van Foto Klein ligt vol- gens de geestelijke vader van het bedrijf besloten in de vijf pijlers waarop de formule is gebouwd: prettige winkels, vriendelijk en be- trokken personeel, goede informa- tie, uitgebreide service en een breed assortiment. „Je moet het lef hebben om keuzes te maken. Je kunt niet alles doen en moet steeds scherp blijven kijken naar de markt en naar de wensen van de consu- ment. Dat zijn factoren die steeds sneller veranderen, het is een con- tinu proces. Je blijft jezelf vragen stellen. Klopt het assortiment nog? Is de prijsstelling goed? Wat willen onze klanten? Zijn we nog steeds wie we willen zijn?" Daarnaast staat de deur bij Foto Klein voor iedereen open. „Ook wij maken het mee dat mensen zich bij ons uitgebreid laten voor- lichten om dan vervolgens het pro duct met een paar tientjes korting op internet te kopen. Ik heb daar geen problemen mee. Het gebeurt zelfs dat mensen een camera bij een andere winkel hebben aange- schaft en met hun vragen bij ons komen. Ook die mensen worden vVDtGITAlf FUI'ftlRUm X,»I00 J gratis naar beste kunnen geholpen. Op die manier hebben wij heel wat nieuwe klanten gekregen. Service en aandacht zijn van wezenlijk be- lang om iemand aan je te binden. Daarom staan die kwaliteiten bij Foto Klein steeds voorop." Na het overlijden van zijn vader nam de jonge Leen Klein, die in een foto-optiekzaak werkte, het fo- towinkeltje over, zijn zus zette de dameskapsalon voort. „We waren zuinig, zuinig en nog eens zuinig", herinnert hij zich. „Mijn 'voor- raad' bestond vooral uit lege ver- pakkingen. Maar wat ik had staan, was goed en modem spul. De kleinbeeldcamera begon net aan zijn opmars en ik had ze staan." Foto Klein onderscheidde zich al direct door opvallende reclame-ui- tingen die in die tijd nog wel eens als agressief werden ervaren. „Te- genwoordig zou niemand ervan opkijken, maar in die tijd was het uitzonderlijk als je hard durfde te roepen wat je allemaal voor mooie aanbiedingen had. Maar het had effect. Binnen anderhalf jaar was de hele Hoeksche Waard klant bij mij." De sprong naar Voorne-Putten volgde, de tweede winkel kwam in Spijkenisse, waar Klein een zaak kon overnemen. „Maar ik wilde ook graag in Oud-Beijerland zit- ten, dat is toch het centrum van de Hoeksche Waard. Ik kreeg de kans om foto Radstake over te nemen. Dat was nog zo'n ouderwetse dro- gisterij-fotozaak. Het hele winkel tje was misschien net dertig vier- kante meter groot. Met de spullen en het personeel erin was bijna alle ruimte bezet, er konden nog net twee klanten bij. Omdat er toch veel belangstelling was, had dit tot gevolg dat er op zaterdag soms een rij voor de deur stond. En de klan ten vonden het altijd zo 'gezellig druk' bij ons!" Mensen werkten in die tijd nog zes, soms zeven dagen per week. „Ik heb heel wat besprekingen ge- voerd op zondagmiddag, gewoon thuis op de bank. Kopje koffie er- bij of een glaasje wijn en daarna nog even bijpraten over andere za ken. Maar ook de persoonlijke pro blemen van onze mensen kwamen in de huiskamer. We waren bijna een familie met zeer sterke per soonlijke banden." Na Oud-Beijerland groeide de ke ten door naar zes vestigingen. „En toen kreeg ik in 1975 het aanbod om een andere kleine keten met acht winkels over te nemen. Dat heb ik zonder blikken of blozen gedaan, maar het bleek toch wel een pittige klus. Ik realiseerde mij waarschijnlijk onvoldoende dat er een geheel andere cultuur heerste dan bij ons. Andere mensen, een andere werkwijze. In mijn enthou- siasme dacht ik: we doen een mee ting, ik vertel het concept van Foto Klein en alles komt goed. We ha- len de bezem erdoor, frissen het op en gaan stunten. Maar daar begre- pen mijn nieuwe werknemers hele- maal niets van. Ze waren niet ge- wend om zo naar de zaken te kij ken. Uiteindelijk heeft het dan ook twee jaar gekost om alles op de fit te krijgen." Waar concollega's in zwaar weer zitten en soms zelfs failliet gaan, groeit Foto Klein gestaag door. De afgelopen jaren kwamen er steeds drie a vier winkels bij. „We hopen de komende jaren nog eens vijf tot tien Foto Klein-zaken te openen", vertelt Leen Klein. „Allemaal in Zuid-Holland; ambitie is goed, maar wij hoeven niet zo nodig een landelijke organisatie te worden." Over de reden van zijn succes hoeft hij niet lang na te denken. „Je moet weten wat je wilt en in jezelf geloven, dat is het allerbelangrijk- ste. Er zijn ondememers die deze kracht niet hebben. Ze twijfelen te lang, willen teveel ineens of groei en kapot. Ik heb het al eerder ge- zegd: je moet keuzes maken. Keu zes waar je honderd procent ach- terstaat en voor gaat." Maar fotografeert Leen Klein nu ook zelf? „Nee, nou ja, tijdens de vakantie wel natuurlijk. Ik heb be- wust gekozen voor de handel, dat is mijn ding. Je moet nooit alles zelf willen doen. Ja, vroeger toen mijn vader nog leefde, heb ik nog wel reportages gedaan. Mijn vader was echt helemaal gek van foto- grafie, had ook een eigen doka. Maar dat is nu voorbij. Laat mij het koop- en verkoopspel maar spelen, daar heb ik veel plezier in."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 15