Amu maasstad wink 'De echte Juffrouw Ooievaar woonde gewoon in Vreewijk' Vlietland wijst onverzekerden echt niet zomaar de deur Zwennis voert Leefbaar aan Rommel- markt in Oost Zonder polis alleen nog spoedeisende hulp in Den Haag Brand in woning Kwekerij ontmanteld Grove inbraak Controle op rood licht Reactie op: Geen grote kerst- vuren meer in Oost en West maasstad weekbladen SCHIEDAM ROTTERDAM - De Fabel- tjeskrant is de geschiedenis ingegaan als het beste kin- derprogramma van de 20ste eeuw. De serie is maar vier jaar op de buis geweest. In die periode werden 1041 af- leveringen uitgezonden die daarna eindeloos werden herhaald. De Fabeltjeskrant stopte op het toppunt van het succes, want de kijkcij- fers waren tot aan de laatste aflevering erg hoog. Bijna veertig jaar later is de ge- vleugelde uitspraak van Me- neer de Uil nog steeds be kend; 'Oogjes dicht en sna- veltjes toe.' Maar wat velen niet weten, is dat vrijwel alle personages uit de serie kari- katuren zijn van Vreewij- kers die ooit echt hebben ge- leefd. - rm'ii SCHIEDAM - Spirituele vereniging Harmonia organiseert donderdag 12 januari een bloemenseance onder leiding van Leo Govers. De avond wordt gehouden in wijkcentrum De Blauwe Brug en begint om 19.45 uur. De toegang is vijf euro. Passage Paranormaal Bingo Femmes Vocales MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Woensdag 11 januari 2006 dtnLZ SCHIEDAM - Ook Leef- baar Schiedam heeft de kieslijst voor de gemeente- raadsverkiezingen bekend gemaakt. Velen hadden ver- wacht dat wethouder Hans Meijer lijsttrekker zou wor- den, maar de partij blijkt te hebben gekozen voor een dualistische aanpak. Leef- baar Schiedam schuift een politiek leider naar voren en een bestuurlijke kandidaat op de tweede piaats. De hui- dige fractievoorzitter Eric Zwennis wordt lijsttrekker en wethouder Hans Meijer is wethouderskandidaat voor de nieuwe periode. De andere kandidaten zijn: Henny de Groot, Eef Scho- nenveld, Niek Hogeland, Henk van den Broek, Joop Gouweleeuw en Wim Post. Volgens Eric Zwennis spreekt Leefbaar Schiedam duidelijke taal. Hij stelt dat er in het programma een aantal heldere standpunten staan waar andere partijen zich terughoudend op zullen stellen. Als voorbeelden noemde hij de invoering van een huftersanctie (wat je sloopt betaal je), de aanpak van veelplegers, 'loverboys' en drugsdealers (het afpak- ken van statussymbolen als een dure auto of scooter). Het motto van de partij rondom jeugdbeleid is de uitspraak 'De jeugd is er nu! Dit betekent een beleid voor en met jongeren, zoals in het programma is uitge- werkt. Over het integratie- beleid benadrukte Zwennis dat Leefbaar het over een nieuwe boeg wil gooien om- dat de termen 'allochtoon' en 'autochtoon' afstand scheppen. Het gaat hierbij om alle inwoners van Schie dam die de zaak samen moe- ten aanpakken. SCHIEDAM - In wijkcen- trum Oost aan de Boerhaa- velaan wordt zondag 15 ja nuari weer een rommel- markt georganiseerd. Ruim vijftig tafels staan dan in het gebouw opgesteld. Er zijn nog enkele tafels te huur voor zes euro. Inlichtingen via nummer: 245 18 18. De toegang is gratis. De rom- melmarkt duurt van 11.00 tot 15.00 uur. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 email: stadsgroepadv@rotterdamsdagblad.nl Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: .nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m vr. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 CHEF VERKOOP: B. van Dongen Telefoon 06 53 786940 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 B. van Dongen Telefoon 06 53786940 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 Email redactie: maaspostwaterweg@redactie.maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: P. E. van der Heide Telefoon 010 4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur n n xq52 door Sara Klaverdijk Oud-Vreewijker Jan Straayer (80) weet het zeker. De Fabeltjes krant heeft zijn 'roots' in de Rot- terdamse volkswijk liggen. Gees- telijk vader Leen Valkenier, met wie hij vroeger in een toneel- groepje zat, heeft dat ooit zelf aan hem bevestigd. Voor Jan werd daarmee bewaarheid wat hij al die jaren al dacht. Juffrouw Ooie vaar, Ed en Willem Bever, ja zelfs Meneer de Uil; ze leken al- lemaal wel verdraaid veel op zijn oude buren. De Fabeltjeskrant was het oude Vreewijk in dieren- vorm. De oorsprong van de kinderserie ligt in de Tweede Wereldoorlog. Jan en Leen waren destijds boe- zemvrienden. „In 1943 kwamen we regelmatig bij elkaar over de vloer voor een gezellig avondje. Samen met een stel andere vrien- den zongen we dan liedjes, speel- De bewoners van het Grote Dierenbos blijken gemodelleerd te zijn aan oude inwoners uit de Rotterdamse voiksbuurt Vreewijk. den sketches of vertelden mop- pen", begint Jan zijn verhaal. Leen, die vaak teksten schreef voor de sketches, had een vlijm- scherpe pen. „Er zaten veel sne- ren in zijn vaak anti-Duitse tek sten. Hoe gevaarlijk dat was, be- seften wij ons toen nog niet. Tsja, we waren net twintig jaar oud, wisten wij veel. Maar als de Duit- sers ons hadden betrapt, waren we zeker naar een gevangenkamp gestuurd." Toen Leen, die destijds al 'iets' voor de televisie deed, furore be- gon te maken met de Fabeltjes krant, deed Jan zijn ontdekking. „Langzaam kwam ik erachter dat Leen mensen uit onze oude vrien- dengroep het figureren in de kin derserie. Juffrouw Ooievaar bij- voorbeeld kende ik in levende lij- ve. Dat was de bazige prima don na uit onze toneelgroep. Altijd moest zij de hoofdrol spelen, an- ders hoefde het van haar niet en deed ze niet meer mee." En dan waren er nog de Gebroe- ders Bever, de techneuten van het Grote Dierenbos, gaat Jan verder. „Die waren gebaseerd op twee ongelooflijk handige zoons van een aannemer, die ons decors hielpen bouwen." Ook een twee- ling, twee oude vrijsters, die soms meedeed op toneel herkende Jan terug in de poppenserie. Ze leken als twee druppels water op de Ge- zusters Hamster. Overigens heeft Leen zich niet alleen door Vree- wijkers laten inspireren, weet Jan. „Zo had hij Ome Gerrit de Post- duif, met zijn Amsterdamse ac cent, afgekeken van een Amster damse barkeeper. Ergens tussen de jaren '60 en '70 confronteerde Jan zijn oude vriend Leen met zijn vermoe- dens. „lk vertelde hem dat het me opviel dat er Vreewijkers in de Fabeltjeskrant voorkwamen. Dat bevestigde hij. 'Ja', zei hij toen. 'Dat zijn onze herinneringen, Jan."' Zelfs heeft Leen's boe- zemvriend zich nooit kunnen ont- dekken in de Fabeltjeskrant. Waarschijnlijk omdat hij tijdens de toneelstukjes vaak aan de zij- lijn stond. Soms speelde ik wel een klein stukje mee, maar ik was meer de moppentapper op die avondjes." Later ontmoette Jan iemand die jarenlang had meegewerkt aan de decors voor het kinderprogram- ma. Die wist nog iets leuks te melden. „Er moest nog een naam worden verzonnen voor het paard dat voor dokter had gestudeerd. Leen ging de hele crew af, op zoek naar een originele naam. Een van die jongens heette Mein- dert. Dat vond Leen zo'n typische naam, dat het figuurtje Meindert het Paard ging heten." „Ja, Leen was een beste schrijver. Ik weet nog goed dat hij door het tuindorp flaneerde met zijn krul- pijpje in de hand. Een beetje sta- tig liep hij, een beetje houterig. Geen vrolijke Frans. 'Leen met de pijp' werd hij altijd ge- noemd." In Vreewijk zijn nog steeds over- blijfselen uit het Fabeltjestijdperk terug te vinden. „Het huis van Leen aan de Lange Geer staat er nog. Ook het houten gebouwtje, de houten kapel van de Hervorm- de Vredeskerk waar we onze avondjes hielden, is er nog steeds. Zelfs de werkplaats van de aanne mer, wiens zoons model stonden voor Ed en Willem Bever, is nog in Vreewijk te vinden. Ook grap- pig, weet je hoe die aannemer van achter heette? De Uil. Hij heeft Meneer de Uil zijn naam gege- ven..." Jan Straayer zou graag nog eens in contact komen met mensen van vroeger. Oude bekenden kunnen contact opnemen met het secreta- riaat van de Maasstad (010- 4004491voor het telefoonnum- mer van de heer Straayer. door Bart van Zessen SCHIEDAM - „College, wat doen wij als gemeente in Vlaardingen aan de proble- matiek rond onverzekerden? En hoe gaan huisartsen en het Vlietland Ziekenhuis hier concreet mee om?" vroeg Jack Tsang, fractievoorzitter van Groenlinks, eind decem- ber in een brief aan het Colle ge van Burgemeester en Wet- houders. Aanleiding voor de bezorgdheid van de politicus was het nieuws over de regio Den Haag waar on- verzekerde patienten per 1 januari alleen nog voor spoedeisende hulp in aanmerking komen. Den Haag is de eerste gemeente die deze groep patienten gaat uitsluiten van medisch noodzakelijke hulp, bij- voorbeeld aan gewrichtsslijtage, hartritmestoornissen of een lies- breuk. De politicus wijst erop dat zorg- verzekeraars schatten dat het aan tal onverzekerde patienten in Ne- derland zal verviervoudigen. „Dit is een zorg voor de samenleving. Wanneer onverzekerden iets ern- stigers hebben gaat dit op termijn doortikken. Uiteindelijk komen ze toch ergens terecht: op de stoep of in je tuinhuisje, ziek blijven ze. Het college moet op Vlaardings niveau maar eens goed naar het probleem kijken en eventueel extra maatre- gelen treffen." Tsang vroeg specifiek aandacht voor onverzekerde vluchtelingen en dak- en thuislozen in Vlaardin gen. Mensen zonder huisadres of sofinummer lopen zorgverzeke- ring en zorgtoeslag mis. „De ge meente moet de contacten, de niet- officiele netwerken, van deze men- sen, met menskracht en middelen stimuleren", vindt hij. Wethouder van volksgezondheid Paul Scheffer (WD) deelt Tsangs bezorgdheid niet. „Er zijn geen signalen dat er in Vlaardingen echt problemen dreigen te ontstaan." Scheffer sprak volgens eigen zeg- gen al met de directie van het Vlietland Ziekenhuis. Deze stelde dat onverzekerden nog altijd voor zowel medisch noodzakelijke als spoedeisende hulp kunnen aan- kloppen. „Voor Vlaardingers die het niet ruim in de portemonnee hebben proberen we vangnetrege- In het Vlietland Ziekenhuis blijven onverzekerden ook in 2006 nog verzekerd van specialistische hulp. „Trouwens, drommen onverzekerden zien wij hier sowieso niet binnenkomen." FotoRoger van der Kraan lingen vanuit de bijstand te realise- ren. Daarnaast proberen we zoveel mogelijk mensen onder te brengen bij het adres van aanloophuis 'De Groene Luiken' en het dak- en thuislozencentrum waar de ge meente onlangs een pand voor kocht", verklaart Scheffer. Schiedams collega Christine Das- kalakis (CDA) verwacht wel dat er mensen onverzekerd zullen raken. Zij denkt vooral aan personen met flinke schulden die door een com- binatie van laag inkomen en aflos- singen voor een onverzekerd be- staan zullen kiezen. Daarnaast dreigen, volgens haar, ook mensen met psychische problemen buiten de boot te vallen. „Omdat zij moei- te hebben binnen een bepaalde structuurte leven." „Zorgverzekering is primair eigen verantwoordelijkheid", vindt Das- kalakis. Maar Schiedam maakt het wel aantrekkelijker om verzekerd te zijn door een collectieve verze- kering af te sluiten, iets boven bij- standsniveau. Verder hoopt de wethouder dat iedereen zich goed laat informeren. „Schiedammers kunnen voor extra voorlichting en ondersteuning terecht bij sociale raadslieden, maatschappelijke dienstverlening en het loket Zorg en Welzijn." Piet Jansen, voorzitter van de huis- artsenkring Waterweg-Noord (Maassluis, Schiedam en Vlaardin gen) vertelt dat er in de wandel- gangen van huisartsen nog weinig wordt stilgestaan bij het probleem van de onverzekerden. „Urgenter is: hoe organiseren we gezamenlijk de zorg in onze regio. En niet met de toon: hoe doen we dat met men- sen die niet verzekerd zijn." Daarnaast verwacht de huisarts zelf dat het probleem van onverze kerden die eenmalig voor medi- sche zorg aankloppen erg klein zal zijn. „Van die enkele onverzeker de patient die langskomt lig ik per- soonlijk niet wakker", aldus Jan sen. „Zo concreet als in Den Haag is het in Schiedam en Vlaardingen nog niet", stelt ook Ron van der Hoeven, divisie-manager van het Vlietland Ziekenhuis. „Beide ge- meenten maakten nog geen afspra- ken over wie nog wel en wie niet meer voor zorg in aanmerking komt." „In het Vlietland Ziekenhuis zul len we patienten zonder verzeke- ring in ieder geval niet zomaar de deur wijzen", stelt hij. „En hele drommen onverzekerden: dat zie ik niet gebeuren." SCHIEDAM - In een wo ning aan de Jan van Aven- nesstraat is zondagmiddag, rond 15.30 uur, brand uitge- broken. De kachel in de woonkamer en de bijbeho- rende schoorsteen hadden vlam gevat. De brandweer bluste de brand. Niemand raakte gewond. SCHIEDAM - In een wo ning aan de Burgemeester van Haarenlaan heeft de po- litie een hennepkwekerij aangetroffen met ruim 550 planten. De materialen en planten zijn overgebracht naar de AVR voor vernieti- ging. SCHIEDAM - In een wo ning aan de Francois Haver- schmidtlaan is vorige week ingebroken, waarbij de ge- hele woning een grote rava ge was geworden. Alle kas- ten en laden waren leegge- haald en er lag her en der af- val. Ook bleken allerlei voorwerpen in de woning te zijn vernield. De recherche stelt een nader onderzoek in. SCHIEDAM - Op de Chur- chillweg is de afgelopen week tussen half acht en ne- gen uur een roodlichtcon- trole gehouden. Zes bestuur- ders kregen een bekeuring omdat zij het rode verkeers- licht negeerden. Tussen elf en twaalf werd vervolgens gecontroleerd op de Harga- laan. Hier kregen negen be- stuurders een bekeuring voor het niet dragen van de autogordel en een bestuur- der werd bekeurd omdat hij niet handsfree belde. Aan- sluitend werd 's middags tussen een en half drie op de Lange Nieuwstraat een ver- keerscontrole gehouden. Hier kregen zeven bestuur- ders een bekeuring voor on der andere het niet dragen van de autogordel, het niet bij zich hebben van een rij- bewijs en het niet kunnen to- nen van een kentekenbewijs. SCHIEDAM - De christelijk-maatschappelijke vrouwenbeweging Passa ge organiseert donderdag 19 januari de maandelijkse thema-avond die dit keer over 'verschillende stromingen in de politiek' gaat. De avond wordt gehouden in De Stuurhut aan het Nijhoffplein, aanvang is 19.45 uur. Wie belangstelling heeft kan gemst langskomen en de sfeer proeven. Meer in- formatie bij Riet de Gids, tel. 470 92 47. SCHIEDAM - In wijkcentrum Dreesplein wordt zondag 15 januari een paranormale beurs georganiseerd van 11.00 tot 17.00 uur. De entree is slechts een euro. Verschillende gerenommeerde paragnosten zitten klaar om bezoekers een consult te geven. Ook is een new-agewinkel aanwezig. SCHIEDAM - Wijkvereniging Bijdorp organiseert zaterdag 14 januari weer een bingo. Om 16.00 uur wordt gestart met de kinderbingo, om 20.00 uur begint de grote bingo. De eerste ronde is gratis en de zaal, aan de Schietbaanstraat 32, gaat om 19.30 uur open. SCHIEDAM - Het Schiedams Vrouwenkoor Femmes Vocales start maan dag 16 januari weer met repeteren. Het repertoire is zeer breed; van licht klassiek tot modeme werken. Het koor is op zoek naar dames die interesse in koorzang hebben. De repetities zijn iedere maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur in de Magnalia-Deikerk, Albardastraat 67. Met grote verbazing heb ik in jullie krant, op de voorpagina, het stukje ge- lezen.Voor mij en voor velen is dit een 'broodje aapverhaal van de woord- voerder van de gemeente'. Gezellige gemeenteambtenaren met dikke dui- men en lange (nog steeds groeiende) neuzen! In alle kranten die een stukje hebben geschreven over de vreugdevuren en kerstbomenjacht zijn de fei- ten verdraaid. Voor velen is de maat vol. We willen nu de juiste informatie in de kranten lezen. Maar wat werd er niet vermeld (nergens), is het vol- gende: In het Oosten werd de politie en ME bekogeld met alles waarmee gegooid kon worden en van politieauto's werden de ruiten ingegooid. Kinderen (Oosten) werden geslagen door de ME, volgens V3I1 d6 HHHHj geruchten zijn hier foto's van. Bij de 21 man arrestatie in leZBf het Westen, werd door de ME/Politie een microfoon uit de handen geslagen van een verslaggeefster van radio Rijnmond. Ouders van mindetjarige arrestanten werden niet op de hoogte gebracht. Leeftijden werden bewust of onbewust niet goed doorgegeven. Op oudejaarsavond werd er gevochten in wijk de Gorzen, maar niet door het Westen! Zelfs rellen in de Akkers en de Velden. Citaten en meteen maar de correcties! Citaat: De kerstbomenoorlog loopt dan uit de hand en zo ontstaan gevaar- lijke situaties, volgens de gemeente! Correctie: Voor het eerst sinds jaren is 2005 ontaard in rellen en vernie- lingen, juist door het verbod van de gemeente, die voor 95 procent in het Oosten plaatsvonden. Citaat: De politie en brandweer hielden voet bij stuk. Correctie: Voor de politie en brandweer zat er niets anders dan hun werk- gever te gehoorzamen, het zijn juist zij die de gemeente heeft gewaar- schuwd voor rellen en vemietigingen. Zij hebben dit jaren onder controle kunnen houden door afspraken te maken met de woordvoerders van de wijken. Hieruit trekken wij dus de conclusie dat de gemeente geen ver- trouwen heeft in hun eigen politie en brandweer! Deze gemeente had trots op hun moeten zijn. Citaat: Woensdagnacht trokken enkele relschoppers uit West naar de Gorzen op. Er werden wat vemielingen gepleegd en de opgetrommelde ME arresteerde tiental relschoppers. Correctie: Woensdagavond omstreeks half 12 werden 21 personen (5 vrouwen en 16 mannen en kinderen) van 14 t/m 46 jaar wegens samen- scholing opgepakt op het St. Liduinaplein, die absoluut niet van plan waren richting de Gorzen te gaan. Men stond in kleine groepjes van 2, 3 en eentje van 4 zonder geluidsoverlast, scheldpartijen, verdeeld over het hele plein gewoon met elkaar te praten. De politie en ME hielden toezicht (die staan er immers ieder jaar), totdat de tweede ME-wagen uit de A. Muysstraat kwam gereden. De eenheden kwamen uit hun vervoersmiddel, niet eens in looppas, en vroegen (ging allemaal op een gemoedelijke ma- nier) de mensen bij elkaar te komen en daar werd ook gehoor aangegeven. Niemand maar dan ook niemand had enigszins verwacht gearresteerd en geboeid afgevoerd te worden om vervolgens een aantal uren in de eel te vertoeven een boete te krijgen en alvast een leuk nieuwjaarscadeautje van de gemeente: een verblijfsontzegging van 24 uur! Hoezo de gemeente is tevreden???? Kom nou toch zeg, ik zou het kos- tenplaatje wel eens willen zien en dan vergelijken met de andere ja ren. Ik kom uit het Westen en ben de oudste arrestant (46) van het St. Liduina plein, bovendien ook nog een vrouw en over een aantal maanden oma. Voor alle duidelijkheid: Ik ben geen relschopper! Freddy Roder "'inn, o Door een technische fout was de milieu- klachtenadvertentie van vorige week in de meeste edities van Maasstad Weekbladen onleesbaar. De advertenties staan elke week ook op de website van de DCMR (www.dcmr.nl). Als u de website niet kunt raadplegen, is een telefoontje (010-2468 598) naar de DCMR genoeg om de tekst alsnog toegestuurd te krijgen. De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een dee! van de 274 klachten die in de week van 2 tot 9 januari zijn binnengekomen. Bewoners omgeving Pernis ongerust over grote fakkel Op donderdag 5 januari ontving de meldkamer van de DCMR 35 klachten over de grote roetende vlammen van de fakkel van bewoners en bedrijven in de omgeving van Pernis. Bij Shell Nederland Ftaffinaderij op de Vondelingenplaat Rotterdam was een van de ketelhuizen uitgevallen waardoor een aantal fabrieken geen stoomtoevoer meer kreeg. Stoom is een noodzakelijk onderdeel van het productieproces. Wanneer toevoer hiervan stopt, treedt automatisch het veiligheidsplan in werking en komen de fabrieken stil te liggen. Shell had de meldkamer al een melding doorgegeven over de storing in het productieproces. Om de onverwerkte gassen van de fabrieken zo snel mogelijk af te voeren was extra fakkelen nodig. Fakkelen is een veiligheids- voorziening om overtollige gassen veilig te verbranden voordat deze de lucht in gaan. Op zondag 8 januari kwamen opnieuw negen klachten binnen over de fak kel van Shell. Nu veroorzaakte het opstarten van de uitgevallen fabrieken roet- en geluidsoverlast. Bij het precies instellen van het productieproces moet regelmatig overtollig gas via de fakkel worden afgevoerd. Bij het starten van de ketels in het ketelhuis is bovendien lawaaioverlast ontstaan door het stoomafblazen. Na telefonisch contact hierover heeft Shell maatregelen genomen en kwamen geen klachten meer binnen. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl/milieuklacht.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 8