maasstad [fdpoirSc wwr De Belgische Ardennen zijn bekend om het natuurschoon, de bossen en meren, de grot- ten en het mineraalwater dat overal uit de bodem komt. Wie op vakantie gaat naar de Ardennen wil meestal niets liever dan zo snel mogelijk de plaats van bestemming be- reiken. Toch is het zeker de moeite waard om eens een halve dag extra uit te trekken om onderweg even van de snelweg af te gaan en bijzon- dere plekken te ontdekken. Ondergronds -4" Miiga k jjfe m'iIv U Archeoforum De Tuinen van Annevoie Symmetric i_'ES cx35 De Belgische Ardennen hebben veel meer te bieden dan bos alleen In het Archeoforum zijn onder meer overblijfselen te zien uit de Gallo-Ro- meinse periode. door Ank Herstel Neem Luik bijvoorbeeld: deze Vurige Stede' nodigt het hele jaar uit om ontdekt te worden. Bij mooi weer kan er een boottochtje of wandeling langs de Maas gemaakt vijf minuten van de autosnelweg, het Archeoforum geopend. In het historische hart van de stad op de plaats van de vorige Sint Lamber- tus kathedraal is een archeologi- sche vindplaats die het resultaat is van verschillende opgravingscam- pagnes gedurende bijna een eeuw. Bezoekers wandelen met of zonder gids in de archeologische over blijfselen. Deze getuigenissen van meer dan 9.000 jaar geschiedenis van Luik brengt de bezoeker naar de oorsprong van de stad, via een verrassend begeleid ondergronds parcours waarin het verleden met hedendaagse technologie wordt gecombineerd. Tijdens de plaatsing van een gas- leiding in 1907 werden de eerste overblijfselen per toeval ontdekt. De funderingen van de vorige ka- "v worden, een Belgisch pintje op een terrasje gepakt doet het ook altijd goed en winkelen in de talrijke straatjes met verrassende boetiek- jes heeft ook zijn charme. Als het weer minder goed is, zijn tal van alternatieven voorhanden. Uiteen- lopende attracties, musea, prachti- ge kerken om te bezichtigen en ge durende het hele jaar allerlei festi vals (www.enjeu.be). Nog maar kort geleden is in het centrum van Luik, op minder dan mmwmm Het Archeoforum in het centrum van Luik is een archeologische vindplaats die het resultaat is van verschillende opgravingscampagnes gedurende bijna een eeuw. In de tuinen van Annevoie is het rustgevende geluid van stromend en kabbelend water overal omje heen. hoge waterstraat, de 'Franse Wa- terval' is klassiek en streng sym- metrisch, en de 'Engelse Waterval' vormt een perfect romantische contrast met de Franse. In de Tuinen van Annevoie vor- men water, steen en planten sa- men, een weelderige intieme sym- fonie, waar kunst de natuur dient en de natuur zelf een kunstwerk is. De Tuinen van Annevoie zijn tij- den lang verbonden geweest met de familie Montpellier, die sinds zestien generaties in Annevoie ge- vestigd is. Grootmeester ijzersmid Charles Alexis de Montpellier leg- de de tuinen aan tussen 1758 en 1776. De tuinen zijn ontworpen naar het model van de Franse ple- ziertuinen maar hebben in de loop der jaren geleidelijk aan verschil lende composieten van Italiaanse en Engelse stijl gekregen en in het tweede deel van de achttiende vergroot door verrassende hoeken, alkoven en tunnels, gevormd door prachtige beukenhagen, bosjes en groene kamers. De hele familie kan plezier beleven van een be- zoek aan de Tuinen van Annevoie. Tegenover de Orangerie bevindt zich een onlangs aangelegde speel- tuin waar op originele wijze, alle speelwerktuigen met de hand uit hout gesneden zijn zodat ze perfect in de structuur van de tuin zijn op- genomen. Langs hst 365 meter lange Grote Kanaal kan jong en oud zich vermaken met een ezel, pony, schapen en geiten. Kinderen kunnen spelenderwijs wijzer wor den als ze allerlei opdrachten uit- voeren waarna ze een eeuwenlang verborgen schat vinden. In de winter van 2002 is een fram- bozen-, rode bessen- sn bramen- tuin aangelegd. De oogsten van 2004 en 2005 waren geweldig. Ie- dereen is tijdens de pluktijd (begin van het Luikse autoverkeer makcn. ade thedraal Saint-Lamert, gallo-ro- meinse mines en eerste prehistori- sche sporen werden aan het licht gebracht. Na deze eerste opgra- vingscampagne besloot een Luikse ingenieur het eerste ondergrondse museum onder place Sint-Lambert te openenen. Vanaf 1910 konden de Luikenaars elke zondagmorgen ondergronds! In de jaren zeventig heeft de stad Luik grote plannen en wil ze van de place Sint-Lambert het centrum blijfselen vemietigd worden om een ondergronds busstation te rea- liseren. Om de restanten van de overblijfselen te redden besloten de archeologen de belangrijkste muren te verplaatsen. De Romein- se muren en de crypte van de vori ge kathedraal Saint-Lambertus zijn in stukken gesneden, ingepakt en buiten de stad gebracht. Daar wer den ze gedurende tien jaar verge- ten Als de Paus in 1985 op bezoek zal komen, moet de vindplaats weer gevuld worden! Het plan van het ondergrondse busstation is in 1990 van de baan maar nu bedenkt men dat er een ondergronds parkeerterrein ge- bouwd moet worden. Eerst mogen de archeologen de plaats onder- zoeken. De Luikenaars waren hier niet blij mee. Zes maanden lang werd een oppervlakte van 10.000 vierkante meter op een diepte van vijf meter onderzocht. Daarna moest alles worden afgebroken. In het midden van de jaren negen- tig ontstaat het idee om, net als tachtig jaar daarvoor weer een nieuw Archeoforum op deze plaats te openen. De place Saint-Lambert en de straat worden op zuilen ge- bouwd en de overblijfselen wor den onder een enorme betonnen plaat bewaard. De rondleiding van het Archeoforum is in drie delen gesplitst. Het begint met een ma- quette van de stad Luik aan het ein- de van de achttiende eeuw. De gids vertelt over de meest belangrijke gebeurtenissen van de geschiede nis van de stad Luik en vooral over de Luikse revolutie en de vernieti- ging van de kathedraal. Daarna gaan de bezoekers naar buiten om het huidige place Saint- Lambert te bezichtigen. Daarna begint het ondergrondse bezoek en dalen de bezoekers in het Archeo forum af. Het ondergrondse be zoek begint met de oudste sporen die de archeologen onder het plein teruggevonden hebben. Het zijn prehistorische overblijfselen: be- werkte vuurstenen, botten, herten- geweien en keramiek. Dit deel van het bezoek eindigt met een korte film over de prehistoric. Daarna gaan de bezoekers terug tot de gal- lo-romeinse periode: overblijfse len van een gallo-romeinse villa, een centrale vloerverwarming, voorwerpen die getuigen van de bezetting in het centrum van Luik. De gids vertelt hierna over bis- schop Lambertus die zijn naam aan de kathedraal van Luik heeft gege- ven: zijn leven, zijn wonderen, de ontwikkeling van de pelgrimstocht in Luik en het bouwen van de ka thedraal. Aan het einde van de rondleiding is de buurt van de ka thedraal gedurende de middeleeu- wen in beeld gebracht. De markt en het dagelijks leven zijn treffend weergegeven (www.archeoforum- deliege.be). Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Tussen Namen en Dinant, aan de linkeroever van de Maas bevinden zich de Tuinen van Annevoie in het gelijknamige plaatsje. De tui nen zijn geopend van 1 april tot 1 november. Dit landgoed uit de achttiende eeuw is een van de be langrijkste cultuurerfgoederen van Wallonie. Franse, Italiaanse en En gelse stijlen mengen zich hier met elkaar. De Watertuinen, gelegen in een twintig hectare groot park random een imponerend kasteel zijn wereldberoemd. Meer dan twintig bekkens en vij- teinen en watervallen krijgen hun water van het 365 meter lange 'Groot KanaaF. Dit alles werkt al meer dan 230 jaar zonder enige hulp van machines of pompen! Het water stroomt dankzij de hoogte- verschillen op het terrein en het principe van communicerende va- ten. De 'Grate Waaier' is een fon- tein in de vorm van een waaier, de 'Grote Spuwer', een zeven meter eeuw werden het Tuinen op zijn Europees. De tuinen zijn als een schilderij ontworpen met perspectieven die vanaf het kasteel te zien zijn. Rechtlijnige dreven met symmetri- sche perken en een waterspel. Het plezier van de wandeling wordt juli en begin September) welkom om zijn eigen vruchten te plukken. Vooral kinderen genieten hier zichtbaar van. De Tuinen van An nevoie zijn rolstoeltoegankelijk Meer informaie op www.jardins.dinnevoie.be. De tuinen zijn ontworpen naar het model van de Franse pleziertuinen maar hebben in de loop der jaren geleidelijk aan verschillende elementen van Italiaanse en Engelse stijl gekregen. In de Tuinen van Annevoie dient de kunst de natuur en is de natuur zelf een kunstwerk. De vijvers, in de tuinen krijgen hun water van het 36S meter lange 'Groot Kanaal'

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 20