da 'Walk the Line': sterke film over Johnny Cash I Luchtmachtorkest brengt'Queen in Concert' nbevolen! m ZING MEE MET DE JAREN 80 179 PURE SPELSENSATIE 179 10-TALLEN PLAYSTATION 2 EN XB0X SPELLEN A 99 dium maasstad Dag van het aanstormend talent in Zuidplein -St ega Single Night30+ capelle Dance World 010 4424878 VANAF BERGWEG 110, ROTTERDAM X CORRECTPRIJS ROTTERDAM - Johnny Cash (1932 - 2003) is een van de grootste countryzangers die Amerika ooit gekend heeft. Naast successen kende zijn leven ook veel diepe da- len. Regisseur James Man gold ('Heavy', 'Girl Inter rupted') verfilmde het le- vensverhaal van Cash. 'Walk the Line' is met vijf nomina- ties terecht een van de grote kanshebbers bij de komende Oscar-uitreiking. Vooral hoofdrolspeler Joaquin Phoenix maakt indruk als Johnny Cash. pop W6BS& stad westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam ROTTERDAM - Een poli- tietoren met een pet op, een gebedshuis met voor elk ge- loof een eigen toren en een bioscoop met draaiende stoelen. Zo ziet Archydam eruit, de stad die asielzoe- kerskinderen hebben ge- bouwd en die nu in kinder- kunsthal Villa Zebra te be- wonderen valt. De stadsma- quette is het eindproduct van architectuurproject 'Raise It Up'. Entree 8,- en maak kans op een DVD-recorder Elke vrijdag 21.00 uur ZAAL OPEN 20.30 UUR Nieuwe organisatie Ruim parkeren Live Music Dj's Bij Correct aan de Bergweg 110 in Rotterdam vindt u op de begane grand een breed assortiment aan spelcomputers van Sony, Nintendo en Microsoft. Bovendien zijn honderden games op voorraad. Kom naar Correct de specialist in spelcomputers CORRECTPRIJS XGOX CORRECTPRIJS Naast de grote keuze van honderden games vindt u bij Correct tientallen Playstation2 en Xbox spellen uit voorraad leverbaar vanaf een zeer interessante lage prijs. ZONDAG 12 FEBRUARI GE0PEND VAN 12.00-17.00 uur DONDERDAG EN VRIJDAG K00PAV0ND TOT 21.00 UUR #1 r Woensdag 8 februari 2006 tx51 door Vincent Wernke Gevangenen stampen met hun voeten en klappen in hun handen op de maat van de muziek. Swin- gend, maar ook ongeduldig in af- wachting van de grote Johnny Cash (Joaquin Phoenix). Het is 1968 en Cash neemt een liveplaat op in een berucht gevangeniscom- plex. Zijn platenbazen en veel an- deren zijn het daar niet mee eens. De misdadigers in dit complex ver- dienen geen optreden. De zanger zelf ziet dat anders. Hij weet hoe het is om door diepe dalen te gaan en hoeveel moeite het kost om daaruit te klimmen. Daarom neemt Cash zijn comebackplaat op in de- ze gevangenis. Het zou een van De film 'Walk the Line' gaat over zijn meest legendarische concerten worden. Het is niet verwonderlijk dat regis seur James Mangold juist dit optre den van Johnny Cash als raamwerk heeft gekozen voor zijn biopic 'Walk the Line'. Het was zijn vechtlust en het feit dat er nog mensen waren die in hem geloof- het leven van Johnny Cash en den, die ervoor gezorgd hebben dat Cash niet vroegtijdig aan zijn eind kwam zoals andere sterren uit zijn tijd. Zijn levensstijl gaf er alle re- den toe om te denken dat de zanger niet oud zou worden. Drank en drugs bepaalden op een bepaald moment zijn leven en deden ver- moeden dat hij niet oud zou wor den. Uiteindelijk stierf de legenda- is nu te zien in de bioscoop. rische countryzanger in 2003 op 71-jarigeleeftijd. Zijn carriere begon toen hij met twee begeleidingsmuzikanten de platenstudio van Sun Records bin- nenstapte en zijn eerste liedjes op- nam. Zijn religieuze liedjes wer- den in eerste instantie afgekeurd, maar met 'Cry, cry, cry' kreeg hij in 1955 zijn eerste plaat die meteen een grote hit werd. Vanaf dat mo ment ging het snel. Samen met on- der meer Elvis Presley, Jerry Lee Lewis en June Carter trok hij door Amerika om hun muziek te laten horen aan dolenthousiaste jonge- ren. Met het succes nam ook de druk toe, die bij veel sterren gaan- deweg steeds meer zijn tol eiste. Johnny Cash slikte pillen om het vol te houden, vervreemde steeds meer van zijn vrouw en dreigde uiteindelijk aan zijn levensstijl ten onder te gaan. Naast muziek, drank en drugs is er nog iets dat als een rode draad door zijn leven liep: de liefde voor col- lega June Carter (Reese Wither- spoon). Hij leerde haar kennen tij- dens hun gezamenlijke tournees. Ze waren echter beiden gehuwd en tot een relatie kwam het niet. Pas later bloeide de liefde echt op. Cash was vervreemd van zijn vrouw en ook June was niet geluk- kig. Zij bleef hem in eerste instan tie op afstand houden, vanwege zijn verslavingen. Bovendien was zij afkomstig uit een beroemde, zeer christelijke countryfamilie, zeer populair bij vrome christenen in de Verenigde Staten. Uiteinde lijk zouden Cash en June elkaar toch vinden. Zij redde hem van een vroege dood, waarna ze alsnog trouwden en samen oud werden. Muzikanten die ten onder gaan aan succes, drank, drugs en vrouwen. We zagen het eerder in films over onder meer Jim Morrison en Ray Charles. Het verhaal van Johnny Cash is op zichzelf niet anders dan vergelijkbare biQgrafieen. Deson- danks is 'Walk the Line' een sterke en ontroerende film geworden. Dit komt vooral door het sterke acteer- werk van zowel Joaquin Phoenix als Reese Witherspoon, die in het verleden veelal domme barbiepop- jes speelde maar in 'Walk the Li ne' echter en mooier is dan ooit. Geheel terecht zijn beiden genomi- neerd voor een Oscar. Voor deze film zongen ze overigens zelf hun liedjes in. Jammer is dat de jeugdliefde Vivi an Liberto (Ginnifer Goodwin), met wie Cash jaren getrouwd was en twee kinderen kreeg, als een kreng wordt weggezet, terwijl zij eerder slachtoffer was. Zij kon vanaf het begin niet omgaan met de roem en lange toerschema's van haar echtgenoot, maar kreeg het pas echt moeilijk toen Cash zich zelf steeds meer verloor in drank en pillen. Het is uiteindelijk de lief de die zorgt dat Cash overwint, al is het dan niet met zijn vrouw maar met June Carter. Een prachtige boodschap voor een waargebeurd verhaal. Het huwelijksaanzoek van de zanger, ten overstaan van een voile zaal, is ontroerend. Dan kan zelfs de hevig twijfelde June niet anders meer dan overstag gaan voor de liefde. Ze zegt 'ja' en sa men leven ze, jawel, nog lang en gelukkig. ROTTERDAM - Op zondag 12 fe- bruari vindt er in theater Zuidplein een festivaldag plaats met meer dan dertig acts op het gebied van cabaret, theater, straattheater, bands. De acts geven een voor- proefje van hun kunnen en laten een half uur zien uit hun program- ma. Naast de bekendere acts als Reijn en Goed, Paul Smit, Pieter Derks en Berry Lussenburg staat er op deze dag vooral veel aanstor mend talent op het podium, zoals onder andere: Cabaret Zinloos, Je- roen Bouwhuis (winnaar HC- po- diumprijs 2006), Gili, Coen Jutte, Elske Rollema en de Rotterdam- mer Jandino Asporaat (winnaar van de persoonlijkheidsprijs 2005 van Cameretten). Daarnaast staan de jongerendans- productie Zweet, en drie theater- producties: De S,traat van Rotjong, De Psychose Van De Lemming door Oeloek en Stampot Ramadan op de planken. In het theatercafe Z kunt u genieten van de door de Popunie verzorgde bandprogram- mering, van singer/songwriters zo als Arno Loriaux en Harry Merry tot de dansbare pop van Kitty Con- tana en de cowboypunk van Randy Sheep Ranch. Verder zijn er in de foyer nog te pas en te onpas ver- schijnende straattheatergroepen, presentaties, en een expositie. Daarnaast kunnen de bezoekers als ze zich op tijd intekenen gratis deelnemen aan een Loesje-work- shop, waarbij de deelnemers geza- menlijk de leuke en gewiekste tek- sten maken. Een keuze uit deze dertig acts kunt u nu al zien voor 13 euro. Het vol- ledige programma met beschrij- vingen van alle acts staat op www- .zwartekat.nl/jongerentheaterdag, waarop ook eventuele wijzigingen en toevoegingen in het programma bekend worden gemaakt. Het programma loopt van 13:00 tot 22:00. Kaarten voor dit festival kunnen gereserveerd worden via de kassa van Zuidplein: 010 2030203. Kinderen van asielzoekers bouwen eigen droomstad door Sara Klaverdijk Tussen twee rijen met torens, voor elk geloof een, wandel je Archydam binnen. Omringd door parkjes en bruggetjes loop je over een stenen pad. Rechts ligt het Cultuurplein met een hotel met roze bomen op het dakterras, een museum met schuine muren en een bioscooptoren. Tot midder- nacht schijnen lichtjes op de ge- vel van de bios, daarna beginnen de films. De stoelen draaien rond en als ze naar boven gaan, komt er een film aan. „Als iemand met drugs binnenkomt, gaat het alarm afaldus de Syrische ontwerper Josef (10). Aan de overkant ligt het theater, bestaande uit twee delen en ver- bonden door een tunnel. Die loopt naar een gedeelte met een schuin dak, waarover water naar beneden stroomt. Bovenop de ri- vier bouwde Adisa (14) een trans parent winkelcentrum. Als een soort brug ligt er een parkje over- heen, die de oevers met elkaar verbindt. „Via het park ga je met een lift naar de winkels toe", zegt het meisje, dat 'gewone winkel- centra altijd zo saai vindt'. Het nieuwe Rotterdam heet 'Archydam' en is gebouwd door asielzoekerskinderen. De stadsmaquette is te bewonderen in Villa Zebra. foto: Rob Kamminga Het stadhuis, waarvan een com- puterkaart als voorgevel fungeert, is een glinsterend paleis met gou- den torentjes. Het politiebureau is het hoogste gebouw, zodat de he- le stad in de gaten kan worden ge- houden. In de letters zitten came ra's verborgen. In de politiepet, bovenop de toren, werkt volgens de 9-jarige maker Almir de baas van de FBI. De stad is autovrij - alleen de brandweer mag er rij- den, en herbergt verder een zie- kenhuis, speeltuin, treinstation, bank en natuurlijk huizen. Bedenker van 'Raise It Up' is kunstenares Gosia Grubba. Ze wilde eens iets leuks met de kin deren van het asielzoekerscen- trum in deelgemeente Feijenoord doen. „Ze zitten altijd maar op diezelfde plek en zien verder niets van de stad. Maar waar is Rotterdam beroemd om gewor den? Juist, om haar architectuur. En laat ik nu toevallig een passie voor architectuur hebben", ver- telt ze over het ontstaan van het idee. Ze wilde de kinderen een 'ont- snappingsactiviteit" geven. „Het uitzetcentrum is een deprimeren- de plek. Ze horen de verhalen van hun ouders over vluchten en al- lerlei onzekerheden. Dat slaat te- rug op de kinderen. Ik wilde ze laten ontsnappen uit die realiteit, zodat ze even niet op hun kamer- tje hoeven zitten en aan vervelen- de dingen hoeven denken." De vaste groep bestond uit elf kinderen. Die bezochten het Ne- derlands Architectuurinstituut (NAi) en maakten een stadswan- deling. Daarbij maakten ze foto's van gebouwen, straten, details en materialen. Naast de uitstapjes leerden ze tijdens lessen alles over wereldarchitectuur. Ontwer- pen van gebouwen werden gete- kend en met een stedenbouwkun- dige werd besproken hoe hun stad werd ingericht. „Je merkte dat ze met andere ogen naar ge bouwen keken. Het was steeds 'He, dat herken ik uit de lessen'." Elma, een 7-jarig meisje, zag alle details waar de rest aan voorbij liep. Een gebouw met ronde ra- men deed haar denken aan een schip. Een ander gebouw dat voorover helde, vergeleek ze met een bibliotheekboek. Telkens wanneer de kunstenares langskwam, waren de kinderen dolenthousiast. „We schilderden tasjes om hun camera's in op te bergen. Elke keer stonden ze al met hun jassen en tassen klaar om op stap te gaan. Toen het bijna voorbij was, merkte je dat ze het jammer vonden. De laatste keer kwamen ze allemaal tegelijk op me afgestormd." Volgens haar is dat niet zo gek. „Voor deze kinderen wordt nau- welijks iets georganiseerd. Ze mogen wel naar school, maar doen verder geen leuke dingen. Ze kunnen slechts in een grauwe, grijze hal spelen. Soms zijn er wat activiteiten, maar ik wilde iets groters en langdurigers doen. Ik wilde ze een lichtpuntje, een glimlach geven, en een blijvende herinnering aan hun tijdelijke woonstad meegeven." Het architectuurproject is nog niet afgelopen. De komende we- ken mogen kinderen in Villa Ze bra eraan verder bouwen en Grubba wil proberen het op ande re plekken tentoongesteld te krij- gen. Ook wil ze voor basisscho- len een lespakket ervan maken. „Mijn ultieme idee is het te verta- len in een speeltuin, ontworpen door de kinderen zelf en die echt gebouwd mag worden. Op zaterdag 11 en zondag 12 fe- bruari kunnen kinderen in Villa Zebra in een workshop meebou- wen aan de Wereldstad. Op za terdag 4 maart, tijdens de Muse- umnacht, bereikt de Wereldstad haar hoogtepunt. Kijk voor meer informatie op www.villazebra.nl. door Vincent Wernke ROTTERDAM - Het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht heeft er al een aantal grote shows opzitten. Na voorstellingen waarin onder meer Frank Sina tra, soul- en filmmuziek. The Hollandsch Diep 69 bij Metro "de Terp" Capelle a/d IJssel Who en Songfestivalliedjes cen- traal stonden, is het dit jaar de beurt aan Queen. Het orkest brengt een show waarin het draait om de muziek van deze le gendarische rockgroep. 'Queen in Concert' is op zondag 12 fe- bruari te zien in het Nieuwe Luxor Theater in Rotterdam. Studenten Brain May en Tim Staf- fel besluiten in 1968 een band op te richten. Ze beginnen samen met drummer Roger Taylor en John Deacon onder de naam Smile. Staffel houdt het na twee jaar voor gezien. Hij heeft er geen vertrou- wen in dat de band ooit een succes zal worden. Via Staffel wordt nog wel Frederick Bulsara bij de band geintroduceerd. Onder leiding van deze charismatische zanger, die zich al snel Freddie Mercury gaat noemen, verandert de bandnaam in Queen. Na het eerste album in 1973 gaat het snel. Queen schrijft geschiedenis met hits als 'Bohemi an rhapsody', 'Friends will be friends' en 'Radio ga ga'. Ondanks de dood van Mercury in 1991 is Queen nog steeds onge- looflijk populair, getuige onder meer het succes van de musical 'We will rock you' en het feit dat met name 'Bohemian rhapsody' altijd hoog te vinden is in dehitlijst allertijden. Ook Laura Vlasblom, onder meer bekend van Frizzle Sizzle en haar band Westcoast Ba by, is een liefhebber van Queen: „Ik ben met hun muziek opge- groeid. Mijn broer, die zes jaar ou- der is, had alles van Queen en draaide hun platen heel erg vaak. Vooral het repertoire uit de jaren zeventig is geweldig, nummers als 'Bohemian rhapsody' en 'Don't stop me now'." Het is niet de eerste keer dat Vlas blom te zien is in een show van het Orkest van de Koninklijke Lucht macht. Zo schitterde ze in de rock- musical 'Tommy' en was ze vorig jaar te zien in 'Songfestival in Concert'. „De muziek van The Who is wel te vergelijken met die van Queen, symfonische rock. Maar dit is geen musical waarin het verhaal wordt verteld van Queen. Wij brengen een concert met hits van de band, maar dan wel met nieuwe arrangementen. Het Orkest van de Koninklijke Lucht macht telt 52 leden, waaronder veel met blaasinstrumenten. Daar- door klinken wereldberoemde liedjes nu heel anders." Sinds anderhalf jaar vormt Laura Vlasblom met Des'ray, Linda Ca- minita en Erica Yong tevens de meidenband Killer Queen. Ook daarmee zingt zij nummers van Queen in nieuwe arrangementen: „Dat staat los van 'Queen in Con cert'. We treden op met vier vrou wen en een orkestband. Het is toe- val dat ik nu ook gevraagd ben voor 'Queen in Concert'. Of mis- schien ook niet en zijn dit gewoon mijn Queen-jaren, haha." Linda Caminita en Erica Yong doen ook mee aan 'Queen in Concert', even- als Bert Heerink, Jan Akkerman, Cindy Oudshoom en de Rotter- damse zangeres Esther Hart. „Natuurlijk proberen we Freddie Mercury niet te imiteren", zegt Laura Vlasblom. „Iedereen weet hoe hij die nummers zong en hoe goed hij was. Wij zingen die lied jes met vijf vrouwen en twee man- nen in nieuwe arrangementen met dat geweldige orkest. Dat is echt fantastisch, vooral bij een nummer als 'I want it all' dat ik samen zing met Jan Akkerman. Maar ik zing bijvoorbeeld ook een heel klein lied. Dan zit dat hele grote orkest wel op het podium, maar spelen er maar een paar mensen. Ook dat is heel erg mooi. Mijn favoriete Queen-songs? Ik vind 'Save me' helemaal te gek en 'Love of my li fe'. Dat zing ik samen met Esther Hart, echt een juweeltje van een nummer." Laura Vlasblom benadrukt dat mensen die 'Queen in Concert' be- zoeken absoluut een geweldige avond zullen beleven: „Mensen denken soms: de luchtmacht, hmm. Er hangt misschien een beet- je een oubollig imago aan, maar dat is absoluut niet terecht. Het Or kest van de Koninklijke Lucht macht is echt fantastisch. Ook zijn voor deze show weer geweldige kostuums gemaakt, heel stijlvol, waardoor het er prachtige uitziet. 'Queen in Concert' is op zondag 12 februari te zien in het Nieuwe Luxor Theater in Rotterdam. Re- serveren kan via 010—484.33.33 of www.luxortheater.nl. Meer infor matie overde voorstelling is te vin den via www.queeninconcert.nl. PlaySrarion.d PlayStation, d sirg :ar SONY PS 2 SILVER SPEL- C0MPUTER SINGSTAR 80'S Als spelcomputer met slank ontwerp en meer dan 2500 compatibele games biedt de Playstation voor elk wat wils. Daarnaast is het een volwaardige DVD en CD speler voor optimaal home entertainment. Incl.2 dualshock controllers, 8 MB geheugenkaart, aansluitkabels en netadapter. Deze PlayStation 2 wordt geleverd met Singstar 80's, en iedereen die ooit wel eens SingStar heeft gespeeld met een groepje vrienden, weet dat er weinig dingen zijn die nog leuker zijn. Beleef nu de mooiste muziekmomenten uit je jeugd opnieuw met SingStar '80s! Artnr. 305572 no OFt HLfV 6 f t> W. SS 6 i: MICROSOFT XB0X GAME COMPUTER DEAD OR ALIVE Spelsensantie met verbluffend grafische kwaliteit. Samen spelen, in de kamer of via Internet? Met een breedband- verbinding en vier gameports, waarop naar keuze gamepads, racesturen en headsets voor stemgestuurd spelen aangesloten kunnen worden. Ingebouwde harde schijf en DVD-afspeelmogelijkheid kunnen games zonder onderbreking worden gespeeld. Despeciale audio- en videoverbinding zorgt voor feilloze weergave op televisie en thuistheatersystemen. Art.nr. 291360 WINKEL0PENINGST1JDEN: maandag t/m woensdag 09.30-18.00 uur, donderdag en vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Elke zondag geopend van 12.00-17.00 uur

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 17