A Van museum naar beleveniswarenhuis www.schiedam.nl Concert Play-In orkest Ook Schiedam gaat aan de Veiligheidsindex meedoen Schoolfruit gaat erin als koek i gemeente Schiedam Ontwerpers van morgen, nu in Galerie E.M. op de Lange Haven Bestemmingswijziging Schie 11 Week 6 Woensdag 8 februari 2006 Preview! De bedoeling is nu dat de kinderen en hun ouders straks (het project duurt voor de openbare scholen tot de Krokusvakantie), het stokje overnemen. Om ze daarbij te helpen hebben alle kinderen vorige week een gratis gruit- box gekregen. Een handige lunchbox met een aparte ruimte voor een appel, peer, mandarijn of anderszins. SchoolGruiten is een initiatief van het ministerie van VWS en de groente- en fruitsector. De gemeente Schiedam ondersteunde het project met subsidie. Locale 'groenteboeren' (H. Bakker Zn aan het Rubensplein, De Groentehoek aan de St. Liduinastraat en De Zonnetuin in het Hof van Spaland) leverden het fruit en de groente voor een zacht prijsje. tXVtaone °Jigevs° I 1 Gemeenteberi 0/fgeW° Galerie E.M. op de Lange Haven 106 is van zaterdag 11 tot en met zondag 19 februari het domein van studenten van de Hogeschool der Kunsten Arnhem en van de Design Academy Eindhoven. Ze zullen er hun nieuwste ontwerpen presenteren en verkopen. De expositie is een initiatief van tassenontwerpster Klaartje Martens. Onder haar super- visie werd door Arnhemse studenten een prachtige serie tassen gemaakt op basis van een detail uit een schilderij of foto. Deze verzameling getuigt van zoveel talent in accessoireontwerp dat het hoog tijd is voor een aparte studierichting. Die komt er, maar Schiedam hoeff er niet op te wachten om volwassen ontwerpen te zien. Sommige van de exposanten zijn zo gegrepen door de tas, dat ze er hun ,vak van hebben gemaakt. Terwijl in Arnhem tassen het licht zagen, werd in Eindhoven aan twee opdrachten gewerkt. De ene luidde: ontwerp een stoel met een persoonlijkheid. De andere: maak een portret in de vorm van een object dat past binnen de Moooi-collectie van Marcel Wanders. De studenten hebben zelf de beste producten geselecteerd. Samen met die tassen laten ze volgende week in de galerie op de Lange Haven zien wat bloeit en groeit op Nederlandse academies. Op zaterdag 11 februari 2006 organiseert muziekvereniging Harpe Davids in ver- band met het 85-jarig bestaan een Play-In voor alle belangstellende muzikanten; blazers en slagwerkers van HAFABRA (harmonie, fanfare en brassbands). Plaats van handeling: is de grote zaal van wijkcentrum De Blauwe Brug in Schiedam-Noord. De bekende componist/arrangeur van hedendaagse blaasmuziek, Jacob de Haan, is die dag de muzikale leider voor het gehele orkest. Het spreekt voor zich dat veel van zijn wer- ken ingestudeerd zullen worden met ook als primeur twee nieuw gecomponeerde muziek- stukken! Naast de muzikanten van Harpe Davids hebben zich veel muzikanten van andere verenigingen aangemeld. Zodoende zal het orkest bestaan uit zo'n 130 blazers en slagwer kers. Om 19.00 uur zal het Play-In orkest de ingestudeerde werken voor het publiek ten gehore brengen. Dit - unieke - concert duurt ongeveer een uur en is voor het publiek gratis toe- gankelijk. De deuren van de Blauwe Brug aan het Bachplein in Schiedam-Noord gaan open om 18.45 uur. Meer informatie: www.harpedavidsnl of e-mail: secretariaat@harpedavidsnl In Rotterdam wordt al enkele jaren de Veiligheidsindex uitgevoerd. Dat is een instrument waarmee de veiligheid van Rotterdam en de verschillende wijken wordt gemeten. Het is gebaseerd op feitelijke gegevens van onder meer de politie en brandweer maar ook op meningen van bewoners. Daarbij weegt het oordeel van de bevolking het zwaarst: uiteindelijk zijn zij het die de veilig heid ervaren. De gegevens leveren tezamen voor elke wijk een veiligheids- cijfer op. De index is zo opgebouwd dat als er zich in een bepaald gebied problemen voordoen, eenvoudig kan worden afgelezen wat de oorzaak er van is. Omdat er in Rotterdam goede ervaringen zijn opgedaan met de Veiligheidsindex, hebben ook de andere 21 gemeenten in de regio Rijnmond samen met de politie besloten om aan de Veiligheidsindex mee te doen. Enkele duizenden bewoners van de regio Rijnmond zullen hiervoor benaderd worden met een vragenlijst. Ook in Schiedam zullen er interviews afgenomen worden. Dat betekent dat er de komende weken ongeveer 2.000 Schiedammers telefonisch of schriftelijk benaderd zullen gaan worden. Onderwerpen die daarbij aan de orde komen zijn de veiligheidsbeleving en of men zelf slachtoffer is geweest. Het onderzoek staat of valt met de bereidheid van inwoners om mee te werken aan een interview. Omdat de gemeente en de politie de uitkomsten van het onderzoek willen gebruiken om de veiligheid verder te verbeteren, hopen zij dat veel Schiedammers aan het onderzoek mee willen doen. Indien u vragen heeft over het onderzoek, kunt u contact opnemen met Johan Deijl ofTon Dijkshoorn van de gemeente Schiedam. Zij zijn te bereiken op de telefoon- nummers 010-2465597 en 010-2465598. Burgemeester en wethouders van Schiedam maken bekend dat zij in hun vergadering van 24 januari 2006 de bestemmingswijziging van "Maatschappelijke doeleinden" in de bestemming "Woondoeleinden" ter plaatse van het perceel Schie 11 hebben vastgesteld. Ingevolge artikel 28, lid I, onder e, van de voorschriften behorende bij het bestemmings- plan "Binnenstad 2003" zijn burgemeester en wethouders bevoegd overeenkomstig het bepaalde in artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening het plan te wijzigen, voor- zover de wijziging betrekking heeft op het wijzigen van de bestemming "Maatschappelijke doeleinden -M-" in de bestemming "Woondoeleinden -W-", indien opheffing van de functie ter plaatse in redelijkheid vaststaat; waarbij aangesloten dient te worden bij de bestemming van de aaftgrenzende panden. Het voornemen tot wijziging heeft overeenkomstig het bepaalde in artikel 29 van de voor schriften behorende bij het bestemmingsplan "Binnenstad 2003" gedurende 2 weken ter inzage gelegen. Binnen deze termijn zijn geen zienswijzen binnengekomen. In het besluit omtrent de goedkeuring van het bestemmingsplan "Binnenstad 2003" hebben gedepu- teerde staten besloten dat -indien tegen bestemmingswijzigingen geen zienswijzen binnen- komen- deze niet voor goedkeuring aan gedeputeerde staten behoeven te worden overge- legd. Het besluit tot vaststelling van deze bestemmingswijziging ligt gedurende 6 weken met ingang van donderdag 9 februari 2006 tot en met woensdag 22 maart 2006 ter inzage bij de balie Bouwen, Wonen en Milieu van de stadswinkel in het stadskantoor, Stadserf 1 te Schiedam. De openingstijden van de stadswinkel zijn: maandag van 12.00 tot 16.00 uur, dinsdag, woensdag en vrijdag van 08.00 tot 16.00 uur en donderdag van 08.00 tot 20.00 uur. Indien u het niet eens bent met de vaststelling de van de bestemmingswijziging kunt u hiertegen, op grond van artikel 7:1 van de Algemene wet bestuursrecht, binnen de termijn van de terinzagelegging, een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Schiedam. Aangezien het besluit tot wijziging van de bestemming pas inwerking treedt na afloop van de beroepstermijn is het indienen van een verzoek om het treffen van een voorlopige voorziening bij de voorzitter van de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State niet noodzakelijk. Al wekenlang krijgen de leerlingen van de Schiedamse basisscholen twee keer per week gratis fruit of groente. Een vooral gezonde variatie op de liga's, koeken en sultana's tijdens de pauze. Afgezien van de tomaat en de wortel (dat was even schrikken) gaat de fruitsnack erin als koek. De directeur Primair Openbaar Onderwijs Schiedam deelde de gruitboxen uit op de Annie M.G. Schmidtschool. Het is wel even wennen. Wie nu, kort voor de officiele opening op 9 april, het plein van het Stedelijk Museum Schiedam betreedt, wacht al direct een verras- sing. Rechts van wat ooit de hoofdingang was, krult het plaveisel omhoog en lijkt het alsof de aarde zich opent. Daar bevindt zich de nieuwe ingang, vanwaar de bezoeker terecht komt in de catacomben van dit achttiende eeuwse monu ment. In de kelderruimte, waar over enkele weken de balie, de garderobe de museumwinkel en het museumcafe moeten verrijzen, leggen schilders en tim- merlieden de laatste hand aan een klus, die alles bij elkaar zo'n tweeenhalf jaar geduurd heeft. "Het gebouw is nu officieel opgeleverd, maar de afwerking is nog in voile gang", zegt Diana Wind, directeur van het Stedelijk Museum Schiedam. Met zichtbare trots laat ze zien wat de ingrijpende verbouwingen uiteindelijk hebben opgeleverd. Ze wijst op de plek waar de ont- vangstbalie moet komen te staan. "Daar komt een muurschildering van Lily van de Stokker. Er liggen vier ontwerpen klaar, we moeten alleen nog een keuze maken. Met het budget dat we voor de inrichting hadden, konden we geen rare bokkensprongen maken. Toch hebben we op verschillende plekken in het gebouw opvallende accenten proberen aan te brengen met produc ten van Nederlandse vormgevers: zo is het strakke patroon van eenvoudige witte tegeltjes in de toiletgroep afgewisseld met buiktegeltjes, een ontwerp van Baukje Trenning. De kleurrijke kunststoffen wasbakjes bij de fonteintjes zijn van Hella Jongerius. Het museumcafe, centraal gelegen tussen de twee grote vleugels van het gebouw, krijgt een gezonde formule: fruttsalades, vruchtensappen en dagverse broodjes. Welke vleugel van het museum je ook bezoekt, of je nu binnenkomt of weggaat, je komt iedere keer weer door deze ruimte, dus dat moet een comforta- bel, natuurlijk rustpunt worden." Uitleven Ook alle kantoorruimtes zijn nu in de kelder en op nummer 114 geconcentreerd, zodat de expositieruimte in het eigenlijke museum in een klap verveelvoudigd is. Op de plaats waar enkele jaren geleden nog een restaurant gevestigd was, komt nu een atelier. Wie net een tentoonstelling achter de kiezen heeft en inspiratie heeft opgedaan, kan zich daar gratis uideven met kwast en tekenpodood." Het meubilair is speciaal voor deze ruimte ontworpen door Krijn de Koning", zegt Diana Wind. "Hier willen we een vervolg geven aan de zeer succesvolle educa- deve projecten, die we in het verleden hebben opgezet. Het is de bedoeling dat Schiedamse kin deren zeker een keer per jaar hier over de drempel komen, zodat ze van jongs af aan vertrouwd raken met museumbezoek en wat kunst te bieden heeft. Wij zijn een van de weinige musea in Nederland, die al educatieve projecten heeft voor kinderen in de kleuterleeftijd! Ook voor mid- delbare schoolleerlingen met het vak CKV liggen hier allerlei mogelijkheden. Deze nieuwe ruimte is voorzien van de modernste computers, dus eigenlijk is het een soort kunstldas, vertaald naar de 21e eeuw en voor een wat breder publiek. Je kunt je afvragen of het begrip 'museum' in de ouderwetse zin van het woord hier nog wel op zijn plaats is. Een woord als 'beleveniswaren huis' dekt misscliien beter de lading." Het restaureren van de creatie van de Italiaanse bouwheer Carlo Giovanni Francesco Giudici betekende in het begin vooral veel slopen. Verlaagde plafonds en radiatoren die in de loop der tijd waren aangebracht, werden verwijderd om het gebouw zoveel mogelijk terug te brengen naar zijn oorspronkelijke architectuur. Het resultaat is verbluffend. Ontdaan van alle overbodige ornamenten baden de zalen nu in een zee van licht. De klimaatbeheersing, die zorgt voor een constante luchtvochdgheid en een temperatuur van 18 graden, is verwerkt in dikke aluminium- buizen die het geheel een Centre Pompidou-achuge allure geven. Niet verdoezelen "Het gebouw is zelf eigenlijk een onderdeel van de collectie", zegt Diana Wind. "De originele balkenconstructie van het plafond is nu weer zichtbaar, maar ook de betonnen constructies, die in het verleden onder de zolder zijn aangebracht. Dat is ook een fase in de geschiedenis van dit monument geweest en dat hoef je dus niet te verdoezelen. Alle wanden zijn nu roomwit geverfd, de gietvloeren lichtgroen en de plafonds donkergroen en donkerbruin. Dat zorgt voor een beetje Japanse, rustgevende sfeer. Een bijkomend voordeel is dat je veel kleur in je tentoonstellingen kunt brengen, dat botst niet met de ruimte." De tentoonstellingsagenda is voor de komende drie jaar al ingevuld. Maar voordat het museum in april zijn deuren opent met een grote expositie over Picasso, Klee en Miro en hun invloed op Nederlandse kunstenaars kort na de Tweede Wereldoorlog, wil Diana Wind alle Schiedammers graag de gelegenheid geven het compleet gerestaureerde gebouw van binnen te bekijken: "Daar hebben ze recht op, want ze hebben er zelf indirect aan meebetaald. Het is de hoogste tijd om het museum terug te geven aan de inwoners van Schiedam." 1St" Speciaal voor u organiseert het Stedelijk Museum Schiedam een unieke preview in het totaal verbouwde museumgebouw. Op dinsdag 21 en donderdag 23 februari krijgt u de gelegenheid om het pand onder leiding van Diana Wind (directeur) te bezichtigen. Daarna zal het tot de opening op 9 april voor het publiek gesloten blijven. In verband met de hoge opkomst dient u zich wel voor de rondleiding aan te melden. U kunt dit doen door de bon in te vullen en deze voor vrijdag 17 februari naar het museum te sturen. Na ontvangst krijgt u een bevestiging met de datum en het tijdstip. Aan de rondleiding zijn geen kosten verbonden. Welke datum en tijd heeft uw voorkeur? Dinsdag 21 februari Donderdag 23 februari 0 14.00 -14.50 uur O 14.00 -14.50 uur O 15.00 -15.50 uur 0 15.00 -15.50 uur O 16.00 -16.50 uur O 16.00 -16.50 uur (Graag invullen in hoofdletters) Voornaam: Achternaam: Straat: Postcode: Plaats: 7 Telefoon: Mailadres: Het is mogelijk om per post of per mail op de hoogte te blijven van het museum. Mogen wij u in 2006 nog eens benaderen met een speciale actie of informatie over tentoonstellingen en familie activiteiten? Ja nee* (*omcirkel wat van toepassing is.) De nieuwe ingang die leidt naar de catacomben van het 18de eeuwse monument. Fotograaf: Anje Kirsch Postadres voor de bon: Stedelijk Museum Schiedam, Postbus 208, 3100 AE Schiedam Colofon Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 Fax: (010) 473 70 21 E-mail: lnfo@schiedam.nl Openingstijden Stadswinkel maandag 12.00 tot 16.00 uur dinsdag t/m vrijdag 08.00 tot 16.00 uur donderdag 08.00 tot 20.00 uur Gemeentelijk Informatiepunt Postadres Buiten kantooruren voor spoedelsende veiligheidszaken Stadswinkel, Stadserf 11 Tel.: (010) 246 53 04 Postbus 15011 3100 EA Schiedam Tel.: (010) 246 54 00 Y V'i

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 3