i Informatie over gemeenteraads- verkiezingen 7 maart Verlichting Grote Markt en Lange Kerkstraat officieel in gebruik genomen Nieuwe stemmachines tijdens gemeenteraads verkiezingen 7 maart sNeB Met een grijns de les in Nieuw: Asbestfolder "veilig met asbest (in en rond het huis)" www.schiedam.nl V de qemeenteraadsRHERKiEZINGENj de qemeenteraads"ERKIEZINGEN gemeente Schiedam Wet Maatschappelijke Ondersteuning: meedoen en meer maatwerk Week 8 Woensdag 22 februari 2006 Een nostalgische vormgeving met een eigentijdse techniek u heeft het voor het zeggen Oefenen mogelijk op 21, 22 en 23 februari u heeft het voor het zeggen aan^ Milieuwethouder Henk Jan Habermehl heeft onlangs het eerste exemplaar van een nieuwe asbestfolder uitgereikt aan een bezoeker van de Stadswinkel. Als uw woning is gebouwd in de periode van 1960 tot 1993 is er een grote kans dat deze asbesthoudende (bouw) materialen bevat. Onder bijzondere omstandigheden kunnen asbestvezels uit deze materialen vrij komen en een risico vormen voor de gezondheid van u en uw huisgenoten. Goede informatie helpt om dat te voorkomen. Gemeenteberi "U heeft het voor het zeggen", is de slogan die wordt gebruikt in de landelijke campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen. Sinds vorige week is onder dezelfde naam ook een website in de lucht. Wilt u meer informatie over de gemeenteraadsverkiezingen en de partijen die hieraan deelnemen? Klik dan op www.uheefthetvoorhetzeggen.nl. De website bevat overigens niet alleen algemene informatie. Via deze site kunt u ook informatie over de Schiedamse partijen opvragen. Het is bovendien mogelijk om een stemwijzer aan te klikken. U komt dan terecht op de site www.schiedamkiest.nl. samenge- steld door de makers van LOOK-TV/Radio Schiedam. Zij hebben de Schiedamse partijen verschillende vragen voorgelegd, zodat u aan de hand van de antwoorden kunt bepalen welke partij u het meeste aanspreekt. De site bevat nog veel meer informatie, waaronder een agenda van politieke bijeenkom- sten in de komende weken. Deze site is natuurlijk ook rechtstreeks aan te klikken. Ook op www.schiedam.nl vind u in de komende weken steeds meer informatie over de Schiedamse gemeenteraadsverkiezingen. Bij het Gemeentelijk Informatiepunt in de Stadswinkel van het Stadskantoor is tevens een folder verkrijgbaar met algemene informatie. De Tweede Kamer heeft zich onlangs gebogen over de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (Wmo). Als de Eerste Kamer instemt met het wetsvoorstel gaat de Wet maatschappelijke ondersteuning in op 1 januari 2007. Met de invoering van deze wet neemt de gemeente taken over van het rijk. De gemeenten worden dan ook verantwoordelijk voor het verstrekken van huishou- delijke hulp. Daamaast blijven de gemeenten verantwoordelijk voor woningaan- passingen, de Teletaxi en het verstrekken van rolstoelen, scootmobielen en maaltijdvoorzieningen. Meedoen Meedoen en maatwerk zijn centrale begrippen in de nieuwe wet. Het kabinet wil dat iedereen in staat is om mee te doen aan de samenleving. In eerste instantie zijn zij hier- voor zelf verantwoordelijk, al dan niet geholpen door vrienden, familie of bekenden. Als mensen dit niet zelf kunnen regelen, kunnen zij terecht de gemeente. De gemeenten worden verantwoordelijk voor de ondersteuning van de mantelzorg en het vrijwilligers- werk. Door het invoeren van de Wmo moet er meer samenhang komen in het aanbod aan voorzieningen. Zo kan iedereen straks bij een loket terecht met vragen over maat schappelijke ondersteuning. Omdat de landelijke regels plaats maken voor lokaal beleid, is meer maatwerk mogelijk. De gemeenten kunnen immers beter inspelen op plaatselijke behoeften dan de rijksover- heid. Bij het opstellen van de nieuwe beleidsregels worden de inwoners, al dan niet verte- genwoordigd door belangengroeperingen, nauw betrokken. Het resultaat van het beleid moet elke vier jaar inzichtelijk worden gemaakt, zodat de gemeente zich kan verantwoor- den over de ingezette middelen naar haar inwoners. Het is mogelijk dat er op termijn iets verandert voor mensen met een WVG-voorziening of huishoudelijke hulp. Wat precies, is nog niet bekend. Pas in de loop van 2006 zal dui- delijk worden welke concrete veranderingen worden ingevoerd. Samenwerking De gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hebben afgesproken om samen te werken aan de invoering van de Wmo in deze regio. Hierbij blijft er wel voldoende ruimte over voor lokale invulling van de regels. Zowel regionaal als lokaal worden belanghebbenden betrokken bij het opstellen van het beleid. Zo komt er een regionale klankbordgroep, waarin regionaal georganiseerde belangenorganisaties zijn vertegenwoor- digd. Daarnaast komen er in de drie gemeenten lokale klankbordgroepen. De komende maanden houden de gemeenten u via artikelen op de hoogte van de ontwikkelingen rond de invoering van de Wet maatschappelijke ondersteuning. Tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van 7 maart staan in de Schiedamse stemlokalen nieuwe stemmachines. In plaats van het grote vlak met de namen van alle kandidaten van alle partijen, hebben de nieuwe machines een 'touch screen'. Op dit computerscherm maakt u uw keuze door met uw vinger het scher'm aan te raken. Op de nieuwe stemmachines staan niet meer alle kandida ten in een keer op het scherm, maar kiest u eerst de partij van uw keuze. Daarna verschijnen de namen van de kandidaten van die partij, waarna u op de persoon van uw keuze uw stem kunt uitbrengen. Wie voor 7 maart alvast even wil oefenen met de nieuwe stemmachines, kan hiervoor op 21, 22 en 23 februari terecht in de Stadswinkel, Stadserf 1. Een demonstratie-machine staat dan gereed bij het Gemeentelijk Informatie Punt (GIP). De openingstijden van de Stadswinkel zijn maandag tot en met vrijdag van 8.00 - 16.00 uur en op donderdag van 8.00 - 20.00 uur. -* f Een face lift van Grote Markt en Lange Kerkstraat was eigenlijk al rond de eeuw- wisseling gepland. Toch duurde het tot 2004 voordat kon worden begonnen met de herinrichting ervan. Eerst moest worden gewacht op de restauratie van de Grote Kerk, toen op de restauratie van het oude Stadhuis, het terrassenseizoen, en het vieren van de Brandersfeesten. Steeds weer doemde vertraging op, maar inmiddels is ook het laatste onderdeel van de herinrichting, een verlichting op maat voor dit sfeervolle gedeelte van de historische binnenstad, vrijwel gereed. Dat is vorige week woensdag gevierd met de bewoners en anderen die een bij- drage hebben geleverd aan het verlichtingsproject. De heer Colle, eigenaar van een pand op de Grote Markt, stelde samen met zijn kleinzoon en met wethouder Hans Meijer de nieuwe verlichting met een feestelijke lichtshow officieel in gebruik. De verlichting was niet alleen het laatste, maar ook een van de lastigste onderdelen van de herinrichting van de Grote Markt en de Lange Kerkstraat. De straatverlichting en de aanlichting van de twee belangrijke monumenten - het oude Stadhuis en de Grote Kerk - moesten naadloos op elkaar aansluiten. In de Lange Kerkstraat was door de vele kabels en leidingen onder de grond en het intensieve gebruik bovengronds -de weekmarkt, route voor hulpverleningsvoertuigen, parkeren, laden en lossen, voetgangers en minder validen- eigenlijk geen plek om lantaarnpalen neer te zetten. Daarom werd gekozen voor openba- re verlichting in de vorm van grondspots en wandarmaturen. Daarbij werd gezocht naar een goed evenwicht tussen 'mooi en praktisch'. Opzet was om in deze historische omge- ving uit te gaan van nostalgische vormgeving maar met een lichttechniek die van deze tijd is. De lichten mogen niet verblinden maar toch voldoende lichtsterkte geven. Passanten moeten zich goed kunnen orienteren en zich prettig en veilig voelen. Wethouder Hans Meijer complimenteerde woensdag het Bureau LICHTvormgevers, ver antwoordelijk voor het ontwerp, met het bereikte resultaat: "Dat geldt uiteraard ook voor de ONS die de werkzaamheden uitvoerde en voor de bewoners. Zonder hun medewer- king was deze verlichting er niet gekomen." De wethouder benadrukte 'zich ervan bewust te zijn, dat er nog verbeterpunten te bedenken zijn': "Daar staan we ook open voor. Het is voor het eerst in Nederland dat Flip van der Heijden van LICHTvormgevers), de heer Colle en zijn kleinzoon en wethouder Hans Meijer bij de officiele ingebruikname van de verlichting. dit concept zoals het nu hier hangt, is toegepast. We weten dat ook andere steden de ontwikkelingen hier met bijzondere belangstelling volgen. Naar verwachting zal dit idee nog op veel plaatsen navolging krijgen. We zijn als gemeentebestuur erg tevreden over het behaalde resultaat. We hopen dat de Schiedamse gebruikers dat ook zijn, maar we beseffen dat innovatieve ideeen altijd gewenningstijd nodig hebben." aldus de wethouder. Op bijenexcursie, een dansvoorstelling in elkaar zetten, naar de bibliotheek, een techniekles volgen.... leder jaar weer heeft de afdeling Educatie voor leerlingen in het basis- en voortgezet onderwijs een scala aan activiteiten op het gebied van kunst, cultuur, natuur en techniek. Dit schooljaar is daar nog (eenmalig) een bijzonder project voor de openbare basisscholen bijgekomen: 'Kunst is gezond (en lekker!)'. Muziek, dans, toneel, beeldende kunst en gezonde tussendoortjes maken de kinderen dui- delijk dat wat gezond is ook echt lekker en leuk kan zijn. Tedik Het project 'Kunst is gezond (en lekker!)'is niet zomaar uit de lucht komen vallen. Het Openbaar Primair Onderwijs* kreeg voor dit schooljaar een subsidie van het Rijk voor cultuureducatie. Daarnaast is er steeds meer aandacht voor kinderen die te dik dreigen te worden door een ongezonde levensstijl. Ook in Schiedam speelt dat pro- bleem. Het Openbaar Onderwijs slaat met het project twee vlie- gen in een klap: iets doen aan cultuur en kinderen (en hun ouders) stimuleren om gezonder te leven. Da nstussendoortje Zo is ouders gevraagd om gezonde traktaties te verzinnen, waar na hun kinderen op school receptenboekjes hebben gemaakt. De groepen 1 t/m 4 kon- den een theatervoorstelling bijwonen onder het genot van een appeltje. Tijdens de dan- stussendoortjes wordt in de klas een aantal minuten even flink geswingd. Bij het project Fiesta Musica wordt gezongen, gedanst en bewogen op feestmuziek uit verschillende lan- den. De leerlingen sluiten het project af met een presentatie in Jeugdtheater De Teerstoof. Dat laatste gebeurt ook met Streetbeats. Met alledaagse voorwerpen wordt een slagwerkspektakel op poten gezet. De scholen kunnen gebruik maken van leskisten en kunnen dans- en muziekconsulenten inhuren. Kiappen en stampen Amber Damen is zo'n muziekconsulent. De afgelopen weken begeleidde zij groepen 5 en 6 van de basisscholen De Singel, de Troubadour en de Taaltuin. In kleine groepjes com- poneerden de kinderen een muziekstukje, maakten instrumenten en leefden zich hele- Het project werd afgesloten met een presentatie in jeugdtheater De Teerstoof. maal uit. Amber: "Samen muziek maken is niet alleen heel sociaal, maar is ook fysiek hard werken. We kiappen, stampen en dansen. Gebruiken onze stem. Allemaal dingen die heel gezond zijn. Het is zelfs wetenschappelijk bewezen dat muziek maken in de klas tot betere resultaten leidt." De kinderen genoten van de lessen. Amber: "Ze kwamen met een grijns binnen en gin- gen met een grijns weer weg. Ze vonden het echt erg leuk. Na afloop hoorde je ze in de gang nog bezig met de les. En die muziekinstrumenten... ze hebben de meest kunstzinni- ge creaties gemaakt." De openbare scholen in Schiedam werken sinds 1 januari samen in de Stichting Openbaar Primair Onderwijs Schiedam. In de folder vindt u daarom informatie over: De risico's van asbest en asbesthoudende materialen in en rond het huis Het herkennen van materialen waarin asbest is verwerkt Wat u zelf mag verwijderen en hoe u dit veilig kunt doen De situaties waarin u specialistische hulp moet inschakelen De plaatsen waar u meer informatie over dit onderwerp kunt krijgen De asbestfolder is gratis te verkrijgen in de Stadswinkel van het Stadskantoor bij de balie Wonen en Milieu, Stadserf 1 Cotofon Openingstijden Stadswinkel Gemeentelijk informatiepunt Stadswinkel, Stadserf 11 Tel.: (010) 246 53 04 Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 I Fax: (010) 473 70 21 maandag 12.00 tot 16.00 uur Postadres Postbus 15011 3100 EA Schiedam E-mail: info@schiedam.nl dinsdag t/m vrijdag 08,00 tot 16.00 uur Buiten kantooruren voor donderdag 08.00 tot 20.00 uur spoedeisende veiligheidszaken Tel.: (010) 246 54 00

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 3