Wethouder Daskalakis opent Loket, Website en Vacaturebank voor Vrijwilligerswerk in de Stadswinkel Gemeenteraadsverkiezingen dinsdag 7 maart 2006 www.schiedam.nl Politieke partijen presenteren zich aan het publiek de gemeenteraads WERKIEZINGENj Lijsttrekkersdebat in bibliotheek op Look TV Afscheidsreceptie dhr. G.W.J, van Marsbergen Eenmalige verstrekking gratis Nederlandse identiteitskaart de gemeenteraadsSflERKIEZINGENj Vijf honden verkennen de ABBAborg Feestelijke onthulling kunstwerken in Sveaparken gemeente Schiedam Week 9 Woensdag 1 maart 2006 Verkiezingsmarkt op vrijdag 3 maart "Schiedam heeft goed werk geleverd" Rectificatie Stadsgids 2006 w I u.heeft het voor het zeggen Minister Pechtold positief over resultaten Grotestedenbeleid u heeft het voor het zeggen Op de ABBAborg in Sveaparken wordt zater- dag 4 maart door wethouder H.J. Haber- mehl een bijzonder kunstwerk onthuld om 15.00 uur. Het ontwerp is van kunstenares Marjolijn Mandersloot en bestaat uit een groep van vijf honden die snuffelend de ABBAborg verkennen. i r Gemeenteberi Tijdens de wekelijkse vrijdagmarkt op 3 maart presenteren de politieke partijen die mee- doen aan de Schiedamse gemeenteraadsverkiezingen zich aan het publiek. Op het markt- gedeelte in de Lange Kerkstraat aan de kant van de Grote Markt, vertellen zij u uitgebreid over hun verkiezingsprogramma en hun plannen voor de komende vier jaar. De meeste partijen zullen tussen circa 10.00 uur en 15.00 uur op de markt aanwezig zijn. In het kader van de gemeenteraadsverkiezingen organiseert de Openbare Bibliotheek Schiedam in samenwerking met Look TV en de raadsgriffie een lijsttrekkersdebat. In dit debat worden de lijsttrekkers van alle Schiedamse politieke partijen die meedoen aan de verkiezingen over diverse actuele thema's vakkundig aan de tand gevoeld door presenta- toren Aad van der Wei en Bart Noordegraaf van Look TV. Het lijsttrekkersdebat wordt uitgezon- den op Look TV op zondagavond 5 maart en maandagavond 6 maart 2006 van 20.00 tot 22.00 uur. Per 1 maart 2006 neemt de heer G.WJ. van Marsbergen afscheid van de gemeente Schiedam. Na 40 jaar in overheidsdienst te zijn geweest, waarvan 30 jaar bij de gemeente Schiedam, maakt de heer Van Marsbergen gebruik van de FPU-regeling om vervroegd uit te treden. Ter gelegenheid van zijn afscheid bieden burgemeester en wethouders van de gemeente Schiedam de heer Van Marsbergen een receptie aan op donderdag 2 maart. U bent uitge- nodigd hierbij aanwezig te zijn. De receptie vindt plaats van 16.00 tot 18.00 uur in de foyer van het Fortis Theater a.d Schie, Stadserf 1 te Schiedam. "Schiedam heeft goed werk geleverd", dat stelt minis ter Pechtold in zijn beoordeling van de verantwoording van Schiedam over het Grotestedenbeleid 2000-2004. De minister geeft aan dat hij het gemeentelijke ver- slag met genoegen heeft doorgenomen en bedankt Schiedam voor de inzet. Pechtold stelt dat Schiedam op sociaal-economisch terrein erin geslaagd is om, ondanks de economische recessie, de werkloosheid tegen te gaan. Dit is gebeurd via een effectieve sluitende aanpak en een goede benutting van gesubsidieerde arbeid. De minister vindt verder dat de gemeente flink geinvesteerd heeft in de veiligheid. Aandachtspunt is wel het effect hiervan op de veiligheidsgevoelens in de stad. Dit blijft een belangrijke indicator voor het Grotestedenbeleid 2005 - 2009. De minister geeft aan dat via de extra investeringen op het gebied van de sociale cohesie deze veiligheids gevoelens mogelijk positief kunnen worden bei'nvloed. Pechtold is ook positief over het 'lerend vermogen' zoals dat uit de beschrijving blijkt. Hij constateert daarbij dat uit de verantwoording naar voren komt dat de GSB-aanpak goed ingevoerd is in de ambtelijke organisatie van de gemeente. Aandachtspunt voor Schiedam in het Grotestedenbeleid 2000 - 2004 is de effectiviteit van maatregelen. De effectiviteit van de sociale wijkaanpak van de herstructurering in Nieuwland ziet de minister als het voorbeeld van een goede aanpak. Met betrekking tot het Grotestedenbeleid 2000 - 2004 wordt door Pechtold geconsta- teerd dat op het gebied van de fysieke en sociale leefbaarheid maatregelen wel genomen zijn maar, dat het niet gelukt is doelstellingen te halen. Deze punten zijn door de gemeente in de zogeheten SWOT 2004 (sterkte-zwakte analyse) onderkend. Extra maat regelen om tot verbetering op deze punten te komen zijn opgenomen in het Grotestedenbeleid 2005 - 2009. Zo worden in Nieuwland en Groenoord projecten uit- gevoerd gericht op de verbetering van de woonomgeving. De aanpak van de Oreliosingel in Groenoord (onlangs uitgevoerd) is hier een goed voor beeld van. Ook zijn in het Grotestedenbeleid 2000 - 2004 extra middelen beschikbaar gesteld in het kader van de sociale wijkaanpak in de wijken Oost, Zuid, West, Groenoord en Nieuwland. Burgers en partners zijn hierbij actief betrokken. De minister ziet ernaar uit om in de periode 2005 - 2009 samen met Schiedam het Grotestedenbeleid verder succesvol uit te voeren. Postbus 1501, 3100 EA Schiedam - Stadskantoor, Stadserf 1, 3112 DZ Schiedam Telefoon 010-246 55 55, Fax: 010-473 70 21. In tegenstelling tot wat er op pagina 39 van de Stadsgids 2006 staat over de Gratis Nederlands identiteitskaart (NIK) heeft niet iedere 14-jarige recht op een NIK. Deze regeling geldt voor kinderen die op of na 1 januari 2006 de leeftijd van 14 jaar bereiken. Voorwaarden voor een gratis NIK: - de aanvrager moet als ingezetene staan ingeschreven in de gemeentelijke basisadministratie van de gemeente van aanvraag; - de aanvrager moet 14 jaar zijn dan wel binnen acht weken 14 jaar worden (in 2006); - de aanvrager mag niet eerder een gratis NIK hebben ontvangen. Met het intikken van www.vrijwilligerswerkschiedam.nl heeft wethouder Daskalakis deze week de website voor vrijwilligerswerk in Schiedam geopend. Tevens opende zij daarmee een loket van het Steunpunt Vrijwilligerswerk Schiedam in de Stadswinkel dat speciaal is ingericht voor informatie over vrijwil ligerswerk. Gekoppeld aan de website is een vacaturebank voor vrijwilligerswerk. De website bestaat uit 3 delen: 'Werken als vrijwilliger', waarin allerlei informatie staat die voor iemand die vrijwilligerswerk zoekt of doet. 'Werken met vrijwilligers', waarin allerlei zaken waar organisaties die vrijwilligerswerk bieden of willen gaan bieden staan, en de eerder genoemde Vacaturebank' waar vacatures worden aangeboden, en waar organisaties hun nieuwe vacatures kunnen plaatsen. Bij het nieuwe loket kunt u eveneens informatie krijgen en u kunt er bespreken of een bepaalde vacature wel bij u past. Tevens kunnen de consulenten, door hun kennis van organisaties, u naar de juiste organisatie bemiddelen. Het loket is dagelijks geopend. Op maandag van 12.00 tot 15.00 uur en dinsdag van 11.00 tot 15.00 uur. Het adres is Stadserf 1. Telefoon: (010) 2465601. Met de komst van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning per 1 juli 2006 zal in de toe- komst een groot beroep op vrijwilligers worden gedaan om op allerlei terreinen in de maatschappij bijdragen te leveren. Met het openen van het loket, de website en de vacaturebank wordt verwacht dat het vrijwilligerswerk een nieuwe impuls zal krijgen en de toegankelijkheid wordt vergroot. Wethouder Daskalakis opende maandag het loket. (Foto: Jan van der Ploeg) Wie ontvangt een oproepingskaart? Degene die op 23 januari 2006 in een gemeente staat ingeschreven ontvangt van die gemeente een oproepingskaart. Voorts moet diegene aan de volgende voorwaarden voldoen: 1. de Nederlandse of een EU-nationaliteit bezitten en op de dag van verkiezing 18 jaar of ouder zijn en niet uit het kiesrecht zijn ontzet of 2. een andere dan onder 1 genoemde nationaliteit bezitten en op 23 januari 2006 vijf jaar onafgebroken legaal in Nederland wonen en op de dag van verkiezing 18 jaar zijn en niet uit het kiesrecht zijn ontzet. Welke nationaliteiten zijn EU-nationaliteiten? In willekeurige volgorde: Slowaakse, Tsjechische, Burger van Slovenie, Letse, Estnische, Litouwse, Belgische, Deense, Burger van de Bondsrepubliek Duitsland, Finse, Franse, Griekse, Brits burger, Hongaarse, Ierse, Italiaanse, Luxemburgse, Maltese, Oostenrijkse, Poolse, Portugese, Spaanse, Zweedse, Brits onderdaan en Cyprische. Voorbeeld 1: Mijn I'urkje buurvrouw woont sinds drie jaar in Nederland en heeft een geldige verblijfivergunning. Mag zij gaan stemmen? Nee, niet-Nederlanders met een niet EU-nationaliteit mogen bij de gemeenteraadsverkie zingen stemmen als ze ten minste vijf jaar legaal in Nederland wonen. Over vier jaar, bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen, mag zij dat wel. Voorbeeld 2: Mijn Duitse buurvrouw woont sinds een jaar in Nederland en heeft een geldige verblijfivergunning. Mag zij gaan stemmen Ja, iemand met een EU-nationaliteit mag stemmen, mits hij/zij aan de voorwaarden vol- doet. (Zie "Wie ontvangt een oproepingskaart") Ik ben verhuisd na 23 januari 2006 vanuit een andere gemeente. U krijgt geen oproepingskaart van de gemeente Schiedam. Uw vorige gemeente heeft u een oproepingskaart toegezonden. Als u deze niet heeft ontvangen, moet u met uw vorige gemeente contact opnemen. U kunt de kaart alleen in de vorige gemeente laten omzetten in een volmachtbewijs of kiezerspas. Met het volmachtbewijs kan een ander voor u kiezen in uw vorige gemeente; met een kiezerspas kunt u zelf kiezen in een stembureau naar keuze in die gemeente. Let wel: u kunt alleen meedoen met de verkiezingen van de leden van de gemeenteraad van uw vorige woongemeente, niet voor die van Schiedam! Mijn vader/moeder/echtgenoot is overleden en er is toch een oproepingskaart gezonden. Hoe kan dat? Omdat het bestand, dat nodig was voor het drukken van de oproepingskaarten, op 23 januari 2006 is aangemaakt. Voor diegenen, waarvan de overlijdensgegevens op dat moment nog niet waren verwerkt of daarna zijn overleden, is een kaart aangemaakt. Bureau verkiezingen probeert - in samenwerking met de bezorger van de post - zoveel mogelijk te voorkomen dat deze kaarten bezorgd worden. Omdat de kaarten uiterlijk 2 weken voor de verkiezingen in het bezit van de kiezers moeten zijn, is hier de laatste paar weken niets meer aan te doen, hoe pijnlijk dit ook is voor de nabestaanden. Ik kan mijn oproepingskaart nergens meer vinden/ ik heb geen oproepingskaart ontvangen. Wat moet ik doen om toch te kunnen stemmen? Merkt u een paar dagen voor de verkiezingen dat u de oproepingskaart kwijt bent, dan kunt u bij de gemeente een nieuwe aanvragen. Als u op de verkiezingsdag de kaart nergens kunt vinden, kunt u gewoon naar het stem- bureau gaan, maar u moet zich dan wel legitimeren. Weet u niet waar uw stembureau is, dan kunt u dat bij het Gemeentelijk Informatiepunt (GIP) navragen. Ik heb een nieuwe kaart gekregen, maar mijn "oude" weer gevonden. Kan ik nu 2x stemmen? Nee, er is een aantekening gemaakt dat u een duplicaatkaart heeft ontvangen. Bovendien wordt op het stembureau een aantekening gemaakt zodra u gestemd heeft. Ik werk in een andere gemeente, ga vroeg de deur uit en ben nooit voor acht uur thuis/ ik ben op 7 maart met vakantie. Toch wil ik graag stemmen. Hoe kan ik dat regelen? U kunt iemand anders toestemming geven om namens u te stemmen. Dat heet een volmachtstem. Het moet wel iemand zijn die op hetzelfde stembureau stemt als u. En hij of zij moet tegelijkertijd een eigen stem uitbrengen. Op uw oproepingskaart staat hoe u zo'n volmachtstem precies regelt. U kunt uw kaart laten omzetten in een kiezerspas. U mag dan zelf uw stem uitbrengen in een stembureau naar keuze binnen de gemeente. Op uw oproepingskaart staat hoe u de omzetting kunt regelen en voor welke datum dat moet gebeuren. Mijn man en ik moeten beiden op hetzelfde stembureau stemmen. Mijn man heeft een kiezerspas aangevraagd omdat hij op een stembureau wil stemmen dat in de buurt van zijn kantoor is. Omdat ik slecht ter been ben, heb ik hem gevraagd of hij per volmacht voor mij wil stemmen, maar volgens hem kan dit niet. Klopt dat? Uw man heeft gelijk. Uw volmachtstem kan alleen uitgebracht worden door iemand die op hetzelfde stem- bureau moet stemmen als u en diegene zijn of haar eigen stem tegelijk met uw volmacht stem uitbrengt. Omdat uw man stemt op een ander stembureau dan op zijn oproepings kaart staat vermeld, kan hij niet meer gelijktijdig uw volmachtstem uitbrengen. Mijn moeder zit in een verpleegtehuis, ze is aan het dementeren. Mag ze wel stem- men of moet ze mij machtigen? Zo lang uw moeder zelf een handtekening kan zetten of op het scherm van de stemcom- puter kan drukken, is er in principe niets aan de hand. In veel gevallen worden mensen met een dergelijk ziektebeeld op den duur handelingsonbekwaam verklaard. Ze mogen en kunnen dan niet meer zelfstandig hun financiele zaken regelen en ook niet meer stem- men: het kiesrecht wordt ontnomen. Waar vind ik informatie op internet? Onder meer op de volgende sites: www.ukomttochook.nl. www.schiedamnl www.schiedamkiest.nl Begin 2005 werd Mandersloot geselecteerd om een ont werp te maken waarbij het vertrekpunt de groenstrook op de zogenaamde ABBAborg moest zijn. De ABBAborg is een centraal plein in Sveaborg en heeft zichtlijnen en referenties naar de andere deelplannen van Sveaparken en is bovendien een verwijzing naar de oude binnenstad van Schiedam. Gezien het familiaire karakter van de wijk en het feit dat er veel kinderen wonen en zullen opgroeien, kwam Mandersloot met het ontwerp voor een groep honden. Het familiaire karakter weerspiegelt zich in de homoge- niteit van de beeldengroep. Vijf honden van verschillen- de kleur en grootte, maar afkomstig uit dezelfde fami- lie: allemaal flinke oren en een lange snuit. De beelden groep vertegenwoordigt het sociale gezicht van de wijk en maakt daarmee deel uit van de nieuwe samenleving die zich hier opbouwt. De geabstraheerde dieren hebben geen details zoals ogen of een bek. Hun gladde huid is geplooid en lijkt van rubber te zijn. Toch zijn ze in brons gegoten. Het lijkt alsof je ze zo kunt oppakken, totdat je weet dat ze zo'n 200 kilo zwaar zijn. Alle kinderen van de nabijgelegen basisscholen De Violier en De Vlinder zijn uitgenodigd om aanwezig te zijn bij de onthulling. Zij hebben voor de vakantie een speciaal vervaardigd spelletjesformulier meegekregen waarmee ze alvast in de stemming konden komen voor de komst van de bronzen viervoeters. De onthulling wordt bovendien culinair ondersteund door 'Proef eetontwerp', die hun catering zullen aan- passen aan het thema. Het lijkt een opblaashond, maar is gegoten in brons en is 20 kilo zwaar. Colofon Openingstijden Stadswinkel Gemeentelijk Informatiepunt Stadswinkel, Stadserf 1 j Tel.: (010) 246 53 04 Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 Fax: (010) 473 70 21 maandag 12.00 tot 16.00 uur Postadres Postbus 15011 3100 EA Schiedam E-mail: lnfo@schiedam.nl dinsdag t/m vrijdag 08.00 tot 16.00 uur Buiten kantooruren voor donderdag 08.00 tot 20.00 uur spoedeisende veillgheldszaken Tel,: (010) 246 54 00

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 2