fit maasstad Leerlingen schitteren in 'Orpheus, mijn idool' Last Minute Ticketbalie geopend in bibliotheek LeefbaarI bed haar! Rotterdam ankt liezers WETHOUDERS EN DEELGEMEENTE BESTUURDERS Leefbaar Rotterdam Omdat wij van deze stad houden Wilt u bijdragen aan een FORTUYNLIJKE stad? tx 51 Freek de Jonge doet de deur van het Oude Luxor weer open Jazzmuziek Kopje thee met Anna Enquist ROTTERDAM - Freek de Jonge sloot in december 2005 de deuren van het Nieuwe de la Mar Theater in Amsterdam. Vanaf 19 maart doet hij om- gekeerde met het Oude Luxor Theater. 'Freek doet de deur 'weer' open' heet het program ma waarmee hij van 19 tot en met 22 maart in het verbouw- de theater aan de Kruiskade staat. Een eervolle klus, vindt de man die al bijna veertig jaar op het toneel staat: „Tegen het genoegen van optreden in een zaal kan niets op." Korting i ■R If mA.. Leefbaar Rotterdam doet wat Pim Fortuyn voor ogen had met Rotterdam, Gewoon doen waar de Rotterdammers al jaren om vragen: aanpak van verloederde wijken, aan- pak van fraude, bureaucratie en misbruik van subsidies, Leefbaar Rotterdam lost problemen zakelijk op. "Kan niet" kennen we niet. Desnoods gaan bestaande wetten en regels op de schop. Wij rusten niet voordat resultaten zijn bereikt. Linksom of rechtsom. Soms hard, maar altijd met een hart En het werkt! Het is veiiiger. Rotterdammers praten weer met elkaar. Wijken worden weer leefbaar en ondernemers hebben er weer zin an 4*00 Leefbaar Rotterdam zoekt U bent een leider met lef, humor en een Rotterdams hart. U bent in staat om het programma van Leefbaar Rotterdam in daad, woord en geschrift uit te dragen en waar nodig te verdedigen: in de raad, het college, de media en vanzelfsprekend in de stad U geeft op inspirerende wijze leiding aan het ambtelijk apparaat U benoemt problemen, bedenkt pragmatische en onconventionele oplossingen en voert deze resultaatgericht uit U gaat altijd open en eerlijk te werk Stuur dan een brief met motivatie onder bijvoeging van c.v. een recente pasfoto en references voor 22 maart 2006 naar: Leefbaar Rotterdam t.a.v. de Selectiecommissie Postbus 2565, 3000 CN Rotterdam. Voor vragen kunt u contact opnemen met Anita Fahmel: 06-14876603 e-mail anitafahmel@zonnet.nl door Vincent Wernke ROTTERDAM - Leerlingen van Jeugdtheater Hofplein spelen tot en met 7 mei de voorstelling 'Orpheus, mijn idool' in het eigen theater aan de Benthemstraat. Een Griekse my- the, verpakt in een hippe en swin- gende musical over het grootste idool van het land. Wie zelf ooit wil schitteren in een voorstelling van Jeugdtheater Hofplein kan komende zaterdag tevens een kijkje gaan ne- men in de Jeugdtheaterschool tij- dens de jaarlijkse open dag. Stralend schuiven Guillermo Hil- versum (14) en Enrico Mac-Intosh (16) na afloop van de premiere van 'Orpheus, mijn idool' aan om iets te vertellen over hun rollen. Ze spelen allebei een van de drie 'koppen' van de driekoppige hond Cerberus, het hulpje van president Hierony- mus Hades (gastacteur Fred van der Hilst). Guillermo vertolkt deze rol in Cast A en Enrico in Cast B. Op deze zondag beleefde Cast B de premiere, wat niet wil zeggen dat Guillermo niets heeft gedaan. Hij speelde vanmiddag een ensemble- rol als straatkrantverkoper. „Ook heel erg leuk", zegt hij na afloop. Guillermo en Enrico zijn twee van de drieduizend leerlingen die les krijgen op de Jeugdtheaterschool Hofplein. die dit jaar twintig jaar bestaat. „Op de basisschool hadden ROTTERDAM - In theater De Evenaar aan de Willemskade zingt Beatriz Aguiar met haar begelei- dingsgroep op donderdag 9 maart jazz uit Zuid-Amerika. Aanvang 20.15 uur. Ben van den Dungen en Rik Mol spelen op vrijdag 10 maart in De Doelen. Aanvang 20.30 uur. In Lantaren/Venster aan de Gou- vernestraat laten David Murray en zijn kwartet op zaterdag 11 maart verschillende stijlen muziek horen. Aanvang 21.00 uur. Deze jeugdmusical is gebaseerd op de Griekse mythe van Orpheus. Orpheus is in de bewerking van Jeugdtheaterschool Hofplein de leadsinger van de gelijknamige popgroep. Hij is een idool, met duizenden bewonderaars. foto: Maarten Laupman we dramalessen gevolgd en mijn juf zei tegen mij dat ik talent had. Toen mijn moeder vervolgens vroeg of ik op toneel wilde, hoefde ik niet lang na te denken", vertelt Guillermo. Ook Enrico wist al snel dat hij les wilde volgen op de Jeugdtheater school: „Ze noemden mij vroeger de clown van de familie en ik wilde daar graag iets mee gaan doen. Om- dat ik musicals heel erg leuk vind, heb ik me ingeschreven voor de Jeugdtheaterschool Hofplein." Beide jongens zitten nu vier jaar op de Jeugdtheaterschool en maken in 'Orpheus, mijn idool', geschreven en geregisseerd door Jaco van der Moolen, hun debuut. „Heel erg leuk om lessen te volgen in spel, zang en dans", vindt Guillermo. Enrico vult aan: „Maar soms dacht ik wel: ik wil nu wel eens op het toneel staan. Nu ik mijn eerste premiere achter de rug heb, weet ik waar ik het alle- maal voor heb gedaan. Ik vond het echt heerlijk om voor een voile zaal te spelen." Guillermo: Jnderdaad echt geweldig om in deze voorstel ling mee te doen." Het enthousiasme van de jonge ac- teurs straalt ook af van de andere spelers in 'Orpheus, mijn idool'. Jaco van der Moolen baseerde de voorstelling op de Griekse mythe over Orpheus. In deze jeugdmusi cal is Orpheus de leadsinger van de gelijknamige popgroep. Hij is een idool, met duizenden bewonde raars. Als muziekhater Hieronymus Hades aan de macht komt, vaardigt hij een muziekverbod uit. De enige die nog mag zingen is Orpheus. On- dertussen vormt zich ondergronds een groepering die zich al zingend tegen het beleid van Hades afzet, onder aanvoering van Eurydice en Orpheus' beste vriend Jason. „Ik moet er niet aan denken dat je helemaal niet zou mogen zingen en niet naar muziek zou mogen luis- teren", zegt Guillermo. „Dan zou het altijd maar stil zijn en dat lijkt me niet echt gezellig." Ook Enrico zou niet zonder muziek kunnen: „Ik houd van muziek. Een leven zonder muziek lijkt me niet vol te houden." Beide jongens willen heel graag verder in de theaterwereld en genie- ten van hun rol in deze jeugdmusi cal. 'Orpheus, mijn idool' is nog tot en met 7 mei te zien in Jeugdtheater Hofplein aan de Benthemstraat 13 in Rotterdam. Reserveren kan te- lefonisch via 010-243.50.50 of via www.jeugdtheaterhofplein.nl. Kinderen en jongeren vanaf 6 jaar die net als Guillermo en Enrico wil len spelen, zingen en dansen kunnen zich aanmelden bij de Jeugdtheater school Hofplein. Komende zaterdag 11 maart zet de school aan de Pieter de Hoochweg 222 de deuren tussen 11.00 en 16.00 uur wagenwijd open. Tijdens de open dag zijn er rondlei- dingen en bezoekers kunnen kijken bij lessen dans, zang en spel en een kijkje nemen achter de scher- men van aankomende producties als 'Jeanne d'Arc' en 'De Barbier van Sevilla". Er is volop gelegenheid om vragen te stellen, informatie te verzamelen of alvast een inschrijf- formulier in te vullen. Guillermo en Enrico hebben er in elk geval geen spijt van dat ze zich vier jaar geleden hebben ingeschre ven bij de Jeugdtheaterschool. Zij hopen dat 'Orpheus, mijn idool' het begin is van een carriere op het toneel of voor de camera. „Het spelen voor een voile zaal is echt geweldig", vindt Guillermo. En rico, met de bossen bloemen van de premiere nog in zijn handen: „Vlak voor ik op moest was ik wel even zenuwachtig, maar toen ik eenmaal op het toneel stond was dat weg. Ik vind het zo leuk om in een musical te spelen en te zien hoe de mensen in de zaal reageren. Het was best hard werken tijdens de repetities, maar dat is het allemaal meer dan waard geweest." Meer informatie is te vinden op www.jeugdtheaterhofplein.nl. ROTTERDAM - Schrijfster Anna Enquist is op zondag 12 maart 2006 om 14.30 uur te gast in Cafe-restau rant dik t, in de Centrale Bibliotheek in Rotterdam. Literatuurliefhebbers kunnen die middag, ondertussen genietend van een heerlijke high tea, luisteren en kijken naar een interview tussen Anna Enquist en Gert van 't Hof (RTV Rijnmond). Afwisselend speelt een ensemble passende muziek, geheel in de stijl van het programma. Anna Enquist is in 1945 in Amster dam geboren als Christa Boer. Zij volgde een studie psychologie en is nu werkzaam als psychoanalytica. Enquist trouwde met een Zweedse cellist en deze band met Zweden was bepalend bij de keuze van een pseudoniem voor haar eerste ge- dichten. Zij debuteerde relatief laat, in 1991, als dichteres met de bundel 'Soldatenliederen', die meteen zeer goed werd ontvangen en bekroond. Hierna volgden onder andere 'Jacht- scenes' (1992), 'Een nieuw afscheid' (1994), 'Het meesterstuk' (roman, 1994), 'Klaarlichte dag' (1996) en het 'Het geheim' (roman, 1997). Kaarten kosten 12,50 euro (inclu- sief high tea) en kunnen gereser- veerd worden via de receptiebalie van de Centrale Bibliotheek, Hoog- straat 110, telefoon (010) 281 62 62 of mail naar theater@bibliotheek. rotterdam.nl. door Vincent Wernke „Gaat deze kapstok ook weg?" vraagt Freek de Jonge aan een medewerkster van het Oude Luxor Theater. „Nee die blijft hier", zegt zij stellig. „Leuk, die kan ik mooi gebruiken op het toneel. Hang er maar een kaartje aan." Alles kan Freek de Jonge gebruiken als hij straks het Oude Luxor Theater heropent. „Ik doe als het ware een kast open en kijk wat er al lemaal uitkomt", licht hij een tipje van de sluier op. 'Een knallende voorstelling, waarin oud en recent repertoire weer tot een nieuw ge heel worden gesmeed', belooft het theater zelf. „Ik heb een goede band met di- recteur Rob Wiegman. Hij heeft gevraagd of ik wilde komen", legt de cabaretier het ontstaan van deze bijzondere heropen ingvoorstel 1 ing uit. Eervol en leuk, noemt hij de klus. In december deed hij iets soortgelijks in het Nieuwe de la Mar Theater in Amsterdam. Daar werden de deuren echter gesloten. „Qua vorm komt dat op hetzelfde neer. In het ene geval berg je din- gen op in de kast en nu doen we een kast open. Voor tachtig procent zal het dezelfde voorstelling zijn Na bijna veertig jaar theater is Freek de Jonge het podium nog lang niet zat. „Een improvisatie met publiek erbij, dat is eigenlijk het mooiste wat er is. Elke avond is uniek en een avontuur." foto als daar, alleen zal de actualiteit erin komen." De Jonge zal vantevoren een paar dagen naar Rotterdam komen om rond te kijken en met wat mensen te praten. Hij zal in elk geval ingaan op de verkiezingen en de rol van Leefbaar Rotterdam: „Dat heeft vier jaar de gelegenheid gehad om orde op zaken te stellen. De vraag is wat er in de praktijk van terecht gekomen is. Er zijn grenzen aan wat kan en niet kan. Elschot heeft dat mooi gezegd: 'Er staan wetten in de weg en praktische bezwaren'. Het ongenoegen van mensen komt in eerste instantie voort uit het feit dat ze zelf diepongelukkig zijn. En die oorzaken kan de politiek mis- schien niet eens wegnemen." De onrust in de wereld is vanzelf- sprekend stof voor de cabaretier. Ook hij heeft met verbazing de ontwikkelingen rond de beruchte cartoons gevolgd. „Dat heeft alles met media aandacht te maken. Als wij die heisa gewoon negeren, dan is het zo klaar. Die mensen de- monstreren niet voor zichzelf. Dat is echt opgezet en uitgelokt." Uit- eindelijk zit de oplossing voor de 'clash van culturen' volgens hem in de tijd: ..Die gaat ervoor zorgen dat er nieuwe verhoudingen en opvat- tingen komen. Dat de mening van de een iets gaat verschuiven naar de mening van de ander en dat we op den duur weer vreedzaam met elkaar zullen omgaan." Durft hij ondertussen vanaf het toneel alles te roepen? „Alles kan en moet gezegd worden. Je moet alleen niet zeggen: ik ga nu eens de moslims kwetsen. Maar het kan wel gebeuren dat je iets zegt dat heel erg kwetsend is. Restricties zijn er niet aan wat je moet doen. Overigens heb ik veel meer be- hoefte om de hand in eigen boezem te steken: wat hebben wij nog voor heiligs? Waar zouden wij de straat voor opgaan? Dan kom je uit bij Feyenoord of bij het Nederlands Elftal. En that's It. Want niets is ons meer heilig. Dat is wel jam mer." Freek de Jonge heeft goede herin- neringen aan het theater dat hij vanaf 19 maart heropent. „In 1974 stond ik hier voor het eerst met de Neerlands Hoop Express. „We speelden hier altijd lange series van vier tot zes weken. Toen we bekend maakten dat we ermee ophielden, in September 1979. hadden we net een serie in het Luxor Theater. Een pijnlijke periode. Na Neerlands Hoop ben ik hier solo gekomen. Er liggen hier wel wat herinneringen. Ik heb op het podium eens een boeket uit elkaar geplukt en dat bleek achteraf het boeket van de burgemeester. Ik heb hier bij elkaar toch wel een heel jaar gestaan." Naast de voorstelling 'Freek doet de deur 'weer' open' opent De Jonge op zondag 26 maart tevens de 'Cabaretmarathon' in het Oude Luxor Theater. „Dan zal ik voor- namelijk liedjes zingen. Ik sta daar 's ochtends om tien uur en wil dan een beetje cabaretesk beginnen. En natuurlijk zal er vast en zeker iets overblijven uit die vier voorstel- lingen. Het zal voor het publiek een ervaring worden. Ik vind het wel een wonderlijke ervaring om *s ochtend vroeg al op het podium te staan. En ik zal na mijn optre den natuurlijk van de gelegenheid gebruik maken om wat collega's te bekijken." Na bijna veertig jaar theater is Freek de Jonge het podium nog lang niet zat. „Een improvisatie met publiek erbij, dat is eigenlijk het mooiste wat er is. Elke avond is uniek en een avontuur. Ik neem die mensen mee, maar zij slepen mij ook mee. waardoor je tot nieuwe inzichten en plannen komt. Tegen het genoegen van een optreden in de zaal kan niets op. Schrijven is hartstikke leuk, maar dat doe je allemaal in dienst van. Ik ben echt een theaterman, die daar op z'n best is." 'Freek doet de deur 'weer' open' is van 19 tot en met 22 maart te zien in het Oude Luxor Theater. 'De Cabaretmarathon' vindt in hetzelfde theater plaats op zondag 26 maart. Lezers van Maasstad Weekbladen kunnen de voorstel ling 'Freek doet de deur 'weer' open' op maandag 20 maart voor- delig bezoeken. Bij inlevering van dit artikel krijgt u 2,50 euro kor ting op een toegangsbewijs. Niet geldig in combinatie met andere kortingen en/of op reeds gekochte kaarten. Telefonisch reserveren kan via 010-484.33.33 (o.v.v. Actie Maasstad). ROTTERDAM - Wil je een to- neelstuk, opera, film of popcon- cert bezoeken maar vind je de kaartjes te duur? Sinds vorige week kunnen sommige kaartjes met een korting van liefst 50 pro- cent worden gekocht. Dit kan bij de Last Minute Ticketbalie van het Rotterdams Uitburo in de hal van de Centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat 110. Iedere donderdag, vrijdag en zaterdag worden kaart jes voor dezelfde avond aangebo- den voor de helft van de prijs. In bijvoorbeeld Londen kent men het fenomeen al langer: tic- ketshops die last minute kaartjes met korting aanbieden. Zoiets moet in de Maasstad ook kunnen, bedacht het Rotterdams Uitburo. Onderzoek toonde aan dat er veel animo is voor last minute tickets tegen aantrekke- lijke prijzen. Wie leest over een aansprekend, maar onbekend to- neelstuk, zal eerder een kaartje kopen als een flinke korting wordt gegeven. En een opera proberen doe je eerder als je maar de helft van de prijs hoeft te betalen. Last minute tickets kunnen drempel- verlagend werken, zo gelooft het Uitburo, onderdeel van Rotterdam Festivals. „De Last Minute Ticketbalie is niet bedoeld voor het reguliere publiek", zegt Rinske Schel- lekens van het Rotterdams Uit buro. „Mensen die een bepaalde voorstellingen willen zien, zulen vooraf kaarten blijven kopen. De last minute tickets zijn vooral bedoeld voor jonge mensen die hun agenda vaak niet ver vooruit plannen en misschien minder geld te besteden hebben. Het is avon- tuurlijk en onvoorspelbaar omdat je vooraf niet weet welke voorstel lingen wij aanbieden. Vrijwel alle Rotterdamse podia zijn aangeslo- ten en elke donderdag, vrijdag en zaterdag maken wij een keuze uit het aanbod van deze podia." De Rotterdamse Last Minute Tic ketbalie is gevestigd in de hal van de Centrale Bibliotheek in het centrum van Rotterdam. Iedere donderdag, vrijdag en zaterdag verschijnen daar de last minute voorstellingen op een bord en op de site van'het Uitburo. Op die dagen kunnen kaartjes worden gekocht voor de betreffende voor stellingen op dezelfde avond. De kaartjes worden tussen 12.00 tot 17.00 uur aangeboden met een korting van maar liefst 50 procent. „Het eerste weekend liep het erg goed", weet Rinske Schellekens. „Om 14.00 uur waren we al door onze kaartjes heen." Uit onderzoek van het Uitburo is gebleken dat er in Rotterdam behoefte is aan een centraal punt voor kaartverkoop. „Onderdeel van het onderzoek waren last minute kaarten en ook daar bleek interesse voor", zegt Schellekens. ,.In September, bij het begin van het nieuwe cultu- rele seizoen, hopen we de Centrale Ticketshop te openen in de biblio theek. Daar kunnen mensen dan terecht voor informatie en kaarten, ook voor het reguliere aanbod. De Last Minute Ticketbalie wordt dan onderdeel van deze shop. De komende tijd kunnen we alvast zien hoe het loopt." Kijk voor meer informatie op www.rotter- damsuitburo.nl. j Jr:\ twit "TL

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 17