LiViN Rotterdam is een verzameling dorpen [rotteroam Oud en nieuw raken elkaar in de Havenstad door Dik Vuik ROTTERDAM - Bij wonen in Rot terdam denkt u misschien al snel aan hoogbouw en moderne architectuur. Maar de Maasstad heeft veel meer te bieden. Er zijn tal van oude stadsker- nen, vaak oude dorpscentra, die een combinatie van oud en nieuw wonen naast elkaar bieden. Een nieuwe of gerenoveerde woning in een historisch stadsdeel is voor de woningzoeker een eigen dorpskern, waaromheen vanaf sfeer. de annexatie snel wijken werden bijge- bouwd. De dorpskernen bleven echter Hergebrtlik bewaard. Wie Charlois over de Char- loisse Kerksingel loopt, maakt nog steeds een toer random de oude dorps- kerk, met her en der gebouwen die uit het oude dorpsverleden dateren. En in Kralingen is het al niet anders. Passeer de oude wijken van rand 1900, en de wederopbouw van na de doorlog, en je reele mogelijkheid. En... biedt een rus- tige woonomgeving met alle voordelen van de stad in de buurt. 'Rotterdam is een verzameling dor- pen', wordt wel eens gezegd. Dat klopt voor een deel nog ook. Kralingen, Hillegersberg, Overschie, Delfshaven of Charlois: allemaal waren het ooit af- zonderlijke dorpen die niet bij Rotter dam hoorden. Maar Rotterdam groei- de en vanaf eind negentiende eeuw groeide het zelfs hard. Dat betekende dat ruimte moest worden gevonden om meer woonwijken te bouwen. In 1895 vond dan ook een aantal an- nexaties van omliggende gemeenten plaats. Op de noordoever werd Kra lingen geannexeerd, op de zuidoever Charlois. Beide gemeenten hadden hun komt bij de Hoflaan in een oude kern terecht die regelrecht aan de nostalgi- sche tekeningen van Anton Pieck doet denken. In 1941 volgde een nieuwe annexatiegolf. Ditmaal werden de ge meenten Hillegersberg, Schiebroek en Overschie aan Rotterdam toegevoegd. Ook daar bleef veel oude bebouwing bestaan en werd slechts bijgebouwd in weilanden en polders. Dat bouwen was in Hillegersberg en Schiebroek al voor de annexatie begonnen en veel huizen dateren er uit de twintiger en dertiger jaren, tegenwoordig een geliefde pe- riode met betrekking tot de bouwstijl. Bij de middeleeuwse Hillegondakerk in Hillegersberg en de Overschiese Dorpsstraat overheersen nog steeds oude dorpshuisjes en een landelijke Wat van de oude dorpskernen bewaard bleef, wordt tegenwoordig gekoesterd. Door restauratie en renovatie ontstaan prachtige historische pareltjes in de verder zo moderne stad. De dorpskern is door de gemeente tot 'groeibriljant' uitgeroepen: een gebied waar inves- teringen het leefklimaat en economi- sche kansen zullen verbeteren. Ook woningcorporaties zien steeds meer mogelijkheden in bouwprojecten in oude wijken. Bestaande panden worden hergebruikt, zoals het vroegere belastinggebouw in de Puntegaalstraat en de oude havenve- men, die voor woon- en andere functies worden opgeknapt. En waar sloop door de bouwkundige staat noodzakelijk is, worden oude gevels behouden en opnieuw in het straatbeeld ingepast. Voorbeelden hiervan zijn de oude ge- velrij op de kruising van de Rochus- senstraat en de 's Gravendijkwal. Of de oude trapgeveltjes in de Kralingse Waterloostraat, waarachter toch echt nieuwe woningen verscholen gaan. Kortom: zelfs in de hoogbouwstad van Nederland is wonen in of bij een oude dorpskern mogelijk gebleven. Oud en nieuw naast elkaar: ook dat is Rot terdam. Nieuw bij oud Als ergens oud en nieuw Rotterdam elkaar raken, dan is het wel in Delfs haven. Delfshaven kwam tot stand in de Middeleeuwen, nadat hertog Ael- brecht van Beieren Delft toestemming verleende om een vaart naar de Mer- wede (nu Nieuwe Maas) te graven. Aan de monding van die vaart werd een haven gebouwd: Delfshaven. In het verleden voeren hier handels- en vissersschepen uit. En vanaf 1602 ook schepen van de Verenigde Oostindi- sche Compagnie (VOC), omdat Delft een van de VOC-steden was. Aan de Achterhaven werd voor de VOC een pakhuis gebouwd, het Zeemagazijn. Ernaast lag een scheepswerf, waar tal van trotse koopvaarders en oorlogs- schepen werden gebouwd. Een van die oorlogsschepen, het achttiende-eeuwse linieschip de Delft, wordt op een steen- worp afstand aan de Schiehaven her- bouwd. De VOC ging eind achttiende eeuw failliet. Delfshaven werd in 1795 bovendien zelfstandig, een status die het tot 1803 behield, Daarna behoorde het weer bij Delft, tot de band opnieuw werd verbroken en Delfshaven in 1825 zelfs een 'stad' werd. gebouwd op een werf aan de Buizen- waal. En precies hier, random het oude Zeemagazijn, ontwikkelt Blauwhoed Eurowoningen een nieuwe wijk. Een nieuwe wijk binnen een oude wijk, om precies te zijn. Het terrein van de vroe gere scheepswerf achter het Zeemaga zijn werd later lange tijd gedomineerd door een soda en chemicalienfabriek. Nadat het fabrieksterrein werd ont- ruimd en de fabrieksruimte werd gesloopt, ontstond ruimte voor een nieuwbouwproject. Het Zeemagazijn zal een publiekgerichte functie krijgen, met daar omheen een mengeling van oude bebouwing in Lange Dijkstraat en Havenstraat en nieuwe bebouwing op het voormalige fabrieksterrein. Wie hier in een van de vele verschillende typen appartementen komt wonen, woont letterlijk in het hart van Delfs haven. Met restaurants, galeries en andere kenmerkende winkels om de hoek. Langs de Buizenwaal komen ruime kadewoningen en achter het Zeemagazijn komt een centraal plein, met daaraan stadswoningen en woon- werkwoningen. En net zoals in de VOC-tijd van deze omgeving zal er weer een hechte verstrengeling komen van wonen en commerciele activiteiten. In de woon- werkwoningen zullen bijvoorbeeld kleinschalige galeries kunnen ontstaan en het Zeemagazijn kan een hore- cafunctie gaan herbergen. Wonen en werken in Historisch Delfshaven. Het is als een dorp in de stad. Le Medi Verderop in Delfshaven lonkt nog een nieuwbouwproject in een oud stads deel. De wijk Bospolder-Tussendijken ligt juist aan de westzijde van histo risch Delfshaven. De wijk ontstond toen Rotterdam vanaf het eind van de negentiende eeuw in westelijke rich- ting uitbreidde. De Hudsonstraat stamt bijvoorbeeld uit 1910 en het Bospolder- plein uit 1911. Een aantal straten moest bij de aanpak van de buurt worden gesloopt. De woningcorporaties Comwonen en WoonbronMaasoevers en ERA Bouw gaan hier aan de slag met het project Le Medi. Dat zal het nieuwsttf^tukje Delfshaven worden, naast de his torische kern en de bebouwing van begin twintigste eeuw. De veelkleurige wijk die er gaat ontstaan, voegt een nieuw element toe aan de geschiedenis van de omgeving. En ook deze wijk wordt weer een dorp in de stad, met een eigen, mediterrane uitstraling, veel kleurgebruik, patio's en gemeenschap- pelijke binnentuinen. Het idee voor de mediterrane wijk ontstoncT toen Hassani Idrissi zich beijverde voor het zichtbaar maken van de multiculturele samenleving in Rotterdam. In eerste instantie kwam er een Marok- kaanse fontein op het Noordplein te staan, en nu volgt een hele woonwijk in mediterrane sfeer. Nieuwbouw en oudbouw naast elkaar: het kan in Rotterdam. Een stsd die al heel lang gewend is aan vernieu- wing en uitbreiding. Historische ker- nen werden overvleugeld door nieuwe wijken, maar bleven zichzelf. De opmerking 'Rotterdam is een ver zameling dorpen' doet niets af aan de stadse cultuur, maar geeft wel aan dat wonnen in Rotterdam nog steeds heel veel alternatieven biedt. De oirtle ker- nen voegen met hun channe en lokale sfeer juist iets toe aan de nieuwbouw- projecten die ernaast ontstaan. v Stadtswerf Het al genoemde linieschip Delft werd Rotterdam LiViN nieuwbouw woonbeurs 18&19 maart 2006 Cruise Terminal Rotterdam Le Medi; een project met een mediterrane uitstraling. In het verleden vertrokken de handels- en visserschepen vanuit Delfshaven. In Charlois proef je het dorpsverleden. De Hoflaan in kralingen doet aan een tekening van Anton Pieck denken. Stadtswerf; wonen in het hart van Delfshaven.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 45