RMT RVT www.forza-makelaars.nl www.vbo.nl Wat betekent de levensloopregeling FORZA FORZA VBO MAKELAAR IWRIS KELLY ONTMOET MEMISA- ARTSEN IN MALAWI •TMpP Scherpe courtage Gratis waardebepaling 1 makelaars makelaars rlr r - mtr* r~a fra~ Vraagprijs€ 239.500,- k.k. Vraagprijs 85.000,- k.k. Vraagprijs 159.000,- k.k. Vraagprijs 95.000,- k.k. Vraagprijs 109.500,- k.k. Vraagprijs 169.000,- k.k. Vraagprijs 121.500,- k.k. Vraagprijs 85.000,- k.k. Parkeerplaats 15.000,- k.k. Vraagprijs 119.500,- k.k. Tijdelijk minder werken of fulltime verlof. Om weer te gaan studeren, voor een ziek familieiid te zorgen of met ouderschaps- verlof te gaan. Met behoud van inkomen. De levensloopregeling biedt voordelen. VOORDEEL1 VOORDEEL 2 VOORDEEL 3 VOORDEEL 4 Doet u nog niet mee in de levensloopregeling? MEDISCHE HULPORGANISATIE VOOR DE ARMSTE MENSEN TER WERELD Steun Memisa met een gift Memisa Giro 5657 Den Haag GEELGIETEPHOF 19 SCHIEDAM HULKSTRAAT 23C ROTTERDAM BURG. KNAPPERTLAAN 724B SCHIEDAM-W BOERHAAVELAAN 98BI SCHIEDAM-O DIESELSTRAAT 48 SCHIEDAM OPEN HUIS Zaterdag 27 mei van I 1.00 - 13.00 uur Goed onderhouden hoek-eengezinswoning in de rustige de wijk 'de Woudhoek'. De woning heeft: 4 kamers (voorheen 5) met ruime tuin, ver- zorgde keuken, badkamer en parkeerplaats. De woning heeft een gunstige ligging ten opzichte van basisscholen en sportfaciliteiten. Entree, hal voorzien van plavuizenvloer, vrijhangend toilet,woonkamer (5.75 x 4.60 m) met visgraat-parketvloer, provisiekast, toegang via openslaande deuren naar verzorgde tuin. Eetkeuken 4.00 x 2.40 m) met natuursteen- blad (cesarstone), v.v. vaatwasmachine, afzuigkap (RVS), combimagnetron, inductiekookplaat en koel-vriescombinatie. le verdieping: overloop, CV-combiketel (bouwjaar 1999) ruime slaapkamer (voorheen 2-kamers,4.60 x 3.60 m) met veluxdakraam.luxe badkamer met wasmachineaansluiting, douchehoek, badmeubel en designradiator, slaapka mer (4.60 x 3.00 m). Zolderverdieping: overloop, mechanische ventilatie- unit, ruime slaap-kamer met dakkapel en veluxdakraam. De woning is gelegen op erfpachtgrond 1.472,- per jaar, geheel dubbele beglazing, bouwjaar 1983. Oplevering in overleg. Goed onderhouden 3 kamer appartement op 3e woonlaag, gelegen in een rustige buurt in met groene omgeving. Het appartement heeft een gunstige ligging ten opzichte van winkels, openbaar vervoer en de centrale uitvalswe- gen op de grens van Rotterdam en Schiedam. De gehele woning is voorzien dubbel glas en kunststof kozijnen. Ruime berging in de onderbouw. Indeling: Ruime hal, waarin zich een apart toilet, een aparte douche met fon- teintje en wasmachineaansluiting en een ingebouwde kast bevindt. De hal heeft toegang tot alle vertrekken van de woning. De dichte keuken (2.50 x 1.78m) is voorzien van afzuigkap, geiser en gasaan- sluiting.Vanuit de keuken is toegang tot het eerste balkon met uitzicht op een groenstrook. De ruime woonkamer (5.12 x 3.56m) is voorzien van gashaard. De eerste slaapkamer (3.98 x 2.84m) heeft toegang tot het tweede balkon. De tweede slaapkamer (3.32 x 2.46m) heeft een ingebouwde kast. Het bouwjaar is ca. 1950 en de bijdrage aan deVvE is 27,23 per maand. Nabij diverse winkels, openbaar vervoer en uitvalswegen bieden wij u deze verzorgde bovenwoning op de tweede, derde en zolderetage in Schiedam- West aan. De indeling is als volgt: Eigen entree met de volledig gestoffeerde trap naar de tweede etage. Overloop met keurig betegeld toilet. Gesloten keuken welke is voorzien van een koelkast,vriezer,4-pitter, afzuigkap en geeft tevens toegang naar een balkon. Zijkamer (2.2 x 1.8). Ruime, lichte woonka mer (30m2) voorzien van een laminaatvloer en openslaande deuren naar het balkon. 3e etage: ruime overloop met tweede toilet en toegang naar 3 slaap- kamers (20m2),(l5m2) en een kleinere kamer (2.2 x 1.8) met diverse vaste kasten. Keurig betegelde badkamer voorzien van een ligbad, wastafelmeubel en de aansluiting voor de wasmachine.Vaste trap naar de zolderetage met de opstelling van de CV-combiketel (2004).Tevens is er een mogelijkheid om een extra slaapkamer te creeren. De woning is gelegen op eigen grond. DeV.v.E. is slapend.Gedeeltelijk voorzien van dubbel glas. Oplevering is in nader overleg. Bouwtechnisch rapport ter inzage op ons kantoor. Bij het centrum van Schiedam, zeer ruim en goed onderhouden appartement welke is gelegen op de I e en halve 3e etage. Geheel voorzien van kunststof kozijnen met dubbelglas. De indeling is als volgt: I e verdieping, entree,gang met toegang naar, toilet, vaste kast, keuken in rech- te opstelling voorzien van een keukenblok met een kunststof aanrechtblad en een afzuigkap. Zeer ruime en lichte woonkamer ca. 12!! x 3.10 (mogelijk heid voor- en achterkamer) voorzien van nieuwe laminaatvloer, zijkamer met balkon aan voorzijde(2.10 x 1.90). 3e etage: overloop met toegang tot badka mer welke is voorzien van douche, wastafel en wma. Ruime slaapkamers 3.20 x 3.70 met toegang naar het balkon. Een keurige woning nabij alle stadsfaciliteiten. Eigen grond.V.v.E is thans niet actief. Voorzien van kunststof kozijnen en dubbel glas.Verwarming middels gaskachel en warm water middels een badgeiser. De aanvaarding is in nader overleg, kan spoedig. Centraal gelegen ten opzichte van winkels en openbaar vervoer bieden wij u deze ruime 4-kamer thans 3-kamer maisonnette op de 5e en 6e verdieping aan. De indeling is als volgt: Indeling 5e verdieping: Entree, tochtportaal, hal voorzien van plavuizenvloer, toilet, nette ruime keuken voorzien van spoel- bak, afzuigkap, geheel betegeld en plavuizenvloer. Lichte woonkamer met vrij uitzicht (5.30x4.30m) voorzien van inbouwkast. Indeling 6e verdieping: Overloop ruime slaapkamer 4.50x4.30m voorheen 2 slaapkamers) voorzien van inbouwkast en toegang tot balkon, slaapkamer (3.90x3.40m) voorzien van 2e balkon met badgeiser, betegelde badkamer voorzien van doucheruimte en wastafel. Geheel voorzien van kunststof kozij nen met dubbele beglazing, centrale verwarming d.m.v. blokverwarming.V.v.E. bijdrage is 150,- per maand (incl. voorschot stookkosten). Het complex is o.a. vooriien van nieuw dak (2001), nieuwe blokverwarming( 2001) en nieuwe kunststofkozijnen in trappenhuis (2001). gehele buitenkant word nog aangepakt en entree met brievenbussen vernieuwd. Oplevering in overleg. Hierbij bieden wij u ditgoed onderhouden 6-kamer woning aan. De woning is in het westen van Schiedam gelegen nabij diverse openbare voorzieningen en stadsfaciliteiten. De indeling van de bovenwoning is als volgt: 2e etage: Overloop, woonkamer 10.25 x 3.65)met laminaatvloer. Nette inbouwkeuken voorzien van diverse inbouwapparatuur en toegang tot een op het westen gelegen balkon.3e eta ge: Slaapkamer (3 x 2.5). Moderne badkamer voorzien van wastafelmeubel, whirlpool, toilet.Twee slaapkamer (4.35 x 3.70) met inbouwkast en (3.77 x 3.60) met toegang tot een ruim dakterras op het zuiden. 4e etage: Ruime zolder met CV-combiketel (1997) Aparte slaapkamer van (6.25 x 2.85) met velux dakraam. De woning is gelegen op eigen grond. Is voorzien van kunststofkozijnen. Starters opgelet! Op loopafstand van het centrum van Schiedam bieden wij u deze goed onder houden 3- kamer woning aan. Dit keurig verzorgde appartement is gelegen op de begane grond en de halve 2e verdieping met tuin. De indeling is als volgt: Begane grond: Entree, hal, toilet, slaapkamer aan de voorzijde (3.72x2.85m), woonkamer( 6.00x5.00m), nette moderne open keuken voorzien van spoel- bak, 4- pitter gaskookplaat, afzuigkap en elektrische oven, toegang naar het balkon en keurige tuin. 2e verdieping: overloop met CV-combiketel (2002) slaapkamer achterzijde (2.75x2.50), badkamer voorzien van wasmachine aansluiting, wastafel en dou cheruimte. De gehele woning is in 2002 gerenoveerd, bouwjaar 1933 en gelegen op eigen grond. Een woning die u direct kunt betrekken. Starters opgelet! Zeer gunstig gesitueerd 2-kamer appartement op 4e (top) verdieping midden in het centrum van Schiedam. Het appartement heeft een riant terras en een parkeerplaats apart te koop in de garage.Vrij uitzicht over het centrum, de Nieuwe Haven en de molens. De indeling is als volgt: Begane grond: Entree, bellenplateau, postbussen, afgesloten deur naar lift, ber ging gelegen in onderbouw en eigen parkeerplaats in ondergelegen kelder. 4e verdieping: Entree, hal, meterkast.gedeeltelijk betegeld toilet met fontein- tje, ruime slaapkamer aan de galerijzijde 3.60x3.40m),via slaapkamer toegang tot gedeeltelijk betegelde badkamer met wastafel, doucheruimte, wasmachi neaansluiting en 50 liter boiler (huur),woonkamer(4.90x4.90m) voorzien van laminaatvloer, met een met geweldig uitzicht over de Nieuwe Haven en de Molens, open keuken met eenvoudig keukenblok. Apart royaal terras aan de zijkant van het object De woning is gelegen nabij het Centrum,V.v.E. bijdrage is thans 180,00 per maand (inclusief voorschotstookkosten), eigen grond. Oplevering per direct. Centraal gelegen ten opzichte van NS-Station en het Centrum van Vlaardingen, bieden wij u deze goed onderhouden 3-kamer bovenwoning aan (voorheen 4-kamer). De indeling is als volgt: I e verdieping: entree, ruime overloop, toilet, voorkamer ca.20m2 voorzien van gaskachel en gestuukte wanden, nette ruime eetkeuken (4.00x4.00m) toegang tot het balkon. 2e verdieping: overloop, slaapkamer voorzijde met dakkapel (4.00x3.50x2.20m), geheel betegelde nette badkamer voorzien van douche ruimte, badmeubel en 2e toilet. Slaapkamer achterzijde (3.30x2.85mxl .25m) voorzien van inbouwkast en toegang tot het 2e balkon. Keurig appartement wat direct te aanvaarden is, nieuwe elektra en badka mer, geheel voorzien van laminaatvloeren, hardhouten kozijnen met dubbel glas. Slapende V.v.E., bouwjaar ca. 1935, eigen grond, woonoppervlak ca. 85m2. Oplevering kan spoedig. Nederlands Instituut Certificate en Registratie Makelaar-taxateurs onroerende zaken Met de levensloopregeling kunt u veel sparen Elk jaar kunt u 12% van uw brutoloon sparen, tot in totaal 210% van uw bruto jaarloon. Daarmee kunt u drie jaar verlof financieren tegen 70% van het sala- ris. Was u op 1 januari 2006 51 jaar of ouder maar nog geen 56 jaar? Dan mag u zelfs meer sparen dan de maximale 12% van uw bruto loon per jaar. Ook voor u geldt het maximum van 210%. ADV-dagen, bovenwettelijke vakantiedagen en overwerkuren storten kan ook Heeft u vrije dagen en ADV-dagen over? Of heeft u overu- ren gemaakt? Dan kunt u deze in overleg met uw werkgever omzet- ten in geld. Dit geld kunt u inleggen in uw levensloopspaarrekening of -verzekering. Zo kunt u sneller sparen. Belastinguitstel en belastingkorting Bij de levensloopregeling mag u tot 12% van uw brutoloon sparen. Over dit spaargeld betaalt u geen belasting (dat hoeft pas als u het levenslooptegoed opneemt). In de tussentijd ontvangt u wel rente over het spaargeld. Gaat u met verlof? Dan wordt op uw verzoek een deel van uw levens looptegoed uitgekeerd als 'loon'. Daarover betaalt u loonbelasting. Maar u krijgt forse kortingen: MEER INFORMATIE Heeft u nog vragen? Bel op werkdagen met Publieksinformatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid: 0800 - 9051 (gratis). Of kijk op www.levensloopregeling.szw.nl. Daar vindt u ook de Levensloopwijzer. U kunt er zelf (globaal) berekenen hoeveel u moet sparen voor een bepaalde periode van verlof. Of hoeveel verlof u (globaal) kunt betalen als u gedurende een bepaalde periode hebt gespaard. U krijgt 185 belastingkorting voor elk jaar dat u meedeed aan de levensloopregeling. U hoeft geen vermogensrendementsheffing (box III) te betalen. Bij ouderschapsverlof krijgt u een extra belastingkorting van 29,37 per verlofdag. Hoger pensioen als u geen verlof opneemt Neemt u geen spaar- tegoed op voor uw pensioen, dan wordt het geld in een keer uitge keerd bij uw pensionering. Op dat moment betaalt u pas belasting over uw levensloopspaargeld. Op die belasting krijgt u een levens- loopverlofkorting. Heeft u op dat moment een pensioengat? Dan kunt u bij sommige pensioenregelingen met het spaargeld uw pensioen aanvullen. Kiest u hiervoor, dan krijgt u geen levensloopverlofkorting. En wilt u zich alsnog aanmelden? Doe dat dan zo snel mogelijk om gebruik te maken van alle voordelen van de levensloopregeling. Doet u nu mee aan de spaarloonregeling? Dan moet u dat zo snel mogelijk beeindigen. Want: uw aanvraag voor de levensloopregeling moet voor 1 juli 2006 verwerkt zijn. Meld zelf uw bank, verzekering of beleggingsinstelling dat u stopt met de spaarloonregeling. Zij storten de inleg van 2006 terug op de rekening van uw werkgever. Deze betaalt uw spaarloontegoed uit als loon, na inhouding van loonbelasting. Tekst: Iwris Kelly Foto's Wilco van Dijen/Gideon van Aartsen Wanneer je als kind in Afrika ter wereld komt is de kans groot dat je nooit volwassen wordt. Dat ont- dekte NOS-Journaal presentatrice Iwris Kelly toen zij een arts van de medische hulporganisatie Memisa ontmoette in Malawi, land van ongeevenaard natuurschoon, maar ook van ondervoeding, aids en malaria. Afrika, soms hulpe- loos, maar niet hopeloos. Want met een klein duwtje in de goede richting liggen hartverwarmende wonderen binnen handbereik... "Welcome to the warm heart of Africa" roe- pen vrolijk dansende letters vanaf het recla- mebord op het vliegveld van Lilongwe, hoofdstad van Malawi. Een ding is zeker, dit stukje zuidoost Afrika verwarmt je hart razend snel. Een glooiend landschap met frisgroene heuvels. Eeuwenoude, reus- achtige Baobab bomen. Geelwitte mai'svel- den. Stoffige zandweggetjes, met overal tus- sendoor Junglebook-dorpjes: groepjes ronde, lemen hutten met rieten daken. Langs de weg lopen vrouwen in de brandende zon met emmers en takkenbossen op't hoofd, mannen trappen zich voort op ouderwetse herenfietsen en kinderen spelen op de erven van klei met zelfgemaakte voetballen, die bestaan uit plastic zakken, omwikkeld met touw. Malawi voldoet aan alle romantische clichebeelden die je van Afrika kunt hebben. Helaas is de werkelijkheid veel minder roos- kleurig: Malawi behoort tot de allerarmste landen ter wereld, 2 op de 3 mensen leeft onder de armoedegrens. Door ondervoe ding, malaria en HIV/Aids wordt een Malawiaan gemiddeld niet ouder dan 38 jaar. Malawi, driemaal zo groot als Nederland en bevolkt met 11 miljoen mensen, kampt met structurele voedselproblemen. Hoewel alles groen oogt, is witte mai's vrijwel het enige basisvoedsel. Het wordt gegeten in de vorm van "nzima", een papklont die de honger stilt, maar door de eenzijdige samenstelling weinig voedzaam is. Vorig jaar zomer trof een extreme droogte het gebied, waardoor de mai's nu ook schaars is. In het Mua Hospital, een door Memisa gesteund zieken- huis, zijn de gevolgen duidelijk zichtbaar. Dagelijks komen hier jonge moeders met ernstig ondervoede kinderen naartoe. Memisa-arts Erdi Huizinga zwaait, samen met een mannelijke lokale arts, de scepter over het ziekenhuis. Ze vertelt: "We geven die kinderen sojaproducten en pap van poe- dermelk met extra voedingsstoffen, zodat ze weer wat kunnen aansterken. En we leren de moeders dat zij thuis gemakkelijk voor wat meer voedingstoffen kunnen zorgen door bijvoorbeeld pinda's in het eten te verwer- ken, die zijn voor hen relatief gemakkelijk te krijgen". De kinderen zijn vaak niet alleen ondervoed, veel van hen lijden ook aan malaria, meestal in een vergevorderd stadium, waardoor levensbedreigende bloedarmoede kan ont- staan. Door de ondervoeding ontwikkelen zich ook gemakkelijk ontstekingen. Veel kin deren sterven aan longontsteking. Hun ouders - arme plattelandbewoners - wonen vaak ver van het Mua Hospital. Ze hebben geen geld voor vervoer naar het ziekenhuis. Als ze wat lenen kunnen ze dat nauwelijks terugbetalen, dus stellen ze de reis naar Mua zo lang mogelijk uit. Hierdoor komen de pati- enten pas in het ziekenhuis aan als ze echt doodziek zijn. Voor velen is het dan vaak al te laat. Zo overleden alleen al op de eerste dag van mijn bezoek drie mensen, onder wie twee kinderen. Om dit probleem te onder- vangen staat het Mua Ziekenhuis via de radio voortdurend in contact met acht regio- nale hulpposten, waar vrijwilligers werken die goed in de gaten houden of er in de omliggende dorpjes ernstige ziektegevallen zijn. Komt er een melding binnen, dan stuift de ambulance daar meteen op at, zij het dat de oude auto soms eerst even moet worden aangeduwd. Zo komt er 's morgens een oproep binnen vanuit het gezondheidscen- trum in Golomoti, een plattelandsgehucht, 23 kilometer buiten Mua. De acht maanden oude Godfrey Ntchafu kampt met hoge koorts en houdt geen eten of drinken meer binnen. Binnen tien minuten is de ambulan ce - nou ja, een bestelauto met een matras- je in de laadbak - onderweg, naar het hutje waar het arme kind op de grond ligt, naast zijn angstige moeder. Een half uur later draagt de ambulanceverpleger de doodzieke Godfrey zijn auto in. In het ziekenhuis van- gen dokter Erdi en haar Malawiaanse colle- ga's de bibberende Godfrey op. Hij krijgt iets tegen de koorts en een snelle bloedtest moet uitwijzen of hij echt malaria heeft. Een dag later is Godfrey al stukken beter, hij heeft het in elk geval gered. Erdi: "Dat ouders niet naar het ziekenhuis komen, omdat zij dat niet kunnen betalen is natuurlijk vreselijk. Daarom nemen wij bij de allerarmsten die kosten voor onze rekening. Daar adverteren wij niet mee, anders zit zo het hele ziekenhuis vol. De basisregel is dat men de rekening zelf betaalt, desnoods via een afbetalingsregeling of met de verkoop van een geit of een deel van de oogst. Gelukkig dringt nu bij de lokale bevolking langzaam maar zeker het beset door dat je je kinderen of andere gezinsleden niet zo maar moet overgeven aan een levensbedreigende ziekte, omdat er geen geld is. Onze drempel is laag, als je meebetaalt wat je kunt missen zullen wij je helpen zoveel we kunnen. Dat gebeurt in ons ondervoedingscentrum, maar bijvoorbeeld ook op de HIV/Aids afdeling". Intussen leidt Memisa lokale mensen op tot verpleger of arts. Van de twintig Nederlandse Memisa-artsen in Malawi is het werk van zeventien van hen inmiddels overgenomen door Malawiaanse artsen. En dat is goed voor de toekomst. Uiteindelijke zelfredzaam- heid! Zo wordt het soms even hulpeloze Malawi geen hopeloos Malawi. Cordaid Of word nu Memisa donateur 070 - 313 6500 www.memisa.nl BURG. KNAPPERTLAAN 177A SCHIEDAM VAN MARUMSTRAAT 11A SCHIEDAM WESTVEST 179 SCHIEDAM VERHEIJSTRAAT 83 VLAARDINGEN

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 18