PRIMO Schiedam 1 1 tpi Kunst was gezond (en lekker!)... en smaakt naar meer! Op de ene school is een Koeparade te zien, de andere school had een heuse veiling en op de volgende waren de leerkrachten verandert in fruit. Elke openbare basisschool heeft dit school- jaar op zijn eigen manier aandacht besteed aan kunst en gezondheid. De leerkrachten hebben projecten gemaakt, vakkrachten muz- iek, toneel en dans kwamen lesgeven en voorstellingen en tentoonstellingen werden bezocht. Door financiele bijdragen van o.a. het Ministerie van OC&W, Gemeente Schiedam en Fonds Schiedam Vlaardingen e.o., was het mogelijk de kinderen veel te laten ervaren. En regelmatig hebben ze deze ervaringen gedeeld met hun ouders. Op de foto's en in de verhalen kunt u zien hoe het was; kunst is gezond en lekker! obs De Violier Het project Kunst is gezond en lekker viel op De Violier samen met het vieren van het 10-jarig bestaan van de school. De Violier kende 10 bijzondere, gezonde en lekkere feestjes dit schooljaar en heeft zo op haar geheel eigenwijze invulling gegeven aan "Kunst is gezond en lek ker". De laatste activiteiten vinden nu nog plaats, het project is op De Violier nog niet afgesloten. Op dit moment werken de kinderen samen met hun juffen, meesters en drama/dans docent aan de voorbereidingen van een heuse circusvoorstelling, bovendien wordt er begin juni met alle groepen nog een theatervoorstelling bezocht. Eerderditjaar waren er al onder andere een gezonde, maar vooral ook grootse sportdag in de Margriethal, een sponsorloop met hindernisbaan op het schoolplein, de dag van de Nederlandse kinderfilm in de Blauwe Brug, een feestelijke en creatieve lampionnenop- tocht en in april hebben de kinderen samen met hun ouders in het Fortis theater aan de Schie lekker kun- nen genieten van een musical opgevoerd door alle juffen en meesters. obs De Troubadour Steeds meer kinderen kampen al op jonge leeftijd met overgewicht. In plaats van veel te bewegen, besteden kinderen vooral tijd aan tv-kijken en het spelen van computerspelletjes. Deze in-activiteit bevordert het overgewicht. Met 'Kunst is gezond' wordt de jeugd op een speelse manier in contact gebracht met gezonde voedingsproducten en spel. Met een dansje door de leerkrachten en gade geslagen door alle leerlingen werd op basisschool De Troubadour het project'Kunst is gezond'geopend. De leer krachten waren in korte tijd omgetoverd in 'lekkernijen' om aan te geven een goede voeding heeft zijn uitwerking op de Troubadour niet gemist. Veel leer lingen komen nu op school met fruit als tussendoortje. Ook wordt geprobeerd de ouders van de leerlingen er op te wijzen dat een gezonde voeding met groente en fruit het overgewicht bij kinderen kan verminderen. Bij de Troubadour bestaat verder het plan om dit project, gezien het succes, door te zetten en maandelijks een paar dagen in het teken te zetten van gezond. Later word ik Kunstenaar! In de maand maart heeft obs Het Startblok het project: 'Later word ik kun stenaar!' uitgevoerd. Het project werd op 7 maart geopend met een toneelstuk over Karel Appel door alle leerkrachten. In de weken daarop maakten alle leer lingen kennis met allerlei vormen van kunst. Zo werd Villa Zebra in Rotterdam bezocht door de kleuters, kwamen er dat gezond eten en bewegen heel belangrijk is. Het project, dat aandacht vraagt voor een gezonde levensstijl met kunstenaars op bezoek en werden ook zelf kunstwerken gemaakt. De groepen 7 en 8 maakten met fruit en groente grote gezichten en legden het een en ander vast met behulp van de digitate camera. De werkgroep ouders zorgden voor een workshop schilderen met een schildersezel in de aula. Op donderdagvond 23 maart werd het project afgesloten met een inloopa- vond en een veiling. Veel ouders en andere belangstellenden bezochten de school, die ingericht was als museum. De opbrengst van de veiling 700,-) is gestort op de rekening van een onder- wijsproject in Papua Nieuw Guinea. Al met al een zeer geslaagd schoolproject in het kader van Kunst is gezond (en lekker)! Gezonde voeding en voldoende bewe gen... Op obs De Singel staan, behalve de schoolgruiten, gezonde voeding en bewegen gedurende het schooljaar op het programma. Enkele hoogte punten zijn: - De drie gezondheidsbeurzen, georga- niseerd door de ouderraad, waar veel ouders en kinderen zich hebben laten informeren over gezonde voeding en bewegen en adviezen kre- gen van de tandarts. - Een project over brood met aan bezoek van een echte bakker en een heel lekkere lunch voor alle leer lingen en leerkrachten. - Het project over groent- en en fruit met heel veel lekkere gruiten die we van de groenteboer kregen aangeleverd. - De extra dans- beweeg- en muzieklessen. - Het initiatief van onze kinderraad om tijdens de kleine pauze geen koeken te eten, maar fruit. obs De Peperklip Van "Schoolgruiten" tot Schoolproject. Meer en meer kinderen kijken in de vrije tijd alleen nog televisie, 'computeren' of doen zittend spelletjes (gameboy etc). Niet alleen komt de lichaamsbeweging in het geding, ook iedere vorm van sociale omgang ontbreekt volledig! In de gro epen worden kinderen al gestimuleerd gezonde tussendoortjes, voor de melkpauze op school, mee te nemen van huis. Maar nog niet ieder- een doet dit. Een goede reden voor De Peperklip om hier met alle ouders en kin deren bij stil te staan binnen het project: "Een gezond lichaam door gezonde voeding en beweging" Wat begon met twee maal per week gro ente of fruit voor iedereen ('gruiten'), mondde uit in een groot schoolproject waar binnen de leerlingen van groep 1 t/m 8 van onze school heel veel te weten zijn gekomen over het eigen lichaam; hoe het functioneert, wat je nodig hebt om je lekker te voelen en gezond en sterk op te groeien! Van de schijf van 5 tot het bedenken van recepten en het klaarmaken van een echte maaltijd! Het thema sloeg goed aan bij de kinderen; in verschil- lende groepen werden alle zintuigen geprikkeld; niet alleen zien, ruiken en voelen, maar ook het proeven kwam goed aan bod in groepen waar door de kinderen zelf gekookt werd! Veel kinderen zijn zich nu toch bewuster geworden van het eigen eetgedrag en hebben wat vaker een frisse appel, wor- teltjes of een lekkere boterham bij zich voor de pauze, natuurlijk meegebracht in het handige 'gruit'- doosje! Tenslotte werden alle ouders uitge-nodigd voor 'de inloop-kijkochtend' op woensdag 8 maart jl. De kinderen leidden hun eigen vader, moeder, opa of oma door de school, om al het werk te kunnen laten zien. Nu kon kind en ouder ook eens samen een kijkje nemen in de hogere of lagere groepen, waar 'de bezoeker' in elke groep werd verrast met een gezond hapje! De opkomst was enorm en de reacties waren heel positief. De school gonsde ervan! Schoolgruiten op obs De Taaltuin Toen wij eenmaal gewend waren aan de slogan: Kunst is gezond en lekker, zijn we aan het werk gegaan om alles wat beeldend aangepakt kon worden een "gruitig" tintje te geven. Door de aanvoer van groente en fruit, dat al een visueel feest op zich was, werden leerkrachten en vakleerkrachten geTnspireerd om de kinderen, maar ook oud ers uit te dagen creaties te ontwerpen die geTnspireerd waren op goed, gezond en lekker eten. Tijdens de duur van het project zijn er veel initiatieven geweest op basis waarvan we kunnen zeggen dat dit project succesvol was. Gezond eten Op een 'ouder-koffie-ochtend' hebben we een dietiste uitgenodigd, die ons veel kon vertellen over gezonde voeding. De ouders maakten receptenboekjes met gezonde traktaties. Natuurlijk moest de voorkant versierd worden met een gruit- ige afbeelding. Hier leerden de ouders de techniek van de linoleumdruk. Veel bewegen In het kader van bewegen is gezond heb ben de kinderen deelgenomen aan ver- schillende projecten, zoals streetbeats en sportdans. Tijdens het kinderfeest op 21 april, waar alle klassen een optreden verzorgen, lieten de kinderen aan de hele school zien, wat ze bij deze pro jecten geleerd hadden. Met teksten als: Groente en fruit..ja dat is lekker!! werd er heerlijk gebeat. Er was zelfs een levende fruitmachine, een echte bananendans en veel sportieve dansjes. De Koeparade. In navolging van vele kunstenaars, die de koe als uitgangspunt hebben genomen om een kunstwerk te maken, hebben de leerlingen van De Taaltuin hun eigen Koeparade gemaakt. Van een melkpak hebben alle kinderen een koe gemaakt. Door deze koe te beplakken met groente- en fruitplaatjes, geboetseerde appels en fruitige theeza- kjes zijn het echte kunst- werkjes geworden. Kunst op De Poldervaart In april en mei heerste op De Poldervaart het project Kunst. In de groepen werd op verschillende manieren aan dacht beesteed aan kunst en werd er meegedaan aan projecten vanuit de Dienst Educatie. Het begrip kunst binnen de school is veelomvattend en werden dan ook de verschillende aspecten van kunst belicht. In groep 3/4 werd veel aandacht besteed aan schilderen. Er werden verschillende kunstwerken gemaakt. Ook bracht de groep een bezoek aan de artotheek, waar de kinderen zelfpor- tretten mochten schilderen en een heus schilderij mochten uitkiezen om in de klas op te hangen. In groep 4/5 lag de nadruk op boeken en gedichten. Er werden verschillende gedichten gelezen en besproken; 'Waarom vind je een gedicht mooi, of waarom niet?'. Ook heb ben de kinderen zelf een gedicht gemaakt. Dat was best moeilijk! Enkele reacties van de kin deren: Jeffrey en Sinnead groep 1-2 over het schoolfruit en de groeten: We kregen fruit, appels en kiwi's en soms ook wel eens groente, tomaat en peentjes. Op de dinsdag- en donderdagochtend kwamen de jongens de klas in met fruit in dozen. Wij vonden het lekker en lust- ten het bijna allemaal. Fruit is goed om te krijgen, want dat is gezond! Aurora, Dewi, Mariam (groep 3 en 4) over de Arthoteek: We zijn naar de Arthoteek geweest en we hebben een varken gemaakt van spe- kkies gezien. Er was ook een tafel gezien van zuurstokjes en er waren kopjes en stoelen van chocola. En die chocola was om te smullen! Terry, Gaia, Brittany, (5), Denise (6) over Fiesta Musica Wij vond het leuk bij Fiesta Musica. Juf Amber was erg aardig. De liedjes waren erg leuk, maar het allerleukste was spel en op instrumenten. Na 7 lessen gingen we met onze klas dansen voor onze oud ers. Bianca (6): We hebben reclames over gezond gemaakt. Dat je moet sporten en fruit moet eten om gezond te blijven. Rebecca en Rowen, groep 8: Wij zijn naar het Zapp-Theater geweest. Dat was erg leuk en lachen. We gingen slowmo- tionvechten en hebben een tableauspel gedaan. Dit waren 5 lessen. De 6e les gaan we naar het theater. In de bovenbouw is aan dacht besteed aan muziek en dans. De leerlingen hebben met veel plezier meegedaan aan de muziekprojecten Fiesta Musica en Streetbeats. De klank- en van de trommels en andere muziekin- strumenten klonken door de hele school! Alles over voeding bij obs De Kring Op obs De Kring is het thema "voed ing" uitgewerkt. We sluiten altijd zo veel mogelijk aan bij de ontwikkeling en belev- ingswereld van de kinderen. We hebben de kinderen op verschillende manieren laten zien wat gezond of ongezond is, welke maaltijden je op een dag eet en we hebben verschillende eetgewoonten vergeleken. Er werd geroken, geproefd, gekookt en gebakken. Iedere groep sloot het project op zijn eigen wijze af. In de meeste gro epen werd een restaurant voor ouders "geopend", waarbij de kinderen zelf de touwtjes in handen hadden. In enkele groepen werd dit in de vorm van een toneelstuk gedaan, in andere groepen veranderde de klas in een echt restau rant. Er werd natuurlijk gezellig gesmuld en gedronken. Op obs De Gorzen hebben we met veel plezier gewerkt aan Kunst is Gezond. 'Gezond is lekker!' obs Annie M.G. Schmidt Gezond is lekker! In de hele school van de Annie M.G. Schmidt kon je ruiken en proeven dat we bezig waren met allerlei gezonde dingen tijdens onze project- weken. De kinderen van juf Coraline en juf Miranda maakten super lekkere soep! De geur van de overheerlijke appelmoes kwam uit de klas van juf Annetje en juf Purdy maakte fruitsalade. Mmmm! In alle klassen is er gekokkereld. Naast al deze lekkere kookactiviteiten hebben de kinderen met stappentellers rondgestapt en eten ingedeeld aan de hand van de schijf van vijf. Ook werden op de gangen winkels gebouwd waar juf Jacqueline zelfs boodschappen kwam doen. En natuurlijk is er veel geknutseld en getekend zodat de hele school niet alleen lekker rook maar er ook fantast- isch uitzag. Door het project weten onze kinderen echt wel wat gezonde voeding is. Het project 'Kunst is gezond' is mede mogelijk gemaakt door Schoolgruiten en Primair Onderwijs. 0 n L N s N D D S 3 C E R fi UUR 1 3 M HAP r egond enfi tekhert) Foto: Gezond bewegen bij obs De Violier. Foto: Kunst van fruit en groente door leerlingen van obs Het Startblok. Foto: Leerlingen van obs De Kring serveren eten in hun restaurant. Het project Kunst is gezond is mede mogelijk gemaakt door: STICHTING PRIMAIR OPENBAAR ONDERWIJS Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. Gemeente Schiedam 7

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 13