wii te stedk Glaskunstenaar schildert met licht 'Gorzenfeestje trekt weer toeschouwers uit hele regio' klein Wenneker ambachtshuis te p&lnotlff D66 pleit voor voortzetting Glasmuseum Poezie voor boven de bank to Maasboulevardfeest heeft mooi lenteweer Wat is glas-in-lood? Maand van het Spannende Boek Vuurwapens in beslag genomen Paranormale Avond Graauwe Hengst Kunst- en creamarkt maasstad weekbladen SCHIEDAM Woensdag 7 juni 2006 xq 52 IS«S maassta MET KANS OP SCHITTERENDE PRIJZEN DEELS B B FOT# BESCHIKBAAR GESTELD DOOR a B FOT® ZIE DE PAGINA ELDERS IN DEZE KRANT maass-£ad MILIEUBERICHT UIT UW REGIO SCHIEDAM - D66 zet grote vraag- tekens bij het rapport over het Glas museum en de voorbarige conclusie van B&W om het hele project af te blazen. D66 steunt de zienswijze van de ex-wethouders Hafkamp en Reijnhout, evenals die van hoogle- raar Eekhout. dat een wellicht wat minder ambitieus Glasmuseum dan wel een Glascentrum in een gere- noveerd Wennekerpand voldoende levenskansen heeft, waarbij de fi- nanciele risico's voor de gemeente gering zijn. De kip met de glazen eieren moeten we vooral niet slach- ten. De investeringskosten van 3 mil- joen euro zijn in evenwicht met de door de gemeente en fondsen toe- gezegde bedragen. Berekend is dat de exploitatie op termijn sluitend zal zijn. Geringe financiele steun van de gemeente is hooguit in de aanloopperiode nodig. A1 drie jaar is enthousiast aan de realisering van het Glasmuseum ge- werkt. D66 staat nog steeds vierkant achter dit project dat vele voordelen voor Schiedam heeft. Het is onder andere goed voor het imago van de stad, het stimuleert het toerisme, het verlevendigt de binnenstad, het werkt positief op de winkelvesti- ging en het winkelbezoek rond glas- nijverheid/-industrie, het straalt uit naar de sfeer en de activiteiten in de Brandersbuurt, de buurt krijgt een positieve impuls en de bewoners varen er wel bij. Het vliegwielef- fect van het Glasmuseum is kortom groot zoals is aangegeven in het Haalbaarheidsonderzoek. D66 zal B&W tijdens de ingelaste commissievergadering op 13 juni verzoeken haar besluit terug te draaien om het Glasmuseum-pro- ject te stoppen. SCHIEDAM - Poezie voor boven de bank is de titel van een expositie die juli vorig jaar geopend werd in galerie Joghem in Amsterdam. De expositie van handgeschreven poezie op behang door 32 dichters, reisde voor een tweede ronde naar Crossing Border in Den Haag en voor een derde ronde naar de bibli- otheek van Groningen. De vierde stad die de expositie zal behangen is Schiedam waar een jaar na de start de gedichten te zien zullen zijn in Bibliotheek Stadserf, Bibliotheek Noord en de plaatselijke boekhan- dels. De opening vindt plaats op 13 juli om 19.30 uur in Bibliotheek Stad serf. De tentoonstelling is te zien tot 30 augustus. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstadnl Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m vr. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B.van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMUN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 0104004322 E. Meijer Telefoon 0104004401 Chef-redactie: P. E. van der Heide Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMUN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. door Frank Willemse SCHIEDAM - Glaskunstenaar Henk van Kooy kreeg onlangs de opdracht een nieuw glas-in- loodraam te ontwerpen voor de Liduina basiliek. Bijzonder, want nieuwe ramen worden niet vaak besteld. Bovendien kreeg de glazenier de vrije hand bij het verfraaien van de 'lege' nis. Zijn Liduina- raam is een geschenk voor monseigneur Vismans die de Schiedamse basiliek, in de volksmond ook wel Singelkerk genoemd, als pastoor al 25 jaar leidt. Het cadeau kan, als alles meezit, eind deze maand worden geplaatst. Het raam staat nu nog in het atelier van Van Kooy, waar hij de laat- ste hand legt aan de afbeeldingen. Centrale figuur op het raam is natuurlijk de heilige Liduina die van het aardse leven naar de hemel gaat. Het paneel omvat drie tafe- relen. Op de buitenste staat veel tekst, op de middelste afbeelding is te zien hoe Liduina door haar engel naar de hemel wordt geleid. Boven troont de hemel met tra- nen en ijzige lucht die de wonden (stigmata) van Christus tonen. De hemel is melkkleurig, net als het ijs waarop de Schiedamse Liduina ooit ten val kwam en nooit meer van opgestaan is. Het atelier van de kunstenaar in oud-Delfshaven is een pandje uit 1600 aan de Aalbrechtskolk. V6or de drukte van Rotterdam. Achter in de tuin 'heerst de stilte van een plaatsje als Schoonhoven'; groen en rustig. Binnen in zijn atelier staat het vol, mudvol, met gereed- schap, tekeningen, stukken glas, schilderijen, foto's en potjes en pannetjes naast de oven waar het beschilderde glas met 650 graden Kees van Kooy in zijn atelier. Aan het raam voor de Liduina-basiliek heeft hij ruim drie maanden werk. wordt verhit. „Meestal restau- reer ik oude ramen," vertelt de kunstenaar, die het een eer vindt om het Liduina-raam te mogen maken en ontwerpen. Zeker voor de Singelkerk in Schiedam die al andere historische ramen telt van befaamde glasartiesten als Carpro- nier, de gebroeders Van Straaten en de Duitser Derx. En natuurlijk van de gebroeders Henderickx waar vooral Frits door collega Van Kooy wordt geroemd als 'de Picasso van Schiedam'. Zo modern en vernieu- wend is zijn glas-in-lood. In Nederland zijn nog maar een tiental bedrijfjes die gebrandschil- derde ramen maken. In Limburg bijvoorbeeld de firma Nicolas met (nu nog) tientallen werknemers. „Vroeger waren er veel glaskun- stenaars. Zelfs industriele ateliers waar kopjes van engelen of handjes van heiligen op voorraad klaar la- gen. Mijn raam is een unica; een eenmalig kunstwerk", legt een van de laatste glazeniers, Henk van Kooy, uit. Wie benieuwd is naar al bestaand werk van Van Kooy kan een bezoek brengen aan de Rotterdamse Hildegardis-kerk of de Art Deco koepels bewonderen in restaurant Het Zalmhuis aan de Maas. Het Liduina-raam kost de kunste naar drie maanden werk. Intensief werk, in fasen van tekenen, pa- troonknippen, uitsnijden en (hand- Het was goed toeven op de Maasboutevard het afgelopen weekeinde. Volgens de organisatie hebben meer dan 35.000 mensen een bezoek gebracht aan het grootste familiefeest van Schiedam en omstreken. Foto Roger van der Kraan Foto Roger van der Kraan jbeschilderen van de scherven. Rommelig liggen op zijn werktafel papiertjes met cijfers van de stuk- jes glas die later als een puzzel in elkaar moeten passen. Nu lijkt het allemaal nog chaotisch; straks wordt het een geheel. De stijl van het Schiedamse raam is modern, maar ook afgeleid van de neo-go- tiek. Onderop heeft Van Kooy als grapje en als een soort handteke- ning zijn portret op een scherfje geschilderd. Doorschijnend vensterglas is pas voorradig na 1900. Vanaf de middeleeuwen werd een raam gemaakt uit troebel glas, vaak uit gekleurde scherven. De klei- ne stukjes werden met lood bij elkaar gehouden. Het werd al snel mode om van glasscherven afbeeldingen te maken. Tevens beschilderd werd het zo 'een schilderij van licht'. Wereldbe- roemd zijn de middeleeuwse kerkramen van Chartres (Frank- rijk) en York (Engeland). SCHIEDAM - Het beste wat de misdaadliteratuur te bieden heeft ligt in de bibliotheek. Of je nu bin- nenkort op vakantie gaat of lekker thuis blijft, niets is zo prettig als een spannend boek ter ontspanning. Bibliotheek Waterweg geeft aan de klanten een pocket cadeau: Goed fout - fragmenten uit misdaad- verhalen van bekroonde auteurs (zolang de voorraad strekt). Deze bloemlezing bevat elf fragmenten uit spannende boeken die veelal net zijn verschenen. Achterin staan kortingsbonnen voor de betreffende boeken die besteed kunnen worden in de boekhandel. Met dit boekje in de hand kan worden meegedaan aan een prijsvraag waarmee een weekend naar Parijs gewonnen kan worden. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Weer meer toe schouwers. Meer dan 35.000 melden de organisatoren trots. 'En niet alleen uit de Gorzen, maar uit de hele regio'. Het 18e Maasboulevardfeest heeft niet te klagen dit jaar: niet over het weer, niet over de artiesten en niet over het publiek. Ter- wijl het openluchtfeest anders is dan vorige edities - minder attracties maar wel andere. Het publiek deerde het niets Dat kwam massaal om te luieren, lopen of te swingen. Wel klaag- de de organisatie over weer minder subsidie, die werd toe- gekend door de gemeente. Het maasboulevardfeest is een feest dat vier dagen omspant. Donderdag traditioneel met klassieke muziek. Het weer was druilerig en kil en haastig moesten er nog wat kachels worden aangerukt om de violen van het RBO-orkest te verwarmen. Erna werd het lenteweer. „Het blijft een ongewisse factor, het weer in Nederland, maar het bepaalt wel het succes van het feest", vertelt organisator John van Oudenaarde. „Met slecht weer waren we failliet geweest." Zondagmiddag in de grote tent zingt Dries Roelvink een voetbal-medly over 'onze jongens'. De handjes gaan omhoog en kelen raken schoor. De tent barst uit zijn voegen. En als even later Sugar Lee Hooper 'O, wat ben je mooi inzet' ontploft de tent. Hollandse Hits blijft de trekker op zondag. Net als het darttoernooi op vrijdagavond en het voetballen op zondagmorgen. Samen met een keur aan popmuziek zijn dat de oude, sterke punten van het Maas boulevardfeest. Daarom komen de mensen naar de Gorzen. Want in die verscheidenheid is er altijd wel een evenement - 'n karatedemon- stratie, shanty-koor Stuurloos of een boottochtje op de Maas met stoomsleepboot De Hercules - dat het publiek aanspreekt. Daarmee is het Maasboulevard een familiefeest voor iedereen. Daar komt OBK het feestterrein opgemarcheerd temidden van voet- balveldjes waar de dames van cafe Amstelbron net worden afgedroogd door de mannen van het Vlaamse Broodhuys. Straatartiesten verma- ken publiek terwijl er kringen van u weekbladei VIDE# AUDI# KTV# kijkers omheen staan. De koopman verkoopt naast 'De wereld van Grie- ken en Romeinen' ook schattige kleine gympies in babymaten. Een nep-politieman deelt bonnen uit, iedereen lacht, ook 'echte' collega's op het veld. Mensen kunnen hun lachen niet onderdrukken en een tiental deftige dames uit Vlaardin- gen zingt 'uit voile borsten' mee. Terwijl pal ernaast suikerspin en broodje Gyros wordt gegeten. De organisatie is tevreden, maar ook weer niet. Altijd weer het geld: zij hoopte op 35.000 euro subsidie maar krijgt 'slechts' 13.000. Ge- lukkig kon er geld geleend worden van een sponsor/bedrijf anders was de boel niet doorgegaan. „Waarom zijn wij geen 'premium' feest?", zo vraagt de organisatie zich af bij de gemeente. „Is dit dan geen cultuur? Onderwijl doen de honderd vrijwil- ligers stil hun werk." westblaak ISO postbus 1 685 3000 br rotterdam De kogel is eindelijk door de kerk: de gemeente neemt geen risico om een vermogen te pompen in dat zo- genaamde glas- museum. Dat is van de niet vreemd en ik begrijp dan ook niet de on- zakelijkheid van Cees van Olst. Als in Hoogeveen dat museum zo geweldig gedraaid zou heb ben, waarom vertrek je dan naar Schiedam? Er zijn mij beloften gedaan, aldus Cees. Dit is voor mij onbegrijpelijk!! Het avontuur met Jan de Bouvrie ligt nog vers in ons gelieugen. Een ezel zal zich nooit twee keer aan dezelfde steen stolen. Het Stedelijk Museum is onlangs opgeknapt en ligt temid den van een afbraakbuurt van leegstand en knaksnwinkels. Met bepaald uitnodigend voor onze bezoekers. Hoop dat dit nieuwe college eindelijk het belong ziet om van Schiedam een aantrek- kelijke stad te maken. Schiedam is overigens nog steeds een pracht- stad, we hebben zoveel in liuis. De bewoners achter dit afzichtelijke Wennekerpand klagen terecht. Waarom van dit Wennekerpand geen ambachtelijk centrum maken, gZg r waar diverse oude ambachten die Schiedam ooit had in zouden kunnen worden gehuisvest? Al die lege winkels in de Vijgensteeg zouden verhuurd moeten gaan worden aan creatie- ve ondernemers en als die molen De Kameel aan het Doelenplein er straks staat, dan hebben we toch een buurt waar heel Nederland ja- loers op zou zijn? We mogen nooit de historische fout maken om op een veel te duur prestieus iets te gaan gokken. Ook de ambtelijke afdelingen binnen de gemeente moeten beseffen, dat zij er zijn voor de stad en niet zijn ter lou- tering van hun afdeling. Zonder dit soort drempels kunnen we het vergeten en voor een goed stads- bestuur vereist dat moed. Gerard de Winter SCHIEDAM - Na binnengekomen informatie stelde de politie zater- dagmorgen in een woning aan de Groenelaan een onderzoek in. In de woning werden drie vuurwapens aangetroffen en in beslag genomen. De 40-jarige bewoonster werd aan- gehouden en voor verhoor overge- bracht naar het bureau. De recher che stelt een nader onderzoek in. SCHIEDAM - In wijkcentrum Dreesplein wordt dinsdagavond 13 juni weer een Paranormale avond gehouden. Marianne van Peelen zal aan de hand van meegebrachte voorwerpen voorspellingen doen. De kosten zijn drie euro per deelne- mer. Opgeven kan aan de balie van Wijkcentrum Dreesplein of telefo- nisch via nummer 473 86 71. SCHIEDAM - In podiumcafe De Graauwe Hengst aan de Lange Ha ven kan donderdag 8 juni vanaf 22.00 uur worden meegeswingd op de muziek van Suncloud. Het Rotterdamse Suncloud werd begin 2001 opgericht door vier eigenwijze persoonlijkheden. De invloeden van de band zijn dan ook minstens zo eigenwijs, en varieren van iconen als The Kinks, Queen, Eagles, Neil Young en Police tot latere helden als Jeff Buckley, Blur, Johan, Racoon, David Gray en Smashing Pumpkins. Uiteindelijk bevindt de grootste ge- mene deler van deze invloeden zich in de 'pop'hoek. SCHIEDAM - In winkelcentrum De Nieuwe Passage wordt zaterdag 10 juni een kunst- en creamarkt georganiseerd. In de oude Passage zullen dan verschillende kraampjes te vinden zijn waarin allerlei zelf- gemaakte artikelen te koop wor den aangeboden door hobbyisten en kunstenaars. Er zullen mooie babymanden te vinden zijn, maar ook keramiek, looddecoraties en sieraden. Verschillende ambachten zijn aanwezig, waaronder een glas- blazer die al wentelend en kerend in een vlam van tweehonderd graden van het vormeloze glas de meest creatieve dingen maakt. 1 jy&j Fascinatio in Capelle aan den Ijssel. Hier ontmoeten mooi wonen en moderne mensen elkaar. Ontdek deze vlekkeloze relatie tussen rust, bereikbaarheid en prachtige architectuur nu gewoon bij u thuis op www.fascinatiowonen.nl. appartementen, geschakelde woningen, twee-onder-een-kappers en eengezinswoningen diverse prijsklassen Hgging vlakbij Rotterdam straks alle basisvoorzieningen op steenworp afstand goed bereikbaar met auto en OV veilige speelgelegenheid voor kinderen www.fascinatiowonen.nl ^lieudienst Rjjn»,0 Vorige week verliep onrustig met drie klachten- golven. De meldkamer van de DCMR Miiieudienst Rijnmond ontving bijna 400klachten. Aan het einde van de week was ereen groot- schalige handhavingsactie in de provincie Zuid-Holiand, waaraan ook de DCMR mee- werkte. Onderstaand een korte toelichting. Opstartproblemen en een defecte afsluiter oorzaak stankoverlast Maandag 29 mei ontving de meldkamer van de DCMR 33 klachten over de stank van zwavel, rotte eieren en koollucht en over een roetende fakkel op het terrein van Shell Nederland Raffinaderij in Pernis. De klachten kwamen voornamelijk van bewoners van Rhoon en Poortugaal, maar ook enkele uit Hoogvliet, Puttershoek, Heinenoord en Mijnsherenland, De oorzaak van de stankgolf was een storing in de gasolie-ontzwavelingsinstallatie. Door deze storing moesten onverwerkte gassen uit de fabriek veilig afgevoerd worderl via de fakkel, met roet- en stankoverlast als gevolg. In de namiddag van tweede pinksterdag kwamen er opnieuw stankklach- ten bij de meldkamer binnen door (onderhouds)werkzaamheden bij Shell. Veertien inwoners van Hoogvliet en een van Spijkenisse ornschreven de overlast als de stank van kattenpis en rotte eieren. Bij het verwisselen van een defecte afsluiter in een van de fabrieken van Shell kwamen stankver- wekkende chemische stoffen vrij. Hierover had Shell om kwart voor vier een bedrijfsmelding gedaan. In de leiding van de afsluiter zaten nog restproduc- ten, zoals ammonia, zwavelwaterstof en mercaptaan. Om devrijgekomen dampen neer te slaan had Shell een waterscherm aangelegd om de stank overlast zo veel mogelijk te beperken. Naar aanleiding van de incidenten onderzoeken Shell en de DCMR of bestaande procedures moeten worden aangepast. Stankgolf in Oostvoorne, Brielle, Heenvliet, Geervliet en Spijkenisse Vrijdagnamiddag 2 juni zaten inwoners van Oostvoorne (Kruiningergors), Brielle, Heenvliet en Spijkenisse in de rotte eieren- en zwavellucht. Het testen van een nieuwe elektriciteitscentrale van Eneco in Geervliet veroorzaakte een stroomdip. Door deze (korte) stroomstoring haperden de productiepro- cessen van een groot aantal bedrijven in de Botlek en Europoort. Als gevolg van de stroomstoring ging bij Nerefco Raffinaderij in de Europoort een grote hoeveelheid onverbrand gas via de fakkel de buitenlucht in. Over de stank die dit veroorzaakte, ontving de meldkamer 28 klachten. Ook hier zal verder onderzoek in samenwerking met de DCMR uitwijzen wat precies de toe- dracht van het incident is geweest. Grootschalige handhavingsactie Donderdag en vrijdag voerden verschillende overheden gezamenlijk con- troles uit tijdens een landelijke handhavingsactie. Handhavers van onder andere de provincie, gemeenten, waterschappen en milieudiensten gingen samen op pad om in het hele land controles uit te voeren. In Zuid-Holland werden 61 gezamenlijke projecten uitgevoerd. Het leverde 378 (mogelijke) overtredingen op. Daarvan krijgen zeker 268 zaken een bestuursrechtelijk en 68 een strafrechtelijk vervolg. Aan de actie deden zo'n dertig handhavers van de DCMR mee. De DCMR Miiieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl/milieuklacht.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 9