maasstad Animatiefilms met een hart van Pixar Theater kijken of chillen op de Parade VOC kaarten terug in Maritiem Museum 1 o 4 miljaen, pixels Digitaal met X arl-Zeiss lens lOx optische zoom 5 megapixels 5 Miljoen pixels cam camera rf Donderdag eypli&t 21.00 UUR Ska meets punk in Nighttown >J% Zondag 25 mei BERGWEG 110, ROTTERDAM Woensdag 21 juni 2006 tx 51 ROTTERDAM - De Parade is weer in de stad! Van 22 juni tot en met 2 juli strijkt het jaar- lijkse reizende theaterfestival neer in het Museumpark in Rotterdam. Met veel bijzon dere voorstellingen, bekende en onbekende namen en thea ter dat enkel en alleen te zien is op de Parade. Maar wie gewoon wil chillen met een glas rose in de hand, kan ook terecht op de Parade. Vrijdag is de opening met een grote stadsparade van Schouwburg- plein naar Museumpark. Bij Correct op de Bergweg 110 in Rotterdam vindt u op de begane grond de meest uitgebreide digitate foto/video af deling van de Randstad. Meer dan 100 digitate fotocamera's staan demonstratieklaar om vergeleken te worden, op de Bergweg 110 in Rotterdam. ««r« 4997- 4297- 499^ SUPER-UURTJE 4997- ROTTERDAM - De Pixar Ani mation Studios bestaan twintig jaar. Een van de cadeaus is de nieuwe avondvullende anima- tiefilm 'Cars'. Bij elke pro- ductie legt de animatiestudio de lat een stukje hoger voor zichzelf. Het publiek vindt de fenomenale computeranima- ties prachtig en bezorgt Pixar de ene hit na de andere. 'Toy Story', 'Finding Nemo', 'The Incredibles' zijn maar enkele voorbeelden. Vele miljoenen dollars vloeiden daardoor in de kas van Pixar. Denk overigens niet dat al die dol lars daar nog zitten of dat ze zijn uitgedeeld aan aandeelhouders. Bij Pixar, dat sinds 1991 innig samen- werkt met Disney, werken mensen met liefde voor het vak. Mensen die er alles aan doen om de computeranimatie steeds beter te maken en naar een nog hoger niveau te tillen. En dus werden de afgelopen twintig jaar vooral veel dollars gei'nvesteerd in de ontwik- keling van nieuwe software, nog betere computers en de ontwikke- ling van creatief animatietalent. Zo beschikt de studio over de Pixar University om zelf mensen op te lei&n. De University is gevestigd in het eigelP complex in Emeryville. Dit moderne gebouw is werkelijk van alle gemakken voorzien, bedoeld om het de meer dan 800 werkne- mers naar de zin te maken. Aan alles is gedacht zodat de 'artiesten' maar aan een ding hoeven denken: nog meer mooie animatiefilms. Het succesverhaal van Pixar begon in 1986 met de korte film 'Luxor jr.' van John Lasseter. Een slechts twee minuten durende vingeroefe- ning over twee lampjes, waarin de handtekening van Pixar al duidelijk zichtbaar was. Het motto van Pixar Animation Studios luidt nog steeds: technolo gic en creatief talent combineren en zo computeranimatiefilms ma ken met gedenkwaardige karakters en hartverwarmende verhalen, be doeld voor publiek van alle leeftij- den. Niet alleen in de lange films, ook het korte werk toont de liefde en het geduld van de makers voor hun werk. Niet voor niets wordt voor elke lange film een kort pareltje uit de Pixar Studios vertoond. Velen herinneren zich waarschijnlijk nog wel het hilarische 'For the birds' dat voorafgaand aan 'Monsters Inc.' werd vertoond. Uiteindelijk zijn het de avondvul lende films die Pixar de roem en het fortuin hebben gebracht. Nadat de studio in 1991 een samenwerking voor drie films was aangegaan met Disney, verscheen in 1995 'Toy Story'. Er was negen jaar aan de film gewerkt en dat was te zien aan de baanbrekende computeranimatie. 'Toy Story' werd een hit evenals de opvolgers 'A Bug's life' en 'Toy Story 2'. Disney had toen allang door dat Pixar de toekomst van de animatiefilm in handen had. Er kwam een nieuwe overeenkomst, die leidde tot 'Monsters Inc.', 'Fin ding Nemo' en 'The Incredibles'. Het publiek stroomde toe en Pixar groeide in korte tijd uit tot de suc- cesvolste speler op de animatie- filmmarkt. Wat maakt de films van Pixar zo bijzonder? Waar andere studio's veelal kiezen voor veilige anima tiefilms over lieve beesten, heeft Pixar altijd gekozen voor bijzondere karakters. Insecten, speelgoedpop- pen, monsters, uitgerangeerde su- perhelden en auto's. Voeg daarbij de sterke humor, goede verhalen en grensverleggende animatie en het succes is verklaard. „Ze beginnen met het hart van de karakters", verklaart Bonnie Hunt, in 'Cars' verantwoordelijk voor de stem van Sally Carrera. „En wanneer het hart er eenmaal is, maakt het niet meer uit hoe de buitenkant eruit ziet." Regisseur/animator John Lasseter is een van de belangrijkste mensen van Pixar. Hij regisseerde 'Toy Story 1 en 2' en 'A Bug's life', verzamelde ver- volgens een team van creatieve top pers om zich heen en coordineerde de bouw van het Pixar complex. Uiteindelijk is alles erop gericht om het de werknemers naar hun zin te maken. Uit hun computers moeten immers de meesterwerken komen waar de studio inmiddels om bekend staat. Daarbij wordt veel aandacht besteed aan details. De beelden in 'Cars' zijn zo gede- tailleerd dat de bestanden zo groot zijn dat het opslaan van een en- kel frame zeventien uur in beslag neemt. En dan te bedenken dat er duizenden computers staan in de animatiestudio van Pixar. Met 'Cars', geregisseerd door John Lasseter en Joe Ranft, levert Pixar alweer zijn zevende lange film af. Deze keer wordt de hoofdrol ge- speeld door auto's. Het ambitieuze race-autootje Light ning McQueen maakt in een sla- perig stadje langs de legendarische Route 66 kennis met een aantal ongewone karakters. Zij helpen hem realiseren dat er belangrijkere dingen in het leven zijn dan prijzen, reputatie, roem en sponsors. 'Cars' ziet er geweldig uit, maar is wel de meest Ameri- kaanse film van Pixar. Wat volgens sceptici wil zeggen: te sentimen- teel. Is dat de invloed van Disney, dat Pixar begin dit jaar definitief inlijfde? Laten we hopen van niet. Juist de originaliteit is immers een belangrijke reden voor het succes van Pixar. Volgend jaar zullen we het we- ten. Dan verschijnt alweer nummer acht: 'Ratatouille', over een rat. ROTTERDAM - Op vrijdag 30 juni presenteert Stichting Etcultera 'The Mad Caddies' in de grote zaal van Nighttown te Rotterdam. De aanvang is 19:00 en de entreeprijs bedraagt 13 euro. In het voorpro- gramma staan ook de bands The Movement en The Palookas. The Mad Caddies zijn in 1995 opge- richt in Santa Barbara, California. Een jaar later tekenden ze bij het invloedrijke punklabel 'Fat Wreck Chords'. Nu, tien jaar verder, doen de heren niets anders dan albums uitbrengen en touren over de hele wereld. De muziek heeft een basis van punk en ska, maar wordt ook regelmatig gecombineerd met roc kabilly, reggae, dixie, jazz, surf, country, polka en swing! Twee jaar geleden verkochten ze de Melkweg nog uit en waren ze headliner tij- dens de Deconstruction Tour. The Palookas trekken sinds het najaur van 2001 door het ganse land bm festival, podium en cafe on-ieifcig te maken met hun muziek. IedoSw>ptreden weten de mannen het zweeftiit hun lijf te toeteren en het dak eraf te blazen! Deze zeskoppige formatie spreekt een breed publiek aan, met hun fijne mix van ska met punk en reggae invloeden. Ze ston- den onder andere twee keer op het prestigieuze DutchSka festival en het grote Breda Barst. The Movement, uit Denemarken, is de tweede supportband. Ze deden al een Deconstruction Tour en deelden het podium met onder andere Pen- nywise, Anti-Flag, The Slackers en The Real McKenzies. Kijk voor meer informatie op www. nighttown.nl. In zestien jaar tijd is het reizende theaterfestival de Parade uitge- groeid tot een begrip. Een vast en trouw publiek kijkt altijd weer uit naar de parade van tenten, wagens en bijzondere artiesten die hun stad eens per jaar aandoet. In het Museumpark zetten de ar tiesten hun tenten op om vervol- gens te proberen het publiek gedu- rende elf avonden naar binnen te lokken om juist hun voorstelling te bezoeken. Het aanbod is uitgebreid en zeer divers. En dus is het belangrijk om de voorstelling goed te verkopen in het zomerse park. Voor de ene act zal dat gemakkelijker zijn dan de andere. Het programma van de Parade 2006 bevat zoals altijd bekende en onbekende namen. Bob Fosko. Pierre van Duyl en Maarten van Roozendaal zijn geen onbekenden. Zij staan dit jaar op de Parade met de reprise van 'Nog meer rottigheid'. 'Band Loopt 42' van Orkater was ook eerder te zien evenals 'Manoeuvres' van Conny Janssen Danst. Ook terug is de winnaar van de Volkskrant Publieksprijs 2005: de Levende Jukebox. Acts die wei- nig moeite zullen hebben om hun tenten vol te krijgen. Hetzelfde geldt voor Ellen ten Damme met 'ILIVEP en Van Houts en De Ket en Kersting met 'Kamikaze'. An dere acts zijn minder bekend. maar daardoor niet minder de moeite waard. De Parade maakt immers al jaren ruim baan voor opkomende theatermakers. Uit het Rotterdamse is naast Conny Janssen Danst ook Ocobar present. Het muziekcollectief (met Bart en Rob Wijtman en Cok van Vuuren) speelt met acteur Daniel Boisse- vain en filmmaker Marcel Visbeen de tragikomische muziektheater- voorstelling 'Nuvolari!'. De show draait om coureur Tazio Nuvo lari (1892-1953), de snelste man die ooit geleefd heeft. Een voorstelling met Italiaanse passie, waarin muziek en beeld de dynamische sfeer oproepen van autosport in de jaren dertig van de vorige eeuw, toen racen nog echt drama betekende. Ook terug, wegens succes: De Schrijverstoren. Twee schrijvers lezen op grote hoogte voor uit eigen werk. In Rotterdam komen Wilfried de Jong, Ernest van der Kwast, Boozy en Jack Nouws voor- lezen. Bezoekers zitten in de toren met uitzicht op de Parade, terwijl de schrijver via de hoofdtelefoon in hun oor fluistert of juist onder aan de toren staat te schreeuwen. Uiteraard kan er ook weer ge- danst worden op de muziek van The Silent Disco en in het Chabot Museum is tijdens de Parade de tentoonstelling 'Live Die'van Dre Wapenaar te zien. De beeld- houwer/tentenbouwer werkt op het kruispunt van architectuur, design en beeldende kunst. Zijn werk is te zien in het museum, de museum- tuin en het gebied rond de andere Museumparkvilla's. En er gebeurt nog veel meer van 22 juni tot en met 2 juli. Na de try out op donderdag gaat de Parade op vrijdag 23 juni officieel van start met een grootste stadsparade. Deze wordt gevormd door tractor met mobiele gaarkeuken. karren en een vliegende vleugel bespeeld door Terts Brinkhoff. Ceremonie- meester is Tom de Ket. Meer dan honderd studenten van de COD- ARTS Rotterdamse Dansacademie maken de optocht al dansend op de muziek van de Silent Disco compleet. In het Museumpark aangekomen wordt de Parade om 18.00 uur officieel geopend door staatssecre- taris Medy van der Laan. En nadat PIPS:Lab met 'The Washing Pow der Conspiracy' de eerste voorstel ling heeft gespeeld, barst de Parade echt los. Wie dus genoeg heeft van het voet- ballen en echt iets anders wil zien, doet er goed aan zich ergens in de komende dagen te melden in het Museumpark. Wees op tijd, want voor je het weet is het reizende theaterfestival er weer vandoor. Op naar de volgende stad... Het volledige programma is te vin- den op www.deparade.nl. Voor het eerst dit jaar kunnen ook online kaarten worden besteld. Kaarten zijn tevens verkrijgbaar via de kassa op het Paradeterrein. Dit is dagelijks tussen 15.00 en 16.00 uur gratis toegankelijk. Daarna geldt een toegangsprijs van 6 euro (kinderen tot 12 jaar en 65+ gratis). Voor de afzonderlijke voorstellin gen moet apart worden betaald. door Dik Vuik ROTTERDAM - In 1930 gaf toenmalig directeur Van Nouhuys van het Maritiem Museum een vijftal kaarten van de VOC aan de collec- tie van het Erasmus Center, in de Gemeentebibliotheek. Niemand weet meer waarom dat gebeurde, maar de kaarten hoorden eigenlijk niet in die collectie thuis. Ze werden afge lopen week terug gegeven. Vijf VOC kaarten op tafel: het is een uniek gezicht. Frits Loomeijer van het huidige Maritiem Museum Rotterdam noemde de overdracht dan ook een 'geweldige aanwinst'. „Ze zijn met de hand getekend en dus uniek. Tijdens de reis maakte de schipper aantekeningen en gaan- deweg werd de wereld ingetekend." De kaarten zullen bij het Mari tiem Museum onder optimale om- standigheden worden bewaard. De systematiek van de kaarten, alien daterend uit de periode 1722-1725, is volgens Loomeijer nog steeds bruikbaar. „Een moderne zeeman zou hier zo mee kunnen varen." Conservator Sjoerd de Meer van het Maritiem Museum weet te vertel- len dat de VOC van elk gebied een moederkaart bezat, die telkens met de hand werd overgetekend. Zowel in Amsterdam als in Batavia was een kaartenmaker voor de VOC ac- tief. Van de vijf kaarten zijn er vier van de hand van Isaac de Graaf, gemaakt in 1722. De vijfde kaart is afkomstig van de Zeeuw Abraham Anias en daarmee nog zeldzamer dan de andere. „De belangstelling voor kaarten is groeiende", aldus Loomeijer. „In Hamburg werd ver- leden jaar een vroeg zeventiende eeuwse kaart verkocht voor 180.000 euro. De gekte onder beleggers en verzamelaars maakt veel kaarten onbereikbaar voor musea." Het Maritiem Museum Rotterdam be schikt met enkele tientallen VOC kaarten over een unieke collectie. Een collectie die nog groter zal worden, want in november zullen er dertig kaarten aan toe worden gevoegd die onlangs. Ook daaronder bevinden zich weer veertien perkamenten VOC kaar ten. Het Erasmus Center is door de overdracht een vijftal topstukken kwijt, maar de staf is daar niet rouwig om. Er blijft een verzameling van 30.000 titels over, met daaronder unieke stukken zoals een brief van Erasmus zelf uit 1524 en een aantal zogenaamde 'kettingboeken', die in het verleden alleen aan de ketting liggend bestudeerd konden worden en zo dus nooit van hun vaste plaats op de plank verdwenen. De verza meling telt alleen al 1400 banden uit de zestiende eeuw en is de grootste verzameling over Erasmus ter wereld. De boeken stonden in mei 1940 'gewoon' in de oude bibliotheek aan de Botersloot en bleef gespaard omdat dat gebouw toevallig net niet afbrandde. De collectie is binnen de eigen leeszaal in de bibliotheek ge woon voor het publiek beschikbaar, al wijst de ervaring uit dat maar weinig mensen dit materiaal lezen. Hetzelfde geldt voor de nu over- gedragen VOC kaarten maar die zullen worden gescand en in de toekomst op de website van het Ma ritiem Museum Rotterdam inzich- telijk worden. „Je kunt ze straks bestuderen zonder er met je vingers aan te zitten", besluit Loomeijer. Correct digitaal foto/video SONY DSC-T7 DIGITALE FOTOCAMERA Uitgevoerd met hoogwaardige technologie zoals de Carl Zeiss Vario- Tessar lens met auto-focus en belichtingsregeling voor optimale foto's, 5.1 miljoen Sixel CCD beeldchip voor oge resolutie foto's en een Carl 2e<« yarmTsaat t.u-m 3x optische zoom (o.a. 6x Precision Digital Zoom). In zilver kleur uitgevoerd. Afm. 9.2x6x1.5 cm. CORRECTPRIJS Art.nr. 295702 279 ft* o CANON IXUS 40 DIGITALE 4 MILJOEN PIXELS CAMERA De 4.0 Megapixel sensor aan boord is ideaal voor prints tot A3 formaat. Het high-definition 2.0 inch LCD-scherm maakt het mogeliik de foto's direct te bekijken en VGA videoclips met [>e uid weer te geven. In aluminium uitgevoerd. Afm. 8.6x5.3x2.1 cm. CORRECTPRIJS Art.nr. 285765 FUJI S-5600 DIGITALE FOTOCAMERA Een lOx zoom objectief en de hoge beeldkwaliteit van de 5.0 miljoen pixel CCD. Volautomatisch fotograferen, diafragma- voorkeur, sluitertijcf- voorkeur of volledige handinstelling. In zwart. Afm. 11.3x8.3x11.2 cm. CORRECTPRIJS Art.nr. 302724 255 Het laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje. Op de Bergweg 110 kunt u van 17.00 tot 18.00 uur zaterdag profiteren van een super- aanbieding. Voor deze aanbieding geldt: zolang de voorraad strekt en geen telefonische reserveringen of bestellingen mogelijk. RICOH RR-630 DIGITALE FOTOCAMERA Voorzien van 5 miljoen pixels, 3x optische/12x digitale zoom. 16 MB interngeheugen en slot voor SD card. 2 inch display. In zilver kleur. Afm. 9.1x2.74x6.1 cm. ALLEEN ZATERDAG 24 JUNI VAN 17.00-18.00 UUR Art.nr. 312314 geopenavan 12.00-17.00 uur WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m woensdag 09.30- 18.00 uur, donderdag en vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00- 18.00 uur. ELKE ZONDAG GEOPEND VAN 12.00-17.00 UUR Met 'Cars', geregisseerd door John Lasseter en Joe Ranft, levert Pixar alweer zijn zevende lange film af. Onder andere 'Toy Story', 'Finding Nemo' en 'The Incredibles' kwamen uit de stal van Pixar Animation Studios.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 11