maasstad o I Praktische informatie JJ-L' De bonkige boerenpaarden krijgen manden aan weerszij, de netten worden met lange touwen aan hen vastgebonden, de paardenvissers klimmen op de ruggen en daar gaan ze. De zee in. te*1 In de duinen bij De Panne worden regelmatig filmop- namen gemaakt. ■tJL to MgfeajQ© door Irene Boonekamp Zwoel is deze namiddag, de blauwe lucht trekt wit weg, gaat over naar grijs en raakt bezwangerd van een naderende onweersbui. Een prachtig spektakel dat zich boven de groene gordel rond Diksmuide afspeelt. Ver afgelegen van een bewoonde wereld. Knopen in onze maag en knopen op de bewegwijzering doen ons, fietsers, besluiten de fietsroute een weinig in te korten om nog voor de bui binnen te zijn. Dat is nou het mooie van een nieuw, 5.000 km bewegwijzerd fietsnet- werk in West-Vlaanderen dat de aaritrekkelijkste fietsroutes via zo- geheten knooppunten met elkaar verbindt in en tussen de kust, de Westhoek, het Brugse Ommeland en de Leiestreek. Een knooppunt is een metalen bord dat de naam van de regio, het knooppuntnummer en de richting naar de eerstvolgende knooppunten aanduidt. Hier kun je kiezen in welke richting je verder fietst. Zo is het mogelijk om zelf de fietsroutes uit te stippelen, te wijzigen of in te korten. Op alle plaatsen waar meerdere trajecten samenkomen, staat zo'n genum- merd knooppunt. De fietsroutes gaan over voorna- melijk verharde, af en toe ook over onverharde paden. Een aantal van de paden en enkele fietsbruggetjes zijn speciaal voor het fietsnetwerk aangelegd. Alle trajecten zijn zo geselecteerd dat je de authenticiteit, de couleur locale, van de desbetref- fende regio ontdekt. Je kunt ook voor een thematisch traject kiezen. De verschillende delen van de fiets- gebieden zijn uitvoerig en gedetail- leerd in kaart gebracht. Behalve de knooppunten vermelden de kaarten ook algemene en toeristische in- formatie als belangrijkste begraaf- plaatsen, musea en cafes. Wil je blijven fietsen dan is een zogeheten fietsvriendelijke over- nachting aan te raden. Toerisme Vlaanderen stelt hoge eisen aan de 'fietsvriendelijke' logies. Wie dit kwaliteitslabel wil voeren. moet voldoen aan criteria als 'gasten voor een nacht aanvaarden, stevig ontbijt serveren, mogelijkheid bieden om kleding te drogen, een EHBO-kit en fietsreparatieset ter beschikking hebben, gratis of tegen betaling aanbieden van veilige fietsenstal- •ing. In de Westhoek (achttien), de Lei estreek en het Brugse Ommeland bieden logiesuitbaters meerdaagse fietsarrangementen aan die ook worden gepresenteerd in de bro chure Vlaanderen Vakantieland. Fietsnetwerk Westhoek Vier verschillende fietstochten zijn uitgezet in de Westhoek, wij fiet sen a la carte in de omgeving van Diksmuide. Doorheen een gewel- dig mooi traject van 35 kilometer, waarin we genieten van het geva- rieerde Vlaamse landschap en veel bezienswaardigheden. We fietsen over polders met sloten en scheefge- waaide bomen, door verstilde dop- jes aan de IJzer, op de oude spoor- wegbedding richting Nieuwpoort en langs de vele littekens van de Eerste Wereldoorlog. Komen onder de indruk van de couleur locale en stappen af bij verschillende van de vele hoogtepunten op deze route zo- als De Dodengang, het Onze Lieve Vrouwhoekje, de Viconia Kleiput- ten bij Stuibenskerke en de beelden van Kathe Kollwitz. En natuurlijk, we zijn tenslotte in Belgie, bezoe- ken we ook brouwerij 'De Dolle Brouwers'. ■- - 51 De Dodengang is een gerestaureerd deel van de Belgische frontlinie die onder constant vuur van de Duitse sluipschutters lag. De Duitse linies bevonden zich hier op minder dan twintig meter. Het domein O.L.V. Hoekje bestaat nu nog uit: De kapel O.L.V. -ter Zege (1925), het puin van de geres- taureerde voet van de kerktoren met daarbovenop een orientatietafel die 35 belangrijke plaatsen uit de oorlog aanduidt, 2 grotere monumenten 41 gedenkzuiltjes van regimenten die deelnamen aan de slag van de IJzer en een demarcatiepaal. De Viconia Kleiputten (30ha) in Stuivekenskerke ontstonden door de kleiwinning van 1945 tot 1979, en zijn sinds 1981 als Vlaams na- tuurreservaat beschermd. Open wa ter en rietmoeras wisselen elkaar af, zijn een streling voor het oog en een trekpleister voor zeldzame wa- tervogels. In een van de kijkhutten spotten we de bruine kiekendief, de blauwe borst, de rietgors, grutto, kluten en plevieren; word je als mens toch even stil van. Kathe Kollwitz, de wereldberoem- de expressionistische beeldhouw- ster uit Berlijn, heeft veel beelden gemaakt naar aanleiding van de oorlog. Op de indrukwekkende Duitse begraafplaats in het Praat- bos van Vladslo staat het 'Treu- rend Ouderpaar' dat rouwt over hun zoon Peter (de zoon van Kathe) en over de nog 25.637 andere dode zonen. Brouwerij 'De Dolle Brouwers' staat in de deelgemeente Esen. Wat begon als een grap mondde uit in een brouwerij. De broers Herteleer namen voor de 'klucht' deel aan een professionele bierwedstrijd... en kaapten de eerste prijs weg! Het bier aller bieren is hun 'Oer- bier', een koppig biertje waarvan je er niet teveel moet nemen als je veilig verder wilt fietsen. Rond Kerstmis wordt 'Stille Nacht' ge- brouwen en rond Pasen 'Boskeun' (bos konijn). „We willen de brouwe rij kleinschalig houden." Moeder Herteleer, kittig madammeke van ver in de tachtig, verzorgt de rond- leidingen op een zeer 'smakelijke' wijze. Alleen op zondag om 15.00 uur. (verkooptijden en info: www. dedol lebrouwers.be). Bierstreek De Westhoek is bij uitstek een bier streek. Welke notoire bierdrinker kent de trappist van Westvleteren niet! Dit beste bier ter wereld is moeilijk te krijgen, de paters zien hun contemplatief leven zelfs seri- eus verstoord. Ze brouwen om te le ven, maar leven niet om te brouwen: 8 uur werken, 8 uur bidden, 8 uur slapen Het goddelijke bier is niet in winkels te koop, je zult ervoor in de rij moeten staan (niet tussen 12.00 en 14.00 uur en niet op vrij- dag en zondag). Mocht er 'winst' met brouwen worden gemaakt dan wordt deze aan het eind van het jaar aan een goed werk geschonken.Via de biertelefoon van de abdij kom je te weten welk bier wanneer in voor- raad is. (0032 - 57401057). En er zijn nog meer bierjuwelen in de Westhoek: Arabier, Watou's Wit, Kapittel, kerelsbier. St.-Bernardus Prior, Boeteling, Zatte Bie, Hel- lekapelle en Hapin, om er maar eens een paar straffe heerlijkheden te noemen, beter nog: te proe- ven! Tip: blijf tijdens het fietsen de blauwe knoop trouw, anders kom je helemaal in de knoop met al die knooppunten. Wanneer, gedurende de zomer- maanden, de paardenvissers van Oostduinkerke op hun gespierde, bonkige trekpaarden de netten door de zee trekken, worden ze immer gadegeslagen door toeristen uit de gehele wereld. Oostduinkerke behoort tot de West hoek en is de enige plek op aarde waar professionele garnalenvissers te paard de zee- ingaan. Nog wel. „Vroeger trokken langs de gehele Belgische kust horden garnalenvis sers te paard de zee in, nu zijn er nog slechts zeven over en alleen in Oostduinkerke." Jules Durant is een van de oudgedienden. Met zijn 89 jaar oefent hij het beroep niet meer zelf uit, maar gaat nog wel mee op met de anderen, om de tijd te passeren. „Ach madam, die schone tijd zo'n zestig jaar geleden, toen we met drie paarden wel 300 kilo vangst hadden, nu zijn we al tevreden met vijf kilo." Achter in de tuin van schoonzoon en paardenvisser Eddy D'Hulster spant Jules zijn lievelingspaard Jean Louis voor de houten kar; een zwaar gespierd trekpaard. „Jean Louis is het mooiste paard van de zee, kan met gemak vijf ton trekken, dus stap maar op, haha geintje madam!" Is ieder trekpaard voor dit werk geschikt? „Om den duvel niet, ze zijn er voor in de wieg gelegd, haha. De beesten moeten goed kunnen aanleren, een goed karakter heb ben, goed kunnen luisteren, oersterk en dapper zijn, door putten durven gaan en met het hoofd onder water kunnen. Zulke beesten vind je niet makkelijk meer." Waarom juist alleen nog Oostduin kerke? „We hebben hier nog open strand waar je met de paarden heel diep de zee in kunt. En er ligt slib, voeding voor de garnalen.Verder is het de gemeente die deze traditie wil behouden." Een traditie op de tocht, want de paardenvissers on- dervinden veel concurrentie van de bootvissers die nog dieper kunnen gaan. „Bovendien neemt de gehele vangst, door het steeds warmer wor- dende zeewater, ook flink af." Paardenvissen in Oostduinkerke ge- beurt al sinds de vijftiende eeuw. „Langs de gehele kust van Koksijde tot Nieuwport en vooral beoefend door keuterboertjes, de kolenboer en de smid. Al wie een paard had verdiende er op die manier wat bij. De paardenvissers van nu zijn tevens uitbaters of gebruiken de paarden ook voor huifkarrentoch- ten. Van het garnalenvissen zelf kan de schoorsteen niet roken. Maar we houden vol en er zijn nog steeds opvolgers!" Wanneer we met de paardenkarren de boulevard van Oostduinkerke naderen, komen horden toeristen met camera's op ons af en lopen mee tot de vloedlijn. De bonkige boerenpaarden worden losgemaakt van de karren, ze krijgen manden aan weerszij, de netten worden met lange touwen aan hen vastgebon den, de paardenvissers klimmen op de ruggen en daar gaan ze. De zee in, steeds dieper, de benen tot aan de schoften in het water. De netten achter zich aanslepend die over de bodem schuren waardoor de gar- nalen opspringen en in de netten worden gevangen. „De paarden gaan alleen met laag water de zee in, gemiddeld een uur voor de aanvang van laag tij en een uur er na. Daarna worden de netten, soms ook tussentijds, op het strand in korven geleegd. 'Ongedierte' wordt verwijderd en de schone garnalen gaan mee op de karren naar huis. Waar ze meteen gewassen en gekookt worden. On- derweg is Durant verbaasd dat we consumptie van zijn rauwe garnalen afslaan: „Maar das toch voortref- felijk, zulle?" Vanaf eind april tot eind juni en in September en oktober is de tempera- tuur van het strandwater op zijn best en baart de zee de meeste garnalen. Tijdens het zomerseizoen worden de gevangen garnalen op de Zeedijk gekookt en kunnen toeristen een bakje kopen om ze thuis te pellen. De gemeente koestert de paar denvissers die de unieke traditie in leven houden. Een weinig trots vermeldt Jules Durant dat hij (en iedereen die met dit werk stopt), ere- burger van de gemeente is. Ook de garnaal staat in deze kontreien hoog in het vaandel en krijgt in de gastro- nomie veel aandacht. Een paar da- gen Belgische kust zonder de smaak te genieten van een garnalenkroket is als zee zonder schuim. In het Nationaal visserijmuse- um van Oostduinkerke (Pastoor Schmitzstraat 5) wordt een boeiend overzicht gegeven van Verleden en heden van de Vlaamse Zeevisserij: van het tot stand komen van vissers- dorpen en -havens aan de Vlaamse kust en de kust- en zeevisserij door de eeuwen heen tot een kennisma- king met de woon- en leefcultuur van de vissers. Inclusief maquet- tes van vissersschepen, schilderijen van kunstschilders die omstreeks 1900 rond Oostduinkerke hebben gewerkt, een origineel bewaard vis- sershuisje, een vissersherberg en een gerestaureerd vissersschip. De fietsnetwerkkaarten (zes euro) zijn te koop bij Westtoer en bij de lokale Diensten voor Toerisme. Extra inforniatie over routes en netwerken in West-Vlaanderen in de gratis fietskrant en in de pocketuitgave 'Recreatiegids West- Vlaanderen'. Voor brochures en informatie: Toerisme Vlaanderen (e-mail: info@ toerisme-vlaanderen.nl tel 070 - 416 81 10 (dagelijks van 9.00 tot 13.00 uur) en bij Westtoer (e-mail: info@ westtoer.be, tel. 00 32 50/ 305 500). De meerdaagse fiets arrangementen worden ook vermeld in de logiesbrochures van de Westhoek, het Brugse Ommeland en de Leiestreek. Eveneens te vinden in de brochure Vlaanderen Vakantieland. Internet: www.toerisme- vlaanderen.nl; www. fietsen-wandelen.be; www.dekust.org; www. toerismewesthoek.be; www. brugseommeland.be; www. toerisme-leiestreek.be. Wilt u weten op welke tijden en dagen de paardevissers uitrukken? www.paardevissers.be. Tot de Westhoek behoort ook de zuidelijke westkust, op een boog- scheut van Diksmuide. In het uitge- strekte natuurgebied van de Panne liggen de breedste stranden van de Belgische kust (strandzeilen). Uniek is het 340ha grote Westhoekreser- vaat met zeereep-, loop- en para- bolduinen, duinpannen, grijze en blonde duinen, duingraslanden en kalkmoerassen. We lopen er over de zilte zandkorrels van zandverstui- vingen waar we ons in de woestijn wanen! En waar de stilte wordt onderbroken door een filmploeg uit Amerika. Het blijkt dat veel scenes van films die zich afspelen in een woestijn, in de Panne worden op- genomen. Iedere twee weken is hier springtij. Stormt het dan tegelijkertijd, dan lopen de twee slufters of inhammen in de duinen in De Panne geheel onder, een enorm spektakel. Via de slufters komt ook vers stuivend zand het Westhoekreservaat binnen. En dat geeft die schitterende dyna- miek aan de duinen. Het plaatsje de Panne zelf wordt omgeven door hoge heuvels en is gevuld met terrasjes, uitspanningen, leuke winkels en fraaie woningen. Zelfs meer dan fraaie woningen vind je ook in Den Haan, op een boogscheut van De Panne en be- kend vanwege de belle epoque vil la's en haar schone rustige strand.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 18