H Een land in de pubertijd Platteland Rila Klooster Pobiti Kamani Wintersport Sofia Melnik Bansko ■ft beschilderde voorgevels hebben en de plafonds met houtsnijwerk zijn versierd. Of de schilderachtige, te- gen de tsarenheuvel geplakte stu- dentenstad Veliko Tarnovo, dat ge- heel onder monumentenzorg valt. Op het platteland wordt in deze tijd, eind oktober, overal geoogst. Niet alleen door boerinnen, maar ook door mensen van de fabrieken. „Het is hier al jaren de gewoonte dat alle fabrieksarbeiders tweemaal per jaar een week op het land werken." Zo ook de aardappelraapsters die er met z'n alien een vrolijk feestje van maken. Zingen, rooien, picknicken, lachen en om de beurt trekken ze een gekleurde gazen zak van de tros die als een staart aan een van de dames hangt. Hupsakee vul- len maar, ze hebben het best naar de zin.„Zo leer je ons mooie land kennen en we maken veel vrien- den." Ook de boerinnen zelf lijken het oogsten geen nare bezigheid te vinden. Met guile hand geven de vriendelijke dames ons hier een handje uien, daar een zakje aardap- pels en even verder krijgen we een paar mai'skolven in de tas gesplitst. Al die vrolijke vrouwen op het land in kleurige kleding, de paardenwa- gentjes volgeladen met wuivende gezinnen op weg naar hun landje, het levert mooie plaatsjes op. Tussen Velingrad en Plovdiv staan kraampjes langs de weg met van alles en nog wat. In plaats van win- kels, die hebben ze hier niet. Hier en daar staan kassen, een Neder- lands hulpproject. „ln deze streken zijn de mensen erg arm en krijgt Bulgarije veel hulp vanuit Neder- land, van de overheid maar ook van serviceclubs." We rijden langs verlaten sovchozen en kolchozen, herinnering aan het communisti- sche regime. Op het platteland heeft niemand haast, maakt men tijd voor elkaar. Wanneer ,ik vanuit een berg een dorpje inwandel kom ik langs de achtertuin van een oude woning, waar de vrouw me wenkt en trots haar wijnkelder toont. Ze pakt een oude fles, spuit'm schoon met een tuinslang, veegt'm droog met haar schort en giet hem vol met jonge wijn. Draaidop erop en alsjeblieft voor jou! Hollanda? Ze schudt haar onderarm. de vingers tegen de duim gedrukt: goed! Of ik misschien dennenhoning wil kopen? Natuur- lijk. Ik zal maar een extra tas kopen voor al deze guile gaven van Bul- gaarse bodem. Op weg naar het oosten passeren we het berenpark. opgezet met geld van de Brigitte Bardot foundation en waar beren een goed leven hebben. ..Dansende beren zijn nog steeds niet verboden, maar het is inmid- dels wel verboden om jonge beren te leren dansen. Vrijwel alle beren zijn opgekocht onder meer met geld van de BB Stichting maar ook van uit Nederland. In totaal zijn er nog zeven dansende beren in Bulgarije, gelukkig een uitstervend beroep." Rijd maar een weg in, sla maar een hoek om, Bulgarije is het land van moskeen, van orthodoxe en by- zantijnse kerken en kloosters. Vele daarvan zijn schitterend gelegen, zoals het ingetogen mooie schuil- kerkje in landelijk Arbanassi. Het kerkje uit 1596 ziet er van buiten uit als een boerenschuur omdat in- dertijd de Turken de orthodoxe kerk verboden. Veel van de fresco's in het grotkerkje zijn uniek, achter- aan, in het heiligste der heiligen, hangt een van de oudste iconen van Bulgarije, al sinds 1650. Meest bezocht en beroemdst is het op 1.150 meter hoog en afgelegen Rila (Rilski) kloostercomplex, ten zuiden van Sofia. Lopend door de ingang van de vestingmuur, niets bevroedend, schrik ik me rot. Heb toch al heel wat kloosters gezien, maar Rila slaat alles. Staaltje van grootmeesters uit de Bulgaarse ar- chitectuur, schilderkunst en hout- snijkunst van de nationale renais sance. Die kloosterlingen hadden het toch heel wat slechter kunnen treffen. Arcades, balkons, trap op en opnieuw arcades en balkons. Temidden van de facades staat de hoofdkerk Sveta Bogorodica, een combinatie van de oude drieschepi- ge basiliek met de kruiskoepelkerk van de Griekse berg Athos en de Italiaanse koepelkerk. Wie de mys- tiek van een nacht in het afgelegen Rilaklooster wil meemaken, kan voor weinig geld een gastenkamer boeken. Vanuit het binnenland naderen we langzaam de oostkust, een totaal ander gebied dan de rest van Bul garije. Veel hotels zijn al gebouwd maar staan nog leeg, hoewel het aantal toeristen toeneemt is er geen sprake van massatoerisme. Wie van zon. Zee en watersport houdt, en passant ook nog iets wil meenemen van de Byzantijnse bouwkunst, van de vriendelijke bevolking en de lage prijzen (wel duurder dan in het binnenland), die vindt in de fraaie kustplaatsen als Varna, Nesebar en het Proven9aals aandoend Balchik alles wat het hart begeert. Tip: Kom je vanuit het binnenland vergeet dan niet om een kleine twintig kilometer voor Varna een stop te maken bij het 'versteende woud' van Pobiti Kamani. Vooral met de avondzon een traktatie van jewelste om tussen de tot 7 meter hoge reuzestalagnieten te lopen die hier zo'n 50 miljoen jaren geleden gevormd werden. Bulgarije ligt op dezelfde breedte- graad als Zuid-Frankrijk. Met een huurauto door Bulgarije kost ge- middeld 29 euro per dag. Wil je het supervoordelig houden: Vanuit Sofia gaan snelbussen naar alle uit- hoeken van het land. Vijf busmaat- schappijen onderhouden een dienst tussen Sofia en Varna, in vijf en een half uur voor 5 euro! Onderweg kun je op veel plaatsen uitstappen. Derde mogelijkheid is de trein (ook slaaptrein) en tenslotte: liften is in Bulgarije heel gewoon. Voor alle informatie: www.terrabulgaria.com 0341 - 26 22 10 kathedraal staan in de hoop een paar leva's binnen te halen. Ze slaan een kruis en kussen dankbaar onze handen. Koop of geef in Bulgarije altijd een oneven aantal bloemen, een even aantal geef je alleen bij begrafenissen. De volgende ochtend vroeg wan- del ik vanuit ons guesthouse door een buitenwijk van Sofia naar een houten supermarktje en krijg van de plaatselijke arbeiders koffie aangeboden. In de steile straten grenst een verwaarloosde tuin met verroeste auto-onderdelen aan een fraai aangelegde tuin met aan de straatzijde een houten hut op palen voor prive-bewaking. Dergelijke bewakingshuisjes zullen we in de steden nog veel tegenkomen. Ik vraag Henk Spelt hoe het in dit land zit met de veiligheid. „Nu wel goed, enkele jaren geleden was dat veel minder en heerste de maffia. Die is nog niet helemaal weg, daarom hebben de rijken vrijwel allemaal prive-bewaking en gaan velen naar het werk met bewakingsauto's voor en achter de eigen auto. De puissant rijken hebben na de wende op het juiste moment toegeslagen en zich helaas dikwijls verrijkt ten koste van de armen." Spelt heeft zelf in de afgelopen jaren ook drie keer zijn kantoortje, vanwaar reizigers uit Nederland begeleid en geholpen kunnen worden tijdens hun reis door Bulgarije, uit veiligheidsover- wegingen moeten verhuizen. Veiliger op straat dus, ook in het verkeer? „Pakweg tien jaar gele den waren er in Bulgarije amper autorijscholen. Men kocht een oude Lada, haalde de auto zelf in en uit elkaar, leerde de auto kennen en oefende op eigen terrein: heuvel op, heuvel af, voor en achteruit en had je dat onder de knie dan ging je de weg op. Pas als je wat ervaring had ging je met je auto richting grotere steden. Het gekke was dat er hoege- naamd geen ongelukken gebeurden. Dat kwam toenrdp: Lada steeds-va- ker vervangen werd door Europese auto's, die te ingewikkeld zijn. Het aantal ongelukken nam snel toe en pas toen werden rijscholen opgezet. Tegenwoordig heeft iedereen een rijbewijs en kun je veilig door het land rijden." Op een steenworp afstand van Sofia ligt het Aleko wintersportgebied in het wonderschone Vitosha gebergte. Nog amper bekend bij West-Euro- peanen, toch staan er mooi vijf ski- scholen (ook Nederlands sprekend) en verschillende hotels, de pistes worden tot 22.00 uur verlicht. „Je kunt hier goed snowboarden, skien, langlaufen en voor slechts 7,50 maak je vijf dagen gebruik van de lift." Weekendje Sofia: overdag de stad, en 's avonds skien, het is mogelijk! Een ander wintersport gebied, je kunt er zelfs helikopterskien, doen we enkele dagen later aan bij Bans- ko, waar het toerisme een inhaalslag lijkt te willen leveren. Maar waar de plaatselijke bevolking het hart voor vasthoudt. „Bulgarije trekt steeds meer toeristen aan, ook winter- sporters. Aan de rand van Bansko worden daarom in no time 88 luxe hotels gebouwd en er worden extra skipistes uit de grond gestampt. Rijk zullen de inwoners er niet van worden, hotelpersoneel komt van de Zwarte Zee, omdat hier niemand engels spreekt." Het opkomende toerisme staat in door Irene Boonekamp In de luwte van omringende vakantielanden, houdt Bulga rije zich rustig. Onbegrijpelijk eigenlijk. Want Bulgarije heeft alles in huis voor een prach- tige vakantie: wintersport- en badplaatsen zijn volop in ont- wikkeling, het land staat vol met kuuroorden, de natuur is overweldigend en maar liefst 300 plekken - van kloosters en kerken'tot natuurgebieden en complete dorpjes - worden be- schermd door Unesco. Op het platteland wordt iedereen gast- vrij onthaald met een lach en een paar uien of ander gewas dat geoogst wordt. Welkom in Bulgaria, laatste terra incog nita van Europa, het land dat nog van de Bulgaren is. Hij is al sinds 1977's lands meest bevlogen Bulgarijekenner en is vorig jaar door de ambassadeur van Bulgarije opnieuw onderschei- den als 'Member of Honour of the Netherlands-Bulgaria Society. Vanwege zijn vele verdiensten voor het toerisme in Bulgarije. Met Henk Spelt in slechts een week van west naar oost rijden betekent een reis vanuit Sofia door het hart van Bul garije, door graanschuren, de ro- zenvallei en ruige bergen. Tot aan de Zwarte Zee. Met bezoeken aan Byzantijnse hoogstandjes en au- thentieke plekken zoals de dorpen Keskenovo en Vardoeh waar Po- maken nog volgens strenge tradities leven. Ontmoeting met gastvrije en vriendelijke Bulgaren. Een reis die iedereen betrekkelijk makkelijk en zeer voordelig kan maken. Sofia doen we, vanwege de tijd, in een vluggertje: kriskas door de stad, sfeer snuiven, foto's maken, we komen onder de indruk van de vele bezienswaardigheden: Van het strakke voormalig communis- tische parlementsgebouw, het bij trouwlustigen geliefde Russische Sint Nicolaaskerkje en vele neo- classicistische gevels, tot thermale bronnen, weelderige vervallen ge vels uit het Oostenrijk-Hongaarse tijdperk, fraai aangelegde parken, moderne winkelboulevards, iconen- marktjes en de immense, orthodoxe Aleksandar Nevski-kathedraal, icoon van Sofia. De kathedraal is gebouwd als eerbetoon aan de gevallen Russische soldaten in de Russisch Turkse oorlog (1878-1879) en als dank voor de hierop volgende bevrijding van Bulgarije uit het Osmaanse Rijk. We kopen een paar bloemen bij twee arme dametjes op leeftijd die de hele dag voor de dat de geestelijk zieken naarstig inademden om rustig en gelukkig te worden. Tegenwoordig slapen er jonge mensen om over hun lief- Vragend om veel zon, want dat is wat de talloze wijnstokken in dit stadje nodig hebben. Melnik leeft van de wijn, kleine cooperaties heb- tellen. „Niet alles, want er zijn hier dingen gebeurd die geheim blijven, dat hebben de doden met zich mee- genomen." Wel mag vermeld dat een kerkje in Melnik ooit dienst deed als heelmeester voor psychi- atrische patienten. „Ziekenhuizen waren er niet, in dit kerkje waren de zuilen bewust glad gehouden zodat de gekken (patienten) er niet in konden klimmen. Alles was be- dekt met een soort 'goddelijk' kruid desverdriet heen te komen." Een beetje mystiek gaan ze in Bulgarije nog steeds niet uit de weg. Melnik is wellicht het meest bijzon- dere, diep in een ravijn verscholen dorpje van het land: tussen en ach ter de monumentale houten huizen richten hoge rode zandstenen pira- miden zich naar de blauwe hemel. ben de nummer een van Bulgarije opgeslagen in enorme diepe in rot- sen uitgehakte wijnkelders en ook onder de meeste woningen bevin- den zich uitgestrekte wijnkelders om de robuuste, donkerrode wijn goed en lang te kunnen bewaren. Rond 1900 stonden er in het Grieks Macedonische Melnik nog 1.300 monumentale woningen en zeven- tig kerken. De voorspellingen van een heks die in 1955 beweerde dat dit kfeinste mu- seumdorp van Bulgarije zou leeglopen, ble- ken te kloppen: sinds Melnik in 1980 van Bul garije is staan er nog pakweg 100 woningen, twee kerken en drie kloosters. Midden op de Thracische hoogvlakte rij den we alweer een juweel van een stad, Plovdiv, bin nen. Al meer dan 6.000 jaar laten de bewo- ners er sporen na: Thraciers, R o m e i n e n Byzantijnen, Osmanen, en uiteindelijk de Bulgaren zelf. Plovdiv staat bekend als een van de mooiste steden van Eu ropa. Gebouwd rond zes heuvels, op de drie in het centrum is de schitterende 19e eeuwse oude stad gebouwd, die in zijn geheel is op- genomen op de monumentenlijst van Unesco. De architectuur van de grote koopmanshuizen heeft een eigen stijl, de 'barok van Plovdiv'. Blauwe, roze en geel gekleurde 'houten' muren zijn bedekt met schilderingen en beschilderde nis- sen. Tegenwoordig wonen in Plovdiv veel intellectuelen en, naar wordt gezegd, de mooiste meisjes van Bulgarije. In de lommerrijke lanen als de Alexandrovska is het goed en goedkoop winkelen. De moderne modezaken vertegenwoordigen veel bekende merken, heel voordelig! Op de pleintjes staan iconenstalle- tjes en leggen kunstenaars de laat ste hand aan fraaie schilderwerken. Lopend door het oude Plovdiv krijg je stijve kaken van het oohh, oohh, oohh-geroep. Bij de bijzondere hou ten huizen als het Agir-Kujumdzio- glu-huis met rijkversierde gevel (nu etnografisch museum), het interieur van het Hindilian-huis met fraai dakterras, de 15e eeuwse Dzuma- ja moskee met zonnewijzer op de muur. de schitterende wandschil- deringen in de Konstantin i Elena kerk en in de zomermaanden is het bijwonen van een klassiek toneel- stuk of concert in het amfitheater uit de 2e eeuw een must. Met gratis uitzicht op het ruige Rodope-ge- bergte. Teveel om op te noemen, we be zoeken zoveel mooie plaatsjes. Ko- privstica bijvoorbeeld, waar veel huizen uit de rijke 19e eeuw kleurig schril contrast met de oude dorps- kern. Waar in de straatjes alleen het geluid van de koeien, geiten en schapen de rust verstoort wan neer deze 'huisdieren' elkaar in de vroege ochtend begroeten op weg naar het verzamelplein voor hun dagelijkse dagje uit naar de wei met de hoedster. Een vrouwtje loopt tot aan de rand van het dorp achter hen aan om alle verloren keutels en vlaaien op te vegen. „Het land is in de puberteit. Is nog bezig met de opbouw, tracht het juk van de Russische en Ot- tomaans/Turkse overheersing van zich af te schud- den. Dat gaat niet altijd in logische volgorde, als ze niet oppassen slachten ze hun eigen kip met de gouden eieren." Bansko is ook het dorp van de traditionele ta- pijtwasserijen: met paard en wagentjes wor den de zware tapijten tot voor de enorme hou ten schuimbas- sins gereden, de vrouwen draaien de kleden met grote stokken door het water, dat via een ingenieus systeem wordt aan- en afgevoerd. De tapijten wor den ter plekke aan lijnen te drogen gehangen, soms wel een paar dagen. Worden die niet gestolen? „Hier op het platteland gaan huizen en auto's niet eens op slot." Een overnachtingplaats vinden is in Bulgarije geen probleem. Naast campings en de vele hotels bie- den ook veel mensen thuis uitste- kend comfort voor weinig geld. In een van de buitenwijken van Sofia, Simeonovo, slapen we bij particulieren, in een guesthouse. Warm welkom bij het vuur, verruk- kelijke traditionele maaltijd en een glas wijn van de eigenaar, wat een onthaal. De slaapkamers, inclusief badkamer zijn xxl en vanaf mijn balkon kijk ik uit over Sofia en op de eeuwige sneeuw van het Aleko wintersportgebied. In het afgelegen Middeleeuwse dorpje Bozjenci slapen we in een comfortabele oergezellige kamer boven het dorpswinkeltje/restaurant aan een idyllisch pleintje. Slechts tien euro inclusief badkamer en stevig ontbijt. Ook een aanrader is het afgelegen voormalige klooster in Kmetovtci. De kamers zijn luxe en hebben prachtige oude houten vloeren. Maar het meest bijzondere is onze slaapplek in Melnik. In een kleine voormalige (tot 1912) Otto- maanse gevangenis. De tien cellen, nu hotelkamer met douche/toilet, liggen random de immer onveran- derde en met druiven behangen bin- nenplaats. Eigenaar Iwan Uzunov krijgt er geen genoeg van ons in de gelagkamer aan de hand van oude foto's alles over het verleden te ver-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 2