maasstad Paradijselijk Jersey Paradijselijk voor natuur- en sportliefhebbers Veelzijdig en betoverend eiland Engels, Frans en Duits Ook al staat de tijd soms stil, het is tekort Zelf naar Jersey: met auto en boot of vliegen? H In de zucht van een heen vlie- dende zee; zwelt Jersey met achterlating van dood en ge- heimzinnig leven; wanneer de zee weerkeert; krimpt Jersey als een Atlantische long, met de zee verweven. Langs de kustlijnen en door het binnenland van Jersey lo pen veel wandelpaden die al lemaal hun eigen charme heb- ben. Jersey heeft maar liefst 300 verschillende, dikwijls thematische, wandelingen uit- gezet. Zowel georganiseerd als individueel te belopen. Leven op het ritme van eb en vloed door Irene Boonekamp Van het thuisfront horen we dat het in Nederland koud hondenweer is, de weerkaart toont vandaag op de Britse TV dat Engeland en Frank- rijk in een depressie liggen. En wij lopen deze ochtend in de stralende zon over de bodem van de zee op Jersey, het kanaaleiland met de meeste zonuren per jaar. Puur geluk of toch de warme Golfstroom? De oostkust van Jersey kent een ge- tijdenverschil van maar liefst twaalf meter, het op een na hoogste en sterkste getijden ter wereld. Voor toeschouwers een spektakel van je- welste wanneer de zee zich terug- trekt en het oppervlakte van het ei- land met twintig procent toeneemt, om vervolgens de geheimen die de zeebodem tijdens eb prijsgeeft, weer onder water te zien lopen. Op het moment van uiterste eb is het mogelijk om met een gids zo'n drie mijl de 'droge zee' richting Frank rijk in te lopen tot aan de Seymour tower die met vloed grotendeels onder water staat. Vier uur lopen over de droogge- vallen bodem van de zee. Over een buitenaards maanlandschap. Een paar kinderen met schepnet- jes rennen voor ons uit. Andrew, marinebioloog en gids, staat om de haverklap stil om ons op iets bijzonders te wijzen, een natuur- verschijnsel te verklaren en ons de zeeschatten te laten horen, zien, ruiken, voelen en proeven. Trossen zeewier hechten zich vast aan ste- nen en rotsen. „Wanneer je bij mist de weg kwijt bent, werkt zeewier als gids: hoe roder het zeewier hoe verder van de kust." Andrew snijdt een bolletje van het zeewier open en drukt de gel eruit. „Dit kost in de cosmeticawereld een fortuin. Smeer het geregeld op de huid en je bent voor altijd verlost van de meest hardnekkige huidaandoeningen als psoriasis." Terwijl hij ons even verderop zee- kruid laat proeven (beetje speculaas, kerriesmaak) staan er achter ons een paar mensen met rode hoofden heftig aan het zeewier te rukken en rugzakken te vullen. „Weten jullie dat een krab inademt door de bek en uitademt door de achterpoten en dat er in de wateren rondom Jersey honderd verschillende soorten krab leven?" We lopen over de 'warm sands' en passeren oesterbanken die normaal diep onder het zeewa- ter staan. „Jaarlijks worden hier 4 miljoen oesters gekweekt. De eitjes worden met honderdduizenden te- gelijk uit Frankrijk gehaald (10.000 in een beker), eenmaal op de bank worden ze acht maal per jaar ge- draaid totdat ze, na pakweg acht- tien maanden, geschikt zijn voor consumptie." En dat speelt zich allemaal onder ons af, wanneer we in deze zee bij vloed zwemmen! „Een kreeft", gilt een puber. Ja- wel hij heeft een lustig spartelende kreeft in zijn hand, van opwinding kleurt zijn hoofd zo rood als zijn ge- vangene. ..Kreeft is een delicatesse, kies in een restaurant uit het aqua rium nooit de mooiste maar altijd de lelijkste, dat zijn de lekkerste." Halverwege de 'maanwandeling' staat een smalle hoge ijzeren trap- toren. „In geval de mist en zee on- verwacht snel oprukken kun je hier naar uit wijken. Moet je wel een uur of twaalf blijven zitten. Het gebeurt, wanneer mensen alleen op pad gaan en niet weten wanneer het getij wis- selt." Hoe dichter we het fort nade- ren hoe ruiger het landschap: hoge en lage, kale rotsen wisselen elkaar af, hier en daar gescheiden door een kleine zeeplas. Steeds meer krijsende zeemeeuwen vergezellen ons en vliegen ons om de oren wan neer we onze eindbestemming, het fort beklimmen. „Vanaf hier is het nog maar veertien kilometer naar Frankrijk, zo'n 6.000 jaar geleden kon je bij eb doorlopen tot Mont St. Michel." De terugweg gaat aanzienlijk snel- ler, maar stel dat het water... Laten we opschieten. Opnieuw staat An drew echter stil bij een curiositeit: lijkt op een sliert helgroene snot, maar wanneer hij er met een stokje tegenaan tikt, trekt het zich terug in de zandbodem. Natuurlijk peuren de kinderen erop los wanneer deze groene aaltjes zich bovengronds be- geven, om zich halsoverkop terug te trekken. Wanneer we 's avonds laat langs deze kust lopen zien we heel in de verte het topje van de Seymour Tower uit zee steken. En daar liepen we vanmiddag! We verkiezen een wandeling in ons uppie over het kliffenpad aan de ruige noordkust vanaf Greve De Lecq tot aan het 'Devil's Hole. Een hele klim voordat je op het pad boven de kliffen bent, maar de beloning is groot: wat een schit- terende vergezichten terwijl je tus- sen allerlei grassen en bloeiend onkruid loopt. Geen moeilijk te lopen pad en bovendien staan op mooie uitkijkpunten banken. Na twee uur lopen mag je dan einde- lijk heel stijl afdalen naar het De vil's Hole waarna het doorsmeren van de droge kelen met een 'pint beer' op het terras van de Priory Inn opnieuw een aardige bezig- heid blijkt. Gelukkig komen bij veel wandelpaden bussen die je terug naar stad of auto brengen. Wij houden de stoute schoenen nog even aan en lopen het pad, op nieuw twee uur, terug. Ongeloof- lijk dat dit dezelfde kliffen zijn, de terugweg geeft totaal andere ver gezichten! Tussen de kliffen kun je, als je durft, ook zeekajakken of duiken naar prachtige zeevissen. Aan de westkust liggen brede zand- stranden, die uitdagen tot sporten als zeilen, kitesurfen en blokarten: zeilen op het droge in een kar- retje op wielen. Vooral geliefd bij jongeren, evenals het abseilen. De immer aanwezige wind maakt ook vliegeren tot een feest. Achter de brede stranden van de westkust Iigt in de duinen het na- tuurreservaat Les Mielles met de wedlands, vooral in de avondzon onvergetelijk mooi. In de zuidwest- punt staat de beroemde vuurtoren van Corbiere, waar de zee flink tekeer gaat. Alleen bij eb komt de weg ernaar toe boven de zee uit. De zuidkust is de drukstbezochte kust vanwege de vele stranden en de plaatsen St Aubin en St Helier aan de fraaie St Aubin's baai. Denk niet dat de stranden op Jer sey overvol zijn, meer dan ruimte voor iedereen en slechts hier en daar superschone uitspanningen met terras. Schoon is Jersey overal, nergens vuil op straat en nergens ter wereld hebben we zulke brand- schone openbare toiletten (gratis) gezien die hier op ongeveer iedere hoek van straat of weg staan. Van de kusten naar het heuvelach- tige binnenland, waar wandelaars terechtkunnen op een 75 kilometer lang netwerk van 'Green Lanes'. Op deze smalle groene landweg- getjes wordt de snelheid voor au- tomobilisten aan banden gelegd tot maximaal 15 mijl/uur en heb ben fietsers en voetgangers altijd voorrang. Of je nu langs de west-, oost-, noord- of zuidkust loopt, overal zie je hoge stenen torens uit zee oprijzen, verdedigingswerken om de Fransen in de gaten te hou den. Onbetwist hoogtepunt van de verdedigingswerken is het hoog- gelegen Mont Orgueil Castle. Blijft toch vreemd dat de Kanaaleilanden al meer dan 1700 jaar tot het Ver- enigd Koninkrijk behoren terwijl ze veel dichter bij Frankrijk liggen. Schrijver Victor Hugo die lange tijd op Jersey woonde, schreef: De Kanaaleilanden zijn een stukje Frankrijk dat in zee is gevallen waarna het door Groot Brittannie is opgepikt. Ooit hebben de eilanden aan Frankrijk toebehoord en tot de jaren zestig was Frans de officiele voertaal. Dat verklaart, mede door de ligging, de mix van Engelse en Franse invloeden. Zo vind je in St. Helier veel tweetalige straatnamen, overal op het eiland kom je naast Engels, ook Franse bouwstijlen te- gen, de vegetatie is mediterraan, de meeste tuinen typisch Engels, inwo- ners van Jersey, de beans, spreken Engels, maar soms liever Frans en de Engelse voertaal is doordrenkt met Franse woorden. Ook de Duitsers hebben huisgehou- den op Jersey.De vele bunkers aan de zuidwestkust getuigen van het vijfjarige 'oorlogsverleden', waarin 8.000 bewoners van Jersey geeva- cueerd werden, 1.200 gedeporteerd naar kampen in Duitsland en ruim 300 bewoners werden veroordeeld tot gevangenschap en concentratie- kampen op het vasteland. Erg indrukwekkend is het museum 'War Tunnels' dat gebombardeerd is tot mooiste oorlogsmusem van Europa. Met moderne technieken wordt het verhaal achter de Duitse bezetting gedurende de Tweede Wereldoorlog uit de doeken gedaan. Het complex bestaat uit een groot ondergronds gangenstelsel op 33 meter diepte (koud, neem trui mee) dat tussen 1941 en 1944 is gegraven door voor- namelijk buitenlandse dwangarbei- ders, ook Hollanders. Middelpunt vormt het ondergrondse ziekenhuis bedoeld voor Duitse soldaten maar zover is het nooit gekomen. Het ziekenhuis is nooit gebruikt en na renovatie nu ingericht als museum, waar het kippenvel niet alleen van de kou komt. Via tv-schermen ver- tellen de overlevenden over de om- standigheden. „De Duitsers deden niemand kwaad maar stelden wel nieuwe wetten: we moesten ineens rechts gaan rijden, op school werd Duits een verplicht vak, de centraal Europese tijd werd ingevoerd, vis- sen verboden, niemand mocht meer dan een hond hebben en we moch- ten niet naast elkaar fietsen. Veel eiland bewoners waren gedwongen samen te werken met de Duitsers alleen om te overleven, zij hadden ons maar wij hen nodig. De Engel- sen waren ver weg, op hen konden we niet rekenen. We hoopten aan- vankelijk nog de Duitsers tegen te kunnen houden. Veel munitie hadden we niet, we hebben toen in de haven veel vrachtwagens vol aardappels (Jersey Royals) neerge- zet. De Duitsers schrokken terug bij het vanuit de verte zien van zoveel 'munitie'! Ze zijn uiteindelijk toch gekomen." De kanaaleilanden liggen dicht bij Frankrijk maar behoren bij Engeland. Jersey is het grootste eiland (al 8.000 jaar) met een op pervlakte van tien bij zestien kilo meter. Het is een groot genoegen om het eiland te verkennen. Betoverende kliffenkusten, brede zandstranden, getijdenstranden, be- boste valleien, glooiende duinen en torenhoge rotsen verkwikken alle zintuigen. Het eiland buigt welhaast door van de vele bloemen, de ver schillende palmsoorten geven je de indruk in Zuid-Frankrijk te zijn. Zo ruig als de kust is, zo lieflijk en idyllisch is het binnenland. Waar zullen we vandaag naar toe rijden. Je hoeft je niet te haasten, van elke plek op Jersey zijn alle uithoeken binnen pakweg anderhalf uur te bereiken. Steden of dorpen zijn er amper. Het eiland is verdeeld in twaalf parishes, gebieden die elk een klein gelijknamig conglome- raat hebben met enkele winkels, kerk, soms een schooltje, wat hui- zen en een paar hotels. Hotels en guesthouses zijn er in verschillen de prijsklassen, voor Nederlandse maatstaven aan de prijzige kant maar wie het een beetje uitzoekt kan veel value for money krijgen. Zoals in het hooggelegen Christina hotel, waar we vanuit onze kamer met terras een fascinerend uitzicht hebben over de schitterende St Au bin's Bay. St Aubin is een stadje met allure dat tegen en onder aan een heuvel ligt. In de kronkelige straat- jes naar de top staan fraaie huizen. Ook het kleinere Gorey met haar schitterende kasteel aan de oostkust heeft allure en het authentieke vis- sersdorpje in de Rozel Bay heeft het mooiste haventje waar de scheepjes op het droge naar water snakken en snackkeet 'The Hungry Man' op Er zijn verschillende manieren om naar Jersey te gaan. Met eigen auto rijden naar Frankrijk. St Malo en vandaar met de boot over. Wij kozen voor de snellere en zeer aangename weg: Sunair verzorgt dagelijkse vluchten vanuit Rotterdam via Londen. in de zomermaanden op zaterdag ook directe vluchten met VLM vanuit Amsterdam en Rotterdam naar St.Helier. Vandaar struin- den we met een huurauto het gehele eiland af. Soortgelijke reizen zijn te boe- ken bij Sunair 0180-392030 Voor informatie, vluchten. hotels en autohuur: www.sunair.nl Informatie over de kanaaleilan den: www.kanaaleilanden.com sfeervolle wijze voor de inwendige mens zorgt. De enige echte stad is de hoofdstad St. Helier, die hier en daar mediter raan aandoet. Zoals op het Royal Square met terrasjes onder zware hazelnootbomen. Je kunt er heerlijk winkelen en in de grote Victori- aanse markthallen liggen producten van Jersey's bodem uitgestald. Grote trots van het eiland zijn de Jersey Royal New Patatoes, nog nooit hebben we zulke lekkere, creamy aardappels gegeten die dan ook beschermd zijn door een appellation controlee. Nog meer culinariteiten: Producten van La Mare Vineyards zijn te koop in de markthallen, maar veel leuker is het deze wijngaard zelf te bezoeken in het noordelijke binnenland. Waar wijn- en appelboomgaarden de uit de 18e eeuwse granieten boerderij omzomen en iedere bezoeker de fameuze appelcider, appellikeur of appelbrandewijn kan proeven. Ook nevenproducten als de beroemde jersey black butter (zwarte, sterk gekruide appelconfiture) worden hier bereid. Een week op Jersey, het is te kort om alles te doen, alles te zien. We maakten een selectie en bezochten het Pallot Steam Motor general museum, vol oude locomatieven, treinwagons, auto's, naaimachines, fietsen, boerengereedschap enzo- voort. Heel erg leuk en prachtig gelegen. Op donderdag kan er een ritje ge- maakt worden met een stoomtrein. Ook een bezoek aan Hamptonne mag je niet overslaan, het leven van weleer op de boerderij met fraaie tuinen komt er tot leven. En wat de vele tuinen betreft: je bent niet op Jersey geweest wanneer je niet ten- minste een keer een high tea hebt genoten in een van de schitterende tea-gardens. La Hougue Bie, een immense graf- heuvel uit 3.800 voor Christus, wordt terecht een van de mooiste prehistorische monumenten van Europa genoemd en voor ons geen mooiere dierentuin dan het Jersey zoological park 'Durrel Wildlife conservation trust', een zeg maar dierentuin waar met uitsterven be- dreigde diersoorten de ruimte krij gen in natuurgetrouwe omgeving. Molens, jawel, die zijn er ook op Jersey, meest fotogeniek is de wind- molen bij Catherine Best, waar je met eigen ogen kunt zien hoe de bijzondere sieraden van dit bedrijf gemaakt worden. In de zomerman- den staat Jersey in lavandelbloei, in het Lavendelmuseum is te zien wat er allemaal gemaakt wordt van deze diepblauwe, geurende bloemen. Nog een kasteel: het fraai in zee gelegen Elizabeth Castle ligt voor de kust bij St. Helier is alleen bij eb over een weg te bereiken. Wij vaarden er naar toe tijdens vloed in een van de amfibieboten/auto's die op de boulevard gereed staan, zeker doen! Ook vaarden we naar een van de kleinere kanaaleilanden Sark, waar auto's verboden zijn en paard en wagens of tractors met een 'bakkie' je afhalen van de boot. En waar we langs de kliffen naar 'klein Sark' wandelden in een adembenemend, ongerepte natuur. Minder ongerept maar ook erg mooi zijn de Itali- aanse tuinen van La Seigneurie, het kasteeltje waar de seigneur van Sark het beheer over het eiland voert. De high speed boot van 'Manche lies' vaart in een klein uur vanaf Jersey naar Sark. We hadden nog zo veel meer wil- len bezoeken: de 'Living Legend' waar de geschiedenis van het eiland speels wordt uitgelegd. De orchi- deeenkwekerij van de EricYoung foundation en de zwarte orchideeen kwekerij in Les Mielles. Het Ma- ritiemmuseum, een doe-museum. Leuk voor kinderen, evenals Sama- res Manor, een statig oud herenhuis waaromheen kruidentuin, speeltuin, Japanse tuin.valkenjachtdemonstrati es en een lie eeuwse duiventil. Jersey is een eiland om naar terug te keren.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 14