foto service! SCHIEDAM schiedam YY^crl 2U„ 10.00 maasstad Ervaring enKennis 'Groenoord mag niet verder afglijden' Met wangslijm op zoek naar generatie van Dirk III Openluchtbios in de stromende regen Filmhuis op locatie DIGITALS Paarden- biefstuk Z0NDAG 27AUGUSTUS GE0PEND in verhuizen Steuntje in rug van bewoners bajesboten Gezellig zomerfeest Van Zantenplein o GEMEENTEBERICHTEN WEKELIJKS IN DEZE KRANT 1 kilo 5.99 westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam Nieuw seizoen Harpe Davids Gorzenezen organiseren zeskamp Maak een film voor DOEK! ABC voor Kinderen Puber achter het stuur Auto in vangrail H.vanDijke Verhuizingen Extra geld voor Groenoord en Nieuwland? HjTOMA* Schiedam www.vleeschhouwerij.nl Westblaak 180 Tel. 010-4004491 Bezorging 0900-2020299 (10 eurocent p. min.) Oplage 38.000 Totale oplage 621.385 23 augustus 2006 13e Jaargang nr 34 Gratis afhalen Van loenen Decokav 0am 37-45 SSI uniiiiiMiiiiiini littltiltinjLULliiil SURF 00K NAAR WWW.FOTOKIFIN.NI t meer dan 20 vakxaken altijd bij u in de buurt! BERGWEG EN CEINTUURBAAN WWW.BBQVLEES.EU Geldig van 24 aug. t m 30 aug. SCHIEDAM - Bij muziekver- eniging 'Harpe Davids' zijn deze week de eerste repetities na de zomervakantie weer begon- nen. De vereniging bruist ook dit seizoen van de activiteiten. Voor het najaar 2006 staan weer diverse optredens op het pro- gramma. Als eerste organiseert de vereniging een rommelmarkt die zaterdag 26 augustus op het Bachplein gehouden wordt. Tij- dens' de opening treden leden van 'The Yellow Rainbows' op. Het harmonieorkest en het B- orkest geven zaterdag 7 oktober een concert in de Grote Kerk. Daarnaast staat in het kader van het jubileum een concertreis voor het harmonieorkest naar Oostenrijk op het programma. Om alle activiteiten goed te kun- nen uitvoeren zijn voldoende le den noodzakelijk. De vereniging heeft vooral behoefte aan leerlin- gen en gevorderde muzikanten die een koperen blaasinstrument bespelen: trompet of trombone. Voor meer info: 449 15 91. SCHIEDAM - Een aantal con- tactpersonen van de straatteams in De Gorzen hebben de 'kop- pen' bij elkaar gestoken om, in navolging van vorig jaar, een zeskamp te organiseren. De zes kamp vindt zaterdag 26 augus tus plaats op de Maasboulevard, naast de kinderboerderij. Vanaf 13.30 uur rennen de bewoners over een stormbaan, storten zich van een zeephelling en bekoge- len elkaar met waterballonnen. Voor de kleintjes is er een apart kinderdorp. Ook de ouden van dagen zetten zich in, zij heb ben een eigen parcours met bal gooien, sjoelen en een scootmo- bielrace. SCHIEDAM - In het tweede weekend van September is het historische centrum van Schie dam tijdens DOEK! op zijn mooist. De collectie van het Nationaal Cooperatie. Museum zal dit jaar tot 'leven' komen op de Appel- markt. Er wordt namelijk een workshop animatiefilmen ge houden op woensdag 30 augus tus vanaf 11.30 uur in het Coop- museum. Tijdens deze workshop wordt gewerkt met live-action animaties. Bestaande voorwer- pen uit de collectie van het Co operatie Museum worden door animatie tot leven geroepen. Deze film wordt tijdens DOEK! op 8 en 9 September vertoond op de zijmuur van het museum. Belangstellenden kunnen zich hiervoor aanmelden bij Stichting Sequoia via post@doek.nu of te- lefonisch via Het Gedistilleerd Museum, 246 96 76 (behalve maandag). Door te zwaaien werd contact gezo SCHIEDAM - De Raad van Kerken Schiedam organiseert nu sinds een maand of drie iedere derde zondag van de maand een wake bij de twee detentieboten die sinds 2004 in de Merwehaven, nabij de grensflat aan de Rotterdamsedijk, liggen. De detentieboten ('bajesboten') zijn een wereld apart. Buitengesloten van de samenleving, wachten men- sen, illegalen en asielzoekers, op het moment dat ze uitgezet worden. Volgens recente artikelen van un- dercoverjournalist Robert van de Griend, in het weekblad Vrij Neder- land, zijn er ernstige wantoestanden op de beide boten. Men zou er met vier tot zes mensen in een eel van 20 vierkante meter verblijven, meestal t met de gevangenen. Foto: Roger van der Kraan maanden langer dan toegestaan. De bewakers zouden bovendien niet goed opgeleid zijn en niet berekend op de spanningeij op de boten. Met de wake wil de Raad van Ker ken het Nederlandse uitzetbeleid aan de kaak stellen en de mensen in de boten steunen. Afgelopen zon dag werd er weer een wake gehou den, die aardig wat mensen op de been had gebracht. Met gedichten, gebeden, zang en ervaringsverhalen werd uiting gegeven aan het onge- noegen en de schaamte over beleid dat vreemdelingen criminaliseert, vernedert en van hun vrijheid be- rooft. Ook werd er door middel van zwaaien en fluiten contact gezocht met de gevangenen op de boten. SCHIEDAM - In de cursus ABC voor Kinderen bekijk je elke les een ander deel van de tentoonstelling 'Kunst uit Huis III/ Vrienden voor het leven. Een keuze uit de col lectie Altena Boswinkel Collectie.' Samen praten we over verzamelen, kijken naar de verschillen en over- eenkomsten tussen het werk van de verschillende kunstenaars, leren wat abstract en figuratief is. We werken in verschillende teken- en schildertechnieken, experimenteren met verf, maken afdrukken en een assemblage. De kosten zijn zestig euro voor tien lessen. Start is zaterdag 16 September. Kinderen van 6 tot en met 9 jaar van 10.00 tot 11.30 uur, kinderen van 10 tot en met 14 jaar van 11.45 tot 13.15 uur. SCHIEDAM - Een 16-jarige Rot- terdammer is zondagmorgen rond 06.10 uur aangehouden op de Sa- vornin Lohmanlaan. De jongen vestigde de aandacht op zich doordat hij, toen hij een poli- tieauto zag, snel keerde en met voile vaart ervandoor ging. Na een korte achtervolging werd de auto met drie jongens aangetroffen. De 16-jarige Rotterdammer bekende de auto van zijn vader, zonder zijn medeweten, te hebben meegenomen. SCHIEDAM - Met het losbarsten van enkele forse onweersbuien rond etenstijd hadden velen er maandag- avond geen vertrouwen meer in dat de pleinbioscoop in de Plantage nog door zou gaan. Een stuk of acht die-hards, de echte doorgewinterde filmfans -dat kan gewoon niet anders- waren echter toch richting Plantage getogen om een kijkje te nemen. En wonder boven wonder ging de film nog door ook en was de voorstelling, die vanaf 21.00 uur te zien was, nog sfeervol ook. Met op de ach- tergrond het geluid van regendrup- pels, konden de liefhebbers, die bij elkaar onder paraplu's beschutting zochten, genieten van 'Crossing the bridge: The Sound of Istanbul'. De pleinbioscoop is nog te zien tot en met zondag 27 augustus. SCHIEDAM - Drie inzittenden van een personenauto zijn zondagavond rond 22.30 uur op Rijksweg A20 gewond geraakt. De bestuurder, een 21-jarige inwoner uit Zoetermeer, raakte de macht over het stuur kwijt waarna de auto tegen de vangrail tot stilstand kwam. De bestuurder en twee inzittenden, een 26-jarige Rotterdammer en een 28-jarige inwoner uit Zoetermeer, raakten eveneens licht gewond. De drie mannen werden overgebracht naar het Vlietlandziekenhuis in Vlaar- dingen. Zij konden na behandeling weer naar huis. Na onderzoek aan de auto bleken er twee banden glad te zijn. Dit is vermoedelijk, met het natte wegdek. de aanleiding voor de aanrijding geweest. weekbladen Fortunaweg 8 3113 AN Schiedam 010 - 42612 24 Bel Gratis: 0800 - 022 44 42 www.hvaniliike.nl w«ttbli<en Bij deze adressen: Woon+ Valeriusstraat 3 Tabakshop Boor Groenelaan 53 Gemeente Schiedam Stadserf 1 Plusmarkt Woudhoek Geuzenplein 7 Plusmarkt C. v.d. Meer Mgr. Nolens!aan460 Wiikqebouw De Erker Jan van Avennestraat Tabakshop Bas de Haard Lange Kerkstraat 26 Tabakshop Maccie Hot van Spaland 6 Tabakshop Parkweq Parkweg 404 Bewonersvereniginq Schiedam-Oost Boerhavelaan 79 Drop-it lange Kerkstraat 86 door Frank Willemse SCHIEDAM - 'Schiedam heeft meer problemen in wijken, dan andere steden'. Onomwonden stelt wethouder Maarten Groene vast dat wijken als Groenoord en Nieuwland achter lopen bij de rest van Nederland. Niet voor niks vroeg minister Nicolay (WD) Schiedam om mee te dingen naar extra geld. Om de leefbaarheid in de wijken te verbeteren. Volgens Groene maken de wijken dankzij deze snelle actie een goede kans om twee miljoen binnen te halen. Er zit maar liefst 25 miljoen euro in het potje van de minister. Schiedams keuze viel op de wijken Groenoord en Nieuwland die de Rijksover- heid als een wijk ziet. ..Wijken als Oost en West zouden ook dit geld verdienen maar de keuze viel op de nieuwbouwwijken van na de oor- log", zegt de gemeente. Als de minster het voorstel goed- keurt, komt er zo een extra twee miljoen naar Schiedam. Een van de redenen om Nieuwland weer voor te dragen is volgens Groene de eerdere succesvolle aanpak van Nieuwland. Zo werden met de actie 'Nieuwland aan zet' sociale projec- ten als Schuttersveld en Parkweg Oost aangepakt. Waarbij de bewo ners van de wijk inspraak hebben waar het geld heen gaat. In het geval van Groenoord/Nieuwland moet je denken aan een nieuwe wijkpost, opknappen van flats zoals het Schutterveld of het aanpakken van de jongerenoverlast. Voor de 'Sociale Actie Groenoord en Nieuwland' werd pas eind juli bekend dat daar geld voor was. Haast was geboden en het voorstel mocht maar vier kantjes lang zijn. Weinig tijd om en de bewoners te peilen en een goed plan te schrijven, stelt de nieuwe wethouder wijkza- ken. Vrijdag lag het voorstel op het bu reau van de minister. Een voorstel geschreven in algemene termen om- dat de werkelijke invulling pas komt als het geld binnen is. De andere steden die om het geld hengelen zijn ondere andere Amsterdam, Rotter dam maar ook Leiden en Utrecht. Centraal in de plannen staan de bewoners die zelf daar wonen. Door aan bewoners hun wensen te vragen is zo het voorstel tot stand gekomen. Bewoners moeten zelf hun wijk be- heren met de gemeente die daarbij helpt, is het idee daarachter. Het aangevraagde bedrag is slechts voor twee jaar vandaar dat Schie dam blij is dat Woonplus bij springt om de projecten langer te laten duren. Wooncorporatie Woonplus is bereid voor de jaren 2008 en 2009 ook een duit in het zakje te doen. Woonplus zal voor die jaren ruim vijf ton euro uittrekken om projec ten voort te zetten. SCHIEDAM - Zes weken vakantie lijken best lang, maar wanneer je dan weer op school bent, lijken die weken ineens te zijn omgevlogen. Alsof je niet weggeweest bent. Nou ja, op een paar kleine wijzigingen na dan. Zoals een andere klas, misschien andere klasgenootjes, een nieuwe jufofjuist misschien wel voor het eerst een meester. A fgelopen maandag begonnen ook in Schiedam de basisscholen weer en moesten alle leerlingen er aan geloven. Vooral voor veel kleutertjes, zoals hier op basisschool De Regenboog, was dat best even wennen, zo zonder mama. Maar een dikke pakkerd van de 'iiefste van de hele wereld' en de verzekering dat het op school ook leuk is, maakte veel goed. Dit schooljaar wordt een stuk langer dan dat van afgelopen jaar. Dat komt omdat de regio Zuid-Holland als laatste zomervakantie krijgt in 2007, en nu als middelste regio alweer naar school gaat. En dat scheelt een paar weken. Foto: Roger van der Kraan SCHIEDAM - Het is inmiddels al een beetje traditie. Tijdens de zomervakantie zorgen vier moeders die aan het Cornelia van Zanten plein wonen ervoor dat de kinderen daar zich een beetje kunnen verma- ken. Spelletjes, kleine activiteiten; gewoon een beetje afleiding tijdens die oh zo lange zomervakantie. Als afsluiting van deze periode werd Foto: Roger van der Kraan afgelopen zaterdag een zomerfeest georganiseerd op hetzelfde plein in Schiedam Groenoord. 's Mid- dags was er voor de kinderen weer van alles te doen, terwijl aan het begin van de avond een multicultu- reel buffet werd geopend, waaraan verschillende mensen uit de wijk een bijdrage hadden geleverd. „De buurt is hier behoorlijk multicul- tureel, dus we hebben gerechten uit heel veel landen", vertelde me- vrouw Gommel, een van de vier actieve moeders. De avond was voor de volwassenen met gezellige muziek, zodat de voetjes in Noord van de vloer konden. door Peter de Jong VLAARDINGEN - Om vast te stellen of het spoor van de Vlaardingse afkomst is terug te voeren tot de vroege mid- deleeuwen, werd zaterdag in het Stadsarchief van Vlaar- dingen bij 44 deelnemers' aan het grote DNA onderzoek een wangslijm monster afgenomen. Stadsarchivaris Harm Jan Luth en Stadsarcheoloog Tim de Ridder hadden de handen vol aan de wattenstokjes waar- mee de genetische code van de deelnemers werd opgenomen ter onderzoek door professor de Kijf in Leiden. Terwijl er van de 1000 jaar oude deelnemers een aantal kiezen ge- trokken moesten worden om het DNA vast te kunnen stellen, kon Stadsarchivaris Harm Jan Luth bij de moderne deelnemers gelukkig volstaan met een wattenstaafje in de mond. Op deze eerste dag kwam de eerste helft van het alfabet aan de beurt voor het wangslijm afnemen. Een thuiswedstrijd voor de 93-jarige Maarten Bot, terwijl de 50-jarige Jan Brobbel er speciaal voor uit Oude Tonge kwam. „Ik ben d'r geen een van de koleboer, maar weet de weg nog wel in Vlaardin- gen voor familliebezoek hoor. Als kind luisterde je natuurlijk naar de familieverhalen welke de ronde de- den, zoals over mijn grootvader die een florerende kuiperij had maar failliet ging toen hij probeerde een logger in de vaart te brengen." Jan doet mee vanwege het wetenschap- pelijk belang van het onderzoek, maar is toch ook nieuwsgierig of de wortels van zijn familliestamboom tot ver in de vroege middeleeuwen te herleiden zijn. Het wetenschap- pelijke karakter van het onderzoek maakt echter dat uiteindelijke gege- vens niet openbaar gemaakt zullen worden. „De resultaten worden in de loop van 2007 verwacht, maar ze zullen geheim blijven. Alleen alsi er echt een oeroude Vlaardingse ge netische band gevonden zal worden dan wordt dat openbaar gemaakt. Maar alle andere gegevens zullen anoniem blijven en ook niet aan derden ter beschikking worden ge- steld", aldus Harm Jan en Tim. Zaterdag is de tweede ronde in de genetische speurtocht naar de Vlaardingse wortels in het verre verleden. Eigenlijk verwacht Tim niet dat het DNA spoor van Vlaar- dingens verleden echt naar het he- den doorgetrokken zal kunnen wor den. „Het zou heel erg uniek zijn als dat wel het geval blijkt te zijn."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 1