Gemeenteraad in gesprek met Schiedammers op het feest van de democratic SCHIEDAM www.schiedam.nl De gemeenteraad Feestelijk tintje aan Open Monumentendag If Afscheid burgemeester Scheeres installatie mevrouw Verver-Aartsen Kabaal en theatrale bom Alles moet weg!' openen September in Schiedam Informatiemarkt 55+ en wonen Nieuwe Wet maatschappelijke ondersteuning: Iedereen doet mee gemeente Schiedam Week 35 Woensdag 30 augustus 2006 Op zaterdag 9 September 20e editie Open Monumentendag b. 1275 a. 75.000 b. 50.000 c. 35.000 Theater, kunst en bridge Uitverkoop Wat is de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo)? Voor wie is de Wmo? Wat verandert er op 1 januari 2007? Gemeenteber Op donderdag 31 augustus 2006 vanaf 15.00 uur Vanwege het afscheid van burgemeester R. Scheeres vindt een openbare raadsvergadering plaats in het Theater aan de Schie. Voorzitter van deze bijzondere raadsvergadering is de heer M.J.C. Houtkamp. Aansluitend vindt een afscheidsreceptie plaats in de foyer van het theater. i Op vrijdag 1 September 2006 vanaf 15.00 uur Op deze dag wordt de nieuwe burgemeester mevrouw W.M. Verver-Aartsen gei'nstalleerd. Deze raadsvergadering vindt plaats in de Aleidazaal van het Stadskantoor. Helaas biedt de Aleidazaal alleen ruimte voor officiele genodigden. Wei kunt u de installatie live volgen via een videoscherm in de aula van het Stedelijk Museum Schiedam. Tijdens de receptie in het Stedelijk Museum die plaatsvindt van 16.30 uur tot 18.30 uur kunt u mevrouw Verver-Aartsen feliciteren met haar benoeming. In het tweede weekend van September vindt traditiegetrouw de Open Monumentendag plaats. Dit jaar wordt het evenement voor de twintigste keer gehouden en vanwege dit jubileum staat Open Monumentendag in het teken van Feest! In Schiedam openen op zaterdag 9 September het gerestaureerde stadhuis, de Liduina-basiliek, de Grote Kerk, Pand Paulus, diverse musea en vele andere monumenten hun deuren voor het publiek. Het programma voor Open Monumentendag in Schiedam heeft een feestelijk karakter gekregen. Zo is er een expositie over trouwen in het oude stadhuis op de Grote Markt en enkele meters verderop in de Grote Kerk krijgt het thema Feest! een extra tintje vanwege de viering van Open Orgeldag. De organist speelt feestelijke stukken op het kerkorgel. Onder begeleiding van een VW-gids kunnen bezoekers de toren van de Grote Kerk beklimmen. Verder geven tijdens deze dag de molenaars uitleg over hun werk in molen De Walvisch en De Drie Koornbloemen en zijn er diverse musea geopend, zoals het Gedistilleerd Museum, het Cooperatie Museum en het Stedelijk Museum. Sinds de her- opening door koningin Beatrix op 8 april van dit jaar, trekt het gerestaureerde museum veel publiek. Schiedammers krijgen ter gelegenheid van Open Monumentendag de gele- genheid eens gratis rond te kijken in het voormalige Sint Jacobs Gasthuis. Er zijn vier rondleidingen waarvoor belangstellenden zich vooraf kunnen opgeven bij het museum. Behalve de bekende monumenten zoals kerken en musea zijn er verschillende woon- huizen toegankelijk. Verscheidene bewoners aan de Lange Haven, Schie, Dam en Tuinlaan verwelkomen bezoekers op deze dag. Een programma met plattegrond van de opengestelde panden is verkrijgbaar bij de VW en de Stadswinkel. Vier het feest op Open Monumentendag mee en kom langs in een van de vele monumenten die Schiedam rijk is. Voor meer informatie: www.ontdekschiedam.nu en www.openmonumentendag.nl Burgemeester Reinier Scheeres legt na 22 jaar op donderdag 31 augustus zijn functie neer. Schiedammers krijgen de gelegenheid afscheid van hem te nemen tijdens een receptie in de foyer van het Theater a.d Schie Stadserf 1 van 17.30 tot 20.00 uur. De dag erna, op vrijdag 1 September, vindt de installatie plaats van de nieuwe burge meester mevrouw \X MVerver-Aartsen in de Aleidazaal van het Stadskantoor aan het Stadserf 1De installatie is vanaf 15.00 uur live te volgen via een groot scherm in de aula van het Stedelijk Museum Schiedam, Hoogstraat 112. Aansluitend, vanaf onge- veer 16.30 uur, is ook in de aula van het museum gelegenheid om haar te feliciteren met haar benoeming. Tegelijk met de Open Monumentendag op zaterdag 9 September vindt van 12.00 uur tot 16.00 uur op en rond het Stadhuis op de Grote Markt het Feest van de Democratic plaats. Dit is een initiatief van de nieuw aangetreden gemeenteraad, die op deze manier nader contact wil leggen met de Schiedamse burgerij. Iedereen is dan ook van harte welkom op dit Feest van de Democratic. Gemeenteraadsleden houden voor belangstellenden rondleidingen door het onlangs zo fraai gerestaureerde Stadhuis. De bezoekers komen daar belangrijke Schiedammers van weleer tegen, zoals Jeremias van Vliet, burgemeester in de Gouden Eeuw, of mevrouw Koeten-Ooms, het eerste vrouwelijke raadslid in Schiedam. Deze en andere historische figuren worden tot leven gewekt door een groep Schiedamse tonelisten, geregisseerd door Nancy MacGillavry. Han van der Horst schreef de teksten. Op straat is er middeleeuwse muziek van troubadour Marcel van Steenhoven en het ensemble't Gelag. Eregaste op het feest is de nieuwe burgemeester van Schiedam, Wilma Verver-Aartsen. Om een uur wordt zij op het bordes van het Stadhuis ontvangen door niemand minder dan Vrouwe Aleida, stichteres van onze stad. Zij zal de burgemeester ondervragen over de manier waarop zij van plan is op een hedendaagse wijze de stadsrechten te handhaven, die ze in 1275 aan de Schiedammers heeft verleend. Daarna volgt een tweede openbaar inter view door Jan Willem de Boer van LOOK TV. Het is vanzelfsprekend niet alleen de burgemeester die zich op het Schiedamse Feest van de Democratic zal laten horen. Het woord is juist aan de burger. De hele middag is er een speakerscorner, waar Schiedammers onder leiding van raadsleden van gedachten kunnen wisselen over het welzijn van onze stad. Er vallen trouwens ook prijzen te winnen. Dan moet men de vragen goed beantwoorden van de quiz, die gepresenteerd wordt door raadslid Harry van der Hoeven. Tegelijk met het Feest van de Democratic vindt in de trouwzaal van het Stadhuis een tentoonstelling van trouwfoto's en een show van bruidsjurken plaats. Voor het precieze programma zie: www.schiedam.nl/nieuws Zie ook de folder, verkrijgbaar in de stadswinkel en bij vele zaken in de stad. U kunt nu alvast uw kennis inzetten door onderstaande quiz op te lossen. Stuur uw antwoord voor 9 September aanstaande in naar de Griffie van de gemeente Schiedam, Antwoordnummer 33, 3100 VB Schiedam (een postzegel is niet nodig) of naar griffie@schiedamnl U maakt dan kans op een boekenbon ter waarde van 100 euro. De prijswinnaar krijgt voorafgaand aan de raadsvergadering van 25 September aanstaande de prijs uitgereikt. 1) In welk jaar kreeg Schiedam stadsrechten? a. 1530 c. Nooit, Schiedam is formeel gezien geen stad 2) Welke politieke samenstelling kent het huidige college van burgemeester en wethouders? a. PvdA, CDAenSP b. Leefbaar Schiedam, CDA, WD en Gemeentebelangen Schiedam c. PvdA, SP en Groen Links 3) Welke stad is geen zusterstad van Schiedam? a. Velenje b. Esslingen c. Karaman 4) Hoe lang is de zittingstermijn van een raadslid? a. 5 jaar b. 6 jaar c. 4 jaar 5) Wie is op dit moment het langstzittende raadslid? a. Aad Wiegman (PvdA) b. Marcel Houtkamp (D66) c. Henk Hofland (CDA) 6) Hoeveel woningen heeft Schiedam ongeveer? 7) Naar wie is het 'Gat van Bolmers' genoemd? a. Een voormalig winkelier aan het Broersveld die daar een winkel had b. De wethouder die de panden liet slopen die daar stonden c. Een jeneverstoker wiens pand in de 19e eeuw is ontploft en nooit herbouwd 8) Hoeveel jaar heeft Reinier Scheeres deel uitgemaakt van het college van burgemeester en wethouders? a. 22 b. 32 c. 12 9) Hoe hoog waren ongeveer de uitgaven van de gemeente in 2005? a. 336 miljoen b. 536 miljoen c. 136 miljoen 10) Wat is de grootste inkomstenbron van de gemeente? a. Onroerende Zaakbelastingen b. Algemene Uitkering van het Rijk c. Hondenbelastingen Tot ziens op het Feest van de Democratie. De gemeente organiseert aankomende zaterdag 9 September tussen 10.00 en 14.00 uur de Informatiemarkt 55 en XVonen in de Grote of Sint Janskerk aan de Lange Kerkstraat in Schiedam. Wegens het succes van de voorgaande twee jaren staat ook dit jaar de markt weer op het activiteitenprogramma van de gemeente Schiedam. Het wordt opnieuw een informatie markt met kraampjes waar u informatie kunt krijgen over allerlei zaken random het wonen voor 55 plussers in Schiedam. De informatiemarkt is een initiatief van de afdeling Wonen samen met het Platform Wonen waarvan wethouder Yorick Haan voorzitter is. Deelnemende organisaties zijn: Woonplus Schiedam, Stichting Fokus, ROG NWN, de Frankelandgroep, Stricklede, Thuiszorg NWN, de Argos Zorggroep, het Woon Informatie Centrum Schiedam, Stichting Ouderenwerk NWN, Anke Bodewes Makelaardij, Ooms Makelaars, VAC Schiedam adviescommissie wonen, Vereniging Groepswonen van Ouderen Schiedam en de samenwerkende ouderenbonden. De informatiemarkt is gekoppeld aan de landelijke Open Monumentendag die op 9 September wordt georganiseerd. U kunt indien u dit leuk vindt, na een bezoekje aan de informatiemarkt, uw tocht verder vervolgen door het centrum van Schiedam om de vele monumenten een bezoekje te brengen. Wij hopen u op 9 September van harte welkom te mogen heten in de Grote Kerk! 'Regelmatig kun je niet anders dan lachen, schateren zelfs. Maar de lach blijft steken in je keel', schreef de Volkskrant over 'Alles moet weg!' door Els inc. in 2005. Voor iedereen die het vorig jaar gemist heeft, speelt het theatergezelschap deze theatrale bom nog een keer in Schiedam, van 5 tot en met 9 September. Op zaterdag 2 September start September in Schiedam met Kabaal in De Plantage. Het Kabaal festival wordt georganiseerd door de SP-jongeren. De Plantage is ingedeeld in een Muziekpark, een Kunstpark en een tweede muziekarea: Rebels. Bij Rebels zijn muziek en levensstijlen te vinden die horen bij het rebelse in jongeren: een graffitimuur, hiphop, een Open-MIC sessie en DJ's en MC's. Het Kunstpark is een theatrale, sprookjesachtige kunstbende en in het Muziekpark staat het hoofdpodium. Hier treden onder andere Deformer, State of Monc, Vixy en Skarfunk op. Het totale Kabaalprogramma is te vinden op: Schiedam.sp.nl/kabaal. De eerste zaterdag van September is ook de Liduina Basiliek open, wordt een historische bridgetocht door Schiedam georganiseerd en openen twee nieuwe tentoonstellingen in de stad. Vanaf vrijdag 1 September exposeert Ellen de Leede in Bibliotheek Stadserf en Bibliotheek Noord. De overzichtstentoonstelling van Open Ateliers opent op zondag 3 September in Pand Paulus. Hier is alvast een voorproefje van het werk van alle aan Open Ateliers deelnemende kunstenaars te zien. Op zondag houdt ook Jeugdtheater De Teerstoof van 13.00 tot 15.00 uur Open Huis. Wie nog naar 'Alles moet weg!' wil, moet er snel bij zijn. In 2005 was deze voorstelling van Els inc. compleet uitverkocht. 'Alles moet weg!' is een reality klucht over een ver- zorgingsstaat in de uitverkoop, geregisseerd door Arie de Mol, naar De Hoeksteen van Gerardjan Rijnders. In 'Alles moet weg!' is het publiek te gast bij families die het hoofd boven water proberen te houden. Een stoet van werklozen, arbeidsongeschikten, drugs- verslaafden en andere paria's van de welvaart trekken worstelend en scheldend voorbij. Stuk voor stuk zijn het mensen die zich met moeite staande houden in een wereld die geen hulp meer biedt en veel weg heeft van een jungle. Deze hilarisch, wrange voorstel ling over de absurditeit van de wereld is in Schiedam te zien van dinsdag 5 tot en met zaterdag 9 September. Kaarten zijn te reserveren via 010 473 15 43 en meer informatie is te vinden op www.elsinc.nl. 'Alles moet weg!' door Els inc. Fotografie: Ben van Duin Films, schepen, monumenten, live muziek en kunst vullen de weekenden van September in Schiedam. De binnenstad is het decor van veel evenementen en activiteiten, zoals: Kabaal (2 September), DOEK! (8 t/m 10 September), Rondje Schiedam (9 September), Open Monumentendag (9 September), Open Ateliers (9 10 September), Bloemen Kunst op de Haven (9 10 September), De Nacht van het Park (16 September) en de Brandersfeesten (22 t/m 24 September). Kijk voor Evenementen en activiteiten in Schiedam op www.evenementeninschiedam.nl. Heeft u hulp nodig in het dagelijks leven? Met de nieuwe Wet maatschappelijke onder steuning wordt het de verantwoordelijkheid van uw gemeente om dit te verzorgen. Op 1 januari 2007 gaat deze nieuwe wet in. In deze rubriek kunt u de komende tijd meer lezen over wat deze wet inhoudt en wat dit voor u kan betekenen. In iedere editie een antwoord op veelgestelde vragen. De Wmo is een nieuwe wet. In deze wet staat dat de gemeente zich moet inzetten om ervoor te zorgen dat mensen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven en mee kunnen doen in de samenleving. Bijvoorbeeld door vrijwilligers en mantelzorgers te ondersteunen. Maar ook door huishoudelijke hulp te regelen en te zorgen voor goede informatie over de hulp die mensen kunnen krijgen. In de Wmo worden de huidige Welzijnswet, de Wet voorzieningen gehandicapten (WVG) en de huishoudelijke zorg uit de AWBZ ondergebracht. De Wet maatschappelijke ondersteuning is er voor iedereen en gaat over een heleboel verschillende onderwerpen. Met de Wmo gaan gemeenten bijvoorbeeld clubs, wijkcentra, dorpshuizen en activiteiten ondersteunen waarvan iedereen gebruik kan maken. Bent u vrijwilliger of mantelzorger? De gemeente kan u ondersteunen bij uw werk. De gemeente biedt ook hulp als u hindernissen in het dagelijks leven ervaart die u zelf niet kunt verhel- pen. Bijvoorbeeld als u een handicap hebt, chronisch ziek bent of vanwege uw leeftijd een beperking hebt. Iedereen kan vanaf 1 januari 2007 bij de gemeente terecht voor alle soor- ten ondersteuning die een normaal dagelijks leven mogelijk maken. Het gaat bijvoorbeeld om een traplift als u moeilijk ter been bent. De gemeente bekijkt of u hulp nodig heeft en met wat voor soort ondersteuning u het beste geholpen bent. Vanaf 1 januari is de gemeente verantwoordelijk voor de maatschappelijke ondersteuning. Als u vragen heeft, kunt u dan ook bij uw gemeente terecht. Hiervoor komt een speciaal loket. U hoeft dan dus niet meer bij verschillende organisaties aan te kloppen voor hulp. Voor mensen die nu al ondersteuning krijgen, verandert er in 2007 nog niet zo veel. De gemeente wil het niveau van de individuele voorzieningen het eerste jaar zoveel mogelijk gelijk houden met de huidige situatie. Mensen die nu gebruik maken van bijvoorbeeld huishoudelijke zorg of een voorziening voor gehandicapten, zullen hun rechten in 2007 waarschijnlijk houden tot de einddatum van de indicatie of uiterlijk tot het einde van het jaar 2007. Colofon Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 Fax: (010)473 70 21 E-mail: info@schiedam.nl Openingstijden Stadswinkel maandag 12.00 tot 16.00 uur dinsdag t/m vrijdag 08.00 tot 16.00 uur donderdag 08.00 tot 20.00 uur Gemeentelljk Informatiepunt Postadres Bulten kantooruren voor spoedeisende veitlgheidszaken Tel.: (010) 246 54 00 Stadswinkel, Stadserf 11 Tel.: (010) 246 53 04 Postbus 15011 3100 EA Schiedam

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 3