maasstad wmk Expositie over werf Gusto in Huize Frankeland Zonder klimervaring naar het dak van Europa 'Kom binnen, doe gewoon en geniet' III m Nederlandse les Een trouwjapon van parachutenzijde 4 Eerste verlies ssc Harga Werk aan A20 Ensemble Rossignol Vernieuwde website van Historische Vereniging H 'Zigzaggen, met hoge top pen en diepe dalen' Eetcafe Nico van der Ree jr. i weekbladen SCHIEDAM Woensdag 20 September 2006 xq 52 door Frank Willemse SCHIEDAM - Bovenop staat heel klein het Schiedamse stadswapen. Op de achtergrond een industrieel vergezicht met kranen, bruggen en schoor- stenen. Voorop in beeld; een stoet mensen, werklui met hun gereedschap en kinderen met cadeaus. Maar voor wie staan ze te wachten? De tekst van het Delfsblauwe tegeltableau luidt: 'Waar eendracht heer- scht is vreugde". Onderzoek van de Historische Vereniging Schiedam geeft de oplossing: het een geschenk van Gusto- personeel aan directeur Smul- ders in 1910. Deze aankoop en andere oude Gusto-spullen zijn tot eind September te zien in Huize Frankeland. MILIEUBERICHT UIT UW REGIO A SCHIEDAM - De korfballers van ssc Harga hebben in de tweede klasse na tweemaal een gelijkspel nu tegen het nog puntloze Klimop uit Asten een eerste echte averij'op- gelopen. De Schiedammers speel- den in de uitwedstrijd niet goed. Vooral in felheid werd de ploeg van trainer Bram Rog afgetroefd. Klimop speelde ook geen goede partij maar Harga had de kracht niet om daarvan gebruik te maken. De Schiedammers lukte het lange tijd niet een vroege achterstand in te lopen. Harga liep feitelijk nage- noeg de gehele wedstrijd achter de feiten aan. In de slotfase zag het er wel even naar uit dat ssc Harga het lek boven had maar na 6-6 en 7-7 beslechtte Klimop de wedstrijd in haar voordeel met een laatste tref- fer, 8-7. Komende zondag wordt het collec- tief van Harga echt op de proef ge- steld. OEC Helmond dat reeds twee winstpartijen behaalde tijdens deze veldcompetitie, is de tegenstander. De wedstrijd aan de Hargalaan in Schiedam begint om 14.30 uur. WATERWEG - In verband met asfalteringswerkzaamheden wordt rijksweg A20 vanaf afrit 6 (Maas- dijk) tot afrit 8 (Vlaardingen West) tijdelijk voor alle verkeer afgeslo- ten. Deze afsluiting vindt plaats in de weken 39/40/41van vrijdag 29 Sep tember 21.00 uur tot maandag 2 oktober 5.00 uur, van vrijdag 6 oktober 21.00 uur tot maandag 09 oktober 5.00 uur, yaa vrijdag 13 oktober 21.00 uur tot maandag 16 oktober 5.00 uur (reserve). Op ge- noemde tijden zal het verkeer met routeborden worden omgeleid. SCHIEDAM - In't Huis te Poort op de Dam wordt vrijdag 22 September vanaf 20.15 uur een concert gege- ven in de serie oude muziek door het Nederlandse Ensemble Rossig nol. Het ensemble, bestaande uit blokfluitiste Alice Gort-Switynk en Elly van Munster (luit, chitarrone) zal een gevarieerd programma te gehore brengen met als rode draad psalmbewerkingen van de 17e- eeuwse Nederlandse componisten Jacob van Eyck en Nicolaes Vallet. Deze muziek wordt afgewisseld met werk van oude bekenden als Corelli en Telemann, maar ook muziek van minder bekende componisten komt aan bod. Ensemble Rossignol - onlangs nog te horen op het prestigieuze Festival Oude Muziek in Utrecht - slaagt erin programma's samen te stellen vol verrassende wendingen en op- merkelijke combinaties. Kaarten kosten in de voorverkoop tien euro, aan de zaal bedraagt de prijs 12 euro. De voorverkoop wordt verzorgd door Jongen's Boe- ken. Dam 2. www.pcmlokalemedia.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m vr. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: P. E. van der Heide Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze ultgave worden ultdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten blj PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. O n Lid van de historische vereniging R. Wiegel zag op internet dat het onbekende tegeltableau te koop. De Schiedamse vlag en de industriele achtergrond wekte zijn nieuwsgie- righeid. Wat was het? De archieven werden uitgepluisd. En hebbes! In de Schiedamse Courant van 15 mei 1910 staat een uitvoerig verslag van het tegeltableau en de feestelijkhe- den random het 25-jarig huwelijk van de directeur van Gusto. Het tableau is inmiddels in Schie damse handen en volgens histo- rici 'een waardevolle bijdrage die prima past bij de al aanwezige historische collectie'. De Histo rische Vereniging Schiedam met tientallen enthousiaste leden wil een band hebben met oud-Schie- dam en haar geschiedenis bewaren en behouden. Helaas hebben we geen vaste expositieruimte," verklaart voor- zitter Siem Rosman. Beloofd was Bezoekers en bewoners van Frankeland werpen vaak even een blik op het opgehangen. tegeltableau, dat de Historische Vereniging daar tijdelijk heeft Foto: Roger van der Kraan - net als vroeger- een vaste stek op de zolder van het Stedelijk Mu seum. Maar sinds de verbouwing en heropening is dat er (nog) niet van gekomen. Wat merkwaardig is, want het museum is wel begonnen met oude Schiedamse spulletjes, aldus de vereniging. Wanneer geeft de politiek groen licht voor deze wens? Het aangekochte tableau is ontwor- pen door Leon Senf. beroemd ont- werper van Delfsblauw aardewerk. Het huwelijkscadeau voor direc teur H.RA.J. Smulders - de zoon van oprichter Antoon F. Smulders - telt 96 tegels die samen een groot schilderij maken. „Dit soort grate stukken van De Porceleyne Flesch zijn tamelijk zeldzaam. Nog maar een enkele is te zien in het Neder- lands Tegelmuseum in Otterlo", vertelt Rosman. 'Een artistiek top- stuk' oordeelden geraadpleegde deskundigen en de taxateur. Ver- volgens kocht de Stichting Op- bouw Schiedam (SOS) het tableau. En nu is het het hoogtepunt van de Gusto-tentoonstelling in huize Frankeland. Sinds kort heeft de Historische Vereniging ook een nieuwe, ver- beterde website. Onder www.scy- edam.nl staan alle gegevens en beelden waaronder het Gusto te geltableau. Erwin van Rooy en Dany Schiarmann tijdens hun expeditie, waarin het soms flink afzien was. door Bart van der Linden SCHIEDAM - Wat doe je als je avontuurlijk bent ingesteld en geen enkele klimervaring hebt? Juist ja, dan ga je de Mont-Blanc beklimmen. En dan nog wel op een dag. Met alle gevaren die daarbij komen kijken, maar met een flinke dosis humor. Het werd allemaal werkelijkheid voor Erwin van Rooy en Dany Schiarmann, twee vrienden, die el- kaar een aantal jaar geleden leerden kennen in de kantine van een voet- balclub. Erwin: „Wij zijn allebei avontuurlijk ingestelde types, die zo extreem mogelijke dingen willen doen. Wij zoeken altijd uitdagingen op." Zo heeft het tweetal de afge- lopen jaren al gefietst op de Alpe d'Huez, gedoken bij Australie en gebungeejumpt. Erwin waagde zich bovendien aan abseilen van de Eu- romast. Veel last van angst hebben de heren dus niet. Dany: „En toen gingen we voor de Mont-Blanc. Dat plan vatten we zo'n drie jaar gele den op." De waaghlazen zochten contact met de klimorganisatie van Edward Bekker en gingen snel over tot aanschaf van spullen, waaronder goede klimschoenen. Dany: „Nou, dat met die schoenen inlopen heb ben we geweten. Het was verschrik- kelijk. Wij van Hoek van Holland naar Vlaardingen, een tocht van 25 kilometer. 'Halverwege konden we al niet meer, maar we hebben toch doorgezet." De volgende dag had Dany zo'n last van blaren, dat hij op slippers naar z'n werk moest. Nadat ze waren afgereisd richting Mont-Blanc, begon het echte avon- tuur. De dag nadat ze waren aan- gekomen gingen ze meteen met een kabelbaan naar de top van de Ai guille du Midi (3842 m) om alvast te wennen aan de hoogte. Dany: „Wij kwamen daar boven en het was me daar koud. De gevoelstempera- tuur lag rand de -20,-30 graden." Ineens sloeg de twijfel toe. „Toen waren we toch wat minder positief over onze slagingskansen voor de Mont-Blanc." Dat is ook te heriei- den uit de volgende passage van het reisverslag: 'Wat een confronterende ervaring was dit!! Twijfels begonnen bij ons te rijzen over de haalbaarheid van onze onderneming. Alsof we uit een droomwereld in een keer in de re- aliteit terechtkwamen: Hebben wij ons dit keer niet overschat? Bege- ven wij ons nu in een wereld die niet de onze is?' De tocht naderde nu heel snel. Woensdag zou de dag zijn waarop het allemaal moest gebeuren. De weersvoorspelling zag er goed uit. „Het was schitterend, helder weer. Beter kon bijna niet", vertelt Erwin. „Die woensdag begonnen we op 2372 meter hoogte, uiteraard nadat we met de kabelbaan waren aange- komen. Er zaten soms wel gevaar- lijke stukken tussen, dat je dacht: hier moet ik niet vallen." Woens- dagmiddag 13.00 uur: de berghut komt in zicht. Eindelijk, even ont- spannen. Het thuisfront wordt on- dertussen op de hoogte gehouden, van de vorderingen. De heren zijn niet ver meer van de top. Al|hans zo lijkt het. „Dan dacht je: 'ik ben er', maar dan moesten we nog een heel stuk. Het was echt zigzaggen, met hoge toppen en diepe dalen." Uiteindelijk werd de top bereikt, een schitterende ervaring, aldus de klimmers. „We konden zoveel over- zien. Ook onze beruchte berg, waar we even in een dip zaten." Dany had lege bierblikjes meegenomen en een vlag. „Ja, toen was het wel leuk om al die andere gezichten te zien. Wie verwacht dat nou?" Ze hadden het dus gered en dat alle maal in negen uur. Die donderdag zou het slecht weer worden, vandaar dat ze het woensdag echt wilden halen. En slecht weer werd het, op een moment dat de afdaling nog moest beginnen. Dany: „We hebben onderweg nog heel wat groepen ingehaald. Zo ervaren waren wij nu, haha. Het ging allemaal wat gemak- kelijker voor ons, mede door het slechte weer dat op komst was. Wel moesten we enkele keren worden afgeremd door onze gids, omdat we er iets te enthousiast vandoor gin gen." Dat de afdaling geen appel- tje-eitje was, bewijst het feit dat er regelmatig brokstukken langs hun hoofden zeilden. Dan was het zaak om snel over te steken, over een paadje van slechts 50 centimeter. Uiteindelijk werd het basiskamp ge- haald, waarna het tijd was om op de foto te gaan en afscheid te nemen. 'Wederom voldaan naar bed voor onze laatste overnachting. leder- een zal deze nacht ongetwijfeld gedroomd hebben over alle schit terende ervaringen van de afgelo- pen week met als doel en bereikte resultaat: Het beklimmen van het dak van Europa! Erwin: „De readies die we kregen varieren van 'heel apart' tot 'onge- looflijk'. Veel mensen die ons ken nen, geloven niet dat wij, toch wel een stel levensgenieters, zo serieus hiermee om konden gaan." SCHIEDAM - In SWS wijkcentrum De Erker is het mogelijk om Neder landse les volgen. Er zijn een aan tal niveaus voor zowel beginners en gevorderden. Zo kun je leren lezen, leren spreken en converse- ren met medeleerlingen met hulp van professionele begeleiding. Voor 36 bijeenkomsten van 2 uur per bijeenkomst moet 72 euro worden betaald. Voor meer informatie kan er worden gebeld met nummer 426 77 67 (vragen naar Milka). SCHIEDAM - In de lange rij zestig jaar getrouwden die de laatste tijd in Schiedam de revue passeren, was het afgelopen zondag de beurt aan Gerrit Cornelis Schreij en Lijntje Anneke Verdonk. Hij, geboren in Simpelveld, zij, geboren in Heus- den, traden in 1946 in het huwelijk in het Brabantse Tilburg. Nu is het echtpaar woonachtig in Schiedam en werd er een feestje gevierd in de Harg- Spaland, waar het echt paar met veel plezier een kamer bewoont. Maandag 18 September om 10.30 uur bracht burgemeester Verver een bezoek aan het jubilerende paar, dat inmiddels twee dochters en twee zoons, zeven kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen heeft. De heer Schreij is 42 jaar werk- Foto: Roger van der Kraan zaam geweest bij Wilton Fijenoord, mevrouw Schreij volgde na de huis- houdschool een opleiding als cou- peuse waardoor ze haar bruidsjapon zelf kon maken van zuiver zijde uit een parachute waar auto's mee ge- dropt werden in de oorlog. Doordat de jaren gingen tellen moesten zij hun geliefde woning aan de Iepen- laan in Tuindorp verlaten en kregen daarvoor een mooie aanleunwoning in De Harg Spaland. In plaats van een tuin een klein balkonnetje. Veel meubeltjes konden niet mee. Daarna volgde weer een verhuizing naar de zorgafdeling en weer moes ten er spulletjes achterblijven. Wel kreeg het paar een groter balkon met ruimte voor veel bloemen. Ze wonen nu met veel plezier in hun kamer van de Harg - Spaland. ctftf- - VJT- fi® IV": Nico van der Ree en zijn vrouw.zijn uitspanning in Nieuwland. SCHIEDAM - Het voormalige cafe zag er nou niet echt wat je noemt ge- weldig uit. Vier maanden noeste ar- Woensdagavond ontvangt de meldkamer van de DCMFt Milieudienst Ftijnmond veel klachten over geluidsoverlast van heiwerkzaamheden in de Europoort. Donderdag komen er klachten over een compostlucht uit Hoek van Holland binnen. Vrijdag is er een stankgolf van chloorlucht in Vlaardingen en Schiedam. In totaal ontvangt de DCMFt in de week van 11 tot 18 September 643 klachten over stank, stof, Iawaai en andere overlast van bedrijven. 1 Totwoensdagmorgen 13 September is waarschuwingscode 1 voor de industrie in het Rijnmondgebied van kracht geweest Informatie hierover en over het afhandelen van klachten vindt u op onze website www.dcmr.nl\ miiieuktachten\stank- en waarschuwingscodes. Hieronder een toelichting op de genoemde voorvallen. Bouw havenpier oorzaak geluidsoverlast in Maassluis Woensdagavond ontvangt de meldkamer in een uur tijd 26klachten over geluidsoverlast uit het Havengebied. Bewoners van Maassluis, en van Zwartewaal en Brielle, omschrijven hetgeluid als een dreunend en bon- kend Iawaai of heien. Het blijkt dat in de 7e Petroleumhaven, ter hoogte van Vopak Terminal Botlek, een havenpier wordt gebouwd. Na tussenkomst van verschillende instanties stopt het heien. Stankoverlast in Hoek van Holland van bindtouwtjes Donderdagmorgen 14 September ontvangt de meldkamer twaalf klach ten uit Hoek van Holland over een zurige chemische stank. De DCMR stelt na onderzoek vast dat composteringsbedrijf Van Vliet aan het Nieuw Oranjekanaal in Hoek van Holland de stankoverlast veroorzaakt. Het bedrijf is bezig een berg bindtouwtjes af te voeren van het bedrijfsterrein. Deze touwtjes zijn overgebleven nadat ze zijn gescheiden van aangeleverd composteringsmateriaal uit tuinbouwkassen. Aan de touwtjes zit nog compostafval dat is gaan rotten. Dit geeft stank bij het overladen naar de vrachtauto's. De DCMR heeft Van Vliet tot 27 September de tijd gegeven om de resteren- de tien ton vervuild bindtouw af te voeren. Het bedrijf moet het afval nathou- den, zodat de overlast tot een minimum beperkt blijft. Mede afhankelijk van de weersomstandigheden kan toch enige stankoverlast ontstaan. Stankgolf in Vlaardingen en Schiedam Donderdagavond komen binnen anderhalf uur 46 klachten uit Schiedam en Vlaardingen over een chloorachtige lucht. Ondanks uitvoerig onderzoek van de uitrukdienst van de meldkamer is de oorzaak niet gevonden. Weinig en variabele wind bemoeilijkt het bepalen van de stankbron. Als de bron van overlast niet te vinden is, stuurt de DCMR bedrijven in de omgeving van de stankbron een fax met het verzoek een nader onderzoek op hun bedrijfsterreinen te doen en de resultaten hiervan naar de meldkamer terug te koppelen. Uit de readies van de nu aangeschreven bedrijven zijn geen bijzonderheden gekomen. Rijnmonders goed bewust van risico's in leefomgeving De Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond (VRR) en DCMR Milieudienst Rijnmond (DCMR) hebben laten onderzoeken hoe Rijnmonders informatie willen over risico's en risicobronnen in hun directe leefomgeving. Uit het onderzoek blijkt dat bewoners van het Rijnmondgebied goed weten welke risicobronnen er zijn in hun leefomgeving. Ze willen daarover jaarlijks infor matie ontvangen van de gemeente en zeker ook van de bedrijven die bron zijn van deze risico's. Op onze website www.dcmr.nl kunt u het volledige rapport nalezen. Elders in deze krant staat een interview over dit onderwerp met de directeur van de VRR, Don Berghuis en Jan van den Heuvel, directeur van de DCMR. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of meld uw klacht via internet: www.dcmr.nl/milieuklacht. de uitbaters van een nieuwe Foto: Roger van der Kraan beid, zeg maar gerust dag en nacht, gingen vooraf aan de opening van het nieuwe 'Eetcafe Nico van der Ree jr' aan de Troelstralaan 113. Het resultaat mag er zijn en nodigt uit tot binnenstappen. En wie een- maal binnen is geweest komt terug. Want drempels zijn weggehaald, je stapt er'makkelijk binnen. Aan de grate gezellige bar kom je altijd wel tot een gesprek, ook al ben je alleen. Niet wat maar wie je bent en doe maar gewoon, zo luidt hier het credo. Dat geldt aan de bar en dat geldt in het supergezellige, beetje Frans ingerichte eetgedeelte. Voor lunch of diner, neemt u maar plaats aan een van de fraai opge- dekte tafeltjes en het genieten kan beginnen. De kaart toont veel bekende Hol- landse gerechten. „Geen flauwekul en geen liflafjes, maar wel heel goed. Onze kok gebruikt alleen maar dagverse ingredienten van A- kwaliteit." Gerechten als diverse soepen, gerookte paling, gerookte zalm, meloen met Ardennen ham, champignons met kaas op toast, malse varkenshaas, entrecote, tong- filet picasso, spare ribs, pannen- koeken en uiteraard een scala aan belegde broodjes. Man man wat is dat smullen bij Nico van der Ree. Wat is het er gezellig en wat kan het leven toch heerlijk zijn! Ook voor kinderen, jazeker, zij krij- gen hun eigen menu en binnenkort kun je er terecht voor kinderfeest- jes. Over feestjes gesproken, ook daar heeft Nico uitstekende kaas van gegeten. Afgelopen zaterdag zaten bar en restaurant barstensvol, pakweg een man of tachtig genoten van de ambiance, gerechten en van de sfeerverhogende zanger. Tot in de vroege uurtjes werd er gefeest. „Af en toe nodigen we artiesten uit op zaterdagavond." ledere week wordt er een ander, driegangen dagmenu, aangeboden voor slechts 13,50 euro. Vanzelf- sprekend kun je er ook terecht voor alleen een kop koffie, thee, een drankje en biertje In de voormalige, toentertijd gehe- ten, hongerput Schiedam is het nu goed toeven. Met Eetcafe Nico van der Ree jr is Schiedam een uitspan ning voor Jan en Alleman rijker.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 5