maasstad Pastor Lidwien Meijer terug in Schiedam 'Mensen kunnen niet zonder zingeving' i Het regent huwelijksjubilea 'Maak Costerpleintje van pand Schoenenreus' Webstek Schiedam nog aantrekkelijker Zuidbaan A20 dit weekend afgesloten maasstad Yellow Rainbows succesvol Rugonderzoek bij sportarcade Idee Ineke Govaart maakt Schiedammer trots Wijkfeest Oost westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam maasstad weekbladen SCHIEDAM Woensdag 27 September 2006 SCHIEDAM - Twee op de drie Nederlanders noemen zich bui- tenkerkelijk, zo meldde het So- ciaal en Cultureel Planbureau (SCP) onlangs naar aanlciding van een studie. „Kerken schie- ten vaak tekort om een plek te zijn waar mensen geraakt wor den. Dat ze uit de kerk komen en zich realiseren: ik heb een cadeautje gekregen." Aan het woord is Lidwien Meijer, pas- toraal werker in Schiedam. is MILIEUBERICHT UIT UW REGIO SCHIEDAM - De solisten van twirlteams The Yellow Rainbows hebben afgelopen zaterdag meege- daan aan solistentwirlwedstrijden in Elburg. Voor de deelnemers van de vereniging werd het een uitste- kende dag. Desteney Offerman deed in de Solo 2 sectie A mee en scoorde daar 83.9, in sectie B werd zij eerste met een puntentotaal van 84.65. Sylvia de Jong werd in Solo 3, Sectie B eerste met 85.45. Het kwartet Margot den Boer, Nadia Dekker, Charlotte Sylvia de Jong kwam als kwartet in aanmerking voor promotie door 85.25 punten te scoren in de 3de Divisie Sectie A. SCHIEDAM - In Schiedam gaat vanaf 1 oktober een rugonderzoek van start dat is ontwikkeld door het samenwerkingsverband van fitnes- sclubs GuP in samenwerking met de universiteit van Munchen. Het onderzoek wordt hier in de Sport- arcade uitgevoerd, een specialist op het gebied van rugtraining. Doel van het onderzoek is om in vier weken tijd te bewijzen dat re- gelmatige rugtraining de rugspieren duidelijk verbetert, pijn afbouwt, ontspant en leidt tot een duide- lijke verbetering van het algemene welbevinden. Daarvoor worden de komende tijd honderd testpersonen gezocht. Alle deelnemers van het onderzoek krijgen voor hun eigen deelnemers- bijdrage van 49 euro een uitgebrei- de ruganalyse aan het begin, een persoonlijk trainingsschema, een gedetailleerde trainingsinstructie en twee keer per week training op toestellen en deelname aan groeps- lessen. Na vier weken is er een slottest en de deelnemers krijgen uitgebreid advies mee en tips voor een gezonde en sterke rug. Meer informatie bij de Sportarcade, tel. 473 60 00. www.pcmlokalemedia.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m vr. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: P. E. van der Heide Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze urtgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. xq 52 door Ted Konings Niet veel werknemers zullen zich zo kritisch uitlaten over hun werk- gever. Maar van een pastor wordt heden ten dage verwacht dat hij of zij kan nadenken over het werk en de rol die er te vervullen valt. Liefst kritisch, want dat zijn de mensen met wie de 'herder' te maken krijgt, ook. Nog zeventien procent van de mensen in Nederland noemde zich in 2004 rooms-katholiek. In 2020 is dat naar verwachting tien pro- cent. Ook de andere grote christe- lijke kerken krimpen drastisch in, dusdanig dat de islam in 2020 in grootte de tweede geestelijke stro- ming zal zijn, aldus het SCP. De Schiedamse pastor ligt er niet wakker van. Haar ervaring is een andere. „De godsdienstigheid ver- schuift zich eerder, dan dat deze vermindert. Mensen zoeken het op andere plekken", aldus Meijer. Lo- gisch in haar ogen. Want mensen zullen altijd doen aan zingeving. „De een zoekt het op het voet- balveld, de ander in de disco, een derde in de kerk." We zoeken daar met zijn alien 'de ervaring dat we mens zijn' en willen duiden wat dat betekent. Opvallend: veel van de alternatie- ven voor de kerkgang die mensen voor zichzelf vinden, dragen kerk- se elementen in zich, aldus Meijer. „Samen iets doen en beleven, in zich herhalende patronen." Wat dat betreft is er niet zo'n groot verschil tussen een liturgieviering in de kerk en een concert van Marco Borsato, aldus Meijer. De geboren Schiedamse (1951) is na jaren weer terug op het nest. ..Op mijn 24ste vertrok ik uit de stad." Een boerendochter van 'over het water". De familie Meijer was bekend in de stad van de grote boerderij, net over de Schie, naast de Hollan- mm Het echtpaar Van Beest: 65 jaar getrouwd. Lidwien Meijer, weer terug op het oude nest: „Een viering is iets waarin je probeert uit te stijgen boven het alledaagse. Een uur waarin je God wilt ontvangen. Soms merk je het... 3 Foto: Roger van der Kraan dia-fabriek. Lidwien ging stude- ren, werd schooljuffrouw, besloot zich om te laten scholen en ging opnieuw de schoolbanken in. Nu om theologie te gaan studeren en pastoraal werker te worden. Eerst in Deventer, sinds 2004 in Schie dam. In de Schiedamse parochies van Sint Jan de Doper - Visitatie in de Nolenslaan en het Heilig Hart in de Gorzen. Ze heeft het er goed naar haar zin. Maar waarom staat Meijer op zon- dag op de preekstoel, en niet in Ahoy? Precies om dat cadeautje dat ze mensen die bij haar in de kerk komen, wil geven, zo legt ze uit. „Dat gaat niet vanzelf. Een viering vraagt veel van pastores." Net zo- als Borsato zich in het zweet moet werken bij zijn concerten. „Een viering is iets waarin je probeert uit te stijgen boven het alledaagse. Waarin je het onnoembare in beeld wilt krijgen. Een uur waarin je God wilt ontvangen. Soms merk je het..." En dat kan niet als er iemand op het altaar onverstaanbaar staat te murmelen, het vaste stramien afdraait en er met zijn hart niet bij is. Het zal wel zo zijn dat de kerk mo- menteel te weinig talentvolle men- sen heeft die 'de deur naar God' voor anderen open kunnen zetten. „Die geloofwa^rdig zijn. Soms zie je mensen bezig waarvan je denkt: geloof jij zelt" wel wat je zegt?" Dergelijke types jagen mensen de kerk uit. Maar ben je aangeschoven in een goede viering, dan 'ontstaat een gevoel van vervuld zijn. Je krijgt dan voedsel, brood voor onderweg mee'. Hoe dan wel. is nog niet zo mak- kelijk. „Mensen van vandaag ver- staan de taal van de kerk maar al te vaak niet meer." Die moet her- kenbaar zijn, maar behalve dat de voorganger soms een communica- tieprobleem heeft, mankeert er ook nogal eens wat aan de vorming van ontvanger van de blijde boodschap. Bij velen zitten er gaten in de ken- nis over hun geloof, aldus Meijer. Dat is een van de motieven voor een groep pastores uit het Water- weg-gebied om een cursus te orga- niseren. Katholiek geloven wat en hoe? „De cursus is een hulpmid- del voor mensen die van harte in de Jcatholieke traditie te willen staan, of erin geinteresseerd zijn. lets zoeken. Kennis helpt in je geloofsontwikkeling. Net zoals je meer geniet van een schilderij van Rembrandt als je er meer over weet. Dan vallen details meer op, begrijp je het beter." Twaalf bijeenkomsten telt de cur sus. „Heel verkennend. Onze rijke geloofstraditie komt in vogelvlucht voorbij: heiligen, gebed, het Oude en Nieuwe Testament, de sacra- menten, de eucharistie." Ook bis- schop Van Luyn van Rotterdam verzorgt een avond, en verder ver- schillende pastores uit de regio, waaronder Meijer. Zij hoopt op een gevarieerd gezelschap deelnemers. Zo'n dertig mensen hebben zich al aangemeld. Meijer is opgetogen met dat aantal. ..Verrassend. Met vijftien mensen was ik ook al tevreden geweest." Voor meer informatie over de serie 'Katholiek geloven... wat en hoe?': Pax Christi-kerk in Vlaardingen, op de ochtenden van dinsdag tot en met vrijdag te bereiken op tel. 474 17 90. SCHIEDAM - Het blijft jubilea regenen in Schiedam. De afgelo pen week kon burgemeester Verver er maar liefst twee maal op uit om bruidsparen te feliciteren met hun 60- en 65-jarig huwelijk. Eerst was het woensdag 20 September de beurt aan het echtpaar Van Dom- mele. Zij traden zestig jaar geleden in Schiedam in het huwelijk en vier- den dat vorige week met hun drie zoons, dochter, acht kleinkinderen en een achterkleinkind. Mijnheer Van Dommele is vroeger onder- houdsschilder geweest bij de firma Nering in Schiedam en werkte later bij Hoek-Loos en het WO labo- ratorium. Mevrouw Van Dommele zorgde ondertussen voor huis en gezin. Het echtpaar Van Beest vierde afge lopen maandag zelfs het 65-jarige huwelijksjubileum in de Dr. Za- menhofstraat. Mijnheer Van Beest was machinist op de Rijnvaart. Hij was daardoor veel van huis. Zijn vrouw kwam ook uit een schippers- familie. Daarna is hij gaan werken bij Boskalis baggerwerken, ook als machinist. Na zijn verplichte mi- litaire diensttijd bij de landmacht is hij naar de marine gegaan waar hij dienst deed op een mijnenveger. Mevrouw Van Beest vaarde vroeger ook, maar werd later huisvrouw. Helaas is de enige dochter van het echtpaar op 58-jarige leeftijd over- leden. Wel konden de drie kleinkin deren en drie achterkleinkinderen het feest meevieren. Ineke Govaart op de plek, die mogelijk over een paar jaar het Coster-pleintje wordt. Foto: Roger van der Kraan SCHIEDAM - „Schiedammers zul len zich serieus genomen voelen als er iets gebeurt met dit pand", zegt Ineke Govaart, Schiedamse in hart en nieren. 'Dit pand' is het forse gebouw op de Hoogstraat waarin laatstelijk de winkel van Schoe nenreus zat. Nog bekender staat het pand als 'het Coster-pand', naar de familie die er jarenlang een heren- modezaak in uitbaatte en nog altijd eigenaar is. Het pand staat er foeilelijk bij. Een gribus, zeggen anderen. Weg er- mee, vindt Govaart. „Er zijn al zo veel plannen om de economie op te krikken, toerisme naar Schiedam te halen. het winkelbestand te vul- len." Veel succes lijken die plannen nog niet te hebben. „Als er met dit pand eens iets heel anders gebeurt, zal dat indruk maken in de stad. Het kan Schiedammers hun trots teruggeven." Wat moet er dan gebeuren? Zie het als de schelp van een parel, stelt Govaart. „Achter het pand ligt een binnentuin, met de Havenkerk en het Jenevermuseum. Een historisch stukje Schiedam. Dat is de parel." Govaart presenteerde haar sloop- en nieuwbouwplan in een commis- sie van de Schiedamse gemeente- raad en die reageerde volgens haar laaiend enthousiast. ,,'We wisten het niet', zeiden de raadsleden." Volgens Govaart praten sindsdien veel mensen over het plan. „Ik heb gehoord dat er geregeld mensen staan te kijken. hoe dat er nu uit moet zien." Een doorbraak van de Hoogstraat naar de binnentuin. en mogelijk door naar de Lange Haven, geeft licht en lucht op de winkelstraat. „Vanuit de bocht in de straat bij de afrol naar de Lange Achterweg, zie je de torentjes van de Havenkerk, maar even verderop merk je daar niets meer van." In feite is het er allemaal al, maar moet je het, als een parel, ontsluiten. „Plaats er een mooie fontein en je hebt een trekker voor de binnenstad. Op het plein kunnen in de nissen stukken uit de historische collectie van Schiedam worden geplaatst. Ik zie het hele- maal voor me", aldus Govaart. „Het mooiste punt van Schiedam. Dan noemen we het't Coster-buurtje..." SCHIEDAM - De gemeente Schiedam heeft een nieuwe webstek. Afgelopen maandag klikte burgemeester Wilma Verver de site voor het eerst aan, waarmee deze officieel in gebruik is. 'Het uithangbord van de gemeente' is er volgens haar nog aantrekkelijker op ge- worden. Verver vind de uitstraling van de nieuwe gemeentelijke pagina's op het internet 'rustig, met een vrien- delijke uitstraling', en zei te ver- wachten dat mensen er graag terug gaan komen. Het stramien waarop de vorige internetpagina van de gemeente was geschoeid, dateerde alweer uit 2002 en was rijp voor vernieuwing. Grootste verandering is de indeling van de pagina's, zo legde Verver zelf uit. „We gaan voortaan uit van de bezoeker." In plaats van een the- matische indeling, die zo'n beetje de opbouw van de organisatie op het stadhuis weerspiegelde, is nu gekozen voor een klantvriendelijker vorm. „Voor buitenstaanders was de opbouw op producten niet echt logisch, daarom is nu gekozen voor doelgroepen. Zo is verdwalen op de site bijna onmogelijk geworden en zijn de zoekpaden korter." Inwoners van de stad, ondernemers en mensen van buiten die iets over Schiedam willen weten, kunnen direct door- klikken naar informatie die de ge meente voor hen relevant acht. Andere, vernieuwingen zijn de nieuwsberichten die op de eerste pagina van de site direct zichtbaar zijn en de foto's van plekken in de stad, die er voor moeten zorgen dat de site herkenbaarder wordt. Bij ieder bezoek krijgt de internet- ter een andere foto te zien. Vaste rubrieken op de site zijn verder de aankondigingen van evenementen en de meest bekeken pagina's van de webstek. Achter de schermen is het beheer vereenvoudigd, zodat het voor nog meer mensen binnen de gemeente lijke organisatie makkelijk wordt berichten aan te leveren. Schiedam stond met zijn site al vierde op de ranglijst van Webdam, dat zich bezighoudt met het on- dersteunen van gemeentelijke sites, na Oss, Amsterdam Zeeburg en Dordrecht. Verver hoopt dat met de vernieu wing nog verder te stijgen op die ladder. „Het is ook een podium voor stadspromotie." Vernieuwingen die de aantrek- kingskracht van de site in de nabije toekomst verder moeten verhogen zijn een mogelijk weblog van het college van B&W en uitbreiding van het Digitaal Loket. Daar zijn nu al via het internet onder meer een uittreksel van het bevolkings- register te krijgen en de aanvraag van een parkeervergunning te re- gelen. Uitbreidingen zijn voorzien. De gemeente gaat er van uit dat 65 procent van haar diensten binnen- kort door de Schiedammers via het internet toegankelijk is. SCHIEDAM - In Schiedam-Oost wordt zaterdag 7 oktober om 11.00 uur het startsein gegeven voor een groot wijkfeest met onder meer een grote rommel-en kunstmarkt op de Buys Ballotsingelen kinderactivitei- ten zoals een grote hindernisbaan, schminken en pannnabal in de van 's Gravensandestraat. Voor de jongste wijkbewoners is er een speciale peutertuin met onder meer een draaimolentje. Er is van alles te eten en te drinken uit ver- schillende culturen. Op het hoofdpodium is er de hele dag drive-in muziek afgewisseld met optredens, in de ochtenduren van 11.00 tot 12.00 uur is er speci ale aandacht voor 55-plussers. Om 17.30 is er een internationaal buffet; iedereen kan zich tot 14.00 uur voor drie euro inschrijven. Van 19.00 tot 22.00 uur is er een jon'gerenprogramma met diverse optredens. Het echtpaar Van Dommele kreeg vorige week bezoek van burgemeester Verver. REGIO - In verband met asfalte- ringswerkzaamheden is de zuid baan van rijksweg A20 vanaf afrit 6 (Maasdijk) tot afrit 8 (Vlaardingen West) komend weekeinde tijdelijk voor alle verkeer afgesloten. Maas- sluis' verkeer in de richting van Vlaardingen/ Rotterdam kan dus geen gebruik maken van de A20. Verkeer komende uit Rotterdam kan wel via de afritten 7 (Maasland) of 6 (Maasdijk) Maassluis in. De A20 richting Hoek van Holland is im- mers wel open voor het verkeer. De afsluiting vindt plaats van vrij dag 29 September 21.00 uur tot maandag 2 oktober 5.00 uur. Het doorgaande verkeer in de richting van Rotterdam wordt door Rijkswa- terstaat met routeborden omgeleid. Verkeer vanuit Naaldwijk in de richting van Gouda wordt via de N213, N222 en A13 omgeleid (om- leidingsroute N). Verkeer vanuit Maasdijk in de rich ting van Gouda wordt via de N213, N223 en A13 omgeleid (omleidings- route R). ^ieudienst Rijnn,and De meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overtast van bedrijven in het Rijnmondgebied. In de week van 18 tot 25 September komen 588 klachten binnen. Dat is meer dan het gemiddelde van de afgelopen periode. Aan het einde van de week is er een piek in het aantal stankvoorvallen, vooral door deruim honderd klachten overmestin Spijkenisse. Hierondereen korte toelichting op een deel van de klachten. Mestlucht in Spijkenisse Vrijdagmiddag vanaf half drie ontvangt de meldkamer klachten uit Spijkenisse over een indringende mestlucht. De uitrukdienst van de meldkamer stelt na onderzoek vast dat de mestlucht bij een zuid tot zuid- oosten wind van de overkant van het Spui komt, uit de Hoekse Waard. De Milieudienst Zuid-Flolland-Zuid (ZHZ) is op de hoogte gebracht van de stankoverlast en gaat op onderzoek uit, Het aantal klachten over de stank loopt snel op. Rond vijf uur meldt de milieudienst ZHZ dat op verschillende percelen in de Hoekse Waard kippen- en koeienmest is gei'njecteerd. Hoewel het injecteren volgens de regels is gebeurd, veroorzaakt dit toch stankoverlast. De klachten over de mestlucht houden tot tien uur's avonds aan en lopen uiteindelijk tot 104 op. Omdat in de loop van de avond de wind iets meer naar het zuiden draait, ondervinden enkele bewoners van Hoogvliet, Pernis en Schiedam Centrum ook stankoverlast. Oorzaak stankoverlast in Vlaardingen niet gevonden In Vlaardingen hebben bewoners vrijdagmorgen eh -middag last van brandlucht. 's Morgens worden de klachten omschreven alszwavelachtig en's middags als kruit- of vuurwerkdampen. In totaal ontving de meld kamer 26 klachten. Ondanks uitvoerig onderzoek heeft de uitrukdienst geen duidelijke bron aan kunnen wijzen. Gezien de windrichting op het moment van de klachten moet de bron in het Pernis-gebied liggen. Als de oorzaak van de stankoverlast niet (meer) te achterhalen is, krijgen de bedrij ven in het gebied waar de bron van overlast ligt een fax. Met het verzoek nader onderzoek op hun bedrijfsterreinen in te stellen en de resultaten naar de meldkamer terug te koppelen. Ook hieruit zijn geen bijzonderheden gekomen. Verladen olie bezorgt Brielle stankoverlast Zaterdagavond meiden elf bewoners van Brielle klachten over oliestank. De stankoverlast komt van Vopak Terminal Europoort. De tanker Frontpage lost bij deze terminal olie naar een lege tank. De achtergebleven dampen uit de tank komen door de ontluchtingspijpen naar buiten en veroorzaken stankoverlast. Ondanks het verlagen van de verlaadsnelheid, blijft er toch stankoverlast. Nadat de wind is gedraaid, komen er geen klachten meer. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of meld uw klacht via internet: www.dcmr.nl/milieuklacht.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 7