4 *!li maasstad ww$ ©tir©© k Spreeuwenplaag houdt de buurt maandenlang wakker 'Seizoenen van Kethel', oer-Schiedams literair product Talkshow over 'Maasverhalen' i Extra voorstellingen musical Grease Man in woning beroofd Diamanten huwelijk Inschrijven voor Creabeurs Unicef-verkoop van start Open Tuin dahlia-vereniging PvdA op wijk- feest in Oost Bomen kappen tegen nestelende vogelkolonie? Kethel en Sveaparken als inspiratiebron Brand in haag, schade aan auto's 1 Mannen gooien met fietsen Boeken over dieren bij Van Leeuwen maasstad weekbladen SCHIEDAM Woensdag 4 oktober 2006 SCHIEDAM - Nu zijn het nog maar een paar honderd. Spreeuwen uit Noord en Oost Europa die precies vier reuze coniferen van een achtertuin in de Warande als overwinter- adres hebben gekozen. Nu nog honderden maar binnen enkele weken tienduizenden. Net als vorig jaar winter. Gevolg: ru- ziende buren over de overlast van de spreeuwen. Met herrie 's nachts en overal vogelpoep die tot ziektes als vogelpest, schimmel en virussen kan lei- den. ri MILIEUBERICHT UIT UW REGIO SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker organiseert zondag 26 no- vember van 11.00 tot 17.00 uur een creabeurs, voor de creatieve mens de plaats om zich uit te leven. Een kraampje kan voor vijf euro gehuurd worden, bijvoorbeeld voor het geven van workshops. Reserve- ren kan via nummer: 426 77 67. SCHIEDAM - Het nieuwe verkoop- seizoen van Unicef wenskaarten en geschenken gaat donderdag 5 oktober van start. In de Wereldwin- kel aan de Lange Achterweg zal burgemeester Verver-Aartsen van Schiedam als start van de verkoop het eerste pakketje kaarten aange- boden krijgen. De Wereldwinkel in Schiedam ver- koopt al jaren een uitgebreid as- sortiment Unicef producten. Het gaat niet alleen om kerstkaarten, maar ook om andersoortige wens kaarten, geboortekaarten, agenda's en kalenders. Daarnaast zijn er ook cadeautjes, zoals kaarsen, bekers en kinderspeelgoed te koop. De gemeente waardeert het goede werk van Unicef. Voor kinderen, die in Schiedam bij de burgerlijke stand worden aangegeven, ontvangen de ouders een Unicef cd. Met de op- brengst van de Unicef-producten worden wereldwijd verschillende projecten ondersteund. Dit jaar staat de Anti-Aids-campagne centraal. SCHIEDAM - Op de kort geleden gehouden Nationale Dahliatentoon- stelling 'Rembrandt in Dahlia's' heeft de Dahlia Vereniging Schie dam een keer goud, zes keer zilver en vier keer brons behaald. Om de Schiedannners nader te laten kennismaken met het kweken van dahlia's en de vereniging houdt de club zaterdag 7 oktober van 10.00 tot ongeveer 14.00 uur Open Tuin op haar complex bij de schooltuinen Vijfsluizen. SCHIEDAM - Na een geslaagd wijkbezoek aan Zuid, gaat de PvdA zaterdag 7 oktober naar Oost. Raadsleden maken graag van de uitnodiging van wijkwerker Rony Haque en wijkcentrum Oost ge- bruik om een bijdrage te leveren aan het wijkfeest. Daarnaast vindt de fractie het ple- zierig om van 11.00 - 15. 00 uur met wijkbewoners bij de kraam te praten over leuke en minder leuke dingen die de wijk bezighouden. www.pcmlokalemedia.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m vr. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 0653786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: P. E. van der Fleide Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur (JITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. aan xq 52 door Frank Willemse „Een paar vogels is prachtig maar zoveel in een drukke wijk; dat is een plaag. En daar moet de gemeente toch tegen optreden?", aldus enkele boze bewoners. Ter- wijl juist andere buurtbewoners de zaak luchtiger oppakken. ..Welnee, kijk die vogels een prachtige, acro- batische toeren uithalen. Een beet- je overlast maar." De spreeuwen splijten de buurt in twee kampen. En de gemeente zoekt naarstig naar een oplossing. De 25 meter hoge coniferen blij- ven groen en zijn een veilige plek voor spreeuwen die dicht op el- kaar zitten. Vorig jaar was het plots raak en verschenen ze in de achtertuinen. Eerst een paar, maar het werden er al snel steeds meer. Sommige bewoners hebben van alles geprobeerd en iedereen aangeschreven maar volgens hen is de enige oplossing: kappen van de bomen. De eigenaar van de 'spreeuwen- tuin' ziet dat anders: "Het zijn toch mijn vogels niet.' Bovendien gaat een kolonie toch gewoon ergens anders zitten. Dat is het probleem verplaatsen en dat is geen beleid van de gemeente. Zo weerspreekt hij degenen die de bomen willen omhakken. De 'bomenkappers' vrezen een winter als in de griezelfilm 'Birds' van Hitchcock. Het is een angst- Zul je altijd zien: juist op het moment dat de fotograaf de spreeuwenkolonie in beeld wilde brengen, hielden ze zich koest. Maar de overlast is groot en er moet dus nodig iets gebeuren. Foto: Roger van der Kraan aanjagend gekrijs dat de vogels maken. 's Avonds strijken ze neer en kwetteren de hele nacht door. Om in de vroege ochtend uit te vliegen naar weilanden en voedsel- gebieden. „Niemand weet waarom de vogels juist deze plek uitgezocht hebben," zegt mevrouw Van der Water. Zij heeft vanuit haar tuin een mooi uit- zicht op de coniferen. Haar buren klagen over de stank en vogelpoep op geveis en ramen. In de tuinen groeit niks meer waar die vogels op schijten. Sommige buren lopen met een paraplu buiten; niet tegen de regen maar tegen de vogelstront. En geparkeerde wagens hebben al- lemaal vegen en poepresten op de lak. De tegenstanders van de bomenkap nemen het op voor de spreeuwen. „Het is toch de natuur, he. Die vogels hebben evenveel recht als wij op een thuis", zo oordeelt een buurman. „Het is slechts een spe- ling der natuur. Waarbij je nodige overlast maar voor lief moet ne men." Bovendien heeft de eigenaar van de bomen deze zomer zijn tuin opgeruimd (150 vuilniszakken met poep). Hij toont in ieder geval zijn goede wil. Zijn er dan geen andere oplossin- gen? Nog dit voorjaar probeerde de Plagen Preventie Dienst de spreeu wen te verjagen met een roofvogel. Maar die kreeg geen vergunning te vliegen in de stad wegens ge- vaar voor andere vogels. Ook 'de doodschreeuw van de spreeuw' uit geluidsspeakers was tevergeefs. De kolonie vertrok pas in het voorjaar om te gaan broeden in noordelijk Europa. Nu probeert wethouder Yorick Haan de spreeuweneigenaar te bewegen de bomen te laten om hakken. De gemeente Schiedam heeft geen dwangmiddelen omdat de bomen op prive-grond staan. De eigenaar moet meewerken en die zit niet te wachten op de kos- ten van 1500 euro. „Dat moet de gemeente dan maar betalen", aldus bewoners die vrezen voor weer een rumoerige winter vol herrie, poep en stank. door Frank Willemse SCHIEDAM - Zondagsdichter Dik Bouwmeester (77) maak- te talloze wandelingen door Kethel. Hij werd getroffen door de landelijke rust van idyllische dorpsstraatjes en grazige wei- den. Hij bestudeerde dit alles tot in detail en thuis gekomen schreef hij zijn gedachten op papier. In gedichten die won- dermooi samenvallen met de meer dan honderd foto's van de Schiedamse ex- wethouder Adri Reijnhout (D66). ,,'Seizoenen van Kethel' is een bla- derboek waar twee kunstvormen -poezie en fotografie- harmonieus zijn samengevoegd", vertelt Ruud Aret van boekhandel Post Sriptum. Zijn boekhandel bestaat vijf jaar onder zijn leiding en daarom deze lustrumuitgave. Eerder heeft hij boeken over de Kethelse geschiedenis uitgegeven. Dit keer geen oude foto's of ansicht- kaarten maar nieuw werk van twee klanten. Die hun werk graag aan een groter publiek wilden laten zien en die hij aan elkaar koppelde. Schiedammer en dichter Dik Bouw meester kende fotograaf en ex-wet- houder Reijnhout (59) amper. Als SCHIEDAM - In een haag naast een woning aan het Akkerpad is in de nacht van vrijdag op zaterdag brand ontstaan. Door deze brand raakten enkele auto's die ernaast geparkeerd stonden, beschadigd. De brandweer had de brand snel onder controle. Wat de oorzaak is, is niet duidelijk en wordt onderzocht. Schiedammers Bouwmeester en Reijnhout maakten een schitterend Schiedams product over de mooiste plekjes in Kethel. Foto: Roger van der Kraan dichter bemoeide hij zich niet met politiek. Bouwmeester heeft al eer der enkele dichtbundeltjes uitge geven maar in kleine oplagen van tientallen stuks. Pas na zijn vijftig- ste ging Dik Bouwmeester dichten en kunst bestuderen. Hij dicht klas- siek -'het moet wel rijmen hoor!'- en het liefst in sonnetvorm. Hij staat versteld van de grote oplage van het jubileumboek. Naast de kassa staat zijn boek hoog opgestapeld tot een piramide. Nadat de uitgever de beide man- nen aan elkaar koppelde, gingen ze samen op stap. Zij zochten in de stapels foto's van de ex-wethouder die al jarenlang fotografeert. Vooral architectuur en landschappen heb ben zijn voorkeur. En hij woont zelf temidden van de nieuwbouw (Sveaparken) die hij als wethouder heeft laten bouwen. Beide mannen zochten foto's die bij de gedichten aansluiten. Sonnet- ten en beelden van Kethel verdeeld over de vier seizoenen. De lente met fris groen en jonge schapen in park Kethel of de dichte herfst- mist met een eenzame fietser op de Harreweg. „Je moet vroeg opstaan, veel tijd hebben en een goed oog voor compositie," oordeelt professi- oneel fotograaf Arie Wapenaar die door Adri Reijnhout als leermeester wordt gezien. Het fotograferen is Reijnhouts passie waar hij tijd voor kreeg sinds de VUT, na tien jaar wethouderschap in Schiedam. De meeste foto's komen uit zijn archief met duizenden negatieven. Maar bij enkele sonnetten moesten la ter speciale foto's worden gemaakt. Het echte werk was het zoeken, snuffelen naar analoge beelden in Reijnhouts fotoarchief. De boekwinkel in het Hof van Spa- land puilde vorige week donderdag, koopavond, uit. Het eerste exem- plaar is voor de nieuwe burgemees ter. De feestelijke opening loopt dik een uur uit omdat mevrouw Verver pas laat uit een vergadering komt. De bezoekers en kopers van het boek kunnen niet langer wachten. Dan gaan de trotse auteurs maar alvast achter het tafeltje zitten en zwierig signeren ze met een per- soonlijke opdracht. Seizoenen van Kethel door Dik Bouwmeester en Adri Reijnhout is uitgegeven door boekhandel Post Scriptum. Kost 24,50 in de winkel. SCHIEDAM - De politie heeft zondagmiddag twee mannen aangehouden op verdenking van vernieling. In de Hoofdstraat ontstond rond 16.30 uur ruzie op straat tussen twee mannen. Ze hadden met fietsen naar elkaar gegooid die daar in de buurt stonden. Ook werd een ruit van een woning vernield. De twee, 40 en 26 jaar oud. respectieve- lijk afkomstig uit Rotterdam en Schiedam, zijn aangehouden en overgebracht naar een politie- bureau. SCHIEDAM - Schiedam, opge- past! Want de Leeuw is los! Van woensdag 4 tot en met zaterdag 14 oktober wordt Schiedam over- spoeld door dieren. Oude, nieuwe, grote, kleine, schattige, donzige, lieve en gemene dieren glibberen, waggelen.klauteren en rennen de Kinderboekenweek in. Zaterdag 7 oktober om 15.00 uur leest en tekent Jet Boeke bij boek handel van Leeuwen 'Dikkie Dik'. De boekhandel is natuurlijk te vin- den aan de Broersvest 85. Boekhandel J.S. van Leeuwen be staat 90 jaar en om dit te vie- ren vinden ze het leuk als je een kijkdoos, gedicht, tekening of iets anders moois van leeuwen maakt en inlevert voor 15 oktober op de Broersvest 85. De hoofdprijs is een bezoek aan Diergaarde Blijdorp voor twee per- sonen. Speciaal tijdens de kinderboeken week is er een exclusieve Libris uitgave van 'Het dikke boek van Vos en Haas' voor 9,95 euro. Een dikke bundel oplopend van AVI 1 tot en met AVI 4. Met tekeningen van The Tjong-Khing. Het prentenboekje 'Het dierenfeest' is van Fiep Westendorp en kost 2.50 euro. Het kinderboekenweekgeschenk 'Laika tussen de sterren', is van Bibi Dumon Tak en krijg je cadeau bij aankoop van tien euro aan kin- derboeken. SCHIEDAM - In Pand Paulus is momenteel 'Maasverhalen' te zien, een expositie van de drie beeldend kunstenaars Marita Beukers, Eric Ruijgers en Willem van Hest, die Schiedammers en Rotterdammers op drie verschillende manieren por- tretteren. Bij de expositie horen ook twee talkshows, waarvan de eerste zon dag 8 oktober wordt gehouden. De eerste Maasverhalen- talkshow met dichters Manuel Kneepkens, Bram Uil en David Boelee en muziek van de Junkyard Angels, oldies, folk en eigenzinnige covers vindt vanaf 16.00 uur plaats in Pand Paulus aan de Korte Haven 125. SCHIEDAM - Wegens grote be- langstelling komt de musical Gre ase met twee extra voorstellingen naar het Fortis Theater a.d Schie. Kaarten voor 10 en 11 maart 2007 zijn al uttverkocht. maar belangstel- lenden die Jim Bakkum en Bettina Holwerda nog een keer willen zien schitteren, kunnen vrijdag 18 en zaterdag 19 mei 2007 hun hart ophalen. Er bestaat geen musical waarvan de liedjes zo bekend zijn als Grease. Iedereen zingt Greased Lightnin, Hopelessly Devoted to You, Sum mer Nights, Sandy en You are the one that I want uit voile borst mee. Jim Bakkum werd in 'Dancing with the Stars' ontdekt als danser en treedt in de voetsporen van John Travolta als Danny Zuko. Mamma Mia! ster Bettina Holwerda speelt Sandy. Dit tweetal voert een ener- gieke, talentvolle, jonge cast aan die het publiek iedere avond swin- gend op de stoelen doet staan van plezier. Grease wordt het ultieme theaterfeest voor het gehele gezin dit seizoen. Voor het eerst in een geheel Ne- derlandstalige bewerking (dus ook de liedjes) Kaarten voor Grease zijn te reser- veren aan de kassa (geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 - 16.00 uur en zaterdag van 12.00 - 15.00 uur), telefonisch op 2 467 467, of via www.theateradschie.nl. SCHIEDAM - Een 25-jarige Schie dammer is maandagavond rond 21.30 uur in zijn woning aan de IJs- selmondestraat door enkele onbe- kende mannen beroofd. De mannen waren de woning binnen gedron- gen en hadden de Schiedammer mishandeld. Deze vluchtte via het balkon zijn woning uit. De verdach- ten zijn er met diverse apparatuur vandoor gegaan. De auto waarin de verdachten weg- reden werd later door de politie aangetroffen op de Maasboulevard. De bestuurder van de auto, een 32-jarige Schiedammer, werd in de omgeving van de auto aangetroffen en aangehouden. Zijn betrokken- heid bij de zaak wordt onderzocht. Het slachtoffer is door ambulan- cepersoneel met letsel aan zijn ge- zicht overgebracht naar het Erasmus MC. De recherche onderzoekt de zaak. SCHIEDAM - Allebei zijn ze in Rotterdam-geboren en getogen. En natuurlijk vond ook het huwelijk daar zestig jaar geleden plaats. Nu zijn ze alweer een hele tijd gelukkig in Schiedam en werd hier het zes- tigjarig huwelijksjubileum gevierd. Maandag 2 oktober bracht burge meester Verver de gelukswensen over aan Albert Pieter Bronscheer en Joziena Bronscheer-Wols. Het echtpaar, waarvan vader slager en worstenmaker was bij de firma Poot en moeder voor het huishou- den zorgde. kreeg drie zoons en I dochter. De oudste zoon is helaas overleden. Inmiddels zijn et ook al zeven kleinkinderen en vier achterklein- kinderen. rtWieuaienst Rijnnto De meldkamer van de DCMR Miiieudienst Rijnmond behandeit klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. In de week van 25 September tot 2 oktober ontvangt de meldka- mer501 klachten, waarvan ruim I60klachten over de overlast van vliegtuiggeluid. Hieronder een toelichting op de afhandeling van klachten over vliegtuiggeluid. Registratie van klachten over vliegtuiggeluid Klachten over het geluid van vliegtuigen in het Rijnmondgebied kunnen bij de DCMR worden gemeld. De meeste klachten komen van bewoners die in de buurt van Rotterdam Airport wonen, maar regelmatig ook uit de omgeving van Delft en Capelleaan den IJssel. De DCMR noteert deze klachten en geeft ze (zonder persoonskenmerken) door aan de Commissie Milieuhygiene Luchtvaartterrein Rotterdam. De CMLR wordt ook wel de Commissie 28genoemd, naar een artikel in de Luchtvaartwet. Commissie Milieuhygiene Luchtvaartterrein Rotterdam De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de CMLR ingesteld om alle milieuaspecten van de luchthaven te bespreken. En om vanuit dat forum de minister gevraagd en ongevraagd te adviseren. De commissie komt eens per kwartaal bij elkaar. De commissie bestaat uit vertegenwoordigers van gemeenten en bewo ners van de gemeenten uit de zogenaamde 35 Ke-geluidszone rond de luchthaven, de exploitant van de luchthaven, de Luchtverkeersleiding Nederland, gebruikers van de luchthaven, vertegenwoordigers van de Ministeries van Verkeer en Waterstaat en VROM en de provincie Zuid- Holland. De DCMR is als adviseur aan de commissie verbonden. Bevoegd gezag Bij bijvoorbeeld stankoverlast van een bedrijf in de regio, heeft de DCMR wettelijke bevoegdheden om zelf op te treden. Maar bij overlast van vliegtuigen heeft de DCMR deze bevoegdheid niet. Die ligt bij Verkeer en Waterstaat. Toch heeft het zin overlast te melden omdat via de CMLR alle klachten onder de aandacht worden gebracht van de bestuurders van de regio Rijnmond en het bevoegd gezag. Nachtregime Volgens het nachtregime mogen vliegtuigen onder bepaalde voorwaarden tussen 24.00 uur en 07.00 uur vertrekken of landen. Dankzij het indertijd instellen van het nachtregime was het aantal klachten verminderd. Sinds 2004 was er weer een toename in het aantal klachten over vliegtuiggeluid, maar sinds dit jaar daalt het aantal weer. Enkele frequente klagers dienen een groot gedeelte van het totaal aantal klachten in. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of meld uw klacht via internet: www.dcmr.nl/milieuklacht. Roger van der Kraan Foto:

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 7