maasstad wojjtk ©te©fe Nieuwe directeur geeft Vlietland koers in woelige omstandigheden Rijnmondband marcheert door stadshart Londen Kwaliteit zorg op hoger plan brengen Archief zoekt naam- genoten van Liduina maasstad Fietstocht 'Richting Gouda' Wake bij detentie-boten Oktober Afrika maand Nieuwbouw in oktober 2008 open Schiedamse drumband voor de tweede keer in Lord Mayor's Show Juliana volop in beweging Dieren verzorgen op't Hoefblad Project Vlietland Woensdag 11 oktober 2006 maasstad weekbladen SCHIEDAM xq 52 SCHIEDAM - Gerrit-Jan van Zoelen ging op l juli aan de slag in het Vlietland Zieken- huis. Als directeur. Samen met Janneke van Vliet moet hij het ziekenhuis van het Waterweg- gebied koers geven in woelige tijden. westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam Schiedam. Van d© MILIEUBERICHT UIT UW REGIO REGIO - Toerclub Rijnmond fietst zondag 15 oktober 'Richting Gou da'. De Schiedamse toerclub heeft een fietsroute uitgezet met een lengte van 90 kilometer. De tocht voert de deelnemers langs Wad- dinxveen, de Reeuwijkse plassen en Haastrecht. De start is om 10.00 uur vanaf het sportcomplex van voetbalclub Hargasport aan Sportlaan 7 in het Schiedamse sportpark Harga. Ter plaatse kan vanaf 09.30 uur worden ingeschreven. Deelnemen kost 2,00 euro. Het gemiddelde tempo van de fietsgroep ligt op 25 kilometer per uur. Voor meer informatie kan contact worden gezocht met Bert Roeling, (010) 434 59 92, of per e- mail: info@tcrijnmond.nl. SCHIEDAM - Voor de zesde keer wordt er zondag 15 oktober een wake gehouden bij de twee detentie- boten in de Merwehaven. De Raad van Kerken Schiedam wil met een wake het Nederlandse uitzetbeleid aan de kaak stellen en de mensen in de boten steunen. Tijdens de wake vertellen de deel nemers elkaar 'Tekenen van Hoop en Vrees'. Waar put je hoop uit, waar ben je bezorgd om, wat beang- stigt je? Er worden gedichten voor- gelezen, er is informatie en stilte, er branden waakvlammen. De wake begint om 19.00 uur. De boten liggen achter de grensflat (Rotterdamsedijk), op de Gusto- weg. SCHIEDAM - Grappige draadfigu- ren uit Zimbabwe, kleurige handge- maakte schalen uit Tunesie, bijzon- dere houten vogels uit Mozambique en kunstig gevlochten tassen uit Niger. A1 deze prachtige produc- ten komen uit Afrikaanse landen. Eerlijke handel met Afrika is niet eenvoudig. Deze maand besteedt de Wereldwinkel Schiedam daarom extra aandacht aan Afrikaanse pro- ducten. Ondernemers in Afrika moeten in- ventief zijn. Grondstoffen zijn vaak duur en moeten van ver komen. De wegen zijn slecht eri v'eel geld om te investeren is er niet. Dus maken ze gebruik van wat voorhanden is. De Afrikaanse artikelen in de We reldwinkel komen vaak van kleine bedrijfjes en worden - soms volgens eeuwenoude tradities - met eenvou- dige technieken gemaakt. Dat levert een unieke collectie handgemaakte artikelen op. De Wereldwinkel is te vinden aan de Lange Achterweg 14. www.pcmlokalemedia.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoopOmaasstadnl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M.de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: P. E. van der Heide Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelljjk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. door Ted Konings De nieuwe directeur komt aller- minst in een gespreid bedje. Het Vlietland Ziekenhuis staat er in veel opzichten niet goed voor. Over de nieuwbouw is zo ongeveer alles wel gezegd. De palen houden het nu, er staan er ook dubbel zo veel, zegt Janneke van Vliet, verwijzend naar de oude, slechte palen die nog in de grond zitten onder de nieuw bouw bij NS-station Nieuwland. Zo veel wrange tegenslag is goed voor de humor. Gisteren legde de oud-voorzitter van de raad van toezicht van het ziekenhuis de symbolische eerste steen. „Maar de ruwbouw heeft al bijna het hoogste punt bereikt." Over precies twee jaar, op 10 oktober 2008, zal het nieuwe ziekenhuis of- ficieel geopend worden, is de plan ning van Van Vliet en Gert-Jan van Zoelen. Totale kosten: ongeveer 150 miljoen euro. Niet dat de nieuwe ziekenhuisdi- recteur daarmee geen werk aan de nieuwbouw heeft. „Wat zes jaar geleden is bedacht...", zegt Van Vliet. Ook in de ziekenhuiswereld staan de ontwikkelingen niet stil. Aanpassingen aan het gebouw zijn dus nodig. Dat kan gaan om nieu we regelgeving, zoals over venti- latie, legt Van Zoelen uit. Of over nieuwe medische inzichten, zoals het multidisciplinair werken. Van Vliet: „Een patient kan een pro- bleem met zijn bloedvaten hebben en gaat daarvoor naar de internist. Maar ook de cardioloog kan be- langrijke inbreng -hebben. Dan moeten die twee liefst wel in el- kaars nabijheid zitten." Van Zoelen heeft veel ervaring met bouwen en werd mede op die gronden aangetrokken, aldus Van Janneke van Vliet en Gert-Jan van Zoelen voor het oude ziekenhuis aan de BK-laan dat in 2008 verlaten gaat worden voor nieuwbouw bij station Nieuwland. Foto: Roger van der Kraan Vliet. In zijn vorige werk, bij het Mondriaan College in Den Haag, wist Van Zoelen een groot aantal zeer verspreid liggende schoolge- bouwen te bundelen tot enkele gro- te (nieuwbouw) complexen. „We hadden 72 locaties en nu zijn dat er nog veertig." Staat de nieuwbouw nu 'op de rails', aan het imago van het zie kenhuis valt nog het nodige werk te verrichten. Ontnuchterend wordt de stand van zaken waarin het ziekenhuis zich bevindt, getypeerd door de 85ste plaats die het Vlietland inneemt in de ziekenhuis Top 100 van het Algemeen Dagblad. Drie weken geleden, bij het verschijnen van het vergelijkende onderzoek, bleek het ziekenhuis wel gestegen op de ranglijst; in 2005 werd het nog op de 93ste plek ingedeeld. „Maar het viel toch wel tegen", zegt Van Vliet. Dan is er het geld. Eigenlijk on- belangrijk, als het om mensenle- vens gaat. Maar wel handig als het aan komt op het verdelen van de schaarse middelen waarmee we het momenteel in de wereld moeten doen. „Het is een zoeken naar het even- wicht. Je wilt optimale zorg en continui'teit van het ziekenhuis. Dat is het dilemma waar je steeds voor komt te staan", aldus Van Vliet. De financien blijken 'een moei- lijke opgave', aldus Van Zoelen. De marktwerking doet in de zie kenhuiswereld. net als op andere terreinen van de zorg en de maat- schappij (denk aan het onderwijs en het openbaar vervoer waarmee Van Zoelen kan vergelijken) steeds meer zijn intrede. Dat maakt dat er meer keuzes gemaakt moeten worden. ..Vroeger", vertelt Van Vliet, „werd er bijgeplust als er aan het eind van het jaar tekorten waren." Nu zijn het de zorgverzekeraars die - we mopperen immers bijna allemaal over de hoge verzekeringskosten - als een soort waakhond de uit- gaven in de gaten houden. Die slag, om zo goedkoop mogelijk zo goed mogelijke zorg aan te bieden, werkt ook de concurrentie tussen de ziekenhuizen in de hand. „En in deze regio, met meerdere zie kenhuizen, hebben patienten ook iets te kiezen." Wat patienten dan ook veelvuldig - onder meer aan de hand van een AD Top 100 - doen. Ook het internet en bijvoorbeeld patientenverenigingen maken dat mensen zich veel meer dan voor- heen orienteren over hun behande- ling en waar die te ondergaan. Van Vliet: „Vroeger ging je naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis, maar dat is al lang niet meer zo." De adherentie, zeg maar het percen tage mensen uit het Waterweg-ge- bied dat voor behandeling naar het Vlietland komt. ligt, afhankelijk van specialisme, zo tussen de 70 en 75 procent. Het Vlietland mikt op 85 procent, in zijn algemeenheid. door Bart van Zessen SCHIEDAM - Het is de fa- voriete anekdote van Rijn- mondbandsenioren. 'Weet je nog toen we in 1976 meeliepen in de Lord Mayor's Show in Londen.' Binnenkort kan bijna iedereen er over meepraten. Op 11 november marcheert de Schiedamse drumband op- nieuw door het stadshart van de Engelse hoofdstad tijdens de inauguratie van de 679e ce- remonieel burgemeester. Een optocht met veel militair ver- toon. Met 1550 man militair perso- neel. marsmuziek, wapengekletter en uniformen. Maar onder de in totaal zesduizend deelnemers in de drie mijl lange stoet ook acrobaten uit Hong Kong, zangers, Kazach- staanse ruiters, Bengaalse trom- melaars, een mechanische tijger en Braziliaanse carnavaldansers. En op plaats 43 in de rij: de Rijnmond band uit Schiedam. Muziekstukken, acts en show, al lemaal ter ere van de aanstaande ceremonieel burgemeester van de 'City of London'. Niet de echte burgemeester, maar meer een lint- jesknipper gekozen uit een select groepje vooraanstaande figuren van de hoofdstad. Mensen die veel voor de stad betekenen komen in aan- merking. Via een relatie in Engeland ging het balletje rollen. "Hij was op de hoogte van onze zesde plaats op het Wereld Muziek Concours (het wereldkampioen- schap) in Kerkrade", vertelt Ruud de Groot, vice-voorzitter van de Rijnmondband. „Hij kende weer een impresario en die heeft ons voorgedragen. We moesten een pakket cd's en beeldmateriaal op- sturen. En toen afwachten. Na vijf maanden was eindelijk alles rond." Dertig jaar geleden was de Rijn mondband het enige buitenlandse orkest dat meeliep in de Lord May or's Show. „Omdat wij toen heel De Rijnmondband tijdens het Wereld Muziek Concours in Kerkrade waar de band als zesde eindigde. Mede aan die klassering hebben ze hun deelname aan Lord Mayor's Show te danken. Engels waren. De uniformen, zon- der tierelantijntjes, alles heel stijf en een hoog exercitiegehalte. Dat speelt nu ook een rol. Al zijn we nu meer Amerikaanse stijl: meer show om het publiek te blijven boeien. Maar in Londen moeten we weer heel strak voor de dag komen." Verder denkt De Groot dat de organisatie van de Lord Mayor's Show het interessant vindt om een amateur-corps uit de wereldtop -te halen. In het muziekspektakel lopen vooral beroepsmuzikanten mee. „De Rijnmondband is een van de weinige amateur-corpsen die dit jaar in Londen meedoet." De organisatie van de show ver- wacht van de drumband puur een marsrepertoire. „Alles wat je speelt moet van tevoren op papier ingele- verd worden. We hebben een aantal marsen uit de oude doos gehaald die in Engeland hoe dan ook aanslaan. Bijvoorbeeld 'March of the Bri tish Legion' en een bewerkte versie van 'Assignment'. Een aangepast repertoire naar Engelse maatstaven: klassieke Engelse marsen." Uit de maat lopen wordt direct bestraft. „We moeten een voorgeschreven, rustig marstempo aanhouden. Doe je dat niet dan word je er tussenuit gehaald door 'muzikantenbobby's' die overal langs de kant staan. De muzikale voorbereidingen lopen gesmeerd. „Er gaat vooral veel tijd zitten in het organiseren van de reis. De boottocht vanaf Duinkerken, de bus vanaf de boot en slaapplaatsen. Naast de band reizen 55 supporters mee om het spektakel in Londen bij te wonen." De Rijnmondband krijgt geen cent van de Engelse organisatie. „Ze kunnen het maken", denkt De Groot. „Niemand zal deelname weigeren. Het is een eer om mee te doen aan het grootste evenement van Engeland. Vijfhonderdduizend toeschouwers langs de kant van de weg en live uitgezonden door de BBC." De Lord Mayor's Show begint za- terdag 11 november om 11.00 uur. Als laatste in de stoet vertrekt de Lord Mayor in een twee ton we- gende gouden statiekoets vanaf Mansion House via Cheapside naar Sint Paul's Catedral waar hij wordt gezegend. Daarna zweert hij in de Koninklijke Hoven van Justitie de eed van trouw aan de Soeverein. Het spektakel zal 's middags, na- dat de hele stoet weer bij Mansion House is teruggekeerd, om 17.00 worden afgesloten met een spet- terend vuurwerk op de rivier de Thames tussen Waterloo en Black- friars Bridge. SCHIEDAM - Tamboer Trompetter en Majorettekorps Juliana was za- terdag 30 September weer succesvol bij het 'Festival van Marchingband Schouwen-Duiveland' in Zierikzee. T.T.M. Juliana is een vereniging waar gezelligheid hoog in het vaan- del staat, maar de afgelopen maan den hebben ze onder leiding van een nieuwe instructeur alle zeilen bij gezet, en wekelijks geoefend om tijdens deze wedstrijd hun bes- te beentje voor te zetten. En met succes, het resultaat dit jaar was aanzienlijk beter. Bij de optredens werden 8.03 punten behaald, dat is een punt meer dan vorig jaar. De gehele drumband had ook een optreden, waarmee ook een mooie acht behaald werd. Ook de majo rettes hadden reden tot blijdschap. Met een nieuwe show werden hele mooie punten behaald. Begin november krijgt de drumband nieuwe instrumenten en uniformen en ook de majorettes worden in het nieuw gestoken. SCHIEDAM - Wie tussen de 7 en 12 jaar oud is en het leuk vindt om van alles te leren over het verzorgen van dieren kan zich aanmelden bij de vierdaagse cursus dierverzor- ging bij kinderboerderij 't Hoef blad. Deze cursus wordt gegeven in de herfstvakantie op dinsdag 24 tot en met vrijdag 27 oktober. elke dag van 14.00 tot 16.00 uur. De kosten voor deze cursus bedragen vier euro. Onderwerpen als voeding, verzor- ging en gezondheid komen tijdens de cursus aan bod. Aanmelden kan tot uiterlijk zondag 22 oktober via nummer 470 78 44. Tijdens de cursusdagen is de kin derboerderij uiteraard ook toegan- kelijk voor publiek: van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00, uur. De val van Liduina op het ijs. Afbeelding uit Vita Lijdwine (Schiedam 1498). SCHIEDAM - Hoewel de laatste Elfstedentocht alweer bijna tien jaar geleden werd gehouden, staat schaatsen (of beter gezegd kunstschaatsen) weer volop in de belangstelling. Maar liefst twee omroepen beconcurreren elkaar in een 'koude oorlog' met een kunstschaatsshow. Er kunnen dus heel wat schietgebedjes worden afgevuurd aan de beschermheilige van de schaatssport: Sint-Liduina van Schiedam. In het kader van de Landelijke Archievendag zoekt het Gemeentearchief Schiedam mensen die naar de plaatselijke heilige zijn vernoemd. Zaterdag 14 oktober zijn alle wel-of- niet-naar-Liduina vernoemden welkom van 11.00 tot 16.00 uur in het Ge meentearchief aan het Stadserf. Ondanks de ontkerkelijking zullen er nog veel naar-Liduina-vernoemden rondlopen. Het Gemeentearchief wil op 14 oktober, Landelijke Archieven dag, zo veel mogelijk van hen in beeld brengen. Iedereen die zelf Liduina heet, of misschien Ludwina, Liefdina, Lidwina, Luit, Lidwinus, Lute of Ledewina is welkom om op de Landelijke Archievendag naar het Ge meentearchief Schiedam te komen en samen met naamgenoten op de foto te worden gezet. Natuurlijk worden ook de namen en de foto opgenomen in de beeldbank van het archief, zodat het deel wordt van de 626 jaar aan Liduinahistorie. Liduina werd meer dan zes eeuwen geleden, in 1380 geboren. Als jong meisje kwam ze bij het schaatsen ongelukkig ten val, waarbij ze een rib brak. Deze genas niet, waardoor haar pijn verergerde en ze bedlegerig werd. De ene ontsteking volgde op de andere. Dit lijden verdroeg ze 38 jaren lang, terwijl ze bijna niets at. Ze had visioenen en extases. Omdat ze niet klaagde, haar geloof alleen maar sterker werd en ze veel aandacht gaf aan andere armen en zwakken zagen veel mensen haar als voorbeeld. Na haar dood in 1433 kwam de devotie pas echt op gang. Al een jaar na haar overlijden werd boven haar graf op het Sint-Janskerkhof een kapel met altaar opgericht. Ze werd patrones van ieder die lijdt en beschermvrouwe van schaatsers. Omdat een houtsnede van haar val op het ijs bewijs is dat al in 1395 werd geschaatst, is Liduina wereldwijd beschermheilige van schaatsbonden en verenigingen. Het Gemeentearchief Schiedam is iedere werkdag geopend van 09.00 tot 17.00 uur en gevestigd op de derde verdieping van het Stadskantoor. 'Wat willen de burgers van Schiedam?' Een stad als vroeger met sfeer omkleedmet gezellige kleine zaken die de burgers betrokkenheid gaven en dan met plezier over de Hoogstraat, Koemarkt, BroersvestGrote Markt en Broersveld hun rondje Schiedam maakten. Langzaam aan wordt het beter, en zichtbaar. De Grote Markt is al een plein met een geweldige uitstraling met als pronkstuk het Oude Stad- huis'. Waardoor veel mensen van buiten komen en de geur van de His- torie kunnen inademen. Dat is De Hoogstraat deschandvlekvoor iedere Schie- dammer, waar al jaren over word gesproken door de bestuurders, daar komt verbetering. De zaken worden bezet. Maar er gebeurt nog te weinig. De macht van de 'Huisjes Melkers' en belangen van bepaalde onzichtbare personen is te groot, de bestuurders durven nog steeds geen vuist te maken omdat de partij politiek belang- rijker voor hen is dan de eenheid met andere partijen. Besturen van een stad is iets moois, maar duidelijkheid verschaffen naar de burgers toe, daar komt veel meer voor kijken. Eerlijkheid en wat is beslist, dan ook uitvoeren. Dan ben je pas een goed bestuurder. Gerhard de Kok SCHIEDAM - Het Vlietland start een project om de kwaliteit van de zorg op een hoger plan te brengen. Als een van de eerste ziekenhuizen in Nederland doet het mee aan het project Save, een initiatief van het bedrijf Plexus. Patientveiligheid staat in het pro ject voorop, maar directeur Jan neke van Vliet rekent er ook op dat met het project - binnen het ziekenhuis Impuls gedoopt - een 'doelmatigheidsslag' is te maken. Vijf procent meer efficientie is volgens haar tenminste haalbaar. Concrete zaken waar binnen het project naar zal worden gekeken zijn onder meer de wachttijden, de termijn waarop een vervolgonder- zoek mogelijk is, de bejegening van het medisch en verplegend personeel en de relatie van de hulpverleners onderling, 'die van belang is voor de beleving van het ziekenhuis door de patient'. Ook invoering van een Veiligheids Management Systeem maakt deel uit van Impuls. Vorige week ontving de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond ruim tien procent minder klachten dan het gemiddelde van 440 klachten per week tot nu toe in 2006. Hierondereen toelichting op een deel van de 383 klachten die de meldkamer in de week van 2 tot 9 oktober heeft behandeld over stank, stof, lawaai en andere overlast in het Rijnmondgebied. Relatief rustige week zonder opvallende incidenten Aan het begin van de week melden ruim zeventig bewoners in de omgeving van Rotterdam Airport overlast van vliegtuiggeluid. Verspreid over de week ontvangt de meldkamer meer dan veertig klachten over geluidsoverlast van de horeea. Over stankoverlast komen ruim zestig klachten binnenDe meeste gaan over stank van de industrie, een klein aantal over meststank. De meldkamer ontvangt in het weekend ook klachten uit Vlaardingen en Poortugaal over geluidsoverlast van wegwerkzaamheden. Deze klachten zijn doorgegeven aan de politiemeldkamer. De DCMR heeft regelmatig overleg met de politie over binnengekomen klachten en werkt samen bij nader onderzoek daarvan. Op onze website www.dcmr.nl leest u meer over de manier waarop de DCMR klachten van bewoners in de regio behandelt. Ook vindt u daar informatie over de taken van de DCMR. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of meld uw klacht via internet: www.dcmr.nl/milieuklacht.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 5