Kom gezellig buurten! Gemeenteraad stelt begroting vast Cultuurscout Ineke Hagen op onderzoek uit in wijk West www.schiedam.nl OPROEP Geboorteakte of parkeer- vergunning aanvragen? Feestelijke afsluiting Nederland Leest Rembrandts engel gemeente Schiedam Dat kan 24 uur per dag via het Digitaal Loket Digitaal Loket op Schiedam.nl Zaterdag 18 november 2006 Donderdag 16 november 2006 waterweg Week 46 Woensdag 15 november 2006 Schiedam organiseert vier proefschouwen Mensen die in West wonen of werken en in contact willen komen met de cultuurscout, kunnen e-mailen naar i.hagen@pianet.nl. Lezing door Laurieke de Koning over de Nederlandse Antillen en het boek 'Dubbelspel' en discussie over de verschil lende thema's uit het boek. Bibliotheek Stadserf, Stadserf 1, 20.00 uur Lezing door Anne Marijke Spijkerboer over de bijbelse afbeeldingen van Rembrandt bibliotheek Gemeenteberi Het College heeft in 'Alle Schiedammers', zijn werkprogramma 2006-2010, aan- gekondigd schouwen te organiseren voor het beheer van de openbare ruimte. Dankzij die schouwervaringen en andere kwaliteitsmetingen kan de gemeente zien hoe de kwaliteit van de openbare ruimte zich ontwikkelt en waar nodig maatregelen nemen. Een schouw is een wandeling door een vooraf geselecteerd gebied, bijvoorbeeld een buurt of wijk. Na afloop van de wandeling bespreken de deelnemers gezamenlijk de resultaten van de schouw. De gemeente Schiedam wil schouwen aan de hand van beeldmeetlatten. Een beeldmeetlat is een serie van vijf foto's. Op de eerste foto is het onderhoud perfect; dit is kwaliteit A+. Op de vijfde foto is het onderhoud onaanvaardbaar, op zo'n manier dat het grote overlast geeft en zelfs gevaarlijk is voor mensen; dit is kwaliteit D. De andere drie liggen daar tussenin. Met de beeldmeetlatten kan werkelijk iedereen tijdens de schouwwandeling goed beoor- delen of bijvoorbeeld de stoeptegels in een straat, van kwaliteit A+, A, B, C of D zijn. Het is simpelweg een kwestie van kijken en vergelijken. Om te onderzoeken of de gekozen schouwmethode met de beeldmeetlatten goed werkt, schouwden op 1 november vijftien mensen de bedrijventerreinen's Gravelandse Polder en Spaanse Polder. Afgelopen maandag was het de beurt aan de Lekstraat, Rijnstraat en Nieuwe Maasstraat in Schiedam-Zuid. Vandaag wordt er in Groenoord geschouwd en 30 november in Woudhoek. De wethouders Maarten Groene (van onder andere Wijkgericht werken, Grotestedenbeleid en Ruimtelijke ordening) en Yorick Haan (van Beheer open- bare ruimte) lopen mee met de proefbuurtschouwen. Voor heel Schiedam zijn 330 punten geselecteerd die voor schouwen in aanmerking komen. Omdat het nu om een proef gaat, en dus vooral de systematiek wordt getest, is voor een beperkt gebied gekozen. Bevalt de gekozen schouwmethode, dan gaat de gemeente in 2007 heel Schiedam schouwen. Hoewel het bij deze proef dus niet om het oplossen van de gesignaleerde knelpunten gaat, verdwijnen ze vanzelfsprekend niet in de prullenbak. Binnen een maand krijgen de inwo- ners te horen welke knelpunten de gemeente en ONS oppakken, en op welke termijn. En welke zij niet oppakken, en waarom niet. Tijdens de proef ligt de nadruk om het beoor- delen van de gekozen schouwmethode en dus niet op het oplossen van de knelpunten. Meer informatie over de proefschouwen staat op www.schiedam.nl. Vragen en/of opmer- kingen over de proefschouwen zijn zeer welkom bij Jose Hoogendam, Ondersteuner Procesmanagement Openbare Ruimte Gemeente Schiedam, Afdeling REO/BPM, (010) 2465342, jgm.hoogendam@schiedam.nl. m De programmabegroting voor 2007-2011 is afgelopen donderdag door een meer- derheid van de raad vastgesteld. De financien van de gemeente Schiedam zijn op orde, er is zelfs een begrotingsoverschot, en de aandacht ging vooral uit naar thema's als schoon, heel en veilig en het betrekken van burgers bij de stad. Inspraak van de burgers is erg belangrijk, zo vinden college en gemeenteraad. Burgers moeten beginspraak hebben. Ze moeten bij zoveel mogelijk onderwerpen in een zo vroeg mogelijk stadium van beleidsvorming worden betrokken. Schiedam moet schoon, daarover is iedereen het eens. Ook de komende jaren gaat de aan dacht van raad en college uit naar een schone, veilige stad. Er komen extra prullenbakken in de stad. Hierbij komt gelijk de beginspraak weer kijken. Inwoners kunnen aangeven waar zij vinden dat de prullenbakken moeten komen. Ook gaat er extra worden ingezet op de controle ter voorkoming van zwerfvuil en ander vuil op straat. Betrokkenheid bij de wijk is een middel om de wijk schoon te houden. Een motie om het 'opzoomeren' in alle Schiedamse wijken te stimuleren door hier een of meer prijzen voor beschikbaar te stellen werd aangenomen. De raad wijst erop dat Schiedam Oost dreigt te verloederen en het hoogst scoort op alle ongunstige indicatoren in het onlangs verschenen Leefbaarheidsonderzoek 2006. Ook is tijdens wijkbezoeken gebleken dat er een wijdverspreid gevoel bestaat in de steek gelaten te zijn door de stad. Het college wordt dan ook verzocht met voorrang extra inzet, extra energie in de wijk te steken en extra middelen te vinden om de situatie te herstellen en neergaande trends op alle gebieden om te buigen. Goed onderwijs is belangrijk voor de stad. De raad roept het college op om samen met onderwijs en andere betrokken instellingen te komen tot een lokaal educatief akkoord, waarin bindende afspraken worden gemaakt over de uitvoering van het lokale onderwijs- beleid, waarbij het kind centraal staat. Daarbij moet wel rekening gehouden worden met de in ontwikkeling zijnde visie op het integrale lokale jeugdbeleid. Het college wordt ook verzocht voor 1 april 2007 met een plan van aanpak te komen ter bestrijding van segregatie in het basisonderwijs. In 2007 en verder zijn gelden gereserveerd voor nieuwbouw van drie basisscholen in de wijk Nieuwland. Verzocht wordt de ontwikkeling van een gebouw voor de te vernieuwen drie scholen verder uit te werken. Dit moet in nauwe samenspraak met de raad en overige betrokken partijen gebeuren. Het 'hoge hekkenplein' (Aletta Jacobsstraat) wordt aangepakt. Gekeken wordt naar een nieuwe, geschikte ondergrond voor het plein zodat hiervan weer gebruik gemaakt kan worden. Wethouder Haan zegde dit de raad toe. Een motie om Schiedam te laten aansluiten bij een Rotterdams onderzoek rond 'bermbos- sen', stroken van bomen en struiken langs snelwegen die tot doel hebben de luchtvervui- ling te reduceren, werd aangenomen. Het onderzoek moet leiden tot inzicht in de kosten en baten van het daadwerkelijk aanplanten van bermbossen. oit> imum Mint 11*^11 mi hi nu i Ook een motie om initiatieven te ondernemen om in Schiedam tenminste een aardgasvul- punt te (doen) realiseren werd aangenomen. Aardgas is een veel schonere brandstof dan benzine, diesel ehLPG. Aardgas 'als brandstof voor autos heeft een positief effect op'de luchtkwalitelt elti volksgezondheid. Het college wordt verder verzocht bij het aanschaffen van nieuwe auto's voor de gemeente te kiezen voor auto's die op aardgas rijden en organi- saties waar de gemeente een subsidierelatie of opdrachtgeverrelatie mee heeft aan te sporen hetzelfde te doen. Staatssecretaris Van Geel wordt gei'nformeerd dat de gemeente Schiedam als pilot-gemeen- te wil meewerken aan een experiment om 'schoon' parkeren te bevorderen. Voor 'schone' auto's liggen in dat plan de parkeertarieven lager. De raad wil dat op korte termijn, vooruitlopend op een grondige aanpak van het voor- plein van station Schiedam-Centrum, maatregelen worden genomen om het aanzien van dat plein en de vindbaarheid van de binnenstad van Schiedam te verbeteren. Een motie hiertoe werd aangenomen. Er was 206.000,- beschikbaar om de Groenelaan snel aan te pakken. Dit is te wei- nig om een goed resultaat te realiseren. Er wordt daarom op korte termijn een voorstel gemaakt om financiele ruimte te maken in de begroting van 2007 om een bedrag van 500.000,- extra vrij te maken voor het opknappen van de Groenelaan. Met de betref- fende partijen in Zuid worden afspraken gemaakt om tot uitvoering van de werkzaamhe- den over te gaan. Een ingediende motie hiertoe ter ondersteuning van de toezegging van wethouder Groene werd aangenomen. Winkelcentrum Hof van Spaland krijgt op korte termijn een opknapbeurt. Het college wordt verzocht een begrotingswijziging voor te bereiden waarmee de begro ting zodanig wordt aangepast dat de opbrengst van de OZB voor woningen en gebouwen met een maatschappelijke functie in het jaar 2007 gelijk is aan de opbrengst in het jaar 2006. Ook wordt het college verzocht te bewerkstelligen dat met ingang van april 2007 de Rotterdampas gratis wordt aangeboden en verstrekt aan mensen die de leeftijd van 65 hebben bereikt en alleen AOW of alleen AOW en een klein pensioen hebben. De raad verzoekt het college om een groeiend aantal re'integratietrajecten door de gemeen te zelf te laten uitvoeren. Ook wil de raad dat het college de mogelijkheden voor het inzetten van de middelen die de zogenaamde Rotterdamwet biedt onderzoekt en de gemeenteraad daarover informeert. Daarbij gaat het om het aanwijzen van 'economische kansenzones'. De raad vindt het belangrijk dat het westelijk deel van de Burgemeester van Haarenlaan wordt opgeknapt en verzoekt het college dat al in 2007 te doen in plaats van in 2008, zoals nu gepland. De raad wil dat onderzocht wordt of er meer woningen dan nu het geval is voor particu- liere woningverbetering in aanmerking kunnen komen in de wijken West, Oost en Zuid en of het mogelijk is het werkgebeid van particuliere woningverbetering uit te breiden naar de binnenstad. Het college wordt ook verzocht om met de directie van de RET en het dagelijks bestuur van de Stadsregio in overleg te treden om een evenementenmaandkaart te bewerkstelligen. Met een dergelijke kaart zou men met korting van het OV gebruik kunnen maken in bij voorbeeld September, wanneer er veel evenementen in Schiedam plaatsvinden. De verkeersverbinding tussen de binnenstad en Schiedam-Noord is van groot belang voor de bereikbaarheid van de binnenstad. Die verbinding moet op diverse plekken dringend aangepakt worden, waaronder zeker het viaduct onder het spoor en A20. Dit gaat dan ook gebeuren, zegde Wethouder Haan de raad toe. De raad vindt dat er in alle gevallen van subsidierelaties in de cultuursector afspraken moeten worden gemaakt. Hierin moeten expliciet de bezoekersaantallen staan en of het betalende dan wel abonnementhouders zijn. De mogelijkheid tot de vestiging van een kringloopbedrijf in Schiedam moet worden onderzocht, kwam de raad per motie overeen. Het college wordt verzocht het project de paarse Octopus (veilige schoolroute) in overleg met Vlaardingen te onderzoeken en te kijken of dit haalbaar is in Schiedanr.— Burgemeester Verver vindt de manier waarop we met de jeugd omgaan belangrijk. Op vragen vanuit de raad over dit onderwerp zei ze, dat het belangrijk is met zorg naar dit onderwerp en de jeugd te kijken, zodat niet elke jongere wordt gestigmatiseerd. "We wil len iets opbouwen, niet iets afbreken", aldus burgemeester Verver. Wethouder Haan wil ook voor koopstarters starterwoningen proberen te realiseren. Bedrijfsbusjes uit West moeten worden geweerd per het eerste kwartaal van 2007. Dit moet een oplossing bieden voor de parkeerproblemen in West. Raad en college willen vaart maken met de realisatie van een jongerencentrum of een soortgelijk iets voor de jeugd. De ruimteproblematiek van sportpark Kethel en de hier al lang bekende parkeerproble men kwamen uitgebreid aan de orde. Bij het opstellen van een nieuw bestemmingsplan voor Kethel zal deze problematiek in samenhang met andere wensen voor deze wijk wor den aangepast. Daarbij zullen alle belangenhebbenden worden betrokken. Beeldend kunstenaar en kunsthistoricus Ineke Hagen wordt cultuurscout voor de gemeente Schiedam in de wijk West. Zij gaat onderzoeken wat de culturele behoefte en potentie is in de wijk. Het gaat hierbij vooral om het gebied random het Frans Halsplein en het Julianapark. Na een studie in de boeken over het ver- leden en de architectuur, zal Hagen vanaf half november de wijk ingaan. In verschillende steden in Nederland zijn cultuurscouts actief. Deze scouts hebben vaak de rol om in een specifieke wijk op zoek te gaan naar nieuwe doelgroepen en participan- ten voor kunst- en cultuuractiviteiten. De cultuurscout heeft hierbij een intermediairrol en adviseert mensen bijvoorbeeld over het aanvragen van subsidies en het zoeken van juiste locaties voor activiteiten. Gemeente Schiedam gaat een stap verder. Cultuurscout Ineke Hagen krijgt naast een bemiddelende rol de ruimte om zelf voorstellen te doen voor tijdelijke of permanente activiteiten op het gebied van kunst en cultuur. Creativiteit in West Hagen woont en werkt in Schiedam. Naast het maken van haar eigen werk, begeleidt en organiseert ze kunstprojecten en educatieve projecten op het gebied van kunst en cultuur. De functie van cultuurscout sluit hier goed bij aan. Hagen: "Ik heb van de gemeente de opdracht gekregen om te onderzoeken wat de culturele behoefte en poten tie is in West. Om me te verdiepen in het verleden en de architectuur van de wijk, ben ik het gemeentearchief ingedoken. Nu wil ik de wijk intrekken om mensen die hier leven te ontmoeten en te interviewen. Ik wil vooral onderzoeken wat er aan creativiteit in West aanwezig is. Je hoeft namelijk niet altijd kunst en cultuur naar de wijk te bren- gen, je kunt het er ook halen." Hagen zoekt nog naar een manier waarop zij zichtbaar zal zijn in de wijk: "Het is belangrijk dat mensen mij gemakkelijk kunnen bereiken." Wat de opdracht extra leuk en interessant maakt voor Hagen is dat zij zelf aan de rand van West woont: "Op deze manier leer ik Schiedam weer van een heel andere kant kennen." Verbeteren sociale cohesie Het Wijkplan Schiedam West was de aanleiding om een cultuurscout aan te stellen. Via cultuur wil de gemeente de sociale cohesie en de woonomgeving in West verbeteren. Hagen zal tot en met februari 2007 veel te zien zijn in de wijk. "In februari zal ik mijn aanbevelingen op een rij zetten en een plan maken met mogelijke ingangen vanuit de behoefte van de wijk. De aanbevelingen kunnen gericht zijn op visuele ingrepen en culturele activiteiten op het gebied van beeldende kunst, cultuur, cultureel erfgoed of architectuur. Dit zal heel breed zijn en is nu nog niet in te vullen", aldus Hagen. Daarna volgt de uitvoering van de plannen. Wanneer duidelijk wordt wat het resultaat is van het inzetten van een cultuurscout, kan gekeken worden of cultuurscouts ook voor andere wijken interessant kunnen zijn. Met muziek, drankjes en hapjes. Gratis toegang. www.bi bliotheekwaterweg. nl b i b I iot h ee k ds.meijer@schiedam.nl of T 2465707 waterweg Bibliotheek Noord, Bachplein 589, Schiedam. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: gratis. www.bibliotheekwaterweg.nl gh.v.norde@schiedam.nl of T. 2465724 Colofon Openingstijden Stadswinkel Gemeentelijk informatiepunt Stadswinkel, Stadserf 11 Tel.: (010) 246 53 04 Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 Fax: (010) 473 70 21 maandag 12.00 tot 16.00 uur Postadres Postbus 150113100 EA Schiedam E-mail: info@schiedam.nl dinsdag t/m vrijdag 08.00 tot 16.00 uur Buiten kantooruren voor donderdag 08.00 tot 20.00 uur spoedefsende veiligheidszaken Tel.: (010) 246 54 00

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 3